Sportul, iulie 1968 (Anul 24, nr. 229-259)

1968-07-01 / nr. 229

Nr. 229 (5663)s­pomii PROGRESUL $I GRISUL AU GIŞTIGAT BĂTĂLIA BARAJULUI... Ca pe Wembley (minus sticlele) numai in... tribune TIMIŞOARA 30 (prin tele­fon, de la trimisul nostru). Mai intii a venit la stadion echipa Progresul. Jucătorii erau tăcuţi şi mulţi dintre ei mi a dat orice In schimbul unui tonus profund In care tă te cufunde ca să nu mal Simtă colţii minutelor ce vor urmt, Matei na mai putea să vorbească. Drăguşin şi-a chemat bdlteră tntr^wi vcftl- Or scund­ea o chilie, pentru ultma convorbire. Bătăi nu poartă fi, pe lingă omul ce descuie, ţtşneşte Plaieşteanu urmat de toată grupa fi*- Feţe la fel de pa­lide, frunţi încruntate, pri­viri Încărcate de nelinişte. Jucătorii încep echiparea.­­Antrenorii stau tn dreptul Uşilor sau fac raiduri scurte, încercind să zîmbească după codul omului de lume. Dar nu reuşesc, ztmbetul lor are ceva căznit Ca versul ţi­nut licean lipsit da talent poetic. Echipele pătrund pe teren. Par două şiruri de jucători din gips. Frica l-a tenchilozat. Fiecare jucător se teme. De adversar mai intii, apoi de necunoscutul ascuns in taina următoarelor ceasuri şi in ultima instanţă de ce va fi dacă vor ieşi de sub scut. Braşovenii sunt luaţi in pri­mire de vreo mie de voci optimiste venite de acasă, încurajările le calmează pro­babil pulsul, le masează muş­chii şi îi apără de frica cui­bărită in el. Numele echipei lor e scandat pe muzici sau amestecat cu bătăi de palme realizate in ritmul acela in­ventat pe Wembley. Această terapie ii va ajuta să înceapă bine partida. Bucureştenii, în schimb, sunt primiţi cu ră­ceală. Arbitrul Slama fluieră de început, fluieră aşa cum avea s-o mai facă de zeci de ori pe parcursul partidei, cind a fost şi, mai ales, cind n-a fost cazul. Frica ii sufla parcă in fluier. A fost mai timorat decit cele două e­­chipe şi a greşit de atitea ori incit ne-am jenat să mai ţinem vreo contabilitate. In repriza secundă l-au căutat, in cîteva momente, vreo 30 de sticle. Dar a fost plasat in afara tirului unor specta­tori pe care numai Codul pe­nal ar putea să-i mai înve­ţe ce este sportivitatea. Urit, foarte urât! In prima repriză, jucătorii ambelor echipe nu se mai vedeau aproape de sub noia­nul greşelilor. Au fost 45 de minute de o mediocritate care nu mai supără şi, para­doxal, amuză, turn­ea din tribune era înduioşată de săracii băieţi. Pe acest fun­dal a dominat în primul sfert de oră Steagul roşu, apoi Progresul, iar sftrşitul reprizei a fost marcat din nou de revenirea braşoveni­lor. Cu toate acestea, in min. 44 Ţarălungă a Înscris golul inaugural al victoriei, dintr-o fază anodină. Pauza. In incinta unei ghe­rete de deasupra tribunei, ci­neva ţinea in mină un tele­fon şi încerca să obţină le­gătura cu celălalt stadion timişorean, pentru a afla re­zultatul primei reprize din­tre Crişui şi Politehnica Ga­laţi. Jocul a fost reluat. Bucu­reştenii au devenit mai coe­renţi, iar Matei se detaşa treptat de toţi adversarii şi coechipierii săi. Braşovenii se zbat cu ambiţie, încă. Dar, după 16 minute, Oaidă, ple­cat dintr-o poziţie de of­said, marchează un gol su­perb, pe care l-ar fi invidiat oricare atacant vedetă şi ori­care fotoreporter celebru. Băieţii de la Steagul roşu nu cedează, speră încă. In au­rind, obţin dreptul la o lo­vitură de la U­E. Dar Ivăn­­cescu trage pe lingă bară tocmai cind un gol ar fi cln­­tărit in cumpăna şanselor cu­ un lingou de aur. Acest eşec a hotărît definitiv destinul partidei. In această perioadă recepţi­onăm o transmisie radiofoni­că de o calitate penibilă. Nu­me de jucători inventate, ti­p d­e etern greşite, informări e­­ronate asupra minutelor de