Nemzeti Sport, 1926. március (18. évfolyam, 35-52. szám)

1926-03-01 / 35. szám

Hétfő, 1926 március 1. SS®MT FTC—ETC 3:1 (0:1) ETC-gólos, csapkodó félidő után nagyszerű játék­kal törte meg az FTC az erzsébetiek ellenállását Góllövők : Kaufmann, Tóti­, Szecssovics, Varga Törekvés—VÁC 2:1 (2:1) A Vasutasok az első félidőben szépen támadtak, a másodikban okosan védekeztek és megérdemelten győztek Góllövők : Haar, Sarlós, Kaulsky Üllői úti pálya. — 8000 néző. — Bíró: Magyar János. FTC: Huber — Takács L, Hung­­ler H. — Fuhrmann, Sándor. Hiúm — Mácsay. Vark­a. Pataki. Steczo­vics, Tóth. ETC: Bercczky — Blau I., Papp — Schwarz, Mészáros. Domonkosi — Kaufmann. Blau II., Ember, Kratusz, Lakatos. A mérkőzést félidők szerint két különálló részre kell osztani a kri­tika szempontjából: az első félidő­ben harmadosztályú nívón mozgó csapkodás, szünet után az FTC ré­széről ötletekben gazdag, technikai­ra ír és taktikailag kifogástalan, va­lóban nagystílű játék. Az ETC egyetlen gólját a kezdés után pár másodperc múlva érte el,­­ ami oly önbizalmat kölcsönzött az együttes­nek, hogy a csapat minden­­ tagja emberfelettit akart nyújtani, hog­y az eredményt megtartsa. Az FTC ek­kor bágyadtan, lélek nélkül, unottan, hibát hibára halmozva, évek óta nem látott gyatra játékot produkált, bár­ uralta a mezőnyt, de hiányzott a csapatból a megértés és a gólhelyzetek kiaknázására való törekvés. Valósággal úgy festett ez az­ első félidő, mintha az FTC s­port­­nyelven szólva „lefeküdne" az ETC- nek. Ezzel szemben a II. félidőben a zöld-fehérek megmutatták, hogy nagy feladatok megoldására is ké­pes a csapat s ha komolyan veszi dolgát, úgy ismét a hamisítatlan ,,nagy Fradi" tud lenni. A zöld-fehér csapat a rendkívül lassú ,lábrakapás" után minden részében kifogástalant nyúj­tott. Mégis a halfsor lendülete adta meg az offenziva eredményességét. Vohrman és Blum Önmagukat múl­táik ekkor féltük d­e a csapat ten­gelyében Sándor is kihagyás nélkül dolgozott. A ,közvetlen védelem a bizonytalan kezdés után jól, Hung­­■icr, nagy eleganciával operált. A csatársorban Potya tündökölt, mind­három gól s egyben a mérkőzés megnyerése is az ő érdeme. Pataki a szokott, zsonglőr-labdaosztásaival excellált, míg a többiek puhák, kap­kodták. Varga és Mácsay nemhogy fejlődött volna, de nagy visszaesés mutatkozik rajtuk. Az ETO csapata egyáltalán nem „stílusosapat" Lel­kesedés a legnagyobb erényük. Sok­­sok kiküszöbölendő rossz tula­jdon­sága van ennek az együttesnek, amivel a közönség szimpátiáját is elvesztheti. Erőszakos, túlfizikális momentumaik varrnak, továbbá a szabadrúgáshoz leállított labdát folyton elrúgják és feleslegesen so­kat protestálnak. Ez pedig a játék- Intelligencia és az úri drill bizo­nyostfokú hiányára enged következ­tetni. A csapatnak Papp balbekk a legjobb embere, ez i­gazán klasszis és a jövő embere. A n­alfsorban Do­monkos, a csatársorban pedig Kauf­­mann nyújtott kielégítőt, jó erő még Blau II., Mészáros, Blau I. va­lamint Bereczky kapus is, aki hi­bátlanul dolgozott A többiek a ki­egyenlítő gól utám teljesen vissza­estek és idegekkel n­em bírták. Az FTC kezd s Varga, szökni akar, de Papp ha­talmas felszabadító