Nemzeti Sport, 1939. november (31. évfolyam, 217-237. szám)

1939-11-27 / 235. szám

Hétfő 1939 november 27 XXXI. évfolyam 235. szám­ára: 12 fillér Szlovákiában ... 1.20 X Romániában . . 6 lei Jugoszláviában 2'/a din. Németországban 15 Pf. Olaszország­ban .. .» M m l.­ Ura Fruc­Mraxágbu — — — — 1*30 far* Svájcban*. •• •• oo oo oo ee IS «. Amerikában •• u m m m w 4tb J ................................... Kikapott a Ferencváros, pontot vesztett az Újpest - 5:2 a német-olasz mérkőzés 8 Németország-Olaszország 5:2 (2:2) Az olasz fiatalok nem bírták végig a harcot Berlin, nov. 26. Nehéz, átázott talajon, havaseső­­ben, 80.000 néző előtt zajlott le az olimpiai stadionban a Németország —Olaszország válogatott mérkőzés, amely a német együttes megérde­melt, biztos győzelmével végződött. A két csapat így állt fel: Németország: Raftl — Janes, Billmann — Kupfer, Rohde, Kitzin­­ger — Lehner, Hahnemann, Conen, Binder, Pesser. Olaszország: Olivieri — Marchi, Sardelli — Genta, Battistoni, Peraz­­zolo — Neri, Demaria, Boffi, Sca­­rabello, Colaussi. Változatos játék folyt az I. fél­időben. Eleinte inkább az olaszok, majd a németek támadtak. A veze­tést az Olaszok szerezték meg a 15. percben Neri révén. Az olasz szélső elcsípett egy tócsában megálló lab­ A fedett teniszpálya telefonja 121-049 hát. Binder egyenlített a 20. perc­ben. Majd a­­27. percben Kupfer ke­zelése miatt megítélt 11-esből Boffi ismét az olaszoknak szerezte meg a vezetést A német csapat tudott erősíteni és a 38. percben Binder a kifutó Olivieri mellett egyenlített. 2:2. A szünetben a játéktéren harsoná­sok az „Ich hatte einen Kamerádén" kezdetű német katonadalt játszot­ták és a tömeg együtt énekelte ve­lük a háborúban elesettek emlékeze­tére. Fellobogott az olimpiai tűz is és az ünnepség végéig égett. A II. félidő olasz ostrommal in­dul. Boffi veszélyes támadását Rafti csak nehezen teszi ártalmatlanná. Azután Hahnemann lövését védi Oli­vieri tigrisugrással. A 20. percben Lehner Pesser passzával megszerzi a vezetést. 3:2. A 21. percben bit­tető stílusban játszott. Jones a vé­delem oszlopa volt. Pesser is ki­emelkedett a csapatból, de a többiek is mind jól játszottak. Az olasz csapatban legjobban Oli­vieri állta meg a helyét. Mellette Colaussi és Boffi érdemel említést. Escartin nagyon jól vezette a mérkőzést. Sorra lefújta az olaszok apró szabálytalan trükkjeit. Nyáry, sl, JÉGHOKI, KORCSOLYA f­elszerelés javítás MACHER sportüzletében I IV., Városház­a u. 8. Önnek s meg kell már venni a girppá! [-szipkát ha egészsége ér egy fabalkát... singer—Hahnemann—Binder összjá­­ték után Conen 10 méterről laposan a balsarokba lövi a labdát. Olivieri tehetetlen volt. 4:2. A németek egyre jobban szorongatnak. Binder támadása már gólt ígér, amikor Sardelli a 40. percben kézzel üti el közvetlenül kapu előtt a