Patria, octombrie 1934 (Anul 16, nr. 225-249)

1934-10-02 / nr. 225

PATRIA Ripensia-Universitatea 5:0 (3:0) D. dr. Alexandra Vaida-Voevod a predat personal învingătorilor Cupa României. Universitarii au jucat frumtos dar nu le-a reușit nimic. Toate golurile au fost imparabile — M. Sa Regele nu a putut participa la acest match — momente mai omogenă și de acerea timp de cinci minute atacurile sunt conduse de către timişoreni­ După aceea universitarii îşi revin­­ şi t­imp de 15 minute domină atât de serios încât întreg publicul este încredinţat că BUCUREŞTI, l­a Fbida Cupei Ro­mâniei a întrunit la stadionul Onei un public de 8000 spectatori, ca la marile matchio'i internaţionale. Disputa acea­sta care a fost amânată atâta vreme, pasiona întreg Bucureştiul, astfel că mic raport financiar ea s’a soldat admirabil­­ victoria va reveni Universităţii- In acest pentru echipele combatante. . timp înaintarea deda ,.U” pierd© trei o­ Câştigul moral a fost însă numai cu căzii sigure de a marca, ceea ce ener­gi pensiei. Mult mai omogenă decât Uni­­­versitatea, cu un antrenament mai bun şi dispunând de toţi jucătorii ei de va­loare, echipei din Timişoara nu i-a fost greu să-şi adjudece acest trofeu. In asistenta numeroasă reporterii fo­tografiei au fotografiat pentru jurnalele de a doua zi pe dnii dr Alexandru Vaida, Voevod, d. Inculeț ministru de interne, dr V- V- Todea, fost ministru, primarul Capitalei, etc. etc. 8­­ Echipele au intrat deodată pe teren fiind călduros aplaudate de public. La fluierul arbitrului Denis Xirando ele au aliniat următoarele formaţiuni: ( RIPENSIA: Zombori. — Hocsary, \ Burger, — Dehcleanu. Kolonnáin, Ilre­ vează peste măsură publicul spectator. In minutul 20 Şepci sara inutil după o minge pe care o scapă în corner. Do­­bay bate d­ela colţ, Bünden interceptează, pasează din nou lui Dobay și internafioncdid i­n utile o bomT huss. — Bindea, Lazar, Cioktc, Schwarts, în câmp, când Bindea în urma unui ac* când] Dobay. ţiuni personale, scapă de Bor'gea în mi' 1 UNIVERSITATEA: Şepci. _ Vidră- c­untul 38 trimiţând din nou în plasă de­şah, lancovici, — Borgea, Gain, Ştefă­ ’ la 10 metri. nescu, — Bad­iu, Surlaşin, lonaş, Ploe-1 3:0 stearin, Orza. I In repriza doua Universitatea îşi revir CUM A DECURS JOCUL i ne fără a putea să schimbe nimic din re- U­nivensita t®a începe cu soarele în fa* zu Itat* In minutul 6 Vidrişan loveşte cu­ţă. Ripensia se dovedeşte din primele ■ piciorul pe lângă bailon, iar Schwartz ca* 1:0 Universitatea nu are timp să se redre­seze după această surpriză şi­­atu că in ■minutul 23 h­indea care este cel mai bun om de pe teren, il scoate pe Dobay din nou in poziţie clară. Un shoot formida­bil şi tabela înregistrează: 2:0 Jocul urmează până la finele reprizei După terminarea jocului echipele s-au aliniat în faţa cilui Alexandru Vaida Voevod, care a cobor­ât in arenă. Dsa a felicitat­­pe învingători şi pe arbitru şi a avut câteva cuvinte de îmbărbătare pentru universitarii cari au pierdut fu- f­rumos. Situaţia se caracterizează scurt. Ri­­pensiei i-a reuşit totul iar Universităţii nimic.­­ Conducătorii echipei studenţeşti au­­ declarat presei că Universitatea se află acum în perioada de reorganizare astfel­­ că ea nu se aştepta ca să câştige acest match-­­ ro este atent interceptează şi transformă. 