Nemzeti Sport, 1932. augusztus (24. évfolyam, 149-170. szám)

1932-08-01 / 149. szám

Hírcse, 1982 augusztus 1. Esti mérkőzés kereté­ben augusztus 14-én, vagy 15-én valószínű­leg Budapesten ját­szik Madrid csapata — Saját toldásít­ónk tél — Vezető profiegyesületeink elha­tározták, hogy esti mérkőzéseket rendeznek Budapesten. A két nagy pályát máris vizsgálják, hogy hol lenne alkalmasabb be­­ruházkodni az esti mérkőzésekre, de ugyanakkor úgy értesülünk, hogy az újpesti pédyát is világító­készülékekkel akarják felszerelni, hogy az is alkalmas legyen esti meccsekre. Az első esti mérkőzést 14-én, vasárnap vagy augusztus 15-én, Nagyboldogasszony ünnepnapján akarják lejátszani, mégpedig nem kisebb ellenfél, mint a madridiak ellen. Eredetileg úgy volt, hogy a madridiak augusztus 14-én Kölnben játszanak, de most három nagy egyesületünk elhatározta, hogy amennyiben csak lehetséges, fogadják a mad­ridiakat s így a jeles spanyol csapat Bécset, Prágát, Belgrá­­dot, Zágrábot és számos olasz várost megelőzve, Budapesten játszana először. Érdekes, hogy legújabban már Nizza, sőt Tö­rökország is érdeklődik Madrid csapata iránt. Vidéki eredmények Keleti alszövetség : Mátészalka: MTSE—DKASE 3:1 (1:1). Barátságos. Bíró: Bondics. A DKASE több tartalékkal állott ki. Góllövő: Tóth (8), illetve Kohn. Jód játszott: Bátori, Puskás IV., Képes, Lengyel, Tóth MTSE, Mi­lyó, Kara­­lyos és Kohn DKASE. Nyugati alszövetség Szombathely: Sz. MÁV II.—Debre­ceni VSC II. 1.­ (1:0). Vasutas baj­noki. Bíró: Németh. A szombathe­lyiek jobbak voltak, megérdemelten nyertek. Serlegmérkőzések: SzTK— Zugló 8:0 (2:0). Bíró: Komló. Kos­suth—SL ker. 3:3 (1:1). Bíró: Palkó. Előre—Turul 2:2 (2:0). Bíró: Bocsi. Attila—SzSE Komb. 3:2 (1:1). Sárvár, SSE—Hangya FC (Szom­bathely) 3:2 (1:1). Bíró: Löwinger. Erős iramú mérkőzés, a helyi csa­pat megérdemelten nyert. Góllövő: Dobay (2), Szabó, illetve Szabó (2). Veszprém: VTC—MOVE Zala­egerszegi SE 3:0 (2:0). Osztályozó mérkőzés. Bíró: Koch. Az első talál­kozón a gólképesebb veszprémi csa­pat győzött. A ZSE-nek nehéz lesz három gólt behozni. Góllövő: Láng és Molnár (2). A mezőny legjobb embere Radács VTC volt. Kitűnt még Dániel VTC és Weiland ZSE. Jól játszott a ZSE védelmi triója is. Siófok: REAC­-Fűzfői AK 2:1 (1:0). Bíró: Szép. A BEAC csak némi szerencsével győzött. A FÁK egy 11-est nem tudott értékesíteni. Góllövő: Borbély, Kertész BEAC és Hartmann FÁK. Tapolca: Nagykanizsai leventék— Tapolcai leventék 8:0 (2:0). Zalai levente kupa. Bíró: Neubrunn. Gól­­lövő: Jellinek (2) és Pór. Körmend: KTK—Szombathelyi I. ker. SG 2:1 (1:0). Barátságos. Bíró: Czeczely. Góllövő: Szabó II., Takács II., illetve Molnár. Balatonfüred: Dunakeszi Magyar­ság—Balatonfüredi SC 3:2 (1:1). Barátságos. 