Nemzeti Sport, 1931. július (23. évfolyam, 124-145. szám)

1931-07-13 / 132. szám

1 Innen kezdve a cserélgetések egész sora indul meg. Először Schwarz áll be Lakatos helyére, majd a Csikók csapatába Héjas és Kovács 11. cserél helyet. Köz­­ben mind a két csapat vezet gól­­ratörő támadásokat, de különösen a román profiválogatott akciói reménytelenül erélytelenek. Éppen ezért Semler átmegy balra, míg Dobay viszont jobbra jön. A ro­mán profiválogatott támad, s tá­madásai közben áll be a legújabb csere. Most Semler és Schwarz cserél helyet. A sok csere­berélés­­nek végre megvan az eredménye. A 28. percben Schwarz labdát ad Wetzelnek, aki Dobayt ugrasztja ki. Az eredetileg balösszekötő csatár most jobboldalon tevé­keny és közelről védhetetlen lapos helyezett gólt lő Vermes hálójába. 3:1. A közönség most lelkesíti a ro­mán csapatot, a Csikók kissé baj­ban is vannak, miután Vámos jobban mozgott a csapat tenge­lyében, mint most Odry. A kor­­nerek és szabadrúgások közben minden érdemlegesebb feljegyzés­re méltó esemény nélkül közeledik a játék vége. A 40. percben a ro­mánok utolsó erejüket adják bele a támadásukba. Raffinszky előre­vágott labdáját Wetzer kapja. A center újra csak Dobayt küldi a tűzbe, a Csikók kapuja előtt nagy a kavarodás, Dobay ezúttal is közelről éri el a gólt, a románok második gólját. 3:2. Néhány pillanattal később a bí­ró a játék végét jelzi. A Csikók, akik minden mérkőzésüket diadal­masan harcolták végig, akiknek soha sem kellett győzelemnél alább adniok a román túra során, most boldogan ölelkeznek össze és Balázs mérnök, a Ripensia igazgatója: — Mezőnybeli fölényét nem tud­ta kihasználni a temesvári csapat. Zombory sokat strandolt előzőleg, ez nagyon meglátszott a játékán. Kertész I­., a Ripensia tré­nere: — A szerencse döntötte el a mérkőzés sorsát. A temesvári csa­pat összeállítása hibás volt. Joksics, a belgrádi bíró: — Heves küzdelmet vívott a két csapat. A magyarok techniká­­sabbak és eredményesebbek voltak. A Csikók ügyesen küszö­bölték ki a fáradtságukat A Csikók védelme biztosan állt a lábán és fölényesen szerelte le a temesvári csatárok támadásait. Vermes jól védett, a gólok kava­rodásból pottyantak hálójába, nem ehet róluk. Werner a helyezkedés­ben, Bíró a kapcsolásban volt nagy. Kiválóan játszott a halfsor is, ah­ol Vámos volt a legjobb ember. Steiner is okosan játszott, a má­sodik félidőben azonban kihagyo­­gatott. Bán kitett magáért. A csatársorban a Paczolay—Ko­vács szárny volt a legegységesebb rész, ők ketten voltak a legvesze­delmesebbek is a temesvári kapu­ra. Jakube alig volt játékban, ez a pár perc is megmutatta azonban fényes technikáját és játékbeli intelligenciáját. Utóda, Héjas is jól operált és különösen ügyesen váltogatta a szárnyakat. Belkó le­futásaival tűnt ki. A Ripensia stílusa nem tudott kialakulni A temesvári csapatnak nem volt jó napja. Lehet, hogy a komoly já­tékerejű ellenfél volt az oka, any­­nyi azonban bizonyos, hogy a Ri­­ptisia szokott játéka nem tudott kifejlődni. Zombory csinált pár hibát, gól is lett az egyikből. Bür­­ger volt a csapat legjobb