Nemzeti Sport, 1933. január (25. évfolyam, 1-23. szám)

1933-01-30 / 22. szám

Hétfő, 1933 január 30. Titkos helyett Déri játszik, de a csapat beszorul, a 12. percben szabadrúgásból potya dugó száll a kapunkba, s aztán támadásainkból hiányzik a pontosság és az erő második félidő Mire a csapatok újra előjönnek, már elállt az eső. A szél is csende-2. perc: Választámadás so­rán máris bemutatkozik Déri, az „új fiú”, Pompásan fut le s idejé­ben centerez. A labda Telekihez kerül, de a center nyakán már ott van Alvez, aki belép az akcióba. A beavatkozás révén Csehhez hátra­kerül a labda s a 3. p­e­r­c­­ben már újra lábról­­lábra adják a magyar játékosok. Csehtől Turayhoz, onnan Teleki­hez kerül, a center már éppen lőne, amikor a bíró jelzi, hogy a befutott Déri lesben áll. Otszák­íra... 1­5. perc: Szóhoz jutnak a portugálok. Előbb még csak a me­zőnyben adják egymásnak a lab­dát, végül is Jorge kapja, szélse­besen rohan befelé, a magyar véde­lem azonban ezúttal lesre játszik és a bíró jelzi is, hogy a portugá­lok mindhárom belső csatára les­ben áll. 6. perc: A magyar csapat ta­­pogatódzik, igyekszik előre, táma­dást épít fel. Előbb még visszave­rik, másodszor azonban, a 7. perc­­ben már Sárositól Ma­­­gyarhoz, onnan Dérihez száll a lab­da. A szélső beadását Turay kapja, tőle Telekihez megy a passz, hogy a center lövésre emelje a lábát. A lövés azonban a tömörült portugál védelemben akad meg és Augusto Savának van ideje a felszabadí­tásra. 8. perc: A portugálok jobb­szélsője jeleskedik most, Jorge el is futna, ha Biró nem lenne a nya­kán. A kerületiek hátvédje azon­ban szerelt. 9. perc: A mezőnybe vágott labda egy ideig nem jut se előre, se hátra. Sárosi adná előre, de A. Silva elkanalazza, a portugál is OKVETLENÜL SZÜKSÉGES minden sportcipőt, vadászcsizmát, sí­cipőt, turistacipőt, bakancsot A vízhatlan­ítani és puhítani „PYEÍM-BAKANCS-ZSÍR" legjobban puhítja a bőrt TÖKÉLETESEN VÍZHATLANÍT! KAPHATÓ MINDEN SZAKÜZLETBEN ! Gyártja: Benes Testvérek vegyészeti gyár r. t. BUDAPEST, III., HÉVÍZI-ÚT 4-6 sebb, de még mindig nagyon észre­vehető s jelentősen támogatja a portugálokat. A magyar csapatban változás van: Titkos helyére Déri állt be. Az egyetlen por­tugál szögletrúgás 1. perc: Kezdés után rögtön rohamoznak a portugálok s­záma- IV., Kossuth Lajos­ utca 6 Egyenruhák és polgári öltönyök. Tisztek és kala­paszományosok szabályszerűen felszereltetnek, Nagy Kálmán Nagy választék angol szövetekben a­ dásuk eredménnyel i­s jár. Szöglet­­rúgáshoz jutnak. Náluk ez az első. Ők sem sokra mennek vele, mert az ívelten beküldött labdát Szabó lehúzza. ­ Hétfőn este 11'i 10-kor díszbemutató rendes helyárakkal I­MM3 szöktetni akar, de Magyar vissza­vágja a labdát. 