800 néző. Szép játékkal győz a vendégcsapat a lelkes hely­beliek ellen. Góllövő: Ács, Fái N­., Zsíros, viszont: Berberik, Bayer. Északi alszövetség Miskolc: MVSG Ifj.—Dombóvári VOGE ifj. 5:2 (4:2, 2:2, 0:1). Vas­utas ifj. bajnoki. Bíró: Ponyik. A dombóváriak 2:0-ra vezettek, de az­tán kifulladtak s visszaestek. Gól­lövő: Havel, Dominák 2—2, Simonyi, illetve Berta (2). Pálfalva: PROSE—Füleki TC 3:1 (2:0). Nemzetközi mérkőzés. Bíró: Adorján. Góllövő: Oszik (2), Marko­vits, illetve Mihók. Kitűnt: Kasztl, Bozó, Tóth, Pécskány, illetve a füle­­kiek csapatából Sztranda, Tóth, Du­­lich. A fülekiek szépen játszottak, de a pálfalvaiak jobban kihasználták a helyzeteket. Eger: BVSC—Mezőkövesdi AG 5:4 (2:1). Barátságos: Bíró, László. A MAC-ban játszott Miskolci-Maszlon­­ka is, az Attila volt jeles középfe­dezete. Góllövő: Bajnok (4), Túrái, illetve Maszlonka (4). Salgótarján: LSE—Salgó-csoport válogatott 4:0 (1:0). Bíró: Takács. Góllövő: Müller és Rigó (3). Salgó­­csoport B) vál.—ZISE, BASE, SSE vegyes 2:0 (1:0). Bíró: Gogola. Déli a­ szövetség? Csabai alosztály Orosháza: Orosháza—Szentes 3:1 (0:0). Városközi mérkőzés. Bíró: Bo­ros. Előbb Szentes kap lábra, de az első negyedóra eltelte után már Orosháza az út a pályán, szünetig azonban nincs gól. A második fél­idő 10. percében Fodor egyéni já­tékkal megszerzi a vezetést, majd 1 perc múlva az ő átadásából Pálka II. rúg újabb gólt. A 28. percben Mé­száros révén Szentes szépít, míg a 86 .percben Pálka II. beállítja a vég­eredményt. Kitűnt Magyar, Babra, Szilva II. Orosháza részéről és Biti, Szeberédi meg Szatmári Szentes csa­patából. Elek, ETC—Mezőkovácsházi TE 5:1 (2:1). Barátságos. Bíró, Veres. .Góllövő: Brandt II., Merksz, Braun, Geiszl, Kukla II, illetve Deák. Gyula: GyTE—Békési TE 4:1 (4:0). Barátságos. Bíró: Ruhmann. Csak 60 percet játszottak. Góllövő: Hoffmann, Böszörményi, Domokos, Rajki, illetve Kocsor. — GyAC II. —GyTE u. 2:2 (1:0). Bíró: Megyeri, Mezőtúr, Márer-telep—Húsiparo­­sok 6:2 (1:1). Vénfiúk bajnoksága. Délnyugati alszövetség .Székesfehérvár: DVE—Kaposvári Turul 5:1 (3:0). Festetich-kupamér­­kőzés. Bíró: Szirbek. Góllövő: Bóth (3), Anka, Hajszán (11-esből), illet­ve Bartha. Pécs: Testvériség—PVSK 4:2 (2:1). I. oszt. vasutas bajnoki. Bíró: Paricz. ötszáz néző előtt zajlott le a mérkőzés, melyen az öt tartalék­kal játszó PVSK megérdemelten szenvedett vereséget. Galambos és Grémen góljával már 2:0-ra vezet a Testvériség, mikor 11-esből Puszpán szépít. Szünet után a 11. percben Keresztes szerez gólt, majd Puszpán fejel a hálóba s végül a 26. percben Keresztes állítja be a végeredményt. Jó volt: Tamás, Grémen, Keresztes, Krebsz (Testvériség), Szarka (a me­zőny legjobbjai), Sintha és Krusko­­vics PVSK. Dombóvár: DJ VOGE—Nagymá­­nyoki SE 4:3 (3:2). Barátságos. Bí­ró, Loki. Góllövő: Berta (2), Ger­lach, Szarkó, illetve Berrni és Krausz (2).Kaposvár: KRSG—Balatonboglári LSE 7:1 (5:0). Barátságos. Bíró: Szen­te. Góllövő: Győrffy II. (4), Kiss, Kalocsai, Dravec (öngól), illet­ve Harmat. — Fodrász II.