Sporthirlap, 1925. június (16. évfolyam, 102-122. szám)

1925-06-02 / 102. szám

­ SPORT HÍRLAP 1925 június 2., kedd ­--------------------------—-----------— Kek felnyomulnak és több támadást vezetnek, de csatársoruk ideges és csak a 16 os vonalig tudnak eljutni. A felszabadulás után gyenge soroza­tos lefujásai következnek, de beadá­sait a védelem fogja el. Orth fejese a kapu mellé kerül, majd Orth rendsze miatt a bíró szabadrúgást ítél az MTK ellen. A 12. perben Orth szöktetésével Mol­nár kiugrik, de az utolsó pillanatban előre Mat­is hazaadja a labdát. A to­vábbi MTK támadások során a belsők mindent elrontanak. A 14. percben Braun Molnárhoz passzol, aki tisztán viszi a labdát, de Matius kornerre nyomja. Braun sarokrúgását Orth fe­jeli kapura, de Benda elfogja a lab­dát. A 16. percben Zenisek rendsze miatt szabadrúgás a csehek ellen, de Molnár a hozzákerült labdát elrontja. A 17. percben Bebró fejesénél Zenisek hibáz. Opata kapja a labdát, szökteti Orthot, Mir a balsarokba a harmadik gólt lőtt. Továbbra is az MTK támad. Opata hibáz, Braun fejesénél Molnár késik és Mattus ment. A 20­ percben Jenisek kornerre szereli Opatát. A sa­rokrúgás után Orth-tól Molnár kapja a labdát, Orth visszavárja, már készül kiugrani, de Molnár a passz helyett a kapu fölé lő. Az MTK támadásokat Jelinek lefu­tása szakítja meg. A centerezett labdát Kristal fogja, akit Kiéber autra szerel. Taccsdobás után Carvannál a labda, akinek szer­ és veszélyes volley lövése alig valamivel a léc fölött repül el. Egy előre pattant labdát Remete fog el, a kirúgása azonban rossz, Kristal elfogja, de szerencsére ő is ront. Orth passzánál Molnár egy pillana­tot késik és egyszerre rúg a labdába a ráfutó Zenisekkel, akinek megrándul a bokája és egy percig megáll a játék. A 29. percben Braun beadását Orth fogja el, Zenisek mellett letolja Onitának, ki kiugrik és a kifutó Benda mellett gólt 10. (4 :2). Erős és veszélyes támadással felel a Ziskov a gólra. Novák beadását Kristal kapja négy lépéssel a kapu előtt és tiszta helyzet­ben Remetének rúgja a labdát. Ezután Hofer hátramegy bekknek, Mattus ismét elfoglalja helyét a balt­­sorban, míg Vanik a jobbszélre megy és Novák lesz a center. A 34. percben Jeng H­offszájdról el­indulva lefut, beadását Hojer rosszul fogja, a labda Braun elé kerül, aki a kapu mögé továbbítja. A következő percben Kristall Vanik akcióját Nynt Kornerre szereli. A sarokrúgást Remete lehúzza. A bal­­szárny újabb támadását Vanik éles lövése fejezi be, amely a kapu fölött süvít el. Hasonló sorsra jut Jeny lö­vése is. A 39. percben Orth kimegy bal szélsőnél­, Jeny lesz az összekötő és a centerbe Opata kerül. Kiéber faultja miatt szabadrúgás, ame­lyet Kristall elől Kocsis ment. A 41. percben Braun faultolja Mikut, a bíró fütyül, Miku azonban elvágja Braunt, a földön gomolyagban hevernek, de a bíró nyugodtan nézi, majd felállnak és rúgják a szabadrúgást az MTK ellen. Ezután váltakozó játék folyik kiemel­kedőbb momentum nélkül. A mérkő­zés mezőnyjáték közben ér véget. Az MTK csapata győzelme ellenére tegnapi játékával ,csak részben tudott kielégíteni. A kri­tika vonatkozik elsősorban a fedezet­sorra, de a közvetlen védelemben és időnként a csatársorban is olyan hé­zagok tátongtak, amely hellyel-közzel elnyeléssel fenyegette az egész csapa­tot. Szinte szánalmas látvány volt az első félidőben Rebró visszahanyatlott játéka és mellette Nyúl 11-nek gyámol­talan játéka. Rebró dolgozott három ember helyett is, de ez csak „rakko­­lás“ volt, amelynek a csatársor alig­­alig tudta hasznát venni! Fejjátéka ki tudott elégíteni, de már a labdának pontos továbbításában nem tudott megfelelni. Nyúl 11 teljesen elvesztette amúgy­ sem nagy gyorsaságát és állandóan magas labdákkal dolgozott, amelyből a fejjátékba mindig alul maradt. Egyedül Kiéber felelt meg mindvégig nívós és hasznos játékával, de nem sok hasznát látta. A védelemben Lenkey hosszú pihenő után első játékával is messze felül­múlta Kocsist, aki különösen helyez­kedés szempontjából kihívta maga ellen a legerősebb kritikát. Lenkey