Magyar Hírlap, 1979. március (12. évfolyam, 50-76. szám)

1979-03-29 / 74. szám

12 1979. MÁRCIUS 29. CSÜTÖRTÖK SPORT Biztató bemutatkozás a Népstadionban Magyarország—NDK 3:0 (1:0) Új vezetés ide, új vezetés oda, a közönség nem tér vissza egy­könnyen a lelátóra. A válogatott oly nehezen kiharcolt népszerű­ségét a világbajnokságon, majd az azt követő hónapokban na­gyon könnyen elvesztette. Ez az­tán megtette hatását, a váloga­tott idei bemutatkozó mérkőzé­sén siralmas képet mutatott a Népstadion lelátója. Csupán a szokásos Fradi-szektor (az O- szektor) telt meg, másutt jósze­rivel alig egynéhányan üldögél­tek. Alighanem jobb lett volna ezt az összecsapást az Üllői úton megrendezni, ott legalább ez a tízezer néző mutatott volna... Persze, most így utólag már mindegy, annak kell örülni, hogy a kint levők legalább meg­próbáltak hangos biztatással, énekléssel mérkőzéshangulatot varázsolni a stadionba. A nézőket egyébként már az első pillanatban meglepetés érte, a kapitányi karszalagot ugyanis a hosszú ideig eltiltott, majd re­habilitált Nyilasi viselte. Való­színűleg, mert ebben a csapat­ban ő szerepelt legtöbbször a válogatottban. Az együttes összetétele az elő­zetesen meghirdetetthez képest nem változott, tehát a válogatott Kutasi és Nagy Antal személyé­ben két újoncot avatott. Az ösz­­szeállítások (játékvezető: Brum­­meier osztrák): MAGYARORSZÁG: Katzirz — Török, Kocsis, Nagy A., Kutasi •— Csapó, Nyilasi, Zom­bori — Szokolai, Törőcsik, Tieber. NDK: Rudwaleit — Kische, Dörner, Weise, Baum — Linde­mann, Hafner, Schade — Peter, Streich, Hoffmann. Az első félidő nem hozott túl jó játékot, mindkét csapatnál számos hibát lehetett felfedezni. A magyarok többnyire középen­­erőltették támadásaikat, s hogy* mennyire rossz, hogy ezt így tett* ték, az­ bizonyítja az a néhány szélen vezetett akció is, amely­ből egy gól és két gólhelyzet született. Az első 45 percben egyébként együttesünk enyhe fö­lényben játszott, vezetést is szer­zett, bár az NDK-nak volt esélye az egyenlítésre. A 3. percben Csapó lövése suhant el a bal sa­rok mellett, majd a 14. percben Szokolai fejelt egy szögletet ka­pu mellé. A gól a 17. percben esett. Nyi­lasi kitűnően indította a bal szé­len Kutasit, a hátvéd beadására a 195 centi magas vendégkapus aláfutott (!), éppen csak belebok­szolt a labdába, s Törőcsik szin­te a gólvonalról bólintott a há­lóba (1:0). Szép támadás volt, ugyanakkor végeredményben nagy kapushiba is. A vezetés után az NDK bát­rabban támadott ki, s némileg megkönnyítette helyzetét, hogy középpályánkat nagyon gyorsan és nagyon könnyen tudta átját­szani. A 28. percben ki is sak­kozták a vendégek védelmünket, Streich előtt szabad volt az út, a középcsatár 13 méterről lőtt, de labdája a felső léc éléről kifelé vágódott. A magyarok nö­velhették volna előnyüket, Tö­rőcsik két gólhelyzetet is elhibá­zott. Először a 33. percben, ami­kor Nyilasi labdájával má­r a ka­pust is kicselezte, de végül mégiscsak a fekvő Rudwaleitet találta el, majd egy perc múl­va, amikor Szokolai beadását a vendégek kapusa kiejtette és ő öt méterről lőtt fölé. A második félidőre cseréltek a vendégek, amint az várható volt, Georg Buschner edző a gyenge formában levő Rudwaleitet le­hívta, és Grapenthint küldte a kapuba. Míg a jobb szélen Peter helyett Kotte játszott. Az NDK kezdett, és mintha a kezdemé­nyezés joga is rászállt volna, le­támadta a­ magyar