Nemzeti Sport, 1933. április (25. évfolyam, 66-85. szám)

1933-04-02 / 66. szám

Vasárnap, 1935 április 2. Kispest csapata egy pontot tudott csak hazavinni a Nemzeti otthonából Kispest—N­emzeti 4:4 (1:0) Álmosan folyt, de a második félidőben viharosan izgalmassá vált a mérkőzés Góllövő: Kormos, Szecsey, Bihámy, Szecsey, Serényi Millenáris, 1500 néző. Bíró: Gombos. (A Nemzeti előmérkőzésről is gondoskodott, hogy szórakozást ad­jon a lassan gyülekező közönség­nek. A gyakori nevetés, kacaj, zsi­vaj jelzi, hogy a pályán olyasmi történik, ami érdekli a nézőteret.) (Az öltözőkben serényen készü­lődnek a játékosok, Gallovich ide­gessége pedig máris a forrpont kö­rül mozog. Nagyon fájlalja, hogy nem tud csapata legjobb összeállí­tásában kiáltani. A jobbszélső Stahl nevéről esik szó s a Sár nevet tart­ják legjobbnak a tehetséges fiatal játékos számára.­ A két csapat így áll fel a sorso­lás után, amelyben a Nemzeti volt a szerencse fia: Kispest: Dénes — Szemere, Roz­gonyi — Szenes, Purczeld, Keresz­tes — Szabó I., Szabó II., Kormos, Szepes, Serényi. Nemzeti: Vermes—Odry, Szend­­rő — Hossó, Búza, Belcsik — Sár, Vadas, Bárány, Szecsey, Szeder. Unalom, gyenge játék, egyetlen gólocska Kispest kezdi nap ellen a játékot, amely igen köznapi iramban, még köznapibb módon indul és folydo­­gál Vadas labdája az első, amely kapusig jut, a 4. percben pedig szögletrúgása van a Nemzetinek. Vadas fejel, de Rozgonyi hárít. Jó adogatás után Serényi igen rosszul lő. A Nemzeti támad többet. Bár nehéz labdát jól centerez, Bihámy fejese fölé viszi a labdát. Utána átterelődik a játék a másik kapu elé s ott is marad. A 16. percben Kispest komért rúg, a 20. percben pedig Szabó II. lövését kell vetődve védenie Vermesnek. Sár szöglet­rúgása után az elcsavarodó labda becsapja Dénest, aki nehezen javít. Újra Sár­ad kapu elé, Szemre rö­vidre fejel s Vadas pár lépésről küldött lövését Dénes ökle tolja el a kapu elől. 23. perc: Szép volt! Sok rossz passz után Kispest vezet szép támadást, de Szabó I. centere után Szepes ront. A kitűnő szélső a 33. percben lefutja­­Szendrőt, Kormos elé gurít, aki közelről a há­lóba továbbítja a labdát. 1:0. Szabó II. lövését Vermes kiejti, de javít, mielőtt Serényi odaér. A 36. percben Sár centere zavart kelt a kapu előtt. Vadas labdáját azon­ban Dénes védi. Most Szeder előtt nyílik kitűnő helyzet, de Dénes rá­fut s szereli a lassító szélsőt. A kis­pesti csatársor helyenként ügyben játszik, Szepes lövése azonban guru­lós. A 41. percben Szeder a sarok­ról háló mögé küldi a labdát s az utolsó percekben a Nemzeti elég lendületesen ostromolja ellenfelét, de Bihámy elesik a labdán, majd meg Dénesbe vágja a döntő pilla­natban. A Nemzeti egyenlít s felébred a két csapat, de a néző­sereg is A Kispestben Szabó II. játszik Centert s Kormos összekötőt a má­sodik félidőben. Az első rohamot a Nemzeti viszi, de hamarosan Ver­mesnek kell — kifutva — tisztáz­nia a helyzetet, majd még Szendrő hazaadását kapja. Nagy rúgások viszik ide-oda a labdát, amely kíno­san puffog. Kormos rosszul játsza meg jó helyzetét, Serényi