Napi Magyarország, 1999. március (3. évfolyam, 50-75. szám)

1999-03-08 / 56. szám

1999. március 8., hétfő" Az FTC hetest, a DVSC ötöst rúgott, az MTK már 12 pont előnnyel vezet a PNB-ben Kocsitörés után szenzációs négyes Most már tényleg megkezdődött a jubileumi ünnepségsorozat az Üllői úton. A Ferencváros futballcsapata a klub századik eszten­dejének első tétmérkőzésén parádés játékkal rukkolt elő,­­ 7-1-re nyert. Igaz, ehhez az óbudaiaknál ideálisabb partnert talán nem is találhattak volna a honi élvonalban ezen az estén. A lelátón megint nem tapos­ták egymást agyon a zöld-fehér hívek, az errefelé szokatlanul alacsony 7500-as átlagnézőszám a tavaszi rajton sem nőtt, de nem is csökkent. A B-közép előtt ki­feszített „Egy sikeres évszázad lezárult, hogy egy még dicsősé­gesebb korszak kezdődjön” fel­iratú transzparens azért jelezte, a szurkolók a gyengécske és viha­rokkal teli ősz után is bíznak a kedvenceikben. Persze miért is ne lennének optimisták, mikor a hírek szerint a Vlak Simon edződuó remek munkát végzett az alapozás alatt, a játékosállo­mány pedig Kulcsár, Fodor, Bjelics és Eszenyi érkeztével je­lentősen megerősödött. A ko­moly gondokkal sújtott III. Ke­rület gárdáját még egy Fradinak akkor is illene megvernie ott­hon, ha minden maradt volna a régiben. A látottak alapján bátran ki lehet jelenteni: nem maradt­­ sok minden megváltozott, még­hozzá pozitív irányban. Ez a Fradi mentálisan és fizikálisan is ugrásszerűen javult az őszi­hez képest. Sorra dolgozták ki a helyzeteket, amelynek többsé­gét igen nagy hatékonysággal ki is használták. A játékosok látha­tóan egységes közösséget alkot­nak, és az utolsó percekben is további gólokra törekedtek. Szabics meg egyszerűen szen­zációs. A még mindig fiatalkorú csatár 18. születésnapján írja majd alá szerződését, a szomba­ti teljesítménye után számára nyilván előnyösebb anyagi fel­tételekkel. A házi góllövőlistát eddig is vezette, most azonban rögvest négyszer talált be Kiss hálójába. - A mérkőzés előtt összetör­tem a kocsimat, így a feszültség már hamarabb kijött rajtam. Mi­re kifutottunk a pályára, már egyáltalán nem voltam ideges - mondta a lefújás után a meccs hőse. - Utoljára egyébként egy találkozón az ifiben rúgtam öt gólt, azóta csak háromig jutot­tam. Mérhetetlenül boldog va­gyok, s ha továbbra is ilyen já­tékra leszünk képesek, még a bajnoki címről sem kell lemon­danunk. Az általános örömmámor kö­zepette arról sem szabad megfe­ledkezni, hogy a Fradinak akadt egy kínos periódusa még 1-0-s állásnál, az első félidő közepe felé. Vincze Ottó talpa alatt kigu­rult a labda, két percre rá ki­­hagyhatatlannak tűnő helyzetbe hozta az előre törő Lendvait. Később Kriston és Szűcs ügyet­lenkedett össze Wukovicsnak egy ziccert, ám nem tudtak egyenlíteni a vendégek. Ne­gyedórára szinte teljesen szét­esett a csapat, Vlak mester dühé­ben belekönyökölt a kispad fö­lötti plexibe, Simon a gyepet üt­legelte két kézzel, a szurkolók is elégedetlenül füttyögtek. Nem