Nemzeti Sport, 1934. július (26. évfolyam, 127-149. szám)

1934-07-23 / 143. szám

4 modern Schüberl foteságyak lispiai fotel­eisel egy k­a­p­ható P 75-é­r­t Schöberl Róbertnél IV., Haris-köz 4 Jugoszlávia Ligam­ér­kőzések : Újvidék: Jugoszlávia (Belgrád)— Vojvodina 2:2 (SrO). Eszék: Slavia—Krajsnik (Banjalu­­ka) 2:1 (1:1). Zágráb: Concord­—Hajduk (Eszék) 8:0 (5:0). Leibach, Ilirija—Gradjanski (Zgb) 2:0 (0:0)!! Belgrád: BSK—Zseljeznicsár (Becs­­kerek) 1:0 (0:0). BASK—Gradjanski (NIS) 7:1 (5:0). TENISZING _ _ 1.96 TENISZÜTŐ _ _ 8.50 FÜRDŐDRESSZ 3.30 Andrássy­ út 15 Szarajevó: LASK—­Spliti SK 4:0 (1:0). Szombat — Slavia—Spliti SK 5:1 (3:0). Vasárnap. Barátságos mérkőzések: Szabadka: Bácska—SzMTC 2:2 (1:1). Zenta: Radnicski—Jugoszláven 1:0 (0:0). Nagykikinda: ZsAK—Vil­lanytelep (Szabadka) 6:2 (2:1). Nagy becskerek: Vojvodina—Borac 1:1 (1:1). Csehszlovákia Munkács: Munkácsi SE—Kassai AC 2:1 (1:0). Bíró: Dr. Brüll. Góllö­vő: Hajlik és Halasi, ill. Darabos. Pozsony: Ligeti—Komáromi PC 3:0 (2:0). Bíró: Kohár. A Ligeti győzelme pillanatig sem volt kétsé­ges. Még nagyobb gólaránnyal is végződhetett volna, ha a csatárok ügyesebbek. A gólok sorrendje: a 18. percben Müller, a 20. percben Gallmeier lövése az egyik hátvédről a hálóba pattan, a 6. félidő 8. per­cében Müller beállítja a végered­ményt. Ezzel a mérkőzéssel a nyu­gati csoportban befejeződtek a küz­delmek. A végeredmény: 1. Füleki TC, 2. Ligeti (rosszabb gólaránnyal), 3. Komáromi PC. SEPI, a kolozsvári Uni­versi­tatea több­szörös nemzeti válogatott játékosa ismeretes súlyos sérüléséből fel­épült. Már elhagyta a szanatóriu­mot és utókorára egy regáti für­dőre utazott A profiszövetség jelölőlistáján a köz­gyűlési kiküldöttek a következők: Barna bánkor, Fazekas Dezső dr., Finály Árpád dr., Fodor Henrik dr., Herzog Edvin, Kisfalvi István dr., Langfelder Ferenc, Mailinger Béla, Mayer Béla, Preiszmann Lajos, Papp Jáno­­, Tibor Géza. Vétó a bírók ellen — augusztus 15-ig. A profiszövetség megküldötte egyesüle­teinek a Budapesten és vidéken működő III. és II. fokú bírák névjegyzékét azzal a figyelmeztetéssel, hogy a névjegyzék­be foglalt bírák ellen a Bíró Testülettel kötött egyezmény értelmében ,­ fe­felé kikerekített 15 százalék erejéig vétót emelhetnek, de csak augusztus 15-ig a BT elnökségénél. 25 K­­ÖT A CSOKOLÁDÉ _ K­A­K­A­Ó 130, DRAGCE KÖZKEDVELT ez Matira csak az első fal­­időben fanom bele 3:240:2) Góllövő: Durspekt, Durspekt, Szedlacsek, Szedlacsek, Zajicsek — Saját tudósítónktól — Prága, 1.000 néző. Bíró: Barlas­­sina (Olaszország). Sparta: Klenovecz — Burger, Cstyroky — Szedlacsek, Bouska, Srbek — Hrouska, Kostyalek, Braine, Nejedly, Zajicsek. Admira: Platzer — Pavlicek, Janda — Jerbanek, Hummenber­­ger, Mirschitzka —• Siegl, Dur­spekt, Stoiber, Hahnemann, Vogl. Az első támadást a Sparta ve­zeti, de Platzer Kostyalek lövését a földön fekve védi. Utána perceken keresztül a bécsiek támadnak. Siegl vezeti egymásután a szebb­nél szebb támadásokat. A 8. perc­ben is ő megy remekül, beadása pompásan száll Durspekt elé, aki nyugodtan, félmagas lövéssel küldi a labdát a hálóba. 