Sportul Popular, mai 1959 (Anul 14, nr. 3401-3416)

1959-05-25 / nr. 3413

• * rm 'S * Un just rezultat de egalitate: Ra­pid- Rof r­lul 0-0 Progresul Bucureşti învingător la Arad Nici um gol ieri pe stadionul 23 August ! Nici un gol şi — mai ales — des­tul de puţine momente de fotbal de calitate. Veniţi să asiste la un derbi ce se anunţa pasionant (se întrece ti două echipe aflate în luptă pentru tit­lu), cei aproape 50.000 de spectatori au trebuit să se mulţumească doar cu o repriză (prima) mai animată, a doua parte a jocului desfăşurindu-se într-o atmosferă de lîncezeală, de in­diferenţă — parcă — pentru rezultat. Rapid a dominat teritorial mai mult, dar pr.peştenii au avut ocazii de gol mai numeroase şi mai clare. Dacă jocul nu s-a ridicat la nivelul tehnic scontat, desigur că la aceasta a con­tribuit şi starea terenului (noroios, alunecos) care a împiedicat într-o oarecare măsură viteza şi precizia de execuţie, deplasarea rapidă în teren și a cerut jucătorilor eforturi fizice mai mari ca de obicei. Dar, chiar cu acest inconvenient al stării terenului, rănim nescuzabile pentru am­bele echipe prea numeroasele pase greșite, mingi trimise la adversar, faze încîlcite cu care a fost presărată repriza secundă. In primul sfert de oră, rapidiştii joacă mai legat. Ei atacă des şi fac să iasă în relief­, nesiguranţa portarului ploeştean Sfetcu. Atacul lor, în care interii sunt deficienţi, nu concretizează. Oaspeţii iau apoi iniţiativa şi au oca­zii de a marca (Dridca, Zaharia). Spre sfîrşit, reviriment rapidist, marcat de două şuturi puternice ale lui Geor­­gescu şi Evie 11. Repriza secundă a fost jucată parcă Pasionanta şi plina de neprevăzut de la primul şi pînă la ultimul mi­nut, a fost această partidă specifica de campionat dintre Dinamo şi Ba­­rul 1 Pînă la urmă, cele două echipe şi-au împărţit punctele. Dar, în timp ce pentru Farul acest 1-1 (0-0) re­prezintă o performanţă foarte bună şi un pu­nct aproape nescontat, pentru care a muncit mult şi care-i dă spe­ranţe în plus că va evita retrograda­rea, pentru Dinamo înseamnă un re­zultat nesatisfăcător faţă de situaţia sa în clasament şi faţă de aspectul general al partidei, in care a avut iniţiativa majoritatea timpului. Intr-adevăr, începutul meciului a aparţinut dinamoviştilor, care — deşi jucau cu­vîntul în faţă — au asediat poarta lui Ghibănescu. Apărarea con­­stănțenilor a luptat din greu pentru a evita golul pe care-l anunţa aspec­tul jocului. O auto­bară a lui Ciun­­can (min. 8) şi trei situaţii favora­bile ratate de Al. Vasile (min. 10), V. Angl­el (min. 12) şi Szakács­­ şi apoi Ene (min. 15) întăresc acea­stă impresie. Dar, golul întîrzie şi se va lăsa aşteaptat mult, mai ales că jocul ia o întorsătură din min. 20. Farul — care pînă atunci acţionase sporadic, prin contraatacuri desfăşu­rate aproape numai pe stînga — ega­lează jocul. Meciul se