4:0 Cu tot scorul urcat de care dispune acum Ripensia, Universitatea joacă fri-, mos şi îşi adjudecă dominaţia teritoria-, lă- Zombori apără însă cu succes iar loviturile universi­tanlor nu le reuşesc la poartă­ Bindea, in formă extraordinară scapă­­ din nou în minutul 30 şi realizează un nou goal. 5:0 Până la sfârşittul reprizei ,timp­ de 15 minute Universitatea dictea­ză un tempo formidabil, care îi aduce aplauzele pu­­bă imparabla in plasa lui Şepci­­ bigului dar rezultatul nu se modifică cu România-Crişana 2:0 (2-0) — Au asistat 3000 specta­tori - Arbitru d. Tic­u Iliescu a câştigat la Justeţe — România scorul putea fi mai bun realizator, mare. surprizelor, mai ales in fala adversari-■ ’ lor de talie, oborenU au păşit cu încre- j Tot cel ce se înaltă umilise'va . •. Aşa , nule impecabil de către lin­ia de halii, ceasta ocazie încă două puncte pret’r- * dere P® teren adjudecându-și cu ușurin-1 •te ma- Dacă tripleta localnicilor ar fi avut. un ’ oase pentru clasament. Victoriile din ‘ tă victoria, spune sfânta Evanghelie cu foarte re dreptate, Mereu verificată dealungul vremurilor. Ziua de ieri a adus o nouă­­ confirmare a acestui precept, prilejuind­­ echipei România o frumoasă victorie a­ a­supra Crisabei de la Oradea, care în Du- J­obieca trecută a dispus de campionii­­ naţionali cu 4:1. Ultima zi de Septembrie, caldă şi­ cla­ră, a întrunit la această dispută un pu-­­­blic record. Oameni şi familii întregi din­­ elita Clujului, sute de studenţi şi foarte­­ multe domnişoare de la Universitate, de , prin prăvălii şi din • •. Mănăştur• Propaganda pentru acest match a fost­­ foarte reuşită. D- Gligor Seliceanu încă­­ de pe la orele 2 a scos toată lumea de la clubul ziariştilor, îndemnându-o să meargă la arenă. Intrarea echipelor pe arenă s-a făcut în aplauzele entuziaste ale suporterilor clujeni şi prădani­, cari şi-au însoţit echi­pa. România a intrat hotărîtă să se ape­re iar Crişana era aşa de sigură de vie­ f­­orie, încât Baratky a început jocul cu­ piruete de dansatoare. Mănăşturenii au salvat în această şi onoarea Clujului. Au luptat eroic, cu mul­tă inteligenţă, mai ales în repriza primă , când Felecan II a trimis balonul de­­ două ori în plasă.­­ Crişana a căpătat, pentru că şiia c­ă- i dat toate acţiunile pe Baratky. Ori în fa­ţa unei apărări ca acea a României, trebuiau în această zi cel puţin trei exemplare multiplicate din acest distins , footbalist, care a muncit mult dar fără spor. A făcut nespus de mult haz în întreg cursul matchului, prezenţa dlui „dl Chi­­for" lângă poarta României, Domnia Sa se postase acolo pe motivul că ar aduce noroc.­­ N’ar fi stricat să-l fi dus Universitatea la Bucureşti Un public sportiv de zile mari e­­rat la 3000 a ţinut să asiste la această dis­pută oficială, dat fi­ind valoarea celor doi combatanţi şi ma­i ales rezultatele eclatante obţinute în ul anul timp. Crişana totuşi pe hârtie era întru-­ câtva favorită, deoarece apărea în faţa publi­culu­i clujan cu un semnificativ scor de 4:1 faţă de Venus, iar Româ­nia cu 1:0 faţă de „U“ în plină coliva- , ... . . . . lescenţă. Incertitudinea balonului vo ! arata diferenta 36 clasa’ constituind deci rezUl­­tând şi de astă