10. perc: Végre Sárosi előre­tör Cseh­vel együtt. Csehtől Tele­kihez kerül a labda, majd Turay­hoz jut, de Suttyó forgolódik. Célt tévesztett rúgások 11. perc: A változatosság ked­véért Markost szöktetik. Ki is ugrik a kis jobbszélső s úgy lát­szik a portugálok nagyon veszé­lyesnek tartják, mert egyszerre hárman rontanak rá. A lábak összevissza kalimpálnak, Markos kibújik az ölelésekből, de a portu­gálok ezt nem vették rögtön észre s nagy lendületükben egymást rúgják, amíg végre Matez fel nem szabadít. A mérkőzés egyik leg­jellemzőbb pillanata volt ez: még egymást sem kímélték a forróvérű portugál védők. A gól Itt 12. perc: A portugálok most lendületben vannak. Erősen tá­madnak s támadásukat a szeren­cse megkoronázza. Magyar sza­bálytalanul szerel s a bíró sza­badrúgást ítél ellenünk. Pereira jobbfedezet áll a labdának s azt ívelten küldi a kapu előtt tanyázó G. Silva felé. Bíró azonban nem látja a veszélyt s igyekszik fogni a középcsatárt. A labda el is száll a center felett . Szabó, aki sokáig figyelte a centert, későn indul ki a kapuból, nem éri el a labdát, amely a földre esik, majd a föl­dön irányt változtatva pattan fel és Szabó felett száll a hálóba. 1:0. Tipikus potya gól. De gól... 13. p­er­c: Rögtön fut is a vá­­választá­­madás. Megy a labda: Cseh—Markos—Turay—Teleki ... a center a hatoson kapja és a kapus kezébe lövi. 11. perc: Újabb magyar táma­dás. Megint lábról-lábra adnak a magyar csatárok, de hiába ... Na­gyon hiányzik az ötödik csatár. A jobbösszekötő helye üres. 15. perc: Most Déri indít, újra nincs hiba a 16-osig. Ott Teleki le­késik. 16., 17. perc: Állandóan táma­dunk. Szünet nélkül. A szerencsét­len bekapott gól nagyon sarkalja a magyar csapatot. De minden táma­dásba becsúszik valami. Ha a por­tugál védelem nem tud idejében közbelépni, akkor a mieink hibáz­nak , most Turay késik ... 18. perc: Markos szólózik, így sem megy. Kette­i vannak rajta. Nem is engedik lőni. Elmarad a halfsor 19. — 2­2. p­e­r­c : Az egyenlí­teni akarás fűti a csatársort. Elő­re is jutnak, de a fedezetsor soha sincs a csapat nyomában. A ma­gyar fedezetsor most már a fél­vonalon tanyáz s onnan nem igen jön előrébb. Ez pedig azt jelenti, hogy ha csak kissé szerelik is a csatársorunkat, akkor máris egé­szen a félvonalig kell visszajönni a labdáért. 23. perc: Végre Déri lövést ereszt meg a kapura. Csaknem olyan szögből, mint a németek A­z id­­ei 1 g­y­őz­tes­ elleni mérkőzésen Budapesten, de a labdának nincs olyan nagy ereje, mint makkor volt s a kapus szépen védi. 21. perc: A portugálok újra szóhoz jutnak. A balszélső Louis nyomul előre, mert őt szabadon hagyta a magyar védelem. Szemere keresztben tör rá, zavarja is a szél­sőt, aki így 15 méterről csak mellé tud lőni. 25. perc: Újra a portugál csa­pat támad, ezúttal a három belső játszik össze, de Souza ront. 6:1 26. perc: A magyar proficsa­pat Déri révén jár elől. A beadásra ismét a portugál védők érnek előbb, de belsőink legalább szögletrúgást — 6:1 — csikarnak ki. Markos zú­dítja befelé, a labda a tumultusban Teleki elé pattan, de a center mellé lő. 31. perc: A kirúgással újra a gyorslábú portugálok járnak elől. Augusto Silva a támadás él­tetője. Előreadott labdájára három portugál is rohan, tülekedés tá­mad, de Szemere legény a talpán, megzavarja őket, úgy, hogy Szabó végül is könnyen fogja meg a lab­dát. 32—33. perc: Ez a portugá­lok ideje. Egymásután törnek előre s a magyar védelemnek derekas munkát kell végeznie. Előbb Matta támad veszélyesen, majd G. Silva labdájával Souza ugrik ki, de a másik oldalról átjött Biró szereli. Markos tűz 3­4. perc: Markos kapja a labdát s mintha nem is lenne előtte akadály, nyargal befelé. A portugálok csak loholnak utána. A debreceni szélső már bent van, céloz is, de a labda megakad a kapusban. Rokette azonban nem tudja megfogni a bombát, elpat­tan tőle a labda, jó helyzet kínál­kozik a mieinknek, de megint csak Alvez a gyorsabb és felszabadít. 