Sportul Popular, ianuarie 1960 (Anul 15, nr. 3540-3555)

1960-01-25 / nr. 3552

Turneul boxerilor de categorie mipoole­mică •O întîlnire de neuitat: I. Păduraru — O. Silberman • Vasile Bogoi descalificat fără justificare * Mărți seară, finala Ieri dimineață, un public numeros a fost prezent din nou în sala Flo­reasca, pentru a asista la primele meciuri din cadrul turneului boxeri­lor de categorie mijlocie mică. Intîlni­­rile au plăcut, în general, datorită dîr­­zeniei cu care s-au desfășurat. Cel mai pasionant meci al galei l-au furnizat tinerii Ion Păduraru și Oscar Silber­­man cu care, de altfel, vom începe cronica noastră. Finala acestui turneu se va desfă­şura, după cum se ştie, marţi seara, în aceeaşi sală, Oscar Silberman—Ion Păduraru. Deşi s-a desfăşurat în finalul reuniu­nii, vom acorda totuşi întîietate aces­tei partide care s-a ridicat la un înalt nivel, entuziasmînd întreaga asistenţă. Cei doi boxeri au furnizat un meci dinamic, cum de puţine ori ne-a fost dat să vedem în ultimul timp pe rin­gurile bucureştene. Chiar de la primul sunet de gong, cei doi pugilişti s-au an­gajat în luptă cu toată ardoarea. Păduraru a intrat decis să facă o partidă frumoasă şi a plasat precis Cîteva directe care „au mers“ în plin. In continuare însă, Silberman a eschi­vat cu abilitate făcînd ca loviturile lui Păduraru să nu mai nimerească ținta. In plus, boxerul bucureștean a contrat cu regularitate, restabilind echilibrul. Abia a sunat gongul care a marcat începutul rundului doi și pugi­­listul de la I.GF. a pornit hotărit la atac. El a executat cu precizie directe de stingă, totdeauna dublate, precum şi croşeuri la figură. In plus, a eschi­vat excelent, servind, cum se spune, o adevărată lecţie de „scrimă pugilis­­tică“. Dar iată că pe la jumătatea reprizei, Păduraru iese k­atac şi tri­mite cu adresă cîteva „rafad­e“, pe care Silberman, — de data aceasta — nu le mai poate evita. Bucureşteanul pare obosit. Va putea el oare să reziste în ultima repriză ? Şi, iată că ceea ce puţini credeau, s-a întîmplat. Începutul ultimei reprize aparţine lui Silberman. Asistăm la o luptă dramatică. In fi­­nal a partidei, Păduraru atacă deslăn­­ţuit, profitînd şi de oboseala boxeru­lui de la I­GF. El obţine o mult muncită victorie la puncte. Mie Piţigoi—Lucian Gavrilă. Aceas­tă partidă a satisfăcut pe deplin, da­torită în special lui Piţigoi care ca şi colegul său (G. Ciurea) ce evolua­se în primul meci, a dovedit o exce­lentă pregătire fizică şi tehnică. Piţi­goi a obţinut o mult aplaudată vic­torie prin K-O­Disputa dintre cei doi boxeri de categorie „mijlocie mică“ a oferit chiar de la început momente pasionante. Piţigoi şi-a trimis adversarul la colţ şi l-a „pistonat“ cu serii prelungite la figură şi plex, făcîndu-l aproape „groggy“. Boxerul de la I.C.I. a fost numărat, pierzînd astfel repriza la două puncte diferenţă. Cea de a doua repriză începe mai lent dar, pe măsură ce ne apropiem de mijlocul ei, lupta se „încinge“ din nou. Asistăm la o fază identică cu cea din prima repri­ză. Lucian Gavrilă este