Magyar Szó, 2004. június (61. évfolyam, 126-151. szám)

2004-06-23 / 145. szám

2004. június 23., szerda FORMULA-1 Bill Gates az F-1-ben? Német lapértesülés szerint Bill Gates be akar törni a Formula-1-be, s támogat­ni kívánja a Toyota-csapatot. A Bild am Sonntag úgy tudja, hogy a Microsoft-fő­­nök évi 40 millió dollárt utalna át a 400 milliós költségvetéssel dolgozó német-ja­pán istállónak. A lap azt is közölte, hason­ló nagyságú szponzori támogatásról tár­gyal a Toyota és a Sony. TENISZ, WIMBLEDON Egyetlen magyar maradt állva Szerbia és Montenegró mindhárom képviselője kiesett A négy hete a Roland Garroson történtek­hez hasonlóan Wimbledonban is katasztrofá­lisan szerepeltek Magyarország és Szerbia és Montenegró képviselői. Londonban a két or­szágból összesen hat pályára lépett játékos kö­zül csak egy vette az első akadályt, de annak sincs sok reménye, hogy messzire juthat. Hétfőn este Janko Tipsarevic, Jelena Do­kic és Czink Melinda bukott el a rajton, egye­dül Kapros Anikó győzött. Tegnap a vesztesek táborának számát növelte előbb Mandula Pet­ra, majd pedig Jelena Jankovic is. Kapros balszerencséje, hogy a második fordulóban a párizsi bajnok, és a világranglis­tán 3. helyezett orosz Anasztázia Miskinával kell megmérkőznie. A hagyománytisztelő londoni közönség­ben nemcsak Martina Navratilova sikeres visszatérése ébresztett kellemes emlékeket, hisz a 2001-ben bajnok horvát Goran Ivanise­vic három év után lépett újra a centerpályára, és tapsvihar közepette nagy stílusban nyert az orosz Mihail Juzsnyij ellen. Eredmények, 1. forduló, férfiak: Iva­nise­­vic­-Juzsnyij 6:3, 7:6,6:2, Ferrero-Boutter 6:4, 7:6, 6:3, Volandri-J. Delgado 6:1, 6:3, 6:3, Björkman-Sluiter 5:7, 6:1, 7:5, 6:1, Karlo­vic­-Srichaphan 3:6, 6:4, 6:4, 6:4, Tursu­­nov-Szafin 4:6, 7:5,6:3,7:6, Ferreira-Ljubicic 5:7,7:6,7:5,6:2, Gambill-Mirnyij 6:3,7:5,6:3, nők: Kapros-Jugic-Salkic 6:4, 2:6, 6:3, Dul­­ko-Dokic 6:3, 6:3, Molik-Czink 6:1, 6:4, Mis­­­ kina-Kurhajcova 7:5, 6:1, V. Williams-Miake­­lian 6:3, 6:0, Davenport-Randriantefy 6:2, 6:1, Sarapova-Beygelzimer 6:2, 6:1, S. Willi­ams—Cseng 6:3, 6:1, Llagostera-Mandula 6:3, 6:3, Kukalova-Jankovic 3:6, 6:1, 6:4, Kleino­­va-Gyementyieva 6:4,1:6,6:4. * cs. Dokicnak volt oka a fejfájásra SAKK Jó magyar kezdés Mindkét magyarországi nagymester, Ács Péter és Almási Zoltán bejutott a Tripoliban megrendezendő sakk-világbajnokság 2. fordu­lójába, ahol tegnap már a második kör első partijait is lejátszották. A líbiai fővárosban zaj­ló kieséses rendszerű világbajnokság második körében Ács világossal pazar játszmában mért vereséget a szlovák Szergej Movszeszjanra. Al­mási a spanyol megnyitásban biztatóan állt a spanyol Francisco Vallejo Pons ellen, kölcsö­nös időzavarban végül döntetlenre egyszerű­södött a pozíció. A kétjátszmás páros mérkő­zések első partijaiban szép számban születtek meglepetések, az angol Nigel Short addig erőszakoskodott, hogy a 120. lépésben elnéz­te bástyáját és vereséget szenvedett. Az 1. forduló érdekesebb eredményei: Topalov-Abulhul 2:0, Adams-Asabri 2:0, Szo­­kolov-Simitowe 2:0, Vallejo Pons-Vasquez 3,5:2,5, Ács-Nikolic 2,5:1,5, Al-Modiahki-Al­mási 0:2, Bartel-Radzsabov 0:2, Paragua-Bo­­logan 1:3, Van Wely-Ivanov 3:1. 