Sportul Popular, iunie 1964 (Anul 19, nr. 4453-4470)

1964-06-22 / nr. 4465

UN meci-cheie : 5-2 (3-0)! Pircelab trece inter, iar Nunwelller VI ex­tremă stingă, dar în afara şutului lui Pîrcălab şi apoi al lui Frăţila, respinse de Andrei, nu mai avem de notat decit cele două cornere consecutive obţinute de Ra­pid în finalul partidei. Dinamo obţine astfel o victorie meritata şi, practic, titlul de campioană, pe care nu il mai poate ameninţa nimeni. Mai atent şi mai calm decit colegul său, arbitrul francez José Barberan a condus formaţiile : Dinamo Buc. , Datcu—Popa, NUNWEIL­I­ER III, NUNWEILLER IV. ŞTEFAN — P. Emil. O Popescu — PIRCALAB, NUNWEIL­LER VI. FRATILA, Haidu (din min. 85 Lu­­cescu). Rapid : Andrei — Lupescu, Motroc, C. Dan (din min. 46 Macri), Greavu — Dinu, GEOR­­GESCU — Nasturescu, DUMITRIU N­. Iones­­cu, CODREANU, MIRCEA COSTEA Realizînd doar 1 — 1 cu Crişul Ştiinţa Timişoara are şanse minime de a rămîne in „A“ REŞIŢA, 21 (prin telefon). Aversele puternice de­­ploaie care au căzut timp de o oră înaintea meciului, nu au îm­piedicat ca peste 4 000 de spectatori să urmărească partida. Ştiinţa Timi­şoara — Grisul, încheiată cu un rezul­tat de egalitate: 1—1 (1—0). Din păcate, meciul a avut o valoare teh­nică scăzută şi a fost presărat cu nu­meroase durităţi. In plus, spectrul re­trogradării a făcut — aşa cum remar­ca şi observatorul federal I. Lu­paş — ca partida să se desfăşoare într-o ten­siune nervoasă foarte mare. Din a­­ceastă cauză au fost numeroase pase greşite, ratări nepermise pentru jucă­tori cu veleităţi de prima categorie. Repriza I s-a caracterizat printr-un joc mai închegat al timişorenilor. Le­iter şi Bîtlan au acoperit bine mijlo­­ul terenului şi au alimentat continuu naintarea lor. Numai după 5 minute de joc tabela indica 1—0 pentru Ştiin­­■ Manolache, primind o pasă de la ereter, a făcut cîţiva paşi, şi, prin­­■-UI1 şut puternic de la 35 m l-a sur­prins pe portarul Duca şi a înscris: 1—0. Apoi, peste 9 minute, Miţaru pa­sează lui Lereter care trage în bară. Şi arădenii iniţiază acţiuni rapide dar, pe lîngă faptul că nu sînt suficient osţinute de halfii Naghi şi Vlad, în­­.Tnesc, în plus, o apărare fermă şi ră­­nîn fără rezultat. In min. 28 stu­den­­ii ratează o nouă ocazie: la o cer­­tare a lui Lereter se produce învălmă­şeală în careul orădean, A. Georgescu luftează, mingea ajunge la Manolache. El o prelungeşte lui Bîtlan care trage în Naghi. Acesta comite henţ invo­luntar — mîna era lipită de corp — şi mingea este, în sfîrşit, degajată. Următoarele 45 de minute aduc un reviriment în rîndurile Grişului. Pa­sele fotbaliştilor orădeni au mai multă adresă, se folosesc mult extremele. Totuşi şi studenţii întreprind unele ac­ţiuni şi în min. 53 sunt chiar pe punc­tul de a majora scorul: Miţaru exe­cută un corner, Lereter prelungeşte mingea dar Solomon salvează. Peste 4 minute se produce egalarea. Îs un atac al arădenilor, intervine Botescu. El dă mingea înapoi la Răcelescu, a­cesta se „bîlbîie“ şi profită Racoş care urmărise faza. El interceptează balo­nul, înaintează 3—4 metri şi înscrie pe lingă Curcan ieşit din poartă: 1—1. Un gol servit pe tavă înaintaşilor ară­deni... Greşeala lui Răcelescu produce derută în formaţia timişoreană. In man. 81, dintr-o poziţie favorabilă, Mănescu trage mult peste poarta goală a Şti­inţei. Cînd mai erau doar 