Kelet-Magyarország, 1980. szeptember (37. évfolyam, 205-229. szám)

1980-09-07 / 210. szám

16 kel­et-magyarország A forduló legnagyobb meglepetése Békéscsabán Korszerű játék — megérdemelt NYVSSC-győzelem! Nyíregyháza — Békéscsaba 2:0 (2:0) A hetedik forduló szenzá­ciójáról az NYVSSC gondos­kodott szombaton. A nyíregy­háziak otthonukban győzték le az eddig kitűnően szereplő Békéscsabát! A szabolcsiak ezzel is igazolták: nagyszerű sorozatuk nem a véletlen mű­ve. A ragyogó fegyvertény mellett az is figyelmre mél­tó: az NYVSSC több fordulón át még gólt sem kapott... Békéscsaba, 10 000 néző, ve­zette: Mohácsi. NYVSSC: Szendrei — Pó­lyák, Szűcs, Szikszai, Szekré­nyes — Kozma, Moldván, Kléninger (Lukács), Kiss, Czeczeli (Lechner), Kovács. Békéscsaba: Hanyecz — Ki­rályvári, Zsömbörgi, Zsíros, Vágási — Pásztor, Kőhalmi, Csepregi, Rácz (Zakar), Ku­­rucz (Melis), Budavári. — Nagy eredménynek tar­tanám azt, ha nem kapnánk ki — mondta a mérkőzés előtt Temesvári Miklós. — Azt hiszem nagy küzde­lemre van kilátás — véleke­dett Marosvölgyi Károly, a Békéscsaba szakvezetője. — Szoros mérkőzésen győzelmet várok. A 2. percben csabai szöglet után Budavári fejese rosszul sikerült, így felszabadult a nyíregyházi kapu. A negye­dik percben Kovács szép csel­lel ment el a bal oldalon, be­adását Zsiros Czeczeli elől az utolsó pillanatban szögletre mentette. A nyolcadik perc­ben Moldván 30 méterről le­adott lövését másodszorra fogta csak Hanyecz. A másik oldalon Budavári nehéz szög­ből leadott lövését védte Szendrei. A 13. percben Cze­czeli átadásával Kiss a fél­pályáról tört kapura és 12 méterről a hálóba lőtt, 1:0. (Kiss :— Nagyszerű ütem­ben kaptam a labdát, tud­tam, hogy nem érnek utol. A lövésbe minden erőmet beleadtam.) Három hazai szöglet volt a válasz, de jól zárt az NYVSSC védelme. A 19. perc­ben Szikszai lőtt a bal felső sarok fölé. Egy perc múlva Kiss átadásával ezúttal Cze­czeli lépett ki a védők közül, és 15 méterről a bal alsó sa­rokba bombázott, 2:0. (Czeczeli: — Kiss átadásán még igazíthattam egyet, és jól megnéztem magamnak a bal alsó sarkot.) A 21. percben Pólyák elcsú­szott, Budavári 10 méterről lőhetett kapura, de Szendrei bravúrosan védett. Nagy ira­mú, izgalmas volt a játék. Az NYVSSC biztonságos védeke­zésből gyors, korszerű akció­kat vezetett. A 28. percben Moldván beadását Kovács elől húzta le Hanyecz. A 36. percben Budavári labdájával Kurucz egyedül törhetett ka­pura, Szendrei azonban kifut­va elütötte előle a labdát. A 42. percben Vágási fejese Szűcsről pattant szögletre. Nem sokkal később Rácz és Kurucz hagyott ki helyzetet. Huszárosan kezdett a Bé­késcsaba a második félidő­ben. A 47. percben Vágási fe­jesét Szendrei nagy bravúr­ral védte. Aztán Rácz szépít­hetett volna, de közelről ő sem találta el a kaput. Az 51. percben Pásztor elől Koz­ma mentett gólhelyzetben. Beszorult az NYVSSC, de a hátvédsor, élén Szendreivel és Szűccsel jól állta a sarat. Pásztor szögletét Zsömbörgi öt méterről fejelte mellé az 55. percben. Három perccel