abszolút frissen, jó kondícióban védte kapuját, talán a felszabadító rúgások­nál a labda irányítása az, amely ki­fogás alá esne. Remete, miként ellen­lábasa is, megbízható őre volt kant­jának, de a közelről kapott, illetően Hojer irtózatos erővel a sarokba „ta­pasztott" labdáját nem védhette. A csatársorban a régi nóta alapján ismét két embert kell kiemelni és ez a kettő: Orth és Jeny. Ők a pillérei a mai MTK csatárláncnak, az ő vállai­­kon nyugszik a támadások teljes struk­túrája. Az előbbi a támadások mesteri irányításában, utóbbi lendületes le­futásaival azok befejezésében mutat­kozott ellenállhatatlan nagynak. Kö­zöttük Opata csak időnként tudott beleilleszkedni, de amióta Hogan szeme rajta csüng, túlforszírozza a kombinációs játékot, ami a lendület rovására megy. A jobbszárny tökéletes csődöt mon­dott. Molnár az első félidőben egyé­nileg megfelelt. Braunt jó labdákkal látta el, aki azokat megfelelően érté­kesíteni is tudta. A második félidőben teljesen visszaesett, idegesen dolgo­zott. Orthot sem tudta megérteni, vi­szont Braun ekkor oly indiszponált játékba fogott, hogy a nézők haja az égnek állt e változás láttára és meg­tapsolták, ha véletlenül sikerült egy- egy akciója. A Viktória Ziskov, mint az­ UTE ellen, úgy az MTK ellen is méltó módon reprezentálta a fejlett cseh futballsportot. Óriási ambícióval feküdt bele a küzdelembe és különö­sen az első félidőben nemcsak hogy teljesen méltó ellenfele volt a Test­gyakorlóknak, de igen gyakran felül is múlta A szerencse azonban ma sem kedvezett neki, mert ha csak egy kicsit is ki tudja használni a kelet­kezett gólhelyzeteket, úgy feltétlenül két gól előnnyel indult volna a má­sodik félidőnek. Pompás fedezetsora teljesen „lefe­dezte" az MTK csatárait, akik bizony sokszor alulmaradtak, ha kényelmes, technikai produkciókkal akarták őket félrevezetni. Ez az óriási munka ter­mészetesen éreztette hatását a máso­dik félidőben, amikor ennek követ­keztében a fedezetsor meglehetős ki­hagyásokkal dolgozott és amikor egy védelmi hibából harmadszor is meg­szerezte az MTK a vezető gólt, már elfogyott az ereje, hogy ki tudja egyen­líteni. A csapatból elsősorban a fedezet­sort kell kiemelni óriási fizikai telje­sítménye mellett végzett okos, észszerű munkájáért. Egyénileg már imponáló alakjánál ismét Carvan tűnt ki a me­zőnyből is kiemelkedő szemgyönyör­­ködtető játékával. Vérbeli játékos, él­hal a játékért, aki minden pózolás nélkül is abszolút tudással rendelke­zik. Tökéletes fejjátéka, ideális skót stílusa hétfőn is teljes fényében ra­gyogott. Mellette Mattus szerelése és végtelen agilitása érdemel figyelmet, míg Mi­csa az első félidőben csillog­tatta gazdag technikáját, a második­ban azonban kifulladt, de szerencsé­jére Braun is akkor teljesen csődöt mondott. A csapat másik része, amely kitűnt elszánt játékával, a közvetlen védelem volt. Amit Zenicek tegnap véghezvitt, az még az UTE ellen nyújtott játékát is felülmúlta. Mellette Stehlik is felül­ne­últa a­ előző játékát, de hamar megsé­rült, amit nemsokára a játékból való kiválása követett. Ekkor Mattus mél­tóan helyettesítette. Benda megbízható biztoskezű kapus volt, de a sarokba irányított védhetetlen labdákkal szem­ben tehetetlen volt. A csatársor tetszetős mezőnyjátéká­val az első félidőben nehéz feladat elé állította az MTK védelmét. Hofer irá­nyítása melle­­tt a gyors frontváltozással véghezvitt akciók hullámzóvá tették a játékot és bár Sever­in összjáték szem­pontjából elfogadható játékot mutatott, Kristallal együtt a kapu előtt megfe­neklett a tudományuk. Jelineket Kieber jól fogta és emiatt előbbi inkább az összjátékra fektette a súlyt, egyéni le­futásai és lövései ezúttal elmaradtak. ORTH! Andrássy­ út 33. Céda!.: Drill és feeler Nyilatkozatok az MTK—Vik­tória Ziskov mérkőzésről. Hojer, a Viktória Ziskov csapatkapitánya: — A mérkőzésben nem voltunk gyengébbek, mint az MTK s a dön­tetlent feltétlenül megérdemeltük volna. Hogy ez nem sikerült, csak a bíró volt az oka, aki igen sok esetben té­vesen ítélkezett a mi terhünkre. Frischier Károly, az