lehetett nem észrevenni, hogy Kriston még mindig lelki gátlá­sokkal küzd, rendkívül feszülten játszik, s hogy Vincze Ottó telje­sítménye igencsak ingadozó. Ám a válságos időszakot meg­úszva a második félidőben a kel­lemetlen esős időben valódi fut­­ballfesztivál kerekedett az Üllői úton. Az óbudaiak? Ott voltak a pályán. Schróth Lajos, az újon­nan kinevezett mester fiai a harmadik bekapott gól után fel is adták a küzdelmet. A szak­ember csak annyit fűzött hozzá a látottakhoz, „hogy valaki a profiligában játszik, attól még nem profi futballista”. Igaza van... Hogy mit ér valójában ez a 7-1 a Ferencvárosnak, az sokkal in­kább a jövő héten, a Hungária körúton, az MTK ellen dől el. Ha ott is nyernek a zöld-fehérek, az ünnepi esztendő akár szebbre is sikeredhet, mint az ősszel gondolták. N. Gy. Kulcsár (sötét mezben) egy Szabicsnak adott gólpasszal mutatko­zott be Fotó: Kurucz Árpád Edzőmérkőzés lila-Fehérben így, első ránézésre az Újpest­nek van mintegy jó másfél esz­­tendőnyi előnye a honi profi lab­darúgó-bajnokság többi fővárosi csapatával szemben. Nevezete­sen: a Megyeri út már most a múlt század hangulataival ejti ra­bul a látogatót. A Dickens utáni Manchesterből vagy Birmin­ghamből ide érkező is méltán iri­gyelhette volna meg a kies, gyár­­kéményes és üzemépületes szi­luettet, amely a szebb napokat - no meg szebb futballt - látott stadiont öleli, s ebbe a díszletbe mostanság szervesen passzol maga a pálya és annak állaga is. Nos, a BVSC-Zuglónak szombaton nem kellett man­chesteri távolságot utaznia, hogy a szomszédba látogasson, még akkor sem, ha­­ vasutascsa­pat ide, MÁV oda­­, a Zugló in­nenső határát jelző és a világ legritkábban felnyíló sorompóra méltó címet viselő közlekedési műtárgy erre az alkalomra sem tett kivételt, hogy a rövidebb, kertek alatti utat választhassák a Szőnyi útiak. Ám vélhetően nem ennek volt köszönhető, hogy a citrommezes jegyszedő és tapogató emberek a maroknyi vendégszurkoló láttán ugyan­olyan rezignáltan végezhették munkájukat, mint a mindig ilyen csöndes eseményekről álmodó biztosító rendőrök. Nos, ez az álmosság, hipp­­hopp odalett mindjárt a 2. perc­ben. A jó négyezres publikum nagy része még azzal volt elfog­lalva, hogy reklámszatyros szi­getelő réteget vonjon az átázott ülések és a nemesebbik testfél közé (mit szól majd az asszony otthon az esőfoltos nadrágért), amikor az újpesti Korsós min­den látleletnél pontosabb egész­ségügyi bizonyítványt állított ki magáról. A héten a válogatott tréningjén megsérült csatár nemhogy kezdő lett, az előzetes várakozásokkal ellentétben, de úgy emelt 14-ről Koszta kapujá­ba, hogy erre még a kevés sem­leges néző egyike. Bicskei Ber­talan szövetségi kapitány is elé­gedetten csettintett (1-0). - Valójában csak megálltam másfél órára - sorjázta napi programpontjait a bosnyákok el­len készülő dirigens -, aztán máris m­egyek tovább. Nem, nem az Üllői útra, a Fradit majd este videóról nézem, hanem Vácra, MTK-figyelőbe. Mert egy szövetségi