Népsport, 1945. november (1. évfolyam, 107-122. szám)

1945-11-26 / 120. szám

1945 NOVEMBER 28. Egy kapura játszott a Ferencváros Ferencváros - Dózsa 11:0 (3:0) Üllői­ út, 8000 néző — Veztette­­ Kalotát Ferencváros: Henni — Rudas, Onódi — Sárosi III, Kari, Hernádi — Sípos Kubala, Mike, Sárosi dr, Lakat. Dózsa.­ Kamarás — Répa, Né­meth. — Nagy I, Tomecskó, Mik­lósi — Krepka, Pőlingekr, Csepregi, Almási, Tarján. Kezdés után rögtön a Ferencvá­ros veszi át a támadó szerepét. Há­rom szöglet jelzi a zöld-fehérek len­dületét. Kubai a fordulásból leadott lövését Kamarás védi. Sűrű pely­­hekben hull a hó. A 18. percben Sárosi dr átadását Mike hatalmas lövéssel küldi a hálóba. 1:0. Sokat támad a Ferencváros, de a lövések nem sikerülnek. Dózsa előreadá­sa Krepka lesállásán akad el. A 23. percben Mike viszi a labdát és 20 méterről nagy lövést küld a bal oldalléc mellé. 2:0. A 37. percben Kéri labdáját Sá­rosi dr. kapja, két testcsellel tisz­tára játssza, magát és utána nyu­godtam 16 közelről a hálóba. 3:0. Szünet után m­ár a 3. percben bent van a negyedik gól. Hernádi meredek passzal kiugratja Siroki dr.-t, az összekötő egy lépést tesz a labdával és­­ 4:0. Mike félpályáról indul el, senki sem követi, Mike biztosan lő a ka­pus mellett. 5:0. Utána Mike lő védhetetlenül a felső sarokba, Kamarás elbámészko­dott. 6:0. Félpályán állnak a ferencvárosi védők, nyomasztó a fölény. A 25. percben Rudas viszi előre a labdát és Sípos lövése Kubaia lábáról pat­tan a hálóba. 7:0. Sárosi III szög­­letingása Mike fejéről száll a sa­rokba. 8:0. A hátvéd Onódy fut a szélen, beadását Sárosi dr élesen belövi. 9:0. Lakat lövését Kamarás kitolja, Mike ott van és közelről be­vágja. 10:0. Lakat lövése a kapuvo­­nalon megáll, a tribünről úgy lát­szik, mintha benn lenne, de a közel­­lévő játékvezető nem ítél gólt. La­kat széttárja a karját, a játékvezető kiállítja. Kubala lövi Sárosi dr át­adásából a tizenegyedik gólt a 38. percben. Két ferencvárosi szöglettel ér véget a játék. Szögletarány 18:2 (9:1) a Ferenc­­város javára. NYILATKOZATOK: Lakat: Becsületszavamra, egy szót sem szóltam a játékvezetőnek. Töb­ben nevettünk azon, hogy nem sike­rül gólt lőnöm. Kalotai játékvezető: Lakatot elő­zőleg kétszer figyelmeztettem, a ki­állítás előtt lekicsinylő mozdulatot tett. Urbancsik Gábor (Ferencváros): A gyenge ellenfél ellen a csapat azt nyújtotta, amit várni lehetett. Veres István (Dózsa): A Ferenc­város ilyen arányban is megérde­melte a győzelmet. BIBALAT: A Dráva teljesra alárendelt szerepet játszott ezen a mérkőzésen A Ferenc,­város a sáros talajon ízlés­­fölényben volt és még több gólt is rúgaatottt volna. A játék nem mozgott magas s'-ta vonalon. Amiben a külső körülmények­nek is részük volt, Henriknek nem vett komoly dolga, de egy.két közbelépésén látni lehetett, hogy komolyabb feladatok el­­végzésére is képes *. Hasonlóképpen nem állította a hátvédhármast komoly feladat elé a Dózsa.csatársor A fed­ezet sorban feltűnt Hernádi okos, ötletes játéka, a csatársorban Síposnak nem­­ minden beadása volt használható Kabala hullámvölgyben van. Mike ézén a mér­kőzésen megtalálta góllövő cipőjét, Sárosi úr kedvvel és jól játszott. Lakat