Magyarság, 1929. október (10. évfolyam, 222-248. szám)

1929-10-29 / 246. szám

1« Magyar Légiforgalmi RT ŐSZI MENETREND Érvényes szeptember 1-től október 31-ig. 6.10 16.00 i. I BUDAPEST i 6. 060 *16.­­8.16 16.45 é. I WIEN f i. 8.15 16.00­­ Vasárnap 9.00 órakor Indul­­taeetleo csatlakozások Európa összes állomásai­­elé Az autobusz Budapesten a Vadászkürt-szállodától 50, Wienben a Hotel Bu­schtól 40 perccel a repülőgép indulása előtt indul Felvilágosítás és fegyvirSz: Budapesten a Magyar Légiforgalmi R­-T légiutazási irodájában. IV., Váci­ utca 1. Tel.: 808—88. A Központi Menetjegvirodában és annak összes fiókjaiban. Wienben: Luttreisebüro der Osterr. Luftverkehrs A.-G.. I., Kartnerring 6. Tel. II 28—1—21. Posta- és csomagforgalom Európa valamennyi állo­mása felé. Felvilágosítások tarifák és menetrendek a társaság szállítási osztályánál. Telefon: 608—69 Buda és Debrecen megosztoztak a pontokon Szép izgalmakban bővelkedő mérkőzést vívtak a csapatok. Debreceniek támadásaival kezdődik a játék és mégis a Budaiak érik el az első gólt Sztancsiknak 7 méterről lőtt véd­­hetetlen bombájával. A gól után ismét a 33-asok érhetnének el eredményt, de Ember üres kapu előtt hibáz. Szünet után hatalmas debreceni ostrom jön, azonban az eredményt Reviczky szabadrúgásával csak egalizálni tudja (1:1). Páratlan küzdelmet vív a két csapat a győzelemért, de a támadások mind eredménytelenek maradnak. A budai csapat­nak csak védelme tüntette ki magát. Támadó-, sorában pedig Ember és Sztancsik jeleske­dett. A debrecenieknél elsősorban a halfsor érdemel dicséretet, míg csatársoruk gólképte­lensége szinte bosszantó volt. Másodosztályú professzionista mérkőzések Sabaria—Soroksár 7:0 (3:0), Rákospalota—Vasas 1:1 (1:0), Turul—Bak FC 3:0 (1:0), Zala-Kanizsa—Megyer FC 6:1 (3:1). Amatőr bajnoki mérkőzések BEAC—BTC 6:0 (3:0). 33 FC—III. ker. TVE 4:0 (0:0). Fér. Vasutas—Törekvés 4:4 (2:1). Szerb Elek Budapest 15 kilométeres futó­­bajnoka A MAC futója, mindvégig vezetve, fölénye­sen nyerte versenyét, amelynek részletes eredménye a következő: Bajnok: Szerb Elek (MAC) 54:50 mp, 2. Farkas (MTE) 56:41.8 mp, 3. Hegedűs (ESC) 57:21 mp, 4. 1. Zala (MAC) 57:27 mp, 5. Lovas (MAC) 58:31 mp, 6. Horváth (MOTE) 59:16 mp, 7 Kittig (MAC) 1:00:15 mp. Nyolc induló kosok közül egyedül Kochmann játszott jól, a magyar csapat mint együttes kielégített. Gólütők: Révai gróf (5. p.), Gillány (15. p.), Szendey (20. p.), Révay gróf (25. p.). N­-ik félidő: Kovács (12. p.), Szendey (14. p.). * * Ausztria—Svájc 3:1 (1:1). A mérkőzés Bernben folyt le, 18.000 néző előtt, az Euró­pai Kupáért, amelyben ezidőszerint egyfor­mán 10—10 ponttal és csodálatosképpen ugyancsak egyforma 17:10 gólaránnyal ve­zetnek Ausztria és Csehország csapata. A sorrend a következő: 1—2.Ausztria8 5— 3 17:1010 1—2.Csehország8 4 2 2 17:1010 3.Magyarország7 4 1 2 20:189 4.Olaszország7 4 1 2 16:159 5.Svájc8 * Bárány István kétszer startolt és győzött Nürnbergben. A magyar bajnok startját óriási érdeklődés előzte meg. Luppe dr. fő­polgármester fogadta a kiváló m­agyar úszót és egy rézkarcot nyújtott át Báránynak em­lékezésül. A bajnok utazásától kissé fárad­tan, mégis igen figyelem­reméltó időt úszott ki és 100 méteren 1:00.9 mp. idővel győzött Niklas­ (Bayern 07) előtt, aki 1:07.9 m­p.