centerét pedig kapásból nagyon félre küldi. Szepes, Bihamy, Kormos, Odry Szabó II. elé gurít a kapu előtt, de a csatár nem tudja kihasz­nálni a pillanatot. Változatos, d­e hatástalan támadások folynak s csak a 17. percben száll Szepes nagy lövése nyomán a labda Ver­mes kapujára, hogy a kapus és a kapufa hárítsa el a gólt. Belesik szabadrúgása után már Dénes töl kornerre, de Sár rúgása mély. Dé­nes fejes után fog labdát, a 20. percben pedig nagy jelenet játszó­dik le a kispestiek kapuja előtt. Vadas áttöri a védelmet, de a ki­futó Dénesbe vágja a labdát, amely Szeder elé pattan. A szélső újra kapu elé emeli, melybe még nem ért vissza Dénes. Vadas fejel s Sze­mere fejese menti a gólt, de korner lesz. Szeder rúgása jó, a kapu előtti csoport, amelyben Dénes is harcol, Szécseyhez fejeli a labdát, aki fej­jel a háló sarkába továbbítja. 1:1. 21. perc. A közönségnek tetszik a gól, nagy buzdításba kezd s fel­tüzeli a Nemzetit. Vadas Bihámyt jól ugratja ki, a csatár azonban Dénesbe vágja most is a labdát. A Nemzeti rohamoz. Szeder kapu mellé lő, Szecsey lövése gyenge. Erre, a 25. percben Kormos — Szabó II. — Szepes összjáték végén Szepes igen jól húz kapura , 18 méterről remek, alpos lövéssel küldi a labdát a bal háló sarkába. 2:1. Alig indul a játék, Szabó I. elfut, befelé cselez, balra pasz­­szol, Hossó hazaad, de úgy, hogy Vermes csak nehezen véd kor­nerre. A védelemé a labda, máris Szeder szalad s jó érzék­kel ad hátrafelé a 16-osnál levő Biháry elé, aki kapásból küldi tovább a labdát félmagasan a bal kapufa mellé a hálóba. 2:2. 27. p. Az izgalom nőttön-nő a pályán s nézőtéren egyaránt. S nem telt még el egy perc sem, amikor kezdés után Kormos a Nemzeti kapuja közelében kapja a labdát, csellel elhúz Odry mel­lett s Vermes már hiába fut rá, mellette hálóba gurul a labda. 3:2. A Nemzeti les miatt kéri a gól megsemmisítését, mert Seré­nyig— ahogy a válogatott mér­kőzésen — beszaladt a kapuvo­nalra. Gombos azonban — helye­sen­­— szabályosnak minősíti a dugót. Szabó II. csatázik a lab­dáért s Szendrő csúnyán bele­rúg a hátába. A bíró nem látta, mert Szendrő kiállítása helyett csak a labdát dobja fel Szabó II. talpraállítása után. A 30. perc­ben Bihámy—Szeder—Vadas tá­madás fut végig, Vadas labdája hajszálnyira elkerüli a kaput. De új Nemzeti-támadás jön s a Kispest-védelem egyre ingado­zóbb. Száll is a centerezett labda jobbról, eljut a fejek felett Bi­hámy elé, aki a levegőből ka­pura emeli. Közelről jön a labda, Dénes már későn ugrik s mö­götte a felső fáról pattanna visz­­sza, de a felnyúló karjába akad s így a kapuba esik. 3:3. Hamisítatlan Dénes-gól! Sza­bó I. és Vermes összefut, a ka­pus nem marad adós a szélső­nek. A Nemzeti most fölénybe kerül. Szécsey lövése fölé száll, de a 39. percben Bihámy jól ad ivert labdát Szecsey elé, akivel Rozgonyi harcol s ugrik a leve­gőbe. De rájuk fut az — úgy látszik — teljesen megzavart Dénes is. A csatár feje éri a labdát s így az akadálytalanul száll be az üresen hagyott ka­puba. 3:4. A kispesti védők a fejüket fogják, a Nemzeti hívei biztosak a győzelemben. De Kispest erő­sít. Hatalmas akarattal támad s a 41. percben Szabó I. kitűnően fut el a labdával Belcsik mellett. Centere is remek s a középre húzódott Serényi a büntetőpont tájáról kapásból — természete­sen ballábbal — remek gólt küld a bal kapufa mellé. 