Patria, mai 1934 (Anul 16, nr. 99-122)

1934-05-01 / nr. 99

2 cMspecie încă de la ora 4, împrejurimile stadio­nului ONEF au fost invadate de o imen­să mulţime. Valuri de oameni se scur­geau înspre cele două străzi pe­ unde sunt intrar­e stadionului. Pe Str. Izvor, mulţimea care a invadat spre peluză a oprit circulara. Detaşamente puternice de poliţişti de abia pot susţinea ordinea­­Tramvaele nu ma circulă, neputând traversa inensa mulţime care încearcă să străbată spre stadion. In Str. Maior Ene pe unde se intră la tribune, înaintarea spre poarta Onelului se face numai milimetric. Ghişeele sunt demult închise, iar biletele se negociază la preţuri fantastice• Un domn gras îşi şterae sudoarea şi ţipă cât îl ţine gura: — Am veni din Botoşeni dau 1000 de lei pe un loc. Cine-mi vinde un loc? — Ai nevoe de două — ripo­stează un mucalit, iar publicul se amuză de desperarea botoşăneanulii care nu a avut prudenţa vă'şi rezerve loc din vre­me• La ora 4 luni­ soseşte oficialitatea federală în frunte cu d- V- V. Tilea,, pre­şedintele federaţiei, care este ovaţionat de studenţii masaţi în curtea Onelului. JLJUi *Ar,v 0/0/ b UK CV US DUC VSIV /nUS^flU jl/or-«. relui Voevod Mihai, care intră prinA’o poartă anume rezervată. Tribunele, peluzele, dealurile din apro­piere cari mărginesc stadionul, i­negrite de mulţime, salută prin frenetice acla­maţii pe Voevodul Mihai. D. Tilea îi iese înainte şi îl primeşte cu câteva cu­vinte de bun venit- Voevodul dă mâna grav şi serios cu asistenţa, apoi se îngri­­jeşte de plasarea colegilor să­i de clasă cari apar dintr-o a doua maşină. Cu toţii iau loc în loja centrală. Ală­turi, miniştrii plenipotenţiari ai Micei Antante şi alte persoane importante, dar nici un ministru activ­­ •. Tribunele înţesate de lume: 35.000 de spectatori dintre care aproape mai mult de un sfert aparţin sexului feminin. Ti­ti Barosana conduce un cor de 1000 de persoane­ Lozincile popularului sur porter bucureştean sunt reluate cu im­presionantă putere de 1000 de piepturi. La un moment dat, Tii Barosana înju­ră că nu au sosit pâlniile de hârtie pro­­mise de o firmă bucureșteană. Cât pe azi ,,echipa lui” era să reia înjurătura, vesele, încredere, îns^fșit atmos­­sărbătoa­ce. iată-l pe excelentul arbitru bel­­s^conducător glorios al * di­nre cele mai mari întreceri sportive ale lumii, apare pe teren, mă­soară în lung şi în lat arena, suprave­ghează plasele, iar apoi se retrage cu oficialii noştri. Apar Sârbii, în frunte cu Glaser, în tricouri alb-albastre Românii îi urmează de aproape în uniforme tricolore­ Ambele echipe primesc multe aplauze. IM feră Di­gian imer­ ­oevodu. .alI"AI REPRIZA V. Romanii uptă din greu sî abia reusesc sa marcheze, prin Schwartz un punct La semnalul de începere al arbitrului,­­ gajarea © captată­ de Kovács, pare dela vwn o­­n In n tto în f Ql« ___r—. .1 rt , • ^ i • * România are vântul în faţă şi soarele în­­spate-Lovitura de începere o au românii- Ciolan trece, lui Schwartz dared lansea­ză pe Dohai- Acesta din primul moment vrea să încerce poarta iugoslavă dar tra­ge afară. Urmează un al doilea atac al lui Dohai, dar Belosevici desarmează, .Iugoslavii refac frontul, Rokotovici de­­mare­aza vertiginos, poarta României este aproape în pericol, dar arbitrul fin­era offsid. Iugoslavii se menţin în alap dar Marianovici pierde în faţa lui Albu care arată o formă excelentă.