2. forduló: Delcsev-Topalov 01, Asmi­­an-Adams remi, Harikrisna-Ivancsuk remi, Short-Kraszenkov 0:1, Harlov-Szokolov 1:0, Gurevics-Kozul 0:1, Almási-Vallejo Pons­zemi, Ács-Movszeszian 1:0. Nagyarányú győzelem Lejátszották a Szabadkai községközi liga 4. fordulóból elhalasztott mérkőzését, melyen ugyan a tornyosiak nagyarányú győzelmet arattak, ám az eredmény nem tükrözi híven a játék képét, ugyanis az elkövetkező években még biztosan sokat hallunk a fiatal és tehetsé­ges szabadkai sakkozókról. Radnicki-Spartacus III. 6,5:1,5 Részeredmények: Kosmar-Grbic 1:0, Si­­mon-Guzsvány 0:1, Kovács-Kajdócsi 1:0, Ju­­ hász—Grkovic 1:0, Kalmár R.-Stojapovic 1:0, Lőrincz-Jovanovic 1:0, Kisbicskei-Cabarkapa 1:0, Kalmár Cs.-Kalaba remi. Ács Péter ÖKÖLVÍVÁS Tyson július végén tér vissza Csaknem másfél éve, 2003. február 22- én láthattuk utoljára a szorítóban Mike Tysont, minden idők legfiatalabb profi nehézsúlyú világbajnokát. Tysonnak - mint mindig - égető szüksége van a pénz­re, ezért újra kesztyűt húz. A korosodó, de még mindig félelmetes ütőerővel rendel­kező bokszoló július 30-án a nem éppen világklasszisnak számító ír Kevin McBride ellen (nincs a világranglista első száz he­lyezettje között), Louisville-ben, Muham­mad Ali szülővárosában lép ringbe. KÉZILABDA Bajnok a horgosi Partizán Befejeződött a bajnokság a Bánáti kézilabdaligában is. A női mezőnyben a bajnoki címet a szerbcsernyei Mladost szerezte meg (a három első helyezett csapat egymás közötti eredménye alapján), második a horgosi Partizán lett, míg a harmadik helyen a debelyacsai Spartacus végzett. A horgosi Partizán női csapatának játé­koskerete: Püspök, Pipic, Varnyú, Szvoboda, Domonkos, Pekic, Császár, Váradi, Lakatos, Horvát. A csapat edzője Domonkos Sándor. A férfiligában a horgosi Partizán veretlenül szerezte meg a bajnoki címet, a törökkani­zsai Obilic végzett a második helyen, míg a harmadik a Zenta csapata lett. A Partizan játé­koskerete: Király K., Király Al., Király A., Molnár, Konc, Kovács, Horváth, Pavlovic, Lunc, Draskovic, Nikolic, Urbán, Ivkovity A. A csapatjátékos-edzője Ivkovity Rudolf.­­L.E. M/KMRfia sport@magyar-szo.co.yu SPORT 17 XII. LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG Wayne világa Lisszabonban Anglia a 18 éves Rooney kiváló játékának köszönhetően bejutott a negyeddöntőbe, ahol a portugálokkal találkoznak Az angoloknak a negyeddöntőbe jutáshoz elég volt a döntetlen a horvátok ellen, ám Sven Göran Eriksson semmit sem változtatott a Svájc elleni győztes felállításon, s támadó fel­fogásban küldte csapatát a pályára. Az első ka­­puralövés Ashley Cole nevéhez fűződött: egy horvát szabadrúgás után James-t, saját kapusát tesztelte, aki bravúrosan hárította a lövést, ám pontosan Niko Kovac elé ütötte ki a labdát, ő pedig mintegy 3 méterről a kapuba kotorta. Három perc múlva Scholes egyenlítehetett volna, ám Butinába, a horvát kapusba lőtte a labdát. Az angolok tovább rohamoztak, s ami késik, nem múlik alapon, ez meg is hozta a hőn áhított egyenlítést: a 40. percben Lam­­pard remekül ugratta ki Owent. A lövés azon­ban a kivetődő ka­pust találta el, de a kipattanó labda pontosan a tinisztár Wayne Rooney elé került, aki nagyon okosan Scholeshoz fejelt, s az MU egyik