később óriási helyzetet ha­gyott ki a Nyíregyháza. Kiss ezúttal a jobb oldalon futott el, beadását Moldván három méterről a kapujába vissza­futó Hanyecz ölébe fejelte. A 64. percben Vágási lövését a bal felső sarok elől ütötte ki Szendrei. Továbbra is a Békéscsaba szorongatott. A 66. percben mégis ismét a vendégek sze­rezhettek volna újabb gólt: Kiss nagyszerűen ugrott ki Zsömbörgi mellett, már csak Hanyeczcal állt szemben, lö­vése azonban a bal kapufa mellett hagyta el a játékte­ret. Többet birtokolta a lab­dát a hazai csapat, de az el­lentámadásokkal az NYVLSC volt a veszélyesebb. A 76. percben Pólyák mentett az ötösön Csepregi elől. A haj­rában mintha elkészült volna az erejével a Békéscsaba. A nyíregyháziak okosan, tuda­tosan tartották a labdát, és még néhány akcióra is tellett erejükből. Az NYVSSC ezen a mérkő­zésen taktikusan, fegyelme­zetten játszott, minden csa­patrészében jobbnak bizo­nyult a hazaiaknál. Megérde­melten szerezte meg a győ­zelmet, amely az NB I hete­dik fordulójának egyik leg­nagyobb meglepetése. Az NYVLSC kapujában Szendrei bravúrok sorozatá­val őrizte meg hálóját a gól­tól. A hátvédnégyes dicsére­tesen küzdött, közülük Szűcs és Szekrényes külön is elis­merést érdemel. A középpá­lyán Kozma teljesen kikap­csolta a játékból a hazaiak játékmesterét, a válogatott Pásztort. Moldván és Klénin­ger a védekezésben jeleske­dett. A csatársorban Kiss, Czeczeli és Kovács ötletesen, gyorsan, korszerűen futballo­zott. Bagoly Dániel TOVÁBBI EREDMÉNYEK: A mérkőzések gyorsmérle­ge: megszerezte első győzel­mét a Zalaegerszeg, s első pontját a Diósgyőr. Tovább tart a Volán hazai lendülete, és folytatódott a Népstadion­ban rendezett kettős mérkő­zések már-már hagyománya: a futballra csak a labda em­lékeztette a nézőket... MTK-VM—II. Dózsa 1:1 FTC—Vasas 1:0 Volán—Rába ETO 1:0 Debrecen—DVTK 0:0 Kaposvár—Dunaújváros 3:0 ZTE—Csepel 2:0 A BAJNOKSÁG ÁLL­ÁSA: A Bp. Honvéd—Tatabánya ta­lálkozót ma rendezik, míg a Vo­lán—Bp. Honvéd, a DVTK—Volán SC és a Dunaújváros—Bp. Hon­­véd mérkőzést későbbi időpont­ban játsszák le. Szűcs ismét a védelem egyik legjobbja volt. Úgy látszik, a Debrecen elle­ni gólja meghozta önbizalmát Kiss Miklósnak —, ezúttal is eredményesnek bizonyult. Szendreinek három NB I- es mérkőzésen is érintetlen maradt a hálója! PMSC—Videoton 1:1 1. FTC7 4 2 118- 610 2. NYVSSC7 4 2 1 8- 3­10 3. Vasas7 3 3 1 15-109 4. Videoton7 4 1 2 11- 99 5. Kaposvár7 3 2 2 11-108 6. Békéscsaba7 3 2 2 11-118 7. Rába-ETO7 2 3 2 9- 77 8. Volán SC5 3 1 1 7- 57 9. Tatabánya6 2 3 1 6- 47 10. U. Dózsa7 2 3 2 12-127 11. PMSC7 2 3 2 9- 97 12. Debrecen7 3 1 3 8- 87 13. Bp. Honvéd4 2 1 1 6- 35 14. Csepel7 2 1 411-105 15. MTK-VM7 1 3 3 7-115 16. ZTE7 1 2 4 8-154 17. Dunaújváros6 1— 5 6-202 18. DVTK­6— 1 5 3-131 Műrepülő Nyírség Kupa Tóth László harmadszor győzött Csapatversenyben is nyíregyházi siker Befejeződött Nyíregyházán a IV. Nyírség Kupa műrepülőver­seny. A rangos sportrendezvé­nyen szép szabolcsi siker szüle­tett, összetett egyéniben Tóth