Sportul Popular, martie 1964 (Anul 19, nr. 4402-4419)

1964-03-02 / nr. 4402

Şase echipe de categoria A eliminate din „Cupa R. P. R.“ DEŢINĂTOAREA „CUPEI R.P.R." ELIMINATĂ ! ! C.I.L. BLAJ - PETROLUL PLO­IEŞTI 1-0 (0-0, 0-0) BLAJ I (prin telefon). Formaţia C.I.L. Blaj, care activează în campio­natul raional, a produs o mare sur­priză eliminind după prelungiri forma­ţi Petrolul Ploieşti, cîştigătoarea „Cup pei R.P.R.“ ediţia 1962—1963. Desfăşurată pe un timp frumos, par­tida s-a ridicat la un bun nivel teh­nic. Datorită elanului şi voinţei cu care a jucat, în multe perioade echipa locală a fost egală în jocul de cîmp cu Petrolul. Ploieştenii au acţionat individual, uşurînd mult sarcinile apă­rării echipei din Blaj. Din min. 110 C.I.L. a jucat în zece oameni datorită eliminării lui Mihai pentru atitudine ireverenţioasă faţă de arbitru. Golul victoriei a fost marcat în min. 119 de Moşneag. C.I.L. : Rădunica — Mărginean­u, Rosenberg, Lazăr, Mircea, Dondoş, Moşneag, Chirilă, Oniga, Mihai, Măr­ginean II. PETROLUL: Sfetcu — Pahonţu, Hălmăgeanu, Horea, Dumitraşcu, M. Marcel, Badea, Dridea­­, Tr. Popescu (Halagian), A. Munteanu, Dridea 11. DAN VINTILA și V. MUNTEANU coresp. FLACĂRA ROŞIE BUCUREŞTI - PROGRESUL BUCUREŞTI 1-0 (0-0, 0-0) ! Cum s-a putut produce această sur­priză ? Nesocotindu-se nici un moment învinşi dinainte, fotbaliştii de la Fla­căra roşie au luat jocul în serios şi au aruncat în luptă toate resursele, dînd adversarului lor o adevărată lecţie de ceea ce înseamnă dragostea faţă de culorile clubului. Aproape întreaga pri­mă repriză şi mare parte din cea de a doua. Flacăra roşie a dominat teri­torial dar nu a putut înscrie atît din cauza apărării Progresului, care a res­pins tot, cît şi din cauza impreciziei înaintaşilor ei. Ultimele 10 minute ale jocului au aparţinut total Progre­sului. In acest timp Oaidă a tras în bară. Cele 90 de minute au luat siîr­­■şit cu scor alb, fiind necesare prelun­giri. In min. 99 Pop (Flacăra roşie) îl deschide pe Pîrpîiac care din colţul careului de 16 m trage puternic. Cos­­ma nu poate retine şi mingea e intro­dusă în poartă de Popescu. In min. 108 Iancu a fost eliminat pentru injurii aduse arbitrului. Arbitrul C. Petrea — Bucureşti a condus echipele: FLACARA ROŞIE: Ioniţă (Bunaru) — Olteanu, Dănescu, V. Gheorghe, Pîrîu, Petrescu, Pop, Florescu, Pasan (Pîrpîiac), Popescu, Cociş. PROGRESUL: Cosma — Ivănescu, Ioniţă, Colceriu, Iancu, Ştirbei, Maf­­teuţă, Stoicescu, Mateianu (Oaidă), M. Voinea, Baboie. C. DUMITRU­! CARPATI - STIINTA CLUJ 3-1­(1-0)­ SINAIA 1 (prin telefon). Terenul acoperit cu zăpadă a oferit totuşi con­diţii bune de joc celor două echipe. La meci au asistat peste 3000 de spectatori. Ei au plecat de la stadion mulţumiţi, atît de scorul înregistrat, 3-1 pentru gazde, cît şi de calitatea jocului. Carpaţi Sinaia a meritat victoria din mai multe puncte de vedere: fotbaliştii din localitate au dominat teritorial majoritatea timpului, au atacat mai mult şi au tras de mai multe ori la poartă. Ştiinţa a fost deficitară atît în jocul de atac, cît şi în cel de apă­rare. Pentru Carpaţi Sinaia au înscris Horvat (min. 25 şi 61) şi Feldman (min. 25), iar pentru studenţi Szabó (min. 52) A arbitrat foarte bine Marin Niţă — Bucureşti. V. ZBÂRCI­A şi M. BOTA -coresp. TEXTILA SF. GHEORGHE - STEAGUL ROŞU BRASOV 2-1 (1-1) SF. GHEORGHE­­ (prin telefon). Primul joc oficial din acest sezon, des­făşurat în cadrul „Cupei R.P.R.