Somogyi Néplap - Somogyi Hírlap, 1990. április (46. évfolyam, 77-95. szám - 1. évfolyam, 1-5. szám)

1990-04-17 / 89. szám

6 SOMOGYI NÉPLAP Siófoki Bányász—Debreceni VSC 4-0 (1-0) Siófok, Bányász-sporttelep, 4000 néző. V.: Nagy L. (Fekete, Kiss G.). Siófoki Bányász: Bíró — Kolo­­vics, Aczél, Olajos, Marozsán — Zare, Zsadányi, Meksz — Magyar, Czigány, Kirchmayer. Edző: Gellei Imre. Debreceni VSC: Mező — Ba­logh, Nagy L., Sándor, Szűcs— Dán, Plókai, Vancsa, Csiszár — Márton, Tulba. Edző: Temesvá­ri Miklós. Csere: Csiszár helyett Rostás az 59., Kolovics helyett Szabó B. a 67., Zare helyett Palkovics a 75., Tulba helyett Tóth a 84. perc­ben. Sárga lap: Dan a 48., Balogh az 55., Kolovics a 61., Meksz a 89. percben. Gólszerzők: Zsadányi a 12., Zare az 50., Meksz a 80., Czigány a 88. percben. Szögletarány: 6-3 (5-0) a Sió­fok javára. A Bányász játékosai már a mérkőzés első percében meg­kezdték a vendégek kapujának „belövését”. Zsadányi hat méter­ről rászúrt labdája még csupán a lelátók népét riogatta, de Zare 22 méteres bomba-szabadrúgása a 6. percben már Mezőnek adott — nem csekély — feladatot. Az el­lenfél ebben az időszakban mind a 11 emberével megszállta kapu­ja előterét, s ha terve ellenakciók indítása volt is, zsenge próbálko­zásaikat már a pálya középső harmadában sikerrel megszűrték a hazaiak. A siófoki fölény a 12. percben érett góllá. Kirchmayer száguldott el ekkor a bal szélen, s a csatár elől csak az utolsó pilla­natban tudtak szögletre menteni. Megsz ívelte a kapu elé a labdát, amelyet az akcióhoz felfutó söp­­rögető, Aczél okosan Zsadányi lábára bólintott, aki 12 méterről óriási kapásgólt ragasztott a kapu bal oldalába. 1 -0. A hazai csapat továbbra is len­dületben maradt. 10 perccel ké­sőbb Magyar beadását Czigány fejelte, mintegy 10 méterről a fel­ső lécre, majd a játékidő harma­dához közeledve fordult a szere­posztás: egy rossz kapus kirúgást elcsípve Czigány indította Ma­gyart. A szélső, a kétségbeeset­ten kifutó Mező mellett gyatrán a kapu mellé gurított. Majd gyors egymásutánban elvégzett négy szöglet jelezte a vendég védelem­re nehezedő hazai nyomást. A debreceni támadások csak ritkán jutottak el a Balaton-parti piros­feketék tizenhatosáig, de ez ese­tekben az Aczél Zoltán vezérelte hazai védelem magabiztosan ha­tástalanította a próbálkozásokat. Vagy Bíró kapus bizonyította, hogy bravúrokra képes — mint tette azt a 42. percben, amikor Csiszár (a menteni igyekvő Záron irányt változtató) lövését piszkál­ta ki a bal alsó sarokból. Kirchmayer és Magyar a szü­net után is számtalan esetben hagyta faképnél őrzőjét,beadá­saik azonban pontatlanok voltak, vagy lemaradtak arról a társak. Az 50. percben aztán Dan a kapu­tól vagy 25 méterre felrúgta Kirch­­mayert, aki már többször „hintá­ba ültette" őt. A szabadrúgással Zare az egész Debrecent büntet­te: a sorfal mellett elcsavart pazar lövése az elvetődő Mező hasa alatt vágódott a hálóba. 