rúgással a lab­dát Kaufmanhoz juttatja, aki szélsebes irammal száguld le a jobbszélen s a 20-ik másodpercben csoda­­szép felsősarkos gólt lő a meg­lepett Huber kapujába (0:1). Általános megrökönyödés az FTC táborban, annál frenetikusabb ová­ció a pesterzsébetiek részéről. Az ETC a gyorsan elért gól után azon­nal változtat taktikai berendezett­ségén. Blau I. hátravonul a half­­sorba. Az FTC vehemens ostrom alá fogja az ETC-kaput, de a csa­társor hajmeresztő tehetetlen ,Vergel „dekáz". Az ETC teljesen kihasz­nálva fizikumát, óriási energiával, védekezik, mely közben több alat­tomos fault és kisebb sérülés is előfordul. Az ETC-csatárok ritkán jutnak szóhoz, de ekkor veszélye­sek. Az FTC végre kornerhez jut, de a nagyszerű Papp ezt is parí­rozza, mellyel Kaufmann száguld ismét s ő is korert csikar ki. Hosszú félórás unalmat és bosszan­­kodást kiváltó csapkodás, sok fault­tal tarkítva. Az FTC mélyen for­mán alul játszik, Mácsay, Varga és Steezovics pedig a művészetig vi­szik a tehetetlenséget és az ügyet­lenséget. Nagysokára újabb FTC- korner, majd két szabadrúgás, de a góliszony iskolapéldáival véghez­-­ vitt renyhe támadások még csak­­veszélyt sem jelentenek a­­ sárga­fehér kapura.­ Jellemző az első fél­időre, hogy lövés csak egy ment az ETC-kapura, azt is Fuhrmann, a hall küldte mintegy 40 méterről. Kiaknázható gólhelyzet ezzel szem­ben volt közel két tucatnyi. Szünet után az FTC teljes lélekkel és akaraterő­vel fekszik a játékba.­­ teljesen le­szorítja ellenfelét." Az ostrom rend­kívül erős, a zöld-fehérek széthúzzák, a mezőnyt s meg nem alkuvóan rá­­startoltak minden labdára. Nem le­het ráismerni az­ FTC-re, a csapat minden­ része kifogástalanul funk­cionál. Sok veszélyes szituáiója után a 10. p.-ben Blum szökteti Potyát, aki Blau mellett kiugorva élesen lő pom­pás gólt a felső jobbsarokba (1:1). Az FTC hihetetlen energiával tá­mad, most már nagyskálájú, formás a játékuk, életerős, vehemens. Min­den jel arra­ mutat, hogy a­ zöld-fe­hérek megnyerik a meccset. A 16. p.-ben ugyan majdnem baj van, Kaufmann pontos centere a­ kapu előtt süvít el, de egyetlenegy, part­ner sincs helyén. A 17. p. meghozza az FTC vezető gólját. Potya szép iveit szabadrúgására Steczovics jól helyezkedik s védhetetlenül a hálóba fejeli (2:1) Az FTC pompásabbnál pompá­­sabb támadásokat épít fel a csapat­ban szinte túlteng a játékkedv. A 28. p.-ben Potya helyezve lő s a tömörült védelemben megakadt labdát Steezovics átengedi Vargának, aki közelről hálóba küldi (3:1). A gól után Blau II. megsérti Pa­takit, hosszas vita a középen, végre a bíró megkegyelmez neki. Az ETO a félpályán képtelen átmenni. Pa­taki pompásan irányít, Potya a lelke a támadásnak s a halfsor is helyén van. Ha néha-néha a kekkek­hez kerül a labda, Hungler a mű­Határ ucca. 3000 néző. Bíró: Gerő Ferenc. Törekvés: Lantos Mészáros, Siegl — Melczer. Szerencse: Lugosi — Számító, Madhgar.. Kmotzky, Bar­­tols, Schreiiber. “ VÁC: Fiscker — Grosz II., Strager —­ Hermannn (Havas), Weisz Gyula, Havas (Hennám)) — Engl II., Haar, Boros, Boenstein, Kk­opter. „Ha a Vasutasok —­. átérezve a. .mérkőzés fontosságait ■— a mindeni. beleadnak, döntetlen e­red­m­ény, • sőt