—ILSE 3:1 (1:1). — Serleg mérkőzések: Törekvés—Nyomdász 2:0 (1:0). — Fodrász—Leventék 2:1 (0:1). Baja: Folyamőrség—Turul komik. 1:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Flei­­scher. A nagy meleg ellenére is szép játék. A Folyamőrség megérdemelte első gólját, szünet után azonban tel­jesen beszorult és jó védelmének kö­szönheti a góltalanságot. Góllövő: Szebenhelyi. Középmagyar alszövetség Cinkota: Vasas amatőr—Cinkotai TK 2:1 (1:1). Biró: Gottlieb. Izgal­mas, szép mérkőzés, váltakozó fö­lénnyel. Góllövő: Benda, Alacsán, illetve Erhardt. Kitűnt: Görög, Schuszter I., Benda, Anka, illetve a cinkotaiak csapatából Szlankó, Ma­­tuz, Erhardt és Radics. Csillaghegy: Kispest—CsEAC 7:2 (3:1), Barátságos. Bíró: Schiller. Kispest így állott fel: Dénes — Roz­­gonyi, Laki — Gálos, Purczeld, Ke­resztes — Szabó, Dormos, Mick, Sze­­pes, Serényi. A profik végig fölény­ben játszottak, a hét gól nagyrészé­ben azonban alaposan benne volt a tartalék csillaghegyi kapus. A gólok sorrendje ez: Mick, Szepes, Kindl CsKAC, Serényi, Dormos, Mick, Szabó, Marton CsKAC és Dormos. Serényi egy 11-est kihagyott. Jól játszott a Kispestben Rozgonyi, Mick és Serényi, a CsKAC-ban Bucske, Mo­­ravetz és Pasinszky. H­ata»r». ^ WOJOA Hétfő: A Ferencváros és az Újpest első edzése az Üllői­ úton, illetve Újpes­ten. Szerda: Satec: Budai „11"—Deutscher Sp. Saaz. Csütörtök: Bodenbach: Budai „11”—Spv. Bo­denbach. Szombat: Nagykikinda: TJTE vendégjátéka. Csehszlovákiában: Budai „11” to­vábbi útimeccse. Vasárnap: Csepel: Ferencváros—Cs. MOVE, Cinkota: CTK—Vasas FC—CTK, Nagykikinda: UTE vendégjátéka. Csehszlovákiában: Budai „11” to­vábbi útimeccsei Budapesti labdarúgó eredmények Negyedszer a 33 FC győzött, így megnyerte a II. osztályú ifjúsági bajnokságot. „33“ FC—KFC 6:2 (3:1). Pasaréti­­út. Bíró: Arányi. A „33“ FC bizto­san győzte le a három tartalékkal kiálló plenfelét. Góllövő: Kribusz (8), Gyurcsik (2) és Hurák, ill. Szabó (11-esből) és Bádogos. Szabó KFC egy 11-est a kapusba rúgott. Vattait KFC, illetve Dömi­köt a bíró kiállí­totta. Kiemelke­dett: Halanda, Kri­­busz, Gyurcaik és Merták, illetve Szabó és Bagyi- BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉSEK PSC—Zugló FC 2:2 (1:0). Pestúj­hely: Bíró- Horváth. A mérkőzés fo­lyamán a Zugló volt a többet táma­dó fél, de gólképtelen csatársora miatt döntetlennel kellett beérnie. Góllövő: Babovka (2) PSC, illetve Horváth II. és Wagner Zugló FC. WSC-Nemzeti FC B) 1:1 (1:0) Wekerletelep, Bíró: Sallay. “ Az új­donsült másodosztályú csapat méltó ellenfele volt a jónevű, néhány első­­vonalbeli embert is szerepeltető profitartaléknak. — Az eredmény megfelel a játék képének. Góllövő: Bernford WSC és Horváth Nemzeti 11-esből. WSC II.