4:4. Serényi helyet cserél Szepes­­sel s nagy igyekezettel küzd, de elvágják. Kormos szabadrúgása hoz még izgalmat a mérkőzésbe, de annak sorsát már nem befo­lyásolja. A vezetők így látták Mayer Béla, Kispest igazga­tója: A védelem, a védelem.... Révész Miklós dr.: Ha az első félidőben úgy játszunk, mint a másodikban, könnyen nyerünk. Gólokkal volt jobb a kispesti csapat. Dénesnek nem volt ma szerencséje. Balog Miksa, a Nemzeti igaz­gatója: Óriási pech! 1:1 után megnyerhettük volna. Nekünk állt ez a meccs, csak nekünk!... Gallovich Tibor, a Nemzeti edzője: A második félidőben egészen ragyogó mérkőzés volt remek játékkal. A Nemzeti telje­sítménye jó volt. Ebben az ösz­­szeállításban többet nem vár­hattunk. JM****», ■» A két csapat nagyjából egyforma hiányosságokat mu­tatott. Különösen abban hason­lított egymáshoz, hogy egyikben sem volt egység. Ezen a téren egy árnyalattal a Kispest mégis felülmúlta a mai Nemzetit s így meg is nyerhette volna a mérkőzést, ha nem bóbiskol bele abba az álmos iramba, ami a játékidő nagyobb részét kitöl­tötte. Az egyenlítő gól után ki­cserélték a csapatokat. Ekkor sem volt jobb összefüggés az egyes részek között, de tűz csa­pott ki mind a két gárdánál. A két védelem közül a kispesti keményebbnek látszott, de Dénes terhére billentette a mérleget. Rozgonyi Szendrővel volt egyen­rangú. Szemere jóval felülmúlta Odryt. Mind a két halfsor igen szürkén játszott. A kispesti sor­ban Purczeld összjátékra töre­kedett, Keresztes csak a véde­lemben volt észrevehető, Szenes harcolt, így volt a Nemzetinél Búza. Belesik beleveszett a me­zőnybe s nem bírt Szabó I.-el, Hossó beállítása szükségmegol­dás. A csatársorok közül a kis­pesti jobban össze tudott ját­szani. A két Szabó jó szárnyat adott s Szabó I. kitűnő szélső. Kormos derékfájdalmai miatt a szokottnál is lassúbb volt, Szepes remekül lő, Serényit egészen el­hanyagolták. A Nemzetinél ele­jétől kezdve csak Vadas agili­tása tűnt ki. Bár tehetséges kezdő, Bihámy szünet után ta­lált magára s ekkor vonta jól bele a játékba Szécseyt is. Sze­der rosszul játszott, Gombos jól vezette a mérkő­zést. * Szeplőtlen nő lesz, ha Morisson szeplőkrémet használ. Üdvözlet Cannesból. Gállos Lajos, a MÁVAG, majd a Kispest volt já­tékosa a Nemzeti Sport 25 éves ju­bileuma alkalmából jókívánságait küldte el lapunk szerkesztőségének. Szabad-e szeplős arccal társaságba, utcára menni, amikor nappal a púder alatt használható, száraz Dr. Morisson szeplőelleni krém, vagy éjjel a zsíros Dr. Morisson szép- Kíelleni krém a bőrtisztátlanságot biztosan eltünteti. Tégelye 1 pengő 50 fillér minden jobb szaküzletben. Magyarországi főraktár: Kozmodie­ TMia­rt, Budapest, Molnár­ utca 35. ügyeljen a Dr. Morisson névre! 