Prágai Magyar Hirlap, 1938. szeptember (17. évfolyam, 199-223 / 4642-4666. szám)

1938-09-13 / 209. (4652.) szám

8 T>RA:GM-A­AGte ®-HTRLai £ Magyar sikerek Nyugaton és Keleten A Komáromi FC Pozsonyban is győzött Az ESE első győzelmét aratta ■ [UNK] ■ [UNK] A Fülek­ TC vereséget szenvedett Nagy­szombatban ■ [UNK] Zsolna legyőzte Vágbesztercét, Trencsén megverte Tapolcsányt POZSONY. (Sportszerkesztőségünktől.) A nyu­gati divízióban a Komáromi FC Pozsonyban is be­bizonyította eddigi sikeres eredményeinek realitá­sát. A KFC a Vas-Rapidot saját pályáján le­győzte. Végre az Érsekújvári SE is győzelmet ara­tott, míg a Fü­leki TC kikapott Nagyszombatban. Ugyanott Trencsén legyőzte a Tapolcsányi SK-ot. Zsolnán a Vágbesztercei SK kikapott az ottani SK-tól. Az eredmények voltak: Komáromi FC-VAS-Rapid 3:2 (0:0) POZSONY. — A játék mert mindkét csapat mélyen nagy csalódást hozott, formáján alul ját­szott. A mérkőzés inkább küzdelem volt, mint já­ték. Különösen az első félidőben kapott keveset a közönség. A Vas-Rapid ugyan sokat támadott, de minden rendszer és tervszerűség nélkül, úgy hogy mezőnybeli fölényét, nem tudta kihasználni. Szü­net után a KFC volt a jobbik együttes és csatárai nagyobb lövőkészségével és határozottságával a maga javára döntötte el a mérkőzést. A vezető­­gólt Tóth lőtte Katz beadásából és néhány perc múlva Katz még növelte az előnyt. Ezután erősen támadott a pozsonyi csapat, de csak egy teljesen indokolatlan 11-esből tudott gólt elérni Balogh I. révén. Később Balogh I. lesállásból még egy gólt lőtt, de a bíró nem adta meg. A 30-ik percben Csu­kás 3:1-re állította az eredményt, de néhány perc­cel a befejezés előtt Balogh NI. védés közben aka­dályozta a kapust és sikerült is nagyon kétes góllal szépíteni az eredményen. A mérkőzés után a közönség betódult a pályára és meg akarta verni Neuwirth játékvezetőt. A já­tékosok vették védelmükbe az egyébként gyenge játékvezetőt , ezért a közönség a KFC játékosait ütlegelte, akik csak rendőri segítséggel tudtak be­jutni az öltözőbe. A győzteseknél a közvetlen védelem volt a leg­jobb csapatrész. A Vas-Rapidnál Sido, Hudek és a Balogh-testvérek feleltek meg. Rapid, Nagyszombat—Füleki TC 3:0 (0:0) NAGYSZOMBAT­ — A kétnapos torna kereté­ben szombaton játszották le ezt a mérkőzést. Az FTC az első félidőben egyenrangú ellenfél volt, de gólt szerezni nem tudott. Később Csukás megsérü­lése miatt a füleki csapat visszaesett és a Rapid Polás, Malatinszky és Polás góljaival győzött. A mérkőzést Dietz vezette. Tren­cséni SS - Tapolcsányi SK 5:0 (2:0) NAGYSZOMBAT. — A nagyszombati torna ke­retében játszották le a fenti divíziós mérkőzést. A gólokat Botka (2), Kreibich, Schwartz és Varga szerezték. Martinkovits bíró a tapolcsányi Opitzot kiállította. Érsekujvári SE —Zólyomi TK 2:1 (2:1) ÉRSEKÚJVÁR. — Az ÉSE-nek sikerült a sze­­zon első pontjait megszerezni, de a közönségnek nem sok öröme