2-0. A Bányász határozott elképze­lésekkel igyekezett kicsalogatni kapuja előteréből az ellenfelet, hogy gyorsan ritmust váltva pró­báljon újabb gólokat elérni. A ven­dégek komolyan vették a „hí­vást", rövid idő alatt több gólhely­zetet is kidolgoztak. A 62. perc­ben például a védelmet kisegítő Czigány a gólvonalról mentette szögletre Dán üres kapuba tartó lövését. Egy perccel később a javítani igyekvő debreceni közép­pályás 14 méteres lövését Bíró csak bravúrral tudta hárítani. A csapatát végre biztatni kezdő szurkolók segítségével azonban a Bányász gyorsan összeszedte magát. A 80. percben egy Czigá­ny — Kirchmayer kényszerítő után utóbbi közeli lövését még látványosan védte Mező, de né­hány pillanattal később mégis a hálóban kellett kotorásznia. Zsa­dányi, Palkovics és Meksz „kigu­­rigázta” az egész debreceni vé­delmet, aztán Meksz 8 méterről elegánsan a kapu közepébe lőtt. 3-0. A 88. percben Czigány is fel­iratkozott a góllövőlistára: a ma­gát három védőn is „átfűző” Sza­bó Béla beadását fejelte 5 méter­ről a léc alá. 4-0. A közönség vastapssal hálálta meg a húsvéti ajándékot, a remek szórakozást. Jók: Zsadányi, Aczél, Kirch­mayer, Meksz, Bíró, illetve Dán. Czene Attila Siófoki Bányász—Debreceni VSC 1-1 (1-1) Siófok, 1000 néző. V.: Sóthy. Siófok: Horváth Gy. (Balitz) — Brettner, Háden, Szabadi — Papp, Bózai, Fazekas, Horváth I., Gyenei (Kulcsár) — Boros­tyán, Szentmártoni (Aigner). Edző: Takács József. Góllövők: Szentmártoni, illetve Kerek. Sárga lap: Háden, Boros­tyán, illetve Nagy S„ Czuna. Jók: Papp, Horváth I., Szentmártoni, illetve Horváth B., Nagy S., Csar­­kó. A két jól felkészített együttes végig élvezetes, jó játékot nyúj­tott. A hazai csapat helyzetei alapján közelebb állt a győzelem­hez. A további eredmények Váci Izzó—Csepel 2-0 (1-0) I.Csepel, 3000 néző. V.: Kovács Az első játékrészben a hazaiak el sem jutottak a Váci Izzó kapu­jáig. A fordulást követően mit sem változott a játék képe, csupán az lehetett kérdéses, hogy tudja-e növelni előnyét a vendégegyüt­tes. Góllövők: Kardos, Kerekes. Újpesti Dózsa—Ferencváros 0-0 Megyeri út, 18 000 néző. V.: Molnár. Az összecsapás legizgalma­sabb pillanatait nem a labdarú­gók, hanem a két csapat szurko­lótábora okozta, amikor összeve­rekedtek a szünetben. Hogy a for­duló rangadójának kikiáltott mér­kőzésről is essen néhány szó, a Dózsa a mérkőzés nagy részé­ben mezőfölényben játszott, de egyszer sem tette próbára a Fradi kapusát. A döntetlen eredmény igazságosnak mondható. MTK-VM—Bp. Honvéd 2-1 (2-1) Bozsik-stadion, 4000 néző, V.: Németh. A 60. percben Hahn kiállítása miatt megfogyatkozott MTK-VM győzelmét nagyrészt a fantaszti­kusan védő kapusának, Zsibo­­rásnak köszönheti. Góllövők: Pölöskei, Jován, illet­ve Csehi. Békéscsaba—Pécsi MSC 1-0 (1-0) Békéscsaba, 7000 néző. V.: Varga S. A mérkőzés