csapatot, ami­től labdarúgóink kissé megzava­rodtak, és így hosszú percekig a mi térfelünkön pattogott a lab­da. Úgy tűnt, a szokásos második félidei sokk ezúttal sem marad el, ami nyilván majd az ered­ményben is megmutatkozik. Köz­ben az 53. percben Szokolai rú­gást kapott, megsérült, ölbe vit­ték le a pályáról, Fazekas lett a jobbszélső. Már vagy negyedórája a németek támadtak, amikor vá­ratlanul növeltük előnyünket. Csapó ívelt a jobb oldalról a 16-os sarkáról a kapu elé, a cserekapus rosszul ütötte ki a labdát, Zom­­bori vissza tudta kotorni azt, a 11-es pontra ahol Tieber átvet­te, majd nagy nyugalommal a bal alsó sarokba helyezte. (2:0) Még a középkezdést sem várta meg Kovács Ferenc szövetségi ka­pitány, cserélt, és a gól két ak­tív részesét, Tiebert­ és Csapót hívta le, de tegyük hozzá, jogo­san, mindketten gyengén játszot­tak. Tatár és Pásztor lépett he­lyükre. A vendégeknél ugyaneb­ben a percben Kisd­ét Weber váltotta fel. A cserék, no meg a második gól jót tett válogatot­tunknak, és most végre, a mér­kőzés folyamán először, friss, öt­letes támadásokat vezetett. Élen járt ebben Pásztor, aki jó labdá­kat adott társainak, de Tatár sem maradt el mögötte, hiszen ő szerezte a válogatott harmadik gólját. A 73. percben jártunk, amr­ikor Pásztor ívelt be szögletet a„jobb oldalról, a labda nagysze­rűen érkezett a kapu elé, olyany­­nyira, hogy Tatárnak még csak föl sem kellett ugrania, úgy fe­jelhetett, a fejes a jobb kapufa éléről pattant a hálóba. (3:0) Persze az NDK-nak is akadt gólszerzési lehetősége, a 64. perc­ben például csak a szerencse, no meg Katzirz jó érzéke mentette meg kapunkat. Kette jobb oldali beadását Streich egyből, mintegy hat méterről vágta rá, a labda a közbevetődő Katzirz testéről a felső léc élére, onnan pedig ki­felé pattant. A 79. percben a jól játszó Nagy Antal helyét Rab foglalta el, majd hat perccel a találkozó lefújása előtt, amikor már nem volt cserénk, Pásztor megsérült, és tízen fejezték be a mérkőzést Az utolsó percben még így is nö­velhettük volna góljaink számát: Törőcsik kapu elé ívelt szabad­rúgását Nyilasi bevetődve fejelte a kapu felé, de Grapenthin kitor­nászta a bal sarokba tartó lab­dát. Így tehát maradt a 3:0-ás vég­eredmény, ami feltétlenül dicsé­retet érdemel. A válogatott idei rajtja sikeresnek mondható, de a győzelem fölötti öröm perceiben sem feledkezhetünk meg arról, hogy az együttes nem játszott igazán jól, és tulajdonképpen egy gyenge formában levő ellenfelet fektetett kétvállra. Elsősorban a középpályások védőmunkáján kell javítani, mivel ez a csapatrész könnyen átjátszható, az ellenfél szinte pillanatok alatt a kapunk elé érkezik, s ez már közvetlen gólveszélyt jelent. Szélsőjátékról változatlanul nem beszélhetünk, Szokolai és Tieber is többnyire behúzódott középre. Főként Tie­ber használta keveset a bal oldalt, lényegében balszélső nélkül ját­szottuk végig a mérkőzést. Az egyéni teljesítmények sorából egyébként kiemelkedik az egész pályát bejátszó Nyilasié, valamint az újoncként is rendkívül hig­gadt, körültekintő Kutasié. Ez utóbbi talán azért érdemel egy fokkal nagyobb elismerést, mert játéka végig kiegyensúlyozott volt, míg­ Nyilasinak voltak üres­járatai is. Jól küzdött a másik újonc, Nagy Antal is, és nem il­letheti vád Kocsis szereplését sem, Törőcsik a védők őrizeté­ben olykor-olykor megvillant, néha azonban túlzottan is egyé­­nieskedett. A