-t úszott. 3. Althörm (FC Nürnberg) 1:09.3 mp. — 200 méteres gyorsúszás: 1. Bárány dr. 2:21.4 mp. 2. Beyer (Bayern 07) 2:40.4 mp. (15 el. előny), hat méterrel Bárány mögött. 3. Ackermann 2:42.5 mp. Vizipóló: Bayern 07—IFC Nürnberg 9:3 (7:2), tőrvívás tökéletesítésén fáradozik és női ver­­senyvívóknak speciális kiképzést nyújt. Gaz­zetra minden délelőtt és délután oktatóórá­­kat tart kezdő és haladó vívók számára. * Külföldi labdarúgóeredmények: (Paris) Vienna (Bécs)—Racing Club 2:0 (0:0). (Prága) Slavia—Viktoria Ziskov 3:1 (1:1). (Bécs) Wacker—FAC 5:0 (2:0). WRC—Hakoah 2:0 (1:0). ♦ Cégcsapatok nemzetközi mérkőzése. A bu­dapesti Shell Sport Club vasárnap, november 3-án délelőtt fél 11 órakor a Millenáris ver­senypályán vendégül látja a zágrábi Sportski Klub Shell futballcsapatát. A mérkőzés bí­rója Orth György lesz. A két testvérvállalat csapatainak ez lesz az első találkozása, mely elé nemcsak Budapesten néznek nagy érdek­lődéssel, de Zágrábból is nagyszámú futball­rajongó jön ez alkalomból fővárosunkba. * Dunakeszi Magyarság—Fóti SE 3:0 (1:0). Mag­rar Kupa-mérkőzés. Bíró: Mikolovics. Az öt első csapatbeli játékossal játszó tarta­lékos Magyarság lelkes játék után. Zsíros, Volentics és Forgács góljaival, megérdemel­ten győzött. Bakács Károly, Véber János és Zsíros Sándor, a Dunakeszi Magyarság ki­tűnő válogatott játékosai, az elmúlt mérkő­zésen jubiláltak, mert egyesületük színeiben századszor szerepeltek. Ebből az alkalomból a vezetőségtől ezüstérmeket, míg a játékos­társaiktól arany pecsétgyűrűt kaptak. * A Magyar Birkózó­ Szövetség versenynap­­tára. November 3: Ganz TE juniorversenye. November 10: Nürnberg város válogatott— Budapest válogatott, B. Vasutas II. osztályú Szeniorversenye. November 17: Szelky Ottó­­emlékverseny, Dunakeszi Magyarság junior­versenye. November 24: osztrák—magyar vá­logatott, BESZKÁRt II. osztályú szeniorver­senye. December 1-től 8-ig: Magyar bajnok­ság. December 15: Postás-vándordíjas junior­­verseny. December 22: MÁV juniorverseny. A professzionista ligabajnokság csapat­­sorrendje, a vasárnapi mérkőzések után, a következő: 1.Újpest7 6 1 0 217 13 2.Ferencváros6 5 1 0 233 11 3.B. Harihárom7 3 2 2 144 8 4.Hungária7 3 2 2 18128 5.Bástya7 3 1 3 16177 6.Bocskay7 1 4 2 11166 7.III. ker. FC6 2 2 2 8156 8.Kispest5 1 3 1 1­2­5 9.Somogy7 1 3 3 6175 10.Attila7 1 2 4 8154 11.Nemzeti7 1 2 4 5124 12.Pécs-Baranya 7— 3 4 4153 1 "' “ "8 11.280 SPORWHBEK összeállították a délnémetek elleni váloga­tott csapatot. A Magyarország és Délnémet­ország válogatott csapatai közötti november 1-én Budapesten lejátszásra