joc. Spectatorii tranzistori­zaţi nu mai dezaprobă jucă­torii sau pe arbitru, ci pe ra­­dioreporter. Timpul trece. Bulevardul Progresului spre victorie devine lat şi liber. Mateianu il lansează pe Ţa­rălungă care bate oel de al treilea cui in sentinţa de re­trogradare dată echipei din Braşov. Matei, Oaidă şi Ţa­rălungă sunt cei trei oameni care au făurit elementele pal­pabile ale victoriei, alături de ceilalţi coechipieri ai lor, dintre care s-a mai detaşat Neacşu. După ultimul fluier al arbitrului Slama, bucureş­­tenii se prăbuşesc pe gazon de oboseală şi de bucurie. Sperăm că Progresul va fructifica această după-amia­­ză cumplită pentru ridicarea unei echipe forte. Romulus BALABAN In ceasul al 12-lea! (Urmară 4in pa*. 1) aflat, după părerea noastră, In ofsaid, o cursă cu „frînă* brus­că, care-1 elimină pe Rusu, și un șut cu ftîngul la păianjen, acolo unde Adamache nu poa­te face nimic. Min. 61: 2­0. întreg stadionul­ simte că ace­sta este deznodămîntul. Stea­gul a cărut In „B*. Dar nu. O ultimă tresărire a... soartei. In min. 66, Măndoiu comite henț in careu. Penalti. Ultimul „apei* al braşovenilor. Un gol i-ar relansa, poate. Ivăncescu se îndreaptă s pre minge, şu­­tează puternic, iar afară... Nu mai există lud tm dubiu... Psihologic, echipa braşoveană este definitiv învinsă. Cîteva reacţii furibunde ale stegari­lor eşuează in extremis, iar Progresul, din ce în ce mai clar, plimbă mingea în teren şi în... tribune, pînă cînd bra­şovenii se mai liniştesc. O ul­timă cursă a lui Ţarălungă contrasemnează un verdict semnat în prealabil de golul lui Oaidă și de ratarea penal­­tiului de către Ivăncescu. Ța­rălungă scapă singur pe ex­tremă, Adamache iese la mar­ginea careului să-l blocheze, dar bucureșteanul aruncă min­gea peste el în poartă. Min. 88: 8­0. OMENII AU TRECUT PRIN MARI TMOJII CRIŞUL­ POLITEHNICA GALAŢI 2-0 (0-0) TIMIŞOARA, SC (Prin tele­fon, de la trimişii noştri spe­ciali). Stadion 1 Mal­­ teren bun I timp excelent ; spectatori — gOOO, din care majoritatea o­­rădeni. Au marcat : Harşani (min. 57) şi Kun I (min. 61). CRIŞUL ORADEA : Catona — Balogh, Serfözö, E. Naghi, Popovici, Tomeş, Dărăbaiţ, Suciu, Cociş (min. 52 Ran­i), Kui­n, Harşani. POLITEHNICA : Enache — Pac, Stancu, Diaconu, Velea, Costache, Lehăduş, Zotnnca, Adam, stătescu (min. 32 Mu­­reşan), Neagu. A arbitrat bine Jaroslav Ka­­las (Cehoslovacia), ajutat la raşi de Ion Opriţa (Arad) şi Emil Vlatculescu (Ploieşti). „Oradea­ s-a mutat, pentru o zi, la Timişoara! MiI de oră­­deni — aproximaţiile au mers pînă la 5 000! — au venit să-şi susţină tînăra lor reprezentan­tă. In ultimul asalt pentru rea­lizarea visului de aur al ori­cărei echipe de fotbal: promo­varea in divizia A. Pe străzile Timişoarei şi mai tirziu pe sta­dion, ei şi-au făcut simţită prezenţa cu pancarte, cu clo­pote, cu „fluturaşi* răspîndiţi peste tot, ca să nu mai vorbim de fantastica desfăşurare de forţe vocale. Această „galerie* uriaşă a fost redusă însă la tăcere o repriză întreagă — prima —, ea căpătînd glas abia după pauză. Mai precis, o dată cu golul înscris în min. 57 de Harsani, care a alungat norii negri ce plutiseră pînă atunci asupra destinelor Crişului. Ce s-a întîmplat pînă în a­­cest moment? Copleşită de importanţa mizei, echipa oră­­deană şi-a pierdut capul, ac­ţionând nervos atît în atac, cît şi — mai grav încă — In apă­rare, înaintaşii gălăţeni au străpuns de multe ori, nevero­simil de uşor, liniile defensive ale Crişului, creînd panică la poarta lui Catona. In această parte a meciului, Politehnica a controlat aproape permanent jocul, depăşindu-şi adversarul şi prin prisma forţei de joc, a voinţei de a învinge. Din cele două echipe, Politehnica a fost