előtt a hazaiak néhány játékosa úgy vélekedett, hogy az egy pontnak is örülne. Három lett belőle... Góllövő: Csanálosi. Haladás VSE—Videoton-Wal­­tham 1-0 (1-0) Szombathely, 5000 néző. V.: Lázin. A mérkőzés összképe alapján a Haladás megérdemelte mini­mális különbségű győzelmét. Góllövő: Elekes. Rába ETO—Veszprém 2-1 (1-0) Győr, 7000 néző. V.: Vágner. Várható volt, hogy a Rába ETO igazi nagy presztizscsatát vív a több egykori győri játékost is fel­vonultató Veszprém ellen. Góllövők: Bücs, Kiss Zs., illetve Csík. Vasas—Tatabánya 2-1 (1-1) Tatabánya, 5000 néző, V.: Márton. A hazai csapat rengeteg hely­zetet hagyott ki. A vendégek nagy szerencsével — a második félidő­ben a tatabányai Dobesek 11 -est hibázott, a fővárosi csapatból pedig kiállították Durót — szerez­ték meg a győzelmet. Góllövők: Csorba, Zvara, illet­ve Klausz. A következő, 24. forduló (április 21—22.) műsora. Szombat: Veszprém—Hala­dás VSE, Vasas—Rába ETO, Debrecen—V. Dózsa, Pécsi MSC—Bp. Honvéd (valamennyi mérkőzés 17 órakor), Ferencvá­ros—Csepel, Videoton—Siófok (mindkettő 19 órakor). Vasárnap: MTK-VM—Tatabánya (11 óra­kor), Váci Izzó—Békéscsaba (17 órakor). Az NB I állása: NB I-es tartalékbajnokság SPORT Négy gólt hozott Siófokon a nyuszi Bíró többször is bravúrral hárí­tott Ezúttal is jól, hiba nélkül játszott Aczél 1. MTK-VM 2. V. Dózsa 3. Pécsi MSC 4. Ferencváros 5. Siófok 6. Tatabánya 7. Vasas 8. Békéscsaba 9. Veszprém 10. Videoton 11. Rába ETO 12. Váci Izzó 13. Haladás VSE 14. Bp. Honvéd 15. Debreceni VSC 16. Csepel 23154 4 36—15­ 23152 6 32—15 47 23117 5 30—16 40 23115 7 35—23 38 238 9 6 26—23 33 2310 31016—21 33 238 6 9 26—31 30 238 6 9 20—26 30 23 6107 18—19 28 23 6107 17—22 28 236 9 8 24—21 27 23 5108 20—25 25 236 61126—32 24 236 61123—31 24 235 9 9 16—28 24 23 210 1120—37 16 1990. április 17., kedd Röplabda NB I Volán-bravúr Csepelen Kapos Volán—Csepel 3-0 (6,13,12) Budapest, Csepel-sportcsar­­nok, V.: Rády, Szekér. Kapos Volán: dr. Prihál, Schmidt, Stefik, Cifra, Kántor, Czotter. Csere: Szabó. Edző: Laszczik Iván. Mindössze 22 óra telt el a csütörtöki kaposvári mérkőzés óta és ismét össze­mérte erejét — ezúttal a fővárosban — a tavalyi bajnokcsapat és a ka­posvári együttes. Az összecsa­pás előtt az volt a nagy kérdés, hogy a kaposvári játékosoknak mennyire sikerült kiheverni­e rövid idő alatt az otthon elszen­vedett vereséget. Erre csatta­­nós feleletet adott a találkozó. Az első játszma Csepeli pontszerzéssel kezdődött, de a Kapos Volán 5-1-re fordított, majd 11-3-ra elhúzott. Nem is lehetett vitás, hogy ki nyeri ezt a játszmát. A tavalyi bajnok csak szépíteni tudott. Ekkor már érezni lehetett, hogy a levegő­ben lóg a meglepetés. A máso­dik játszmában feljavult a Cse­pel, rendkívül szoros pontva­dászat kezdődött, és 7-7-ig fej­fej mellett haladtak a csapatok. Ezután 10-8-ra, majd 13-10-re el­húzott a fővárosi