Nemzeti Sport, 2001. április (12. évfolyam, 89-117. szám)

2001-04-01 / 89. szám

J 4 Hazai labdarúgás SOPRON-D? : Izgalmas hosszabbításban a 97. percben lőtt góllal nyerték meg a soproniak a kiesési rangadót Menekülés a győzelembe A mérkőzésről tudósított: S. TÓTH JÁNOS, TÓTH PÉTER ,­azt még sportvezetői pályám elején megta­nultam, hogy az edzőnek és a klubvezetőnek minden meccs előtt össze kell csomagolni a holmiját, hogy kudarc esetén útra kész le­hessen” -mondta kissé kesernyés tréfával a találkozót megelőzően Klement Tibor, a Matáv Compaq Sopron klubigazgató­ja. Noha Sopronban annak ellenére sem volt pánikhangulat, hogy a bajnokság első nyolc fordulójában nyeretlen ma­radt a csapat, s ezzel egyenes összefüg­gésben a táblázat utolsó helyére csúszott vissza, azzal a Matávnál mindenki pon­tosan tisztában volt, hogy a DVSC elle­ni összecsapás sorsfordító lehet a házi­gazdák számára. Ezt sugallta a hazai ult­ráknak a pályát övező kerítésre füg­gesztett „Most vagy soha!” feliratú transzparense is, s nyilvánvalóan a harci kedvet fokozandó bömbölt a hangszó­rókból a mérkőzés felvezetéseként az Europe együttes „Végső visszaszámlá­lás” című örökzöld slágere. A Sopron szakvezetője, Reszeli Soós István az utolsó pillanatban megkavarta kártyáit: kihagyta a kezdő tizenegyből az eddig folyamatosan szerepeltetett Karol Prazenicát, viszont helyet szorított a csa­patban a másik szlovák légiósnak, a jobb oldali középpályás Lubomir Orabinecnek, és szerkezeti változásról is határozott, hiszen három csatárt küldött harcba. „ Takács Lajost korábban keményen kriti­záltam a teljesítménye miatt, és úgy tűnik, a kritikáknak meglett a hatása, mert hét közben nagyszerűen dolgozott. Megálmod­tam, hogy játszatnia kell” - indokolta egyik húzását Reszeli. Kollégája, az első két fellépés után százszázalékos mérleggel büszkélkedő Pajkos János különösebb idegesség nél­kül szopogatta elmaradhatatlan nyaló­káját, s annak ellenére sem tűnt túlságo­san zaklatottnak, hogy villámcsatára, Bajzát Péter eltiltása, míg centerhallja, Frida Ferenc bokaszalagjának bevérzése miatt a lelátóra kényszerült. Az első félidőben a várt elsöprő sop­roni rohamokból semmi sem lett. A há­zigazdák idegesen, kapkodva, pontatla­nul futballoztak, s öt percnek kellett pél­dául eltelnie, mire a válogatott balszél­sőt, Nagy Tamást bevonták a társak a já­tékba. A DVSC gondosan megszervezte védelmét (Somogyi József például Siklósi Csaba személyében külön őrzőt is ka­pott), de a látogatók hátsó alakzatának szakítószilárdságáról nemigen kaphatott képet a publikum, a Matáv-akciók ugyanis egy-egy bántó technikai hiba miatt jobbára már a debreceni térfél kö­zepén elhaltak, a távoli lövések nyomán pedig a kapu mögötti vasrácsot rongálta a labda. Helyzetig a DVSC sem jutott, de a vendégek érezhetően nyugodtab­­ban építkeztek, más kérdés, hogy érde­mes eredmény nélkül. „Reszeli, ez nem futball!”