30 secunde de joc, Socaci III primeşte o pasă în diagonală, aleargă cîţiva metri şi tri­mite balonul în plasă, dar arbitrul A. Macovei — Bacău tocmai fluierase — cu­­întîrziere însă — în ofsaid pe Sa­caci III, ofsaid imaginar după părerea noastră. A. Macovei a avut de condus un meci greu, cu multe falturi. li repro­șăm faptul că nu a temperat de la început, cu mai multă hotărîre, jocul dur al unora dintre fotbalişti: Răcelescu, Bo­tescu, Naghi. ŞTIINŢA: Curcan Surdan, Mi­­h­ăilă, Răcelescu, Botescu — Lereter, Bîtlan — R. Lazăr, Ciosescu (min. 62 T. Matei), Manolache, Miţaru. CRIŞUL: Duca (min. 46 Weichelt) A. Georgescu, Solomon, Pojoni, Socaci II — Naghi (min­. 46 Iacob), Vlad — Bacoș, Socaci III, Damian, Mănescu, C. COMARNISCHI ASA ARATA O VARIANTA CU 12 REZUL­TATE EXACTE. Concurul nr. 25 din 21 iunie 1964 I. Dinamo Bucureşti—Rapid (cat. A) 1 II. Progresul—Steaua (cat. A) 1 III. Farul—Steagul roşu (cat. A) x IV. Petrolul—C.S.M.S. (cat. A) 1 V. Ştiinţa Cluj—U.T.A. (cat. A) 1 VI. Ştiinţa Timişoara—Crişul (cat. A) x VII. Dinamo Pit.—Siderurgistul (cat. A) 1­­III. Unirea R. V.—Reggiana (Italia) 2 IX. Gaz Metan—Ingolstadt (R.F.G.) 1 X. Poiana—Amicizia (Elveţia) 1 XI. Napoli—Padova (camp, italian B) 2 XII. Lecco—Brescia (camp, italian B) 1 Fond de premii : 197.991 lei PETROLUL-C.S.M.S. IAŞI 2-1 (1-0) Cu greu se va putea uita dramaticul final de partidă consumat ieri pe stadionul petroliştilor din Ploieşti. Ceasornicul nostru, ca şi cel al sta­dionului, arătase sfîrşitul celor 90 mi­nute de joc, iar tabela : 1-1... în clipa aceea, arbitrul Aurel Bentu anun­ţă ajutoarelor de la tuşe prelungi­rea jocului (cu 2* 1/5 minute, după cum am aflat în cabină) pentru tragere de timp de către fotbaliştii ieșeni. Cine mai credea — în momentul acela — într-o modificare a scorului ? Se scur­ge un minut... şi încă unul... Petrolul are de executat ultimul corner (al nouălea din această repriză)... în faţa porţii lui Constantinescu, 7—8 jucători de la C.S.M.S. şi cam tot atîţia de la formaţia gazdă , se produce buscu­ladă — la mingea executată, pe sus, de pe aripa dreaptă — dar peste toţi se înalţă capul lui Hălmăgeanu, care trimite balonul în plasă. Arbitrul arată „balonul la centru“­, deci gol , noi am văzut, însă, cel puţin doi jucători ieşeni împiedicaţi să joace balonul, deci fault. Urmează proteste (zadarnice), apoi oaspeţii acceptă să pinna balonul la centru şi, imediat, fluierul final care consfinţeşte victoria formaţiei gazdă Victorie contestabilă, din care cauza am apreciat că trebuie să începem cro­nica noastră cu... sfîrşitul. Cum s-au desfăşurat lucrurile pînă atunci ? în prima repriză, jocul a fost anost, nedepăşind nici un moment ,un nivel mediocru. în această parte a jocului. Petrolul a avut o uşoară superioritate teritorială, care nu a adus decît um singur gol (din 11 m, în min. 45), deoarece echipa gazdă a greşit şi tehnic şi tactic. Cu ce joc au răspuns oas­peţii ? Nu unul prudent, cu accent pe apărare, dar cu contraatacuri pericu­loase. Ieşenii au aplicat ieri un 4—3—3 elastic, în care Matei a jucat rolul „liberului“, acoperind o mare porţiune de teren. Totuşi, deşi în cîm­p oaspeţii s-­au descurcat bine, în „faţă“ n-au reuşit mare lucra (poate şi pentru că unul din cele două vîrfuri — juniorul Ogescu — n-a putut să înfrîngă emo­ţiile debutului. Şi totuşi, repriza nu