meghatározó embe­rének már nem volt nehéz dolga az üres kapuba bólintania. Az egyenlítő gól lát­hatólag megfogta a horvátokat, s a szü­net előtt az angolok kigurigázták a - mindig egy ütem­mel később érkező - horvát védőket, s Rooney 18 méterről kilőtte a jobb sarkot. A folytatásban sem változott a játék képe, az an­golok a vezetés ellenére támadtak, többet fu­tottak, gyorsabbak voltak, s a 68. percben Owen remekül ugratta ki Rooney-t, aki - ta­pasztalt róka módjára - becsapta Butinát, és a rövid sarokba gurított. Rooney a második duplájával a góllövőlista élére ugrott. A fiatal csatár kiválóan játszott a találkozón, s méltó főszereplője lehetne a Wayne világa című film 3. részének (melyből kettőt már leforgattak Mike Myers főszereplésével). Hat percre rá - Tudor révén - váratlanul szépítettek Otto Ba­rié tanítványai, miután az angol védelem kép­telen volt kifejelni egy veszélytelennek tűnő jobb oldali beadást. Öt perc sem múlt el, és is­mét két gól volt a csapatok közti különbség: Lampard cselezgetett a 16-os tájékán, majd miután becsapta Zivkovic­ot, ballal kilőtte a jobb sarkot Néhány perccel a horvátok előtt adódott még egy helyzet, ám James bravúro­san szögletre mentett. A találkozó érdekessé­ge, hogy David Beckham, az Real Madrid sztárja, a csapatkapitányi karszalag viselésén és néhány szabálytalanságon kívül nem sok említésre méltót produkált a mérkőzésen... ■s Eriksson joggal gratulált Rooney-nak Megöltek egy brit drukkert Halálra késettek egy angol szurkolót kedd hajnalban Lisszabonban. A 27 éves angol szurkolót hajnali négykor a Rossio téren támadták meg, az AFP értesülése szerint szíven szúrták. A sebesültet a Sao Jose Kórházba szállították, de már nem tudták megmenteni az életét. A portugál rendőrségre hivatkozó brit források sze­rint - az első hírekkel ellentétben nem horvát, hanem­­ ukrán nemzetiségű az el­követő. A gyanúsítottat a rendőrség már letartóztatta. A hírek szerint a gyilkos ki akarta rabolni a brit szurkolót. B CSOPORT: ANGLIA-HORVÁTORSZÁG 4:2 (2:1) Lisszabon, Luz stadion, 65 000 néző, vezette: Collina (Olaszország). Góllövők: Scholes a 40., Rooney a 45+1., a 68. és Lampard a 79., ill. N. Kovac az 5. és Tudor a 74. percben. Anglia: James, G. Neville, Terry, Campbell, A. Cole, Beckham, Lampard (P. Neville), Gerrard, Scholes (King), Rooney (Vassel), Owen. Horvátország: Butina, Simic (Smna), R. Kovac (Momar), Zivkovic, Tudor, Simunic, Ros­­ so, N. Kovac, Rapaic (Olic), Prso, Sokota. Henry a hajrában ébredt fel A címvédő franciák kínkeservesen fektették két vállra a tartalékos svájciakat A franciák azt ígérték szurkolóiknak, hogy mérkőzésről mérkőzésre jobban játszanak, s meg sem állnak a döntőig. E helyett a B cso­port 3. fordulójában eddigi leggyengébb telje­sítményüket nyújtották, s bizonyára le sem győzik a svájciakat, ha a hajrában nem követ­kezik be Thierry Henry két villanása, amelyek meghozták a három pontot a címvédőknek. Ezzel meglett az első hely is, tehát a „gall ka­kasok” elkerülték a negyeddöntőben a ven­déglátó portugálokat, s a görögökkel vívnak majd meg a továbbjutásért. A csoportelsőség megszerzéséért pályára lépő franciák csak az első húsz percben telje­sítettek hírnevük szintjén, Zidane jóvoltából ők