- harsan fel egy néző hangja, az amúgy füttyszótól hangos lelátón, ám a hangulat egyik pillanatról a másikra megfordult, hiszen a félidő hajrájában előnyhöz jutott a hazai csapat. A folytatásra egy érezhetően felszaba­dult Sopron érkezett, az első játékrész hosszabbításában lőtt gól szinte csodát tett a házigazdákkal. S gyaníthatóan végképp megnyugodtak volna, ha a já­tékrész elején a DVSC tizenhatosán be­lül kalandozó Szabados József ziccer­helyzetben elvállalja a kapura lövést. Ez­zel együtt alapjaiban változott meg a ta­lálkozó szakmai képlete, hiszen a lep­ergő percek a Lokit szorították, a sopro­niaknak viszont az óhatatlanul kinyíló debreceni védelem mellett jóval na­ Gólszerző: Varga K (1 -0) a 45., Radojicsics (1-1) a 89., Szabados (2-1) a 97. percben Sárga lap: Ulveczki [Tóth Miklós buktatásáért) a 14., Somogyi (rátartott Schmidt lábára) a 30., Nagy T. (reklamálásért) a 49., Tóth M. (Böőr buktatásáért) a 66., Szatmári (buktatta Szaba­dost) és Kerekes (reklamálásért), mindkettő a 75., Salagean (reklamálásért) a 90. percben Szögletarány: 9:1 (3:1) Sopron, 2000 néző Vezette: Sóthy (Szabó, Szekrény) így bíráskodott (7). Sóthy András játékvezető­vel kapcsolatosan nem voltak jó emlékei a sopro­niaknak, az utóbbi három mérkőzésükön ugyanis egy Matáv-futbalista mindig a kiállítás sorsára ju­tott. A bíró most azonban piros lapok és nagyobb hiba nélkül vezette le a parázsló összecsapást Igaz, a debreceniek fájlalhatják, hogy a mérkőzés végén „beígért" kétperces hosszabbításból hét lett hiszen a hazaiak ebben az időszakban sze­rezték a győztes gólt gyobb terük nyílott az akciózásra. Nagy kérdés volt persze az is, hogy a hazai bekksor képes lesz-e kihagyás nélkül vé­gigjátszani a félidőt, hiszen utoljára ta­valy november 12-én, az MTK ellen tu­dott a Sopron kapott gól nélkül bajnoki meccset zárni. Különösebb kárt azon­ban nem tudtak okozni a debreceniek a Matáv hátsó alakzatában, mert Bajzát tá­vollétében hiányzott a lendület és a tem­pó a látogatók támadásaiból, az amúgy fejjel veszélyes Kerekes Zsombor pedig csak kínlódott Horváth Róbert felügyele­te alatt. A debreceni csatár idegesen fut­ballozott, de csak egy fölösleges rekla­málást követő értelmetlen sárga lappal írta be végül magát a jegyzőkönyvbe. A hajrában egyre kevesebb kíméletet adtak egymásnak a felek, de úgy tűnt, a játék széttördelése a soproniaknak kedvez - csak hát amikor lélekben talán már csu­pán a legoptimistább debreceniek hittek a pontmentésben, egy emlékezetesen szép szabadrúgás góllal egyenlíteni tu­dott a DVSC. Ám ezzel még nem volt vége, mert slusszpoénként jött egy újabb szabadrúgás, és a kapufáról lepattanó labdát az élelmes Szabados a hálóba ko­torta, hiába reklamáltak kétségbeesetten kezezést a vendégjátékosok. A Sopron utoljára még a kvalifikációs bajnokság során, október 14-én nyert bajnoki mérkőzést, s a Borsodi Ligában most első alkalommal kasszírozott egy mérkőzésen három pontot. MA­TÁV SOPRON DEBRECENI VSC Horváth T. 6 Fekete 0 Varga K. 6 Bernáth 5 Szabados 6 Vadicska 6 Horváth R. 6 Alekszics 6 Orabinec 4 Szatmári 5 Tóth M. 5 Böőr 5 Somogyi 6 Siklósi 5 Salagean 5 Radojicsics 6 Takács L. 4 Ulveczki 5 Preisinger 5 Kerekes 4 Nagy T. 4 Schmidt 4 Vezetőedző: Vezetőedző: Reszeli Soós István Pajkos János Takács helyett Sira (-) Ulveczki helyett Szabó az 1.,Orabinec­elyett II Zs. (5) az 52., Perger (-) a 72., Prei- Schmidt helyett Balás­singer helyett Bausz (4) az 57., Böőr helyett (-) a 81. percben Paróczai (-) a 92. percben Nagy Tamás (jobbra) ezúttal nem sok veszélyt jelentett a debreceni kapura, ám így is boldog, mert nyert a Matáv Sopron HIRDETÉS5^ matáv • ISDN A Borsodi Liga (NB I) állása 1. Ferencváros 953114- 4+1022 (4) 2. MTK 843112- 4+821 (6) 3. Videoton 951314- 7+718(2) 4. Győri ETO 851212- 9+318(2) 5. Dunaferr 9414 9-15-618(5) 6. Újpest 84-414-16-217(5) 7. Vasas DH 933315-12+316(4) 8. Kispest 942318-15 +315(1) 9.ZTE 933312-12 013(1) 10. Sopron 914411-14-310(3) 11. Lombard 8116 7-20-1310(6) 12. Debrecen 92-712-22-10 9(3) 10. forduló meGcsei Április 6., péntek Győri ETQ-Dunaferr (Tv: Sportl) 18.00 Április 7., szombat DVSC-Kispest-Honvéd 16.30 Vasas DH -Ferencváros (Tv: m 1) 16.45 MTK Hungária-Zalahús-ZTE 18.00 Videoton-Matáv Compaq Sopron 19.00 Április 8., vasárnap Lombard-Újpest [Tv: Sportl) 13.00 MESTERMÉRLEG Ennek így kellett történnie! A nagy tét miatt nem futballoztunk hibátla­nul, de ha kihasználjuk lehetőségein­ket, már a második félidő közepén eldönthettük volna a találkozó sorsát. RESZELI SOÓS ISTVÁN a Matáv Compaq Sopron edzője Nem érdemeltünk vereséget, sőt úgy érzem, a találkozónak mi vagyunk az erkölcsi győztesei. Rejtély, hogy a játékvezető miért ötvenkét perc után fújta le a második félidőt, amikor a segítője csak három perc hosszabbítást jelzett. pajkos János a DVSC edzője FÉNY ÉS ÁRNYÉK Mindkét együttes kieső helyen várta a soproni meccset, azaz tipikus „hat­pontos mérkőzés” várt a csapatokra, annak minden idegi hordalékával együtt. A soproni rendezők azonban sportszerűen eltekintettek a lélektani háborútól, és a találkozó előtt a han­­gosbemondón át külön is gratuláltak a Lolának az Újpest elleni kupasiker­hez. A vártnál lényegesen szerényebb érdeklődés mellett kezdődött a talál­kozó, ráadásul a Matáv játékosait már az első hibák után válogatott szidal­makkal idegesítette a publikum egy része. Miközben a maroknyi DVSC- tábor lelkesen biztatta együttesét, a hazai játékosok jobbára csak kritikát kaptak, amivel a legkevésbé sem segí­tettek a szurkolók csapatuknak. 2001. április 1vasárnap memzetisport 2­1 PERCRŐL PERCRE 8. perc: A Sopron végezhetett el szabadrúgást a balösszekötő helyéről, 25 méterről. Somogyi sarokkal gurí­tott a közvetlenül mellette álló Tóth Miklós elé, ő pedig jobb lábbal lapo­san célzott. Feketének nem kellett közbeavatkoznia, mert a labda a jobb alsó sarok mellett néhány centivel hagyta el a játékteret. 9. perc: Böőr ívelt középre a jobb oldalról, 15 méterre az alapvonaltól. Jobblábas beadás után a jobbösszekötő helyéről, 12 méterről Radojicsics fe­jelhetett, a labda azonban a földön egyet pattanva erőtlenül ment el a jobb sarok mellett. 25. perc: Tóth Miklós pöckölt a mellette futó Somogyi elé, a debrece­ni térfél közepénél. A játékmester ket­tőt tolt a labdán, majd húsz méterről, ballal sokkal a bal sarok mellé lőtt. 29. perc: Somogyi a jobbösszekötő helyéről, 27 méterről lőhetett szabad­rúgást. Ballábas kísérlete után a kapu közepébe guruló labdát Fekete kapus megfogta. 