válogatott játékosok szomba­ton bajnoki mérkőzésen vesznek részt, majd jövő szerdán idegen­ben is bemutatkoznak: Chorzów­­ban Lengyelországgal mérik össze tudásukat. A kapitány Lengyelországban sajnos nem számíthat a kulcs­­csonttörést szenvedett Pásztorra és a szintén súlyosan sérült Szo­­kolaira sem. Németh Péter A közönség tel­efonszavaza­tai alapján a legjobb teljesítményt Kutasi László nyújtotta, a máso­dik helyen Nyilasi Tibor, a har­madikon Törőcsik­­ András vég­zett. * Két EB-selejtezőt játszottak szerdán este. Az egyiket Brüsz­­szelben, ahol is Belgium és Ausztria találkozott, az ered­mény 1:1 (1:0) lett. A csoport­ban Ausztria vezet, négy mérkő­zésből öt ponttal, a portugálok három mérkőzésből szintén öt pontot szereztek. A másik összecsapást Eindho­­venben rendezték, itt Hollandia és Svájc mérkőzött. A hollandok 3:0 (0:0) arányban győztek. A csoportban a hollandok eddig mind a négy mérkőzésüket meg­nyerték, Lengyelország kétszer játszott és győzött, az NDK egyszer nyert, egyszer kikapott, míg Svájc és Izland három-há­rom vereséggel zárja a sort. A szovjet labdarúgó-válogatott szerdán Szimferopolban barátsá­gos mérkőzést játszott Bulgáriá­val és 3:1 (2:1) arányban győ­zött. * A magyar ifjúsági labdarúgó­­válogatott csütörtökön délután Hódmezővásárhelyen játssza utolsó UEFA-torna­selejtező mér­kőzését. Ellenfele Korpánia lesz. A FÉRFIKOSÁRLABDA NB I-BEN szerdán k­ét mérkőzést játszottak, eredmények: Csepel—Kecskemét 97:93, TF—PVSK 190 :99. ELADÓ ROSSI, a Lanerossi Vicen­za válogatott labdarúgója. A vicen­­zai klub ötmilliárd órát kért a já­tékosáért, ami éppen a duplája az eddigi legmagasabb ajánlatnak, a Ju­­ventusénak, otthon KAPOTT KI — igaz ba­rátságos mérkőzésen — a Liverpool labdarúgócsapata. A Mönchenglad­­bach elleni összecsapást az angolok 1:0-ra vesztették el. A NŐI RÖPLABDA NB I-BEN a BVSC 3:1-re legyőzte az Almásfü­zitőt, míg a BSE 3:0-ra verte a Ha­­risnyagyár csapatát. IDÉNNYITÓ ÖTTUSAVERSENY lesz a hét végétől Párizsban. Az esemé­nyen két magyar válogatott vesz részt. Az A csapatot Kancsal, Hor­váth, Maracskó és Déri, a B együt­test pedig Buzgó, Császári, Balogh és Sasics alkotja. NEHÉZ PERCEK VÁRNAK a BSE női kosárlabdacsapatára a BEK dön­tőjében, La Corunában. A csütör­tökön este sorra kerülő döntőben a magyar bajnok ellenfele a jugoszláv Crvena Zvezda lesz. FTC—DEBRECENI DÓZSA mérkőzés lesz a férfikézilabda MNK-döntőjé­­ben, mivel az A csoport rangadó­ján a Ferencváros 24:20-ra legyőzte a Honvédot és csoportgyőztes lett. A harmadik helyért a Honvéd a Tatabányával, az ötödikért a Elekt­romos a Szegedi Volánnal mérkő­zik. KORÁBBAN KEZDŐDIK a terve­zettnél az Universiade. A mexikói rendezők még nem jelezték, hogy pontosan mikor is nyitják meg a főiskolás bajnokságot, de annyi bi­zonyos, hogy szeptember 3-a előtt. JÓL SZEREPELTEK a magyar íjá­szok a svájci nemzetközi terembaj­nokságon. A nők között Szobi Mar­git eddigi legjobb eredményével, 347 körrel második lett, míg Nagy Bé­la a férfiaknál 3­11 körrel a harma­dik helyet szerezte meg. A RONCHETTI KUPA női kosár­labdatorna döntőjében két bolgár együttes találkozott. Az első helyet a Levsky Spartak Szófia szerezte meg, mivel egy pont különbséggel, 70:69 arányban legyőzte a Marica Plovdiv csapatát. UEFA TORNA SELEJTEZŐ mérkő­zésen, Görögországban a hazaiak lab­darúgócsapata 1:0 arányban győzött Csehszlovákia ellen.