labdát. A 11-est Binder lövi be, 5:2. Az ola­szok keményen harcolnak, de végig a német csapat marad fölényben és majdnem még nagyobb lett a győze­lem gólaránya. Pozzo a mérkőzés után kijelen­tette, hogy az olaszok számára tel­jesen szokatlan volt ez a hideg idő, amely merevvé tette a játékosok iz­mait. A német csapat végig jobb volt, szünet után azonban fölénye egye­nesen nyomasztóvá vált. Az olasz csatársor az egész II. félidőben mindössze ötször ment át a félvo­nalon. A német csapat legjobb embere Binder volt. Orth Gyurira emlékez- 1.­. . HE,JÍGHOMI-és SÍFELSZERELÉSEK CTOilllD CöflöT SZAKÜZLETÉBEN ■ hlXIUti 5rURI 9p- Tisza István­ u. 16 1 éé S Ui­sra ep mm W* ee ■ ■ ■ (Iil­ványu.sarok) Tel.­ 1­802-62. I FEJLŐDÜNK! több, mint hatvan motos­ és ílász gép­kocsi volt kint a KTT vasárnapi terepe­­zésén A KTT izmosodik. Nem­rég még csak néhány elszánt motoros vett részt a va­sárnapi terepezéseken, a tegnapi terep­­versenyen viszont már nem kevesebb, mint vagy nyolcvan jármű vett részt. Az érdeklődésre jellemző, hogy több, mint ezerfőnyi közönség vonult ki, hogy a KTT munkáját végignézze. Két futamot rendeztek. Az első vizes­árokkal tarkított terepkörverseny volt. A futam eredményei: 200 kem-ig: 1. Tamási (Victoria)­ 2:20.3 mp, 2 Fálfy (Méray-Puch) 2:22 mp, 3. Mártonfalvy (Méray-Puch) 2:25 mp, 4. Martinek (Villiers). 250 kem-ia: 1. Kiss (Puch) 2:09.4 mp 2 Lender (Puch) 2:09.5 mp, 3. Gutschy (Ztlndapp). 1 ''•* 350 kem-ia: 1. Hambach (Puch) 2:05.1 mp, 2. Szelet (Norton) 2:07.2 mp, 3. Miklós (NSU) 2:09.4 mp. 500 kmc-ia: 1. Gutschy (Standard 1 1 :Bfi.7 trip. 2 Langauf (Zündapp) 2:15­3 mp. A legjobb eredményt versenyen kívül Dínai SZL­. érte el: 250-es Rudge-gépén 1:38.2 mp alatt teljesítette az ötkörös távot. A második futam­ 1100 méteres, úgy­nevezett nehéz terepverseny volt. Ennek eredményei a következők voltak: 200 kem-ig. 1 kör: 1. Tamásy (Victo­­ria) 1:17 mp, 2. Mártonfalvy (Méray- Puch) 1:20 mp, 3. Pálfy (Méray-Puch) 1:30 mp. 250 kem-ig. 2 kör. Első futamban: 1. * 3 is M 5^1 ■ w 'j r t A liS íjjSgMsnj Gutschy (Züi'daDD) 2:05.£L niD^_ 2. Tóth TBenelli)' 2:00.9 mp, 3. If i. Szücs _(PucL) 2:10 mm — Mást eme futam: 1. Kiss TFüch) 2:08.2 mp, 2. Gutschy (Zündanp) 2:09.9 mp, 3. Rusovszhy (Puch) 2:1E.3 mp. 350 kem-ig. 2 kör: 1. Lénárd (NSU) 2:00.8 mp. 2. Hambach (Puch) 2:02 mp, 3 Szeift (Norton) 2:17 9 np. 500 kc.n.ig. 2 kör: 1. Gutschy (Stan­dard) 1:59.2 mp, 2. Lechner (BMW) 2:01.4 mp. Az első félidő első percében vezet a Fradi­ ­Az első percben meglepetésszerűen vezetéshez jut a Ferencváros. Szoyka elcsíp egy Olajkár 11-nek szánt ki­adást, Sárosi III-hoz emeli, Sárosi III remekül vágja ki a labdát a bal­szélre gyon veszélyesek. Nemes labdája hosszú, Kincses nem is megy rá. Kispest felnyomul, egyenlít A Kispest fölényt harcol ki, a Fe­rencváros tömörüléssel