László harmadik alkalommal győzött, és ezzel végleg elnyerte a Nyírség Kupát. Csapatverseny­ben a Nyíregyházi MÉM Repülő­gépes Szolgálat II-es csapata vég­­zett az első helyen. Külön emlí­tést érdemel a B-kategóriában induló Kovács István szereplése. A tehetséges nyíregyházi műre­pülő nagyszerű produkcióval lett kategóriagyőztes. Eredmények, A-kategória: a Nyírség Kupa győztese: Tóth László (Nyíregyházi MÉM Repü­lőgépes Szolgálat) 13935,4 ponttal, 2. Molnár András (Nyíregyházi MÉM Repülőgépes Szolgálat) 13719,4, 3. Balatoni József (Nyír­egyházi MÉM Repülőgépes Szol­gálat) 12660,7. B-kategória: 1. Kovács István (MHSZ Nyíregyháza) 11018,4 ponttal, 2. Perger István (MHSZ Nyíregyháza) 9713,5, 3. Moskovics Ervin (MHSZ Budapesti Postás Repülőklub) 6698,2. Csapatban: 1. Nyíregyházi MÉM Repülőgépes Szolgálat II. csapata (Balatoni József, Tóth László) 20168,7 ponttal, 2. Nyír­egyházi MÉM Repülőgépes Szol­gálat I. csapata (Pászti Tibor, Molnár András) 19430,5, 3. MHSZ Budapesti Postás Repülő Klub (Witek Péter, Weingertner Fe­renc) 18471,8. A IV. Nyírség Kupa műrepülő­verseny ünnepélyes eredmény­­hirdetésére ma délelőtt 9:30-kor kerül sor, ahol az érdeklődők egyórás látványos repülőbemu­tatót is láthatnak. Ismét idegenben Lehel SC­ asztalos SE A sorsolás szeszélye folytán ma délután ismét idegenben lép pá­lyára az Asztalos János SE NB II-es labdarúgócsapata. A piros­­fehérek ezúttal Jászberényben játsszák hatodik őszi bajnoki mérkőzésüket. Az ellenfél a 17. helyen álló hűtőgépgyári gárda, a Lehel SC lesz. A nyírteleki együttes az elmúlt vasárnap az első számú bajnokje­lölt Salgótarján otthonában állt helyt, s kis szerencsével akár pontot is szerezhetett volna. Szűcs Zoltán vezető­edző így aligha változtat az összeállításon, minden valószínűség szerint az Ambrusz — Berecz, Orosz, Dó­ka, Lengyel — Bozsik, Bencsik, Borbély — Kanyári, Fister, Ma­gyar tizenegy kezd. Beugrásra készen áll Uhrin, Neumann, Sta­­nev és Kosztyu. Az utóbbi az NYVSSC-től került az ASE-hez és szerdán, az MNK negyeddön­tőjében 45 perc alatt három gólt ért el. A fiatal labdarúgó bizal­mat kap a Lehel SC ellen is. A gyengén rajtoló Lehel SC kezd magára találni. Legutóbb például — nem kis meglepetésre — a Miskolci VSC otthonában szerzett pontot, 0:0-ás eredmény­nyel. Kóczián Antal vezető­edző folytatást­ vár együttesétől, bízik a két pont megszerzésében. Kez­dő csapata a következő lesz: László — Lakatos, Fényes, Ger­gely, Pozsgai — Rostás, Lukácsi, Postás — Sárközi, Sebestyén és Pecha. A labdarúgó NB II további mai mérkőzései: Papp József SE— Salgótarján, Borsodi Volán— Szarvas, Nagybátony—Eger, Hód­mezővásárhely—Szolnok, Szabó Lajos SE—Debreceni Kinizsi, Gyöngyös—Gyula, Debreceni Uni­versitas—Karcag, Ózd—Hajdú­böszörmény, Kazincbarcika—Mis­kolci VSC. A bajnokság állása: 1. Saig. TC5 4___112- 58 2. Ózd5 4— 111- 48 3. Nagybátony5 3118- 37 4. Gyöngyös5 31­­­7- 47 5. Eger5 311 7- 57 6. Szarvas5 3—25- 36 7. Debreceni K.5 3—25- 46 8. Szolnok5 3—28- 86 9. Asztalos SE5 212 7- 55 10. MVSC5212 9- 85 11. Papp J. SE52 12 9-105 12. Gyula5 212 5- 85 13. Karcag52— 3 5- 74 14. Borsodi V.5 122 4- 64 15. Szabó SE51­1 3 4- 63 16. K.