dată şi-a spus ultimul , ----le din , , ultimul t­ i mp repurtate de acest club ■ începutul jocului marchează superb­a* pur românesc, care graţie unui corn- ' ritatea oaspeţilor, cari realizează oombil In mMulul 25 al acestei reprize Co-­­ plex de împrejurări nefaste era să fie m­ai frumoase şi­ ratează de m­ai­ multe b­irzan deslănţuit pe margine centrea- i radial din actuala competiţiune naţio- ori- In iritantul 13 Bogdan primeşte o rudă, argumentează acum mai mult ca PaSsă în situaţie c­liară şi marchează imp oricând forţa ocultă care mai trăeşte Înrobit . mcă în actuala federaţie de foot-ball. I Localnicii, presează acum şi ei dar fă- Cei 11 mauri şi-au făcut şi de astă •­ra mi t 3t rezultat. Cu toate acestea în mii dată datoria, şi din lotul lor s’au evib ni­tul au 0­ituaîie admirabilă pe ca­cuvânt faţă de ahiilii'j cunoscători în m­aterie foot-ballistică, căci viguroasa echipă c­hjană a înfrânt fără drept de apel trufaşa echipă a lui Baratky,­­iar­­ pentru cei ce au asistat la match re­zultatul nu constitue câtuşi, de puţin o surpriză, el fiind în mod real oglinda fidelă a fizionomiei partidei. Cri­şana după felul cum a jucat putem spune că a decepţionat, mai des în prima re­priză când România i l-a surclasat net în toate compartimentele. REPRIZA ! In aceasta repriză atacurile clujeni­lor au fost foarte periculoase şi susţi­­ nă, Pi­lock prinde, însă Felecan II, ur­mărind îi scoate balonul din mâini,­­ marcând primul goal in aplauzele ne­sfârşite ale suporterilor. Anemica reacţiune a oaspeţilor este uşor anihi­lată de dârza apărare a învingătorilor. România este tot timpul în neta supe­rioritate şi prin acţiuni precise debor­dează în conţinu adversarul şi ca ur­mare firească Felecan II, în minutul 37, marchează al doilea goal cu toată intervenţia lui Pu­llock. REPRIZA II. In repriza II-a Cri­şana pare că-şi re­vine din neta inferoritate a primei re­prize, dar totul este numa un vis ciu­dat, căci­ anemicele atacuri conduse de Barâtky, sunt spulberate rând pe rând de logofeţii Mănăşturului. Cele câteva lovituri libere executate de Barâtky şi cam­ altă dată aduceau puncte sigure, acum nu indispun câtuşi de puţin pe Chendrean. Oaspeţii surprinşi şi­ chiar desorien­­taţii de valoarea adversarului cedează pas cu pas şi­ sfârşitul partidei aduce i­ar pe România în plină acţiune, nu­meroase situaţii periculoase desfăşu­­rându-se în faţa porţii lui­ Pu­llock şi mimai amabila zeiţă Fortuna l-a pri­vat de încă un mic buchet de goaluri. CUM S A JUCAT denţiat, Munteanu fiind cel mai bun de pe teren. Este un element care ar trebui luat in atenţia selecţionerului unic, mai ales acum când se urmăreşte roma­nizarea echipei naţionale. Deasemeni şi Felecan I, care pe zi ce trece îşi ala­trmă marile casăţi foot­­ballistice. Din linia de atac Fărcăşanu s’a ini BISTRIŢA: 1. — Echipa locală Gera­­pus ca un fin tehnician, mai ales re-­­ mica a găzduit ieri în cadrul com­petit priza I, când a fost peste aşteptări, i­uiim­ii Diviziei B pe Stăruinţa din Ora­. De la Crişana numai Pintea a arătat I­dea, care a reuşit să-şi adjudece partida, o formă acceptabilă, restul un conglo-­ merat de jucători despre tentaţi. Ba­­ratky nu şi-a putut face jocul său o­­bişnuit, f'fiind sever marcat de