s-a sfîrşit fără gol ; în minutul 45 Dridea I a reuşit să se strecoare prin­tre fundaşii centrali, dar cînd să şuteze a fost faultat în careu de Moţoc : 11 m . Acelaşi Dridea­­ execută precis şi este 1—0. Conduşi cu 1—0, oaspeţii au început mai decişi repriza secundă. Şi iată că în min. 50 ei reuşesc egalarea : fun­daşul V. Popescu, ajuns pe post de aripă dreaptă, centrează precis, pe jos, la Pop, şi acesta reia fulgerător, tri­­vaiţînd balonul în plasă : 1­1. încura­jaţi de gol ieşenii se mai menţin un timp în atac şi apoi după modificarea efectuată de antrenorul I­lie Oană (în min. 57 Iuhasz îl înlocuieşte pe Fro­­nea) faţa jocului se schimbă. Acum ga­zdele se mişcă cu mai multă uşurinţa, presează din ce în ce mai insistent poarta adversă, dar acţiunile lor se desfăşoară haotic (c­u mingi trimise înalt în faţa porţii lui Constantinescu, unde ieşenii sunt bine grupaţi­ şi eşuea­ză. Portarul Constantinescu este din nou în zi bună şi respinge totul, în min. 68. Dridea I trimite balonul în plasă, dar arbitrul A. Bentu nu a­­cordă golul, deoarece jucătorul ploieş­tean se aflase în poziţie de ofsaid (semnalată de arbitrul de tuşe). Pînă la sfîrşit, jocul se desfăşoară în nota de dominare a formaţiei gazdă, care, în condiţiile descrise la începutul cro­nicii, reuşeşte punctul victorios. Aurel Bentu a condus foarte bine pînă în min. 68, cînd s-a petrecut faza care a dus la neacordarea golului înscris de Dridea I. Apoi, el a scăpat jocul din mină, comiţînd o serie de greşeli, prin­tre care şi aceea care a dus la înscrie­rea golului de către Hălmăgeanu. PETROLUL : Ionescu — Pahonţu, Hălmăgeanu, M. Marcel, Florea, Fro­­nea (min. 57 Iuhasz), Halagian, Badea, Ivan, Dridea I, Dridea II. C.S.M.S. : Constantinescu — V. Po­pescu, Moţoc, Vornicu, Deleanu, Şte­­fănescu, Danileţ, Matei, Ogescu, Pop, Milea, G. NICOLAESCU MECIURI AMICALE INTERNATIONALE GAZ METAN MEDIAŞ — E.S.V. INGLOSTADT I—0 (0—0) MEDIAŞ 21 (prin telefon). In loca­litate s-a desfăşurat întîlnirea amicală dintre formaţiile Gaz Metan şi E.S.V. Inglostadt (R.F. Germană). Victoria a revenit gazdelor cu scorul de 1—0 prin punctul marcat de Kezdi, care în mi­nutul 85 a șutat puternic de la 25 me­tri. De remarcat că echipa gazdă a dominat în cea mai mare parte a tim­pului (raport de cornere: 11—4 pen­tru Gaz Metan), dar nu a putut con­cretiza numeroasele ocazii pe care le-a avut. S-au remarcat Cerneanu, Mari­­nescu, Pascal și Anton (Gaz Metan), Hammel şi Apfelbeck (E.S.V.). DAN VINTILA — coresp. UNIREA RM. VILCEA - REGGIANA (ITALIA) 1-4 (1-1). RM. VILCEA 21 (prin telefon). E­chipa italiană a obţinut o victorie me­ritată în urma unui joc în care a avut aproape tot timpul iniţiativa. Gazdele, „ameţite" de acel 4—1 cu care Reg­giana a pierdut acum cîteva zile la Si­biu, au privit cu prea multă uşurinţă acest joc. Ca urmare, înfrîngerea. Cele cinci goluri ale meciului au fost înscrise în ordine de Gibea (min. 3) pentru Unirea, respectiv Tony (min. 37), Facechin (min. 57), Magnon (min. 78), Bumbescu (min. 86, auto­gol), D. ROŞI­AN­U — coresp. CARPAŢI SINAIA — SELECŢIONATA CUBEI (TINERET) 7—1 (4—1) SINAIA, 21 (prin telefon). Partida internaţională de fotbal dintre echi-­­pele Carpaţi Sinaia şi Selecţionata de tineret a Cubei a oferit un spectacol frumos. Victoria a revenit sinăienilor la scorul de 7—1 (4—1). Ambele for­maţii au