Sportul Popular, martie 1965 (Anul 20, nr. 4616-4633)

1965-03-01 / nr. 4616

Dinamo Piteşti-Akademia Sofia 3-2 (3-0) Petrolul Ploieşti-Lotul U.E.F.A. 1-0 (0-0) PLOIEŞTI 28 (prin telefon). Lotul de juniori, aflat în pregătire pentru Turneul U.E.F.A., a jucat la Ploieşti în compania formaţiei Petrolul. De la început trebuie să consemnăm faptul că deşi rezultatul le-a fost nefavorabil, juniorii au avut o comportare bună, datorită pregătirii fizice. De asemenea, ei au lăsat o frumoasă impresie şi prin jocul pe care l-au practicat, reu­şind să creeze multe faze aplaudate. Petrolul a dovedit mai multă ma­turitate şi a obţinut victoria prin punc­tul înscris de Gavrilă în minutul 55. Fotbaliştii ploieşteni au reuşit să men­ţină acest scor pînă la sfîrşit deşi, în repriza a doua, au trebuit să facă faţă unor atacuri impetuoase ale tine­rilor jucători din Lotul U.E.F.A. In această ultimă parte a jocului, juniorii au ratat cîteva ocazii de gol. In general meciul a fost plăcut şi a reuşit să clarifice unele probleme ale antrenorilor în pregătirile celor două echipe. PETROLUL: Ionescu (Sfetcu) — Pa­­hotiţu, Hălmăgeanu, Fronea, Florea (Pal) — Ioniţă (Dragomir), Ivan (D. Munteanu) — Badea, Iuhas (Dridea I), Gavrilă, Mocanu (Moldoveanu). LOTUL U.E.F.A.: Pilcă — Birău, Sătmăreanu, Boc, Păciulete — Ol­­teanu, Costache — Stanciu, Oprișan, Oblemenco, Lupulescu, GH. ALEXANDRESCU și M. POPESCU - coresp. PITEŞTI, 28 (prin telefon). Partida amicală internaţională susţinută dumi­nică după-amiază de echipa locală Di­namo în compania formaţiei Akademik din Sofia, a constituit un bun prilej de verificare pentru jucătorii piteşteni. Ei au fost net superiori în prima repriză, cînd de altfel au marcat şi cele trei go­luri (Naghi min. 2 şi 24 şi Varga min. 7). In această perioadă localnicii au desfăşurat un joc dinamic, cu pase în adîncime şi au tras mult şi din orice poziţie la poartă. Lucrurile s-au schim­bat însă în partea a doua a întîlnirii, cînd fotbaliştii bulgari, în revenire, au dominat mai mult şi au redus din scor (Gheorghiev min. 51 din NI . şi Vra­­jev min. 73). In această parte a jocului Dinamo a avut mai­­puţine acţiuni ofen­sive, iar înaintaşii, deşi au avut cîteva ocazii, n-au putut să înscrie lui Val­­kanov (care a apărat foarte bine), nici un gol. De semnalat la Dinamo Piteşti unele deficienţe în pregătirea fizică mani­festate la aproape toţi jucătorii în re­priza a doua. A arbitrat bine V. Pădureanu (Bucu­reşti). DINAMO: Matache (Niculescu) — Radu, Barbu, I. Stelian, Badea — Ţîrcovnicu, Stoenescu — Miko (C. Io­­nescu), Varga, Naghi (Ţurcan), David. AKADEMIK : Tonev (Valkanov) — Mitev, Licev, Diakov, Manolov — Gti­­tov, Isarov — Ivanov, Vrajev, Gheor­ghiev, Petkov (lorgov). A. MOMETE şi M. ŞERBĂNOIU corespondenţi Crişul-Jednota Trencin 3-0 (2-0) ORADEA, 28 (prin telefon). Astăzi s-a desfăşurat in localitate primul joc in­ternational amical al anului. Evenimen­tul a coincis cu o victorie a Crişului, care şi-a depăşit partenerul de întrecere în toate compartimentele. Orădenii au ju­cat simplu, eficace, surprinzîndu-i pe oaspeţi. Iată, de altfel, ce ne-a decla­rat antrenorul acestora — Milan Rov­­nan — la sfirşitul meciului: „Victoria Crişului este meritată. Mi-a plăcut o­­biectivitatea publicului orădean şi ar­bitrajul lui Ioan Tudor.