0:1. A gól után sem csügged az Admira. Klenovecz van újra nagy munkában, Stoiber lövését védi remekül. Az Admira pompásan játszik, remek húzásokat, test­cseleket látni és még pazarabb kombinációkat. Négy eredmény­telen Admira-korner után végre a 22. percben a Sparta is feljön, de Nejedly Platzerbe lő. A 25. perc­ben Braine ereszt meg szenzáció­san szép lövést 20 méterről. A lab­da hajszálnyira száll a kapu fölött. A 28. percben korner az Admira ellen, Platzer lehúzza. A 34. perc­ben újabb Sparta-korner, felszaba­dít az Admira-védelem. Az utolsó 10 percben erős Admira-nyomás következik. A 40. percben Vogl átvágja a labdát Durspektnek, aki kiugrik a két hátvéd között és újabb gólt 15, 0:2. Fordulás után a Sparta ebben a felállításban játszatja csatár­sorát: Hrouska, Zajicsek, Braine, Nejedly, Szedlacsek. Az első percek most is Admira-fölényt hoznak. Az 5. percben Siegl feje­sét szépen védi Klenovecz. A 7. percben Hrouska van nagy hely­zetben, de az üres kapuba sem tudja belőni a labdát. Sorozatos Sparta-támadások végre a 12. percben gólt eredményeznek: Szedlacsek a jobb sarokba lövi a Zajicsektől kapott labdát. 1:2. Egy perccel később az újonc Za­jicsek 5 lépésről Platzerbe lő. A 16. percben Platzer Hrouskát szabálytalanul a lábánál fogva húzza vissza, 11-es. Braine lövi a büntetőt, a lövés nagyszerű, de Platzer védése még jobb. Ami nem sikerült 11-esből, sike­rül a 17. percben jó támadásból. Nejedly kiugrasztja Szedlacseket, aki elé hiába fut ki Platzer, mel­lette a gólba helyez. 2:2. A Sparta ezután óriási lelkesedéssel küzd, az Admira védelem azonban nagyon jól vigyáz arra, hogy nagyobb baj ne legyen. A 35. percben mégis újabb gólt érnek el a prágaiak. Szedlacsek átverekszi magát a bé­csit védelmen, Zajicsek elé talál, aki közelről belövi a labdát. 3:2. A 42. percben Sparta­komért Platzer szépen lehúz. A 44. percben Janda miatt szabadrúgás a 16-osról az Admira ellen. Braine lövi ezt nagyszerűen, de Platzer csuka­ugrással védi a gólnak látszó lö­vést. Az Admiránál a közvetlen véde­lem tüntette ki magát elsősorban, de nagyon jó volt Urbanek és az első félidőben az egész csatársor. A Sparta csak a második félidő-­­­ben elégített ki. A védelem megle­­­­hetősen bizonytalan volt, ez áll a­­ fedezetsorra is. A csatársorban­­ Szedlacsek és Zajicsek teljesítmé­nye érdemel dicséretet. . NYILATKOZATOK: Fischer Mór: Négy gól előny bizony nagyon sok volt. Ezt nem hozhatta be a Sparta. Az első fél­időben igen jól játszott az Admira, a másodikban csak arra vigyázott, hogy nagy baj ne legyen. Kocaurek: A második félidőben engedtünk a tempóból. Ha kellett volna, tudtunk volna erősíteni. Barlassina: Véleményem szerint igazságtalan az, hogy a gólarány dönti el a továbbjutást. Harmadik meccset kellene játszani, hogy ez döntse el, ki menjen tovább.