kerülő mérkőzést a Professzionista Labdarúgók Alszövetsége rendezi s ezért a válogatást a PLASz újdon­sült szövetségi kapitánya, Pataki Mihály vé­gezte. Hétfőn este Pataki Mihály a következő válogatott csapatot jelölte ki: Fehér — Mandl, Huttyadi — Kléber, Bukovi, Obitz — Táncos, Takács II, Turay, Híres, Titkos. Tartalékok: Dénes, Szedlacsek, Lika II. A válogatott csa­pat nem tart együttes tréninget. ♦ A magyarok nagy gólkülönbséggel verték a lengyel hokki-csapatot. Magyarország—Len­gyelország 6:0 (1:0). A szakadó eső miatt a mérkőzést a margitszigeti pálya helyett az MHC lóversenytéri versenypályáján játszották le. A fürgébb és technikásabb magyar csapat jobbnak bizonyult ellenfelénél, nagyarányú győzelmét azonban a lengyel kapus bizony­talan védésének köszönheti. A lengyel játék Raggambi revonsot vett Triesztben. A ver­seny fontosabb eredményei a következők: 100 m. síkfutás: 1. Raggambi 11.2 m,p, 2. Toetti 11.4 mp, 3. Pagliaro 11.6 mp. Toetti és Raggamby 60 méterig együtt­ vannak, on­nét az energikusabb Raggamby elhúz és könnyen nyer. — 800 m. síkfutás: 1. Taver­­nani 1:58.8 mp, 2. Szabó 2:01.2 mp, 3. Ber­tuzzi 2:03.0 mp. Az első körben Szabó vezet, de Tavernán átveszi a vezetést és könnyen győz. — 110 m. gátfutás: 1. Facelli 16.2 mp, 2. Kálmán 16.8 mp, 3. Tabai 17.4 mp. Biz­tos győzelem. — 400 m. gátfutás: 1. Facelli 57.2 mp, 2. De Negri 1:00.6 mp, 3. Pumare 1:01.4 mp. Ugyancsak könnyű győzelem. — Diszkoszvetés: 1. Pighi 41.47 m., 2. Csere­­nyei 39.35 m, 3. Dominiutti 38.50. Az olasz végig vezet. Az olimpiai stafétában, valamint az egyéb versenyszámokban versenyzőink nem vettek részt. A mérkőzés előtt az atléták felvonulásán a magyar fiúk haladtak az élen és fascista káremeléssel üdvözölték Trieszt kormány­­zóját.* A magdeburgi Hellas nyerte a német vizi­­pólóbajnokságot. A Luna-parkban játszották a német vizipóló-bajnokság döntő mérkőzését kétezer néző előtt, a védő Hellas Magde­burg és a Wasserfreunde Hannover. A Hel­las 4:2 (4:0)-ra győzött. Bíró: Giesemann (Nürnberg) volt. Az első gólt Rademacher II. lőtte 4 méteresből, a másodikat Aman, ugyancsak 4 méteresből. A harmadik és ne­gyedik gól ismét a kitűnő Rademacher ér­deme. Szünet után a fiatal Kipfer két góllal szépített Hannover számára. * Gazzerra vivómester Budapesten. Gazzerra olasz vivómester. Casmir német vivóbajnok és Helena Mayer vivóvilágbajnoknő tanító­mestere, Budapestre érkezett és Santell­i Italo vívótermében a magasabb kardiskólát ta­nulja. Gazzetra most jött Olaszországból, ahol Beppe Nádi mesternél a tőr- és párbaj­­tőrvívásban tökéletesítette magát. A fiatal olasz vivómester Santelli vívótermében tőr­vívást tanít, különösen pedig a magyar női Hői isüisp Friedmann-ná! VT., Király­ utca S. (Udvarban) w­iCTlIMr. 