minimális győzelmük sem lepne meg bennünk­et!" — írtuk a­ VÁC— Törekvés-mérkőzés tegnapi, beha­­ra­ngozójá­ban, pedig­­ a VÁC múlt heti szép szereplése és a Törekvés súlyos veresége után bizony még­ a Vasutasok legf­anat­ikusa­bb hívei sem bíztak ezúttal kedvenceik győ­zelmében. A Törekvés azon­ban bebizonyí­­t­óttta, hogy múltkori gyászos­­szerep­lése főként a rajta, kí­vül álló zavaró mellékkörülményeknek tudható­­be és olyan lelkes, mindent beleadó és amellett szép játékkal lepte meg hí­veit és a batárutcai pálya nézőterét zsúfolásig megtöltő publik­um­ot, hogy a győzelem el sem maradha­tott Ezzel­­szem­ben az új összeállí­tású csatársorral kísérletező VÁC sehogy sem tudta kijátszani a BEAC ellen mutatott nagy formáját. A mérkőzés szebbik része az első félidő volt, amikor is a küzdelem ,az első percek, kapkodó tapogatód­­zásai után valóban élénk, változatos, ‘élvezetes, sőt olykor-olykor nívós is­­volt. ■ ‘7 : A, szemfüles Haar fejes góljával .­ VÁC szerezte meg­ a vezetést, de­­ kevéssel rá Bartos,ritkán látott cso­dás fejessel kiegyenlített, sőt még szünet előtt sikerült. Kutzkynak sza­badrúgásból, a 16-osról küldött bom­bájából a győzelmet is megszereznie. A második félidőben , azután a Vasutasok szinte babonásan félve jár őket mérkőzésről-mér­kőzésre ül­döző balszerencséjüktől. Bartost visszavonták a kialtsorba és főleg a­­­védekezésre, az eredmény megtar­­­­tósra igyekeztek, úgyhogy a v­ivók­­ekkor a félidő nagy részében fölény­ben voltak, de az elszántan védekező törekvéssel szemben nem tudtak eredményt elérni. A győztes csapatra rá sem lehetett ismerni, múltheti szárn­yszegett­ kedvetlen játéka után. Bámulatos lelkesedéssel és energiá­val feküdt, bele a csapat minden tagja a küzdelembe és az első félidő­ben a támadásban, a másodikban a védekezésben valóban kiválót nyúj­tottak. A csatársorban Kautzky és Szántó játszott, igen szépen. A fede­zetsor mindhárom tagja okosan és hasznosan játszott. Bartos is inkább mint haji vette ki a részét a mun­kából, gólja­ azonban remek volt. A múltkor oly gyenge védelem is fel­adata magaslatán állt ezúttal, úgy­hogy külön kiemelni senkit sem le­het közülük. A VÁC csapatáról egyáltalán nem lehet azt mondani, hogy nem játszott szépen. Csak a Törekvés min­dent beleadó lelkesedése mel­lett látszott szürkébbnek a já­téka, mint a Vasutasoké. Vedenne ezúttal is feladata magaslatán állt. Fischer ugyan — bár a gólokait nem védhette — ezúttal némileg bizony­talan volt. Fedezetkora miatt Weisz Gyula fáradh­­atlan, hasznos játé­kos. Csatársora a 16-osig elég szé­pen dolgozott. Kimagaslóan legjobb Haar volt köztük. Boroson, bár na­gyon iparkodott, erősen meglátszott a tréninghiány. A mérkőzés • A VÁC támadásaival kezdődik, de a Törekvés csakhamar felnyo­­mul. Szép Va­sut­as-támadások köz­ben, melyeket főleg Kautzky és Szántó vezetitek, váratlanul a­ VÁC éri el a vezető gólt a 20 percben. Singer kapura irányított 30 méteres szabadrúgására Melczer is, Lantos is rástartolnak, de a közéjük ugró szemfüles Haar kettőjük között a jobb sarokba fejeli. 