irányították a játékot, és ennek fejes góljá­val a 20. percben megszerezték a vezetést. A tartalékos, a fegyelmi eljárás alatt álló Frei, a „besárgult" hátvéd Haas, és a veterán gólgyá­ros Chapuisat nélkül szereplő svájciak egysze­rű, de nagyszerű csapatmunkával lepték meg pökhendi, kényeskedő, fölényeskedésre tö­rekvő ellenfelüket, és a találkozó legszebb ak­ciójából a 26. percben kiegyenlítettek. A 18 éves Joh­an Vonlanthen, aki az Eb előtt részt vett az utánpótlás-válogatottak kontinensbaj­nokságán is, az ezen az estén is gyenge Thu­­ram meg Silvestre között kiugorva szemtől szemben találta magát Barthezzel, és a legta­pasztaltabbak rutinjával a jobb sarokba gurí­totta a labdát. Ezzel ő lett az Európa-bajnoksá­­gok legfiatalabb gólszerzője, elhódítva a di­csőséget az angol Wayne Rooneytól. A „trico­­lorok” ettől kezdve kiestek kerékvágásukból, és a végéig szétvert hadseregre hasonlítottak. A második féli­dőre a megsérült Sagnolt Gallas vál­totta fel, de ő is be­leolvadt csapata ál­talános szürkeségé­be, aztán meg is sé­rült, de mindenki ámulatára Jacques Santini egészen az utolsó percig hagy­ta, hogy kínlódjon, statisztáljon a pá­lyán, mintha válasz­tottjai gólokkal ve­zettek volna. A hol­land Dick Advocaat után talán legtöb­bet szapult szövetsé­gi kapitány a harma­dik fellépésén is szá­nalmasan játszó Trezeguet-t is csak a 75. percben váltotta fel Sahával, s óriási szerencséje lett vele, mert a Manchester United csatára a labdával való első találkozása során Henry elé fejelt, aki es­tében betalált a jobb sarokba. Az Arsenal és az angol bajnokság gólkirálya, egyúttal legjobb labdarúgója is bántóan sok hiba, értelmetlen öncélú cselezés, rendre rossz leadások után a 84. percben még egyet villant: egy sikeres szó­lóból másodszor is megadásra kényszerítette Stielt, bebiztosítva csapatának a győzelmet, amely csak azok számára hat simának, akik nem látták az összecsapás menetét. Végül is tehát érvényesült a papírforma a B csoportban, de ha a kapitány Zidane-nak ezentúl is úgy kell könyörögnie a többieknek, hogy a vitathatatlan tudásuk mellett azért fut­niuk, küzdeniük is kell, akkor már a negyed­döntőben megkaphatják a franciák azt a lec­két, amelyet eddig nem kevés szerencsével el­kerültek. I (Wati) Thierry Henry önző volt, de győzelemre vitte csapatát Az A csoport végeredménye: A B csoport végeredménye: 1. Franciao. 3 2 1 0 7:4 7 2. Anglia 3 2 0 1 8:4 6 3. Horváto. 3 0 2 1 4:6 2 4. Svájc 3 0 1 2 1:6 1 A negyeddöntőben: Portugália-Anglia (csütörtök), Franciaország-Görögország (péntek). A mai program, D CSOPORT (20:45): Braga, Hollandia-Lettország (SZRT 2., M2), Lisszabon: Németország-Csehország (MTV, HRT 2.) 1. Portugália 3 2 0 1 4:2 6 2. Görögo. 3 1 1 1 4:4 4 3. Spanyolo. 3 1 1 1 2:2 4 4. Oroszo. 3 1 0 2 2:4 3 B CSOPORT: SVÁJC-FRANCIAORSZÁG 1:3 (1:1) Coimbra, 30 000 néző, vezette Michel Lubos (Szlovákia). Góllövők: Vonlanthen a 26., illetve Zidane a 20., Henry a 76. és a 84. percben. Svájc: Stiel, Henchoz (Magnin), Müller, M. Yakin, Spycher, Wick­y, Cabanas, Vogel, H. Yakin (Hüggel), Gygax (Rama), Vonlanthen. Franciaország: Barthez, Sagnol (Gallas, Boumsong), Thuram, Silvestre, Lizarazu, Pires, Mäkeleie, Vieira, Zidane, Henry, Trezeguet (Saha).