1929 október 29. kel­tői a HnmM ech­stein vezet a metropolisok koncert­termeiben és az előkelő családok gyermek­szobáiban. Mechanizmusa a mű­vész u­táni erőkifejtéseihez van méretezve, a gyermek próbálga­tásai sem árthatnak tehát párat­lan kiegyensúlyozottságának. Jó zongorán gyorsabban megy a ta­nulás, öröm a gyakorlás. — Kizá­rólagos vezérképviselet: Chmel zongoraterem V., Dorottya­ utca 7. Tel. Aut 811-36 IÓSPORT­ ­) Aranybogár nyerte az Újpesti akadály­­versenyt. A győztes mint első favorit star­tolt, de erősen kellett küzdenie, hogy le­rázza magáról a szélső outsider Magdolnát. A másodsorban fogadott Kardos a Vizes­­árokig vezetett, de azon már nem akart át­ugrani, csak lovasa repült ki a nyeregből. Harmadik a versenyben Labrador lett, amely legutóbb az akkor győztes Pravda mögött érkezett a célba, ezúttal azonban a változatosság kedvéért számtalan hosszan megelőzte múltkori legyőzőjét. Magyarázat: a lovak nem a gépek. Csak éppen a foga­dók — naivak ! A vasárnapi káposztás­­megyeri verseny részletes eredménye a kö­vetkező: I. futam. Hadseregi akadályverseny-hendikep: 4000 méter. M. kir. 4. honvédhuszárezred: Metro­pole (IVI, Muhr) első, Nyalóka (6, Klasánszky) második, Potya (134, Turcsán) harmadik. Futott még: Csillogó III. Tíz hosszas nyerve, rossz har­madik. Totalizator: 10:28. TI. futam. Nyeretlenek gólversenye: 2500 mé­ter. M. kb­. 6—6. honvéd tábori tüzérosztag: Al­­geron (8, Kovács G.) első, Fuligula (8, Patrák) második, Campana (8:10 reá. Csató) harmadik. Futottak még: Rózsa Bimbó, Tip-Top, Rác Pali, Pásztó. Egy hosszal nyerve, fél hosszat harma­dik. Tolatirator: 10 , 63, helyre 10 : 25, 21, 14. III. futam. Újpesti nagy akadályverseny: 4800 méter. Szirmay S. gróf: Aranybogár (10, Fel­ting) első, Magdolna (10, Kovács G.) második, Labrador (10, Csaló) harmadik. Futottak még : Szorgalmas, Pravda, Kardos, Nesze. Két hosszal nyerve, négy hosszal harmadik. Totalizator : 10 : 33, helyre 10 : 16, 25, 25. IV. futam. Terike-gátverseny. Handikép: 2800 méter. Pauly H., Bunkó (6 : 10 reá, Selmeczy) első. Kék Ibolya (3. Dósai) második, Nanda (3. Frosch) harmadik. Futottak még: Pasila, Bics­­kás, Mandarin. Egy és fél hosszal nyerve, fél hosszal harmadik. Totalizator: 10: 20, helyre 10 : 16, 21. V. futam. Horthy Szabolcs-emlékverseny, 1850 méter. Stépán századok: Harry-hope (5. Szabó­­) Phönix nyerte a bécsi Henckel-emlék­versenyt. A két reál favorit és eddig még veretlen Embassy, csekély nyolc hosszal maradt le a győztes ló mögött másodiknak. Nagyon hosszú volt neki az 1600 méter. A verseny eredménye a következő: 1. futam, Preis von Praterstern, 1300 méter. Mr. Wilton: Ralf (3. Scheibal) első, Martinsberg (3, Takács J.) második, Pergola (4, Balog) har­madik. Futottak még: Red Dragon, Rosencava­­lier, Eisberg. Nyakhosszal nyerve, két és fél hosszal harmadik. Totalizator: 10 :50, helyre 10 : 18, 35. II. futam: Han­dicap der Zweitnehrigen, 900 méter. Mr. Sillety, Dorita (2­ 4, Balog) első, Glühwürmchen (4, Esch L.) második, Maerchen­­prinz (8, Szente) harmadik. Futottak még: Mi­rakel, Lieschen, Apache. Hat hosszal nyerve, két és fél hosszal harmadik. Totalizator: 10 : 30, helyre 10 : 18, 21. III. futam: Triumph-Rennen, 1000 méter. Wenckheim Dénes gróf, Cicelle (2ki. Balog) első, Heuschrecke (4, Csuta) m második, Baltimore (2, Scheibal) harmadik. Futottak még: Luxor, Sagitta, Ramona. Fél hosszal nyerve, háromne­gyed hosszal harmadik. Totalizator: 10:37, helyre 10 : 19, 24. IV. futam. Graf Hugo Henckel-Erinnerungt- Rennen. 