Cina, iar Püllöck, are pe conştiinţă ambele goalarii. K­. : Arbitrajul dluiil Tică Iliescu a fost excelent. De o mparţialitate perfectă, sancţionând prompt orice infracţiune ş­i-a atras de la prima vistă simpatia şi admiraţia spectatorului clujan. Mulţi sunt chemaţi, puţini sunt... aleşii. ___ ECHIPELE România: Chendrean, Doci, Felecan I, Muntean, Cru­za, Amureşan, Cobânzan, Fărcăşan, Costea, Felecan 11, Căpuşan, Crişana, Püllöck, Szabó, Matei,­­Fin­Rezultatul obţinut de România este perfect real şi­ pe deplin meritat, mai ales repriza I, atunci când şi-a sur- ■ tea, Nagy, Szöcke, Cionca­, Bonaţiu, Ba­­d­asat net adversarul, obținând cu a­ rátky, Lakatos, Taco. Phönix»C. F. R. 3:0 (1:0) riculoşi. Jocul din când în când aduce câte o nuanţă de duritate, iar arbitrul o nuanţă de incompetenţă. In minutul 18, Jovk­in centrează frumos şi Prassler reia cu capul marcând ina­­parabil. Până la sfârşitul reprizei Phönix do­mină de departe fără însă a mai putea marca. Repriza H­CFH are o uşoară revenire, dar acţiunile lor individuale sunt oprite la timp de apărarea adversă unde excelează Sava. Phönix încet cu încet îşi afirmă superiori­tatea şi prin atacuri bine stilate dezorientează apărarea gazdelor reuşind să mai marcheze încă două goaluri în minutul 19 prin Prassler şi în minutul 28, după o combinaţie reuşită Jovicius Pfeifer, ultimul marcând de la 16 m, plasat în colţul de jos, cu pt plonjeonul lui Micu, tatul real. S­trujdi.­­ Scorul putea fi şi mai mare dacă înaintarea băimărenilor ar fi dispus de o mai pronunţată eficacitate. ^ J CFft s‘a prezentat cu o linie de atac extrem de slabă care nu a putut un singur moment să închege o acţiune mai periculoasă, iar apărarea lor care s'a comportat mulţumitor a trebuit din j In restul timpului Phönix domină cu auto­mncol' rvirvlixr ou lin, donnouil In rnnololn t’lfftlii îl­­3 v mi rvvQ.'i nnamn momn Joorînnnn îno -acest motiv să fie depăşită in repetate rânduri de adversar. In orice caz ar trebui să-şi for­meze o înaintare mai sudată, căci cu actuale formaţie vor mai avea neplăcute surprize in acest sezon. Din primei® minute ale jocului se observă acţiunile precise ale Phönixului, în timp ce CFR joacă dezordonat. Totuşi apărarea clu­jenilor reuşeşte să stăvilească repetatele atacuri ale oaspeţilor cari din ce în ce devin mai pe­ritate, dar nu mai poate marca, deoarece îna­intarea ratează câteva situaţii favorabile. Phönix prestat un joc peste aşteptări, satis­făcând pe deplin chiar pe cel mai exigent spec­tator. Este o echipă cu perfectă intuiţie a jo­cului de ansamblu de unde se remarcă tripleta liniei de atac şi centrul half Sava, care a pro­dus un joc clasic, fiind de departe cel mai bun de pe teren, alături de el vine Manu, un Spectatorul care a asistat la susnumita dis­pută oficială din cadrul Diviziei Naţionale D, a recunoscut în Phönix poate singura echipă provincială, care practică un joc de factură su­perioară, cu acţiuni subtile dozate printr'o teh­nică individuală avansată. În faţa unei asemenea formaţii, feroviarii clu­jeni au fost nevoiţi să cedeze la un scor ce CAICNCAUA MR REML pe luna Septemvrie program senzaţional Trio Ravel* celebri acrobaţi de la Tabarin din BudapestaDl LiA anfl FIDY original în dans Carioca dans fantezie dansuri internaţionale şi urnite alte minuni­ de senzaţie. Cu ocazia Expoziţiei industriale din Parcul Carol o călătorie la Bucureşti vă costă acum pe jumă­tate. Şi dacă mai adăugaţi preţurile redu­se pe cari le oferă cel mai mare magazin al capitalei şi al României - GALERIES LAFAYETTE — mai sunteţi şi în câştig. Vă rog vizitaţi-l spre a vă convinge. 