kapitánynak is van szíve, s az igazat megvallva, az enyém az MTK-é és a Hon­védé, a játékosként eltöltött esz­tendők kitörölhetetlenek. Hát ennyit a „semlegesség­ről”. S miközben a továbbiakban Bicskei némi nosztalgiával föl­­elevenítette a jelenetet, amikor a drága emlékű és kék-fehér vérű Salamon Béla külön gratulált ne­ki egy kölyökmeccs után, holott a kapitány akkor még Fradi-cse­­mete volt, a pályán a hazaiak, Salamon után szabadon, azt mondták: ha mi egyszer kinyit­juk a gólládát... A 25-ösre ugrott a percmutató, amikor egy tetsze­tős Urbán-Fehér-Szanyó-Fehér akció végén utóbbi higgadtan lőtt 12 méterről a leheveredő Koszta mellett a kapuba (2-0). Innentől kezdve a találkozó meglehetős hasonlatosságot mu­tatott egy kellemes edzőmérkő­­zéssel. Szegény Détáriék ipar­kodtak ugyan, nem adták ők meg magukat, de a játék képe alapján esélyük sem volt a hatékony el­lenállásra. Meglepő módon a harmadik gólt mégis ők szerez­ték, miután a helyenként impo­zánsan karmesterkedő Döme so­ros kiugratása céljául Szakost vá­lasztotta, aki Rósa Dénest sze­melte ki, aki meg a jobbösszekö­tő helyéről Bíró kapuját (2-1). A szépítés, majd a fordulás után az Újpest visszavett a laza­ságból, a Kose fokozatosan el­fáradt, így Várhidi Péternek a szakosztály nyavalyái mellett legalább ezért a meccsért nem volt mit aggódnia. Főleg azután, hogy az 50. percben Kvasz állí­totta be látványos fejessel a 3-1-es végeredményt. A Fehér Csaba rajzolta fazonú hazai csapat in­nentől kezdve már tényleg egye­dül maradt a pályán, de mind­ezek ellenére, vagy éppen ezért - no meg a zuglóiak továbbra is derekas hozzáállásáért - helyen­ként egész élvezhető futballt lát­hattak a nejlonzacskókon kupor­­gók. Bizonyára ez is hozzájárult ahhoz, hogy nem „enbékette­­sezték” kórusban a sereghajtó vendégeket, s nem csupán a jövő évi bizonytalan bajnoki koncep­ciónak volt köszönhető a korrekt viselkedés. Egyébiránt az ázott gyepen is korrektül mentek a dolgok, noha az utolsó fél óra a FIFA nagy­okosai által időről időre fenye­gető tervezetként felbukkanó ki­lenc mezőnyjátékos futballé volt. Lévén Pillér bíró előbb Kvaszt, majd Pompert is - jogo­san - hamarabb küldte tisztál­kodni. A teljesen megérdemelt könnyed hazai győzelem után halvány vigaszul a BVSC-nek is csak a kellemes forró zuhany maradt. Nagy I­mre A PNB 20. FORDULÓJÁNAK PROGRAMJA Március 13. szombat: Debrecen-Újpest, BVSC-Győr, Siófok-ZTE, Kispest-Dunaferr, Vasas-Diósgyőr (mind 14.30 óra), Gázszer-Vác (16), Haladás- Nyíregyháza (17), MTK-FTC (18). Vasárnap: III. Kerület-Videoton (14.30). Az NB 121. FORDULÓJÁNAK EREDMÉNYEI Nagykanizsa-Békéscsaba 3-1, Matáv- Sopron-Soproni Dreher FAC 3-1, Érd-Tiszakécske 1 -0, Soroksár- Komárom 2-3, Salgótarján-PMFC 1-2, Tatabánya-Hajdúszoboszló, a szünetben, 0-0-s állásnál a nagy eső miatt félbeszakadt, Szolnok- Tiszavasvári 1-0, Komló-Kaposvár 1-1, Kecskemét-Tiszaújváros 2-2, Demecser-Szeged - a pálya alkal­matlansága miatt elmaradt. Az él­csoport állása: 1. Tatabánya 