35. perc: Kerekes 17 méterről, középről bal lábbal próbálkozott, ám mivel „eltörte” a labdát, Horváth ka­pusnak is egyszerű dolga volt, bár le kellett hajolnia a középre tartó labdá­ért. 40. perc: Takács a tizenhatoson be­lül, a balösszekötő helyén indult meg. Az alacsony csatár befelé húzott, csi­nált egy cselt, majd lövés helyett Tóth Miklósnak gurított vissza. A középpá­lyás a tizenhatos vonalánál, középről, bal lábbal kapásból célzott is, a labda mintegy fél méterre a bal alsó sarok mellett gurult el. 44. perc: Orabinec remekül látta meg a csatárposzton beinduló Taká­csot, és a szlovák játékos jobb oldalról futtatta is a támadót. Takács tolt egyet a labdán, majd nyolc méterről, a jobbösszekötő helyéről próbált elpör­getni a vetődő Fekete felett, ám mivel a kapus közel volt, a testéről szögletre pattant a labda. 45. perc: Somogyi újabb szabadrú­gása ez alkalommal a jobb oldalról szállt be. A alapvonaltól nyolc méter­ről, ballal középre csavart labdára Varga Krisztián érkezett, és miután Fekete kapust is megelőzte, öt méter­ről, középről fejjel a jobb felső sarok­ba csúsztatott. 1-0 49. perc: Az első veszélyes soproni kontra: Nagy Tamás középen vezette a labdát, és amíg soproni részről Preisinger és Salagean is követte a tá­madást, addig debreceni részről csupán Alekszics várta a támadókat. Nagy vé­gül a bal oldalán futó Salageannak passzolt, aki a balösszekötő helyéről, 14 ballal Fekete ölébe lőtt. 54. perc: Szabados szerzett labdát saját kapujától húsz méterre, középen. Vadicska mellett Preisingert hozta já­tékba, aki megindult, majd a tizenhatos vonalánál nagyon jól ívelt a DVSC vé­delme mögé. Szabados a jobbösszekötő helyén, 11 méterre a kaputól lövés he­lyett középre passzolta a labdát, a telje­sen üresen álló Preisinger elől azonban Alekszics szögletre rúgta a labdát. 85. perc: Szabó II Zsolt passzolt a kapunak háttal álló Baláshoz, aki 15 méterről Siklósi elé gurított. Ő középről, 18 méterről, ballal lőtt is - nem sokkal a bal sarok mellé. 86. perc: Somogyi a jobbösszekötő helyéről, 26 méterről végezhetett el szabadrúgást, és ballal a jobb alsó sarok felé célzott, Fekete azonban vetődve szögletre ütötte a labdát. 89. perc: Ez aztán a váratlan fordu­lat! Szabadrúgáshoz jutott a Debrecen a jobbösszekötő helyén, 26 méterre a kaputól. A labda mögé Radojicsics állt, s ballal óriási erővel hatalmas gólt lőtt a jobb felső sarokba. 1-1 92. perc: Somogyi bal oldali szöglete után középen, hat méterre a kaputól Tóth Miklós pörgetett a labdába, majd három méterről Horváth Róbert csúszott be, erőtlen, ám veszélyes lövését Fekete a bal alsó sarok elől mentette. 93. perc: Szabó II Zsolttól Radojic­­sicshez került a labda, és a szerb közép­pályás a balösszekötő helyén, 12 méter­re a kaputól csupán Horváth Tamás kapussal állt szemben, ennek ellenére ballal a kivetődő kapusba lőtt. 97. perc: És akkor elszabadult a po­kol! Somogyi végezhetett el szabadrú­gást a kaputól 25 méterre, középről. A ballábas lövés után a labda a jobb olda­li kapufa és a felső léc találkozásánál érintette a kaput. A kipattanó labdára egy vendégvédő sem figyelt, így Sza­bados - három társa őrizetében - hat méterről, jobbal guríthatott a teljesen üres kapuba. A találat után a vezetők a pályára rohantak ünnepelni... ­iá41