Sportul Popular, iulie 1964 (Anul 20, nr. 4471-4487)

1964-07-04 / nr. 4472

Steaua a avut „finiş“ şi a cîştigat cu 2—1 (1—1) ...Să ne continuăm şi noi cronica meciului Steaua — Rapid, începută în numărul de joi şi întreruptă din cau­za... ploii. De altfel, cele două echipe — şi spectatorii — au stat din nou sub ameninţarea ploii, dar, de data aceasta, ea a venit mai devreme şi a plecat mai repede, lăsînd in urma ei un teren puţin udat, în general, însă bun de joc, început neobişnuit. Meciul se reia printr-o „minge de arbitru“, iar cea­sul de pe stadion arată minutul... 15 de joc! Atacă Rapidul, după o sin­gură acţiune ofensivă a fotbaliştilor de la Steaua. Aceştia greşesc, fără în­doială, situîndu-se imediat pe poziţii de apărare, ca şi cum s-ar afla în ultimele minute de joc şi ar putea în felul acesta să păstreze rezultatul. Adoptînd această tactică, Steaua îşi creează singură un climat psihologic nefavorabil, în vreme ce Rapid înce­pe să asalteze poarta lui Suciu şi să obţină, firesc, încurajările spectatori­lor în această ofensivă pentru ega­­lare. Se joacă — şi avea să se joace aşa pînă la sfîrşitul reprizei — în­­tr-un ritm extrem de rapid, ambele echipe, dar mai ales feroviarii avîn­­tîndu-se în joc cu o vitalitate uimi­­­toare, în această atmosferă, după nu­mai 10 minute de luptă pasionantă „vine“ egalarea, în urma unei faze cu adevărat dramatice. O centrare a lui Năsturescu, de la marginea careu­lui, este respinsă cu greu de apăra­rea echipei Steaua şi mingea ajunge în picioarele atacanţilor de la Rapid. Aceştia trag, apărarea militară res­pinge, din nou şut, din nou bloca­j, pentru ca şutul lui Georgescu să gă­sească în sfîrşit un culoar liber : gol I Scor: 1—1. Deşi Steaua „deschide" acum jocul, iniţiativa continuă să fie de partea Rapidului, în mare vervă în această perioadă. Feroviarii sunt ştre mai mul­te ori la un pas de a marca iarăşi. Astfel, în min. 38, Ionescu pătrunde pînă aproape de poartă, dar este de­posedat de minge în ultima fracţiune de secundă de Petescu, iar în minu­tul următor C. Dan încheie un atac al feroviarilor cu un şut puternic re­ţinut ca prin miracol de Suciu. Şi Năsturescu este pe punctul de a în­scrie în min. 41, dar Suciu ii închide unghiul, reuşind să se interpună ast­fel în calea balonului. Steaua îşi gă­seşte cu greu cadenţa şi acţionează în atac numai prin Raksi şi Creini­­ceanu. Acesta din urmă este foarte activ punînd probleme apărării rapi­­diste și mai ales lui Lupescu, tînărul fundaș de pe partea sa. In repriza a ll-a, numai cîteva mi­nute mai vedem Rapidul în atac. Io­nescu avînd, de altfel, în min. 47 o bună ocazie de a marca (lovitura sa de cap a trecut însă „milimetric“ pe lîngă poartă). După aceea, echipa din Giuleşti a „căzut“ evident, plătind tribut ritmu­lui de joc îndrăcit impus de ea în prima repriză. Şi, cu aceasta, meciul a luat un alt aspect. Partida a înce­tat de a mai avea un caracter atît de pronunţat, de luptă, fazele tehnice trecînd pe primul plan. Şi, din acest punct de vedere, Steaua a fost în avantaj, ea avînd să controleze jocul pînă la