—NSC 6:3 (3:2). BMTE-CsTK 2:2 (1:0). Csepel. Bí­ró: Malatinszky. A BMTE erősen tartalékos csapattal érte el a fenti eredményt. Kardos két 11-esből lőtt góljával már 2:0-ra vezetett a bu­dafoki csapat, amikor a végén fel­­nyomuló CsTK-nak Marmorstein és Stumpf révén sikerült egyenlítenie. OTE-T. Előre T:1 (3:1). Vörösvári­­út. Bíró: Ondrus I. és Kiss. A tech­nikás OTE minden megerőltetés nél­kül győzte le gyenge és tartalékos ellenfelét. Góllövő: Irtzel (4), Éber­­mayer, Ondrus II. és Schelter II., illetve Berki. — T. Előre ifj.—OTE ifj. 2:2 (2:0). OTE MOVE—III. ker. TK 1:1 (1:1). Bíró: Banikovits K. VI. ker. FC—Compac­or­­ 2:0 (0:0). Rákospatak. Bíró: Petrovits. A má­sodik félidő erős hajráját nem bírta a Compnotor. A szépen jetsz VI. ker. FC megérdemelten győzött. — Góllövő: Öd­ön (2) és Kápolna. FSE—BETC 2:1 (1:1). Forinyák­­utca. Bíró: Pattyus, Szécsi. A honi csapat kemény ellenállásra talált újonnan alakult ellenfelében. Gó­­­lövő: Márton, Horváth, illetve Kacsa II. — Az FSE egy 11-est nem érté­kesített. TTE—XVII. ker. Amatőr mérkőzés az utóbbi távolmaradása miatt el­maradt. TLK—Drasehe KFC 6:5 (3:2), Tor­na-utca. Bíró: Meiszter. Az újdon­sült proficsapat még meglehetős gyenge, annál jobb azonban a tar­talékos TLK. Az amatőrök már 6:3- ra vezettek. Góllövő: Stahl (2), Pe­­terka, Simcsó, Hauser és Vass, 111 Lengyel (2), Sztopka, Koterba és Gombarcsik. Köl AC-N. Húsos 7:6 (2:6). Mag­­lódi­ út. Bíró: Szepessy. A Köln­ AC már az első félidőben jobb és szünet után teljesen leszorítja lelkes ellen­felét. Góllövő: Tóth (2), Enoeh (2), Almádi (2) és Prekl. Cs. MOVE—HAC 3:3 (2:0). Csepel. Bíró: Goda. A szezon elejét tekint­ve, mindkét csapat jó játékot muta­tott. A helyiek már 8:1-re vezettek. Góllövő: Kner­czer, Uitz és Polláko­­vits CsMOVE, Csutorát( 13) HAC, Postás vegyes—SzRTC 3:3 (3:0). Pestszentlőrinc. Bíró: Vardács, Szép, erősiramú mérkőzés Az első félidő­ben a Postás könnyen vezet, szünet után feljön az SzRTC s szép játék­kal egyenlít. Góllövő: Rotzki (2), Grébics, illetve Matyó (2) és Dúsak. A kassai közönség viharosan ünnepelte a kitűnően játszó Hungáriát Hungária—CsSK ZOJO (5:0). Góllövő: Sebes, Cseh, Cseh, Cseh, Cseh, Szabó III., Híres, Kalmár, Cseh, Kalmár Kassa. 3000 néző. Bíró: dr. Rati- helyzetből adja be önzetlenül I­borszky Szabó fejéről Holzer hálójába szab­t (A tegnapi gyö­ a bőr (6:0). A­ heves harc legköze­­zelme és szép já­­lobbi eseménye a 25. percben a já­téka után fokozott hogy Nagy sérül s­zebre ál be a jabb érdeklődés csapatba. A Hungária támadásai­­várta a Hungária­nak sorát két korner jelzi, míg a második mérkőzés 30. percben a CsSK rúg a sarok­­séf. Ennek az ér­­ről. Elhárul a dolog, sőt a jeroha­­deklőd­ésnek lát­ nás végén Cseh Híres elé játszik, ható jele volt , aki gólt rúg (7:0). 