Népsport, 1969. augusztus (25. évfolyam, 173-199. szám)

1969-08-10 / 181. szám

\ »iai;vah ii;si.\ii;vi;sí­m és sím*isiszövetség lapja VASÁRNAP, 1969. AUGUSZTUS 10 ♦Áfa 100 fillér ♦ XXV. ÉVFOLYAM, 181. SZÁM Pontot rabolt Újpesten az Egyetértés A bajnokság második napján is kitettek magukért úszóink. A világ idei legjobb eredményével nyerte Gyarmati a 100 m pillangóúszást Szentirmay első percen belül pillangózva Turóczy és Bok­ay is országos csúcsot ért el Négy szám , négy csúcs­ így kezdődött a margitszigeti Sport­uszodában az országos úszó­bajnokság második napjának műsora. A verseny előtt kiadós Zápor kellemessé hűsítette a kissé fülledt levegőt. A boron­­gós idő és a televízió közvetí­tése következtében így viszony­lag kevesen foglaltak helyet a lelátókon. Úszóink azonban ki­tettek magukért, megérdemelték a tv széles körű nyilvánosságát, versenyeik remek sportélményt nyújtottak. A 200 m férfi gyors­úszásban az első ötven méteren Bor­óy és Székely vezette a me­zőnyt. Száz méternél Bor­ay már egyedül volt az élen (53.9), s mögé Császári küzdötte fel magát. A továbbiakban az új­pestiek kitűnősége még növelte előnyét. Végre sikerült Szentirmay­nak. Az utóbbi hetekben a BVSC pillangózója egyre jobban meg­közelítette 100 m-en az egyper­ces határt. Kitűnő rajt után vé­gig lendületes, erős iramot diktált és sikerült, ha egyetlen tizeddel is, percen belül úsznia. A 200 m női gyorsúszás döntő­jében remek küzdelmet vívott Turóczy Judit és Patóh Magda. Az előbbi 1:05.3-mal, az utóbbi 1:06.9-cel fordult 100 m-nél. Úgy tűnt, mintha egy kissé ál­mos lenne az iram, de a har­madik hosszon Európa-rekorde­­rünk belevágott, fokozatosan el­húzott és a végére még egy hu­száros hajrára is futotta az ere­jéből, s így 9 tized másodperccel javította meg a rekor­dot. Sokan úgy gondolták, hogy az első nap megerőltető versenyei után Gyarmati Andrea ezúttal csak győzelemre megy a 100 m-es pillangóúszás döntőjében. Nem így történt. A rajt Kovács Editnek és Gyarmatinak sikerült a legjobban és az első ötven méteren Kovács Edit állt az élre, ő is fordult ötven méternél elsőnek, nyomában közvetlenül Gyarmatival. Hetvenöt méternél már együtt haladt a két BVSC-s, s innen Gyarmati And­rea látványos hajrába kezdett, s végül több, mint egy testhossz­­nyi előnnyel ütött be a célba, a világ idei legjobb eredményével! Nők 200 m gyorsúszás. Bajnok: Tu­rócziy Judit (BVSC) 2:14.2, orszá­gos csúcs. (Régi: 2:15.1, Turóczy, 1968). Edző: Littomericzky Mária. 2. Patóh (Bp. Spartacus) 2:21.6, 3. Eckel (U. Dózsa) 2:22.9, 4. Palotai (FTC) 2:25.4, 5. Drobni (Tatabá­nya) 2:26.8, 6. Bukolyi (Egri Dó­zsa) 2:28.8. 100 m pillangóúszás. Bajnok: Gyarmati Andrea (BVSC) 1:06.1, országos felnőtt és ifjúsági csúcs. (Régi: 1:06.6, Gyarmati, 1908, 1960.) Edző: Székely Éva. 2. Ko­(Folytatás a 6. oldalon.) : Szentirmay, az első magyar pillangózó — 1 percen belül. H hétfői számunkban Tudósítások a labdarúgó NB I és NB I B mérkő­zéseiről Beszámoló az országos úszóbajnokság utolsó versenynapjának küz­delmeiről Riport a Bp. Honvéd nemzetközi motorver­senyéről Oldalas összeállítás a kajak-kenu Európa-baj­­nokság előzményeiről A vízilabda OB és más hazai sportversenyek eredményeiről Többet támadott és gólveszélyesebb volt a Honvéd Bp. Honvéd—MTK 3:1 (2:1) . Komora ismét távolról lőtt gólt • 2:1 után feljavult az MTK • Küzdelmes volt a játék Hungária krt., 10 000 néző. Ve­zette: Emsberger (8), (Balla B., Szlávik). Bp. Honvéd: Bicskei (6) — Ke­lemen (8), Ruzsinszki (7), Tus­­singer (8), Marosi (7) — Tóth Gy. (7), Komora (8) — Pusztai (7), Szurgent (7), Kozma (7), Kara­­kas (6). Edző: Preiner Kálmán. MTK: Hajdú (5) — Oborzil (7), Salánki (7), Dunai (8), Keszei (7) — Sárközi (8), Szucsányi (6) — Kiss (7), Takács (7), Mártha (6), Tóth (5). Edző: Kovács Ferenc. Csere: Tóth Gy. helyett Tajti (7) az 50. percben, Karakas he­lyett Tichy (7) a 70. percben, Tóth helyett Strasszer (7) a 75. percben. Góllövő: Marosi (11-esből, 23. p.), Komora (29. p.), Kiss (33. p.), Kozma (53. p.). Szögletarány: 10:9 (4:4) az MTK javára. A hazaiak öltözőjében nem volt valami rózsás a hangulat. Kovács Ferenc edző láthatóan idegesen sétált, aztán csak any­­nyit mondott: „A döntetlennel kiegyeznék!’’ A Bp. Honvéd öltözőjében olyan játékos is készülődött, aki már régen játszott bajnoki mér­kőzést: Tussinger. A múlt heti kezdő csapatból hiányzott Vági, Tichy és Kocsis is. Bizakodó volt a hangulat. Már az első percek heves csa­tát hoztak. Nyomban látni lehe­tett, hogy az MTK különös gon­dot fordít a középen előretolt csatárok lefogására (Kozmára és Szurgentre) és Dunaival bizto­sítja védelmét. A Bp. Honvéd támadó szellemű játékra töre­kedett, ami megnyilvánult ab­ban is, a beállós helyén tanyázó Tussinger, amikor csak tehette, felzárkózott a támadásokhoz. Nagy Honvéd-fölény ellenére, Bicskei kapott háromszor is lövést. A 23. percben egy bal oldali Honvéd-szöglet után Hajdú az ötös vonalán tenyérrel bele­ütött a labdába — ahelyett, hogy megfogta volna —, s az Tussin­­gerhez pattant. A szőke játékos tizenhárom méterről belsővel puhán kapura ívelt, a labda a bal felső sarokba tartott, ami­kor Szucsányi beleütött. 11-es: Marosi nagy erővel a bal alsó sarokba helyezte a labdát. 1:0 Dunai erős szabadrúgását véd­te Bicskei, majd a 29. percben Tussinger-Karakas támadás után a középen felzárkózó Ko­­mora kapta a labdát. Maga elé tette, és tizennyolc méterről nagy erővel félmagasan a bal sarokba bombázott. 2:0 A 33. percben egy MTK-táma­­dás végén Takács Kisshez adta a labdát. A csatár jobb oldal­ról, nagyon éles szögből, mint­egy 14 m-ről a jobb sarokba vágta. 2:1 A félidő hátralevő részében az MTK is több támadást veze­tett, ezek szervezője Sárközi volt. Szurgentnak volt még egy gólhelyzete, de elrontotta. SZÜNET UTÁNI a 50. percben Tóth Gyula sérü­lés miatt a pálya elhagyására kényszerült. Az 53. percben Szurgent nagyerejű lövése a vé­dőkről balra pattant, Kozma rá­csapott a labdára, s aztán 10 Tú­rós félmagasan a bal sarokba lőtt. 3:1 Pusztai beadásszerű lövését Hajdú nehezen tisztázta. A má­sik kapunál Takács fejese került fölé. Kozma lövése után a lab­da Hajdúról pattant ki. Az MTK erősített, megpróbálta átvenni a játék irányítását, ez percekre sikerült is. Több szögletet értek­­el a hazaiak, de a Honvéd ön­­feláldozóan védekezett. Lövés­e nemigen ment Bicskei kapujá- I ra.­­ A Bp. Honvéd a kétgólos­­ előny tudatában lényegesen hig­­­­gadtabban, tervszerűbben ját­­­­szott, nem erőltette a támadáso­­­­kat, tartotta a labdát, s végül­­ is biztosan győzött. ★ ★ ★ A Bp. Honvéd I kapujában Bicskei a gólnál hi­­­­bázott. A hátvédsor tagjai kö­­­­zül Kelemen azzal tűnt ki, hogy­­ főleg az I. félidőben nagyon jó­­ támadásokat indított.