practicat un joc rapid, dar Carpaţi Sinaia a dat dovadă de mai multă precizie şi eficacitate la poartă. Golurile au fost înscrise de Dumitriu I (min. 10, 28 şi 62), Ologu (min. 1), Feldman (min. 17), Mihalache (min. 88) şi Vîlceanu (min­ .89) pentru gaz­de, respectiv Ricabal. CARPAŢI SINAIA: GORNEA (Panţuru) — Decu, OANŢA, Papado­­pol, Petrescu, Vîlceanu, Mihalache, Focşeneanu, DUMITRIU I, Ologu, Feldman; SELECŢIONATA DE TINERET A CUBEI: Rodriguez (SOLIS) — Rome­ro, Pedroso (Stolic), Argueles, ONA, Gonzales, RICABAL, Sotomayor (Del­gado), Sanchez (Vardegia), Valdez, MURO. V. ZBARCEA și I. SUD110 — coresp. ALTE REZULTATE: POIANA CIMPINA — AMICITIA RIEHEN (ELVETIA) 10-0 A început activitatea oficială la bazinul olimpic din parcul „Dinamo“ . Inaugurarea bazinului din parcul sportiv Dinamo s-a făcut sâmbătă după­­amiază pe o vreme de loc potrivită pentru o activitate in aer liber. Totuşi la acest eveniment au fost prezenţi nu­meroşi spectatori, care au înfruntat ploaia pentru a urmări evoluţia înotă­torilor fruntaşi de la Dinamo şi a spe­ranţelor secţiilor de nataţie din Capi- I­­ală, tineri participanţi la o întrecere de clasificare. Influenţate de timpul I nefavorabil, rezultatele nu au fost prea bune. Ploaia şi temperatura scăzută de simbătă după-am­iază i-a stin­jenit vizi­bil şi pe săritorii de la platformă care s-au întrecut la ştrandul Tineretului d­in cadrul etapei raionale a Spartachia­­dei republicane. De altfel, ei au arătat că nici nu sunt prea bine pregătiţi pentru săriturile de la platformă, iar unii (Aurelia Manache, M. Condovici, Jean Treistaru ş.a.) au renunţat la concurs, ceea ce, desigur este o atitu­dine nesportivă. Şi, ca o completare a nivelului scăzut la care s-a desfă­şurat concursul, organizatori( comisia orăşenească) a procedat duminică la devansarea programului pentru seniori cu aproape o oră. Modificarea a fost făcută în ultimul moment şi din aceas­tă cauză principalul favorit. Pantelimon Decuseară, deşi a venit la bazin la ora 11 (proba era anunţată iniţial pentru 11,30) nu a mai concurat, deoarece în­trecerea se terminase... Amintind că în afară de această greşeală a organizato­rilor am „remarcat“ aproape toate celelalte lipsuri semnalate la concursul de săptămîna trecută, ne întrebăm dacă nu este cazul ca F.R. Nataţie să ia în discuţie problema săriturilor, să controleze şi să îndrume mai îndea­proape activitatea comisiei orăşeneşti ? Şi acum rezultate: seniori: 1. A Bre­­ja (Rapid) 129,81 ; 2. M. Stanciu (Pro­gresul) 108,53; juniori I: 1. D. Petrov (CI. sp. şcolar) 49,05; 2. V. Bălan (S.S.E.­­) 39,76; juniori II: 1. M. Muntea­nu (Progresul) 65,34 2. M. Co­­ricovac­ (CI. sp. şcolar) 49,57; copii: 1. 1. Ilieş (Progresul) 57,29; senioare: 1. Elena Timar (Progresul) 55,47; 2. Magdalena Hie (Rapid) 47,88; 3. Iulia Rotărescu (Progresul) 47, 28; juni­oare: 1. Ana Mladoveanu (Progresul) 12,75; fetiţe: 1. Rodica Popescu (S.S.E. nr 1) 16,77. PROGRESUL SI S.S.E. NR. 2 CON­­DUC CU AUTORITATE IN CAMPIO­NATUL DE POLO AL JUNIORILOR Penultima etapă a zonei 1 a campio­natului republican de polo pentru ju­niori a scos din nou in evidentă supe­­rioritatea echipelor Progresul si S.S.E. nr 2 care conduc de altfel în clasament Progresul a avut de înfruntat lor­raţia Steaua care a opus o rezistentă dirză dar pină la urmă a cedat cu 2—6. S.S.E. nr. 2 a întîlnit