­ ­. Vasutasbajnokság Püspökladányi MÁV—Miskolci Vasutas 3:1 (1:1). Püspökladány. Bí­ró: dr. Nagy. Az első félidőben erős­iramú, szép játék folyik, a második félidő azonban a P. MÁV egyoldalú fölényének jegyében telik el és a mis­kolciakat csak kapusuk és a kapufa menti meg a katasztrofális gólarányú vereségtől. Góllövő: László, Rosenber­­ger és Biszkó, illetve Dóri. A „kis Taki“ mester­­hármasa: A Szürketaxi FC másodszor is győ­zött Kassán Szürketaxi FC— CSK Kosice 3:2 (2:0) Bíró: Ratibovszky, 1500 néző. Kassa, július 22. Gyors, szép, hullámzó iramú mérkőzés. Az első félidőben nagy­szerűen játszik a taxi csatársor. A 15. percben Rémay Read és Ta­kács II. nagy gólt vág a kassai kapuba. Tíz perccel később Juhász játszik Takács II-re, aki most is a helyén van és 2:0. A taxi ostro­mol, de a további gólok elmarad­nak. Fordulás után váratlanul heves küzdelembe kezd a helyi együttes. Az 5. percben Husik szépít 2:1. Majd a 18. percben Zlebek lövése Varga II. fejéről kerül a taxi­kapuba (öngól) 2:2. A pesti csa­pat azonban nem hagyja magát és Takács II. végül mégis belövi a győztes gólt. 3:2. A taxiban Takács H., Odri, Bodor és Illés érdemel dicséretet. A kassaiak legjobbjai: Maly, Cser­­ny és Husiti. — t­iUi. a kispesti UtotvcUalf­­fat, SzecUeszt'á­nc! — Milyen rémregénnyel jön már megint elő ebben a kánikulá­ban, Terefere! — A francia földről jött fedezet megunta a Kispesten eltöltött rö­vid pár hónapot. El akar menni. Fel is mondta a szerződését. — Nem megy az olyan egysze­rűen. Ebbe a Kispestnek is lesz beleszólása. — A játékos szerint nem. Be­széltem a fiúval. Nagyon elkese­redett. Elsorolta, hogy mi min­dent ígértek neki, amikor leszer­ződött. Az ígéretből pedig­­ ígéret maradt. Most távozni akar. Nála is, mint Mikesnél, a papa sürgeti a dolgot. — Talán már azt is tudja, hogy hova akar menni. — Még nincs biztos értesülésem. Csak annyit tudok, hogy legjobb barátjával, a válogatott jobbszél­ső klubtársával szeretne egy má­sik klubba menni. Vidéki eredmények Nyugati alszövetség OSZTÁLYOZÓ MÉRKŐZÉS Zalaegerszeg: ZTE DARAK 4:1 (1:1). Bíró: Parányi. Az első félidő­ben lendületes, de inkább tapogatózó jellegű játék. A második félidőben a helyi csapat felülkerekedik és bizto­san szerzi meg az első osztályba való feljutásra jogosító győzelmet. Gól­lövő: Cirkovics (3), Hardinka, illetve Varga I. Jók: Tomozer, Borbély, Mar­tinka, illetve Varga I. és IL Északi alszövetség IL osztályú döntő Gyöngyös: GyAC—Hatvani AC 1:0 (0:0). Bíró: Denhoffer. Az első félidő egyenlő erők küzdelmét mutatja. A közönség három perccel az első félidő befejezése előtt berontott a pályára, mire a bíró lefújta a mérkőzést és csak tíz perc múlva folytatták. A második félidőben a GyAC fölényét a HAC durvasággal igyekszik ellensú­lyozni, de nem tudja megakadályozni, hogy Cservenka révén a győzelmet jelentő gólt berúgja. Egyéb vidéki eredmények