îndîrjeşte şi ar­bitrul intervine prompt pentru a tem­pera jucătorii, împărţind avertismente de o parte şi de alta (Al. Vasile, R. Lazar, Sever, Călinoiu, Ciosescu). Apărarea dinamovistă, în frunte cu Călinoiu, respinge calm atacurile oas­peţilor şi prin mijlocaşi iniţiază con­traatacuri periculoase spre sfîrşitul re­prizei cînd bucureştenii revin în ofen­sivă. Szakács­­ trage în bară în min. 33, Szökő alături de poartă în min. 34, două cornere rămîn nefructificate, iar în min. 44 Nunweiller reia cu capul la un alt corner şi Ghibănescu sal­vează în ultimă Instanţă. Bucureştenii au vîntul şi iniţiativa la reluare. Ene ratează în min. 53 o situaţie unică, singur în faţa porţii trage în braţele lui Ghibănescu! Fa­rul se apără admirabil şi răspunde cu contraatacuri. Se întunecă şi se aprind reflectoarele, jocul conti­nuînd, în nocturnă, în acelaşi ritm rapid. Dinamo atacă, domină şi în min 68, după ce Nunweiller înscrisese un gol anulat de arbitru pentru un fault comis de Ene, scorul este deschis: o combinaţie frumoasă Nunweiller-Al. Vasile-Ene-Szökö, un şut sec pe jos de la 16 m al ultimului şi tabela in­dică 1-0 pentru Dinamo, egalarea însă, survine în acelaşi minut. De la centru, mingea ajunge la Niculescu pe extrema stingă. O centrare pre­cisă, un „cap“ la fel de precis al lui Ciosescu şi mingea zboară în plasă: 1-1 ! Din acest moment jocul devine şi mai îndirjit. Dinamo for­ţează rezultatul şi ataca puternic, mai economic, ambele echipe lăsînd impresia că se mulțumesc cu scorul de 0-0. Acalmia a fost întreruptă de cîteva faze de gol mai dinamice (Ene 11, Dridea, Raab au fost la un pas de a deschide scorul), dar acestea au fost departe de a ridica repriza a doua la nivelul celei dinţii. Petrolul a avut un atac ceva mai agre­siv, aripa Dridea-Constantinescu-Za­­haria funcţionînd destul de bine. In mod deosebit, atenţia ne-a fost atrasă ieri de Tabarcea, care a făcut un joc de half complet. Alături de el, Mari­­nescu a fost printre cei mai buni oameni ai echipei ploeştene. Ca şi la oaspeţi, bucureştenii s-au comportat mai bine în apărare, unde fundaşii au fost cei mai buni. Din înaintare ne a plăcut mai mult Ene II. Jocul înghe­suit, cu pase multe şi mărunte, laterale şi înapoi, ţinerea exagerată a balonu­lui (chiar cînd un coechipier este lan­sat), iată lipsurile pe care le-a arătat ieri în atac echipa Rapidului şi din cauza cărora nu şi-a putut fructifica dominarea teritorială netă din unele momente ale reprizei secunde. Arbitrul Al. Toth (Oradea) a condus corect echipele : RAPID: Todor — Greavu, Stancu, Maori—Langa, Neamţu—Copil, Raab, Ene­si, Georgescu, Văcaru. PETRO­LUL : Sfetcu — Pa­honţu, Marinescu, Neacşu—Fronea, Tabarcea—Zaharia, Consta­ntinescu, Dridea, Babone, Ma­rin Marcel. Raport de cornere: 4-2 pentru Rapid. UUţinc puii u tui nu i V111 rumi 12-4 pentru Dinamo), dar apărarea Farului rezistă cu