-barcika5 1 1 3 3- 53 17. Hód. MSE511 3 2- 53 Lehel SC511 3 2- 53 19. H.-böszörm.5 1 13 2- 93 20. Debr. Univ.51— 4 5-102 1980. szeptember 7. Mai műsor Kézilabda, NB II: Nyh. Vo­­lán-Dózsa—-Soroksár, női mérkőzés Nyíregyházán, a stadionban, 10.30 órától. Lovaglás: Kelet-magyaror­szági területi militarybajnok­­ság. 14.00 órától díjugratás a Nyíregyháza melletti újmajori lovaspályán. Műrepülés: A IV. Nyírség Kupa eredményhirdetése és repülőbemutató Nyíregyhá­zán, a repülőtéren, 9.30­­órától. ökölvívás: Kelet-magyaror­szági ifjúsági bajnokság dön­tős Nyíregyházán, a stadion játékcsarnokában 9.30 órá­tól. Röplabda, NB II: Nyh. Ta­nárképző Főiskola—Ganz-Vil­­lany, női mérkőzés Nyíregy­házán, a 17-es iskola Árok utcai tornatermében, 12.00 órától. Labdarúgás: Nyh. SZ­EV­MEZŐGÉP SE—Balkány, me­gyei I. osztályú bajnoki mér­kőzés Nyíregyházán, a buj­­tosi pályán, 15.30 órától, v.: Szilágyi (Radványi, Kosztyu). Nyíregyházán ■i­k is a­r­r az ökölvívás vezérkara Mindenképpen figyelemre mél­tó, hogy alig három hét lefor­gása alatt immáron a második nemzetközi sikerekben gazdag sportág vezetői választják fontos testületi tanácskozásuk színhe­lyéül Nyíregyházát. Az elmúlt héten a vaspapucsos sportág ve­zérkara, a salakmotoros szakbi­zottság ülésezett a szabolcsi fő­városban, s hozott döntéseket a sportág jövőjének szempontjá­ból is döntő kérdésekben. A hónap közepén pedig — kap­tuk a hírt Boskovics Jenőtől, az MTI sportrovatának főmunkatár­sától — ökölvívósportunk szak­mai irányítói érkeznek kétnapos látogatásra és tanácskozásra Nyíregyházára. Az esemény mö­gött valószínűleg az NYVSSC szakosztályának tudatos után­pótlás-nevelő munkája, a sportág szabolcsi népszerűsége húzódik meg. Nyugodtan mondhatjuk, hogy a sportág históriájában is nevezetes lesz ez a szeptember 15-i nyíregyházi elnökségi ülés. Napirendjén ugyanis nem más, mint az olimpiai szereplés érté­kelése szerepel. Papp László és Kajdi János, a válogatott keret vezető szakemberei ezúttal adnak majd számot a játékokon részt vevő öklözőink teljesítményeiről. Az csak természetes, hogy fog­lalkoznak majd az elnökség tag­jai a nyíregyháziak munkájá­val is. Ez utóbbi minden bizony­nyal újabb lendületet ad izmo­sodó, szépen fejlődő ökölvívó­sportunk további fejlődésének.(kz) Az elkövetkező négy hót­­­napban tizenharmadik al­kalommal tehet javaslatot az ország a sportszerűségi díj győztesére. Az OTSH, a Művelődési Minisztérium és a Magyar Újságírók Szö­vetségének napokban meg­jelent felhívására nem a leggyorsabbakat, legerőseb­beket, legügyesebbeket ju­talmazzák majd — a díjak egy nemes magatartásnak, a sportszerűségnek szólnak. A sportszerűség kifejezé­sére hosszú ideje egyetlen szava van a világnak: fair play — mondjuk, és vala­mennyien értjük, miről van szó. Több ez, mintha szoká­sosan lefordítva azt mon­danánk: tisztességes játék. Sokszor leírtuk már ezeken