Salgótarján: SBTC—LSE 7:1 (3:0). Éremmérkőzés: 1500 néző. Bí­ró: Bartók Bp. A helyi riválisok küz­delméből a jobb csatársorral rendel­kező S­BTG fölényesen került ki győztesen. Góllövő: Zsengellér (3), Menich N­. (2), Bretter és Stirbitz, illetve Novoszeleczky. — SBTC kö­lyök—Károlyi kölyök 4:0 (1:0). Bí­ró: Takács. Elek: ETO-RSC 11:0 (5:0). Ba­rátságos. Góllövő: Merz (5), Szimp (2), Ruck H. (2), Braun és Kayser. Sarkad: Sarkadi Világosság—Ko­mádii Sport Egylet 6:2 (1:1). Barátsá­gos. Bíró: Fesz. Ismét szép győzelmet aratott a IL osztályra készülő sar­kadi csapat. Az I. félidő egyenrangú ellenfelek küzdelme volt. Szünet után Sarkad teljesen a kapuhoz szegezte a vendégcsapatot. Góllövő: Erdős (3), Balogh (2), Szabó, ill. Hrabovszky (2).Szombathely: Városi tisztviselők— Bőrgyári tisztv. 4:0 (1:0). Bíró: Páhr. A városiak megérdemelten nyertek. Góllövő: Fuchs (2), Pinta és Nagy. — Városi leventék—Szombat­helyi SE H. 2:0 (0:0). Bíró: Né­meth. — Víziváros—­Szombathelyi PC II. 4:3 (2:2). — Vépi SE—Kinizsi 3:2 (2:2). Bíró: Molnár. — Zanat— Százhold 2:2 (1:0). Bíró: Kreszne­­vits. Mezőberény: Mezőberényi TK—Rá­kospalotai AC 3:2 (2:1). Bíró: Lefko­­vics. Góllövő: Szigeti, Makai és Gyebnár, illetve Benyus és Tóth. Jól játszott a mezőberényi csatársor. A mezőny legjobbja Makai volt. Jó volt még Gyebnár és Balázs, illetve Buchsbaum és Ekker. Dombóvár: DVOGE—Pécsi BTC 3:0 (2:0). Barátságos. A két csapatnak nem kellett már osztályozót játszani, mert a délnyugati alszövetség leg­utóbbi döntése folytán már mindket­tő felkerült az első os­ztályba. Gól­lövő: Polecsák, Berta és Hoch. Püspökladány: P. MÁV II.—Kisúj­szállási TE 2:1 (1:1). Nagykun-Kupa. Bíró: Kovács. Bicske: Bicskei SE—Paks SE 5:0 (3:0). Serlegmérkőzés. Bíró: Nikols­burger. Öt perccel a befejezés előtt a vendégcsapat levonult. Góllövő- Ko­vács (2), Horváth, Pirkhoffer és Sza­bó. — BSE IL—PLE n. 4:4 (3:0). — Bíró: Stern. Az utolsó öt percet ezen a meccsen sem játszotta végig a vendégcsapat. Jánoshalma: Jánoshalmi TE—Bács­almási TC 4:3 (1:1). Barátságos. Bíró: Martinék. Kapkodó játék jánoshalmi fölénnyel. Góllövők: Kecskés (3), Zu­­góber, illetve Zajki (2, egyet tizen­egyesből) és Ádám. Cegléd: Ceglédi MOVE—Kecskeméti MÁV 3:1 (2:0). Barátságos. Bíró: Kecskeméti. Góllövő: Bujáki, Nagy és Sinkó, illetve Zboril. Mezőtúr: MÁK—Törökszentmiklósi MOVE 5:0 (3:0). Barátságos. Bíró: Takács. A nagy melegben gyenge já­ték. A helyi csapat biztosan győzött. A MAK-ban Havas is játszott a Sze­ged FC-ből. Góllövő: Havas (2), Csete (2) és Bodorik. Középmagyar alszövetség II. osztályú döntő: BKSC—VSE II. 3:2 (1:1). Pilisvö­­rösvár. Bíró: Leiner. Rendkívül erős iramú mérkőzés, melyet a BKSC meg­érdemelten nyert meg. Góllövő: Pris­­linger, Wist és Reinitz, illetve Kudry és Portella. Toborzódélután Miskolcon Potya a nézők közt... Miskolc, július 22. Vasárnap tartotta meg az Attila a nagy érdeklődéssel várt toborzó edzését. A hatalmas