“, s-a încheiat cu victoria echipei gazdă în dauna Steagului roşu din Braşov. Localnicii asaltează încă de la în­ceput poarta apărată de Haidu, înain­taşii acţionînd organizat şi expediind multe şuturi la poartă. Cu toate ace­stea, braşovenii sunt cei care deschid scorul în minutul 21 prin Necula. Go­lul nu-i descurajează pe textilişti care atacă mereu şi în min. 44, după multe alte ocazii, reuşesc să egaleze prin Koncz. Repriza a doua aparţine aproa­pe în întregime gazdelor care se in­stalează în careul braşovenilor. Ca ur­mare a acestei presiuni, Pal reuşeşte să înscrie punctul victorios în minu­tul 63. A fost un joc frumos, de nivel teh­nic ridicat, la victoria echipei din lo­calitate contribuind toţi jucătorii ei. Cei mai activi braşoveni au fost Ne­cula, Mezaroş şi Gane. Jucătorul Se­­lim­eşi a fost eliminat în min. 52 pen-tru atitudine necorespunzătoare faţă de arbitrul C. Dragu, care, împreună cu brigada sa din Ploieşti, a arbitrat bine. STEAGUL ROŞU­­ Haidu—Zah­aria, Sigheti, Filimon, Naghi, Ciripoi, Ha­­şoti, Gane, Necula, Mezaroş, Selimesi. TEXTILA: Boros—László, Lorincz, Biro, Szabó, Secheli, Kissgeorg—Pal, Csinka (Szaska), Koncz, Gsos, GH. BRIOTA si Z. PAPP coresp. MINERUL: Vlad — CROMELI, Secheli, Donca, Ghergheli I, ÚJVÁRI (min. 80: Csorna), VAIDA, Soo, M. SASU, POP, Roznai. SIDERURGISTUL: Niculescu -TOMEESCU, HULEA, FLORESCU, VOICU, Dragomir, Gherghina, Banu (min. 67 , Oprea), C. Matei, Gh. Ion, R. Matei. V. SASARANU-coresp. reg. scrie decit o singură dată prin Ma­­teescu (min. 44). _ In partea a doua a meciului, dinamo­­viștii mai înscriu o dată prin Pircă­­lab (min. 54), dintr-o frumoasă cen­trare a lui Ene II. Arbitrul Andrei Rădulescu (Buc.) a condus bine. El trebuia însă să sanc­ţioneze actele de nesportivitate ale jucătorilor Pîrcălab şi Frăţilă (care şi-au lovit intenţionat adversarii). C. ALEXE DINAMO VICTORIA BUCU­RESTI - STIINTA TIMISOARA­­ 1-2 (0-1) Cu toate că activează de multă vre­me in campionatul categoriei A şi a prezentat pe teren formaţia sa obiş­nuită, Ştiinţa Timişoara nu s-a impus în faţa echipei Dinamo Victoria din categoria C decit spre sfîrşitul meciu­lui. Tînăra echipă dinamovistă, antre­nată de Ştefan Vasile şi Florian An­gh­el, a dat o replică bună formaţiei ti­mişorene. Bucureştenii au stăpînit în special mijlocul terenului unde Ion ştefan­­şi Gheorghiu nu numai că au destrămat numeroase atacuri ale stu­denţilor, dar au contribuit şi la con­struirea majorităţii acţiunilor ofensive ale echipei lor. Punctele echipei învingătoare au fost înscrise de Surdin­ şi Lereter. Muţu­ (Dinamo Victoria) a realizat golul echipei sale. A condus corect arbitrul N. Cursant Ploieşti. ŞTIINŢA: Curcan — Surdan, Turcan, Tănase, Botescu, Bîtlan, Lereter, Igna (min. 70: Th. Matei), Manolache, R. Lazăr, Mitaru­. DINAMO VICTORIA: Florea — Ma­ghiar, Ciulianu, Şerban, Stoichiţoiu, Ion Ştefan, Gheorghiu, I­. Fne, Şt. Georgescu, Nu­ţu, Cristoloveanu (min. 79 : Manta), fie, Metalul nu mai insistă. Prilej de revenire a oaspeţilor care reduc din handicap, în min. 74, prin Antal şi apoi egalează, în min. 89, prin Ne­­delett. Aşadar, prelungiri... Prima repriză, în ciuda insisten­ţelor ambelor linii de atac, nu se soldează cu nici un gol. Dar, în a doua parte a prelungirilor, metalurgiştii, mai calmi şi cu un plus de vitalitate, fructifică de trei ori prin Ghinea (min. 13), Aniza (min. 115) şi din nou Ghinea (min. 120). Victoria Metalului este meritată, Surdan (fundaş dreapta în echipa sa) a sprintat piuă în fața porţii lui scriind primul gol al partidei Dinamo Victoria Floren (Dinamo Victoria) şi iată-l in­ Ştiinţa Timişoara Foto : Stan Petre Dinamo Piteşti—Steaua 0-1 (0-0) (Urmare d­in pag. 1) de secunde Dobrin, Cacoveanu şi Io­­n­escu, lansaţi în atac, să-l oblige pe Sib­iu sa salveze in extremis. In repriza a doua, aceleaşi aspecte generale. Domină la început dinamo­­viştii. Ei scapă o mare ocazie în nmn 5-1 cind David de la 2 m de poartă ezită să tragă permiţind lui Sucin să-i culeagă balonul din picioare. II imită după 8 minute Pavlovici, care, singur in faţa porţii, trage peste bară. In min. 71 Sorin Avram trage in braţele lui Maladie, întind o­ nouă oca­zie de deschidere a scorului. In conti­­nuare domină Steaua dar fără eficaci­tate. Piteşlenii revin în atac dar şi ei se dovedesc la fel de nehotăriţi in apro­pierea porţii Se părea că scorul va ră­­m­îne alb deoarece partida intrase în minutul 83. Şi cind nimeni nu se m­ai aştepta, Sorin Avram trimite o pasă lui Creiniceaiu. In tribune nu era nici­­un motiv de emoţie pentru ca extrema stingă a bucur­esteni­lor se angajase intr un dribling interminabil, aşa cum mai făcuse de nenumărate ori pină atunci. lată insă că de astă dată, după ce se descurcă de doi adversari şi mai avea doi în faţă, nu mai driblează şi, diitr un unghi dificil, videază sec, în­scriind singurul gol din acest meci şi aducind o preţioasă victorie echipei sale. In încheiere, cîteva cuvinte de laudă pentru fotbaliştii ambelor echipe, care, in condiţiile grele impuse de starea terenului, au luptat cu ardoare pentru victorie, intr-o notă de depănă sporţi vitale. Partida de ieri s-a bucurat şi de un arbitraj excelent, prestat de P. Sotir (Mediaş). DINAMO PITEŞTI: Maladie - Ba­dea, Corneanu, Steli­an, Radu — Bar­bu, Stoenescu — Cacoveanu,­­Dobrin (din min. 66 Dumitrescu), C. Ionescu­, David (antrenorul echipei : V. Mărd­u­­rescu). STEAUA: Suchi — Georgescu­, Fe­lesett, Koszka, Cojocaru­ — Jenei, Con­stantin — Bejau (din min. 60 S. Avram), Pavlovici, Voinea, Creiniceanu (antrenorul echipei: Gh. Ola). In urna acestui rezultat clasamentul orata astfel : 1. Dinamo Bucuresti 12 7 2 3 28:13 16 2. Progresul 12 6 4 2 24:20 16 3. Farul 13 8 0 5 18:16 16 4 Petrolul 13 5 4 4 16: 8 14 5. Steagul roşu 13 6 2 5 20:16 14 6. Steaua 11 6 1 4­ 31:21 13 7. Rapid 12 5 3 4 22:23 13 8. Crişul 13 5 3 5 13:20 13 9- U.T.A. 12 5 2 5 15:16 12 10. Dinamo Piteşti 13 5 2 6 13:15 12 11. C.S.M.S. 13 5 1 7 19:22 11 12. Ştiinţa Tim­şoara 13 4 1 8 18:21 9 13. Ştiinţa Cluj 13 4 1 8 13:22 9 14. Siderurgistul 13 3 2 8 11:26 8 MINERUL BAIA MARE - SIDE­­RURGISTUL GALAŢI 1-0 (1-0) BAIA