védekezik. Kiszely pompásan ugrik ki, Boldizsár ragyogó iramú kifutással veti rá magát a labdára, Kiszely átugorja a kapust Pálinkás bizonytalan. Egy Kalocsay-beadás mellé öklöz, szög­let lesz belőle. (10. perc.) A szöglet­ből Déri fölé bombáz. Hámori fault­tal akadályozza Dérit a 16-oson kí­vül. A szabadrúgást azonban Olaj­kár­­ rossz helyre gurítja. Biró II-t szögletre szerelik. A szögletből nem lesz semmi. Csapkodó most a játék. Kincses elöl Polgár hazaad. A 15. percben Déri passzából Olajkár "Is éles, lapos, balsarokra tartó lövését HETI MŰSOR VASÁRNAP !Jrlői-út: Ferencváros—Hungária. Bihari-utca. Törekvés—Kispest. Debrecen: Bocskai—Taxisok. Kassa: Kassa—Elektromos. Szeged: Szeged—Újpest. Szombathely: Haladás—Szolnok. NBB: Dunántúl: Egyetértés—Tokod. — Felvidék: BSzKRT—Fülek. SSE—Nyíregy­háza, Busj—BVSC, Ózd—DiMAVAG, Pere­ces—Munkács, Beregszász—Ungvár, Lo­sonc—Sal BTC, DVSC—Kassai SC. — Al­föld, REAC—Budakalász. Kispest 2:1-re győzött, de 5:1 is lehetett volna az eredmény Kispest—Ferencváros 2:1 (h­l) A Ferencváros csatársora gólképtelen Góllövő: Gyetvai, Nemes, Nemes Kispest, 12.000 néző. Vezette: Vas A. A.Végre egy vasárnap eső nélkül­­i­ódulnak ki a nézők Kispest felé. “Az ■üllői-úton a 43-as kocsik zs­i­­roltan futnak és minden megállónál sokan szomorúan tekintenek fel: nem lehet felszállni. ( A 43-as kispesti végállomásánál vi­szont kellemes meglepetés éri a né­zőt: hivatalos jegyárusokat tettek i­d­e, ezenkívül útbaigazítai mutatják a pesti benszülötteknek, hogy merre az irány a pálya felé. 2 óra előtt már 7000­­ ember van a pályán s az előmérkőzés után leventezenekar szórakoztatja a nézőket. A pálya pompásan fest. A talaj elég jónak látszik. Alig nedves, a fű is csak itt-ott kopott ki jobban. Lent, a Kispest öltözőjében egy lelkes szur­koló éppen tükröket osztogat a játékosoknak. Minden tükör há­tára rávésette az ajándékozott ne­vét.) Olajkár­­ katonai élményeiről mesél. — Pénteken negyven kilométert gyalogoltunk. A város vezetői látogatnak be a fiúkhoz utolsó buz­dításra. A hangulat elég jó, csak mintha egy kicsit szurkolnának a fiúk. Az összeállításban nincs vál­tozás. A Ferencváros csapata is az általunk jelzett összeállításban készülődik. Csupán a két hátvéd cserél helyet. Itt valamivel fesztele­nebb, vidámabb a hangulat. Szoyka­di még mindig a nagy büntetéséről sopánkodik. Fuhrmann Károly ép­pen Berényinek ad tanácsot. Sárosi­ái­nak arról beszélnek, hogy milyen utasításokat adjon játék közben az öccsének. Pontosan 2 órakor vonul ki a Ferencváros, üdvözli a közönséget, aztán jön a Kispest. A középkor kerületére állnak, Déri a középen állva vezényli őket. A sorsolás a Kispestnek kedvez, a Fe­rencváros a felhők mögé bújó nap­pal szemben kezd. Oldalszél fúj. Ferencváros: Pálinkás — Szoyka dr, Polgár — Hámori, Sárosi III, Pósa — Biró