sfîrşit, determinînd şi schim­barea simpatiilor în favoarea ei. Mi­litarii creează faze frumoase, alternea­ză acum jocul pe ambele aripi, deru­tează apărarea rapidistă. Golul vic­toriei a fost înscris de Voinea în min. 60, dar deznodămîntul partidei putea fi întrevăzut încă din minutul 50, cînd Steaua a avut un gol ca și făcut, dar Voinea, singur cu portarul, a tri­mis cu capul balonul în bară. In a­­ceastă repriză, Steaua a avut o su­perioritate categorică, marcată atît de jocul prestat cît şi de ocaziile pe care şi le-a creat. Militarii au fost adesea aplaudaţi pentru execuţiile lor tehnice, pentru jocul lor organizat, de o ridicată concepţie tactică. Ei au meritat cu prisosinţă victoria. Au me­ritat-o şi au... obţinut-o. Arbitrul cehoslovac Karelus Waklav — mult prea îngăduitor faţă de ten­dinţele spre un joc dur manifestate uneori de jucătorii ambelor echipe — a condus următoarele formaţii: STEAUA : Suciu — Georgescu, Pe­­tescu, D. NICULAE, Cojocaru — PAVLOVICI, KOSZKA — Sorin Avram, Voinea, BAKSI, CREINI­­CEANU (cel mai bun de pe teren). RAPID : Andrei — Lupescu, Mo­­troc, C. DAN Greavu — DINU, GEORGESCU — NASTURESCU (nu­mai în prima repriză), Dumitriu N­. (ca și inexistent), Ionescu, Codreanu. JACK BERARIU CONSTANTIN MACOVEI Victorie la limită, Dinamo Bucureşti—Ştiinţa Timişoara 2-1 (1-0) HUNEDOARA 3 (prin telefon). Pe un timp ploios, peste 10.000 de spec­tatori au ţinut să asiste joi la cea de a doua partidă din cadrul „Cupei R.P.R.“ şi cea de a treia desfăşurată în decurs de cinci zile între Dinamo Bucureşti şi Ştiinţa Timişoara. Ambele echipe s-au străduit, în po­fida oboselii resimţite după meciul cu prelungiri disputat miercuri, să ofere un joc dinamic, plăcut. Şi, într-o bună măsură, se poate spune că ele au reuşit acest lucru. După felul cum a început meciul, s-a văzut limpede că dinamoviştii erau hotărîţi să obţină victoria (pe care au şi realizat-o cu scorul de 2—1, 1—0 la pauză). In­tr-adevăr, ei au acţionat decis, pe poartă, căutînd să fie întotdeauna primii la minge. Jucînd în această manieră, bucureştenii au reuşit să deschidă scorul în min. 6. La o min­ge trimisă în adîncime de Popa, Fră­­ţilă aleargă, o ajunge pe linia de fund şi centrează cu precizie pînă la Nunweiller VI. Acesta, cu o lovitură de cap tot atît de precisă, înscrie im­­parabil. Timişorenii fac eforturi vădite pen­tru a echilibra jocul, însă nu reuşesc, acţiunile lor destrăm­îndu-se în apro­pierea careului de 16 metri. Totuşi, în min. 27, Miţaru a fost pe punctul să egaleze, dar Datcu, printr-un re­flex excepţional, a reuşit să respin­gă peste bară mingea şutată puter­nic de acesta. După pauză, studenţii încep să le­ge mai bine jocul şi îşi creează cîteva ocazii clare de gol, ratate însă de Manolache. Cei care înscriu sînt tot dinamoviştii, prin Nunweiller VI în min. 55. Acesta a pornit cu mingea de la mijlocul terenului, a trecut în dribling de patru adversari şi a pă­truns în careu înscriind pe lingă P. Popa, ieşit în întîmpinare. Ştiinţa, după ce mai ratează cîteva­ ocazii clare de gol prin Alandlache, reduce din scor în