igye­kezett, vele azo­n­ban nincs megoldva a balszél sok érd­és. A Dózsa fiataljai mindent elkövettek, hogy megakadályozzék a súlyos veresé­get. A csapat technikai tudása azonban nem volt elegendő ahhoz, hogy elejét, vegye a katasztrofális eredménynek. Kamarás két,három gólban benne volt. A hátsó csapatrészek csak rövid ideig bírták feltartani a Fradi rohamokat. A csatársor egy pillanatra sem tudott veszélyes lenni. Kálótól játékvezető Laktat kiállításával teljesen lerontotta jó bíráskodásának érté­két A csúszós talaj inkább az Újpestnek kedvezett Újpest-Törekvés 7:0 (3:0) Megyeri­ út, 3000 néző — Verset ír­t Faludi Ú Újpest: Tóth — Balogh II, La­­borcz — Nagymarosi, Szűcs, Popu­­lás — Nagy, Szusza, Zsengellér, Bárdi, Várnai. Törekvés: Kiss — Hilkó, Böjthy­­— Hal­ász, Juhász, Sirály — Tóth, Kovács, Dallos, Déri, Hegedűs. A felázott, mély talajon nem ala­kul ki jó játék. A nézők nagy de­rültséggel szemlélik a játékosok csúszkálását. Az 5. percben Nagy­marosi bedobását Szusza Zsengellér elé emeli, a középcsatár 8 méterről kapás­ból a jobb sarokba lő. 1:0. Állandóan az Újpest támad. A 14. percben Zsengellér a jobbszélre sodró­dik, beadását Nagy bekotorja. 2:0. A 25. percben Kovács alig 15 mellé, majd Szűcs szabadrúgása pattan vissza Zsengellérről. Egy perc múlva Szusza a jobb­szélen fut el, re­héz szögből le­adott lövése a hálóba talál. 3:0. A könnyűsúlyú újpesti belső csa­­tárok nagyon élnek a csúszós tala­jon­­. FÉLIDŐ A 3. percben Sá­rd­i léggólt lő. A 12. percben Nagy lövését védi szög, Jetre Ko­sis. A 14. percben Szusza, lö­vése a lécről pattan vissza az előre, húzódott Laborcz elé. A hátvéd 20 méter­ről nagy gólt lő. 4:0. Sárdi előtt üres a kapu, de ő a lécet találja el. A 19. percben kavarodás után Nagy lő gólt. 5:0. Szusza nagy bombáját védi Kiss. Szűcs szabadrúgása a lécről jön vissza. A Törekvés 16-osán belül fo­lyik a játék. A 26. percben Nagy szögletét Zsengellér fejeli be. 6:9. Hilkó megsérül és kiáll. A 32. percben Dallos 11-est vét, a büntetőt Balogh II a kapus kezébe lövi. Egy perc múlva Várnai beadá­sát Zsengellér a 16-osról lapos lövéssel küldi a hálóba. 7:0. Egy kapura játszik az Újpest, de az eredmény már nem változik. Szögletarány: 12:0 (5:0) az Újpest javára. NYILATKOZATOK: Jávor Pál: A rossz talajon is jól játszott a csapat. Lantos Gusztáv: A nagy sárban „meghaltak“ fiataljaink. BIRALAT: A csúszós talajon nagy űr volt az Új­pest. Akár nagyobb arányban is győz­hettek volna a lilák. A Törekvés fiatal­jai lelkesen harcoltak , dicséretükre szolgál, hogy a veszélyes talajon egyet­len komoly faultot sem vétettek. Tóth összesen négy labdát védett. Laborcz remekelt, Szücs és Balogh II. is biztos oszlop volt. Nagymarosi élt ebben a sorban. A kis Populás jól mu­tatkozott be. Kiel Zsengellér nagy kedv­vel és eredményesen harcolt Sárdi igen jó volt. Szusza jól osztogatott. Nagy ja­vul. Várnai szokott jó játékát nyújtotta. A Törekvésben Kiss egy-két gólben benne volt, de sokat is mentett. Böjthy volt a legtöbb védő. A csatársorból Déri és Kovács szorgalma dicsérhető. ......... MINDEN TIPUSU $ 14 H­­­O ZEKESZEKUÉN­Y tangóharmonika HANGJAM­EZEK MARNITZ TV, PETŐFI SÁNDOR­ UTCA 14—16 KÉPSPORT A