II, Sárosi dr, Kiszely, Berényi, Gyetvai. Kispest: Boldizsár — Olajkár I, Onódy — Rátkai, Zalai, Vig — Kin­cses, Nemes, Olajkár II, Déri, Ka­­locsay. ^ Gyetvai elé úgy, hogy a szélső ráfuthat, futtában elmegy Rátkai mellett, egy csellel Olajkár I-et rázza le, aztán mintegy 12 méterről ballal a bal­sarokba lő. 1:0.)Boldizsár meg sem mozdult. Utána Bíró II remekül dobja be a kapu elé a labdát, de Kiszely visszafelé fejeli. A 4. percben Nemes pompásan szökteti Kincsest, ez jól elfut, előnyt szerez, de hátra ad be. Újabb veszélyes jobboldali támadás: Kincses beadását Olajkár is sarkos­­sal irányítja a kapura. A labda a kifutó Pálinkás fölött a felső kapufára pattan s a visszapattanó labdát Nemes fe­jeli. Pálinkás rávetéssel fogja. Szerencséje volt. (Rangadó-hangu­lat, izgalmas első öt perc.) Sárosi III szélre adott labdái na­flB V felszerelések 8|[! B élezés (kantni) lH javítás Érte küldünk « g iflVIMS. hansiá I tiuk. jfyl lg Schmidt-Szigeti-Szél JLt’ HEa - (szafoliz’stp, V . ' ' -*•* nök-ii 16.Te .• 11-41-113. Pálinkás elvetéssel szögletre üti. Általában a Kispest van fölényben, de lövésig nem jutnak el a csatárok. A 21. percben hosszú fölény után Déri viszi a labdát, jobbra passzol. Onnan röviden visszaadják. A kaputól jobbfelé három kis­pesti csatár is áll fedezetlenül és kissé habozva: Kincses, Ne­mes és Déri. Nemes vágja meg a labdát és az mintegy 10 mé­terről a jobb alsó sarokba vá­gódik. 1:1. Utána is a Kispest támad. Kin­cses bead, Nemes emberbe lő, a visszapattanó labdát Nemes újra lövi, Pálinkás nehezen Véd. Állandó fölényben, van a Kispest. A Fradi beszorulva védekezik. Elől csak a­z előretott csatár marad. A 23. percben Olajkár I zúgó szabadrúgása alig megy fölé. Majd­ Kalocsay veszélyes. Kapura­­futását menti Hámori szögletre. A szögletből Nemes gyertyát fejel. A Fradi csak néha szabadul fel. Sá­rosi III. szöktetéséből Kiszely jó, van ideje igazítani, mégsem sikerül a lövése. Boldizsár könnyen véd. Kiszelyt szabálytalanul akadályoz­zák, szabadrúgás, mintegy 22 m-re a kispesti kaputól. Kiszely gyen­gén a jobb sarok felé gurítja a lab­dát, Boldizsár véd. Most mintha egy kicsit fölszabadulna a Ferenc­város. Aztán újra a Kispest támad. A Kispest többet témád, bár nem túl veszélye­sen Déri rohamoz és a 28. percben Kincsest szökteti. Kincses lövése Szoykát alig érintve csúszik ki hajszállal szögletre. Pálinkás újra bizonytalan, egy Kincses-beadást nem fog meg, csak saját magának előre öklözi. Veszélyes a Kispest. Nemes átadása Kalocsayt lesen ta­lálja (30. perc). Erőtlen ferencvá­rosi támadás végén Kiszely gyen­­gén kapu mellé gurít (33. perc). Még egyetlen igazi lövése sem volt Kiszelynek! Boldizsár kifutással csíp el egy Gyetvai-szöktetést. Nagy az iram, inkább a Ferencváros ját­szik magasan. Kalocsay beadását Olajkár II. elől Pálinkás alig tudja