43 pont, 2. Nagykanizsa 40, 3. Érd 39. A PNB 19. fordulójának eredményei VÁC FC-Zollner-MTK Hungária FC 1-2 (1-1). Vác, 4000 néző, vezette: Ábrahám. Gólszerzők: Romanek (21. perc), illetve Preisinger (14.), Nagy T. (ön­gól - 88.). Debreceni VSC-Epona-Diósgyőri FC 5-0 (1-0). Debrecen, 8000 néző, ve­zette: Hanyecz. Gólszerzők: Sabo (22. és 52.), Böőr (54.), Dombi (58.), Szatmá­ri (79.). Kiállítva: Szmiljanics (13.). Ferencvárosi TC-III. Kerület FC 7-1 (2-0). Üllői út, 7250 néző, vezette: Hajdó. Gólszerzők: Szabics (2., 51., 79. és 84.), Nyilas (32. - 1­1-esből), Vincze O. (60.), Schultz (91.), illetve Lendvai P. (70). Újpest-BVSC-Zugló FC 3-1 (2-1). Megyeri út, 4000 néző, vezette: Pillér. Gólszerzők: Korsós A. (2.), Fehér Cs. (25.), Kvasz (50.), illetve Rósa D. (31.). Ki­állítva: Kvasz (57.), illetve Pomper (60.). Dunaferr SE-Vasas-Danubius Hotels 2-1 (2-0). Dunaújváros, 6000 néző, vezette: Szarka. Gólszerzők: Nicsenko (4.), Zavadszky (29.), illetve Váczi (68.). Zalahús ZTE FC-Gázszer FC 2-0 (1-0). Zalaegerszeg, 10 500 néző, ve­zette: Kiss B. Gólszerzők: Sebők J. (44.), Arany (84.). Nyírség-Spartacus-Kispest-Honvéd FC 3-0 (0-0). Nyíregyháza, 12 ezer néző, vezette: Bukovics. Gólszerzők: Gradinariu (48. és 51.), Szabó A. (87.). Győri ETO FC-Siófoki FC 1-1 (0-0). Győr, 9000 néző, vezette: Makai. Gólszerzők: Salagean (53.), illetve Lukács (58.). Videoton FC Fehérvár-Haladás-Milos 0-0. Székesfehérvár, 2500 néző, vezette: Juhos. Sport A PNB állása Góllövőlista: 14 gólos: Illés (MTK), 13 gólos: Egressy (Diósgyőr), 10 gólos: Szabics (FTC), Kenesei (MTK), Waltner (Videoton), 9 gólos: Kulcsár (Diósgyőr 9 gól/FTC 0), Korsós Gy. (Győr). 1. MTK 19 15122 45-15 47 2. Győr 19 1162 35-20 39 3. Dunaferr 19 1135 36-24 36 4. Diósgyőr 19 101 54 43-32 35 5. ZTE 19 101 54 28-19 35 6. Újpest 19 1126 35-27 35 7. Vác 19 10145 34-28 34 8. Ferencváros 189 63 37-22 33 9. Debrecen 198 38 30-24 27 10. Vasas 19 748 27-29 25 11. Nyíregyháza 196 58 31-33 23 12. Gázszer FC 195 77 21-24 22 13. Kispest 195 59 22-36 20 14. Haladás 184 2 1214-33 14 15. Siófok 192 7 1016-28 13 16. III. Ker. 193 3 1318-47 12 17. Videoton 192 5 1222-36 I1 18. BVSe 19 16 1213-309 A Haladás-FTC játsszák­ találkozót később J^'MAGYARORSZÁG*13 Döntetlen a magyar csúcsrangadón A német labdarúgó-bajnok­ság, a Bundesliga 21. fordulójá­nak pénteken esti mérkőzései után két edző is aggodalmasan tekinthetett a lefújást követően az elnöki páholy felé, ám közü­lük csak Ewald Lienen félelme igazolódott. Rostock mestere nem véletlenül tartott elöljárójá­tól, ugyanis a klub vezetősége a Duisburgban elszenvedett, 4-1 -es vereség után felmondott neki. Lienen 1997 júliusa óta a Ros­tock edzője és a 45 éves szakem­ber a hatodik edző, aki ebben a bajnokságban veszítette el állá­sát. Aligha gondol vissza jó szívvel Markus Beierlére. A Duisburg csatára ugyanis a talál­kozónak már az első félidejében három góllal megpecsételte a Hansa - s mint láttuk - az edző sorsát. A másik, péntek esti