min. 76 prin ace­laşi Manolache care a marcat dintr-un unghi dificil, jos la colţ, după 210 minute de joc Nu putem încheia cronica noastră fără a menţiona o notă proastă pen­tru echipa timişoreană şi în special pentru Manolache, care spre sfîrşitul meciului a început să-şi bruscheze... coechipierii, iar aceştia i-au răspuns de aceeaşi manieră. Ne întrebăm de ce arbitrul meciului, Alexandru Toth (Oradea), nu a luat măsurile ce se impuneau în asemenea cazuri împo­triva jucătorilor vinovaţi ? Au jucat următoarele formaţii: DINAMO BUCUREŞTI: DATCU (din min. 80 Unu) — POPA, NUN­­NWEILLER III, Nunweiller IV, IVAN — Ştefan, Octavian Popescu — P­ă­­călab, NUNWEILLER VI, Frăţ .3, Haidu. ŞTIINŢA TIMIŞOARA: P. Pena — SURDAN, Răc­hescu, Mihăilă, B­o­­tescu (din min. 7 Timișan) — BIT­LAN, Lereter — R. Lazăr (din min. 70 Botescu), Manolache, M. Popa, Miţaru, VOICU ALBU-coresp. MI VNE, ULTIMA ETAPĂ ÎN CATEGORIA A Ştiinţa Timişoara sau C.S.M.S. laşi? Aceasta-i întrebarea... VJatf'n,e­­?i înintea­gimului „tur de pistă“ (etapa a XXVI-a) in întrecerea formaţiilor de categorie A Lu­crurile fiind lămurite de mult, în plutonul fruntaş toată ZI? td n- PVVir‘ie aţintite- acuTM’ la competitorii din urmă, din diSputa carora se va rezolva o mică enigmă: îaşî?Va °CUpa 0011 13 ? Sd'Hta Timișoara sau C.S.M.S. Iată de ce această dilemă - existentă, după părerea noastra mai mult pe plan teoretic — face ca interesul iubitorilor de fotbal să se îndrepte mîine, în primul rînd asupra jocurilor C.S.M.S. laşi -UT Arad si S.m­ ’­rurgistul - Ştiinta Timişoara. ?1 S,de’ , ,în .ace?‘ »duel“ indirect, C.S.M.S. pleacă cu un avan­­t03­.3, ”acaa? ?*, în Plus’ Posedă un golaveraj mai bun decit formaţia studenţească : 0,800 faţă de 0 701 Aşa decit 1CCSPMSUK­SO,aVeraj ?t,iinta Wara stă mai slab vecii Ub.nvs. Cum se poate salva totuşi ? Obtinînd o UTCriAridni “ZUl în care C­S­M.S. face doar joc egal cu U.J. Arad) sau un punct (in situaţia în care fotbaliştii ieşeni părăsesc terenul învinşi). Altfel... ? In Capitală se desfăşoară obişnuitul" cuplaj, programat de aceasta data pe stadionul Republicii. In deschidere se inhinesc echipele Steaua şi Dinamo Piteşti, iar în meci „vedeta Dinamo Bucureşti şi Steagul roşu Braşov. Sunt doua partide (in special cea de a doua), care promit locuri deschise, spectaculoase Vor reuşi formaţiile Zsof să infirme calculul hîrtiei ? 1 e­xaspe sa „„if'îZ'î wjj?®oiuri ale ,acestei utime etape se dis­puta la Cluj (Ştiinţa — Rapid), Constanţa (Farul — Pe­trolul) şi Oradea (Crişul — Progresul), în perspectivă dispute echilibrate, deschise oricărui rezultat ifi.nDgoimul etapre,i­ ’ BucureŞf­, stadionul Republicii, ora 10,15: Steaua — Dinamo Piteşti, ora 18: Dinamo Buc — Andrei a ajuns mai repede decit Adam şi boxează balonul, urmărit atent de Lupescu. Fază din meciul Rapid — ştiinţa Cluj, disputat pe stadionul Republicii şi încheiat cu victoria (2—1) formaţiei studenţeşti Steagul roşu; Iaşi: C.S.M.S. — U.T.A.; Galaţi: Siderur­­gistul — Ştiinţa Timişoara; Cluj: Ştiinţa — Rapid; Con­stanţa: Farul — Petrolul; Oradea: Crişul — Progresul. Progresul - Petrolul 1-0 (1-0) Teama de ploaie a făcut probabil ca numai 10.000 de spectatori să se deplaseze aseară pînă la stadionul Re­publicii pentru a urmări restanţa Pro­gresul—Petrolul. Şi cei care au ab­sentat, au de ce să regrete. Nu a căzut o picătură de ploaie, iar cele două formaţii au oferit un meci frumos, viu disputat, încheiat cu victoria la li­mită a Progresului cu 1-0 (1-0). Intr-adevăr, mai ales în partea a doua a partidei, atît Progresul cît şi Petrolul au construit numeroase ac­ţiuni dinamice, jucătorii au pasat cu precizie şi în viteză, au făcut un reuşit joc colectiv. A fost unul dintre cele mai frumoase meciuri din întreg cam­pionatul. Păcat numai că fotbaliştii bucureşteni şi ploieşteni manifestă a­­ceastă formă bună abia la terminarea competiţiei. Progresul îşi datorează victoria unui plus de hotărîre şi de dîrzenie, remar­­cîndu-se în mod special extremul stînga Stoicescu, rapid, posesorul unui şut foarte puternic. Dacă nu s-au în­scris mai multe goluri, vina o poartă lipsa de finalizare a înaintaşilor oas­peţi şi pripeala cu care au acţionat uneori fotbaliştii bucureşteni. Cîteva faze din joc: în min. 14, Ba­dea deschide de pe extremă pe Mocanu care venit din urmă, șutează de la 19 m puternic în bară. Urmează cîteva minute de dominare petrolistă dar cei care reușesc să marcheze sunt jucătorii de la Progresul. In min. 28, Mateianu, execută un corner, balonul ajunge la Stoicescu care trage puternic şi Ionescu respinge peste poartă. Din nou corner, tot Mateianu trimite mingea din colţul terenului şi în faţa porţii lui Ionescu se înalţă un buchet de jucători. Mai prompt, Oaîdă, loveşte balonul cu capul înscriind. Partida cîştigă în dinamism şi peste şapte minute, Petrolul are o nouă bară, prin Marin Marcel (şut de la 20 m). Imediat Stoicescu driblează 2-3 apărători ploieşteni, mingea se în­dreaptă încet spre poartă, dar Horea intervine cu succes. Şi în repriza a doua, se ratează ocazii multe de gol: Mocanu (min. 50, 52), Oaidă (min. 51), Stoicescu (min. 60), Dridea II (min. 61). Cu 15 mi­nute înainte de sfîrşit, D. Popescu a pierdut cea mai mare ocazie. Primind o pasă de la Oaidă, D. Popescu dri­blează pe Florea, Hălmăgeanu şi Io­­nescu, dar la o jumătate de metru în faţa porţii goale se dezechilibrează şi ratează. Mai menţionăm şutul lui Dri­dea I din min. 85 cînd mingea a „şters“ bara. Arbitrul N. Stavru (Constanţa) a avut de condus un meci uşor. Progresul: Cosma — Ivănescu, Ca­­ricaş, Ştirbei, Ioachim Popescu — Iancu, Mafteuţă — Oaidă, Mateianu, D. Popescu, Stoicescu. Petrolul: Ionescu — Pahonţu, Hăl­măgeanu, M. Marcel, Florea — Ivan, Dridea II — Badea, Iuhas (din min. 75 Halagian), Dridea 1, Mocanu C. COMARNISCHI ete Unul din cei mai buni jucători de ieri, „bătrinul Ştirbei (Progresul), se pregăteşte să degajeze mingea. ŞTIU­I... STIR­I... TURNEUI­ FARULUI CONSTANTA IN R. D. GERMANA Intre 7 şi 17 iulie a.c. formaţia constănţeană Farul va întreprinde un turneu de cîteva jocuri în R.D. Ger­mană. Adversare vor fi echipele Auf­bau Magdeburg, Aktivist Zwickau şi Stal Eisenhüttenstadt. Este