Nemzeti Sport, 1936. április (28. évfolyam, 65-84. szám)

1936-04-02 / 65. szám

2 a labdát Vinczétől, be is vágja, de a gól termé­szetesen érvénytelen. Utána helycsere következik, sőt egy csere is van: Tóth helyére Mó­­rocz jön be. Cseh újrakezdés után szép lövést ereszt meg, alig megy mellé. A túlsó oldalon P. Szabó küld mellé nagy bombát, majd a Phöbus-csatársor zavarba is hozza a válogatott védelmet. Biró még lyukat is rúg. A 6. percben szép akciót vezetnek a válogatottak. Kállai lövése em­berről jön vissza, Cseh kapásból vágja meg a labdát, amely léc mel­lett suhan ki. Utána Kállai kapás­ból vágja ki a labdát Sasnak s a szélső beadását a behúzódott Tit­kos mellé lövi. Az újpestiek most többet vannak játékban, mint az első harmadban, jobban megy ne­kik a passz játék. A 9. percben szögletet ér el a Phöbus, de utána nyomban a válo­­gatottak ostromolnak. Vincze lö­vése azonban mellé „sikerül”. A 13. percben a válogatottak érnek el szögletet, de ez is eredménytelen. A nap nagyon élesen süt. Sas pom­pásan húz el, Szilágyi tehetetlen vele szemben, Csikós is hiába fut Toldi és Sárosi dr. játékáról tehát lemondott a kapitány, ez egyébként már hétfőn este a „keret” összeállításakor nyilván­való volt... A hangulat az uzsonnán jött meg A BSzKRT-pályán az edzés után a játékosok tuss alá álltak, aki kért, az kapott masszázst is s azután a Phöbus-játékosokkal át­vonultak az MTK-vendéglőbe. — Mit parancsol? — kérdezte a kisasszony — sörbombát, son­kát, vagy virslit? ... És sör volt még. Ki két korsó­val, ki hárommal ivott. Vincze teát rendelt, hogy még jobban izzadjon. .— Egy kis csendet kérek — szólt a szövetségi kapitány. — Szombaton délután negyed kettő­kor indulunk a Keletiről. Minden­ki köteles háromnegyed egykor jelentkezni. Mindenki ebédeljen meg otthon. Más közölni valóm most nincs. — Kapitány úr! — jelentkezett Titkos — én nem ebédelhetek meg otthon, mert munkából jövök majd. S azonkívül Kelenföldön szállók fel.­­ Akkor majd az étkezőben ebédel. Háromnegyed óráig tartott az uzsonna, azután szétoszlottak a válogatottak. T STRAUB SPORT hározásai rég tart­­sabbak, leg­ruganyosabbak (V. Bálvány­ u. 3) ki a szélsőre, Sas beadja a labdát, Kállai pompás gólhelyzetben kapja. Üres a kapu, Kállai állít s a labda a keresztező Wéberrel szögletre pattan. Utána Szabó helyét Hári foglalja el a válogatottak kapujában. Vincze lövöget szorgalmasan, de a lövésekben kevés az erő. Kállai szorgalmasan szökteti a szélsőket hosszú labdákkal. A 18. percben Titkos kap tőle ilyen labdát, beadja a teljesen sza­badon álló Vinczének, aki hat mé­terről gyengén mellé lövi a labdát. Azután Kállai lövését védi a Phö­­bus-kapu mellett hasaló Szabó, majd Vincze szökteti Sast, a szélső beadása után Cseh kapásból lő . Csikós szögletre véd. 20 perc után egy kis szünet következik. A játé­kosok a pályán maradnak. A harmadik harmadban változatlan összeállításban játsza­nak a csapatok, csupán Béky he­lyére jön be jobbszélsőnek Csere. Alig játszanak két percig, Háray kiáll, Béky bejön jobbösszekötőnek , Mórocz lesz a center. A játék már nagyon egyhangú, sokan ásí­tanak a nézőtéren. Éppen csak, hogy mozognak a csapatok a pá­lyán. Sok a rossz passz a váloga­tottaknál, tetejébe