össze­csapáson az addig az utolsó előt­ti helyen álló Nürnberg simán, 3-0-ra lelépte a Schalkét. Huub Stevens, a Schalke edzője is ne­héz helyzetben van, ám ő egy­előre még kegyelmet kapott. Csapata így is a 13. helyre csú­szott vissza, és a szebb napokat látott klub életében ez mélypon­tot jelent. A forduló „totógyilkos mér­kőzését” a Mönchengladbach és az 1860 München játszotta. A házigazda pontokkal leszakadva sereghajtó, az oroszlánosok vi­szont a dobogóért küzdenek, így aztán ez a találkozó „országos” kettesnek számított. A bevezető­ből talán ki is derült, hogy nyert a Mönchengladbach, mégpedig 2-0-ra. Ráadásul gondtalanul, a vendégek szinte veszélyt nem jelentettek a kapura. A másik müncheni csapat, a Bayern, tovább növelte előnyét a táblázat élén, és immár - a teg­nap, lapzártánk után véget ért Leverkusen-Werder Bremen ta­lálkozót leszámítva - 14 ponttal vezet. A „bőrnadrágosok” kiváló formájának ezúttal a Freiburg esett áldozatul. Ottmar Hitzfeld edző még azt is megengedhette magának, hogy a Bajnokok Li­gája negyeddöntője után és a jö­vő szerdai kupaelődöntő előtt ne a legjobb összeállításban küldje pályára csapatát. A korábbi tar­talékok meg is hálálták a bizal­mat, az első gól az iráni Ali Daei alakítása utáni öngólból szüle­tett, a másodikat pedig Mehmet Scholl beadásából maga az iráni szerezte. Mivel a Freiburg szór­ványos próbálkozásai meddőek maradtak, így Olver Kahnnak, a Bayern kapusának a hálójába már 543 perce nem jutott be a labda. Ami a magyarokat illeti, ők az egyik mérkőzésen egymással vették fel a küzdelmet. A Hertha BSC Királlyal a kapuban, Dár­daival a kispadon azt a Kaisers­­lauternt fogadta, amelybe a 62. percben állt be Hrutka János. Ekkor egyébként a tavalyi baj­nok vendégek vezettek 1-0-ra, miután Ballack már a harmadik percben 25 méterről megadásra késztette Királyt. A berliniek a 79. percben egyenlítettek, Thom beadását Preetz fejelte a hálóba. Sajnos, ebben a gólban Hrutka is szerepet játszott, ugyanis egy tá­madásnál elölragadt, és Thom ívelésére nem ért időben vissza. Az egyenlítés egyébként azt is jelenti, hogy Preetz 13. góljával beérte a góllövőlista élén a Bayern brazilját, Elbert. Volt még egy magyar érdekeltségű találkozó, ezen a Stuttgart az Eintrach Frankfurtot fogadta. A házigazdák 2-0-ra nyertek, és a magyarok közül egyedül Lisztes Krisztián lépett pályára, de ő is csak a 78. percben. Igaz, ennyi is elég volt ahhoz, hogy neve be­kerüljön a tudósításokba, ugyan­is egy szép szóló után jó lövés­sel veszélyeztette a vendégek kapuját. A Frankfurt magyarjai - Pisont és Petry - ezúttal nem kaptak szerepet. Eredmények: Nürnberg- Schalke 3-0, Duisburg-Hansa Rostock 4-1, Stuttgart-E. Frank­furt 2-0, Bochum-B. Dortmund 0-1, Wolfsburg-Hamburg 4-1, B. München-Freiburg 2-0, Mön­­chengladbach-1860 München 2-0, Hertha-Kaiserslautern 1-1. Az élcsoport állása: 1. B. Mün­chen 53,2. Kaiserslautern 39 (20 mérkőzés), 3. Leverkusen 38. P. Az utolsó percben céloztak pontosan az