Nemzeti Sport, 1993. április (4. évfolyam, 89-117. szám)

1993-04-11 / 99. szám

IV. 99. ♦ 1993. április 11. ­l Ww­ipy EURÓPA futball PÁLYÁIN Stefan lázári (Németország) : Menetel a Bayern A húsvéti nyuszi nagylelkű ajándékkal várta a labdarú­gás hatalmas családját: három olyan találkozó gazdagította a Bundesliga-fordulót, amely méltán érdemelte ki a szurko­lók érdeklődését. A tavaszias időben azután valóban ünne­pelt a német futball: 270 ezer néző tekintette meg a kilenc találkozót, két stadionban telt ház előtt zajlott le a kilencven perc. A müncheni olimpiai aréná­ban hatvanháromezer ember látta az UEFA Kupa-döntőre aspiráló Dortmund vendégsze­replését, Kölnben ötvenezer néző volt kíváncsi a Mönchen­­gladbach ellen a „rajnai rang­adóra” — elsősorban azért, mert a házigazdák számára az eredmény sorsdöntő jelen­tőséggel bírt a kiesés elleni harcban. A Bayern München közvetlen üldözőinek párbaját — a Frankfurt és a Bremen között —, harminchatezer szurkoló tekintette meg. A táblázat tizenhatodik he­lyét szerény tizenhét ponttal elfoglaló Köln „nyakáig ér a víz”. A Bundesliga egyik leg­jelentősebb, alapító klubja harmincesztendős állandó je­lenlét után a legjobb úton ha­lad, hogy búcsút vegyen az első osztálytól. Ilyenkor min­den pont, minden gól számít. A hajdani nagy sikerekre em­lékeztető stílusban fellépő Gladbach a tavaszi idény ed­digi legsikeresebb csapatának számít, és minden előzetes vá­rakozással ellentétben komo­lyan pályázik a nemzetközi szereplésre jogosító helyezésre. A Netzer—Heynckes—Vogts­­utódok nehezen boldogultak az óvatosan fellépő, a védekezés­re összpontosító, a döntetlen­ben bizakodó házigazdákkal szemben. A 68. percben azután a középpályás, Schneider re­mekül eltalált távoli lövéssel vette be a háromhetes eltil­tás után ismét szóhoz jutott válogatott Illgner hálóját. Nyolc perccel később a svéd Dahlin megpecsételte a hazai­ak sorsát, akik számára igen kevés vigaszt nyújtott az 1,2 millió márkás bevétel. Fuchs a lefújás előtti pillanatokban ugyan még szépített, de gól­jával nem tudta feledtetni a tényt, hogy a Köln támadójá­téka mindvégig silány férc­munkának bizonyult. A belső viszályokkal küzdő Bayern az első negyvenöt perc során nem tudott eleget tenni a „telt házas” elvárásoknak, akciói meglehetősen ötlettele­­nül szövődtek. A lelátón he­lyet foglaló szövetségi edző, Berti Vogts a szünetben kriti­kusan jegyezte meg: „Nem beszélhetünk slágermérkőzés­ről. Mindkét együttestől töb­bet várok!’’ A „Terrier” meg­látása elsősorban a válogatott karmesterére, Lothar­­ Mat­­thausra vonatkozott, akit a dortmundiak csapatkapitánya, Zorc szinte teljesen kikapcsolt a játékból. Hat perccel a for­dulás után a fekete-sárgák védelme röviden fejelt ki egy szögletből beívelt labdát, és Jan Wouters huszonöt méter­ről megszerezte a vezetést. A 81. percben vérmes vitára okot adó jelenet játszódott le a vendégek tizenhatosán belül: Michael Zorc csapott össze Matthäusszal, és a játékvezető tizenegyest ítélt a Bayern ja­vára. A büntetőt Thon érté­kesítette. A Dortmund — já­tékfelfogását tekintve —, éret­tebb csapat benyomását kel­tette, mint a házigazdák, de helyzeteit nem tudta értékesí­teni —, az egyik lenagyobbat a svájci Chapuisat hagyta ki már a 12. percben. A Mün­chen nemcsak önmaga tett meg mindent annak érdeké­ben, hogy a táblázat élén je­lentős pontkülönbséggel álljon, hanem élvezte a Frankfurt támogatását is. A Waldstadi­­onban kezdetben a Bremen irányította a találkozót, az osztrák Herzog lövését a vo­nalról fejelte ki Bommer. A folytatás az Eintrachtnak si­került jobban, eleget téve a Sztepanovics helyére lépett edző, Horst Heese kijelentésé­nek: „Ha ezt a döntőnek is beillő találkozót megnyerjük, úgy még a bajnoki címért is versenyben maradunk!’ A góltriót Schmitt találata nyi­totta meg, a ghanai Yeboah folytatta és Bommer zárta le. A tartalékos Bremen (Allofs, Neubarth és Rufer sérülés miatt hiányzott), mindössze egyetlen előretolt csatárral kí­sérletezett, és a magára ha­gyott Hobsch nem jelentett komoly veszélyt Uli Stein ka­pujára. „Frankfurtban nem szégyen ugyan veszteni, de ilyen különbséggel? — mon­dotta befejezésül Willi Lemke, a Werder menedzsere. Érdekes képet mutat az a táblázat, amely csak a tava­szi idény eredményeit veszi fi­gyelembe. Ezen a megszerez­hető tizenhat pontból tizen­hármat elért Mönchenglad­­bach vezet a tizenegy pontos Werder Bremen és a Bayern München előtt. Bundesliga I. 25. forduló. Schalke—Leverkusen 2-1, Uerdingen—Nürnberg 2-1, Kiaserslautern—VfB Stuttgart 0-0, Bayern München—Dort­mund 2-0, Dresden—Saarbrüc­­ken 0-0, 1. FC Köln—Mönc­­hengladbach 1-2, Hamburg— Wattenscheid 1-1, Bochum— Karlsruhe 2-2, Eintracht Frankfurt—Bremen 3-0. Az élcsoport: 1. Bayern München 36, 2. Bremen 34, 3. E. Frankfurt 33. Bundesliga II. 35. forduló. Osnabrück—Darmstadt 3-1, Rostock—Leipzig 2-0, Hanno­ver—Fortuna Köln 0-0, Düs­seldorf—Braunschweig 2-0, Oldenburg—Hertha 1-1, Frei­­burg—Homburg 2-2, Wolfs­­burg—Mappen 0-0, Chemnitz —Duisburg 4-1, Remscheid— Mainz 0-1. Az élcsoport: 1. Freiburg 49 pont, 2. Leipzing 46, 3. Duis­burg 44. Olaf Thon alkalmasint már a sa­látástálnak integet... NEMZETI SPORT 21 Gullit ráfércelte a scudettót a Milem-mezekre Olaszország: A Juve 2-1-et tud öt kiállítást és 23 gólt ho­zott a húsvét miatt szombat­ra előrehozott forduló. Az év negyedik torinói derbijét a Juventus nyerte, megtorolva, hogy az olasz kupa elődöntő­jében a Toro két döntetlennek köszönhetően jutott tovább el­lene. A zebra mezeseknél Vialli csak a kispadon foglal­hatott helyet, több mint egy hónap után pályára lépett viszont Casiraghi. Igen rosz­­szul indult a mérkőzés a Tori­no szempontjából, hiszen egy kemény belemenés után Sordo a 4. percben hordágyon hagy­ta el a pályát, további öt perc elteltével pedig előnyt szerzett a­­Juve. Ravanelli be­adását Casiraghi fejjel tette Conte elé, aki nem hibázott (1-0). A büszkeségükben meg­sértett „bikák” támadásait a 28. percben siker koronázta, Aguilera lövésével szemben Rampulla tehetetlen volt (1-1). Fordulás után pályára lépett Vialli, és a sérüléséből felépült Möller is, a Juventus győztes gólját mégis ismét a védekező középpályás, Conte érte el. Roberto Baggio fejesét Mar­­chegiani óriási bravúrral há­rította, az érkező Conte azon­ban közelről lőtt a hálóba (2-1). Győzött a Juve — ugyan, mint kedden a PSG ellen —,, s ezzel nagy lépést tett az UEFA-szereplést biztosító helyezés megszerzése felé. Értékes döntetlent harcolt ki a rendkívül szervezetten véde­kező Sampdoria, a San Paolo stadionban. A Napoli vezető gólját Zola szerezte, az Alto­­marétől visszakapott labdát a 16-oson kívülről bombázta, Pagliuca kapujába. A geno­vaiak még az első félidőben egyenlítettek Lombardo hasz­nálta ki a Napoli megingását. A második félidőben többet támadó Samp Vierchowod ki­állítása miatt tíz emberrel fe­jezte be a találkozót. Beállíthatatlanul menetel a Parma! Asprilla és „bandája” ezúttal a Cagliarit győzte le, igaz, a vendégcsapat Napoli