Népszava, 2024. január (151. évfolyam, 1-26. szám)

2024-01-19 / 16. szám

M| NÉPSZAVA CpPIDT­I 2024. január 19., péntek O lx I LAPSZÉL Carlos Sainz a végső siker kapujában Nagyon közel került pályafutá­sa negyedik Dakar-rali-győzel­méhez a spanyol Carlos Sainz, aki harmadik lett a Szaúd-Ará­­biában zajló viadal utolsó előt­ti, csütörtöki szakaszán, me­lyen legfőbb riválisa, Sebastien Loeb műszaki hiba miatt sok időt veszített. A motorosoknál a botswanai Ross Branch meg­nyerte ugyan a csütörtöki sza­kaszt, de az összetettben éllovas amerikai Ricky Brabec az utolsó nap előtt még mindig több mint 10 perces előnnyel vezet az ös­­­szetettben. A mezőny a pénteki zárószakaszon 175 kilométer­nyi gyorsasági szakaszt teljesít Dzsanbuból indulva és oda vis­­­szaérkezve. NÉPSZAVA Elhunyt a Golden State szerb másodedzője Elhunyt Dejan Milosevic, az észak-amerikai kosárlabda-baj­nokságban (NBA) szereplő Gol­den State Warriors szerb má­sodedzője. A 46 éves szakember Salt Lake Cityben egy csapat­vacsora során szívrohamot ka­pott, kórházba szállították, de az életét már nem tudták meg­menteni. Milosevic játékosként a szerb-montenegrói válogatot­tal 2001-ben Európa-bajnoki címet szerzett. Edzőként 2021- ben szerződtette a kaliforniai klub, és rögtön az első idényé­ben NBA-bajnoki címet ünne­pelhetett. MTI Kapás Boglárka indul egyéniben Dohában Lezárult a nevezés a dohai vizes világbajnokságra, és végleges­sé vált a magyar úszóválogatott névsora, amelyben Kapás Bog­lárka is szerepel. A 2019-es vi­lágbajnok a korábbi listán még csak a váltókban kapott helyet, végül azonban 200 méter pil­langón és 400 méter vegyesen is rajthoz állhat. A tervek sze­rint egyéni távokon kilenc férfi és hat női versenyző indul. Do­hában az úszóversenyek febru­ár 11-én kezdődnek. MTI Három évig Máltán lesz a négyes döntő Ettől az évtől 2026-ig Máltán rendezik a férfi vízilabda Bajno­kok Ligája négyes döntőjét a vi­zes sportokat tömörítő európai szövetség (LEN) döntése alap­ján. A BL második csoportköre március 8-án kezdődik, a ma­gyar bajnok FTC-Telekom Bu­dapest a spanyol Barcelonetával, az olasz Bresciával és a Vámos Mártont foglalkoztató görög Olympiakosszal szerepel azonos négyesben, melyből az első kettő jut a négyes döntőbe. N­ÉPSZAVA in Q<'<z ÖO OJ cü<C < 2 \ZW I Távolabb az álomtól FIASKÓ A sokat hibázó magyar férfi­ kézilabdaválogatott 30-29-re kikapott az osztrák csapattól az olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokság középdöntőjének első fordulójában, csütörtökön Kölnben. KOROM MILÁN A magyar férfi-kézilabdavá­­logatottra - amely három győzelemmel kezdett a cso­portkörben - csütörtökön, a középdöntő nyitányán az olimpiai kvalifikáci­ós egyik Európa-baj­nokság meglepetéscsa­pata, Ausztria várt, amely a papíron jóval erősebb, a 2022-es Eb-n ezüstérmes, a 2023-as vb-n harma­dik Spanyolországot utasította maga mögé, s ejtette ki a csoportkörben. Érdekesség, hogy a magyar vá­logatott szövetségi kapitánya, Che­­ma Rodriguez és az osztrákokat irányító szlovén Ales Pajovic játé­kosként egykor csapattársak voltak a spanyol Ciudad Realban, mellyel együtt nyerték meg a Bajnokok Li­gáját. A 21 éves