­România nu întârzie să reia contraofensiva, Gayer­­aiu îl acuză însă. Moravetz bate lovitura la Schwartz, balonul e trecut lui Robai ca­re Rage puternic d­ar Glaser prinde-Urmează un atac iugoslav foarte peri­culos, care se termină printr’o bombă trasă de Kokovici milimetric peste bară- Marianovici încearcă şi el o acţiune in-­­ dividuală dar Albu salvează, balonul e­­ capturat de Gayer car© înaintează până peste mijlocul terenului cu el- șutând p© p­oartă foarte periculos, dar Püllök deg®-­ idaiză- salonul îl captează Dehetaanu, îl trece lui Ciolac dare pasează lui Kovács ca acesta să îi treacă, lui Dohai- Mărgina­ - sul ratează într’o situaţie clară, la 5 me­­tri de poartă-iugoslavii contraatacă vertiginos, Al­bu salvează de două ori goaluri sigure. Urmează un corner acordat contra noa­stră, din cauza unui fault comis de Ko­­tormamy contra lui Gayer. Kokotovici bate, Gayer reia cu capul peste bară. Acţiunea românească Ciolac—Schwartz —Kovács—Dobál care dă cu capul­­­­afară. Revin iugoslavii ca să­­dea o nouă •­ • o carte lui Albu să salveze de două ori- Schwartz captează mingea, driblează, ajunge singur în faţa porţii şi trage slab peste bară. In minutul 12, Vogel loveşte slab bal­lonul care ajunge la un sârb­ Un şut formidabil, lumea crede că e goal întru­cât Püllök ieşise din poartă dar Deheleanu răsare, din senin în mijlocul porţii şi cu capul respinge balonul-Se înseilează un nou atac românesc dar se frânge în două la Belosevici, de­ 16 metri trage, Glaser respinge, mingea revine în mijloc, Kotormany trimite lui Ciolac, acesta lansează pe Bindea care şutează de parte de poartă­ Nu peste mult Kovács ratează de la 3 metri o poziţie care pă­rea goal sigur. Urmează o altă acţiune românească dar în faţa porţii mingea trec© peste ca­pul tuturor jucătorilor români din îna­intare până la Bindea, care trage, dar Lukici degajează uşor. In minutul 17, Albu greşeşte corner, care bătut este captat de Püllök. România trece într’o acţiune fulge­rătoare, dar de scurtă durată căci în minutul 20, iugoslavii pre­sează puternic. Püllök iasă din poartă, dar nu ajunge balonul, Vogel vrea să degajeze, dar lo­veşte slab în piciorul lui Ma­rianovici, care trage puternic. Poarta e goală, lovitura face să îngheţe sângele spectatori­lor români, dar iată bara res­pinge şutul centrului înaintaş iugoslav. In tabăra lui Titi Barosanu au sosit megafoanele în formă de pâlnii de carton, sub impresia cărora elanul ro­mânesc se reface, dar iarăşi are durată efemeră, căci sârbii lovesc din nou milimetric peste bară. Kotormány joa­­­­că slab, Vogel greşeşte, Albu salvează dând afară. Urmează imediat un alt corner contra României (minutul 25), dar capul lui Kotormány este de data aceasta salvată. In minutul 29, Schwartz scapă o si­tuaţie sigură pentru ca în minutul 30 Marianovici să tragă de la 30 de metri în poartă goală din care Püllök eşise. Norocul a fost tot în bară. In minutul 33, Deheleanu faultează dar lovitura liberă rămâne fără rezul­tat. Vogel e din ce în ce mai absent. Minutele 35—40 aduc atacuri iugo­­slave, ca apoi să încerce şi românii ba­ra porţii iugoslave. Sârbii au un elan îndrăcit, Püllök pare aiurit, noroc că Deheleanu este P­aSEta PENTRU CAMPIONATUL MONDIAL România învinge la lupta mare Iugoslavia cu 2:1 (1:0) Matchul s-a jucat sub patronajul M. 35.000 spectatori asista la de Maria Sa Voevodul Mihai Două milioane de le­i, încasări Regelui, întrecere România s’a calificat pentru campionatele mondiale . Lăsând la o parte matchul de ieri, în cele 11 întâlniri anterioare iugoslavia a câştigat de 6 ori, iar România de 5 ori. Nu s-a jucat prin ur­mare nici un match nedecis. Raportul de goaluri, cu toate că iugoslavii au câştigat cu un match mai mult este în favoarea României cu 24:20. Din cele cinci jocuri câştigate, este de re­marcat că trei victorii au fost obţinute în Ju­goslavia. 