“ Iată cum şi-au „construit“ orădenii victoria . min. 24 : Sacaci III a înscris primul gol, în urma unei centrări a lui Szűcs; min. 44: Szűcs a executat o lovitură liberă de la 18 m. Balonul a ricoşat din „zid“ la Bacoş şi acesta l-a expediat în poartă. Min. 59 : Sacaci III a centrat şi Szű­cs a reluat cu capul, în poartă. Oaspeţii au făcut o figură onorabilă. In ultima parte a meciului ei au do­minat, ratînd cîteva ocazii favorabile. Formaţiile : CRIŞUL : Duca (Marin) — Sacaci II, Solomon, Balogh, Mihai — Damian, E. Naghi — Szi­cs, Bacoş, Mureş­an, Sacaci III (Tatu). JEDNOTA TRENCIN : Oravec — Pokomy (Kozinka), Hojsik, Hudkowski — Sehwarcz, Halmo (Sevcik) — Na­­vratil, Bencz, Kluka (Rebro), Jankech, Kois. I. GHISA și I. BOITOȘ-coresp. Minerul Baia Mare in R. P. Bulgaria Echipa Minerul Baia Mare se află în turneu în R. P. Bulgaria. Fotbaliştii băimăreni au jucat sâmbătă în locali­tatea Kiustendil un meci amical în compania formaţiei locale, Levski, ob­­ţinind o frumoasă victorie cu scorul de 4—1. P. VINTILA DINAMO OBOR — METALUL TIRGOVIȘTE 1—2 (1—2) Dinamoviştii (care activează în cam­pionatul orășenesc) s-au străduit — și în prima repriză au reușit — să realizeze un joc bun în compania e­­chipei Metalul Tîrgoviște (seria I, ca­tegoria B). Mingea „alerga" cu repe­ OLIMPIA ORADEA—ŞTIINŢA TIMIŞOARA 1—0 (1—0) Cele două echipe au dus o luptă dîrză pentru calificare, dar meciul a fost de un nivel tehnic modest. O altă caracteristică a partidei: numeroasele ocazii ratate la ambele porţi. Unicul gol a fost înscris de Medveş (min. 6). In min. 17, după ce fusese avertizat, jucătorul Mihăilă (Ştiinţa Timişoara) Steaua—Ştiinţa Cluj 1-0 (0-0) CLUJ, 28 (prin telefon). — Aproape 5000 de spectatori au urmărit un meci pasionant, cu numeroase faze intere­sante. S-a putut observa o bună pre­gătire fizică a jucătorilor. Din păcate, insă, echipele au combinat prea mult, iar în faţa porţii înaintaşii nu au ma­nifestat suficientă hotărire. Scorul cu care s-a încheiat jocul este elocvent în acest sens. In prima repriză a domi­nat Ştiinţa, dar apărarea bucureşteni­­lor — in frunte cu portarul Haidu, — a stăvilit toate atacurile. In partea a doua a meciului iniţiativa a fost mai mult de partea oaspeţilor care, în mi­nutul 82, înscriu prin Raksi punctul victoriei. S-au remarcat Haidu, Koszka, lenei şi, în mod deosebit, Constantin (ex­celent coordonator) de la Steaua şi Marcu, Adam şi Bretan de la clujeni. Au jucat formaţiile: ŞTIINŢA­ Mo­puţ (Ringheanu) — Marcu, Tr. Georgescu, Szőke (Gavrilă), Cîmpeanu — Suciu (Tarcu), V. Ale­xandru — Bretan, Adam, Szabó (Neşu), Pirvuleţ. STEAUA: Haidu (Eremia) — Al. Georgescu, Jenei, D. Niculae (Chiru), Dumbravă — Crişan (Negrea), Koszka — S. Avram, Constantin, FI. Voinea, Creiniceanu (Baksi), GUTU OCTAVIAN — coresp. Steagul