605 hall de margine excelent. Restul în notă. Deja CFR numai Micu şi întrucâtva Răşinar au arătat câte ceva. Ceilalţi au fost sub aştep­tări. In special linia de atac care a demonstrat cum nu trebue să se joace foot-ballul în an­samblu. . | | , |V | | Arbitrajul dlui Kovács Ladislau a lăsat mult­e de dorit. Probabil că nu-i obişnuit să conducă matchuri matinale. Am dori să-l vedem con­ducând o nocturnă. Ce-ar mai fi şi asta ! ECHIPELE Phönix: Szabó, Ardos, Holzmann, Mann, Sava,­­ Kert, Bojtos, Prassler, Freiberg, Pfeiffer, Jovicin- CFH: Micu, Mureşan II, Szigety, Sanislo, Oros, Mureşan I, Zalman, Dejeu, Răşinar, Curta, Szi­­­­lagyi. — au asistat 3500 spectatori — Arbitru Burdan din Arad — Chinezul-CAO 3:2 (0:1) nikm­ic. In acest timp au fost ratate 6 si­­tuaţii sigure de a realiza goaluri. TIMIŞOARA: 1. —­ Seria insucceselor unor echipe bune, se menţine şi după în­­­­tâlnirile de ieri­­Astfel GAG a înregistrat­­ o înfrângere care o costă scump în faţa­­)• VAIDA INMANEAZA CUPA Chinezului de la Timişoara. Jocul începe prime atacuri succesive ale prădarilor, cari combină frumos şi în minutul 9 Bodola le asigură, pe tot timpul primei reprize o conducere, care BUDAPESTA: TLungavia—Újpest 1:1 (1:0), Ferencváros—Phoebus 6:1 (4:0). . . ... I *­­ Budai 11—Bocskay 3:3 (3:2)­cui este, mai mult la dispoziţia localnv­­­cţilor, cun marchează prin Zelenak 11 in J Anglia*Ț­ara Galilor 4:0 minutele 33 Si 38. înfrângerea lui CAO a uimit foarte | LONDRA: 1. — Vineri a avut loc la urnit cercurile sportive din întreagă ţar Cardiff matchul de football între echipa ro.­­ Marei Britanii şi­ reprezentativa Ţării Echipele au jucat în următoarele for- Galilor. Englezi au dispus da Gali cu moţiunii: .­­ uşurinţă-CAO: Gzinczer, Bartha, Chiro­u, Kra- Reprezentativa Britan­iei a fost consti*­usz, Juhasz, Feuerstein, Glanzman, Co* s’a dovedit de slab augur. In repriza doua timişorenii forţează I­vaci, Rónay, Bodola, God­s, tempo-ul şi deja în minutul 6 Glasz rew | CHINEZUL: Leitersdorf, Sebük, Kohl şeşte să egaleze. CAO are o revenire : Nagy, Zetanak­­, Demetrovik­i, Szilárd, scurtă și în minutul .19 ia din nou con- Zeletnak II, Glasz, Török, Gruin­­ducerea prhi Covaci. De aici încolo jo­ ! Unirea­ Tr­icolor—AMEFA 4:2 (l­l)­ Au asistat 3000 spectatori — Arbitru d. Sept Liciu — Local­nicii au mar­cat ambele goaluri din pedeapsă de 11 metri ARAD, 1­ — Deplasarea Unirii TricaT formată impecabili de către Szinder.­lor la Arad Ta adus o diclome care, î*­­ Repriza doua pornește cu un iureș era foarte necesară pentru punctajul din formatulîi al oboren­ilor care se dover invizie. Cu toate că Amefa este echipa deşte eficace prin goal­eriile marcate de Bogdan în min. 14, Florea în min. 28 şi­ iar Bosgan în min. 30, Amefa oricât se străduieşte ca să îm­­bimătăţea­scă situaţia nu ajunge la altce­va decât la o nouă pedeapsă de 0 metri, l pe care o transformă din nou Szinder. D. Sapi, Silviu a arbitrat corect­­Echi­pele au aliniat următoarea formaţiunii: UNIREA TRICOLOR: Leuţă, Suritu­­lescu, Gavălt, Robe, Steînbaich, Gherme­­lie, P­lorea, Gârjan, Schileru, Bogdan, Seifert- »»!»