succes. In ultimele minute, arbitrul acordă un 11 m în favoarea bucureștenilor, dar revine după ce s-a consultat cu arbitrul de tuşă Drug, astfel că jocul se termi­nă nedecis. Dinamo s-a dovedit echipa mai e­­chili­brată, mai omogenă și mai teh­nică, dar nu a știut să folosească a­­cest avantaj. Atacul — mai slab ca miercuri — s-a lăsat angrenat de oas­peţi intr-o partidă de luptă, în loc să-şi impună jocul său tehnic, variat şi larg desfăşurat din meciul cu C.C.A. Farul a răspuns cu un joc avîntat şi plin de ardoare, mai ales în apărare. Arbitrul a condus în prima repriză energic, sancţionînd prompt şi corect orice infracţiune care putea degenera jocul. Dar, după pauză a comis gre­şeli, a sancţionat ca faulturi atacu­rile prin alunecare CORECTE şi a ignorat avantajul în situaţiile cele mai clare. A culminat în ultimele minute prin lipsă de siguranţă şi de curaj. A dictat mai întîi, cu convin­gere un 11 m, pentru ca apoi la pro­testele jucătorilor oaspeţi... să se con­sulte cu arbitrul de tuşă, şi să re­vină asupra deciziei! Procedînd astfel el a greşit grav pentru că, ol a vă­zut infracţiunea — aşa cum a lăsat să se înţeleagă gestul său categoric cu care a indicat punctul de la 11 m — şi atunci nu avea de ce să mai consulte arbitrul de tuşă şi să revină asupra deciziei, or nu a văzut sau n-a fost sigur de infracţiune şi în acest caz întîi trebuia să se consulte cu arbitrul de tuşă şi apoi să ia o decizie. G RAD, 24 (Prin telefon). 13.000 de spectatori au luat loc astăzi în tri­bunele stadionului „30 Decembrie", pentru a asista la meciul U.T.A. — Progresul București. Victoria a re­venit echipei oaspe la limită, cu scorul de 2—1 (1—1). In prima repriză echipa gazdă a fost superioară. Apoi echipa bucu­­reșteană a echilibrat jocul, pentru ca în ultimele 15 minute să domine. Un scurt film al partidei. In min. 22, după o perioadă de superioritate a echipei gazde,­ Ţîrlea a primit o pasă de la Petsehovski şi a şutat pe lingă Mîndru, în colţul drept al porţii, deschizînd scorul: 1—0 pen­tru U.T.A. In min. 37 Nedelcu a cen­trat, Kozka a ezitat să intervină la balon şi Smărăndescu a tras cu efect de la 16 m., reuşind să înscrie cu concursul lui Coman, care a scă­pat mingea în poartă: 1—1. Două minute de la reluare, Igna — în po­ziţie favorabilă de şut — se pripeşte şi trape alături. Oaspeţii obţin apoi PETROŞANI 24 (Prin telefon). Par­tida dintre echipele Jiul şi Ştiinţa Ti­mişoara a fost aşteptată cu viu inte­res de cei peste 5000 spectatori pre­zenţi la întîlnire. De la început trebuie spus că jocul ambelor echipe nu s-a ridicat la un nivel tehnic corespunzător, terenul alu­necos împiedicînd buna desfăşurare a meciului. Rezultatul de egalitate, 1-1 (1-1), cu care s-a încheiat meciul, o­­glindeşte in mod real raportul de forţe de pe teren. Echipa studenţilor a fost bine pregă­tită din punct de vedere fizic şi din