MARE, 1 (prin telefon). Peste 5 000 de spectatori au asistat la această partidă care a corespuns numai în parte. Şi aceasta din cauza terenului alunecos ,şi acoperit, pe alocuri, cu zăpadă, ceea ce a făcut ca execuţiile tehnice să sufere. Ambele echipe au luptat piuă la epuizare pentru un rezultat cît mai bun. Pină la urmă, victoria a revenit echipei locale printr-un gol marcat în prima repriză, adică în acea perioadă de joc în care Minerul a dominat cu autoritate. Punctul care a adus califi­carea Minerului în optimile de finală ale „Cupei R.P.R.“ a fost marcat în urma unei faze de toată frumuseţea, „lucrată“ de Vaida, Soo şi M. Sasu si fructificată de ultimul (min. 18). In repriza a doua jocul s-a echilibrat. Arbitrul I. Cîmpeanu — Cluj a con­dus bine următoarele formaţii: C.S.M. SIBIU - U.T. ARAD 3-1 (1-1) SIBIU I (prin telefon). Prima re­priză a aparţinut oaspeţilor, care au contraatacat periculos. In min. 4, pro­fitâd de o greşeală a apărării sibiene, Selimesi a înscris primul gol al me­ciului. Gazdele egalează In mim. 31 prin Riscă. După pauză, C.S.M. înscrie de încă două ori prin Fiichiş (min. 70) cu capul şi Văcarii (min. 79). C.S.M.: Buzatu (Spilcă) — F.ne, Nacu, Buzeşan, Flichiş, Recer, Popa, Bîscă, Dombrovschi, Chereni, Văcarii. U.T.A.: Corman (Ion Vasile) — Pe­­cican (Czako II), Bacoş, Neamţu, Chivu, Metcaş, Tomeş, Comisar, Ţir­­­ea, Florid. Selimesi. I. IOMFSCU-coresp. CAMPIONII AU PRIMIT O REPLICĂ DÎRZA ! VICTORIA GIURGIU - DINAMO BUCUREŞTI 1-3 (1-2) Dinamoviştii au imprimat un tempo I susţinut, impunîndu-şi astfel superio­­r iitalca încă de la început. Citeva curse­­ ale lui Pîrcălab şi intercalări în atac I ale lui Petru lupu­ şi Popescu au adus... două goluri.­ Primul a fost în­scris de Frăţilă in min. 3, cind a şutat cu boltă peste portar şi al doilea tot de Frăţilă in min. 7 din II metri, în urma unui fault comis in careu asupra lui Pîrcălab. După aceste două goluri, Dinamo se relaxează (cam devreme), slăbind alura. Ei permit astfel gazde­lor să preia iniţiativa. Numai că ju­cătorii de la Victoria se pripesc în apropierea porţii şi nu reuşesc să în- MIRCEA TUDORÁN RĂSĂRITUL CARACAL - FARUL CONSTANŢA 2-3 (1-1) CARACAL 1 (prin telefon). Peste 5000 de spectatori au înfruntat ninsoa­rea şi vîntul, finind să fie prezenţi la această întîlnire. Jucătorii echipei gazdă au iniţiativa încă de la început şi în minutul 7. Vătafu înscrie cu concursul portarului constănţean. Ei domină în continuare şi dacă Pîrvulescu­ (min. 15), Vătafu (min. 20), Cernega (min. 25) şi din nou Vătafu (min. 44), n-ar fi ratat ocazii clare, am fi asistat la o victorie la scor, pe deplin meritată, a echipei Răsăritul. Aproape de sfîrşitul primei reprize constănţenii îşi revin şi reuşesc să ega­leze în min. 31 prin Tufan, care pri­meşte o pasă de la Tănase. Tot Tufán este cel care majorează scorul în min. 52. După 12 minute însă, Vătafu scă­pat singur este faultat de Tilvescu în careu şi lovitura de la 11 m­. o.ste trans­formata de Sterie: 2—2. Golul care stabilește victoria constăntenilor este marcat in min. 81 de libere care, la un corner, înscrie cu capul. In min. 85, Tufan este eliminat pentru injurii aduse arbitrului