0:1! A kiegyenlítés azonban, nem késük soká. A 27. percben. Szánitó korrierje nagy kavarodást okoz a VAC-s­apu előtt, a labda Meiczenthez került aki 20 méterről kapura lövi. Frec­her nyugodtan­­várja, de mielőtt a fél méter magasságiban süvítő labda hozzá­ja érne, a lövésibe magát bele­dobó és szinte a levegőben úszó Bartos csodás fejessel a balsarokba to­vábbítja. 1:1! A ,gó! felvu­liarnyozza a Vasutiaso­­kat­, egyik iszép támadásuk a mási­kat követi, miiköziben Schreiber, ki­nek igen rossz napja van, többször holtbiztos helyzetben roml. Végre a 39. percben Singer a 16-os sarkánál heindfizet vét és a megítélt sza­bad­­rúgásiból Kautzky a felső jobb sarokba irányított védhetetlen süvítő lö­véssel megszerzi a győzelmet. 2:1! Szünet után megváltozik a játék képe, a Törekvés főleg az eredmieiny megtartására, törekszik. A VÁC nagy energiával támad, de néh­ány kornert leszámítva, sikertelenül . A félidő végén a VÁC enged az iramból, a Törekvés ellentámadásba megy át, de most már az ő akcióit sem kíséri siker és így az eredmény nem változik. Klein­­Árpád a VÁC futball­szakosztályának ve­zetője. A Törekvés megérdemelten győ­zött, mert sokkal lelkesebben ját­szott, mint mi. Sajnos, csatársorunk a­­ tréning nélkül kiálló Borossal a centerben második félidőbeli nagy fölényünk dacára sem tudott ered­ményes lenni. Hagen János a Törekvés tréner Csapatom lelkes játékával és egész teljesítményével nagyon meg vagyok elégedve. A második fél­időben, bár nem szokásunk, szándé­kosan védekezésre fektettük a fő­­súlyt, de hosszas pechszérián­k miatt nem tehettünk másként. Törekvés ifi.—VÁC ifi. 3:1. VÁC II.—Törekvés II. 1:0 barát­ságos). Cég, alapítva: 1871. Kiváló minőségű gyártmányok! Olcsó árak ! Elismert, legjobb ki­szolgálás ! Egyesületeknek na­gyobb vételnél árengedmény! Választékos raktára: Futball-, atlétika- és tornafelszerelések, vivószerek, turistacikkek, horgászó - eszközök, vadász- és céllövő­fegyverek, lőszerek és az összes Levente-felszerelésekben! ZSIBER BERTALAN ÉS TÁRSA sport- és fegyveráruháza Budapest, IV. Múzeum-körút Tel. J. 103-70 29. Tel. J. 103-30 vészien" intézi el. Varga, majd Po­tya egy-egy lövése veszélyeztet még, de az erzsébetiek elszántan védekez­nek, hogy megakadályozzák a még esedékessé vált gólokat, ami sikerül is nekik. Nyilatkozatok: Szigeti Imre, az FTC alelnöke: "A II. félidőben*­­teljesítménnyel meg vagyok elégedve,­­ ez pompás volt. Még nagyobb győzelmet is meg­érdemelt volna a csapat. Fábián Pál, az ETC futballigaz­­gat­ója: Az FTC megérdemelte a győzelmet. Amikor belejött a játék­ba, igen jó volt. Az ETC-védelem nem bírta a sorozatos támadásokat s összeomlott. FTC II.-ETC II. 5:0 (3:0). FTC ifj.—ETO ifj. 2:2 (0:1). RI CCUEQUAQY­IJ°g­ szeminárium Ui. rLntriVAnl .tv. váci­ utTM 20. 11.4. Biztos sikerreHanii ügyvédire, szigorlatra, alap­­vizsgára, colloquiumra Jegyzetbérlés. Eljárunk, minden egyetemi ügyben, az adminisztratív te­e­endőket R. Vozáry Gyuli, egyetemi ny. föellenőr végzi, joghallgatók Kérjenek in­gyen közjogi törvénytárat, ügyvédjelöltek ut­­áu a­ot, t­elefonszám: 30—11. 3 S Minden sportember szükségletét a '­ EICHNER A. f g kalapgyárosnál szerzi be. Minden nálam ^ -7, Vézsárolt kalap ingyen lesz vasalva, g 5 Gyár és üzlet, VII. Thököly­ út 5. szám. «