kiállítása miatt 77 percen ke­resztül emberhátrányban ját­szott. A Parma első találatánál a Brolin lövésébe belépő Firi­­cano volt az (ön) gólszerző, majd Herrera egyenlítése után Minotti harmincméteres bom­bájával szereztek ismét veze­tést a hazaiak. A második félidőben még Asprilla is be­talált, majd Brolin büntetőjét hárította Jelpo. Nem bírt a Lazio a Foggiá­­val, pedig a hazaiaknál Win­­ter és Fuser igazán remek na­pot fogott ki. A római csapat vezető góljánál a holland lé­giós pontos beadását a né­met Riedle a tőle megszokott módon, fejjel továbbította a hálóba. A Foggia a második félidőben De Vincenzo pontos lövésével egyenlített. A lehe­tő legjobbkor szerezte első bajnoki gólját a Genoa brazil idegenlégiósa, Ibrahim Bran­­co. A 13. percben elért talála­tával a hazaiak ha nehezen is, de legyőzték a Balbót nélkü­­liöző Udinését. A vendégek egyenlítési esélyeit jelentősen csökkentette, hogy Desideri kiállítása miatt a második fél­idő nagy részét tíz emberrel játszották végig. Értékes döntetlent harcolt ki a Brescia Firenzében. A Fiorentina Laudrup és Batis­­tuta révén elment 2-0-ra, de jött Hagi! A román csillag először távoli bombájával vet­te be Mareggini kapuját, egy percre rá pedig lövése nyo­mán a kapusról kipattanó lab­dát honfitársa, Raduciociu he­lyezte a hálóba. A hazai csa­patból Batistutát kiállította a bíró. Otthon tartotta az egyik pontot az Ancona. A Roma Giannini tizenegyesével szer­zett vezetést a 60. percben, Lupo azonban három perc múlva kiegyenlítette a hát­rányt. Détári húszméteres lö­vése kipattant Cervonéről, a csatárnak könnyű volt a há­lóba helyeznie. A Pescara a 73. percig ve­zetett 1-0-ra Bergamóban. A forduló meglepetése mégis el­maradt, mert az Atalanta Minaudo és Ganz közeli lövé­seivel két perc alatt fordított az eredményen. A 83. percben kiállították a Pescara kapu­sát, Marchiorót. A-osztály, 27. forduló: Anco­na—Roma 1-1, Atalanta—Pes­cara 2-1, Fiorentina—Brescia 2- 2, Genoa—Udinese 1-0, In­­ter—Milán 1-1, Juventus—To­rino 2-1, Lazio—Foggia 1-1, Napoli—Sampdoria 1-1, Par­ma—Cagliari 3-1. Az élcsoport állása: Milán 43 pont, Inter 36, Parma 32, Lazio 31. B-osztály: Bari—F. Andria 3- 0, Cesena—Bologna 1-0, Co­­senza—Modena 1-0, Cremone­­se—Taranto 4-2, Lecce—Vero­na 2-1, Pisa—Padova 1-0, Reggiana—Ascoli 0-0, Spal— Monza 0-0, Ternana—Piacen­­za 0-2, Venezia—Lucchese 1-1. Az élcsoport állása: Reggia­na 42, Lecce 38, Misur Tamás Brian O'Sullivan (Anglia): Kanárisárga irigység Pénteken végérvényesen bú­csút intett bajnoki álmainak a Norwich City. Mike Walker menedzser csapata a húsvéti „hosszú” forduló első játék­napján a White Hart Lane-re, vagyis a Tottenham otthonába látogatott és kiadós, 5-1-es vereséget szenvedett. Az öt nap leforgása alatt második kulcsfontosságú mérkőzését is elvesztő, Kanárik (hétfőn 1-3 a Manchester United ellen) ez­úttal sem voltak egy súlycso­portban vetélytársukkal. A Spurs kénye-kedve szerint játszadozott a norwichiakkal, akik csak szerelésükben emlé­keztettek a Premier League korábbi első számú bajnokesé­lyesére. Huszonhét percnyi já­ték után Ruddock varrt be ir­tózatos szabadrúgásgólt Gunn kapujának bal felső sarkába, szinte pillanatokkal később pe­dig a góllövőlista legújabb él­lovasa, Teddy Sheringham lö­vése nyomán masírozhattak középkezdéshez a vendégek. Szünet után, az 55. percben Nick Barmby fejelt szépség­díjas gólt, igazolva „Lineker­­léptékű” tehetségét. A hajrá­­aba Sheringham vágott be még egyet, majd — hogy tel­jes legyen