1926 Zagreb: România—Jugosla­v ' 5 Octombrie I­via 3:2 (1:0). 10 Mai 1927 Bucureşti: Jugoslavia—România 3:0 (3:0). 8 Mai 1928 Belgrad: Jugoslavia—România 3:1 (3:0). 10 Mai 1929 Bucureşti: Jugoslavia—România 3:2 (1:2). 6 Octombrie 1929 Bucureşti: România—Jugo­slavia 2:1 (2:0). 4 Mai 1930 Belgrad: Jugoslavia—România 2:1 (2:0). România PÜLÖK VOQL — ALBU DEHELEANU — KOTOR VIÁNY — MORAVETZ BINDEA - KOVÁCS — ClOLAC — SCHWARTZ — DOBAI KOKOTOVICI-KRAOICI—MARIANOVICI-VUJAD1NOVICI-GLISOVICI LECHNER—GAYER—ARSEN1EVICI LUKIC1—BELOSEVICI ' GLASER ^ Iugoslavia Un istoric al matcliurilor ca Jugoslavia REPRIZA II. Iugoslavii depun mari eforturi dar la câteva minute dupâ ce egalează Ifonay nou conducerea pentru asigură din România mai trece în locul lui Schwartz, iar a­­cesta ocupă marginea stângă. Iugosla­vii sunt continuu în atac, Dobai şi Ko­vács trec în apărare. Rareori reuşesc şi românii să inseileze atacuri, dar Cio­lac pierde matematic. Püllök are cca­ splendid pe Rokotovici, Albu face o sforţare supraomenească şi scoate min­gea afară. Mingea lansată de Arsiene­­vici e prinsă de Kragici, care o­ dă lui Marianovici, . ^ ..^i.J acesta trece printre doi ro­mâni şi o dă din nou lui Kra­gici, care în minutul 26 mar­chează imparabil de la 16 metri în colţul porţii. Püllök plon­jează, dar în zadar căci tabela arată 1:1. Iugoslavii atacă și mai vehement. Moravetz oprește nereglementar. Lovi­tura de pedeapsă e bătută de Gayer, baronul e la Rokotovici, din nou pericol pentru poarta românească, dar intervine flu­ierul lui Langenos, care o­preşte: offside. ■­ Mingea ajunge la Kovács care e oprit neregiementat de Gayer. Lovitura de Cel mai bun om de pe teren a fost, de departe, mijlocaşul centru al iugoslavi­lor, Gayer. De­ data aceasta a reușit să-l surclaseze pe Kotormany-1 - 1 , \t „î i„- r­;_ ! sui cmsvae vv i pedeapsa o bate Vogi, înainte, lui Bm­ , Fortari­i amanati au fost buni. Coa dea, care o trece in Dobai, ca ripen- ] ^ marcate au fost imparabUe­ Totuși sistul să piardă. Moravetz interceptează LOG !Io minge paseazăl lui Schwartz, acesta o trece lui Dobai, care de la 14 metri marchează al doilea goal .. românesc. In minutul 29 ta­bela indică scorul X 2:1. Publicul e în delir de bucurie, năvă­leşte pe teren, ridică pe Dobai pe li­nieri. Iugoslavii protestează sub motiv de offside. Jocul reîncepe cu greu .Do-Pu­llek a avut câteva ieşiri periculoase car-i puteau comporta consecinţe grele. Albu a fost mai bun decât Vogel. Re­priza întâi a fost toată a lui, în repriza a doua Vogi și a reveni, lucrând fru­mos și la egalitate cu partnerul său, Deheleanu cel mai bun dintre halfi. Moravetz bun în repriza întâi, inexistent în a doua­ Kotormany a avut 30 de minute foar­­­te bune, restul mediocru. Douăzeci de mi­nute din acestea au fost în repriza a doua-Tripleta nu a existat- Totuşi Kovács s’a distins în apărare Schwartz slab, dar are meritul de-a fi marcat goalul­ Dobai şi Bindea buni, dar i-am văzut şi în formă superioară celeia arătate ieri. Primul a ratat fără voia lui câteva ocazii, iar al doilea, dacă ar fi practicat un joc mai puţin personal, ar fi mentat o nota mai nuna. totuşi efite nouă aripi romaneşti au salvat matchul. Echipa în general a jucat mult sub forma de la balcanică­­Daca am fi avut sudura de atunci, cu toate că sârbă au fost mult