Ágyúsok Az angol labdarúgóműsor változatos volt a hét végén: szombaton és vasárnap játszot­ták a Szövetségi Kupa (FA- kupa) negyeddöntő mérkőzéseit, és a Premierligában is több je­lentős mérkőzést bonyolítottak le, a hét első felében pedig a bajno­kág két éllovasa, a Man­chester United és a Chelsea európai ellenfeleket terített le. A Manchester United különösen elégedett lehet meggyőző 2-0-s hazai, Inter elleni győzelmével, bár az olaszoknak Ronaldo nél­kül kellett az Old Trafford-sta­­dionba látogatniuk. A Manchester United- Chelsea és a Newcastle-Everton összecsapásra tegnap túl későn került sorra ahhoz, hogy itt fog­lalkozni tudtunk volna vele, de annyi bizonyos, hogy az előbbi FA-kupamérkőzés igazi győzte­se az Arsenal. A Premierliga 3. helyén álló Ágyúsok abban a tu­datban jutottak túl mérkőzésü­kön, hogy két fő vetélytársuk közül az egyik nem éli túl ezt a negyeddöntőt. Kevésbé meg­nyugtató Arséne Wenger, az Arsenal edzője számára, hogy Vieira és Petit nélkül játszó együttese csak a nigériai Kanu (89. percben lőtt) góljával tudta legyőzni a Derby County csapa­tát, amelyről senki sem hitte vol­na, hogy ennyire veszélyes el­lenfél lesz. Igaz, Wenger megje­gyezte, hogy a két ellenfél kö­zötti különbséget ezúttal az Arsenal által teremtett 21 tiszta gólhelyzet, nem az ezekből szü­letett egyetlen gól jelzi... Annyi azonban biztos, hogy az Arsenal védelme a szokásos biztonság­gal zárt, s a sokszor bravúros át­adások rácáfoltak arra a tényre, hogy egy átlagos angol ligamér­kőzésen 382 passz kerül az el­lenfélhez, nem teljesen meggyő­ző magyarázat szerint az angol labdarúgás hagyományosan gyors tempója miatt. A szombatra kitűzött másik kupatalálkozót, amelyet Barns­­leyban kellett volna lejátszania a yorkshire-i klubnak a londoni Tottenham Hotspur ellen, el kel­lett halasztani a pályát fedő hó­takaró miatt. Megeshet, hogy az elődöntő a két ősi észak-londoni vetélytárs, az Arsenal és a Tottenham összecsapását hozza. A Premierliga szombati mér­kőzései közül a legjelentősebb a Southampton kemény küzde­lemben kiharcolt 1-0-s győzel­me volt a nemrég még bajnoki címre is pályázó West Ham el­len. Igaz, hogy a Southampton még a győzelem után is a liga sereghajtó mezőnyében van, de valamicskét nőtt az esélye a bennmaradásra, miután a Coventry győzelme három pont­tól fosztotta meg a Charltont, s az így nagyon is „lőtávolban” maradt a Southampton számára. Némi meglepetéssel szolgált a táblázat alsó felében toporgó Leicester City 1-0-s győzelme a liga 6. helyén álló Wimbledon fölött. A bajnokság szempontjá­ból azonban mindez teljesen akadémikus, mert a Manchester United-Chelsea-Arsenal hár­mas immár gyakorlatilag behoz­hatatlanul megelőzte a mezőnyt, s a bajnokság sorsa ezen csapa­tok között dől majd el. JoriscHKY László Eredmények, FA-kupa: AisenaU Derby County 1-0, a Barnsley- Tottenham mérkőzése a nagy hó miatt elmaradt. Premierliga, 28. forduló: Coventry-Charlton 2-1, Wimbledon-Leicester 0-1, Sout­­hamton-West Ham 1-0.