kapu előtt is agyontologatnak mindent, csak Lá­zár adja előre fáradhatatlanul a szebbnél-szebb labdákat. A Phöbus most ugyanannyit támad, mint a válogatott csapat, a 11. percben szögletet is ér el, de Csere rosszul küldi be a labdát. A válogatottak nyomban ellentámadásba mennek át, Cseh szökteti Titkost, az bead, de Csikósnak jó napja van, ki­jön a kapuból s az 5-ösön vetődve fogja meg a bőrt. Azután Cseh újra szökteti Titkost, aki egészen a centerbe húz be, öt méterről lő, de Csikós most meg lábbal véd. A 14. percben szöglethez jutnak a válogatottak, de ez sem hoz színt a játékba. A 18. percben Titkos ci­­cázásának szöglet a vége. Titkos szögletrúgását simán kifejelik. A szövetségi kapitány utasítására Bá­nyai gyakoroltatja a válogatottak­kal a bíró által leejtett labda, ki­használását. Az utolsó percekben fellobban a virtus a válogatott csa­­társorban. Érzik a válogatott csa­tárok, hogy illenék még egy-két gólt lőni, de minden igyekezetük hiábavaló. Egyszer a passzok, más­szor a beadások, harmadszor a lö­vések rosszak. A 22. percben Bá­nyai a játék végét jelzi. * Alig fújja le Bányai Lajos az edzőmérkőzést, máris több újság­író és érdeklődő megy be a já­téktérre. Körülveszik a szövet­­ségi kapitányt, aki közli, hogy Bécsben a következő csapat ját-Szabó — Futó, Biró — Seres, Szűcs, Lázár — Sas, Vincze, Kállai, Cseh, Titkos. A szerda délutáni gyakorló­mérkőzésen a válogatott csapat szemte sokkal tetszetősebb játékot mutatott be, mint a németek elleni együttes gyakorlódélutánján. Hogy ez csak optikai csalódás volt, en­nek megállapításához csak az­­el­lenfelet kellett megnézni. Bizony a Phöbus tartalékos együttese jó­val gyengébb ellenfél volt, mint a B­ válogatott erőtől és ambíciótól duzzadó együttese. Az első harmadban a kék-sár­gák egészen széteső játékot pro­dukáltak. A válogatottak ekkor érték el egyetlen góljukat. A má­sodik harmadban már a Phöbus erősebben belefeküdt a játékba, de ekkor játszott legkomolyabban a válogatott csatársor is. A me­zőnyben sok szép támadás alakult, volt sok nagy helyzet is, de a vá­logatott szempontjából éppen az az aggasztó, hogy ebből a sok hely­zetből egy ici-pici gól sem tudott megszületni. A harmadik harmadban újra esett a játék színvonala, sok volt a tologatás, sok volt a rossz passz. A második harmadban leg­alább sűrűn próbálkoztak lövések­kel a válogatott csatárok, most már lövést is ritkábban láttunk. Feltűnt ezen a gyakorlódélutá­non, hogy az edzés vezetője szinte kizárólag csak a Phöbus játéko­sait figyelmeztette, látta el taná­csokkal. A válogatottakkal senki sem törődött. Pedig ennek a mér­kőzésnek mégis csak a válogatott csapat lett volna a főszereplője! Ez a gyakorlómérkőzés méltán sorakozott számos elődjéhez. Más értelme igazán nem volt, mint az, hogy a vasárnapi csapat tagjai futballcipőben mozogtak a pályán. A csapat általában azt mutatta, amit már hétfőn este tudtunk. Már akkor megírtuk, hogy Sárosi és Toldi játékára számítani nem lehet és már akkor tudtuk, hogy it melyik játékos mire képes és mit várhatunk tőlük Bécsben. A szerdai mozgás alapján egyet­len örvendetes meglepetés ért csak bennünket és ez Lázár játéka volt. Mintha­­használt volna a sok intés és