meleg ellenére is 1000 néző volt kiváncsi a próba­játékosokra. Máriássy Lajos dr., a csapat pesti képviselője kilenc já­tékost hozott magával és ugyan­annyi jelentkező akadt itt is. Az Attila játékosai közül csak Sziklai, Virág, Miskolczi és Bohus vett részt az edzésen. A legnagyobb feltűnést Tóth István, az Újpest volt edzőjének megjelenése kel­tette, aki a taccsvonalról nézte vé­gig az edzést. Az edzés 3x30 per­cig tartott. Győztek a vörösingesek 4:2 (3:2, 1:1) arányban. A legna­gyobb érdeklődés a szabadságon lévő Simonyi játéka iránt irányult. Ő természetesen nem próbát ját­szott, hanem csak szórakozásból vett részt a játékban. A próbajáté­kosok legnagyobb része jó benyo­mást keltett, de természetesen egy játék után nem lehet végső ítéletet mondani. Edzés után Máriássy La­jos ezeket mondotta: — Még több ilyen edződélutánt fogok tartani. Ez a gárda már egy szűrésnek az eredménye és ezeket még egy szűkebb keretbe fogom osztani. A ma látott játékosokból kettőt-hármat tudok használni a teljesen átszervezett csapatban. Kedden vagy szerdán új edzést tartok, amit a vasárnapi újabb próbajáték követ és két hét múlva­ már az új csapattal mutatkozik be az Attila. "A közönség körében Potya szer­ződtetéséről beszéltek. Ebben az irányban megkérdeztem Mariássyt és­ Potyát. Azt válaszolták, hogy Tóth csak a közelien nyaraló csa­ládját jött meglátogatni és Mariássy kérésére nézte végig a felvonuló próbajátékosok seregét. Plakettet kap a három legjobb MOVE-bíró. A MOVE BT három pla­kettet készíttetett, hogy azzal az, el­múlt bajnoki évben legjobban bírás­kodó tagjait tünteti ki. Hétfő, 1934 július 23. A Szeged FC egyre négy dugót lőtt Kecskeméten Szeged FC—KAC 4:1 (2:1). Kecske­mét. Barátságos. Bíró: Forgó. A sze­gediek ezzel a csapattal álltak ki a meccsre: Pálinkás — Sirály, Raffay — Varga (Gyurcsó), Somogyi, Bertók — Korányi II., Gerle, Kutik, Bognár, Kiss. A KAC hat tartalékkal állt ki, szavai Legjobb _________ (SZATag) szeletes versenylabda. Elsőrendű futball, futó-, box-, birkózó-, sí-, fura­cipők is állandóan kaphatók SZABÓ sportüzemében TURKEYS de az első félidőben így is derekasan küzd. A 9. percben Csermák megszö­kik és a KAC-nak szerzi meg a veze­tést. Gerle egyenlít. Szeged mindin­kább felnyomni és a 38. percben Bog­nár lövése betalál a hálóba. A II. félidőben Szeged már erős fölényben játszik. A 15. percben Ku­tik, a 30. percben Kiss szerez gólt. Korányi III. KAC egy büntetőt kiha­gyott. A SOMOGY NAGYATÁDON Somogy—NTSE 5:0 (4:0). Nagyatád. Barátságos. A Somogy csak az első félidőben igyekezett. Szünet után már a lelkes nagy­atádi legénység rohamozott töb­bet, d­e a lelkes profik ellen így sem bírt eredményt elérni. A Köbn. AC is Bécsbe rándul a nyá­ron. Az amatőrök közül nemcsak a Drasche, hanem a Köln. AC is fel­megy a nyáron Bécsbe. Augusztus 11- és 12-én fog mérkőzni az osztrák fővárosban. Két ellenfele: a Liber­tás és a már itt járt Old Ham lesz.