roşu—Botev Plovdiv 0-2 (0-1) BRAŞOV, 28 (prin telefon). — Fot­baliştii braşoveni au cedat în faţa unei echipe mai bine pregătite. Meciul a avut loc pe stadionul Tineretului in faţa a 4 000 de spectatori, care au ple­cat complet nemulţumiţi de evoluţia e­­chipei lor favorite. Primul gol al acestui meci a fost înscris de Pehlianov în min. 43. In re­priza a doua echipa locală a încercat unele acţiuni. Jucătorii braşoveni nu au putut străpunge, însă, apărarea erme­tică a oaspeţilor, şi s-au încurcat unul pe altul, stîrnind protestul spectatorilor. In această repriză oaspeţii şi-au bazat jocul mai mult pe contraatac. La un asemenea contraatac, în min. 72, ace­laşi Pehlianov înscrie cel de al doilea punct pentru echipa sa. Pînă la sfîrşit rezultatul rămîne neschimbat. A arbitrat bine N. PÎRVU — Bucu­reşti. STEAGUL ROŞU : Căunei (Libardi) — Ivăncescu (Zaharia), Jenei, Campo, Naghi — Năftănăilă, Sigheti (Pesca­­ru) — Hașoti (Necula), Ganc, Goran, Selimesy. BOTEV : Kuricikov — Zlatarev, Cea­­kîrov, Stoianov I, Zadum­ov — Stoia­nov II, Gheorghiev —I­ Pehlianov (Konstantinov), Atanasov, Nenov, Der­­mingev. T MANIU și V. POPOV­ICI — coresp. Pregătirile arbitrilor din Constanţa Colegiul de arbitri din oraşul Con­stanţa se preocupă intens de pregăti­rea „cavalerilor fluierului“ pentru noul sezon competiţional. Astfel, un număr de 74 de arbitri participă cu regularitate la orele de pregătire. Partea teoretică a fost încredinţată unor arbitri de categorie republicană: N. Stavru, Z. Drăghici, Gh. Manole, V. Dănulescu şi alţii. Recent, „cursanţii“ au susţinut şi un examen pentru promovarea în cate­gorii superioare. Cu acest prilej s-a constatat că arbitrii din Constanţa sunt bine pregătiţi pentru noul sezon competițional. A. IONESCU-coresp. Ieri, în „Cupa R. P. R. TRACTORUL BRASOV — FLACARA MOREN­I 1—2 (1—0) Meciul „vedetă" din cadrul cuplaju­lui disputat în Parcul sportiv Dinamo, cu toate că nu s-a ridicat la un nivel deosebit, totuşi a plăcut datorită am­biţiei cu care au jucat ambele echipe. A cîştigat formaţia mai bine pregătită fizic, Flacăra Mioveni, la o diferenţă minimă (2—1), începutul partidei a aparţinut braşo­venilor. Tractorul a construit cîteva frumoase acţiuni ofensive, dintre care una, cea din minutul 10, s-a soldat cu un gol. Autor: Vătav. In continuare, Tractorul a dominat mai mult, dar fără succes. După pauză, aspectul jocului s-a schimbat. Flacăra Moreni a atacat mai mult și în minutul 63, la o centrare a lui Moldoveanu, Drăgan a înscris: 1 — 1. Jucătorii din Moreni au dominat în continuare însă Oană, portarul bra­șovenilor, a apărat totul pînă în minu­tul 70, cînd a fost schimbat cu Daisa. Acesta din urmă nici n-a ajuns bine la poartă și un atac al Flacărei s-a soldat cu golul victoriei. Autor: Ior­­d­ulescu. TRACTORUL: Oană (Daisa, min. 70) — Pop, Roşea, Enăşoaie, Romanov — Tonca, Ferencz (Popeț, min. 70) — Budai, Vătav, Popescu, Ciripoi. FLACĂRA : Șerbănoiu — Cepolschi I, Cepolschi II. Albină, Bocin — Frîncu, Lăzărescu — Drăgan, Lalu (Baku, min. 78),Moldoveanu, Iorc­ulescu. ziciune