pri­mele minute a impus jocului un ritm ra­pid. In faţa tinerilor lor adversari, gaz­dele au utilizat o nouă formulă de atac, dar, cum arată rezultatul final, fără să fi obţinut randamentul scontat, o înonAu­l în flota Ad rlomiflflfP u I uiu — u/ali NOIU, Panait — AL. VASILE, M­K WEILLER — V. AngheL SZOKI Ene, SZAKÁCS I, Köszegy. FARUL, Ghibănescu — STRATOF CIUNCAN, Toma — CORNEANU PANA — Moroianu SEVER, Ciosesci Niculescu, LAZAR, P. GAŢU trei lovituri de colţ (min. 56, 58 şi 60), dar nu fructifică nici una. Ur­mează o bună ocazie a arădenilor, pe care Ţîrlea nu reuşeşte s-o con­cretizeze, deşi se găsea’ la numai 8 m. de poartă. In min. 74 „cade" şi golul victoriei. Dinulescu, aflat în poziţie de extremă stingă centrează, întreaga apărare arădană ezită să intervină, iar Pereţ de la 5 m. şu­­tează peste Coman (ieşit tîrziu), în poarta goală: 2—1 pentru Progresul. Raport de cornere: 7—4 (3—1) în favoarea gazdelor. Au jucat forma­ţiile: U.T.A.: Coman — Szi­cs, CAPAS, MOLNÁR — PETSCHOVSKI, KOZKA —Pîrcălab, Igna, Ţîrlea, Metkas, S­zo­ici PROGRESUL: Mlfv’DRU — Do­­brescu, Caricaş, Soare — Petrescu, COJOCARU - Oaidă, SMARANDES­­CU, DINULESCU, Pereţ, Nedelcu, ŞT. WEINBERGER, a echipei gazdă. Treptat însă, stu­denţii îşi revin şi reuşesc să echili­breze jocul. Rînd pe rînd atacanţii ambelor echipe şutează la poartă dar tara rezultat, în minutele 4, 13, 23, Ciurdărescu, Toth şi Cosmoc greşesc cu puţin ţinta. La rîndul lor, studenţii scapă două ocazii de gol în minutele 10 şi 25 prin Gîrleanu şi Cojereanu. In min. 30 se produce un atac­­ al Jiu­lui pe aripa dreaptă prin Farcaş, care deschide pe Toth; acesta pasează lui Cosmoc, care înscrie imparabil. Peste 5 minute studenţii egalează prin Coje­reanu, în min. 35, la o învălmăşeală în faţa porţii lui Crîsnic, ieşit inoportun. In repriza a doua fazele de dominare alternează de la o poartă la alta, sco­rul rămînînd însă în continuare acelaşi. Arbitrul Piki Kroner a condus co­rect următoarele formaţii : JIUL : CRISNIC—Romosan, Panait, Vas­iu — Deleanu, Farcaş II — TOTH, COSMOC, Ciurdărescu, Crăciun, Ner­­tea. ŞTIINŢA TIMIŞOARA: Enăchescu — Godreanu, TILVESCU, Florescu — Neacşu, TANASE—Constantin, Zaha­ria, Cojereanu, Iordăchescu, GIR­­LEANU, I. PALIŢA şi STAICU BALOI, corespondenţi (ORASUL 6l ALIN. 34 (Prim tele­fon). 10.000 de spectatori au asistat la o partidă disputată, hotărîtoare pentru situaţia în clasament a echi­pelor Steagul roşu din localitate şi Ştiinţa Cluj. Prima echipă a cîştgat cu 1-0 (1-0). Încă din primele mi­nute asistăm la un joc dinamic, cu­­ multe faze spectaculoase, create atît de studenţi prin Moldovan (car­e ra­tează de aproape), Costin şi Mureşan, cit şi de Steagul roşu prin Fusulan, Campo şi Proca. In minutul 17, Proca are o acţiune personală de la centrul terenului, Mureşan şi Kremely ezită să-l atace, atacantul echipei Steagul roşu trage pe lingă