MTK intézője: — Csapatunk már alaposan fáradt a sok mérkőzéstől s bizony nem kis munkába került a kitűnő Viktória Ziskov legyőzése. Most azután pihenni fog a csapat az országos bajnoki mérkőzésig. Részemről a legjobban örülök Len­key I. visszanyerésének, mert így a védelmünk legalább részben meg­erősödött. Kiug Frigyes, a mérkőzés bírója: „ A két csapat igen korrektül vi­selkedett, csak Hofer reklamált a vége felé, de teljesen jogosulatlanul. Gyönyörű csatárjátékkal nyerte az MTK az utolsó bajnoki mérkőzését. MTK-KAC 4 : 1 (1:0). Ilungária-vli pálya. — 5000 néző. — Síró: Ábray Zsigmondi dm MTK : Kropácsek—Böhm, Kocsis—Kléber, Rebró, Nádler—Lenkey NI., Molnár, Opata, Rakitovszky, Jeny. — KAC: Biri—Saguly, Dudás—Raix, Gyurkovits, Buday—Fatter, Gresch, Morvay, Menczer, Gulyás. A két csapat utolsó bajnoki küz­delme az első félidőben még nyújtott némi ízelítőt a két csapattól megszo­kott stílusos játékrendszerből­. Hely­csere után azonban a játék szépségét teljesen lerontották a fölösleges módon előidézett és mindkét részről megnyil­vánult durvaságok. Ezek pedig elma­radhattak volna, hiszen­ a mérkőzés egyik félre nézve sem bírt olyan nagy fontossággal, hogy a kemény játékot a megengedett határon túl lehetett volna fokozni. A mérkőzés ennek ellenére érdekes volt. Azzá tette az MTK csatárláncá­nak nagyszerű játéka, amely egyúttal első vizsgáj­a volt az MTK új tréningrendszerének. Örömmel állapítjuk meg, hogy a látottak a legszebb reményeket keltet­ték bennünk a jövőre nézve. A régi, nagy MTK emlékét idézte fel bennünk a kék-fehérek támadósorának vasárnapi játéka. A KAC lendületes csatárjátéka csak itt-ott csillant fel egyszer-kétszer a mérkőzés folyamán. Ez azonban ért­hető volt. Hiányzott a csatársor lelke, a lendületes és ötletdús támadások kezdeményezője, Ölvedy. A csatársor így, mintha részekre lett volna bontva. A KTC egységességének hiánya volt erősen érezhető az egész mérkőzés alatt. Az eredmény az MTK jó csatárjátéka ellenére sem hű kifejezője a játék képének, bár az erőviszonyok alap­ján a bajnokcsapatot illeti a babér. Két gólt feltétlenül akceptálunk. A másik két gólt ellenben az egyébként nagy­szerűen védő Biri rovására kell írnunk. A KAC kezd, csatársora szép összjátékkal nyomul föl. A kapu felé törő Morvayt Kocsis szabályosan remplizi, Morvay elterül a földön és a játék percekig szünetel. A 4. percben Lenkey II. beadását Du­dás kornerre menti. A sarokrúgást a védelem tisztázza. Kocsis foul­ja miatt szabadrúgás, majd a Senkey II. által kierőszakolt ifjabb korner a követ­kező perc eseménye. A 7. percben a­ KAC balszárnya vezet egymásután két szép támadást. A 10. percben Opata ideális kiadását Senkey II. fogja, a labdát azonban kapu fölé emeli. A 12. percben a Fatter—Gresch­­jobbszárny összjátéka veszélyes hely­zetet teremt, amelyet az erélyes kék­fehér védelem szerel. Egy bírói ítélke­zésből kifolyóan Morvay tiszteletlenül viselkedik, amiért bírói intésben része­sül. A 14. percben Molnár nehéz helyzetből és éles szögből lő haj­ FUTBALL\ : gar. cipő : 5-ös labda : | harisnyaszár \ \ 195,000 i l 155,000 : [ 33,000 : X \ X ’ TEHNISZ /•'....................♦. /........................x.............................\ : cipő * : prés l­a .** rackett * 1­75,000 i 50,000 i l 240,000 : V .....................x **..................... ....................... úszó .*.......................................................■*. ....................................................................♦*................................................................................... . versenynadrág • ?* egész tricot ■ : póló­sapka : 25,000 ; : 45,000­­ :: 10,000 ; V ......................../ V...................... .............. EVEZŐS .♦....................................................................... . tricot­­ dupla nadrág ■ i 55,000 l : 95,000 . .....................X* ....................v* Futócipők és trikók i------ Turista­kabátok, edények f LEGOLCSÓBBASC Kertész ll-nél, Mrassv-uf 381 TELEFON 32—20 ♦ Vidéki megrendelések express utánvéttel. I