játékvezetők nehéz napra virradtak ezen a havas, téli reggelen. Áldozatra­­készségük nehéz próbatételét kellett kiállaniok. Helében órá­kig gyalogoltak ki a messze­­messze pályákra! Ez már több, mint sportszeretet, ez lelkesedés, mi több: fanatizmus dolga , immár! Délelőtt fél­­tizenkettő órakor találkoztunk Klein Árpád játékvezetővel. Akkor indult útnak a Mar­­githídtól az Újpest berlini­utcai Phöbus-pályára. A pályáig ma hat kilométert gyalogol. Nemrégen jött haza a német koncentrációs táborból. Még nem nyerte vissza régi kondí­cióját. „Sok kolléga nagyobb utat is megtesz ma“ — mon­dotta — „ez a kötelességünk a sport iránt." És nekivágott a Váci­ útnak a reménytelen hó­esésben, hogy azután majd másfél órát rohanjon fel-alá a havas pályán. Ilyenek a játék­vezetők. Ezt gondolják meg azok a felelőtlen elemek, akik hétről-hétre abban élik ki felesleges energiájukat, hogy bíróbotrányokat rendeznek. A játékvezetők egyre nagyobb, egyre súlyosabb áldozatokat hoznak a sportért, ezt minden tisztességes nézőnek tudomásul kell venni! (S. V.) BL­ASz-baj­nokság I ésHely VI. ker. SC—Pamutspag 4:2 (3:1). Megyeri­ út Vezette­­ :Szil László. Gól­­lövő: Pongrázió I (2) és Szivák (2, egyet­­l­estből­, illetve Kátai és Vitfm­aiin LT­K—Izánta 10:2 (7:2). Megyeri út.* .Vezette: Bernáth Góllövő: Kisely (5), Búza (2), Füri (2) és Gerencsér, illetve Május (2). F^I. Barátság.—Spártai 5 -0 ,3:0,1. Üllői­ út. Vezette: Bajtár Góllövő : Csurgó (2), Somogyi (2) és Bognár KASÉ—KAOE mérkőzés elmaradt. III. ker. M&DISfc—­„33“FC 2:0 (10). Félbe, szakadt. Mez­ő-utca Vezette: Gyulai Gól­­lövő: Tóth (2.). A­­,33“FC a II félidő 18. percében levonult. Gohlberger FSE—Keresivölgy 3:2 (2:2), Budaf­oki-út. Ve­sette. Polgári Góllövő: Szabó, Sch­molki­ és Mészí­ros, illetve Fe­rencz* (2). TFC—Óbudai Barátság 2:0 (2:0), Hévízi-út. Vezette: Skultéti. Gól­lövő: Hidegkúti és Maly. Cs. Barátság —FVSE 4:1 (1:1) Gyáli­ út. Vezette: Berdó. Góllövő: Négyes­ (3) és Hevesi, illetve Bot. Ganz—K. Törekvés 10­ (5:1). Simor-utca. Vezette: Sárosi. Góllövő: Simon (4), Komáromi (2), Waldinger (2), Fehér és Szabó, illetve Szegeczi (2) és Kucsera. Kistext—WMKASE 6:1(3 0). Kistext-pálya., Vezette: Vigyinszky Gól­­lövő: Tóth (M. Holt­ (21 és Hédi, illetve Márta (öngróf). BTK—ZAC 5:0 (2:0) Rá­­kosszentmihály. Vezette: Sirály, Góllövő: Szebehelyi (4) és Fülöp. S. MaDISz—NTE 2*2 (2:0) Sashalom Vezette: Csepregi . Góllövő: Száva (2), illetve Tóth (2) KTK—Vendéglátók 1:1 (5:0.), GyömrőLát. Vezette: Berkecz. Gól­­lövő: Pelikán (3), Gyura (2) és Ober­­frank (2) és Kotasz, illetve Kltzinger. Tit­og­ráfia—VII. ,ker. Barátság 9:2 (1:2). Népliget Vezette: Fása. Góll­nvő: B?ak:#b II (3), László (3) és Horváth (3), illetve Feingold és Geiger. Bp Rendőregyetet— Előre 4:2 (1-2), Ciprus­ utca. Vehette: Soós. Gólövő: Bodocs (2), Kormos és Abonyi, illetve Gór® és Jakab II KPSE—MÁVAG 3:2 (2:1). Maglódi.VV Vehette: Vegel Góllövő: Kapornoki (2) és Peczes, illetve Zaronetzky és Kürti. Szer.­­lőrinci FC—E. Barátság 4:3 (1:2) Keglevich-utca Vezette: Bánkuti. Gól­­lövő: Cserka (*, érvét 11-esből) és Válik, illetve Kőmíves (2) és Szentgyorsfgi Ganz hajó—Phöbus 5:1 (2:0). Váci­ út. Vezette: Kallós. Góllövő: Molnár (2) Juhász és L­ázár, illetve Szikár M. Acél —MFTR 5:2 (1:1). Népsziret.