volt belőle. A divízió két utolsó helyezettjének mérkőzése szánalmasan gyenge spor­tot nyújtott s bár a ZTE nem mutatott sokat, az ÉSE csak szerencsével nyerte meg a mérkőzést, mert semmivel sem volt jobb ellenfelénél. A mérkőzés úgy kezdődött, mintha az érsekúj­­vári csapat magára talált volna s néhány igen erő­teljes, jól felépített támadás után a 4-ik percben Bresztel ideális játékából Kuziel meg is szerezte a vezetőgólt. De ezzel mintha az ÉSE el is lőtte volna puskaporát, lapos, unalmas mezőnyjáték folyt a csapatok között, anélkül, hogy bármelyik oldalon teljesítményt láttunk volna. A 25-ik perc­ben a ZTE-nak kavarodásból sikerült kiegyenlí­tenie s azután a nívatlan csapkodás tovább folyt a csapatok között. A 45-ik percben Bereczky 25 mé­teres váratlan, szépen helyezett lapos lövése utat talált a ZTE kapujába s ezzel eldőlt a mérkőzés sorsa. Zsolnai SK-Spárta Vágbeszterce 5:3 (0:2) ZSOLNA. — 1200 néző jelenlétében, Diamant lo­sonci bíró vezetése mellett igen nehezen győzte le Zsolna a divizió újonc­ csapatát, mely az első fél­időben uralta a helyzetet. A vágbesztercei centár­­eor állandóan a zsolnai kapu előtt tanyázott. — Szünet után a helyzet teljesen megváltozott. A zsol­naiak 20 perc alatt 5 gólt rúgtak és pedig egyik szebb volt a másiknál. A győzelmes csapatnál ki­tűnt a Derkics—Altus hátvédpár, Riedl, Bielek és Rysavy. A vendégek legjobb emberei: Ferényi, Miehloveky, Veeely. A nagyszombati Rapidtől át­vett Kristofik szünet után visszaesett. Zsolna gól­jait Bielek (2), Rysavy, Beniacs R. és Derkics (ti­zenegyesből) szerezték. Vágbeszterce részéről Ve­­sely, Ipszer és Ferényi voltak eredményesek. Az előmérkőzésen a Zsolnai SK ifj. csapata bajnoki mérkőzésben legyőzte a SK Varin ifj. c­sapatát 5:1 (3:0) arányban. Biró, Macásek. A nyugati divízió pontállása a negyedik őszi forduló után: 1. KFC 4 4 — — 11:4 8 2. TTS 4 211 12:6 5 3. Zsolnai SK 4 2 11 16:14 5 4. Sparta Vágbeszt. 4 2 — 2 16:9 4 5. Rapid Nagyszomb. 4 2 — 2 8:6 4 6. Vas-Rapid 4 2 — 2 9:9 4 7. Tapolcsányi SK 4 2 — 2 7:17 4 8. ZTE 4 1—3 5:9­2 9. FTC 4 1—3 4:8­2 10. ÉSE 4 1—3 4:10 2 1938 szeptember 13, kedd. lingné-Krahwinkel Hilda győzött és nyerte meg a svéd király serlegét. Sperlingné a döntőben a né­met Hornt 6:2, 6:1 arányban verte meg. A nyílt férfipáros döntőjébe a magyar Gábory—* Szigeti és a Rogers (ir)—Kho Sin Kie (kínai) pá­rok jutottak. A magyarok a középdöntőben francia Boussus—Journa kettőst 7:5, 6:3 arányban a győzték le. — A vegyespárosból a Szigeti—Paksy­­né és a Kovács—Asbóth párok kiestek. Ugyancsak vereséget szenvedett a Hein-Müller—Cejnar cseh­szlovák kettős. A döntőbe a Tonelli—Beuthner olasz—német és a Sperlingné—Journa dán—fran­cia kettősök jutottak. A nyilt férfiegyesben Menzel az olasz Vido 6:1, 6:1 arányú legyőzésével a döntőbe került. Ellen­fele valószinüleg az ír Rogers lesz. Európai győzelmek Forest Hillsben FOREST HILls.