a hasábokon, hogy a sport általában akkor szép, ha a küzdő ember nemes tulaj­donságai érvényesülnek. Minden sportágnak meg­vannak az írott szabályo­kon kívül az íratlan szabá­lyai is, amelyeknek a be­tartása éppen olyan kötele­ző, mint az írott követel­ményeké. Csak azt a spor­tolót nevezhetjük a szó igazi értelmében sportsze­rűnek, aki az írott szabá­lyok 100 százalékos betartá­sa mellett mindig ügyel az íratlan előírások figyelem­ Sport­szerűség bevételére is. Azazhogy nem is ügyel, hanem maga­tartásának természetéből fakad, hogy azokat soha, véletlenül sem lépi át. Sportszerűségi díjat 1967 óta adnak ki évente orszá­gunkban. A jutalmazottak többsége olyan tettel hívta fel magára, a figyelmet, ami még a sportszerűen viselke­dő versenyzők és játékosok tömegeiből is kiemelte őket. Magatartásuk legfőbb jel­lemzője az volt, hogy sport­águk szabályainak pontos betartását, ellenfeleik testi épségének védelmét saját érdekeik elé helyezték. Te­hát úgy viselkedtek, aho­gyan egy igazi sportember­től elvárható. A küzdelem megszállott­ja, a Nobel-díjas­­ Ernest Hemingway fogalmazott így: „A sport arra tanít, hogy becsületesen győz­zünk, vagy emelt fővel ve­szítsünk. A sport tehát min­denre megtanít.” Mindenre, de nem mindenkit! Megta­nította azokat, akik a több mint egy évtized alatt a dí­­jazottak sorába léptek. Sze­repel a névsorban világhí­resség: Balczó András, dr. Kamuti Jenő, Portisch La­jos, Varga János, Wich­­mann Tamás, de találha­tunk olyat is, aki igazán csak szűkebb pátriájában ismert sportember. Szép sikerekkel büszkél­kedhetnek a szabolcsiak is: a korábbi győztesek között két megyénkben sportoló is található: Körtvélyessy Andrea és Baracsi Sándor személyében. A modern sport fejlődé­sének kritikus kérdése, hogy a sportszerű gondol­kodás, azaz a sport írott és íratlan szabályainak be­tartása megmarad-e igazi tisztaságában. A mi sport­életünk legszebb hagyomá­nyai követelik, hogy ebben a tekintetben legyünk na­gyon következetesek, s ne csak szavakban, hanem a hétköznapok tetteiben is őrizzük, védjük a sportpá­lyák rendjét, állandóan küzdj­ünk minden szinten, minden érdekre való tekin­tet nélkül a sportszerűtlen jelenségek ellen. Pauwlik György || Kalét-Magyarország Az MSZMP Szabolcs-Szatmár megyei Bizottsága és a megyei tanács lapja Főszerkesztő: Kopka János Szerkesztőség: Nyíregyháza, Zrínyi nona u. 3—S. 4401 Telefon: U-377, 11-435, 11-535, 11-84« Telexszám: megyében 344, megyén kívül 73 344. Postacím: Nyíregyháza, PL: 47, 4401 Kiadja a Szabolcs megyei Lapkiadó Vállalat Nyíregyháza, Zrínyi Ilona u. 3—5. 4401 Telefon hirdetésügyben: 10-150. Igazgató, főkönyvelő: 10-003, Pl.: 25 Felelős kiadó: Mádi Lajos Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a hírlapkézbesítő postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési díj egy hóra 30,— forint, negyedévre 30,— forint, egy évre 300,— forint Kéziratokat nem őrzünk meg és nem adunk vissza NYÍRSÉGI NYOMDA Felelős vezető: Jáger Zoltán INDEXSZÁM: 25 050 HU ISSN 0131-3058