embere. .Tól helyezkedett és jól rúgott. Hok­sáry­t nagyon ,, deprimálta az első­percek­ balesete, attól kezdve félén­ken­­ játszott, ami természetesen erősen befolyásolta játékát. A fe­­dezesor legjobb embere Hrehuss volt. Egyformán jól működött a védelemben és a támadásban, Ra­­sinszkyra óriási feladat hárult, tőle telhetőleg megoldotta azt. Cio­­lao csak a védelemben vol hasznos. A csatársor legnagyobb hibája volt, hogy a szárnyakat elhanya­golták. Schwartz túl sokat tologa­tott, W­ettel már kényelmes, Do­bay pedig eleinte idegenül moz­gott a helyén. Két góljával azon­ban mindent kijavított. 6. Kül Használjon Hortobágyi hintőport gmOH izzadás ellen! borulnak egymás nyakába, amit a közönség gyönyörködve néz és folyton fel-felcsattanó tapssal kísér. Nyilatkozatok Máriássy dr., szövetségi kapi­tány: — A csapatom olyan nagy fö­lényben látszott, hogy legalább két­gólos győzelmet érdemelne meg, szerintem az eredménynek 3:1-nek kellene lennie, annál is inkább, miután a második kapott gólunk orszájából esett. A Csikók csatár­sora szépen játszott, de a góllövés jobban is mehetett volna. Fedezet­sorból nekem Vámos és Steiner tetszett, míg a hátvédeink már fá­radtak. Ez a román profiválogatott jó csapat volt, csak olyan durván játszott, mint amilyen durva a Ripensia szokott lenni. Wetzer im­ponált nekem, nagyon okosan irá­nyított, kár, hogy az összekötők nem értették meg. A hírek után a­­jobbszélsőtől jobbat vártam. A fe­dezet sorban Hrebuss tűnt ki, tet­szett Raffinszky is, de ő sem tudja tartóztatni magát a túl kemény já­téktól. Szintén durva volt. Hoksáry nem futballista ... Zombory egy gólt védhetett volna, általában a mérkőzésre jellemző az, hogy a bíró a mi javunkra mindössze csak két szabadrúgást ítélt. Sterczog Edvin, a Csikók vezetője: — Csapatunk megérdemelten győzött. A bíró nem üti meg a középeurópai mértéket. Brunecker: — Jó a temesvári csapat, csak­­durva. Jakube: — Pedig nem is volna nekik szükségük a drávaságokra, úgy tudnak Világos harisnyában csak akkor jártat, ha előbb MORISSON TEJET használt, mert az egy perc alatt el­­távolítja lábáról felesleges hajszálait. Kapható minden drogériában, illat­szertárban. Magyarországi főraktár: Kozir­ochan­a rt. Goest, VII., Hermina­ út 8 a. Szombaton sem állta a jabb 9:0-nál a Bak TK Bak TK—Tiszaújlak 9:0 (6:0) — Távirati jelentésünk — Nagymihály, júl. 12. Tegnap, szombaton, túránk kilen­cedik mécs­esén Tisza­­újlakon újra 9:0 arányban győztünk. A csapat pom­pás iskolajátékával már szünetig 6:0-ra vezetett. A közönség ün­neplése közepette hengereltük le ellenfelünket. Blaskó egymaga ismét négy gólt rúgott, Pavnicza kettőt, Gombkötő, Horváth és Sa­­tek pedig egyet-egyet szerzett. Bak TK. A Bak TK ezzel a mérkőzéssel 14 nap alatt 10 mérkőzést vívott. A gólaránya az újabb 9:0 (pénte­ken is 9:0 volt az eredmény) után 48:11. Ez a túramérleg a kispro­­fik között páratlan rekord. A Meinl-plakátpályázat. Felkérjük mindazon művész urakat, akik a Meinl-plakátpályázaton részt vettek, hogy pályázati munkájukat központi irodánkban 8 napon belül, tehát jú­lius 21-ig átvenni szíveskedjenek, mert ezen időn túl azokat elraktároz­zuk. Meinl Gyula r.