Nicoară — ieşit din poartă — mingea loveşte bara şi intră în plasă: 1-0 pentru gazde. Golul acesta dă aripi localnicilor care atacă d­e mai multă energie şi păstrează iniţiativa în joc, dar fru­moasele faze create rămîn nefructifi­cate. Bîrsan (min. 29 şi 39) şi Proca (min. 30) ratează de la 3 m. Ştiinţa Cluj atacă sporadic, deoarece haitii nu reuşesc să asigure o legătură cu atacul. Această situaţie se menţine pînă în min. 36, cînd eliminarea lui Haşoti dă posibilitate studenţilor sa echilibreze jocul. In repriza secunda, Ştiinţa intră hotărîtă să egaleze, dar apărarea oaspeţilor este fermă, re­­marcîndu-se în deosebi Tîrnoveanu, Ghiţă şi Zbîrcea. In min. 56, Geor­­gescu trage puternic pe jos, dar min­­gea se loveşte de Szigeti şi ricoşează la Munteanu, care execută o „foarfecă" spectaculoasă, dar mingea trece pe lingă bara laterală. Clujenii continua să domine teritorial și în min. 73 ratează cea mai mare ocazie prin Mateianu, care doar de la 3 m trage pe lîngă poarta goală. Arbitrul P. Rapaport (București) a condus cu scăpări, a ignorat le­gea avantajului, nu a fost mereu „pe fază” și a fluierat cu întîrziere. STEAGUL ROŞU OR. STALIN: GHIŢA—ZBIRCEA, Zaharia, TIRNO­­VEANU—Hidişan, Szigeti—Haşoti, Fusulan, Bîrsan, PROCA, Gampo. ŞTIINŢA CLUJ: Nicoară-Kre­mely, Mureşan, Costin—P. EMIL, GEORGESCU—Munteanu, Marcu­, Ma­teianu, Ivansuc, H. MOLDOVAN. P. DUMITRESCU C. DIACONESCU (coresp.) RADU URZI­CEA­NU corespondent 1-1 LA PETROŞANI lin Ki Miül- Dini licnmli-fanl 1-1U /Multe ocazii ratate la Oraşul Stalin V. MIHAILA coresp. regional Ghibănescu intervine la balon sub privirile lui Corneanu (5) și Liunean. DINAMO BACĂU A OBŢINUT IN FATA C. C. A. O VICTORIE PREŢIOASĂ MAI ALES PENTRU... PETROLUL! BACAU, 24 (Prin telefon).­­ Peste 15.000 de spectatori au asistat la partida dintre formaţiile Dinamo Bacău şi C.C.A. Nivelul tehnic ridi­cat al partidei a satisfăcut pe deplin pe spectatori. Fireşte, la aceasta a contribuit şi rezultatul favorabil ob­ţinut de echipa localnică cu 1—0 (0—0). La fluierul arbitrului A. Ifti­­mie (Oraşul Stalin), care a condus foarte bine partida, s-au aliniat for­maţiile : DINAMO BACAU, FAUR—Giosa­­nu, I. LAZAR, Fiorea—FL. ANGHEL, Újvari—Rădulescu, Asan, Gram, EF­­TIMIE, CIRIPOI. C.C.A.: VOINESCU—Cepolski, A­­POLZAN, Zavoda II—Mihăilescu, BONE—Constantinescu, BAK­SI, Cri­­şan, ZAVODA I, Tătaru. Localnicii au reuşit să cîştige pe merit un meci foarte greu, disputat cu dîrzenie. Dinamoviştii au depus e­­forturi mari pentru cucerirea victo­riei, prestînd — în special în repriza a Il-a — un joc bun şi folosind cu eficacitate atacul pe extreme. Oaspeţii au dovedit multă hotărîre în acţiuni, însă înaintaşii lor — ca şi cei ai e­­chipei gazde, de altfel — au ratat numeroase situaţii favorabile. Jocul a fost echilibrat în prima re­priză. In cea de a doua dinamovim­ii au dominat teritorial. C.C.A. a