Palasics Kristóf rögtön ziccert védett, majd a remek ma­gyar támadójátéknak köszönhe­tően 3-0-lal indult az összecsapás. Négy és fél perc múltával betalál­tak az osztrákok. A kilencedik mi­­nutumban Ancsin már negyedszer volt eredményes, ezzel 6-3-ra mó­dosította az állást. A folytatásban Ancsin cserét kért térdsérülés miatt, ám a ma­gyarok lendülete nem hagyott alább, átlövésből és beállóspozíció­­ból is potyogtak a gólok. Hiába ke­rültek emberelőnybe a magyarok, létszámfölényben lövésig sem ju­tottak el, az osztrákok ellenben le­­rohanásból könnyű gólokat lőve egyenlítettek, gyorsan odalett a négygólos különbség. Az első osztrák időkérés után a rivális támadásban rendre lecse­rélte kapusát, így létszámfölény­ben támadott. A magyarok nem nagyon tudtak ezzel mit kezdeni, viszont Rosta révén sikerült egy­szer betalálni az üres kapuba. A fe­lek végül 17-17-es állásnál vonultak az öltözőbe. A térfélcsere után kicsit megtor­pant az ellenfél, Máthé Dominik bombájával már kettővel mentek a magyarok. A 39. percben Máthé rontott hetest, majd kettős em­berhátrányban kerültek a magya­rok. Ennek köszönhetően a rivális egyenlített, majd a 43. percben a meccs során először át is vette a ve­zetést (22-23). A több mint ötperces gólcsendet aztán Máthé törte meg, az osztrá­kok létszámfölényes támadójáté­kára viszont továbbra sem volt meg az ellenszer. Chema a 45. percben Palasicsot lehívta a pályáról, a haj­rában Bartucz őrizte a kaput, aki hiába védett többször is bravúrral, Möstl sem adta alább a túlfélen. Az 54. percben Imre egyenlí­tett (26-26), Frimmelt pedig két percre leküldték a bírók. Az oszt­rákok egálra lehozták ezt a perió­dust, aztán viszont Bóka révén si­került visszaszerezni a vezetést (28-27). Az öröm nem tartott so­káig, egy perccel a vége előtt már újra az osztrákoknál volt az előny. Fazekas ezután nemcsak gólt lőtt, Herburgert is leküldték a bírók, így az ellenfél nem tudott létszám­­fölényben támadni, de így is beta­lált. Magyar válasz már nem volt, Ausztria nyert 30-29-re. „Voltak problémáink a hét a hat elleni védekezésben, ezen azért javítottunk a második félidőben - kezdett bele az értékelésbe a magyarok szövetségi kapitánya. Támadásban nem volt problé­mánk, rendre megtaláltuk a be­állókat, aztán a játékvezetők úgy gondolták, hogy támadófault volt, vagy nem történt szabálytalan­ság. Az osztrákok azt gondolhat­ták, hogy játszhatnak így, de azért küzdöttünk a végéig. Meg akartuk nyerni a meccset, az osztrákokon talán nem volt olyan nagy nyomás az utolsó öt percben. Ez az első meccs volt a legfontosabb a közép­döntőben, ha nyertünk volna, ak­kor közelebb kerültünk volna az elődöntőhöz. Most öt percünk van szomorkodni, fókuszálnunk kell tovább. Van még három mérkőzés, elérhetjük még az elődöntőt” - tet­te hozzá Chema Rodriguez. A magyarok a folytatásban szombaton Horvátországgal, hét­főn a házigazda Németországgal, szerdán pedig az olimpiai címvé­dő Franciaországgal találkoznak. A csoport első két helyezettje jut az elődöntőbe, a harmadikok pedig az ötödik helyért játszhatnak. Az osztrákok hét a hat el­leni táma­dójátékával nem tudtak mit kezdeni a magyarok e­ öo ü öo A