Nemzeti Sport, 1929. július (21. évfolyam, 125-147. szám)

1929-07-15 / 135. szám

14 Balázs László (500 Sunnbeam) abszolút Grand Prix győztes, Farkas Dénes (500 Sunbeam­) az oldalkocsik abszolút győz­tese, a 350-ben Sabinák (Velocette) a nap második legfőbb idejével győztes, a 250-et Hummel Endre (OK Supreme), a 175-öt Gutschy Károly (James Villiers) nyerte, ez a magyar Grand Prix mérlege Meggyessy Zoltán (750 BMW) vezető pozícióban állt ki gummidefekttel az oldalkocsik verse­nyében — Sabrnák Oszkár 350-es gépén tíz körön át az abszolút első helyen feküdt, rosszul sikerült tankolása vetette vissza — Hummel (OK) volt az egyetlen, aki végig vezetve nyert Grand Prixt — irtózatos küzdelmek folytak le az 500-ban és az oldalkocsiban — Farkast (Sunbeam) Meggyessy és Urbach kiválása segítette győzelemhez az oldalkocsiversenyben — A Balázs, Meggyessy, Sabinák, Hóra küzdelem volt a nap egyik legszebb eseménye, de a Meggyessy-Urbach „közelharc" is emlékezetes marad — Rengeteg bukás, motordefekt, kiállás jellemezte a leggyorsabb magyar motorkerékpárversenyt, mely sportbeli jelentőségben és sport­sikerben felülmúlt minden eddigit — A túl szigorú és felesleges rendőri rendszabályok miatt a közönségnek csak töredéke juthatott el a verseny színhelyére — Saját tudósítónktól — A BSE motorkerékpárosztálya min­den vonalon abszolút győzelmet ara­tott. Olyan verseny folyt le a Város­liget körén, mely mindenben méltó volt a „legnyugatibb” államok repre­zentatív versenyeihez és olyan sport­sikert aratott, ami felülmúlt minden eddigit, amit a magyar motorsport­élet produkált. Gyilkos küzdelmek, percenként váltakozó mezőnyállások, seny gyér­ látogatottsága volt. A biz­tonsági intézkedéseket túlzották, a közönség csak kerülővel vagy egyálta­lában nem juthatott el a részére fenn­tartott helyre, a pályát már egyne­gyed nyolc órakor — a verseny csak fél kilenckor kezdődött — lezárták, a nézőket nem engedték átmenni a pá­lyán és elfoglalni helyüket, így sokan már a Millenium-oszlopnál visszafor­dultak. Helyes az elővigyázatosság. Hetközi viszonylatban is elsőrendű időeredményeket, sebesség-átlago­­kat futottak ki, az több, mint hízel­gő reánk nézve. A majdnem állandó maximális fordulatszám, a szüksé­ges vad kapcsolások szinte nyerték a motorokat, a kupplungot, az elen­gedhetetlen gyors fékezések falták a fékbetéteket. Az angol Tourist Trophy-versenyek, a nagy nyugati "VALIOHORS " Ön csak e­zek­ közt választhat TYPE 250 a legolcsóbb a legmodernebb túramotorkerékpár ! Gyári nók: BUDAPEST, VI., LISZT FERENC­ TÉR 9. SZ. élvezetes közelharcok jellemezték a mitinget, melyre méltán mondhatjuk, hogy minden ízében precízen és töké­letesen sikerült. Amitől a legjobban féltünk, a közszámlálás és az időmé­rés munkája fényesen sikerült, pa­naszra, reklamációra alkalom nem nyílt, pedig aki ismeri a helyi viszo­nyokat és a rövid pálya okozta kör­számlálási nehézségeket, az tisztában van azzal a munkával, melyet a ver­seny megrendezése és főleg a körszám­­lálás jelent. A BSF gárdája­­ élén Kovácsházy elnökkel, Kazinczy alel­­nökkel, Leitgid főtitkárral, Szántó titkárral és a vagy 150 tagú rendezői táborral — föléh­úzott egyest érdemel. Megmutatta, hogy nehéz körülmények között is lehet kitűnőt produkálni! Bebizonyította, hogy babona az, mintha Magyarországon nem lehetne olyan versenyt rendezni, ahol elmérés, közszámlálási tévedés, protestálás, békétlenség, veszekedés, igazságtalan­ság nincs. A közel 300 főnyi kivezényelt rend­őrség Krizsanetz Kálmán kapitány vezénylete alatt nagyszerűen tartotta fenn a rendet, de feltétlenül hibául kell felróni azt a túlzott buzgalmat, melynek szomorú eredménye a ver­ Sinofti Hétfő, 1929 július 