­­ Az amerikai bajnokságban a férfiegyesben Budge is részt vesz, aki eddig két gyenge ellenfelet intézett el. Az európai játékosok közül az angol Hare, a francia Petra, a jugoszláv Puncec és Kukuljevic továbbjutottak. — Makó honfitársát, Kovácsot győzte le 6:0, 6:2, 8:6 arány­ban. Az amerikai Riggs az angol meg 6:3, 6:3, 4:6, 1:6, 6:4 arányban. Shayest verte A legszebb harcot az ausztráliai Bromwich vívta az amerikai Shields-szel, akit 1:6, 10:12, 10:8, 6:2, 6:2 arányban győzött le. A női egyesben a francia Matthieu, az angol Stam­­mers és a lengyel Jedrzejowska továbbhaladtak. Győztek: az amerikai Marble, Bundy és Ja­ A Munkácsi SE újabb bravúros győzelmecols is. a keleti divízióban A Kassai AC legyőzte a beregszásziakat, a kassai cseh csapat pedig győzött az SK Rusj ellen Ungvárott ■ ■ Az újonc eperjesi Slavia kikapott Ig­lón I UNGVÁR. (Tudósitónk távirati jelentése.) A ke­­­­leti divízió második fordulójában a magyar csapa­­r­tok újabb sikereket értek el. A Munkácsi SE le­­­­győzte az ungvári CsSK-ot, a mérkőzést az ung­váriak hibájából nem fejezték be. A Kassai AC le­­­­győzte a Beregszászi FTC-ot, míg a kassai CsSK Ungvárott győzött az SK Rusj ellen. Az eperjesi Slavia Iglón vereséget szenvedett. Az eredmények: CsSK, Kassa—SK Rusj 4:3 (2:1) Ungvárott 1000 néző előtt a kassai csapat meg­érdemelt győzelmet aratott. Góllövői Visocky (sza­badrúgásból), Oláh (2) és Fazekas, a Rusj részéről­­ pedig Csancsinov, Fiiak és Krizs voltak. Munkácsi SE —CsSK, U­ngvár 6:1 (4:0) MUNKÁCS. (Tudósítónk távirati jelentése.) Do­­lyák bíró vezetése mellett a két csapat rendkívül durva mérkőzést vívott egymással, amely a máso­dik félidő 36-ik percében megszakadt. Ugyanis ekkor a bíró kiállította Skladalt, aki nem akart enge­delmeskedni. Dolyák erre a szabályos várako­zási idő után a mérkőzést lefújta. Góllövők voltak: Csapák (3), Bírta, Tanter és Fiala, illetve Skladal. A mérkőzést az MiSE meg­óvja és azt valószinüleg a javára is írják. KAC—Beregszászi FC 5:1 (3:0) KASSA. — Biró, Spóner. Hűvös, esős időben tartották meg az érdeklődéssel várt mérkőzést, melyből a KAC váratlanul nagy gólaránnyal győz­tesen került ki. A vezetőgólt Pásztor rúgta. Majd Kovács volt a gólszerző. A 35-ik percben Kovács megsérült és kiállt, a KAC innen kezdve tíz em­berrel játszott. A 3-ik gólt Várady szerezte.­­ Szünet után a KAC Pásztor révén gólozott. Majd az 5-ik gól öngólból eredt. A BFTC gólját utolsó percben Csobankó szerezte. Iglói AC—Eperjesi Slavia 4:3 (2:2) IGLÓ. — A honi együttes csak nehezen győzött az eperjesi újonc­ csapat ellen. A keleti divízió pontállása a második forduló után: 1. MSE 2 2 — — 11:4 4 2. KAC 2 2 — — 8:3 4 3. Iglói AC 2 2 — — 9:6 4 4. CsSK Kassa 2 1—1 7:8 2 5. BFTC 2 1—1 5:6 2 6. Bp. Slavia 2 — — 2 5:7 — 7. SK Rusj 2 — — 2 6:9 — 8. CsSK Ungvár 2 — — *2 2:10 — Várszegi Strassburgban legyőzte a világrekorder Nikkanent Győzött a magyar sprintstaféta