együttes. Ezt követően azonban beindult a „Kapos Volán-gépezet”, és 15- 13-ra ők nyerték a második já­tékrészt. A harmadik szett előtt Laszczik Iván edző arra kérte játékosait, hogy fokozott kon­centrációval minél gyorsabban fejezzék be a harmadik játsz­mát. Ennek megfelelően indult a szett, hiszen 5-0-ra elhúzott a Kapos Volán. Ezt követően egymás után négy pontot szer­zett a Csepel, majd ismét a Kapos Volán pillanatai követ­keztek és elhúztak 12-5-re. Ekkor magukra találtak a fővá­rosi gárda játékosai, és feljöttek 12-10-re. Igazán izgalmassá vált a találkozó! A vendégek ugyanis még szereztek két pon­tot, azonban az összecsapást — 12 mérkőzéslabda után — a Kapos Volánnak sikerült befe­jeznie. A kaposvári együttes szinte lemásolta a Csepel csütörtöki játékát. Akaraterőben és lelke­sedésben egyaránt felülmúlta nagynevű ellenfeleit. A Kapos Volán mezőnymunkája nagyot javult, és elsősorban a jó nyitá­sok és az eredményes sánc­munka hozta meg idegenben a sikert. Ismét bebizonyosodott, hogy ha egy csapat lekesen játszik, az eredmény nem ma­radhat el. A 68 percig tartó bu­dapesti találkozón az egész kaposvári csapat dicséretet érdemel teljesítményéért. Gelle József Építők-siker a fővárosban K. Építők—Ganz-Mávag 3-1 (-10, 11,5, 16) A mérkőzésről nem kaptunk tudósítást. Győzelemmel kezdett a címvédő Svájc két városában hétfőn megkezdődött az A csoportos jégkorong-világbajnokság. Nyolc válogatott küzd az érmekért. Bernben a címvédő Szovjetunió győzelemmel rajtolt, 9:1 ,(3:0,2:0, 4:1) arányban nyert a B csoport­ból felkerült Norvégia ellen. Kana­da 5:1 (4:1,1:0, 0:0) arányú győ­zelmet aratott az NSZK ellen.­­ A kardozó Boros György ezüstérmes lett a junior vívó-vi­lágbajnokság zárónapján, Med­­lincjben. A fináléban 3:5, 5:3, 5:2 arányban maradt alul a szovjet Vagyim Gutcejttel szemben. Wirth ezüstérmes! A vegyes páros küzdelmei során Wirth Gabriella oldalán a belga Jean Michel Saive-vel ezüstérmet szerzett a 17. Göte­borgban zajló asztalitenisz Eu­­rópa-bajnokságon. Építők-győzelem a kaposvári rangadón Labdarúgó NB III K. Építők—K. Honvéd 1-0 (1-0) Kaposvár, Arany­úti sporttelep, 350 néző. V.: Szieben. K. Építők: Horváth L. — Ngy G., Zentai, Balassa, Györkő — Papp T., Balázs (Czabula), Pin­tér, Göbölös — Pilisi (Novák), Véber. Edző: Horváth Lajos. K. Honvéd: Házi — Kerék (Fü­­löp), Horváth J., Zámbó, Varga — Horváth Z., Bárány, Nagy E., Szenczi — Kocsis, Szilágyi (Müller). Edző: Köves László. Az első félidőben a városi rang­adón mindkét együttes kényel­mes, és főleg középen erőltetett támadásvezetésekkel próbálko­zott, s ebből az Építők egy gólt ért el. A második játékrészben na­gyobb lett az iram. A két csapat több kontratámadást vezetett, de egyik sem tudta gólokra váltani. A látottak alapján a döntetlen jobban tükrözte volna a mérkőzé­sen tapasztaltakat. Góllövő: Pili­si. Jók: Nagy G„ Pap T„ Balassa, illetve