masat la colț și „pistonat“. El este numărat din nou în picioare, dar nu mai poate relua lupta, pierzînd astfel prin K. O. Vasile Bogoi—Nicu Constantin. Amatorii de box din Capitală au aş­teptat cu mult interes evoluţia pugilis­­tului gălăţean. In bună parte, intere­sul lor a fost justificat. V. Bogoi a practicat un box valoros, a folosit o ga­mă variată de lovituri. Cu toate a­­cestea, el a părăsit ringul învins... prin descalificare ! Intr-adevăr boxerul din Galaţi a atacat uneori cu ca­pul înainte (poate pentru că era mai scund decit Nicu Constantin), fapt pentru care a primit — în repriza a doua — un justificat avertisment din partea arbitrului Gh. Dumitrescu. Pînă atunci, gălăţeanul îşi dominase adver­sarul. In continuare, Bogoi a expediat precise croşeuri de dreapta. El nu a putut însă să-şi impună lupta de aproa­pe pentru simplul motiv că arbitrul Gh. Dumitrescu (căruia i se părea că gă­­lăţeanul atacă cu capul) nu l-a lăsat! Arbitrul Dumitrescu a dictat un al doilea avertisment, complet gratuit, pentru ca în ultima repriză să proce­deze la descalificarea boxerului din Galaţi , Nicolae Stoenescu—Dumitru Bălăci. Lupta dintre aceşti boxeri a luat sfîr­­şit înainte de consumarea celor 9 mi­nute şi a prilejuit două constatări: 1. Comportarea din ce în ce mai bună a tînărului boxer de la Dinamo Oraşul Stalin (antrenor: Aurel Corăscu) ; 2. Vulnerabilitatea boxerului de la „Se­mănătoarea“, care în repriza a doua „s-a odihnit“ la podea nu mai puţin de... 3 ori în urma unor ireproşabile croşeuri de stingă ale lui Stoenescu. Acesta a cîştigat astfel întîlnirea prin abandon. R. CALARASANU onosport Iată cum arată un buletin cu 12 rezul­tate exacte la concursul Pronosport nr. 4 (etapa din 24 ianuarie) : I. Roma—Napoli 1 n. Sampdoria—Juventus 2 Ül. Palermo-Genoa * x IV. Spăl—Milan 2 V. Internazionale—Alessandria 1 VI. Atalanta—Bolonga 1 VIL Udincse—Lanerossi x Vin. Padova—Lazio 1 IX. Sochaux—Lyon 2 X. Lille—Valenciennes 1 XI. Ales-Marseille 2 SQL Troyes—Sedan 2 La acest concurs au fost depuse apro­xima­tiv 543.000 variante. La ultimul concurs Pronoexpres 3 participanţi au obţinut cite 25.223 lei. La concursul­ Pronoexpres care se închide miine puteţi şi dumneavoastră obţine un premiu important. Participarea la Pronoexpres pe scheme reduse vă poa­te aduce, cu o taxă de participare mai Rubrică redactată de L­t. Loto-Pro­nosport. REZULTATE TEHNICE: V. Ba­dea (M.I.G.) b. ab. 2 A. Moise (1­0.1.) ; I. Piţigoi (C-king Muscel) b. KO. 2 L. Gavrilă (1.0.1.); V. Lăzăreanui (1.6.1.) b. dese. Gh. Constantin (Cet. Bucur) ; D. Stă­­nescu (I.C.I.) b. p. I. Astaloş (Vo­inţa Reghin) ; St Rusu (Constr. Cluj) b. p. A. Gânescu (Cet. Bucur) ; N. Constantin (Constr. Buc) b. dese. V. Bogoi (C.S.M. Galaţi); Gh. Buzatu (Din. Craio­va) b. p. L. Rakocsi (Oradea) ; N. Stoenescu (Din. Oraşul Sta­lin) b. ab. 2 D. Balaci (Semănă­toarea Bucureşti) ; I. Păduraru (Energia Chupina) b. p. O Silber­­man (ICF). In deschidere s-au disputat două meciuri amicale. In prima partidă, Constantin Ciurea (C-lung Mus­cel) l-a întrecut la