és Kovács gátfutásban ■ [UNK] A többi magyar csak helyezést ért el ■ [UNK] STRASSBURG. — A párisi EB-ről hazatérő német, svájci, finn és magyar atléták részvételével nagysza­bású nemzetközi viadalt rendeztek az elszászi főváros­ban. A rossz, esős időben megtartott verseny leg­nagyobb szenzációja a magyar Várszegi győzelme volt a finn világrekorder Nikkanen fölött. Győzött még Kovács József az alacsony gáton és a magyar sprint­staféta is. A többi magyar­ atléta mérsékelt teljesít­­ménnyel csupán helyezést ért el a kitűnő nemzetközi mezőnyben. A fontosabb eredmények: 100 yard: 1. Scheuring (német) 9.8, 3. Sir (magyar) 9.9. — 100 méter: 1. Scheuring (német) 10.7, 3. Sir (magyar) 11. —­ 200 m-en Gyenes (magyar) 22.6-tal harmadik lett. — 400 m-en a magyar Görkei 49.2 alatt második lett. — 800 m.: 1. Schmidt (német) 1:56.3, a magyar Temesvári 4-ik lett. — 1500 m.: 1. Normand (francia) 3:55.8, 2. Sarkama (finn) 3 57.8, a magyar Szilágyi 3:59-es idővel 5-ik lett. — 400 m. gát: 1. Kovács (magyar) 56, 2. André (fran­cia). — 4 X 100 m.: 1. Magyarország 42­9, 2. Fran­ciaország. — Az 500, 400, 300, 200 és 100 méteres stafétában a magyarok a franciák mögött a második helyen végeztek. — Távol: 1. Rajassari (finn) 686, 2. és 3. Gyurica és Vermes magyarok 679. — Magas: 1. Kalima (finn) 195, 2. Cserna (magyar) 180. — Diszkosz: 1. Noel (francia) 48.95, 2. Kulitzy (magyar) 48.54. — Gerely: 1. Várszegi (magyar) 68.30, 2. Nik­kanen (finn) 67.90. A franciaországi Lahr-ban is volt nemzetközi ver­seny és itt a magyar Szilágyi 3000 méteren 9:09 per­ces idővel győzött, Vermes 649 cm-rel nyerte a távol­ugrást. Csehszlovák és magyar győzelem a velencei teniszversenyen A magyar Gábory a férfi egyesben, a csehszlovák Menzel- Cernár pár a férfipárosban szerezte meg a serleget ■ ■ A dán Sperlingné nyerte meg a svéd király serlegét VELENCE. — A lidói nemzetközi verseny leg­nagyobb meglepetését a magyar Gábory Emil sze­rezte, aki a férfiegyesben az olasz trónörökös ser­legét kitűnő játékkal megnyerte. Gábory a közép­döntőben az olasz Canapelet 6:0, 6:2, a döntőben pedig magyar ellenfelét, Szigeti Ottót háromszor 6:1 arányban késztette megadásra. Gábory ezzel a győzelmével, amelyet nagyszerű tempóval, pontos­sággal és taktikai szépségekkel harcolt ki, a világ­­klasszist képező játékosok sorába emelkedett. A Volpi-serlegért folyó férfipáros döntőjében a csehszlovák Menzel—Cernar kettős aratott győzel­met 6:4, 6:4, 8:6 arányban a francia Lesueur— Journa kettős ellen. — A női egyesben a dán Sper- A Salgótarjáni SE legyőzte a Szegedi FC-ot SALGÓTARJÁN. — Az itteni SE a NB-ban le­győzte a Szeged FC-ot 3:1 (2:1) arányban. BUDAPEST. — Az Újpest szombaton bajnoki mérkőzésen az Elektromos ellen 4:2 (3:2) arányban győzött. A MAGYAR NEMZETI BAJNOKSÁG ^NTÁLLÁSA A magyar NBB eredményei: WMFC, Csepel— Salgótarjáni BTC 3:1, Haladás Szombathely—Pénz­ügy 5:0, Diósgyőr—Törekvés 