Renaşterea Bănăţeană, noiembrie 1993 (Anul 5, nr. 1121-1146)

1993-11-15 / nr. 1133

PAGINA 4 ♦ 15 NOIEMBRIE 1993___________________________________________________________________________ RENAȘTEREA BĂNĂȚEANĂ Seria I Rezultate tehnice: Rocar București - Faur București 1-0, Constructorul Iași - Bucovina Suceava 1-1, ASA Tg. Mureș - Chimia Rm. Vâlcea 2-1, Gloria Buzău - Flacăra Moreni 0-1, Selena Bacău - Politehnica Iași 1-1, Metalul Plopeni - Portul Constanța 2-0, Gloria CFR Galați - Callatis Mangalia 4-0, Steaua Mizil - Foresta Fălticeni 3-1, FC Argeș - Acord Focșani 2-0. Etapa viitoare (sâmbătă, 20 noiembrie): Callatis Mangalia - Rocar București, Portul Constanța - Gloria CFR Galați, Chimia Rm. Vâlcea - FC Selena Bacău, "Poli" Iași - Metalul Plopeni, Faur București - FC Argeș, Acord Focșani - Steaua Mizil, Foresta Fălticeni - Constructorul Iași; Bucovina Suceava - Glo­­ria Rugăii Flacăra Mineni - ASIA Ta­mnzos Seria a II-a Rezultate tehnice: Armătura Zalău - CFR Cluj 3-1; CSM Reșița - Jiul Petroșani 5-0; Corvinul Hunedoara - ICIM Brașov 1-0; Metrom Brașov - FC Drobeta 4-0; Gaz Metan Mediaș-Gloria Reșița 2-1; Tractorul Brașov-Phoenix Baia Mare 3-0; Metalul Bocșa - CFR Timișoara 0-0; FC Baia Mare-Unirea Alba Iulia 2-1. Meciul Jiul Craiova - FC Bihor a fost amânat. CLASAMENT Etapa vitoare (sâmbătă, 20 noiembrie): CFR Timișoara-Armătura Zalău, Phoenix Baia Mare - Metalul Bocșa, ICIM Brașov - Gaz Metan Mediaș, Gloria Reșița - Tractorul Brașov, CFR Cluj - Jiul Craiova, FC Bihor - FC Maramureș Baia Mare, Unirea Alba Iulia - CSM Reșița, Jiul Petroșani - Metrom Brașov, FC Drobeta - Corvinul Hunedoara. CLASAMENT 1. FC Argeș 14 10 3 1 30-8 23 +9 2. Mizil 14 7 4 3 17-11 18 +4 3. Focșani 14 6 4 4 27-14 16 +2 4. Rm. Vâlcea 14 7 2 5 21-16 16 +2 5. Moreni 14 7 2 5 21-21 16 +2 6. Poli Iași 14 6 3 5 22-19 15 +1 7. Mangalia 14 6 3 5 22-23 15 +1 8. Plopeni 14 6 2 6 17-13 14 0 9. Selena 14 5 4 5 20-21 14 0 10. ASA - 14 6 2 6 17-18 14 0 11. Faur 14 6 2 6 17-19- 14 +2 12. Suceava 14 5 4 5 19-26 14 0 13. Constr Iași 14 5 3 6 14-20 13 -1 14. Buzău 14 4 3 7 13-16 11 -3 15. Portul 14 2 6 6 12-17 10 -4 16. Galați 14 5 0 9 23-34 10 -4 17. Fălticeni 14 3 3 8 13-18 9 -5 18. Rocar 14 3 4 7 8-19 10 -6 1. CSM Reșița 14 10 1­3 30-11 21 + 7 2. FC Baia Mare 14 9 3 2 41-23 21 +7 3. Alba Iulia 14 9 2 3 29-15* 20 + 6 4. Tractorul 14 8 1 5 22-13 17 + 3 5. Gloria Reșița 14 6 4 4 25-15 16 + 2 6. Mediaș 14 6 3 5 15-16 15 + 1 7. FC Bihor 13 5 4 4 20-11 14 0 8. ICIM 14 5 4 5 17-18 14 0 9. Metróm 14 5 3 6 16-16 13 -1 10. CFR Tim. 14 4 5 5 12-16 13-1 11. Corvinul 14 6 1 7 14-19 13 - 1 12. CFR Cluj 14 5 3 6 16-24 13 +1 13. Drobeta 14 5 2 7 18-28 12 -2 14. Petroșani 14 4 3 7 19-20 11 -3 15. Craiova 13 5 1 7 18-22 11 -1 16. Zalău 14 5 1­8 18-25 11 -5 17. Phoenix 14 3 2 9 12-25 8 -6 18. Bocșa 14 2 3 9 9-34 7 -7 Metalul Bocsa- CFR Timișoara 0-0 I . Așa cum era de așteptat bocșenii ar fi vrut să se reabiliteze după cele două meciuri jucate în deplasare și pe care le-au pierdut firesc. Partida desfășurată pe un timp mocănesc lapoviță și apoi ninsoare, a creat multe dificultăți ambelor formații, în