superiori formei arătate anul trecut, am fi putut realiza un rezultat mai categoric-Rezultatul de 2:1 este îmbucurător pentru noi, fiindcă este o victorie. Dar din punct de vedere sportiv el nu se mă­guleşte, fiindcă nu este fructul superio­rităţii noastre, ci fructul tradiţionalului nostru noroc- Cu altă echipă am fi pu­tut realiza alt rezultat-Matchul de ieri a mai dovedit un lu' î zia să prindă câteva mingi. Kotormâny­­­cru: NU ACEASTA ESTE FORMATIA ' epuizat) faultează pe Gayer, care îl sur- j PE CARE TREBUIE SA O TRIMITEM­­ ............. “ -------- J- * LA ROMA. Din punct de vedere material, matchul s’a soldat cu încasări de aproape două milioane. ARBITRUL D. Langenus a arbitrat cum nu s’a mai văzut arbitrând în România Crer dem vă am spus în deajuns. Am mai pu­tea adauge că a fost c­el mai bun om de pe teren. cesta din urmă, afară. România obţine un corner prin Dobai, da­r fără rezultat. Vogi salvează cu capul un şut puternic al lui Marianovici. Iarăşi Vogi, iarăşi Albu resping, iarăşi pierde Ciolac min­gea. Bindea" centrează greşit, sârbii re­vin. Dobai în apărare opreşte neregle­mentar lovitura liberă, periculoasă, dar nimip, mai multi. Revin din nod ro" Si in continuare: Matchul care s-a jucat ieri constitue­a două­­sprezecea întâlnire între reprezentativele celor două țări. In total de la război încoace România a avut 40 de matchuri internationale de foot­ball. Prima partidă cu Iugoslavia a avut loc la 8 Iunie 1922 la Belgrad. Am câştigat noi cu 2:1 (1:1). A doua partidă: 10 Iunie 1923 Bucureşti. Au câştigat iugoslavii cu 2:1 (2:0).­­ 28 Iunie 1931 Zagreb: România—Jugoslavia . 4:2 (1:1). 1. 3 Iulie 1932 Belgrad: Jugoslavia—România . 3:1 (3:1). 11 Iunie 1933 Bucureşti: România—Iugosla­via 5:0 (5:0), peste tot şi intervine în situaţiile cele mai periculoase. O minge ajunge de la el la Bindea, care centrează lui Ciolac. Acesta i-o trece lui Dobai, dar margi­nea noastră fiind prinsă, pasează pe sus lui Schwartz, care reuşeşte un „vollé“ frumos, dar Glaser prinde. Balonul este al lui Kotormány. 11 trece lui Bindea, acesta înaintează ver­tiginos spre poartă lăsând în urmă pe Kochner şi pe Lukici. Apare însă Belosevici amenin­ţător, dar de data aceasta Bin­dea nu mai e egoist şi trece mingea lui Schwartz, care re­ In repriza a doua România este mai bună decât în prima jumătate a jo­cului. Din primele minute surprinde revenirea lui Vogel, care lucrează Ra­mos deși prima degajare serioasă o­n­­treprinde Albu. Românii atacă prin Ciolac, Kovács, Bindea, acesta trece din nou balonul orădeanului, care pierde. Sârbii revin, dar Albu dezarmează pe Vuiadinovici. Două atacuri românești se sfârșesc prin dezarmarea întâi a lui Schwartz, iar a­­poi a lui Ciolac. Sârbii trec în ofensivă pe partea stângă, dar nu e nici uijgpe­' m.mien t'TÎH'onuF’^^ Gayer, de la acesta la Kokotovici, Pül­lök ese din nou fără să capteze, dar în momentul pericolului Vogel salvează în poartă. Urmează atac Bindea—Kovács. Gla­ser prinde, degajarea e captată în Ko­tormány, care trage dar Glaser e la lo­cul lui. Pierd apoi pe rând mai multe atacuri: Schwartz, Marianovici iarăși Schwartz, apoi Ciolac și Bindea. Obţi­nem un corner, dar Bindea il bate afa­ră (minutul 10). Albu, iar apoi Moravetz, au ocazia să ntervină decisiv lămurind doua si­tuaţii favorabile pentru sârbi. Contra­atacul românesc se termină cu Bindea în offsid. Kotormány dă mingea lui Ciolac, dar timişoreanul este dezarmat de Gayer,­­­­acesta lansează pe Glisovici, dar Albu intervine şi cu greu reuşeşte, salvând