­­ Olimpiai se­lejtezőn, Tel Avivban Belgium 2:0-ra verte Izraelt. TAROCZY­­JÓL KEZDETT páros­ban is a milánói nemzetközi ver­senyen, a paraguayi Peccivel az ol­dalán 6:0, 6:0 arányban győzött az olasz Marchetti, Vittuome kettős el­len. -------------—----------------------------------------------— A Budapest Nagydíj meghívottai között Olimpiai és világbajnokok Mintha egy Európa-bajnokság­­ra kerülne sor július 12-én a Népstadionban, olyan komolyan veszik az előkészület minden mozzanatát a II. Budapesti Nagy­díj Nemzetközi Atlétikai Verseny gazdái. Ez derült ki az idei nyár hazai sporteseményeinek sorából messze kimagasló „gála” szerdai sajtótájékoztatóján, amelyen meg­jelent John Holt, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség angol főtit­kára, dr. Békési László, a Fővá­rosi Tanács elnökhelyettese, a verseny szervező bizottságának el­nöke, továbbá dr. Sir József, a nemzetközi, illetve az Európai Atlétikai Szövetség­ tanácsának tagja, Garay Sándor, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke, Mor­­vay Béla, a szövetség főtitkára, és Mátraházi Imre, a július 12-i esemény versenyigazgatója. Ga­ray Sándor köszöntötte a hazai és a Magyarországon dolgozó kül­földi tudósítókat, aztán a szót Békési Lászlónak adta át. A szervező bizottság elnöke em­lékeztetett a tavalyi, a rossz idő­járás ellenére is jól sikerült I. Budapest Nagydíjra, majd arra hívta fel a figyelmet, hogy az önálló magyar atlétika megsegí­tésére minden eszközt meg kell ragadni, s a népszerűsítést igen jól szolgálhatja egy olyan, világ­szerte ismert versenyzőket felvo­nultató, mulatós találkozó, mint amilyennek a most következő viadal ígérkezik. Dr. Békési László hasonlattal élt: a Magyar Atlétikai Szövetség Budapest Fő­város Tanácsának jelentős anya­gi és erkölcsi segítségével nép­szerűsítő misszióra indul — szá­mos olimpiai és Európa-bajnok, világcsúcstartó meghívásával —, s ennek a küldetésnek a magyar atlétika felvirágoztatása a végső célja. Szólt arról is, hogy a fő­város vezetői a jól sikerült, jó hírnévnek örvendő budapesti po­litikai és kulturális rendezvények mellé kívánja sorakoztatni a Bu­dapest Nagydíj atlétikai versenyt, bizonyítván, hogy a magyar fő­város a sportesemények lebonyo­lításához is ért. Dr. Békési László azzal foly­tatta, hogy a Verseny előkészíté­sén jól megszervezett mun­kacso­­portok már fél éve fáradoznak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Népstadionban minden igényt ki­elégítő feltételeket teremtenek, egyrészt a tudósítóknak, másrészt a nézőknek, az eddiginél jobb ki­szolgálásával, tájékoztatásával. A szervező bizottság 30 ország 150 atlétáját hívta meg a magyar él­mezőny ellenfeleként. Az nem valószínű, hogy a Budapestre in­vitált 18 olimpiai bajnok, 23 Európa-bajnok, illetve világcsúcs­tartó kivétel nélkül rajthoz áll, de hogy a mezőny tekintélyes és vonzó lesz, az biztos. A műsor 18 versenyszámból áll, s hogy iga­zán feszült és gyorsan pergő le­gyen, alig lesz két óránál hosz­­szabb. A versenyszámokat úgy válogatták meg, hogy a közönség az atlétika nagy tárházának ke­resztmetszetét kapja. A verseny szervező bizottságá­nak elnöke megemlítette, hogy a Budapest Nagydíj keretében ke­rül megrendezésre az I. „Arany­gerely” férfi „szuperviadal”, ame­lyen a világ legjobb 12 dobója méri össze tudását, köztük há­rom magyar. Azt, hogy a Nem­zetközi Atlétikai Szövetség e ver­senysorozat