a sárgák öröme — a marokkói—spanyol Nayim is a hálóba talált. A Norwich vigaszgólját — egyéni akció után —, a színes bőrű Ekoku érte el (5-1). Ennek ellenére bizonyos, hogy eszi a „kanári­sárga” irigység a norwichia­­kat, mivel elmulasztották éle­tük lehetőségét, immáron biz­tosan nem szólhatnak bele a bajnoki elsőség sorsába. Mostanság nincs Wimble­­don-mérkőzés Holdsworth-gól nélkül. A jövő ígéreteként el­könyvelt csatár pénteken is folytatta sorozatát, két góllal segítette győzelemhez a csa­patát. A Crystal Palace elleni derbin Earle is feliratkozott még kétszer a táblára, csak szaporítva Steve Coppellnek, a Crystal Palace edzőjének gondjait (4-0). Pokolian kellett volna a há­rom pont a kieséstől fenyege­tett Sheffield Unitednek, a Manchester Cityvel vívott ösz­­szecsapáson. Végül egyet sze­reztek a piros-fehérek, azt is csak kín­keservesen. Pember­­ton látványos, felsősarkos ön­góljával a 86. percig győzelem­re álltak a látogatók. Ekkor azonban az angol válogatott kerettag, Brian Deane kilé­pett az elbambuló védők közül és a tőle megszokott bikaerős lövések egyikével legalább a döntetlenre hitelesítette a csapatát (1-1). A forduló előtti listavezető, az Aston Villa a Coventry le­génységét látta vendégül. A kezdés előtt mindenki biztos­ra vette a birmighamiek győ­zelmét, amely végül gondo­san el is maradt. A vendégek vénecske kapusa, Ogrizovic if­joncokat megszégyenítően röp­ködött a háló előtt, elsősorban neki köszönhető a Coventry váratlan pontszerzése (0-0). A Villa váratlan kisiklását azonmód kihasználta a Man­chester United. Igaz, némi eről­ködés árán... A Sheffield Wednesday — Sheridan egy óra után elért tizenegyes gól­jával —, a 84. percig győze­lemre állt. Ekkor a Vörös Ör­dögök csapatkapitánya, Steve Bruce szöglet utáni fejessel egyenlített, majd a rendes já­tékidő lejárta után öt perccel, tehát a 95. ugyancsak ő, s ugyancsak fejjel bevette Woods kapuját, az Old Trafford leg­újabb hősévé téve önmagát (2-1). Némi indoklásra szorul, miért nyúlt „Puhl-hosszúságú­­ra” a 37. forduló legizgalma­sabb mérkőzése. Nos, nem má­sért, minthogy a második já­tékrész elején Peck játékveze­tő megsérült, s időbe tellett, mire — ápolása után —, az egyik partjelző, Hilditch átve­hette a helyét... A címvédő Leeds tavalyi önmagára emlékeztetett szom­baton. A kékek 5-2-vel zavar­ták haza Blackburn dicső fiait. Az öt gólból hármat (igaz, kettőt büntetőből), a skót Strachan jegyzett, a maradé­kon Wallace és Chapman osz­tozott testvériesen. A Dalg­­lish-gárda részéről Gallacher és Atkins volt eredményes. Kétszer is vezetett, végül mégis üres kézzel távozott a Loftus Roadról, a QPR fész­kéből a Nottingham Forest. A londoniak 4-3-as sikere első­sorban Les Ferdinand érde­me, a válogatott csatár egy­maga három gólt szerzett. A döntő találatot mégsem ő, ha­nem Wilson küldte a hálóba, mégpedig tizenegyesből. Az utolsó helyen rekedt és kieső­nek látszó Forest gólszerzői: Black (2) és Bannister. 37. forduló: Tottenham— Norwich 5-1, Wimbledon— Crystal Palace 4-0, Sheffield United—Manchester City 1-1, Aston Villa—Coventry 0-0, Ipswich—Arsenal 1-2, Leeds Oldham 1-0, Manchester Uni­­—Blackburn 5-2, Liverpool— ted—Sheffield Wednesday 2-1, Middlesbrough—Everton 1-2, QPR—Nottingham 4-2, Southampton—Chelsea 1-0. Az élcsoport: 1. Manchester United 69 pont, 2. Aston Villa 68, 3. Norwich 65 (38). SKÓCIA. 