31. p. Kezdés nagyszámú közöny után Altusz hen­yszét vét a 16-oson még megjelenése­n belül. A tizenegyest Ujváryra nézőtéren, Kassán bízza a csapat, de a kapus nem ennyi nézőt még talál a célba, a háló mellé küldi a nem láthattunk futballmérkőzésen, labdát. A Hungária-nyomás egyre A közönség nagy rokonérzéssel erősödik, fogadja a pályára lépő budapesti A 35. percben újra komért rúg csapatot, melyet a vendéglátók is Ottavi s a jól ívelt labda Kalmát üdvözölnek. Utána a­ fel a két csa­ fejéről a hálóba száll. (8:0). Két pár­­ perc múlva jön a kilencedik. Ottavi Hungária: Isjváry — Nagy, elfut, most is önzetlen ! Cseh nem Mándi — Semsey, Weber, Szaniszló nagy feladat előtt áll, mikor háló­­— Ottavi, Cseh II., Sebes, Kalmár, ha ' küldi a gólt. (9:0). A kassai Híres­ csapat már csak vergődik. Telje-CsSK: Holzer — Csamy, Altusz sen felőrölte a Hungária nagy­­— Hellebrandt, Regéczy, Góliás — szerű lendülete és jó összjátéka. A Csermák, Dudrik I., Kökény, dr. 40. percben újra el tud futni Ot- Fritech, Dudrik II. tavi s a beadott labdát Kalmár küldi rendeltetési helyére. (10:0). A Hungária remekel Az utobo percekben is ragyog a ' a..jmiMU41 Hungana szép játéka, ami akozőn­©S eredményes­séget teljesen fellelkesíti. Nagy iramban indul a játék. Amint a játékvezető a mérkőzés amit a Hungária irányít. A bas­ végét jelzi, a közönség, a mai csapatnak minden erejére .Ön még sohasem látott ily­e ■szüksége van, hogy ellenállhat­ futballt, nagy elrag­yon a rohamoknak. Nem sokáig neki a vendégcsapa­t " sikerül. A 16. percben Kalmár ne.Ples nem meg­yi­or­dói szökteti Sebest s a center ne­ mikor a csapat elvonult, hanem bt [L kZetm eLS kZiHUrt. ‘ • Igen^eVe3­70hb ta-U t akad...Ki,e Kassa, az egész kassai sporttársa­­a játékvezető szigorúan megállít- - Hungária teljesitményé­n a játékot _ mindegyik után s trive a szép játéktól így nem fajulhat el a mérkőzés. Különösen dícsérettel emlegetik A CsSK nagyon keményen küzd, Almá­ra tudását, Cseh fz­­amad­i* de nem tudja megálló­ technikáját és eredményes­tani a Hungária iramát, amely ' De kijut a dicséretből O­ neki mégis csak erős. A 14. perc­ * Híresnek is, akik szín­ben Kalmár bombája a kapu­fa- ^ ki tudtak tünni egyéni teljesíté­sőtt száll el a­­18. percben pedig má­sikkel a nagyszerű együttes- Kökeny rúg Ujváry hálójá­ból A kanyai játékosok közül Gé­medé. A budapesti csapat reme- Kás Kökény és dr. Fritsch érdemel­kül futballozik. Jó adogatás után sp ítést a XI. percben Kalmár Cseh is­ A Hungária hétfőn reggel ül elé teszi a labdát s az összekötő vetelfiára hol­y Budapestre utazzon, nem habozik, hanem gólt lő. (X:0) .