középdöntő kölni I. csoportja Csütörtöki meccsek: Magyarország-Ausztria 29-30 Franciaország-Horvátország 34-32 Németország-Izland - lapzárta után Az állás: 1. Franciaország 4 pont/2 mérkőzés (67-62), 2. Ausztria 3 pont/2 mérkőzés (58-57), 3. Magyarország 2 pont/2 mérkőzés (62-55), 4. Horvátországi pont/2 mérkőzés (60-62), 5. Németország 0 pont/1 mérkőzés (30-33), 6. Izland 0 pont/1 mérkőzés (25-33) „Pingpong” a teniszpályán ÜTŐS ROVAT AUSTRALIAN OPEN A huszon­egyedik században rongyosra kop­tatták a kifejezést, hogy „sorsdöntő mérkőzés”. Ám most tényleg volt egy ilyen meccs. Az amerikai Da­nielle Collins, aki másfél éve, a US Open elődöntőjében megfosztotta Iga Swiateket attól, hogy finalista legyen, megint győzelemre állt a női világelső ellen. A harmadik szettben (4:6, 6:3 után) 4:1-re vezetett, de a következő öt játékot kivétel nélkül elvesztette (4:6). Majd az ausztrál nyílt bajnokság második fordulójában elszenvedett vereség után bejelentette: az idén abbahagyja a teniszt. „Annyi más is van az életben - tette hozzá. - Pél­dául, hogy gyerekem legyen.” Ugye valóban sorsdöntő mérkő­zés zajlott? S a győzelem után a nap poénja is Swiateké volt. A nyertes azt mondta: „Nem értem, hogy még mindig itt vagyok. Már a repülőté­ren ültem.” Erős kör volt, a sorsfordító ta­lálkozó mögé szorult minden idők legizgalmasabb női mérkőzése. Az eredményt tekintve mintha régi pingpongot játszott volna az orosz Anna Blinkova és a kazah Jelena Ribakina, a verseny harmadik ki­emeltje. A döntő szett rövidítése 22- 20-szal zárult. Csak a tie-break több mint 30 percig tartott. A meccs 2 és háromnegyed óráig. A szerkesztő azt kérte, ma rö­viden írjak, ezért (nem különö­sebben bravúros) röptében ös­­­szefoglalom: leírhatatlan, ami folyt, és felfoghatatlan, hogy valaki ilyen színvonalú játék­kal is kikaphat. Blinkova kije­lentette: „Erre a napra örökké emlékezni fo­­­­­­­gok.” Vagyunk ez­zel néhány milliónyian. S hogy mi történt még? A férfiaknál a szerb Miomir Kec­­manovic az ötödik játszma rövi­dítésében 11-9-re győzött a német Jan-Lennard Struff ellen. Szinte rá se hederítettünk. A német Alexander Zverev két, egyaránt 7:6-os szettel fordítot­ta meg az ötjátszmás mérkőzést a szlovák Luka Kleinnel szemben.­­ Semmiség. A norvég Casper Ruud csak a döntő szett tie-break­­jében (10-7) tudta felülmúlni az ausztrál Max Purcellt. Smafu. Bár Zverev nyilatkozatára érde­mes figyelni: „Klein valószínűleg jobban megérdemelte volna, hogy megnyerje a meccset, mint én. De néha ilyen a tenisz.” El ne felejtsem: párosban a Fu­­csovics Márton, Marozsán Fábián kettős 6:3, 6:4-re nyert Chandrase­­kar és Prashanth ellen. A riporterek megkönnyebbültek. Habár eddig is csak úgy emlegették a vesztes pá­rost: az indiai kettős, Vitár Róbert annak idején azt mondta volna Chandrase­­karról: „Ezzel a névvel jöjjön hétfőn!” Akkor volt adásszünet. A beszámoló végére maradt az utolsó meccs, ami ausztráliai idő szerint hajnali háromnegyed négy­kor fejeződött be. Danyiil Med­­vegyev (orosz)-Emil Ruusuvuori (finn) 3:6,6:7,6:4,7:6,6:0. Ruusuvuori sem jön már hétfőn. H. I. Swiatek fejben már a reptéren volt, de végül fordított, és győzött . <