­­ Vezette: F&r-Ati Döllöő, Palásti (2, Vlasku (2) és Finta illetve Kurucz (2) A Pos­tás—VIII. ker. Barátság mérkőzés a pálya használhatatlansága miatt el­maradt. Két remek gól... Szeged—Diósgyőr 1:1 (0:0) Szeged, 3000 néző — Vesette i Ke». Szeged: Bakó — Szabó, Gyuris — Kolozsi, Kakuszi, Galgóczi — Szo­­koli, Szőcs, Vörös, Harangozó, Nagy. DVTK: Károlyi — Stolcz, Felföldi — Keszthelyi, Bohus, Krucsai — Kispataki, Pesti, Dobai, Pribelszky, Íjász. Veszélyes szegedi támadásokkal kezdődik a játék. Vörös lábáról Ká­rolyi vakmenő előrevetődéssel szedi le a labdát A Szeged támad többet, de csatárai nem jutnak lövéshez. A 24. percben íjász hatalmas lövése a felsőlécen csattan. A más­i oldalon Nagy hibáz kitűnő helyzetben. A fél­­idő végéig inkább a Szeged támad Változatos, joiramú játék alakul ki szünet után. A 10. percben Vörös nagyszerűen kígyózik át a d­ósgyőri védelmen, azután remek lövést küld a bal felső sarokba- 1:0 a Szeged javára. A gól felrázza a vendégeket, elke­seredetten rohamoznak Az akará­suknak a 36. percben érik meg a gyümölcse. Kispataki ívelt beadását Pribelszky bombafejessel küldi a sa­rokba. 1:1. A hátralévő percekben mindkét csapat inkább az eredmény tartására törekszik. Szögletarány: 10:6 (8:1) a Szeged javára Fénykép 3 m2 foto-pAk­si Aruhás NYILATKOZATOK: Kertes Mihály (Szeged): Tartalé­kos és sérült csapatom megtette kö­telességét. Móré János (DVTK): Igazságos eredmény. BIBALAT: Sáros pályán jó iramú küzdelem folyt. Az eredmény ig­azságos, bár a Szeged többet támadott, de csatárai gólképtele­­nek­ voltak. Egyénileg a Szeredben Bakó a rólt nem védhet le. Kakuszi volt a védelem legjobbja. Galgóczi nagyvonalú fedezet­­játéka kellemes meglepetést okozott. Elől széteső vol a játék, t­sm­án Szőcs és Vörös nyújtott hegenként elfogad­hatót. A diósgyőri védelem lelke Felföldi. Bohus csak egyszer engedte lövéshez Vöröst, abból is f­ól lett A csatársorban Pribelszky és a két szélső a második féldőben nagyszerűen feljavult. A játékvezetővel mindkét fél elégedett volt. Az *E. Barátság r—K. Törekvés eredmé­nyét a­z egy^'bí­ró Balogih Sándor (K. Tnonfkvós) jo­gx›sii­*!«,t3oxi sEer~?.ép­-íletté­ r-ie miatt meer&ömn­in ? sítet­te és a két pontját az E. Barátsk­jg javára igra­­z­ol­ ta. Aranyat,S­­­vének, eladok. Jegygyűrűt, ékszert küszitek,­­avitésok megverhetők.­ ­SCHWIRZ Dohány-utca 22.1. 4. 3 Egy embert kiállítottak a SalBTC-ből SalBTC-7. MaDISz 5:4 (3:2) Salgótarján, 400 néző — Venette­­ Pusztai SalBTC: Heles — Kiss, Bányik — Marosi, Szabó, Bognár — Csák, Hámori, Puskás, Laczkó, Trenka. Z. MaDISz: Németh — Molnár, Zurién — Koltai, Pintye, Hoffer — Nagy, Jakab, Moór, Németh, Csiszár. A 7. percben Szabó szögletre ment Jakab elöl. A 10. percben lő először kapura a hazai csapat, de Hámori labdája fölémegy. A 12. percben Bognár előreadott labdája Hámori­hoz kerül, az Laczkóhoz passzol. Laczkó a két hátvéd között szök­teti Puskást és az a 16-os bal sar­káról a bal felső sarokba lő. 1:0. Ezután mezőnyjáték folyik. A 25. percben Bognár fut a labdával, Laczkó és Puskás egyszerre ugrik, a labda Hámorihoz pattan és Há­mori a 11-es pont tájékáról a bal­sarokba lő. 2:0. Egy perc múlva Jakab lyukra teszi Moórt és az a kapu jobb felső sapkába lő. 2:1 A következő percban szögletet rúr­­a Sal BTC, a labdával Csák elfut le, Németh elérik, kiejt a labdát és­ Puskás közelről a jobbsarokba teszi 3:1. A 44. percben Moór kicselezi Ba­­nyikot de lövése visszapattan Ha­lesz­ről. Moór azonban másodszor nem hibáz. 