rezolvarea cu acest mijloc în comun pe care să-l numim balon. Prima parte a întâlnirii a fost mai anostă ambele tabere au căutat acea breșă pe care să o speculeze la maximim. Localnicii au avut unele ocazii mai ales prin Decuseală în minutul 22 ,dar apărătorul buturilor oaspeților a fost la post, la fel Ciocoi în minutul 24, când se opune din nou goal­keeperul oaspeților, iar în minutul 35 Talpeș trimite peste poartă. Se părea că pauza va fi un sfetnic bun pentru gazde. Fiindcă aceștia se năpustesc literalmente spre careul oaspeților. Dar apărarea bună a CFR-știlor a făcut ca atacurile bocșenilor să fie stopate la marginea careului de 16 m. Au fost și ocazii prin Murar în minutul 46, când la o "ghiulea" mingea trece milimetric pe lângă bară. Apoi, în minutul 50, Costachi reia din nou pe lângă, iar în minutul 76 Decuseară reia de puțin pe lângă poartă. Pe fondul dominării metalurgiștilor, iată că în minutul 60 Gligorovici care ratează și el de puțin, ca în minutul 87 cea mai mare ocazie a jocului o au oaspeții, prin Petre Narcis, ratează incredibil. Bocșa: Petean 7, Ciocoi 7, Mareșescu 7, Sabaiduc 5(min. 30 Caimac 6), Costachi 7, Costescu 7,Decuseară 7,Muraru 8,Ciucur 6,Talpeș 5(min. 74, Manea 8),Țigla 6. CFR: Boldor 7, Ivan 6, Ianoșev 7, Mihai 7(min. 35 Sârb 7),Himcinschi 7, Andreaș 6, Simcelescu 6, Gligorovici 7, Narcis 7, Stoicovici 6(min. 79 Otiman), Contescu 6. Arbitri: László Ilie (Odorhei) 8, ajutat la tușe de Gabriel Roșea (Bistrița) și Ion Moise (Buzău), toți cu nota 8. TEBERTU ȚĂRANU ­­i C.S.M. Reșița - Jiul Petroșanii ’5-0 (1-0) ! Prin victoria asupra minerilor, reșițenii încheie "o troică" de meciuri, realizând și un mic­­­ record - înscrierea a 13 goluri fără a primi vreunul. Meciul a început cu domninarea gazdelor care,­­ beneficiind de un moral ridicat ce le-a influențat pozitiv evoluția în teren, și-au supus oaspeții unui­­ adevărat asediu, începând din primele minute ale întâlnirii. Deschiderea scorului a fost prefațată­­­­ de bara lui Stroia (min. 11), precum și de imensele ocazii ale lui Calofir (min. 13) și Stroia (min.­­ 123). Golul care plutea în aer a fost înscris de Calofir, omul care aduce golul la Reșița, în minutul 1 *32, printr-o lovitură de cap din plonjon, după o centrare a lui Mărgineanțu. Repriza a doua se­­ părea că va aduce un reviriment în tabăra petroșeneană, dar totul s-a dovedit un simplu foc de l­a­paie. Ultima jumătate de oră a meciului fost abordată de reșițeni într-un stil de joc de-a dreptul I­­ frenetic, care a entuziasmat tribunele. în minutul 62 Stroia ridică scorul la 2-0 printr-un șut de la­­­ 16 metri, pentru ca peste 5 minute Szilj să înscrie al treilea gol, din careul mic, în urma unei fazei I confuze, în minutul 78 Boltașiu a obținut un penalty în urma unei pătrunderi personale, iar­­­­ Mărgineanțu l-a transformat ridicând scorul la 4-0. Ultimul gol al meciului a fost înscris de­ Petrescu în minutul 80, de la 7-8 metri de poartă, în urma unei centrări precise trimise de Panescu.