de tușă. ­i H. DOM GIl . respondent METALUL TR. SEVERIN - C.S.M. CLUJ 5-2 (1-0, 1-2) TR. SEV­ERIN I (prin telefon). Par­tida dintre formaţia locală Metalul şi echipa C.S.M. Cluj încheiată cu scorul de 5­2 pentru gazde, după prelungiri, s-a ridicat în­tru bun nivel, în ciuda terenului acoperit cu zăpadă. Scorul este deschis în min. 12 de Jimboreamt. La reluare, gazdele păs­trează iniţiativa si înscriu din nou, in min. 65, prin Ghinea. Sigură de victo­ GH. MANAFU, corespondent A.S. AIUD - STIINTA GALATI 3-1 (1-0, ill) AIUD I (prin telefon) —­intr-un decor primăvăratic şi pe un teren in bună stare de joc, A.S. Aiud a repurtat o meritată victorie asupra studenţilor gălăţeni, dar numai la sfîrşitul a 120 minute de joc. In min. 23, în urma terni­nent comis în careu de către un apărător, Trăis­­taru înscrie din 11 m pentru A.S. Aiud. Cînd nimeni nu se mai aştepta. Ştiinţa egalează prin Voicu (min. 79). Ajunşi în prelungiri, pregătirea fizică îşi spune cuvîntul. Aiudenii înscriu la capătul unei permanente dominări prin Rail (min. 97) şi Ilea (min. 111). Echipa oaspe a jucat frumos in teren dar s-a dovedit ineficace, pe cind local­nicii au fost mai insistenţi in faţa porţii. 1. B­AR Blo­coresp. ANCORA GALATI - CRISUL ORADEA 0-4 (0-3) GALATI­­ (prin telefon) Partida dintre echipa locală Ancora (din cam­pionatul regional) şi Crişul Oradea a atras pe stadionul Portul roşu peste 1000 de spectatori. Crişul, deşi a ciş­­tigat la scor, a jucat destul de slab. Este adevărat că execuţiile tehnice au fost îngreunate şi de starea terenului. Două din cele patru goluri au fost înscrise cu largul concurs al apărării echipei gazde. Au marcat: Iacob (min. 40) și Bo­­joni (min. 44, 45 și 72). S. CONSTAMTIMESCU și V STEI­­­­NESCI) coresp. RECOLTA CĂREI - RAPID BUCUREȘTI 0-4 (0-2) CARE­ 1 (prin telefon), încă din primele minute Rapid a pus stăpînire pe foc și, cu toate că terenul a fost foarte greu, a combinat frumos reușind să înscrie prin N. Georgescu (min.­27) din lovitură libera de la 20 m, Co­­dreanu (min. 36), Ozon (min. 52) din lovitură liberii de la IG­ni si Dumitriu II (min. 63). TR. SH.XGHIvorest. ELECTROMOTOR TIMIŞOARA - C.S.M.S. IAŞI 0-2 (0-2) TIMIŞOARA, 1 (prin telefon). Aproape 1 000 de spectatori au urmărit întîlnirea dintre formaţia de categoria O, Electromotor Timişoara, şi echipa de categoria A. C.S.M.S. Iaşi, găz­duită de stadionul C.F.R. Mai experimentată, dovedind mai mult calm şi claritate în acţiunile de atac, formaţia ieşeană a cucerit — meritat — victoria. Oaspeţii au domi­nat îndeosebi în prima repriză, cândi au şi reuşit să înscrie cele două puncte prin Pop (min. 15) şi Vornicu (min. 24). La reluare, gazdele ies mai mult la atac, dar nu finalizează. TIBERIU TARAMU-coresp. ASA XRXTA O V­ARIAMTA CU 12 REZULTAU EXACTE Concursul nr. 9, etapa din I martie 191­4 I. Dinamo Piteşti — Steaua 2 iI. Minerul B. .Mare Siderurg. i III. Recolta Cărei - Rapid 2 IV. C.S.M. Sibiu U.T.A. i 1 \ . Carpaţi Sinaia Ştiinţa Cluj ■ \ I. Textila Sf. Gh. Steagul roşu • \ II. Bari — .Messina , 2 Vili. I.anerossi — l.azio I IX. Milan — Bologna 2 X. Roma — Juventus XI. Sainpdoria — , .t r XII. Spa! — Florentina * Fond de premii: 238328 let.