puncte pe Cor­nel Rusu­ (Ştiinţa Buc). Apoi, Marin Constantin (Cetatea Bucur) a obţinut victoria în faţa lui Nico­lae Ghibu (Pasteur). Reprezentativele Copiterei ” au cucerit „Cupa oraşului Bucureşti (Urmare din pag. 1) în schimb cinci. Golurile învingătoare­lor au fost marcate de Aurora Nicu­­lescu 4, Elena Drăghici 3 şi Florica Coşug 2, în timp ce pentru pragheze au înscris Jana Malerova, Nada Mar­kova şi Marie Mateiu. H. G COPENHAGA—SARAJEVO (m) 28—21 (15—12) Datorită contra­atacurilor extrem de rapide şi eficace realizate de Marott, Holm Petersen şi Bernth echipa daneză a luat încă din primele minute de joc un avantaj de 3—4 goluri. In continuare specta­torii au putut asista (în ciuda aceleiaşi diferenţe de scor care se menţinea­ la o partidă aprig disputată, cu acţiuni spectaculoase la ambele porţi. Spre sfîrşitul partidei, cînd handbaliştii iugoslavi au slăbit alura, experimen­tata echipă daneză a reuşit să-şi mă­rească avantajul ciştigînd în cele din urmă cu scorul de 28—21. Au marcat: Marott 10, H. Petersen 7, Bernth 5, M. Petersen 2, O. Nielsen 2 şi Hals­kow 2 pentru H. G. Copenhaga şi Ga­ lici 4, Pilici 6, Nevzala 2, Brojici 2, Rebici 2, Gakeljicî 2, Ivanisevici, Pral­­jak şi Sarenkapa pentru Sarajevo. BUCUREŞTI I—VOJVODINA (f) II—8 (8—5). Deşi nu au evoluat (cu excepţia Anei Starck) la adevărata lor valoare, jucătoarele primei echipe a Bucureştiului au obţinut cea de-a treia victorie consecutivă în acest turneu, continuînd să rămînă singura formaţie neînvinsă. Conduse în primele minute cu 1—0 şi 3—1 handbalistele noastre şi-au revenit treptat, punind stăpînire pe joc. Şuturile necruţătoare ale Anei Starck au permis echipei noastre nu numai să egaleze dar şi să se distan­ţeze evident, iar în cele din urmă să obţină o victorie fără emoţii- Diferen­ţa de scor, exprimînd deosebirea va­lorică dintre cele două formaţii, putea fi şi mai mare dacă handbalistele noa­stre s-ar fi concentrat mai mult în a­­părare şi ar fi jucat mai organizat în atac (in special în repriza a II-a). Ana Starck 6, Victoriţa Dumitrescu 2, Aurelia Szőke, Elena Jianu şi Elena Cătineanu au înscris pentru Bucu­reşti, iar pentru selecţionata Vojvodi­­nei au marcat: Katalina Tidci 5, Ma­­ ria Sabfjak 2, şl Jovanka Jurcak. Ultim« etapă PRAGA-SARAJEVQ (m) 31-16 (18-8). Echipa pragheză a încheiat turneul cu o categorică victorie, care i-a adus — datorită golaverajului su­perior — un binemeritat loc doi în clasament. Handbaliștii cehoslovaci au făcut din nou o partidă excelentă, realizînd adesea faze spectaculoase, aplaudate la „scenă deschisă“. Golu­rile învingătorilor au fost înscrise de : Havlik 6, Mares 5, Herman 5, Tro­­ jan 4, Rada 4, Svitak 3, Petr 2, Jilek I şi Arnost 1. Pentru Sarajevo au marcat : Ahmetovici 6, Galici 3, Ca­­keljici 2, Rebici 1, Ivanisevici 1, Pral­­ jak 1, Sarenkapa 1 şi Celikovici 1. H. G. COPENHAGA-BUCUREŞTI II (1) 11-6 (6-5). Jocul a fost echili­brat în prima repriză și chiar la în­ceputul celei secunde cînd Aurora Ni­­culescu a reuşit să egaleze (6-6). Din acest moment însă, jucătoarele