1600 méter. Schiller O.: Phönix (3, Ba­log) első, Embassy (4 :10 rem, Scheibal) máso­dik, Nestor (4, Csuta) harmadik. Futott még: Ajka. Nyolc hosszal nyerve, öt hosszal harma­dik. Totalizator: 10:40, helyre 10:11, 10. V. futam. Eventualrennen. 1100 méter. Segal dr.: Pretty Molly (6 : 10 rem, Scheibal) első, In­termezzo (2, Szabó L. II) második, Viscount (4, Balog) harmadik. Futott még: Széplak. Három és fél hosszal nyerve, hat hosszal harmadik. Totalizator: 10 : 15, helyre 10 : 11, 11. VI. futam. Praemien-Handicap, 1000 méter. Miss Sussi: Ariane (2, Balog) első, Arnus (6, Scheibal) második, Toscana (5, Szabó L. II) har­madik. Futottak még: Siess, Gallione, Cara­mia, Schneerose, Mevisla, Arnolda, Lady Hamilton, Frauenlob. Fejhosszal nyerve, egy hosszal har­madik. Totalizator: 10:37, helyre 10:15, 17: 14. VII. futam. Wester-Handicap, 2000 méter. Stall Alba: Maratho­n II. (pari, Szabó L. II) és Mr. Georg, Marga II. (2­4, Varga I.) holtversenyben elsők. Futottak még: Jégvihar, Osculum, Mott­­ium. Holtversenyben nyerve. Totalizator: 10,11 és 12, helyre 10 : 12, 12. Butorvelourok Butorbrokátok Epinglék, Ripszek Padlófilcek, Szőnyegek függönyök és szövetújdonságok óriási választékban érkeztek Backes Gerő céghez Budapest, IV., Hajó­ utca 12—14 (Belváros) Saját érdeke, hogy mielőtt szük­ségletét beszerzi, raktárunkat megtekintse J.) első, Elöljáró (2, Herbentein gróf) második, Cobra (10, Muhr) harmadik. Futottak még. Emeletes tót, Beau Geste, Kirgiz, Maga, Koma, Szellő leánya, Dolmány. Háromnegyed hosszal nyerve, két és fél hosszal harmadik. Totalizator: 10 : 60, helyre 10 :19, l6, 33. VI. futam. Kísérleti verseny, 1600 méter. Peja­­csevich gróf: Pitykés (7 : 10 reá, Gutai) első, Fasista (3, Bözödi) második, Fuvolás (8, Klim­­scha) harmadik. Futottak még: Pillangó, Bábé, Franciska, Sóska, Neves, Balaton, Barnababám. Nyolc hosszal nyerve, egy és fél hosszal harma­dik. Totalizator: 10 : 21, helyre 10 : 14, 15, 13. VII. futam. Eladó kétévesek hendikepje. 1100 méter. Mr. Corner: Csopak (6, Rózsa) első, Ma­kacs (3, Fodor) második, Sopron (4, Péter) har­madik. Futottak még: Felhő Rózsi, Árendás, Fá­tyolos, Rege, Szanda, Kucskóka, Szélhámos, Szomszédasszony, Mazurka, Győr, Sámson, Szi­rén, Gondtalan. Fejhosszal nyerve, ötnegyed hosszal harmadik. Totalizator: 10 :123, helyre 10 : 31, 17: 26. ­ Személyautó-fuvarozást­­ vállalok luxuskocsival igen előnyös fel­tételek mellett KLÖTZL GYÖS­GYNÉ József 392—26. [Állandó havi bérletet is vállalok tetszés szerinti időre.