11. félidő A 8. percben Hámori a kifutó Né­meth mellett a jobb sarokba lő. 4:2. (Mi lesz láttunk.) Hoffer kézzel húzza vissza Hámo­rit. Szóváltásba keverednek és Há­morit kiállítja a játékvezető. Ezután két szögletet érnek el a tarjániak. A másodikból gól is lesz. Trenka szög­letét Laczkó ollózva rúgja kapura és Németh beejti a labdát. 5:2. A SalBTC most enged az iramból. A 34 .percben Nagy a balösszekötő helyéről gólt lő. 5:3. A 37. percben Moór közelről belövi Laczkó röviden bea­dett labdáját. 5:4. Szögletarány: 4:3 (2:1) a Zugló javára. BÍRÁLAT: A SalBTC biztosan nyert. A cs­pnt szinte állandó fölényben játszott, csak H­.ntori kiállítása ut.in esett kissé r­sz- Sz,n Heles egy gólt védh­­etett volna. Kiss egyenletesen játszott, de valamivel hal­ványabban a szokottnál Bányik trja,h­a a tisztán hagyta a széké­ét. Marosi vérfifi ló­ volt. Szabó a védelemben, Bognár a támadásban jeleskedett. A csatárok ranársora: Laexkó, Puskás, Hámori, Csák Trenka A Zuglóban Németh az egyik gólnál hibázott A hátvédek közül Zal­án volt a legjobb A fedezetsor csaja a II félidő második felében támogatta jól a csatár­sort. Elől Moór tetszett leginkább Utána a sorrend: Jakab, Nagy, Németh, Csá­szár Pusztai játékvezető az I. félidőben majdnem hibátlanul működött, szünet utén azonban több téves ítélete volt, de ebben a partjelző is ludas. BESZÉLGETÉS a kivándorló magyar edzőkkel Mi az elkeseredés oka? Kilenc edzőt kértek a románok A nyáron elterjedt a híre annak, hogy több első vonalbeli futballista Romániába akar utazni. Több oldal­ról hangzottak el nyilatkozatok, a végeredmény az lett, hogy az ille­tékesek megcáfolták a hírt. Közben a román s­tortvezérek budapesti látogatása alkalmával a® NLB- vel megállapodás jött létre, hogy a két ország csak közös megegyezéssel igazolja át já­tékosait! * Legu­t­óbb a Népsport beszámolt arról, hogy most az edzők népes csoportja tekint Románia felé és kiutazásuk már előrehaladott stá­diumban van. A napokban b­eszél­­gettünk négy edzővel: Adám­ Jó­­zseffel, Balasits Mihállyal, Markos Imrével és Malter Elemérrel, akik éppen kiutazásuk ügyében járkáltak. * — Már csak napok kérdése az, hogy Romániába utazzunk. Egyelőre csak négyen, de minden valószínű­­ség szerint nemsokára utánunk utazik Dán Vilmos, Böhm Sándor, Guttmannn Béla, Hajdú András és Dimény Lajos is — mondja Müller Elemér. Müller Elemért csak az utóbbi időben ismerték meg Ma­gyarországon. Régebben, a húszas években, Franciaországban a Mar­­seille Compiq űrnek, Romániában a Carel V­ic­torának volt az edzője. A felszabadulás után szövetségi ed­zőként működött és a Barátság szakfelügyelője lett. Ő kísérte Te­­mesvárra és Aradra a B-válogatot­­tat. — Nehéz szívvel megyek el az országból, de azt hiszem, Romá­niában is hasznára lehetek a