în corner. Glicevici bate bine lovitura de colţ, dar Moravetz clarifică. Un atac al lui Kovács se termină cu hands, făcut de un iugoslav în careu. "Dar Langenus nu acordă. Sârbii sunt din ce în ce mai în front, apărarea noastră tre­­bue să lucreze pe capete, Al­bu şi Vogel resping mai multe atacuri, iar altele se termină în mingi trase peste poarta lui Püllök. România decade din ce în ce mai mult. Marianovici trage din nou peste bară, Rokotovici trage în braţele lui Püllök. Deheleanu faultează. Lovitura de pedeapsă bătută de la 20 de metri de Vuiadinovici, dar Vogi salvează. Contra-atacul românesc prin Kovács editează vorb­ul,, de data acea­sta cu succes, căci în delirul mulţimei tabela indică în mi­­nut­ 41 1:0 pentru România. Ovaţiunile mulţimei electrizează e­­chipa românească care conduce două atacuri. Sfârşitul reprizei este unou al iugoslavilor, cari dau ocazie lui Püllök să pândă două mingi slabe. Repriza se termină cu o situaţie clară pentru Ro­kotov­ici, care trage de la 6 metri peste bară. . .. ...... .. este respins uşor de Leichner. Albu, Moravetz, Vogi, au ocazia sâ se releve respingând atacuri sârbeşti. Deaseme­nea Lipiac, ratând o minge bunicică, lucrată de Schwartz. Apoi e rândul lui Kokotovici să creeze o situaţie bună lui Kragici, dar acesta bate peste bară. Românii sunt dominaţi şi ma­saţi în terenul lor, din ce în ce mai mult. Kokotovic varaşi tra­ge peste poartă. Lîen­eleanu interceptează o centrală a extremului sârb, iar Kotormany salvează cu capul o lovitură liberă acordată contra noa­•Vobai obţine un corn­er "Tüll"e rân­oiîe însă netransformat. Sârbii revin in atac. Vogi salvează, dar Gayer prinde, lansând pe Koko­tovici, acesta o trage pe sus lui Glice­vici. Moravetz clarifica. Alt atac Jugo­slav se termină in aur. De la Punok, mingea ajunge la Ciolac, care pierde. Jugoslavii atacă grozav. Kovács, Schwartz și din când in când chiar Do­bai, sunt în apărare. Bindea reuşeşte să evadeze, traversează tot terenul sar-­­ Casează’. Lovitura liberă e bătută de a­bilor, ajunge cu mingea pe marginea stângă, dar fiind prea individual pier­de o ocazie favorabilă pentru Româ­nia. Imediat Belosevici dezarmează un nou atac al lui Bindea. Schwartz trage alături. . . Iugoslavii atacă periculos prin Glisevici, Püllök iese din poar- w­­ă şi un goal este salvat magi-­­l strai de Vogi, care creşte din­­ minut în minut şi-şi recâştigă forma de altă dată. Altă situaţie extrem de critică e sal­vată de Albu. Românii atacă prin Ko- \ vacs și Ciolac, dar Belosevici respin- ] ge. Bindea centrează lui Dobai, dar­­ acesta pierde din nou o ocazie bună:­­ fiecare goal românesc și-a aruncat bască .Püllök captează sigur fructul unui atac iugoslav, balonul revine în terenul sâr­bilor,­­ dar Dobai ratează din nou de la 6 metri trăgând alături. Superioritatea iugoslavilor este tot mai evidentă, dar românii se apără e­­nergic. Kragici trage peste bară. Albu respinge o lovitură de pedeapsă acor­dată contra noastră din cauza că Bin­dea lovește pe Belosevici. Vogi, Albu, Vogi, sunt din nou activi, sub presiu­nea sârbilor. Marianovici deschide mâini, Bindea atinge bara, mingea rein­trată e a lui Ciolac, dar acesta pierde din nou- Schwartz par© a fi faultat în careu, arbitrul însă crede altfel și nu acordă­ Kotormany epuizat,, are o min­ge pe care o trage pe poartă dar nime­reşte alături Iarăşi atac periculos prin Kokotovici, Albu respinge, Dobai se dovedetse exce­lent în apărare, deasemenea Kovács şi Dehleanu cari muncesc pe capete-Repriza se