echipa descom­pletată a Rapidului de care a dispus cu 14—0. Ce! mai echilibrat meci s-a desfăşurat intre S.S.E. nr. 1 şi Dina­mo. Dinamoviştii nu jucat bine şi au condus cu 2—1. Treptat insă S.S.E. nr. 1 şi-a organizat acţiunile, a egalat şi pină la urmă a realizat o victorie muncită şi meritată. Codaşa clasamentului, echipa Ştiinţa ne obişnuise (din păcate) cu scoruri astronomice care oglindeau lipsa de pregătire a jucătorilor. Duminică, insă echipa nici nu s-a prezentat să joace cu formaţia Clubului sportiv şcolar care a ciştigat astfel prin neprezenta­­re, atribuindu-se conform regulamen­­­tului cel mai mare scor al etapei: 14-0. Cum această neprezentare vine să completeze o serie de fapte (echipa Ştiinţa nu are nici acum antrenor) care ilustrează neglijarea activităţii secţiei de polo, socotim că intervenţia clubului Ştiinţa este absolut necesară. Clasamentul la zi: 1. Progresul 6 6 0 0 31 4 12 2. S.S.E. nr. 2 6 5 1 0 43:10 11 3. Cf. sp. şcolar 6 3 1 2 32:20 7 4. Rapid 6 3 1 2 20 ?8 7 5. S.S.E. nr. 1 6 2 1 3 22:20 5 6. Steaua 6 2 0 4 24:26 4 7. Dinamo 6 1 0 5 17:25 2 8. Ştiinţa 6 0 0 6 2:58 9 Golf Echipa de juniori S.S.E. nr. 1 înscrie al patrulea punct care-i aduce victoria in meciul cu Dinamo Foto: R. Teodor Un joc foarte frumos! Dar, de ce, nu... 80 de minute ? (Urmare din pag. 1) dinamoviştilor că un meci nu poate­­ fi cîştigat numai prin defensivă. Pri­mul pas — ,contraatacurile. Umil, a­­parent inofensiv, porneşte de la... Cli­­movschi, care şutează în bloca­jul ad-­­ versarului şi balon­ul preluat­­ de Dra­­gomir nu mai părăseşte braţele dina­­­­movistului decît după ce a fost cul­cat în botul griviţenilor. Toată lumea a aplaudat­­această splendidă cursă­­ de... 50 de metri ! La 5—3 pentru Gri­­viţa, mijlocaşul echipei Dinamo, Giu­­giuc, joacă de jos balonul şi Irimescu­­ se pregăteşte s­ă transforme lovitura de pedeapsă acordată de arbitru la 20 de metri, pe direcţia buturilor. Părea o­­ formalitate, dar balonul n-a trecut printre bare şi această repriză atît de­­ disputată se încheie la un scor strîns. Rămînea de văzut dacă dinamoviştii vor reuşi, după pauză, să echilibreze jocul în care — evident — iniţiativa aparţinuse Griviţei Roşii. Surprinzător, Griviţa Roşie dă sem­ne de oboseală, slăbeşte ritmul de joc, nu mai are aceeaşi claritate tactică. In general, pare cu totul altă echipă de­cit aceea care entuziasmase publicul în primele 40 de minute. In schimb, culeg aplauze dinamoviştii. Înaintarea lor joacă mai grupat, luptă mai mult şi baloanele cî­ştigate — în special la margine — sînt bine folosite pentru construirea unor repetate acţiuni ofen­sive. Dinamo domină şi este rîndul ju­cătorilor de la Griviţa să se apere, să facă tentative de a echilibra jocul. Ca şi Griviţa — în prima repriză — Dinamo ratează însă cîteva mari o­­c­azii de a înscrie. Printre acestea, cele două lovituri de pedeapsă (min. 79 şi 80) ratate de Nica şi Nagy. In schimb, în plină ofensivă dinamovistă, Grivi­ţa beneficiază de o lovitură de pe­deapsă. De la 40 m, Irimescu încearcă ceea ce nu reuşise de la 20 m ! Şi reuşeşte: 8—3 pentru Griviţa Roşie, in ultima... secundă a acestei partide de la care am fi dorit, în plus, o egali-, tate valorică între cele două reprize, aceeaşi constanţă în calitate de-a lun­gul tuturor celor 80 de minute de joc. A arbitrat bine Cornel Munteanu.