-t. I Futballfelszerelések legolcsóbban I László sportüzlet, Király­ u. 74. fiss! Csehszlovákia országos magyar bajnokságának első döntő mérkőzése botrányos jelenet után félbeszakadt A félbeszakításig a tíz emberrel játszó pozsonyi Ligeti győzelemre állt Ligeti—Losonci AFC 3:2 (2:1) — Tele­fon jelentésünk — Losonc, július 12. Hatalmas érdeklődés után ke­rült sorra a csehszlovák országos magyar bajnokság első döntő­mérkőzése. Háromezer néző előtt Lányi Géza bíráskodása mellett folyt le a meccs. Már a startnál a közönség nagy meglepetéssel ve­szi észre, hogy a Ligeti csak tíz emberrel kezdi el a játékot. A po­zsonyi csapat ugyanis már szom­baton este Losoncra érkezett és a jobbösszekötője, Mayer III. ekkor váratlanul súlyosan megbetege­dett, s tüszős mandulagyulladásá­val azonnal kórházba kellett szál­lítania. Új ember már nem volt kéznél s ezért a pozsonyiak csak tíz emberrel álltak ki a döntő fon­tosságú meccsre: Ligeti: Váradi — Callmayer, Meidlinger — Minarik, Kocsis II, Kropacsek — Rieger, Müller, Ko­csis III, Mayer II. Losonci AFC: Gálik — Zadro­­belik, Agócs — Zdechován, Rai­­niss, Schönfeld — Schleicher II, Czirák, Parraghy, Molnár, Kos­­tyál. A mérkőzés folyamán a Ligeti bizonyul jobbnak, s szünetig már 2:1 arányig vezet. A második fél­idő 12. percében tör ki a botrány. Lányi Géza­ bíró megadja a Lige­tinek a harmadik gólját, mire a közönség berohan, s inzultálni akarja a bírót. A bíró természe­­­­tesen rögtön lefújja a meccset. A Ligeti góljait egyébként Kocsis I­. (2) és Müller rúgta, míg a lo­sonciak mindkét gólját Schleicher szerezte. Amatőr bajnoki e­öntők Lassan-lassan azért mégis csak be­fejeződnek az 1931/32-es évad baj­noki mérkőzései. Tegnap már csak a maradékok maradékaira került a sor s a futball berkeiben most már igazán csak az országos amatőr baj­noki döntő marad meg hazai ese­ménynek. III. osztály Az első helyért A Menekülteké a bajnokság Menekültek—Cs. MOVE 2:2 (1:1). Félbeszakadt: Kőbányai­ út. Bíró: Sólymos. Menekültek: Szubanek —• Flóri, Medzinbrodszky — Almási, Gláser, Antallé — Rebró, Simon, Er­dős, Rádai, Stb.­— Cs. MOVE: Vági — Versic, Fekete — Niederkirchner, ■Stelczer, Majevszky. — L­itz, Martin, Maurer, Fitchindler, Faragó. Nagy iramot diktál az első félidőben mind­két csapat. Hullámzó játék után a csepeliek érik el a vezetőgólt Uitz góljával. Nem sokáig tart azonban az öröm, mert formás akció után Rádai egyenlít. A második félidőben már lanyhul a tempó. Rádai védelmi hibából a Menekülteknek szerzi meg a vezetést 2:1. A gól után visszaesik a csapat és Schindler hamarosan egyenlít. A 38. percben Uitzot és­ Antalicot a bíró kölcsönös durvasá­gért kiállítja. Mikor a két játékos levonul, Antalic és az­ egyik néző összekap. Erre általános verekedés támad, a közönség beront a pályára. A rendet nem sikerül helyreállítani, mire a bíró lefújja a mérkőzést. A döntetlen folytán, előző győzel­mével a Menekültek SC nyerte el a bajnoki címet. A harmadik helyért Bekó, Siba II., Nagy, Gulyás III. — UFC: Haszmann I. — Liska, Takse­­rer — Vilcsek I., Farkas, Dvornyik — Laczkó, Gerbaum, Soszták II., Soszták IV., Soszták V. A nagy me­legben gyenge formát játszott ki a két csapat. Az első félidőben a P. Törekvés a jobb, a gólszerző akkor Bekó és Siba II. Fordulás után az UFC erősen támad, Soszták IV. cső­rös lövése hálót ér (2:1), de nem sok­kal később a csatár a kiállítás sor­sára jut, így az UFC-nek már nincs ereje egyenlíteni. Gyenge bíró. SzRTC—Cukrász 4:1 (2:0). Kőbá­­nyai­ út. Bíró: Lengyel F. SzRTC: Berger — Frank, Mihalek II. — Ju­hos NI., Rakottyai, Király — Hof­­bauer, Varga I., Matyó, Szabov Kiss.— Cukrász: Petrics — Szakál,­­Baross -Szondi,­ Nitsch, Juhász — Unger, Lenkei, Czirusz,­Pető, Bog­nár. Mihalek II. szabadrúgásából szerzi az első gólt, majd Varga ered­ményes. A Cukrász gólratörési akciói sorra megakadnak a szenzációsan védő Bergeren. Helycsere után is a szentlőrinciek irányítják a játékot. Hofbauer és Matyó eredményes lö­vése után 4:0 az eredmény. A vég­eredményt Czirusz állítja be 11-esből. A Hungária a harmadik Hungária—VI. ker. FC 3:0 (1:0), Szőnyi­ út. Bíró: Krebsz. Hungária: Szabó — Kmetty, Kisiván — Surányi II., Kollár I., Dolezsár — Ungár, Nagy, Skarka III., Kecskés, Cserepes II. — VI. ker. FC: Prockow — Czember, Zweng — Krecsemayer, Mikula, Rein I., — Vági, Kákonyi, Seben, Gelányi, László. A jól és stí­lusosan játszó Hungária győzelmét nem tudta kétessé tenni a VI. ker. FC legénysége. Az első gólt Cserepes II. átadásából Skarka III. lőtte. Újra­kezdés után Cserepes II. ér el újabb eredményt, míg a harmadik gól úgy esik, hogy Skarka. III. labdája Pro­­ckowról jut a hálóba. Jó: Skarka III. és Kollár I. (Hungária), Mikula és Czember VI. ker. FC. Ungárt (Hun­gária) és Vágit VI. ker. FC a bíró kiállította. — A Hungária így bebiz­tosította harmadik helyét. IV. osztály Az ötödik helyért Még dúl a harc 1. SzRTC 3 2 — 1 8:5 4 2. UFC 3 1 — 2 5:5 2 3. P. Törekvés 2 1 — 1 3:4 2 4. Cukrász 2 1 — 1 3:5 2 Hátralevő mérkőzés: P. Törekvés— Cukrász. Ha a P. Törekvés 4:0-ra győz, akkor ő az első. Érdekes, hogy a Cukrász 5:0-ás győzelemmel pon­tosan eléri az SzRTC gólarányát. P. Törekvés—UFC 2:1 (2:0). Kő­­bányai­ út. Bíró: Nemetz. P. Törek­vés: Falb — Kraller, Czinkota — Gombit, Tóth IL, Farkas — Tóth I., JÉÉ8 hiányzik L. Somogy—Deutscher Spv. flseh 2:2 (1:0) — Távirati jelentésünk — Asch, július 12. Spv. A3ch el­ t jfA {w­­len 2:2 a j 3 \\ 0 arányban ' döntetlenül dk}*TM/ ^ÉJíL mérkőztünk. Az első fél­­időben meg­lehetős nagy fölényben voltunk, de nem volt gól­­lövő csatárunk. Csak a 0I. percben tudtuk megszerezni a vezetést Lo­vag góljával 1:0. Szünet után az első percekben az ellenfelünk kere­kedik felül és Fischer nevű játéko­suk révén a 8. percben egyenlíteni tudnak. 1:1. Erre a Somogy erősen a játékba fekszik s már a 12. perc­ben Csizi újra megszerzi a vezetést. 2:1. Fölényben játszunk, de gólt újra nem tudunk rúgni s közben a bíró nem ítél meg a javunkra egy kiáltó 11-est. A 32. percben lefutás­ból a­z ellenfelünk Schott nevű já­tékosa révén egyenlít. 