­­ G. F. A Hungária-fölény , nem szűnik, sőt egyre súlyosabb a nyomás a CsSK kapujával szemben. A 26. percben korner után kerül a lab­da Cseh II.-höz a kapu előtt s megint biztos a csatár lába. (3:0). A sikeres pillanatok fellelkesítik az összekötőt, a 31. percben egye­dül töri át a védelmet, hogy a ne­gyedik gólt juttassa Holzer ka­pujába. (3:0). A Hungária szép támadásait tapssal kíséri a közön­ség. Különösen sok tapsot kap Kalmár, aki minden támadásban benne van s aki szebbnél szebb dolgokat produkál. A félidő utolsó gólja a 37. percben esik, amikor Kalmár játszik össze Cseh Js.-vel, hogy a gólzsák újabb lövése­­ is nö­velje az eredményt. (6:0). CsSK- Korner jelzi, hogy a kassai csapat is komolyan támad, de az ered­mény már nem változik. Újra ö1 gól a Hungária-fölény eredménye A kék-fehérek csatársorában a balszárny így áll fel szünet után: Kalmár, Híres, Szabó III., tehát Sebes nem játszik. A CsSK elszánt támadásokkal kezdi a játékot s változatossá is teszi azt. Kalmárt nagyon, fogják, hogy akcióképességét fékezzék, de nagyrészt hiába. Csak 10 —12 per­cig tart ez a változatos játék. Ek­kor a közönség tapssal, majd han­gos buzdítással követeli a Hungá­riától a jobb játékot. — Tempó Hungáriát —- hang­zik a nézőtéren ütemesen. Még néhány percig hasztalan a buzdítás, de egyre jobban belefek­­szik a vendégcsapat s a 19. perc­ben már újra megered a góleső. Ottavi rohan el a labdával, kitűnő Románia Nagyvárad: NAC—Glória (Arad) 6:0 (2:0). Nagybánya: Phönix—Crisana (Nagyvárad) 3:0 (1:0). Az új cégcs­apat az or­szág jó játékosait szedte össze és könnyen győzött. Arad, 2x30 perces mérkőzések: AMTE—Uni­­rea 6:2 (3:1). Glória—Tricolor­ 2:0 (1:0). Unirea—Tricolor 1:0 (1:0). AMTE—Glória 2:0 (1:0). Az AMTE tehát győztese a kör­­mérkőzésnek. — Más körmérkő­zés: Titánia—Victoria 3:0 (1:0). Egyetértés—Juventus 5:2 (2:2). Jövő héten folytatják. Beszterce: Glória—Rapid (Temesvár) 6:2 (4:0). Dés: Szamos—Besztercei Törekvés 2:0 (1:0). Szamosúj­­vár: Sparta—­Judine 5:0 (8:0). Nagyszeben: HTV—CAMP (Pet­­rozsény) 1:1 (1:0). Kolozsvár: Vasárnap volt a nemzeti ligában résztvevő egyesületek értekez­lete. A 16 résztvevő közül 18 je­lent meg. Elhatározták, hogy szeptember 11-én kezdik el a baj­nokságot. A Ripensia speciális anyagi feltételeit nem fogadták el s így kétes a Ripensia rész­vétele. Egyébként főleg anyagi ügyekről tárgyaltak. Drasehe—TLK vegyes 5:2 (3:1). Bí­ró: Talián. A Drasehe uralja a játé­kot. Góllövő: Tracs (5), Ül. Oláh (2), Köl. AC vegyes—Kalapos 3:1 (3:1). Bíró: Szepessy. Hungária (amatőr)­—Húsos SC 2:­ (0:0). Gubacsi­ út. Bíró,­ Erdélyi. — Mindkét csapat tartalékosan állt ki. A mérkőzést a technikásabb futballt játszó Hungária nyerte meg Heffler két góljával. A Húsos gólját Wéber rúgta. A Húsos két tizenegyest ki­hagyott. — Hungária MILL—Husos II, 7:0 (8:0). 9