9. forduló. Aird­­rie—Aberdeen 1-1, Hearts— Dundee United 0-0, Patrick Thistle—Falkirk 0-1, Ran— gers—Motherwell 1-0, St. Johnstone—Celtic 1-1. Az élcsoport: 1. Glasgow Rangers 63 pont (37 mérk.), 2. Aberdeen 53 (37), 3. Celtic 52 pont. A forduló mérkőzése: Internazionale-Mila 1-1 (1-0) Ruud, a Milán „arany tuli­pánja" - csakúgy, mint leg­utóbb a Torino ellen ez­úttal is megmentette a Mi­lán becsületét Milano, Giuseppe Meazza stadion, 73 000 néző. Vezette: Pairetto (Tori­no). Gólszerzők: Berti (44. p.), ill. Gullit (84. p.). Inter: Zenga — Bergomi, Paganin, Battestini, De Agostini — Berti, Salimov, Manicone, Orlando (Tac­­cola, 60. p.) — Sosa, Schil­­liaci. Milán: Rossi — Tassotti (Nova 23. p.), Baresi, Cos­­tacurta, Maldini — Eranio, Albertini, Rijkaard, Lenti­ni — Gullit, Papin­­ (Massa­­ro 69. p.). Nem sikerült az Inter „derbi-hadművelete”, mert bár a kék-feketék talán az idény legjobb mérkőzését játszották a Milán ellen, Gullisnak a néhány perccel a mérkőzés vége előtt lőtt gólja azt jelenítette, hogy továbbra is hét pont kü­lönbség marad­t a két csa­pat között, így a piros-fe­kete csapat hét fordulóval a bajnokság befejezése előtt már ráfércelheti mezére a bajnoki jelvényt, a scudet­­tót. Az Inter edzője, Bagnoli — most már inkább c­sak babonából — ismét áten­gedte a kispadot helyette­sének, Maddének, aki azon­ban nem tudta megismétel­ni az előző két mérkőzésen mutatott „teljesítmény­ét”, csak döntetlent ért el. A szakadó esőben az In­­ter kezdte jobban a talál­kozót, Berti bal oldali be­adását Schillaci azonban el­puskázta, 23 perc elteltével cserére kényszerült Capello edző. A térdén megsérült Tassotti helyett Nava állt be. Az Inter játékosai egy percre sem engedték ki ke­zükből a kezdeményezést, különösen Berti és az uru­guayi idegenlégiós, Rubén Sosa volt elemében. Ez utóbbi a 30. percben jobb lábbal, kapásból lőtt Rossi kapujára, a Milan portása azonban nagyszerű­ reflex­szel hárított. A vendég Milán első ve­szélyes akciója a 41. perc­ben dobogtatta meg a kö­zel 70 000 Inter-szurkoló szívét, akik megkönnyeb­bülten sóhajtottak föl,­­ami­kor a jobbhátvéd lövése messze a keresztléc felett hagyta el a játékteret. A 44. percben vezetést szerzett az Inter. Jobb ol­dali szabadrúgás után a felugró Berti szinte a kapu torikából fejelte a hálóiba a labdát (1-0). Szünet után egy szinte kicserélt Milan jött ki a pályára. Capello csapatá­ban elsősorban Gullit és Lentini játékát kell kiemel­ni, míg Papin tőle szokat­lan módon meglehetősen szürkét játszott. Maldiniék valósággal tűz aillá vették Zenga kapuját, aki azonban reme­k védé­sekkel (Maldinii és Lentind a megmondhatói) és szoká­­sos szerencséjével rendre mentetni tudott. Az Inter ellentámadásai is életveszélyesek voltak, igaz, ezúttal a Sosa, Schil­­laci kettős nem működött olajozottam. Talán ezen — is — ment el a kék-feketék győzelme... A második félidő 35. per­cében Lentini lövése még a felső kapufáról pattant az alapvonalon túlra, de 4 perc elteltével Gullit megszerez­te a döntetlent — és nagy valószínűséggel a scudettót — jelentő góllt. A csereként beállt Taccola hibáját ki­használva a holland játé­kos lecsapott egy labdára a 16-os jobb oldalon, jobb lá­bas lövésével szemben Zen­ga tehetetlen volt. (1-1). A hátralevő percekben is a Milan támadott többet, sőt, Gullit ismét góllt sze­rezhetett volna, ezúttal azonban az Inter kapusa a helyén volt. A mérkőzés végén Baresiék hatalmas örömünnepet csapta­k a pá­lyán, a kemény játékot és olykor heves vitákat hozó találkozón elért döntetlen a csapat talán legfontosabb pontját jelentette a bajno­ki évben. (M. T.) WHBm % &