cînd pe o parte cînd pe alta a terenului și de trei ori s-ă oprit în plase: în minutul 2 (autor Cristache) în poarte Metalului, în minutele 20 (T. Constantin) şi 26 (Bălăceanu) în cea a dinamoviştilor. După pauză, însă, jocul capătă un aspect necorespunzător. Deficitari la capitolul pregătire fiz­ică, tîrgoviştenii recurg la obstrucţii, expediază tot mai des balonul în afara terenului etc. în această repriză, din cauza durităţilor portarii ambelor echipe au fost acci­dentaţi, fiind nevoiţi să părăsească terenul. DINAMO OBOR: Gheţu (Hăşmă­­şan, min. 65) — Cristea, Szegmerian, Dobre, Toth — Balaş, N. Nicolae — Mitu, Terzea, Cristache, Pentic. METALUL TIRGOVIŞTE : Stănescu (Marcu, mini. 85) — Simionescu, lo­­nescu, lonescu I, Penu, Georgescu — Dumitriu, Niţescu — lonescu II, T­­Constantin, Bălăceanu, Chiriţă. C. CHIRIAC VICTORIA GIURGIU—METALUL BUCUREŞTI 1—0 (0—0) Pe un teren greu, care a influenţat calitatea jocului, Victoria a obţinut calificarea în etapa următoare a cu­pei, prin golul înscris de Cosma în min. 49. Jucătorii din Giurgiu au ratat multe ocazii în acest meci. 1. Tudor-coresp. a fost eliminat pentru injurii aduse arbitrului Romulus Sabău-Cluj. V. Sere şi P. Lörincz - coresp. UNIREA TG. MUREŞ—A.S.A. TG. MUREŞ 0—1 (0—1) Cu toate că Unirea a avut iniţiativa în majoritatea timpului, ea a părăsit terenul — totuşi — învinsă datorită golului înscris de Ţarălungă (min. 9) la o greşeală a apărării. I. Păuş şi C. Albu - coresp. CHIMICA TIRNAVENI—CLUJEANA 4—5 (3—2, 4—4) Deşi cele două echipe sunt la început de sezon, jocul a fost de foarte bun nivel tehnic, ceea ce dovedeşte buna lor pregătire. Au marcat: Sabaslău (min. 10), Stanciu (min. 30 şi 54), Stăncel (min. 73 şi 117) pentru Clu­jeana, Jak (min. 5), Székeli (min. 11), Naghi (min. 42 din 11­7), Vrusa (min. 69) pentru Chimica. Ion Hasasiu - coresp. C.S.M. REŞIŢA—VAGONUL ARAD­­ 1—0 (1—0) Fotbaliştii din Reşiţa au ratat go­luri gata făcute. De altfel, victoria lor se datoreşte punctului înscris în proprie poartă de arădeanul Mallath (min. 3). Oaspeţii au insistat doar în ultimele 15 minute, dar nu au mai putut mo­difica rezultatul. I. Plăviţu — coresp. VICTORIA P. NEAMŢ — SIDERUR­­GISTUL GALAŢI 2—4 (1—2) Gălăţenii au obţinut o victorie me­ritată, în urma unui joc frumos. Au înscris: Fitimon (min. 10), Voinea (min. 40 şi 49), Sfetescu (min. 71) it pentru Siderurgistul, Sălăjan (min. 18) şi Udriş (­min. 70) pentru Victoria. C. Nemţeanu — coresp. BRADUL VIŞEU — RECOLTA CĂREI 1—2 (10 0) 2 000 de spectatori au asistat la această partidă. Au marcat: Ghöngy (min. 38) pentru Bradul, Koch (min. 55) şi Covaci (min. 72) pentru Re­colta. I. Rusu — coresp. C.F.R. ARAD - MINERUL LUPENI 1_1 (1_6, 1—1) Feroviarii au jucat mai bine și me­ritau chiar victoria dar nu au reușit să înscrie decît o singură dată, astfel că Minerul, care s-a deplasat, s-a ca­lificat pentru etapa viitoare. Cele două goluri au fost marcate de Körösi (min. 25) pentru C.F.R., respectiv Ologu (min. 89). Şt. Iacob — coresp. STIINTA GALATI — CONSTRUCTO­RUL BRAILA 3—1 (2—1) Un meci foarte disputat în care stu­denţii, mai insistenţi în faţa porţii, au obţinut o victorie meritată. Ei au în­scris... toate cele patru goluri ale me­ciului : trei în poarta adversarului (Stănculescu în min. 5 şi 49, Ionescu min. 38 din 11 m) şi unul în propria poartă (Pac în min. 30). S. Constantinescu — coresp. reg. ARIEŞUL TURDA — CHIMIA FAGARAS 6—0 (2—0) Pe un timp frumos, în faţa a 2 509 de spectatori, Arieşul Turda a căutat să confirme rezultatele frumoase obţi­nute anii trecuţi în „Cupa R.P.R.“. Şi a reuşit pe deplin, dovedind o pre­gătire superioară. Golurile au fost mar­cate de Ivan (min. 14 şi 49), Ursa (min. 40), Găbu­dean (min. 75 şi 89) şi Pîrvu (min. 88). P. Lazăr şi I. Patachi — coresp. METALUL HUNEDOARA — A. S. CUGIR 1—2 (I —I, 1—1) 5 000 de spectatori au asistat la un joc dinamic şi spectaculos doar în prima repriză. In cea de a doua ca şi în prelungiri, jocul n-a avut faze spectaculoase, ceea ce a nemulţumit publicul. Golurile au fost realizate de Humelnicu (min. 12) pentru Metalul, Boroş I. (min. 44) şi Mihai (min. 101) pentru A. S. Gugir. Voicu Albu - coresp. TEXTILA BUHUŞI—C.F.R. PAŞCANI 2—1 (2—0) Joc de bună calitate în care s-a evidenţiat echipa locală care a luptat mult pentru calificarea în etapa ur­mătoare Terenul s-a prezentat în bune condiţiuni, fiind curăţat de ză­padă. Cele două goluri ale Textilei au fost marcate de Nemeş (min. 14) şi Coliu (min. 18). Pentru C.F.R. a înscris Atanasiu (min. 75), I. Vieni-coresp. ALTE REZULTATE : Metalul Ră­dăuţi—Textila Botoşani 2—1 (1—1), Marina Mangalia—Ştiinţa Bucureşti 3—2 (1—2), Tractorul Corabia — C­F.R Roţiori 0—6. Lotrul Brezoi—* Metalul Piteşti 0—1. Farul-Progresul Bucureşti 1-0 (0-0) CONSTANŢA, 28 (prin telefon). Du­minică, ora 11. Stadionul „1 Mai“* Timp frumos. Teren desfundat. Spec­tatori 5 000. Echipele Farul şi Progre­sul Bucureşti s-au arătat în progres fizic şi tehnic faţă de evoluţiile lor anterioare. Echipa gazdă a manifestat o superioritate în concepţia de joc a atacului, compartiment în care Ologu, Balint şi Bükösi au corespuns integral. Oaspeţii au aliniat o formaţie la care am remarcat un pronunţat decalaj va­loric între componenţii ei, mai ales în linia de apărare. Rezultatul de 1-0 în favoarea Faru­lui a fost stabilit de Bü­kösi, în min. 66, care a înscris în urma unei combinaţii cu Neacşu şi Balint. De remarcat că, în cursul meciului constănţenii (prin Bükösi şi Tîlvescu) au ratat două lo­vituri de la 11 m, iar Zamfir (min. 3) şi Neacşu (54) au trimis balonul în bară. LIVIU BRUCKNER — coresp. PRONOSPORT AŞA ARATA O VARIANTA CU 12 REZULTATE EXACTE CONCURSUL NR. 9 DIN 28 FEBRUARIE 1965 XII. Spal—Napoli X Fond de premii 265.716 lei. I. Atalanta—Florentina 1 II. Bologna—Juventus X III. Cagliari—Catania 1 IV. Genoa—Foggia 1 V. Mantova—Sampdoria 1 VI. Milan—Messina 1 VII. Roma—Intemazionale 2 VIII. Torino—Lanerossi l IX. Varese—Lazio 2 X. Bari—Venezia X! XI. Catanzaro—Reggiana l Braşovenii intr-o acţiune ofensivă. (Fază din meciul Tractorul Braşov —*­­Flacăra Moreni 1—2) Foto: V. Bageac