­­Tussinger I meglepően biztos volt, jól fogt­a Takácsot és az első két gólnál is érdemeket szerzett. A középpályá­sok közül tetszett Komora, nem­­­­csak a munkabírása, hanem az­t is, hogy idejében adta tovább a labdát és ismét lőtt távolról gólt. A csatárok közül senki sem ját­szott kiemelkedően, de így is ve­szélyesek voltak a piros-fehér­ek. Az MTK-ban Hajdú bizonytalankodott, meg­előzhette volna az első gólt, a második pedig meglepte. A csa­pat két legjobbja Dunai és Sár­közi volt. Dunai a sepregető sze­repkörben oszlopa volt a véde­lemnek, kitűnően fejelt, megelő­ző szereléseket is láttunk tőle. Sárközi megállás nélkül küz­dött, sok támadást szervezett, a többiek közepesen, vagy pedig mérsékelten játszottak, mint például Tóth, Mártha és Szucsá­nyi. NYILATKOZATOK Preiner Kálmán: Az is öröm, hogy egy jól játszó MTK-t győz­tünk le. Kovács Ferenc: A Bp. Honvéd jobban kihasználta helyzeteit, az eredmény nem tükrözi a játék képét Németh Gyula Hajdú verve, Szucsányi véd, de — ez 11-es! (Geseta felv.) ALKOTMÁNYUNK ÜNNEPÉN Víziparádé, kötelékrepü­lés, zászlós rakéták Egész napos sportprogram szerte az országban Zalaegerszegtől Debrecenig, s Békéscsabától Szombathelyig az ország minden helységében sze-­­­repel a sport az augusztus 20-i ünnepségek programjában. Bu­dapesten és vidéken, szárazföl­dön és vizen — reggeltől estig folynak majd a versenyek, mér­kőzések, bemutatók. Parádé 69 Az MHSZ budapesti vezető­sége ez évben is megrendezi a Budapesti Honvédelmi Napot. A Duna Parlament előtti szakaszán kerül sor a hagyományos vízi- és légiparádéra. Amint arról a Szövetség sajtófogadásán tájé­koztattak bennünket, az idei program gazdagabb, színesebb lesz, mint a korábbi hasonló rendezvényeké. A Duna-part több százezres közönsége és a tv-nézők milliói számára minden bizonnyal ko­moly igénybevételt jelent majd a sok egyidejű esemény nyo­mon követése, s a színes mozza­natok sziporkázó egymásutánisá­ga. A 11 órakor kezdődő program a Himnusz hangjaival indul, majd 33 zászlós, jelmondatos repülőgép húz el az öreg folyó felett, miközben a Dunán zász­lós vízisizők vonulnak fel. Tíz­ezer galamb reptetése után sikló motorcsónakverseny, vízi­karnevál, zászlós rakéták, füst­­bombák kilövése következik. Ugyanakkor a levegőben köte­lékrepülés, ballonvadászat, szov­jet helikopterek, NDK-beli és csehszlovák műrepülők bemuta­tója zajlik. S ami a levegőt és a vizet összeköti ezen a nagysza­bású parádén — ejtőernyősök vesznek fürdőt a Duna hűs hul­lámaiban. A haditechnika iránt érdeklő­dőket harckocsik és kétéltű jár­művek felvonulása kötheti le, a karneválok forgatagának ked­velői számára pedig a kajako­­zók, kenusok, evezősök és a különböző vállalatok által fel­díszített kishajók hosszú sora (Folytatás az 5. oldalon.) Sven Thofelt Budapesten Szombaton reggel Szófiából Budapestre érkezett Sven Ti­orell, a Nemzetközi Öttusa Szövetség svéd elnöke. A bolgár fővárosban az öttusa olimpiai reménységek tornáját nézte meg, Budapesten pedig a szeptemberi felnőtt és junior világbajnokság előkészüle­teinek állásáról kíván személyesen is tájékozódni. Thofelt tábor­nokot szombaton délelőtt fogadta Egri Gyula, az MTS OT elnöke, majd délu­tn Borbás Máté vezérőrnagynak, a Magyar Öttusa Szö­vetség elnökének és Gál Ferencnek, a szövetség főtitkárának kísé­retében Sven Thofelt végiglátogatta az öttusa-világbajnokság ver­senyszínhelyeit. A körút a mar­gitszigeti Nemzeti Sportuszodában fejeződött be, ahol is megtekintette az FTC — Bp. Honvéd bajnoki vízi­labda-mérkőzést. Képünkön: Sven Thofelt (a kép jobb oldalán, világos ruhában) eszmecserét folytat Egri Gyulával (baloldalt kö­zépen), az MTI OT elnökével. (Geleta felv)