figyelmeztetés, Lázár most már nem kalandozik olyan könnyel­műen előre, mint régen. Formája is erősen javuló irányzatot mutat. Szerelései biztosabbak, a labda jobban ragad hozzá, technikája is jobban csillog, mint a tavaszeleji mérkőzéseken. Szabónak vajmi ke­vés dolga akadt. Ruganyosnak lát­szik, de hiszen az ő helye nem is volt vitás. Futó és Biró közül ez­úttal Biró imponált jobban. Sokkal gyorsabban bánik a labdával, mint Futó. Futónak erre gondolnia kell, mert az osztrák csatárok nem hagynak időt a labdák kényelmes elkezeléséhez. Szűcs játéka újból megmutatta, hogy a csatársor nem sok támoga­tást várhat tőle. Seres nem muta­tott sem többet, sem kevesebbet, mint amit rendesen látunk tőle. A csatársor az építő­játékban figyelemreméltó teljesítményt nyújtott. Hogy mégsem vagyunk ettől elragadtatva, ez csak azért van, mert arra gondolunk, hogy azért az osztrák halfsor mégis csak más ellenállást fog kifejteni, mint a Phöbus tartalékos fedezet­sora. Cseh még mindig hajlik a körömpasszokra és a hátrafelé való játékra. Vincze mozgására inoii volta kezdetben nagyon rányomta bélyegét, de azután elragadta az újpesti csatárt a játék heve és sok szép akciót vezetett. Csak a kapu előtti befejezéseknél hiányzott be­lőle a biztosság és az energia. Re­mélhetőleg Bécsben ezekkel is szol­gálni fog. Kállai tehetséges já­tékos, ez megmutatkozott most is több akciójában. Hogy rutinja ele­gendő lesz-e Bécsre, az csak ott fog majd eldőlni. Titkos változat­lanul gyors és jól húz a kapura. Sas már lényegesen színtelenebb volt, mint klubja mérkőzésein. Bizony, ezt a csapatot csak lé­nyegesen lefokozott igényekkel lehet útjára engedni. Az bizonyos, hogy érzik azt a játékosok is és éppen ezért küzdőszellemben, ági- A zsenge ellenfél ellen mezemen mozgott a nagy­­válogatott, na meg az ama a aaaaaa alten­ni ellen sem Bizonyult aee­­erasnek sssm Csütörtök, 1936 április 2. FUTBALL f­elszere­ls beszerzése előtt kérjen árjegyzéket és árajánlatot Macher Rezsőés Társától IV. Váci-Utca 37-29 -$.§ (Piarista gimnázium épületében) litásban fogják majd pótolni azt, ami máshol hiányzik. Ennek a csapatnak nincs semmi veszteni­valója Bécsben, ez csak nyerhet. Jó lesz megjegyezni most a jel­szót: Bátraké a szerencse! A Phöbus fair és szimpatikus edzőtársnak bizonyult. Eleinte nem nagyon erőltették meg magu­kat a játékosok, de azután komoly küzdelemre késztették a váloga­tottakat. Csikós nagyszerűen vé­dett, Wéber jól bekkelt. A fedezet­sorban Péter tűnt fel, a támadó­­sortól azonban kevés jót és szépet láttunk. VÍG IV. NEM MEHET A III. KÉR. OLASZ PORTYÁJÁRA Szerdán délután akarta az olasz portya előtt az utolsó edzését tartani kétkapus játékkal a III. kér. Az ellenfél azonban nem jelent meg és így csak egykapura való rúgásokkal, labdagyakorlatokkal foglalkoztak a játékosok. A játékosok Steiner, Be­­recz és Víg IV. kivételével mind je­len voltak. Pénteken este 7 órakor indul a gárda a Déli pályaudvarról. Víg IV. szabadságát nem sikerült elintézni, nem mehet a portyára. Tizenkét já­tékos vesz részt a portyán, név sze­­rint a következők: Angyal, Kocsis, Tompa, Steiner, Lutz, Beretvás, Fenyvesi, Kármán, Vadas, Berecz, Farkas és Radnai. Két mérkőzést játszanak Genovában, vasárnap és hétfőn. Mind a két meccs a Genova ellen lesz. 7000 pengős pályázat Tavaszi tippbajnokság 1936 1939 ÁPRILIS 5. 