Nagy E„ Horváth J., Bá­rány, Németh Tibor Marcali—Boglárielle 2-1 (0-0) Marcali, 1000 néző. V.: Dra­­vacz. Marcali: Dombóvári — Hajdú II., Héber, Hajdú I., Urbán — Szekeres, Czuczka (Luka), Pa­­lacskó (Szántó), Ferencz — Lakos, Horváth. Edző: Béres Ferenc. Boglárielle: Majzlinger — Glatz, Pardavi, Kötél, Virág — Hollósi, Riba (Károlyi), Vecsei — Magyar, Koroknai, Farkas. Megbízott edző: Karasz János. A kezdés után rögtön kitűnt, hogy a vendégek szoros védeke­zésre álltak be, és kontratámadá­sokkal próbálkoztak. E taktikájuk az első játékrészben még ered­ményes is volt, annak ellenére, hogy a helyzetek alapján gólokat kaphattak volna. A szünet után a hazaiak még nagyobb erővel támadtak, s fölényük a 65. perc­ben érett góllá: Szekeres átadá­sából Horváth a jobb sarokba lőtt. 1-0. Tíz perccel később ismét Sze­kerestől indult el az akció, minta­szerű beívelését Szántó szép fe­jessel a bal sarokba küldte. 2-0. A 85. percben az elalvó Marca­li-védők között Magyar kilépett, s biztosan lőtt a hosszú sarokba. 2-1. A „vidéki” somogyi rangadó nagy iramú, izgalmas mérkőzést hozott, ahol a hazaiak helyenként tetszetős és jó játékkal megérde­melten győztek, s így folytatták tavaszi sikersorozatukat. Jók: Hajdú I., Urbán, Lakos, Szekeres, illetve Magyar, Hollósi, Marcali ifi—Boglárielle ifi 10-0. Izusza István Kaposvári Rákóczi—Bonyhád 1-0 (1-0) K: Bonyhád, 500 néző. V.: Tatai. Rákóczi: Udvarácz—Ta­kács, Bognár, Barna, Zsirai— Richter, Adorján, Szabó (Sán­­dorfy)—Kárpáti, Hanusz (Hor­váth III.), Bertus. Edző: Horváth Miklós. A 15. percben a saját 16-osán belül fejelni készülő Pozsárt kilök­ték a labda alól, estében kézzel érintette a labdát, és a játékveze­­­­tő nagy meglepetésre 11 -est ítélt. A büntetőt Udvarácz értékesítet­te. 1-0. A Bonyhád végig egyenragú ellenfele volt a vendégek bajnok­ságra törő együttesének, akit ezúttal csak bírói segédlettel tud­ták elvinni a három pontot. Jók Udvarácz, Barna, Richter, illetve Szabó, Guzorán, Huber, Stupmf. Fekete László Paksi Atomerőmű—Csurgó 4-0 (1-0) Paks, 400 néző. V.: Szinger. Csurgó: Belovári—Tóth, Mé­száros, Kovács I., Rituper—Ko­vács II. (Gyurka), Bódis, Pus­kás, Ferencz—Buti (Pintér) Beke. Edző: Nagy Lajos. Szeles, borongós időben kezd­ték a mérkőzést a csapatok, en­nek ellenére sem az iram, sem a színvonal nem emelkedett a kö­zepes fölé. Az első félidőt kie­gyensúlyozott játék jellemezte, a félidő derekán elért hazai góllal. A vendégegyüttes is vezetett né­hány támadást, de ezek nem vol­tak eredményesek. A második félidőben már a listavezetőhöz méltó játékot nyújtott a Paks Atomerőmű csapata. Helyzete jól kihasználva magabiztos győ­zelmet aratott a fokozatos vis­­szaeső Csurgó ellen. Góllövők: Juhász 2., Mikolics illetve Puskás (öngól). Jók: Mikolics, Juhász, Boros illetve Rituper, Bódis, Beke. Basics Ferenc Az Építők kapusa, Horváth La­jos tisztáz