aceea care a LUPTAT în primele 45 de minute, ca şi cum ea ar fi avut în faţă per­spectivele promovării. Şi n-a lipsit mult ca meciul să se decidă în prima repriză, în favoarea gălăţenilor, supe­riori sub toate aspectele şi a­­junşi de nenumărate ori în si­tuaţii favorabile. Egalitatea de pe tabela de marcaj, din a­­ceastă perioadă, a fost în to­tală contradicţie cu desfăşu­rarea partidei. Dar în fotbal este nevoie şi de noroc. Şi Crişul le-a avut, azi, la timp. Nici începutul celei de a doua reprize nu prevestea ni­mic bun pentru orădeni, pau­za nereuşind să-i calmeze pe jucătorii Crişului şi să le o­­fere astfel posibilitatea de a-şi valorifica potenţialul tehnic, ca în celelalte me­ciuri de pînă acum. Dar go­lul lui Harşani, creat de Kun II, a intervenit salva­tor. La 1—0, Crişul este mai liniştit şi începe — era şi timpul — să joace şi fotbal. Orădenii au învins, dar n-au convins. Să punem to­tul pe seama emoţiilor — fireşti — ale acestui baraj dramatic şi istovitor ? S-ar putea. Un răspuns mai clar nu-l poate, da Crişul la toamnă. * PRINCIPALELE SECVENŢE Min. 4: emoţii la poarta Crişului. Catona scapă min­gea din mină, dar o reţine numaidecît la picioarele lui Adam, care a ezitat să tra­gă. Min. 13 : Pac execută o lovitură liberă de la 20 de metri şi Adam reia peste poarta părăsită de Catona. Min. 14 : schimb excelent de pase între Kun II şi Har­şani. Enache iese, dar min­gea şutată de Harşani trece cu puţin pe lingă poarta pă­­­răsită. Min. 26: Velea trage foarte puternic de la 20 de m, dar Catona, de astă dată atent, prinde spectaculos. Min. 36: Cociş centrează şi Tomeş reia de la 16 m peste poartă. Min. 40 : Zotincă şu­­tează puternic — Catona a­­păra. Min. 46 : acţiunea per­sonală a lui Costache se în­cheie cu un şut puternic de la 30 m. Min. 57 : bucurie de nedescris în tabăra oră­­denilor . Kun II pasează lui Harşani, acesta face cîţiva paşi, înscriind de la S­S în dreapta porţii. Min. 61 : ac­ţiune în viteză pe stingă, care se încheie cu al doilea gol al Crişului, înscris de că­tre Kun I. Min. 63 : Catona respinge un şut periculos al lui Adam. Min. 70 : balonul expediat cu capul de Dia­conu ocolește din nou poarta. Min. 78 : Catona acordă cor­ner la un șut dificil expe­diat la păianjen de Neagu. „GRIJILE NOASTRE ÎNCEP ABIA ACUM“ IAROSLAV KALAS, arbi­trul meciului: „Jocul a fost nervos, explicabil de altfel pentru un meci de baraj. Politehnica e mai bună în prima repriză“. PETRE RADULESCU, an­trenorul formaţiei Politehni­ca : „Păcat că echipa noastră n-a fost mai eficace în pri­ma repriză a partidei de azi. Unele greşeli personale ale jucătorilor ne-au dus, în ge­neral vorbind, la ratarea ca­lificării. Am aşteptat în me­ciul de azi mai mult de la Învingătorii noştri“. ANTON FERENCZI, antre­norul echipei Crişul: „Meci specific de Cupă, cu tensiu­ne şi nervozitate explicabilă. Reuşita a depins de înscrie­rea primului gol. „Fortuna“ a fost de partea noastră, pen­tru că astăzi am jucat cu mult mai slab decât în cele­lalte meciuri. Grijile noastre încep abia de acum“. JACK BERARIU ION OCHSENFELD Oraşul iugoslav Skoplje găzduieşte, începînd de marţi, 2 iulie, întrecerile ediţiei din acest an a campionatelor europene de lupte libere. Şi-au anunţat participarea sportivi din 19 ţări, printre care Turcia, Bulgaria, U.R.S.S., Polonia, România, Ungaria, Cehoslovacia, R­­. a Germa­niei şi Iugoslavia. Ţara noas­tră va fi reprezentată de o echipă completă : cat. 52 kg M. Dumitru, cat. 57 kg N. Cristea, cat. 63 kg P. Coman, cat. 70 kg P. Poalelungi, cat. 78 kg L. Ambruş, cat. 87 kg Fr. Boia, cat 97 kg A. Balog, cat. + 97 kg Şt. Stîngu. An­trenor Ion Bătrîn. De men­ţionat că 3 dintre sportivii