Nemzeti Sport, 2016. december (114. évfolyam, 328-356. szám)

2016-12-03 / 330. szám

ÖRÜLT ba­noki hulla Micsoda szezon! Micsoda bajnoki küzdelem! Micsoda hajrá! Noha a 2016-os Formula-1-es idényben a Mercedes dominanciája minden eddiginél nyomasztóbb volt, két fantasztikus versenyzőjének, Nico Rosbergnek és Lewis Hamiltonnak köszönhetően egészen a 21. futam utolsó köréig izgalmas maradt az év. íme, kettejük csatája Miután a 2014-es és 2015-ös bajnoki harcban alulmaradó Nico Rosberg négy magabiztos győzelemmel kezdte az idényt, már sejtettük, hogy izgalmas év vár ránk, azt azonban nem gondoltuk volna, hogy a harc egészen a maratoni, 21 futamos idény utolsó köréig húzódik. Bár nyilván minden rajongó azt sze­rette volna, ha a két rivális többször küzd meg egymással kerék kerék elleni csatában, 2016-ban így is jóval több for­dulatot és izgalmat élhettünk át, mint egy átlagos évben. A Mercedesnek nem lehe­tünk elég hálásak azért, hogy nemcsak kitartott bombaerős pilótapárosa mel­lett, hanem hagyta is tagjait végig sza­badon versengeni, egy klasszikus első, illetve második számú versenyző kije­lölésével valószínűleg már a nyár végé­re eldőlt volna minden érdekes kérdés. Egy F1-es idényt mindig az fullaszt una­lomba, amikor a domináns csapat egyik versenyzője látványosan jobb, mint a másik, a Mercedesnél azonban szeren­csére nem ez a helyzet, így Nico Rosberg és Lewis Hamilton küzdelme tényleg visszaidézett valamit Ayrton Senna és Alain Prost legendás ütközeteiből, ami­kor autóik szintén verhetetlenek voltak. Bár egyértelmű, hogy a 2016-os vias­­kodást döntően befolyásolták Hamilton motorhibái, az is nyilvánvaló, hogy el­lene szinte csak így lenne bárkinek is esélye csapaton belül. Rosberg éppen azért méltó teljes mértékben a világbaj­noki címre, mert más világbajnokokkal ellentétben, nem Mark Webber, Rubens Barrichello, Riccardo Patrese kalibe­rű pilótát kellett legyőznie ugyanolyan autóval, hanem Hamiltont, akit a több­ség máris az F1-történelem legjobb­jai közé sorol. Ha csupán a pályán nyúj­tott teljesítményt nézzük, a brit ezúttal is csapattársa fölé kerekedett, ám Rosber­­gen kívül kevesen tudták volna ilyen ha­tékonyan kihasználni a háromszoros vi­lágbajnok megingásait és egyéni hibáit. Grafikonunkon is látszik, hogy amikor Hamiltonnak bármiféle problémája volt, társa vércseként csapott le a lehetőség­re, márpedig 21 versenyen át ilyen stabil teljesítményt hozni tényleg elképesztően nagy kihívás. Igen, bajnoki évei alatt egy­­egy versenyen Michael Schumachert vagy Sebastian Vettelt is megszorongat­ta aktuális társa, akkora nyomást viszont egyetlen pilóta sem helyezett rájuk, mint Rosberg idén Hamiltonra. A friss világ­bajnok a szezon elején kihasználta rivá­lisa két rossz rajtját és két motorhibáját, így már a negyedik futam után 13 pontos előnnyel vezetett, melyet hiába vesztett el a nyári szünet előtt, a hajrára ugyan­olyan motiváltan tért vissza. Hamilton még belgiumi hát- / sS' rasorolása után is megőrzött 9 pontot előnyéből, utána azonban­­, Marco Rosberg Monzában és Szin-­­­gapúrban is önerőből győzte "Sír, ^ le ellenfelét, a brit sepangi J motorhibája már csak a f ^^OA/ végső döfést jelentette, j -48^ | Noha Hamiltonnak / | még ekkor sem volt . .^1^Karv nj^yx p minden veszve, ha / ' az utolsó öt ver- / ***­senyt megnyeri,­­ .. ő a világbajnok, \ ám Szuzukában \ ismét fájó vereség \\ get szenvedett Ros- \\ jk­bergtől, a 33 pontos \ \ hátrány ledolgozásához VV­­ák pedig kifutott az időből.A vk sportág tehát új bajnokot­­ ünnepel, s a diadalt még­­ különlegesebbé teszi Keke Rosberg 1982-es vb-címe - az F1 1950-ig visszanyúló történelmé-­­­ben ez csupán a második alkalom, ami­­kor egy világbajnok fia is felér a csúcs­ra. A 2016-os idényt tehát nem fogjuk minden idők legjobbjai között emlegetni, ugyanakkor a végsőkig kiélezett párharc miatt panaszra sincs okunk. Pláne a pénteki csattanó fényében: Nico Rosberg bejelentette, vb-címe megszerzése után nem versenyez többé az F1 -ben... Hamilton időmérőjét tönkretette egy motorhi­ba, és az utolsó helyről indulva hetedikként szelte át a célvonalat, miközben Rosberg ismét nyert. A pontkülönbség alakulása­­. A rajt után Rosberg megelőzte Hamiltont, a brit azonban néhány kanyarral később visszatáma­dott, de a pályáról leszorulva megpördült és belecsúszott csapattársa autójába. Káprázatos júliusi győzel­mi sorozatával Hamilton egy hónap alatt ledolgozta hátrányát, sőt 19 pontos előnnyel mehetett nyári szünetre. Bajnok apák és fiúk : Keke Rosberg Nico Rosberg (1982) (2016) J Graham HilK (1962,1968) D ..... verseny ..... ...győzelem.... ..... dobogó ..... .... pole pozíció... élen megtett kör I Rosberg -..... győzelem.... ..... dobogó ..... .... pole pozíció... leggyorsabb kör élen megtett kör Hamilton két győzelemmel állt fel a padlóról, miközben Rosberg sem Monacóban, sem Montrealban nem találta a ritmust, így előnye 9 pontra olvadt. Hamilton az utolsó utáni esélyét is elszalasztotta, amikor Szuzuká­ban a rajtot ismét elrontva csak harmadik lett, és Rosberg előnye 33 pontra nőtt az utolsó négy futam előtt.