magyar sportnak és feltétlenül fenn szeretném tartani az ösz­­szeköt­tetést az ország sportjá­val, — mondja Müller. — Ki készítette elő a kiutazást­, hát’ — kérdezzük. — Mikor Temesvárott voltam a B.válogattottal, a­z egyik temesvári sportlap munkatársa, később pedig az egyik bukaresti sportújságíró azt az ajánlatot tette, hogy magyar ed­zők menjenek Romániába. A ro­mán-magyar mérkőzésre Budapestre u­t-ízott Orban Juliu is, a román népsport főtitkára, akivel már sze­mélyesen tárgyaltunk. A tárgyalásokba közben bekap­csolódott az edzőtestü­let és Se­bes Gusztáv is. Kilenc edzőt kértek a románok és az ET többek között minket is aján­lott. A kiutazásunkhoz most már csak a formaságok hiá­nyoznak. — Megvan a szerződésük is? — kérdezzük. — M­ég senkinek sincs fix szer­ződése, egypáran egyesületek­hez megyünk, míg mások szövetségi edzők lesznek — mondja Ádám. Ádá­m Józsefet mindenki ismeri. 15 éves kora óta a Vasadban játszott mint­ kölyök futballista. A Béke­ utcából indult útnak. Végigkísérte a Vasast­­ a küzdelmes években. Mindig am­i­bícionálta tíz oktatást és szinte han­gyaszorgalommal küzdötte fel ma­gát addig, amíg a kitűnő játékosból — jó edző lett. Legutoljára az EMTK­ edzője volt és még jelenleg is az.. Egy kis keserűséggel beszél most fli-ról, hogy céljait nem tudja meg­­valósítani. — Talán majd Romániában job­ban sikerül és remélem, ott is mun­kásegyesülethez kerülök — mondja Ádám Jóska. A beszélgetésből kiderül a kese­­­­rűség oka: egyöntetűen vallják, hogy a magyar edzőket idehaza nem becsülik meg úgy, mint kül­földön. — Inkább kontárokat alkalmasínak olcsóbb áron, akiknek lehetőleg mel­lékesen jó állásuk is van. Ezek ter­mészetesen, mivel más foglalkozá­suk is van, nem tudnak színel­­lélekkel teljes mértékben a rájuk bízott csapattal törődni — mondja rezignál­tan M­arkos Imre. Markos Imréhez van még egy pár szavunk. Markos tudvalévően az MTK újjászületésénél elsőnek állott a kékfehérek rendelkezésére. Sok kritikát kellett lenyelni Markosnak, mint játékosnak és mindig azat vigasztaltuk: ne törődjön ezzel, mert a futballtársadalom értékeli azt a munkát, melyet ősz fejjel, de fiatalos hévvel és tűzzel végez klubja érde­­kében. Markos akkor azt mondotta: ..Addig játszom, ameddig egyesüle­temnek szüksége van rám és azután az a célom, hogy átvegyem az MTK fiataljainak a nevelését.” Úgy látszik, erre nem került sor, így az ,,öreg Markos” nem a magyar gyerekeket, hanem a román fiúiért tanítja meg, közelebb a futball művészetére. * A búcsúzásnál még megkérdezzük, mi lesz a családdal? — Először nélkülük megyünk be, amint azonban romániai megélheté­sünk biztosítva lesz: elhozatjuk a családot is... — Mi soha nem felejtjük el, hogy magyarok vagyunk. A magunk ré­széről mindent megteszünk, hogy a román-magyar sportbarátságot előbb­re vigyük... — búcsúznak az edzők.­­ A magyar edzők árudig márkát jelentettek külföldön. A kivándorolt edzők közül sokan vitték sikerre Európa legnagyobb egyesületeit. Reméljük, legjobb exportunkkal sem vallunk szégyent... b. f. p. gépet SÜSCOSCHWESZ Erzsébet kői és .4 dzaxuz­ et Tel . tis—77# Tudják jól Pesten • Budán hangszert ad - vesz FELLER-DUBflN Vili., József*krt. 38.