­­ Jocul reșițenilor, foarte variat și în continuă mișcare, a încântat asistența care l-a considerat un I­­ reușit preludiu al viitoarei întâlniri cu Unirea Alba Iulia. Atacând cu toate liniile, cu fundașii I ■ laterali adevărate pistoane, care au realizat ambele faze ale jocului, reușind să creeze superioritate ■ * numerică de fiecare dată prin desele lor învăluiri, gazdele și-au pus în mare încurcătură adeversarii I­leare, în afara faptului că s-a dovedit o echipă solidă din punct de vedere fizic, nu au arătat mail­v nimic. Combinațiile reșițene la firul ierbii, precum și mulțimea șuturilor, indicate dealtfel pe un­­ ■ teren umed, s-au dovedit foarte eficace. Paradoxal este faptul că echipa joacă mai bine de când. I stau pe tușă Lupu și Petrescu, accidentați, dar asta nu înseamnă că cei doi nu vor mai "prinde" ș­i trupa. Meciul s-a desfășurat într-o perfectă notă de fair-play, "fii huilei" apărându-și în mod onest­i­c șansele. A arbitrat brigada compusă din Constantin Ene, nota 9, Vasile Gheorghe și Constantin­­ Zoia, toți din București. C.S.M.: Bocșa 6,5, Cojocaru 7,5, Gădăleanu 6, Sandu 6, Panescu 8, Calofir 7, Boltașiu 7,I­lianu 6, Sziji 8 (min. 75, Petrescu), Mărgineanțu 7,5 (min. 80, Marinescu), Stroia 7,5. JIUL:| .Anton 5, Doroș 6, Mititel 4, Huza 6, Lazăr 5, Călugărița 5, Stoica 6, Stande 6 (min. 83, ■ •Trăistaru), Mangalagiu 5 (min. 65, Ceacusta), Iszak 5,5, Stancu 6. 1 DAN BEREANU | TROFEUL CARPAȚI (FEMININ) 11-13 noiembrie IDJCLPCL I IDJCLIPCL CL III-CL Zalău Baia Mare România D-SUA 34-23 România B-Macedonia 28-17 (12-9) România A-Macedonia 40-15 România A-SUA 37-19 (18-12) D­JCLp>CL cl II-Cl Clasament final r» —_ " lift __ 1. România A 9 puncte A—9­­. CX. inClf " 2. România B 7 puncte SUA-Macedonia 16-18 (7-7) 3- Macedonia 5 puncte România A- România B 38-23 (21-11) 4- SUA 3 puncte Câștigătoarea ediției a XXXI a Trofeului Carpați: România A S-au acordat­ următoarele premii: Cea mai tehnică jucătoare Valentina Cosma(România A) Golgeterul ediției: Mariana Târcă (România A) Cel mai bun portar: Cordona Nateway (Macedonia) Miss Trofeu: Cristina Mihai (România B) Cupa fair-play: SUA A fost­ cea mai slabă ediție a Trofeului Carpați în care echipa națională A a României nu a reușit să-și atingă obiectivul propus decât parțial, prin lipsa unor echipe competitive pe pla internațional.Dovadă în acest sens este și faptul că naționala B a României adunată în pripă, doar cu două zile înainte de începerea competiției (Ucraina retrâgându-se din competiție, motivele sunt cunoscute), a reușit să depășească adversari care se pregătesc împreună de mai mult timp și care vor participa la„CM din Norvegia (ec. SUA după o lună de turnee în Europa). Naționala A a României a prestat un joc în viteză unde Valentina Cozma a dirijat atacurile pe dreapta și pe stânga punând în valoare forța aruncărilor de la distanță a Liviei Drăgănescu și Mariana Târcă sau Sorinel Lefter când aceasta le înlocuia pe cele două titulare sau pătrunderile în forță ale extremelor Doiciu și Borș sau pătrunderile pivotului Ivan. Am remarcat, în special, pentru Naționala României o acoperire de posturi cu câte 2-3 jucătoare apropiate că valoare și o­ formă deosebită a jucătoarelor folosite ca ultim