1. e­xil-DMTJC különösen ha a felelős vezető szem­szögéből nézzük, de több mint egy órával a verseny előtt lezárni a pá­lyát és ezzel elriasztani a nézőket — ez nem szolgál a sport javára. Pedig a verseny, mint sportattrak­ció felülmúlhatatlan volt. Egyenes kö­vetkezménye volt ez a verseny külön­leges típusának, az enyhe fordulókkal és hosszú egyenesekké felépített és igen magas átlagokat, helyenként a 150 km-hez közelálló sebességet meg­engedő pályának. A verseny előtt nem sok bizalom­mal vártuk versenyzőink szereplé­sét, hiszen a hegyiversenyeik és az egyetlen TT sovány kenyerén tar­tott magyar motorosgárdának vaj­mi kevés tapasztalata lehetett az efajta versenyen, ahol az ember és a gép, a fizikum és a mechanizmus egyaránt túlzott mértékben volt igénybevéve. Hogy ez a verseny mit jelentett embernek és gépnek, azt a rengeteg kiállás és bukás mutatta meg. Hogy pedig az éllovasok nem-Grand Prix-k jelenetei plántálódtak át a pesti „rizsé“-be és akárcsak a Man-szigeten, mindenki gyertya de­fektussal vélte legegyszerűbben megindokolhatni kiállását. Bár a nagymezőnyű és rövidkörös versenyen hatalmas nehézségeket támasztott a verseny összes fázisai­nak hű regisztrálása, mégis sikerült Cirkulációs (Dry-Bump) olajsás az egyedül töké­letes DOUGLAS Mindenütt vezet! Vl.f Podmaniczky­ utca 18. a Grand Prix összes kategóriáinak lefolyását és körönkénti állását — ami az éllovasokat illeti , rögzíteni annak ellenére, hogy szinte két-há­­rom másodpercenként vágtattak el a versenyzők a főnézőtér előtt. A verseny lefolyásával kategórián­ JAVÍTOK kilométer - sebességmérőket és stopperórákat, olcsón, jótállással Serlegek, versenydíjak jutányos árban kaphatók Schm­elzer Benő, Budapest, IV., Károly­ körül 28 ként foglalkozunk, természetesen uta­lással az abszolút helyezés minden­kori állására, annál is inkább, mert hiszen a 350—500 szólóban és az ol­dalkocsi csoportban nemcsak a ka­tegóriákon belül, hanem abszolút helyezésben is nagy küzdelem folyt Motorkerékpárok 175 kcm-ig Táv 30 kör. Kb. 82.6 kilométer. Győztes­­ Gutschy Károly (James Villiers) 59:56.92 mp., átlag 82.6 km. 2. Balogh Miklós (ARD) 1 óra 02:52.91 mp., átlag X­.8 km. 3. Lendenmayer Béla TTC (James ZENITH DÓT 'ingói motorkerékpárok árban és minőségben utolérhetatlenek! DÓT vollanyvilégházsal 1140 P-től igen kedvező fizetési feltételek! Kérjen árjegyzéket! Vezérképviselet Dományi, és FM& Budapest, VI., Király­ utca 85. sz. Modern javítóműhely és­ alkatrészraktár Villiers) 1:10:00.00 mp., átlag 70.8 km. 4. Kiss Béla TTC (Dott Villiers) 1:14:16.76 mp., átlag 66.7 km. (Indult még Lukavetz Ferenc (Francia Barnett), kiállt a 4. körben). Start után Gutschy — aki meglepő technikával ment — vette át a veze­tést. Mint első fejezi be első körét, szorosan a nyomában Lendenmayer­­rel, akit Balogh követ. Kiss Béla szé­riagépén nem bírja a többiek iramát. Gutschy pompás fordulómunkájával és gépének sebességével fokozza ira­mát és a 3. körben nemcsak kenterben vezeti kategóriáját, hanem az együtt indult 250-eseket beleértve is az ab­szolút harmadik helyet foglalja el. Lu­kavetz a 4. körét befejezve, kiáll. A 6. körben Gutschy az abszolút értéke­lésben 1 perces hátránnyal vezeti kate­góriáját, míg Lendenmayer feldolgoz­va magát, harmadik helyre szorítja Baloghot. Ez a helyzet a 12. körig vál­tozatlan, amikor Lendenmayer motor­ja tarokkozni kezd és a magát eddig nagyszerűen tartó menő megállani és javítani kénytelen. Ez Baloghot veti a második helyre, míg Gutschy meg­ingathatatlanul vezeti mint abszolút harmadik továbbra is kategóriáját. A 20. körben Lendenmayer gyertyát cse­ 1925 1926 1927 1628 MÉRAY MOTORKERÉKPÁRGYÁR R.-T. IV., VÁCI-UI. 1. TELEFON: A. 819-32­ 77