0f Beküldendő: április 4-én délre! 1. Ausztria—Magyarország (Bécsben) végeredmény .... ______5­.____ 2. Ausztria—Magyarország I. félidő eredménye ................. ...-------------------3. Svájc—Olaszország (Zürichben) ......................................... ..........----------4. Servette (Gent)—Kispest .................... ...............■---------5. Vae FC—Csepel (Profiliga.................... —--------*------—• 9. Vasas—Alba Regia (Profiliga) .............................................. ..............................9 7. Szilrketazs—Millenáris (Profiliga) ......... «•••«•••••••• R 8. UTE—Postás (Bp. amatőr I. oszt.) .......................................... törölve 9. Rákoskeresztúri TE—Szolnoki MÁV (Közép, I- oszt.) ----------•------... 10. Perecesi TE—Salgótarjáni SE (Észak, I- oszt.) ...... -—•••*— tartalék mérkőzések: (Csak abban az esetben számítanak, ha a felső tíz közül valamelyik elmarad­­. III. ker. FC—Genova (nemzetközi)......................... ’ ——---.---------­1. Elektromos—FVSK (Bp. amatőr I. o)................................... .........■-----------3. Debreceni Vasutas—Nyíregyházi TVE (Kelet. I. oszt.) -——.....— A pályázó neve:......................................................................................... Címe: ___________________________________________________ _ Minden szelvényhez használatlan, és 10 filléres bélyeget kell mellékelni, de a bélyeget még a sarkával sem szabad felragasztani. Külföldieknek 10 magyar fillér értékű forgalomban levő szintén használatlan és ép bélyeget kell mellékelniük. — A beküldő aláveti magát a pályázati feltételeknek. — A különlegességi díjban egy tippel is nyerhet! Springer Ferenc dr itthon van Mikor találkozunk vele, mosolyog. Csak a bal karját tudja nyújtani. — Tegnap este érkeztem haza Pécsről — mondja. — Súlyos ope­ráción estem keresztül. Gyerekfej nagyságú daganatot vettek ki­­ a jobblapockámból. Úgyszólván nincs is jobblapockám. Többé s­­em tudom felemelni a jobbkaro­mt. De­ lehetett volna ez sokkal rosszabb is, örülök, hogy így megúsztam. "* Újra mosolyog, sőt nevet. Igazi sportember! „Ki fogok rohanni én is“ mondja Brüll elnök — Saját tudósítónktól. — Hosszabb külföldi gyógykezelé­séből kedden este hazaérkezett Brüll Alfréd, a Hungária FC illusztris elnöke. Tegnap délben találkoztunk vele az Andrássy­­úton. Csokoládébarnára lesült, le­fogyott. Aktuális témát pendítünk meg. — Az utóbbi hetekben gyengéb­ben játszik a Hungária. Mosolyogva válaszol: — Sajnos, tudom. Azért jöttem, hogy segítsek. Talán tudok, én, az öreg ember, egy-két jó tanáccsal szolgálni. Nem is beszél többet a Hungá­riáról. De annál szenvedélyesebben mondja: — Végre, hogy a sajtó is kezd komolyan foglalkozni a vidéki pályákon uralkodó tarthatatlan állapotokkal. Hát már nem lehet vidéki pályán mérkőzést úgy meg­rendezni, hogy kardlap és kődobá­­lás ne legyen? És az elmaradhatatlan szelle­mes poén: — Kérem, legközelebb én is ki fogok rohanni a páholyomból. Kirohanok én, kérem, mint Zrínyi Miklós tette, bár az ő helyzete könnyebb volt. Zsebébe tehetett 500 