bucu­­reştene au avut o cădere inexplica­bilă manifestată prin cîteva greşeli în apărare şi nenumărate ocazii de gol ratate în atac. Astfel, handbalis­tele daneze au reuşit să cîştige aceas­tă partidă, ocupând locul doi în clasa­ment. Cele 17 goluri au fost înscrise de: Kirsten Nielsen 3, Else Birkemose 3, Anne Marie Nielsen 3, Vibeke Jen­sen 2 de la H. G. Copenhaga şi de Aurora Niculescu 4, Elena Draghici 1 şi Lucia Dobre 1 de la Bucureşti II. BUCUREŞTI I — PRAGA (I) 11-5 (7-3). Fireşte că, prin prisma rezul­tatelor obţinute anterior, favorite în această întîlnire erau handbalistele bucureştene, care manifestaseră în celelalte jocuri o formă deosebită. Victoria realizată de echipa Bucu­reşti s-a conturat chiar din primele minute de joc, cînd atacurile handba­listelor bucureştene depăşeau cu re­gularitate apărarea adversă. Deşi im min. 7 tabela de marcaj arăta scorul de 3-2 pentru Bucureşti, totuşi echi­pa noastră fusese mai bună pînă a­­tunci decit arăta d­­eren­ţa de un gol. De altfel, acest lucru s-a văzut imediat, deoarece în continuare, par­tida s-a desfăşurat sub semnul evi­dentei superiorităţi a handbalistelor noastre care au realizat în cele din urmă o nouă şi frumoasă victorie in­ternaţională. Punctele au fost înscrise de: Starck (4), V. Dumitrescu (2), Jia­­nu (2), Constant­in­escu, Vasile şi C. Dumitrescu pentru Bucureşti şi de Mateju (2), Svermova, Beranova si M-a leróva pentru Praga. BUCUREŞTI - H. G. COPEN­HAGA 21-12 (12-6). Aşteptată cu multă nerăbdare, întîlnirea dintre cele două formaţii trebuia să decidă echi­pa învingătoare în turneul masculin. Handbaliştii danezi doreau să păs­treze trofeul cucerit anul trecut, iar reprezentanţii noştri voiau să confir­me ultimele victorii internaţionale. Victoria a revenit pe merit (diferenţa de scor este grăitoare în acest sens) echipei Bucureşti, care a fost clar superioară formaţiei H. G. Copen­haga, de-a lungul întregului mec. De data aceasta, datorită formei excelente a handbaliştilor noştri, nu am mai avut un final dramatic. Dim­potrivă, chiar. Finalul meciului a fost liniştit ca o... poveste la gura sobei ! Şuturile lui Hnat, Bulgaru, Ivănescu au fost necruţătoare şi re­numitul portar Bengt Mortenssen, în care handbaliştii danezi îşi puseseră mari speranţe, a scos de 21 de cre­mingea din plasă. In ceea ce priveşte desfăşurarea jo­cului nu este de scos în evidenţă de­cit faptul că după 3 minute, scorul era de 2-0 pentru H. G. Copenhaga. Atit au condus handbaliştii danezi. Apoi, echipa noastră s-a distanţat impetuos şi a cîştigat fără emoţii. Au marcat: Bulgaru (7), Ivănescu (6), Hnat (5), Popescu, Rădulescu şi Covaci pentru Bucureşti, Halskow (7), Marrot (2), Nielssen, H. Peterssen şi Thrane pentru H. G. Copenhaga. Ex­ celent arbitrajul lui G. Glagow (R.D.G.). A început activitatea competiţională pe 1960 Ana Roman a aruncat 14,31 m la greutate Pregătindu-se cu toată sîrguinţa pentru întrecerile apropiatu cu­ sezon competiţional, atleţii şi atletele din în­treaga ţară au şi început să participe la concursuri pe teren