termină cu atacuri sârbeşti respinse toate de echipa română masată în apărare. La semnul final al arbitrului, publicul ovaţionează rezultatul şi victoria Româ­niei, dar despre jucători nu are părere prea bună- Jucătorii V. V. lILIcJT Preşedintele Federaţiei Sportive „ In America s-a desvoltat recent un nou sport care a cucerit în scurtă vreme tineretul sportiv. E vorba de întreceri şi matchuri de hockey, de astă dată nu pe ghiaţă, ci pe asfalt şi cu ajutorul u­­nor patine speciale numite Skating. MARȚI, 1 Mai, Anul XVI, No. 99. Declaraţii despre match VOEVODUL MIHAI, care a asistat la­­ foarte slab. Din acest moment am admi­­match, nu a făcut nici o declaraţie dar ■ iar elanul românilor ori de câte ori reu­­a făcut în schimb un gest elocvent, la şeau să scape de impresurarea iugosla­vă. D- STÖSSEL corespondentul de la „Nemzeti Sport”. Echipa României nu a fost bine selecţionată.­ A­cest lucru s-a văzut imediat pe teren• Apărarea a fost bună, dintre halfi a excelat Deheleanu, Moravetz a existat numai 20 de minute, după aceea de abia a mai pus piciorul pe minge, Ktormany slab, dar a­­avut spre sfârşitul matchului o revenire care a salvat edlda de la dezastru. I­n înain­tare a fpst mult Sepi, fără de care Du­bai şi Bindea nu au mai fost cei vechi. Covaci ooarte util in atac şi apărare. Schwartz mai bun decât a părut unora. un aer. D. V. V. TILEA, preşedintele federa­ţiei: Mă bucură foarte mult victoria Ro­mâniei. Iugoslavii au fost mai omogeni şi tehnicieni mai buni. Au fost însă ur­măriţi de ghinion. Din echipa noastră m-a mulţumit pe deplin numai­­tandemul apărării, iar din înaintare Dobai şi Bin­dea. 3-4 D. OCTAV LUCHIDE, secretarul ger­neral al federaţiei: A fost un match fo­­arte greu, iugoslavii ne­­ au fost superiori şi puteau câştiga foarte uşor. Din înain­tare m’a satisfăcut mimai Schwartz. Bindea a stricat midi prin indiiduar­ism­ Echipei noastre i-a lipsit omogeni­tatea-D. LANGENUS, arbitrul matchului. ■Jugoslavii au fost mai buni dar au fost urmăriţi de ghinion. Românii în schimb au avut realmente noroc. Echipa româ­nească deşi nu mi s’a părut bine sudată, a fost mai combinativă• Iugoslavii au excelat prin vigoare. Când rezultatul a fost 1:1 mi s’a părut că România va pierde matchul la scor mare• Dar echipa a fost galvanizată de revenirea în formă a centrulu­ialf care până atunci fusese Clasamentul Grupului de clalificare pentru cam.fio­­matele mondiale din care face parte Ro­mânia, după matchul de ieri şi după omologarea­ în favorul Elveţiei a matchu­­lui nostru de la Zürich, este următorul: Elveţia 2 1 1 4:4 3 România 2 1 — 1 4:3 · 2 Iugoslavia 2 — 1 1 3:4—1 Precum se ştie primele două ţări în clasament se califică pentru şasespreze­­cimile campionatului mondial de la Ro­­ma. Eliminatoriile Campionatului mondial Ungaria-Bulgaria 4:1 (1:0) , BUDAPESTA, 30. — Ieri după masă ! Repriza a IPa e dominată de tehnica s’a desfășurat pe arena Clubului Hunga-­­ mai mor© a ungurilor cari reușesc să fia matchul contând pentru eliminator­i marcheze încă trei goaluri. Punctele au fiul campionatului mondial, dintre aleau fost marcate de ungurii P. Szabó (m. 20 sa Ungariei și aceea a Bulgariei.­­ rep. L). P- Szabó (min- 14 rep. II.). Solti .­ Deşi superioritatea _ ungurilor era e.vi- (m. 16). Solti (m. 28). : dentă, bulgarii au ştiut să opună o re-­­ Singurul punct al bulgarilor a fost zsistentă dârză în special în repriza. I în I marcat de interul lor stânga în minutul care ungurii n’au putut marca decât un al 17-lea. singur punct. t