aranyat. De honnan lehet ma előteremteni 500 aranyat?... Pécsi egyesü­let fesz a Somogy s a Báránya- Somogy nevet veszi fel — Telefonjelentésünk — Kaposvár, április 1. A Somogy szomorú anyagi hely­zete közismert. Minden forrás ki­apadt már s a klub menthetetlenül megindult a lejtőn. Az utolsó pil­lanatban ismét felmerült egy régi terv. Tegye át működési színhe­­lyét a Somogy Pécsre. Pécsett megértéssel fogadták a tervet s beható tárgyalások indul­tak. Már több napja folynak a megbeszélések és minden jel arra mutat, hogy az áttelepítés sikerrel jár. Az újjáalakítandó klubnak Baranya-Somogy lenne a neve. Könnyen lehet, hogy a Somogy legközelebbi mérkőzése már Pé­csett za­jlik le.­­. MOVE-ba­rtokszíg II. osztály Sz. Türekvés—Turán SE 3:3 (1:1). Keg­levich-utca. Játékvezető: Márton. Szép, fair játék után igazságosan osztozott a pontokon a két lelkes csapat. Góllövő: Molnár (2) és Juhász, illetve Falai, Enyedi és Faragó I. BAC—III. ker. TK 3:2 (1:1). Szent­­endrei­ út. Játékvezető: Hutter. Helyen­ként durva, heves küzdelem után az állóképesebb csapat győz. Góllövő: Sez­ták (3), illetve Takács és Majde. V. ker. SzAK-NIL ker. SC 1:1 (1:0). Szentendrei-út. Játékvezető: Engel. Izgal­mas küzdelem. A III. ker.­­SC csak nehe­zen tudott egyenlíteni. Góllövő: Héber­­ger, illetve Ponpa. ETSC-PSzSE 2:1 (1:9). Remete. Játék­vezető: Szűcs. Az ETSC szép egyenletes játék után biztosan győz. Góllövő: Kráti­­na (2), illetve Körösi (11-esből). Pomázi TK—ESzSE 5:2 (4:1). Pomáz. Játékvezető: Rendes. Az ESzSE csak szü­net után volt egyenrangú ellenfél. Az ESzSE góljait Gaczek és Balcsik lőtte. FSC—ASE 2:9 (9:9). Szentendrei­ út. Já­tékvezető: Sokarle. Szép, lendületes jöt­tek a gólképesebb csapat győzelmével. Góllövő: Simon és Lattmann. Il. osztály Törökbálint—BFC 3:2 (1:1). Törökbá­lint. Játékvezető: Kozik. Szép élvezetes játék a szerencsésebb csapat győzelmé­vel. Góllövő: Schubert (3), illetve Nunm II. és Balogh II. Szent László—VTSE 7:1 (2:1). Veres­egyháza. Játékveztő: Tubicsák. Jó játék után könnyen győz a vendégcsapat. BFTK—Budavár SC 5:9 (3:9). Fehér­ út. Játékvezető: Scharle. Szép lendületes já­ték. Fölényes győzelem. Góllövő: Ambró (2) , Zsolt, Budai és Barta. ODSE—DFC 3:1 (1:9). Kvassay Jenő­­út. Játékvezető: Iiatala. Szép változatos küzdelemben megérdemelten győz az ODSE. Góllövő: Mü­ller (2) és Viadala, 111. Zeller. Liga-díj BAC—BFTK 9:9 (3:9). Fehér­ út. Játék­vezető: Rétai. Góllövő: Gyurits (4), So­mogyi (3) és Tellner (2). VIII. ker. SE—Szent János 8:2 (S:1) Kőbányai-út. Játékvezető: Czimkoczky. Góllövő: Novotny III. (4), Novotny I. (3) és Béri, illetve Kovács (2). III. ker. SC-V. ker. SzAK 5:2 (3:2). Szentendrei­ út. Játékvezető: Pálla. Szép, lendületes játék, a gólratörőbb csapat győzelmével. MTSC—PSzSE 1:1. (Félbeszakadt.) Re­mete. Játékvezető: Szücs. A 31. percben a közönség berontott a pályára, mire a játékvezető lefújta a mérkőzést. Gól­­lövő: Bíró, illetve Schweiger. Gránit—FTSE 4:9 (2:9), Kegleviek­ntea. Játékvezető: Sándor. Szép gólratörő já­tékkal győz a Gránit. ASE-BFC 2:9 (2:9). Béer­-út. Játékve­zető: Vierezigmann. Az ASE már az első félidőben bebiztosította a győzelmet. Barátságos mérkőzések KZsTE II.—Dunavölgy FC II. 3 r1