acoperit sau chiar în aer liber. In Capitală şi în alte oraşe au avut loc recent di­erite competiţii cu caracter de control şi verificare. ORAŞUL STALIN. — In organiza­rea Clubului sportiv şcolar Luceafărul şi a Şcolii sportive de elevi, sîmbă­­tă şi duminică s-a desfăşurat un con­curs atltic în sală şi în aer liber. Au participat peste 120 de tineri şi tinere. Iată cîteva din rezultatele în­registrate cu acest prilej: ZIUA I (au luat parte numai începători, pe terenul amenajat la Sc. medie nr. 7). — 60 m b: L. Vereş 8,1; 60 m f: A. Egorov 9,2; greutate b: (4 kg) Gh. Potcoavă 10,18; greutate f (3 kg): M. Florescu 8,88; ZIUA A H-A: juniori cat. I : 80 m b : M Cibu 9,5; 80 m 1: M. Budan 11,0; greutate b: I. Boriceanu 11,51; greutate f: G. Bucholtzer 9,32; juniori cat. a 11-a: 80 m b: I. Simu 9,9; 80 m­ 1: AL Levcenko 12,4; greutate b: I. Sattios­­ca 11,17; greutate f: V. Nistor 8,93. In sala Sc. medii nr. 7 s-au desfă­şurat probele de săritură în înălţime a­run.­cat I. I. Boricenco 1,55; junioa­re cat. a II-a: D. Rizescu (13 ani) 1,35. . Participind în afară de concurs, maestra sportului ANA COMAN a obţinut 14,31 m la aruncarea greu­tăţii, fiind constantă în aruncările de peste 14 metri. Recordmana ţării a arătat o formă destul de bună pentru perioada actuală, ceea ce ne face să-i aşteptăm cu toată încrederea evoluţia viitoarelor rezultate. C. GRUIA, corespondent BUCU­REŞTI. — Sala Floreasca II a găzduit duminică dimineaţa un concurs organizat de clubul Progre­sul. La întreceri au participat nume­roşi atleţi din Capitală, care au arătat un stadiu de pregătire destul de avan­sat In cadrul concursului au fost realizate două noi recorduri republi­cane de juniori pe teren acoperit: EUGEN DUCU 1,90 m la săritura în înălţime şi DAN SERAFIM 13,60 m la aruncarea greutăţii (6 kg). Maestra sportului SANDA GROSU, obţinînd 5,46 m, a egalat recordul de senioare la săritura în lungime. Iată cîteva din rezultatele înregis­trate cu acest prilej: BARBAŢII înălţime: E. Ducu 1,90; Ad. Ionescu 1,80; M. Marinescu 1,75; lungime: M. Băloiu 6,80; A. Axente 6,52; M. Calincov 6,45; R. Constantinescu 6,32 ; greutate (7,250 kg) : G. Creţu­ 15,23; I. Sabăut 13,56; I. Cri­st­ea 13,50; greutate (6 kg) : D. Serafim 13,60; L. Cotler 12,96; I. Constanti­nescu 12,79; 50 m: I. Ebedi, St Niţu şi E. Simion 6,3; 55 mg: M. Axente 7,8; M. Calincov 8,0; R. Con­­stantinescu 8,1 ; FEMEI 50 m: G. Luță 6,7; Sm. Poenărearu 7,0; M. Pândele 7,1 ; 40 mg : AL Pândele 6,6; A. Sîrbu 6,7; AL Mihai 6,8; lungime: S. Grosu­ 5,46; AL Popescu 4,96; El Vîrlan 4,96; J. Javorschi 4,91 ; greutate: A. Gurău 12,40; M. Witt­genstein 10,83; Cr. Gurău 10,66; A­­zilas 10 60. NICOLAE D. NICOLAE, corespondent CLASAMENTELE FINALE FEMININ 1. Bucureşti I 4 4 6 0 S»:54 8 2. H. G. Copenhaga 4 3 0 1 56:2* 6 3. Bucureşti II 4 2 • 2 27:27 4 4. Vojvodina 4 1 0 3 20:49 2 5. Praga 4 0 0 4 2»-4» 0 MASCULIN 1. Bucureşti I 4 0 0 80: ,50 8 2. Praga 4 2 1 1 87: 56 5 3. H G. Copenhaga 4 2 I ) 68 : 66 5 4. Sarajevo 4 0 1 3 69:103 I 5. Bucureşti tineret 4 0 1 3 48 - 77 