3:2, FTC—Pereces 4:3, Szentőrinc—Csepeli MOVE 9:2, Álba Régia—Lam­­part 2:1, Szegedi AK—MÁVAG 4:0, Sopron—Tata­bánya 4:1, Postás—Egyetértés 4:1, Rákoskeresztúr—• Vasas 2:1, Debreceni V—Vád SE 4:2, UTE—Pécsi DV 2:1, Tokod-BESZKÁRT 3:1, Reménység, Vác —Mezőtúr 3:1. Külföldi eredmények AZ ANGOL LIGÁBAN az I. osztályban az Everton az Areenalt 2:1 arányban legyőzte. A II. osztályai bajnok Brenttford a Wolwerhamptontól 0:2 arányban kikapott. Az Aston Villa a Black­­poolt verte meg 4:2 arányban, mig a Derby County a Sunderland ellen győzött l:0-ra. — A II. osz­tályban a Westbromwich Albion és a Manchester City kikapott. — A skót ligában a Rangers 2:6 arányban kikapott a Celticstől. A ligában a Clyde vezet. NÉMETORSZÁG. Tschammer-serleg: Dresdener SC—Beuthen 10:1, Phőnix Lübeck—Arminia Biel­­feld 3:2, Weetfalia Herna—Viktória Hamburg 5:1, FSpV Frankfurt—Bayern München 2:1, München 1860—Bayern München 2:1, VfB Stuttgart—Phő­nix Karlsbad 7:1. — A bajnokság első eredménye: Blauweiss—Herta 1:1, Tennie Boruesia—Wacker 3:2, Bewag—Berliner SpV 2:2. — BC Augsburg— Schwaben Augsburg 4:2, FC Schweinfurt—Jahn Regensburg 2:0. — Amateur Steyr—Wiener SC 0:2, Wacker—Austria 2:1, Grazer SC—Wiener Neustadt 5:2, Austro Fiat—Vienna 2:2, Adudra —Rapid 4:1. SVÁJC. Grasphoppers—FC Basel 4:0, Nord­­stern Basel—FC Lugano 2:0, FC Luzern—Young Fellőws 5:2, FC Grendben—Yöung Boys 2:4, FC Ohaux de Fonds—FC Biel 2:3, Laueanne Sporté— Ser vette 2:1. FRANCIAORSZÁG. AS Cannes—FC Socha/ux 0:0, Racing Roubaix—Olimpique Marseille 1:0, Racing Paris—Fivois Lilié 2:2, FC Metz—FC Strassboiiirg 2:1, AC Havre—-FC Antibes 2:0, Olimpique Lilié—Racing Lene 2:0, St. Etienne vers. FC Rouen 2:1, FC Séte—Excelsior Reubaix elmaradt. BELGIUM. SC Anderledht—FC Amfewerp 4:3, Daring Brusel—FC Gént, 0:0, Olympique Oh&rle­­roi—White Star 6:0, Besehoot—FC Brügge 2:0, FC Malines—Liersche SK 3:2, Standard Liége— FC Boom 0:2, SC Brügge—Union St. Gilloise 1:2. AVTÓ )( A prágai motorkerékpáros Európa-bajnoksá­gon az angol Atkinson (JAP) győzött 1:19.7 alatt az ugyancsak angol Crommbs ée Carlson előtt. — Az ifjúsági bajnokságot Ruíiöka (Jaiwa) nyerte meg. A dijakat Jeíek egészségügyi miniszter sze­mélyesen adta át a győzteseknek. )( Olaszország autó-nagydiját Milánóban Nuvo­­lari (Auto-Union) nyerte 2 óra 41 p. 39.6 mp. 155.726 km/óra teljesítménnyel. 2. Farina (Alfa Romeo), 3. Őaracciola (Mercedes) lett. — Milánó város diját Villoresi (Alfa Romeo) szerezte meg 1 óra 11:04.2 perccel. 2. Severi (AR), 3. Hugh (Maeerati). 1. Hungária 4 4 — .— 12:6 8 2. Nemzeti 4 2 2 — 12:2 6 3. Újpest 3 3 — — 10:4 6 4. Budafok 4 2 2 — 5:3 6 5. Kispest 3 2 1 - 9:6 5 6. Szolnoki MÁV 3 1 1 1 6:6 3 7. Szeged 4 112 7:7 3 8. Elektromos 4 1 1 2 9:133 9. Ferencváros 1 1 — — 8:1 2 10. Taxisok 4 1—3 14:10 2 11 — 12. Phőbus 4 — 2 2 5:8 2, 11-12. SSE 4 1—3 7:14 2 13. Zugló 4 — 2 2 7:22 2 14. Bocskai 4 — — 4 2:11 —