jucat ai centrul (Crişan) şi interul stinsa (Zavoda I)­ retraşi. Oaspeţii s-au fă­cut remarcaţi în special prin forţa contraatacurilor. Dinamoviştii au marcat cu 7 mi­nute înainte de terminarea partidei, cînd au speculat o greşeală a apă­rării oaspeţilor. Iată faza din care s-a marcat: la o centrare a lui Ciripoi: mingea a ajuns la Cepolski ; acesta degajează în pieptul lui Asan şi min­­gea ricoşează de aici în picioarele lui Eftimie, care se află la 2—3 me­tri de poartă. Șutul dinamovistuhni trimite mingea în plasa porții apăra­tă de Voinescu. Ieri în campionatul categoriei C la fotbal 3C.IUIA A Sportul Muncitoresc Rădăuţi—Petrolul Moineşti 4—0 (2—0); Textila Botoşani—Gloria Iorohoi 2­-6 (0—0); Minerul Cîmpulung—C­S.M.S. II Iaşi 3— 1 (2—0); Unirea II Iaşi—C.F.R. Paşcani 2—2 (2-0). ETAPA VIITOARE: Minerul Cîmpu­lung—C.F.R. Paşcani, Textila Buhuşi— Sportul Muncitoresc Rădăuţi, C.S.M S. IT Iaşi—Petrolul Moineşti, C S. Piatra Neamţ—Textila Botoşani, Gloria Boroc­hei—Unirea II Iaşi.1 SERIA A II-AI Victoria Buzău—Industria Sârmei Brăila 4­ -­ (3—0.'. C.S.M. Galaţi—Combinatul Poligrafic Bucureşti 0—0: Dinamo Miliţia Bucureşti—S.N.M. Constanţa 1—1 (1—1): Ancora Galaţi—C­ientul Medgidia 0—0: I.M.U.M. Medgidia—Ştiinţa Galaţi 4—3 (1—1). ETAPA VIITOARE: Ştiinţa Galaţi— S.N.M. Constanţa, Victoria Buzău— I TM.U.M. Medgidia, Cimentul Medgidia— C.S.M. Galaţi, Combinatul poligrafic Bucureşti—Dinamo Miliţia Bucureşti, In­dustria Sirmei Brăila—a­ncora Galaţi SERIA A III-A Cetatea Bucur—Oltul T. Măgurele 9—9 (4-4); Metalul Piteşti—C.S.U. Bucureşti 1—1 (0-1); Jiul Craiova—Metalul Tîrgovişte 3—1 (0—1); Rapid reg. Ploeşti—Dinamo Cr­a­iova 4—0 (1—0); Prunăria Corabia—Victoria Bucureşti 0—1 (0—1); SERIA A IV-A Avîntul Reghin—Metalul Aiud 1—4 (0—0); Alimentara Tg. Mureş—Mureşul To­­pliţa 0—2 (0—1); Rafinăria Cîmpina—Carpaţi Sinaia 1—4 (0—0); Textila Sf. Gheorghe—Voinţa Tg. Mu­reş 2—0 (2­—0). ETAPA VIITOARE: Rafinăria Cîmpi­na—Alimentara Tg Mureş Textila Sf. Gheorghe—Avizi­tul Reghin, Mureşul To­­pliţa—Metalul Aiud, Voinţa Tg. Mureş— i.-ri-euv, urnind ragaiaş—curpu­ll si­naia SERIA A V-a Stăruinţa Sighet—Stăruinţa Satu Mare »-1 (2-1); Arieşul Turda—Din a­mc săsar 1—1 (S-0). Someşul Satu Mare—Recolta Cărei se joacă la 27 mai. Rapid Oradea—Rapid Cluj 1—3 (0—2) C.F.R Cluj—Voinţa Oradea 2—0 (0—0). ETAPA VIITOARE: Voinţa Oradea— Recolta Cărei, stăruinţa Sighet-C.F.R Cluj, Rapid Cluj—Arieşul Turda, Dinamo Săsar—Someşul Satu Mare, Stăruinţa Satu Mare—Rapid Oradea SERIA A VI-A Metalul Bocşa Română—Indagrava A­­rad 0—0 (4—0); Olimpia Reşiţa*—Brubeta Turnu Seve­rin 4—1 (0—0); Aurul Brad—C.F.R. Simeria 2—1 (1—0); Tr.M. Cugir—Şantierul Govora 6—1 (4-1); Flacăra Tg. Jiu—Metalul Oţelul Roşu 1—1 (1—0); ETAPA VIITOARE: Flacăra Tg. Jiu— Aurul Brad, Metalul Oţelul Roşu—Olim­pia Reşiţa, Şantierul Om­or­—Adagrara Arad, Stetarul Bocşa Română—Drubeta