1 Oaspeţii învingători în partidele cu Ştiinţa Cluj şi Selecţionata Bucureşti (Urmare din pag. 1) ajunge la Coran II aflat pe partea dreaptă şi acesta trage puternic: 3—2! Ultimele 12 minute sînt deosebit­ele spectaculoase: studenţii încearcă ega­larea. Spartak Brno cu un avantaj atît de mic, nu se simte sigură pe victorie. Joc rapid, echilibrat, multe ratări. Finalmente, tabela de marcat consfinţeşte o victorie meritată — dar mult mai „muncită"­ decit era de cre­zut — a lui Spartak Brno, care a avut cei mai buni oameni în Sedlak, Klimma, Novak, Pavlik şi Swach. E- ch­ipa noastră s-a comportat inegal, timid in prima repriză, demn de toată lauda în ultima (cînd, de altfel şi scorni i-a fost favorabil). Menţiuni pentru: Biro, Stafie, Ionescu, Andrei. Jocul a fost bine condus de arbitrii Mirko Vivial (R. Cehoslovacă) şi Nicu Virgil (R. P. Romina). Ateara, Spartak Brno învingătoare la scor Spre deosebire de Ştiinţa Cluj, se­lecţionata bucureşteană care a fost opusă aseară formaţiei cehoslovace a dat o replică slabă oaspeţilor, cedind la scor: 1—7 (1—2, 0—4, 0—1). Jocul a fost echilibrat doar în prima repri­ză, cînd — după ce oaspeţii au deschis scorul prin Strub! — Selecţionata Bucureştiului a egalat prin Kalamar. Golul care a adus apoi conducerea oaspeţilor a fost marcat în ultimul minut al reprizei, de Swach. In a­­ceastă repriză s-au înregistrat multe eliminări, la un moment dat ambele echipe rămînind în cite 3 jucători de cîmp. In a doua repriză, Selecţionata Capitalei, lipsită de omogenitate în liniile de atac, nu mai reprezintă un pericol pentru poarta lui Pavlik. In plus, în apărare jucătorii noştri gre­şesc adesea în marcaj şi intr-un interval de cîteva minute scorul la proporţii: 6—1 (Tumma, Andreisek, Swach, Novak). Calităţile de necon­testat ale echipei cehoslovace, dar — în acelaşi timp — şi comportarea sub aşteptări a echipei noastre, fac ca me­ciul să se transforme într-o adevărată demonstraţie de solist a lui Spartak Brno. Demonstraţie care conţi­nă şi în ultima repriză, cînd oaspeţii nu mai insistă prea mult la gol, înscriind doar odată, în min. 59, prin Klimma In această parte a jocului, publicul a apreciat jocul combinativ al oaspeţilor, claritatea acţiunilor lor ofensive, pati­na­jul lor le jer. Au jucat formaţiile: Spartak ZJS Brno : Pavlik—Babek, Zamastyl, Ju­rek, Chochdaty— Sk­u­­bl, Swach, Novak, Nesersta, Sedlak, Tu­mina, Andreasek, Klimma, Salai. Bucureşti : Puşcaş (Stafie) — Io­­nescu, Raduch, Hollo I, Varga —Zo­­­ grafi, Kalamar, Ganga, Lörincz, Co­­ zari I, Peter, Tiriac, Andrei. Szabó I, Cozan 11 _ Cei mai buni de la oaspeţi: Swach, K­imma, Klimma. Din echipa noastră, cel mai activ a fost Ionescu. Au mai jucat bine Varga, Andrei şi Stafie, care l-a înlocuit pe Puşcaş la jumăta­tea reprizei a doua. Au condus arbitrii M. Vivial şi I. Florescu. ★ Ultima partidă — şi cea mai inte­resantă — din cadrul turneului echi­pei Spartak ZJS Brno se dispută marţi, de la ora 19, când oaspeţii vor fi opuşi selecţionatei categoriei A. A apărut­­ REVISTA ILUSTRATĂ nr. 2—1960