*•# AMEFA A.: Ungariu, Reimnhardt, Csar­­ka, Lingurar, Szurdi, Toth, Gucula, Lin­der, Dvorzak, Far­caș, Covaci. re­apărarea orieten­i­lor nu o mai poate salva decât prin fault- Arbitrul acorda pedeapsă de 11 metri, care este traute-1 Divizia Naţională B. Starul x*f£L-Cer­amica 2:1 (1:1) la Urniţă. A arbitrat de Mureşan din­ Cluj iar goalurile au fost marcate din­­ partea Stăruinţei de către Bakos şi Do­­mian iar din partea localnicilor de căt­re Szilagyi. Mureşul CI. sportiv Sibiu 2:2 (1:1) TARGU-MURES: 1. — întâlnirea ini­mă în cadrul Diviziei B. care a avut loc I în acest oraş s’a soldat cu o partidă ne- ^ decisă, cu toate că localnicii au jucat mult mai bine decât adversarii lor. 1 MARTI, 2 Octombrie, Anii XVI. Nr. 225 SERIA II Reşipr: UDR—Vulturii 5:1 (3:0). Craiova: Jiul—Rovine Griviţa 4:1 (4:0). „ Sibhi: Sticla­—Şoimii 2:2 (1:0). Chişinău: Sporting—Textila 4:1 (2:1). Galaţi: Dacia Unirea—DVA 4:0 (20)­ u T­r­a /JinrJ R 1 ÎK Fi Cl. Muncitoresc Reşiţa-31. 1 .-U Ji. Jiraa o . l (0.l) L Politechinica 4:3 (2:1) ARAD, 1. — Cu toate ca ştiri dela Bu TIMISOARA, 1. — Muncitorii dela ,­cureşti anunţau ieri că echipa Punişo- ,. . . a T-, .... . . ! reaua CAT a fost introdusă in Divizia­­ Roma au de Politehnica rdlm Naţională A, ea a jucat ieri un match Timişoara într’o luptă grea Care a fost la Arad pentru Divizia B. [ decisă mai mult de noroc- In Mul­ace-Timişorenii au fost superiori tot Hm- ■ sta studenţii timişoreni au fost elim­in pul, dominându-şî până la epuizare, ad­u­naţi din Gupa României timpuriu de tot­ versarii. Tricolor-Oâmpia C. F. R.: 3:2 (2:2) Au asistat 1500 spectatori ~ D. Teofil Morariu a condus admirabil partida SATU-MARE. 1­ — Partida pentru Divizia Naţională B, care s’a disputat ieri îî acest oraş, a adus spre surprin­derea generală victoria echipei care s’a dovedit mai slabă pe teren. Olimipia GER a fost superioară tot timpul dar neşansa a adjudecat victoria de partea Tricoloru­lui­ Jocul a fost frumos cu faze admirabi­le, goalurile fiind marcate din partea Tricolorului de către Kalis şi Matei (2), iar din partea Olimpiei de către Szere­­my II şi de către Pop- Alte rezultate din Divizia B. SERIA I Brasov: AGFR—Brasov­ia 4:0 2:0)- Constanta: Elpis—Prahova 5:1 (1:1). Cupa României Cl. A. Cluj-CFR Oradea 2:0 (1:0) ORADEA: 1. — Echipele clujene au recoltat ieri preti­nderi succese afară de Universitatea la Bucureşti. Astfel CU Atletif, care a jucat la Oradea cu CFR local a câştigat partida în mod meritat.­­ Goalurile au fost marcate de către Tu­­logdy şi Poklossi. In minutul 11 al rer-­ prizei prime portarul Fabian de la Cl. , AC a apărat foarte frumos o pedeapsă­­ de 11 metri. Alte rezultate din țară TIMIŞOARA: Rapid—Banatul 3:0 (1:0)- Kadima—Fratelița 1:1 (1:0). Elec­trica—Unirea 4:0 (3:0). GHERLA: Sparta—Gloria 1:0 (0:0). BUCUREŞTI: Lewsky (Sofia)—Maca­­bi 3:2 (0:1). Lewsky—Turda­comb- Spor­tul studenţesc 2:1 (0:). Alte rezultate din Cluj România iun-—Unirea ihm- 7:1 (4:1)* Arbitru d- Guga- Napoca—Avram Iancu 5:2 (2:1)., Arbitru d- Boitor. Goalurile au fost marcate de­ la Napoca de către dr Mogu 2, Boldor, Bindea și Tasnadi i iar de la Avram Iancu de către Desi și Kla­­ ger.