apărător, adică a portărițelor.Dorința acestor fete este de a realiza la CM din Norvegia, care se va desfășura la sfârșitul acestei luni și începutul lunii viitoare, jocuri pe măsura condițiilor oferite de federație, dar și de a-și încheia activitatea cu o medalie poate chiar de aur și a fi prima echipă calificată la Jocurile Olimpice din 1996 din SUA. VASELE SABOU UNIVERSITATEA ALBA TIMIȘOARA - UNIVERSITATEA DINAMO ORADEA 80-70 (38-26) Un meci ce părea ușor prin prisma poziției celor două combatante în clasament, s-a dove­dit a fi, practic destul de dificil. După debutul fulminant de campionat a urmat o "cădere de potențial" concretizată în trei înfrângeri conse­cutive. Pentru așteptatul reviriment partida cu orădenii era binevenită. Numai că, pe teren, timișorenii au trebuit să se întrebuințeze serios pentru a-și apropia victoria. Mai ales dacă avem în vedere atitudinea unor titulari față de pregătire, precum și condițiile în care se face aceasta, lucruri care lasă uneori de dorit. Sâm­bătă, gazdele au uimit prin ... imprecizia arun­cărilor de la distanță, ele nereușind nici măcar un coș de trei puncte, lucru p­etrecut pentru prima dată în această ediție a diviziei A! Ca să nu mai vorbim de faptul că, în primele minute, timișorenii au fost conduși pe tabela de marcaj. Destul de greu, odată cu scurgerea timpului și înlocuirea titularilor ce par a avea o atitudine cam curioasă față de joc și coechipieri - Bîcov și Bota - tabela și-a "revenit" și a început să­­ "scrie" așa cum era normal. Aceasta și datorită evoluției cuplului Petrovici-Belici care, nea­­vând în față jucători de gabarit, s-au descurcat foarte bine. A "scârțâit" însă, de câteva ori apărarea om la om și s-a simțit. La fel cum nu totdeauna au funcționat cum trebuie recuperă­rile sub panouri, deși diferența de talie era net favorabilă gazdelor. Până la urmă victoria a aparținut timișorenilor pentru că, în echipă, în afara "vedetelor" mai sunt și sufletiști. Cu toate acestea, având în vedere diferența de valoare dintre cele două loturi, ea nu s-a concretizat corespunzător în rezultatul final, zece puncte părându-ni-se mult prea puțin pentru posibilită­țile baschetbaliștilor timișoreni. Au condus cu unele greșeli, mai mult sau mai puțin intențio­nate, Ion Olaru (București) și Marcel Câmpan (Cluj-Napoca). ELBA, Bîcov, Bolcu, Cioskci 13, Scobar 12, Petrovici 17, Bota, Belici 11, Olaru, Ionescu 19, Bobroczky 8, Dinamo Oradea: Pascu 9(1 x 3), Panaitescu 13(1 x 3), Ganea, Sava, Florea 11, Pteanca 14 (2 x 3), Rugină 2, Sere 19, Laza 2. LMV­AN HOTICO Rezultate tehnice: Soced București - Steaua 80- 90, Dinamo­­ CSU Brașov 83-43, Rapid - Farul 81-83, "U" Cluj - CSU Sibiu 80-68, Ivex Craiova - Sportul Studențesc 82-57, "U" Elba Timișoara - Dinamo Oradea 80-70. CLASAMENT 1. Dinamo 7 6 1 594-475 13 2. "U" Cluj 7 5 2 557-462 12 3. Steaua 7 5 2 606-574 12 4. Sibiu 7 4 3 638-576 11 5. Elba 7 4 3 599-600 11 6. Craiova 7 4 3 566-580 11 7. Rapid 7 3 4 558-557 10 8. Soced 7 3 4 533-554 10 9. Farul 7 3 4 560-599 10 10. Sportul Stud. 7 3 4 502-547 10 11. Oradea 7 1 6 494-575 8 12. Brașov 7 1 6 475-638 8