2:2. Nincs gólövönk. Jakube nagyon hiányzik. Somogy, m %zy Aschban a J* v WjF Deutscher Pécs város pénzügyi tanácsa szom­baton tartott ülésén egyhangúlag amellett szavazott, hogy további 7500 pengős üzletrészt jegyez a Pécs- Baranyánál. Ugyancsak ezen az ülé­sen tárgyalták a Pécs-Baranya gyors­segély iránt benyújtott kérését is és úgy határoztak, hogy ezt a Pécs- Baranya őszi vigalmi adója terhére a közeli napokban folyósítják. Hétfő, 1931 július 13. /Ha—--------------------7-tt—' ®hkvi ® M wmi® Kedd Montevideo: Ferencváros—Penarol. Csütörtök Pardubitz: Somogy vendégjátéka. Szombat Montevideo: Ferencváros—Uru­guay válogatott reváns. Nagykároly: Nyíregyházi KISE— NSE. Vasárnap Győr: Törekvés—Tatabányai SC az országos amatőrbajnokság döntője. Jablonec: Somogy—BC Gablonz. Püspökladány: P. MÁV—Frontier (Biharpüspöki). Tornaalja: Bánszállási TK— TIMSE. Salgótarján­: SBTC—Füleki TC. Nagybánya: Nyíregyházi KISE— NSE. .. - Kassán villám­torna zajlott le tegnap, de a döntő meghosszabbítás után sem hozott eredményt .— Telefonjelentésünk — Kassa, július 12. Kassán a Kassai Villamos Rt. serlegéért futballvillámtornát bo­nyolítottak le 2x30 perces mécs­pepszlap. Selejtezők: KSC—KAC 3:1 (2:1). Bíró: Koubek. A KSC gól­­lövője Wieb­en, Prusa és Bartók. A KAC gólját Jurenko lőtte. — CsSK—KMSE 2:1 (1:1). Bíró: Gönczi. Góllövő: Mauritz (2), il­letve Szittyai. Középdöntő: K. Törekvés—KSC 2:1 (0:0). Bíró: Koubeck. Gól­lövő: Drabbe (2), illetve Kahn. Döntő: CSSK—K. Törekvés 1:1 (1:1). Bíró: Katona. Góllövő: Morvik,­­illetve Csibe. Meghosz­­szabbítás után sem hoz eredményt a mérkőzés, úgy, hogy újra kell játszani. A fehér asztal mellett elfelejtették a Csikók a délutáni mérkőzés rúgásait A román szónok szerint a magyar csapatok romániai szereplése nagyban hozzájárult a román fut­ball nívójának emelkedéséhez — Telefonjelentésünk — Temesvár, július 12. A Csikók tiszteletére adott ban­ketten két nagyjelentőségű fel­szólalás történt. Juga Livius, a román professzionista alszövetség nevében üdvözölte a Csikók csa­patát és dicsérte teljesítményü­ket. Szónoklatában annak a remé­nyének adott kifejezést, hogy a román futball el fogja érni a ma­gyar futball színvonalát. A ma­gyar csapatok romániai mérkőzé­sei nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a román futball nívója emelkedett. Végül Juga­ Livius meleg szavak kíséretében átadta a kupát Máriássy Lajos dr.-nak, a magyar szövetségi kapitánynak, aki válaszában megköszönte a Csikókhoz intézett szép szavakat. Majd kifejtette, hogy véleménye szerint a Csikók rászolgáltak erre a szép kitüntetésre, ha talán nem is a mai játékukkal, hanem azzal az igazán nagy teljesítménnyel, hogy nyolc nap leforgása alatt négy ilyen szép győzelmet arat­tak. A Csikók megmutatták, hogy a „profi” jelző nem oltja ki a lel­kesedést a szívekből. A két csapat tagjai a fehér asztalnál egészen összebékéltek, még Jakube is kijelentette, hogy nem okolja Hoksáryt sérüléséért, amely a véletlen műve lehetett. bJ&fUtA­ rsA FL üzlet: VI., Podmaniczky-utca 39. sz. (Csengery-u. sarok). Fióküzlet: VII., Rákóczi­út 30. (Nagydiófa-utca sarok). Képes árjegyzékeinket díjtalanul küldjük.