probabil ca Farul să mai dis­pute şi un al patrulea joc. MIERCURI IN CAPITALA: RAPID —LEVSKI SOFIA Turneul balcanic revine în actuali­tate cu partida Rapid—Levski Sofia programată pentru miercuri 8 iulie im Capitală. Jocul se dispută în ca­drul turului acestei competiţii şi va fi condus de arbitrul Guruz Hakki — Turcia. CONCURS DE SELECŢIE PENTRU COPII Clubul sportiv Steaua Bucureşti or­ganizează în perioada 7—19 iulie a.c. concursuri de selecţie pentru copiii care doresc să practice fotbalul şi sunt năs­cuţi în anii 1949, 1950, 1951 şi 1952. Doritorii se vor prezenta la baza sportivă Steaua din Bd. Ghencea­ (la capătul tramvaielor 3, 8 și II) între orele 9—12 și 16—19, avînd asupra lor pantofi de tenis și chiloți. Steagul roşu — Dinamo Piteşti « Minutul 88: 0­9, minutul 90: 2­0 BRAŞOV 3 (prin telefon). Cînd por­tarul piteştean Matache şi fundaşul I. Stelian s-au ciocnit involuntar (min. 87) vrind să rezolve o nouă situaţie grea în faţa porţii lor — ur­mare a insistenţelor depuse în atac de Steagul roşu — scorul era alb şi aproape nici unul din cei 7.000 de spectatori, prezenţi joi pe stadionul Tractorul, n-ar mai fi sperat într-o schimbare a rezultatului. Aceasta cu atît mai mult cu cît presingul gazde­lor se dovedise pînă atunci fără efica­citate. In urma ciocnirii dintre cei doi piteşteni, portarul Matache s-a acci­dentat şi a fost înlocuit cu Niculescu. Jocul a reînceput, caracterizat tot prin acel presing al braşovenilor, de data aceasta însă cu mai multă convin­gere şi... efect. In min. 88 Năftănăilă, dintr-o centrare a lui Campo, trimite mingea în bară, balonul revine in careul de 16 m şi tot el reia fulgeră­tor în plasă. Un minut mai tîrziu apă­rarea piteşteană nu poate opri un alt atac in trombă al gazdelor şi Haşoti, după o frumoasă cursă pe extremă, centrează lui Necula, care înscrie plasat. De-a lungul partidei s-a jucat ra­pid, spectaculos de ambele părţi şi, deşi iniţiativa a aparţinut gazdelor în majoritatea timpului, totuşi se cuvin felicitări, in egală măsură, ambelor formaţii. Şi dacă scorul a rămas alb pînă în min. 88, aceasta s-a datorat jocului bun prestat de cele două apă­rări, in care portarul Adamache (min. 16 şi 58) şi mai ales Matache (care a reţinut numeroase şuturi pericu­loase) au fost la înălţime. Jucătorii din Piteşti nu au fost atit de peri­culoşi in faţa porţii ca adversarii lor. Ei şi-au creat doar două ocazii de gol (min. 16 şi 58) plus... o „bară" a lui Naghi (în min. 9). Stegarii — repe­tăm — au avut iniţiativa în joc, au şutat la poartă mai mult, dar Năf­­tănăilă (min. 1 şi 45), Necula (min. 35), Selymesi (min. 78) şi Pescaru (min. 85) au ratat de fiecare dată A arbitrat bine o brigadă bucureş­­teană, avînd la centru pe Gh. Po­pov­ici. STEAGUL ROŞU: Adamache — Zaharia, Jenei, Campo, Naghi — Năftănăilă, Pescaru — Haşoti, Necula, Mesaros (Seredai min. 46) Selimesi. DINAMO PITEŞTI: Matache (Ni­­culescu min. 87) — Valcan, Cornea­­nu (Dumitrescu min. 38), Radu, I. Stelian — Barbu, Dobrin — Stănoaie, Naghi, David, C. Ionescu. C. GRUH - coresp SPORTUL POPULAR Nr. 4472 Pag. a 5-a