egyik állomásául Bu­dapestet jelölte ki, dr. Békési László egyrészt a magyar gerely­­hajító-iskola, másrészt a Buda­pest Nagydíj teljes elismerésének, támogatásának tulajdonította. Az elhangzottak szerint a ver­seny két fődíját, a színezüstből készülő Budapest Nagydíj-serle­­geket a verseny legeredménye­sebb férfi- és női részvevője kap­ja. Különdíjban részesül a leg­jobb hazai férfi- és női verseny­ző, ugyanúgy az esetleg magyar csúcsot javító atléták, ami pedig az 1—3. helyezetteket illeti, a díszes érmek mellett tisztelet­díjat is kapnak. Dr. Békési László után John Holt emelkedett szólásra. Elöl­járóban azt hangsúlyozta, hogy nagy megtiszteltetésnek tekinti budapesti meghívását — jelen volt a tavalyi atlétikai versenyen is, s azt utólag igen jónak minő­sítette —, majd a Dubai Interna­tional­ versenysorozat kialakulá­sát, illetve annak lényegét ismer­tette. A 160 tagországot számláló nemzetközi atlétikai szövetség a kapott anyagi támogatás felhasz­nálásával rendezi meg az „arany” jelzőt viselő versenyeket, ame­lyek közül az első a tavalyi, to­kiói „aranymérföld” volt. A női kézilabda KEK-ben A tét a döntőbe jutás A kupákban szereplő kézilabda­­csapatok közül a női együttesek, a Vasas (a BEK-ben) és a Fe­rencváros (a KEK-ben) idegen­ben is megállták a helyüket, és jó eséllyel küzdenek a döntőbe jutásért. A férficsapatok ugyan­akkor (Bp. Honvéd, Tatabánya), súlyos vereséget szenvedtek nyu­gatnémet ellenfeleiktől. A négy csapat közül a Ferenc­város női együttese már csütörtö­kön biztosíthatja döntőbe jutását, ami nagy bravúr lenne, mert a zöld-fehérek egy évvel ezelőtt is ott voltak a fináléban, sőt akkor elhódították a kupát is. A Tata­bánya férfigárdája pénteken este fogadja a nyugatnémet Gum­­mersbachot, s a bányászegyüttes 10:18-as hátrányból próbálja meg a lehetetlent... (a másik két csa­pat közül a Vasas szombaton a Fáy utcában, a Bp. Honvéd pe­dig vasárnap a Körcsarnokban szerepel az SC Leipzig, illetve a Gorsswallstadt ellen). — Kam­aszból csak kedden hajnalban érkeztünk vissza Bu­dapestre — nyilatkozta Elek Gyu­la, az FTC újdonsült mesteredző­je . Ennek ellenére már délben edzettünk, s szerdán is volt gya­korlás. Az együttes tagjai csütör­tökön délelőttre is kértek edzés­­lehetőséget. Milyen felállásban szerepel a­­Ferencváros csütörtökön a 18.00 órakor kezdődő elődöntőn? — A kezdő hetes: Berzsenyi — Csiha, Oszvald, Csajbekné,­ Lel­­kesné, Nemere, Bartháné. A cse­resor: Kunstárné, Rácz, Lengvári, Szalay, Vitencz. A mérkőzést nyugatnémet bí­rók, Reiners és Schanke vezetik. Sokkal nehezebb dolga lesz a Tatabányának az ötszörös EK- győztes Gummersbachhal. Dort­­mundban az NSZK-sok nyolc gól különbséggel nyertek, s így a magyar KEK-együttesnek kevés reménye maradt, a továbbjutás­ra. Ráadásul „a szegény embert még az ág is húzza”, mert a vi­déki együttes két erőssége, a vá­logatott Kontra Zsolt, aki leg­utóbb a spanyolországi ,,B” vi­lágbajnokságon gólkirály volt, s Gubányi Ernő megsérült az első találkozón, nem biztos, hogy vál­lalhatják a játékot pénteken. Magyar Hírlap PO­LITI­KAI NAPILAP Főszerkesztő: DARVASI ISTVÁN Helyettes főszerkesztő: VARGA JÓZSEF és TÁBORI ANDRÁS Felelős kiadó: SIKLÓSI NORBERT a Lapkiadó Vállalat igazgatója Athenaeum Nyomda, Budapest Rotációs magasnyomás Felelős vehető: Soproni Béla vezérigazgató Terjeszti a Magyar Posta Magyar Hírlap INDEX: 25007 HU ISSN 0133-1906