3 év tapasztalata alapján, a technika vívmányainak felhasználásával készül a legtökéletesebb szivarkapapír-gyártmány. Milyen lesz közép válogatott csapata — Saját tudósítónktól — Mind a hat vidéki alszövetség vezérkara lázasan készülődik áp­rilis 9-ikére, amikor a Szent Ko­rona Kupa második fordulója pe­reg le. Párosítás: Dél—Kelet, Észak—Nyugat, Délnyugat—Kö­zép. S a hat vidéki alszövetség kö­zül három: Nyugat, Dél és Közép ezen­kívül a húsvéti tornára is készülődik, amelyen — mint ismeretes — hármuk mellett még Budapest csapata vesz részt. A legnagyobb kerület, Közép mindkét alkalommal szépen kíván szerepelni s be akarja bizonyíta­ni, hogy nemcsak a legnagyobb, de a legjobb is. Erre minden re­ménye meg is van, hiszen olyan játékosgárda áll a szövetségi ka­pitány, Vághy Kálmán rendelke­zésére, amelyből öröm válogatni. Nincs is sok gondja a kapi­tánynak. Tegnap beszélgettünk vele. — Igen, közép betörésre ké­szül. A feladat nagy, de mi is nagyot akarunk produkálni. Hál’ Istennek komoly összeállítási gond­jaim nincsenek, mert egész sereg olyan jó for­mában lévő játékos áll rendelke­zésemre, akiket bátran betehetek a csapatba. Inkább az okoz gon­dot, hogy a sok jó közül melyiket válasszam. (— Csapatot még nem kapha­tunk?)­­— Még nem. Megvárom még a vasárnapi forduló eseményeit, megnézem a dorogi vagy a szol­noki mérkőzést s csak azután döntök végérvényesen. Keretem azonban már van. Érdekli? (— Hogyne, hogyne.) — Kapus: Ágai Sz. MÁV, Sár­kány TVSC. Hátvéd: Szlankó CTK, Czakó Sz. MÁV, Markó, Farkas (Magyarság). Fedezet: Wéber­­(Magyarság), Bujárd Sz. MÁV, Görög SzAK, Tilesch TÜSC, Szollár DAC. Csatár: Fól­iák SzAK, Szemethy TÜSC, Kö­vesd­ SzAK, Sárkány Sz. MÁV, Horváth SzAK, Virág VSE, Zsi­­prs (Magy.), Lantos DAC, Pech­­lov TÜSC, Fái (Magy.). A beszélgetésnél jelen van Ko­vács Mihály is, a KOLASz illuszt­ris elnöke. Amikor a kapitány ki­megy, ezt súgja fülünkbe. — Én már most elárulhatnám a csapatot! (— És eszerint milyen lesz a csapat?) — Ez lesz a csapat: Ágai-Auguszt — Szatmári-Szlankó, Markó — Vadász-Wéber, Görög, Bujáki — Pál-Pollák, Kövesdi, Horváth, Zsíros, Pozsonyi-Pech­­lov. Torost szerződtette a Budai „11“ s ma már játszatja is Szegeden Kész a budaiak három­hetes húsvéti túrája is — Saját tudósítónktól — A Budai „11” pénteken szer­ződtette Torost, a Ferencváros, majd a Kispest sokoldalú játéko­sát. Toros a budai csapatban centert vagy balösszekötőt fog játszani Polgár mellett. Tegnap délután már ő is elutazott Sze­gedre a csapattal, mint a csapat tizenkettedik tagja. A budaiak táborában egyéb­ként kitűnő a hangulat, mert a húsvéti túrájuk már teljesen el­készült s így fest. Nagycsütörtök Linz Urfahr ellen, húsvét két napján Lusteriauban és St. Gai­­lenben az FC Brühl ellen, szerdán Zürichben esti mérkőzés, 22-én itthon lesz a csapat, a Soroksár ellen bajnoki mérkőzést játszik s másnap már Pozsonyban a Bra­­tislava vendége, hogy ezután to­vábbi három szlovenszkói mérkő­zés egészítse ki a tisztes műsort. III. ker. TVE-pályi Nagyszombat-u. Vasárnap, április 2-án délután 4 órakor III. ker. FC— Hungária I. ligabeli bajnoki mérkőzés Előtte 2 órakor III. ker. TVE-UTE amatőr bajnoki mérkőzés