35. per­c: A portugálok ve­szik át az irányítást. G. Silvánál, a centerüknél a labda. Magára­­húzza védelmünket s azután kitolja jobbra. Jorge átvágja Louisnak s még szerencse, hogy Szemere ide­jében közbe tud lépni. 36. perc: Egészen jelentékte­len támadást vezetnek profijaink. Éppen csak támadnak. 37. perc: Sárosi miatt sza­badrúgást ítél a bíró ellenünk, a labdát Szabó fogja. 38—10. percig : Két portu­gál támadás fut. Az egyiknél Souza mellé lő, majd meg a másik­nál Biró szedi el a labdát Jorge elől. 11. perc: Utolsó rohamra in­dul a magyar csapat. Előbb a ka­pus lép közbe, majd Markos lövé­sét Rokette kiejti, de nincs ott senki, aki a hálóba nyomná a lab­dát. Üres a kapu 12. perc: Küzdünk, küzdünk... DE MINDEN hiába. Nagyon jó a portugál védelem s a magyar fede­zetsor hiába tanyáz a félvonalon. Végre Cseh előretör, hozzákerül a labda, Rokette éppen kifut a kapu­ból, de Teleki Cseh­hez játszik s most itt a gólhelyzet, Cseh azon­ban az üres kapu fölé emel. 13. perc: Újabb támadás profijaink részéről, de ismét nincs befejezés. A portugál védelem a 16-oson megállít minket. 44 és az utolsó perc: Még két támadásból áll a játék. Az egyiket már csírájában szét­rombolta a portugál védelem, a másikat Markos indította el az utolsó percben. Pompásan futott le, de a 16-oson akasztották. Sza­badrúgás. Ez sem segített már... Nem tudtuk értékesíteni. A bíró másodpercnyi pontosság­gal jelezte a játék végét. Influenza járványnál tudják az emberek palotától kunyhóig, hogy mindennemű meghűlésből eredő fájdalmak csillapítására, toroköblítésre, náthánál belé­legzésre, fejfájásnál borogatás­ra, szaggatásnál dörzsölésre, azonkívül belsőleg is cukorra cseppentve páratlan hatású a valódi DIANA sósborszesz ügyeljünk a DIANA névre Nyila­tkoza­tok Az ellenfél is elis­meri, hogy az eredmény nem reális José Carreira, a portugál szövet­ség elnöke: Nagy megelégedéssel tölt el az eredmény. Bár a győze­lem nem téveszt meg bennünket, mert hiszen láttuk jól, hogy technikában és taktikában a magyarok még előttünk jár­nak. Itt azonban a gyors és energikus játék a döntő. Ezen a téren a magyar csapat nem produkálta azt, amihez mi szokva vagyunk. Ribeiro dos Reis, a portugál szö­vetség főtitkára: Persze nagyon örülök az eredménynek, bár tárgyi­lagosan el kell ismernem, hogy a magyarok szebb futballt játszot­tak. Vigasztalódjanak, a csehszlovákokat 2:0-ra ver­tük ezzel a játékkal. (Sovány vigasz! Dr. M.) Frederigo Montado Candido, a portugál szövetség titkára: Nekem nagyon tetszett a magyarok játéka. A középfede­­zettől az előzetes beharangozók után — őszintén megvallva — töb­bet vártam. Úgy látszik, hogy a mély talaj nem volt ínyére. A szél­ cír ✓­i már m­indenütt kapható.