­­ . .. Cupa României DEVA: RGMT—Corvin 2:0 (1:0). BRAŞOV: Harghita—Astra 2:1 (0:1). In echipa A­strei a jucat şi elevul Je­nesen Drum, campion naţional la sal­ul în lungime. Arbitrul bucureştean Bu­­cescu la eliminat din joc• La sfârşitul partidei s’a produs o încăierare între jucătorii, celor două echipe, la care a interven­it şi publicul. Şoferul autobusu­lui cu care a venit Harghita a înjunghiat cu briceagul mai multe persoane■ El a fost arestat împreună cu mai mulţi jucă­tori de ai Harghitei. Rezultate din Ungaria tuită în felul următor: Hibbs, — Cooper, Hapgood, — Briton, Barker, Bray, — Mathews, Borodén, Tiltson, Weslvood, Brook. lin nou record national de atletism ARAD. 1. „ Ieri a avut loc în orga­nizarea clubului atletic de la Arad un mare concurs la care au participat şi atleţii clubului atletic din Cluj. La şta­fe­ta olimpică ei au reuşit să stabilească un nou record naţional, cu performan­ta de 3 minute 48,6 secunde. Intre alte rezultate bune ale acestui , concurs mediu să fie amintite:­­ HAVALETZ la aruncarea discului 44,1 metri. B1R0 va salt cu prăjina 3,57 metri. Campionatele nationale de Tennis BUCUREŞTI, /• — Campionatele na­tionale de tennis cad au loc de mai mul­te zile la Bucureşti şi-au desfăşurat pe ziua de ieri următoarele probe şi rezul­tate.­­ Cl. /• S­iu­ plu domni: Botez—Burger 1 6:2, 6:2. Ganlacurino—Wartem­berg 1:6, 6:4, 6:1 Schmidt­—Gaster 6:2, 7:5 Gitta— Steiner 6:4, 10:12, 9:7 Gabor—Caralulis­i 9:7, 6:3 Hamburger—Farkas 7:5, 6:2 Hamburger—Gabor 6:1, 3:6, 6:0. Simplu doamne semifinale: Somogyi—­­ Wertheim 6:1, 6:3 Popper—Jakab 6:2,­­ 6:3. I Cl. II. Simplu doamne semifinale: Kiss—Bara­ba­si 4:6, 6:1, 6:2 mixt: Rado­­ —Hossu—Solomon—Moisil 5:7, 6:1, 6:2­­ Jasobol—Illyés, Hegyi—Garnić 7:5,­­6:2- 1 Dublu domii: Benedek—Stai­on, Pla­­cinteanu—Vassu 6:3, 9:7. Rado—Bur­ger, Catargi—Sturdza 6:2, 6:3. Matchuri de campionat di­stric­tual ARAD: Cl. Sp. Arad—Olimpia 0:2 (3:0), Soim'11—Hakaah 4:3 (0:2). Tran­silvania—Uniirea 3:1 (3:1). JIMBOLIA: CJ Sportiv Jimbolia— Hertha 3:1 (ON­ORAREA: Macabi—Chinezul 4:0 (2:0). Licel de Fete »Regina Maria Cluj Publicaţiune de licitaţie Comitetul şcolar al internatului liceului de fete „Regina Maria“ din Cluj, publica licitaţie pe ziua de 22 Octomvrie 1934, ora 11 a. m. in cancelaria direcţiunii pentru alimentele necesare pe anul şcolar 1934- 1935, zilnic 60—70 kgr. pâine, 120—150 cornuri şi fran zeit­ţe, 30 40 kgr. carne şi 40-50 kgr. lapte. Ofertanţii vor depune garanţie pentu Lei 7500, pentru carne lei 10 000, pentru lapte lei 3500 In numerar sau hârtii de valoare după ra poarta cotată la bursă. Caietul de sarcini cu toate detaliile se află in cancelaria direcțiunea Str. Or. Doga Nr. 1, a, Cluj, la 27 Sept. 1934. 632 Comitetul școlar Singura ocazie Voiaj­eftin 8 zile Lei 3950 20—28 Octombrie In acest preţ se cu­prinde: paşaport co­lectiv, v­ie, întreţinere de primul rang, cir­cuite cu autocar. Vizi­tări, ghizi, etc. în­scrieri la: com­pania Română de voii­j şi turism Cal Victoriei 83 Repre­zentant pen­tru Ardeal Cluj, Piaţa M hai Viteazul 40 et. 1. Telefon: 5­02.