noştri, Ambruş, Balog, şi Du­mitru sunt debutanţi la o astfel de competiţie. Printre arbitrii internaţio­nali invitaţi de Biroul F.I.L.A. la întrecerile europene sînt şi românii V. Baţi, V. Popovici şi I. Crîsnic. Concomitent cu desfăşura­rea campionatelor europene va avea loc, tot la Skoplje, primul Festival mondial de lupte folclorice. La acest fes­tival vor fi prezenţi şi 4 ti­neri din ţara noastră : D. Tindache, L. Rădoi, V. Bolcaş şi I. Marton. îmbrăcaţi în costume naţionale ei vor face demonstraţii de trîntă dreaptă, sport de mare popularitate în satele de pe întreg cu­prinsul României. Delegaţia ţării noastre a plecat ieri pe calea aerului la Skoplje. La Skoplje, MARŢI ÎNCEP CAMPIONATELE EUROPENE DE LUPTE LIBERE Cinci minute după meci JAROSLAV SEAMA (Ce­hoslovacia), arbitrul de cen­tru al intilnirii­­ ,Jocul, ner­vos datorită mizei mari, a fost ciştigat de echipa care a dovedit mai multă maturita­te şi mai mult calm. Regret că a trebuit să-l elimin chiar pe căpitanul echipei braşo­vene, dar am făcut-o pentru atitudinea sa ireverenţi­oasă". KAREL SORKA (Cehoslo­vacia), arbitru de tuşă : „Cel de al doilea gol înscris de ju­cătorul nr. 7 al bucureşteni­­lor (n.r. Oaidă) a fost perfect valabil, deoarece el şi-a jucat mingea ocolind pe jucătorul advers şi apoi şutind un gol". CORNEL DRĂGUŞIN: „Sunt extrem de fericit că echipa a depăşit momentul critic al acestui joc, obţinând victoria. Băieţii mei au făcut jocul ce se impunea, economicos şi eficace. Am fi evitat să a­­jungem în situaţia de azi, dacă n-am fi considerat pri­mul joc de baraj, cel cu Cri­şul, ca şi câştigat. Braşovenii mi-au lăsat o excelentă im­presie. Cred că după un an vor fi din nou prezenţi un „A . OAIDĂ: „Mulţumesc cole­gilor de echipă pentru efortu­rile depuse, iar publicului ti­mişorean pentru încurajările ce mi le-a adresat". JENEI: „Ce-aş putea să spun in aceste clipe grele pentru noi ? Progresul a avut „şansele" de partea sa (pri­mul gol a fost intimplător, cel de al doilea a fost mar­ I cat din ofsaid, iar noi am t­ratat un 11 m). Cred că ar­bitrajul ne-a dezavantajat". IOSIF COVACI, preşedinte­le clubului G.F.R. Timişoara: „Golul lui Oaidă, înscris din ofsaid, şi ratarea loviturii de la 11 m au fost momentele decisive ale partidei. Progre-­­ sul a meritat victoria". SEPI II, fost internaţional­­ „Cu un plus de maturitate, folosind arma contraatacului şi avind în faţă o apărare cu multe „goluri", Progresul a ciştigat pe merit. Cred că bra­şovenii vor avea un cuvint greu de spus în diviza B". Declarații culese de P­­AR­CAN, coresp. principal. BRAȘOV. 30 (prin telefon). — Stadionul Metrom, teren bun, timp frumos, aproxima­tiv 1­­0­1 spectatori. Au mar­cat : Turcu (min. 42) și Iancu­­ (min. 68) pentru Progresul Brăila, Nicoară (min. 12, din lovitură liberă de la 20 m) pentru Victoria. A condus bine Elinsky Leonard (Polo­nia), ajutat la tuşe de Ga­­vrilă Pop şi Octavian Cala­­gherovici, ambii din Braşov. PROGRESUL BRAILA : Ră­doi — Buterez (mln. 46 Ur­­meş), Teodorescu, Cazan, Gheorghiţă, Ionescu, Balaban, Turcu, Iancu, Ciupita, Bunea. VICTORIA ROMAN : Botez — Nicoară, Lungan, Mâţâoa­­nu, Bârgăoanu, Tusz, Panciu (min. 33 Halasz), König, Nes­­torovici, Creţu, Tifirel. Brăilenii au arătat că merită să activeze, începînd din sezo­nul viitor, într-o divizie su­perioară şi au abordat jocul cu ardoare, au avut perioade în care au dominat cu autori­tate, închegînd acţiuni peri­culoase la poarta lui Botez, „înghesuind“ în mai multe rîn­­duri apărarea, destul de greoaie, a echipei din Roman. In prima repriză, cînd au ju­cat împotriva vîntului, brăi­lenii s-au apărat bine, acţio­­nînd pe contraatac, fiind chiar pe punctul de a înscrie în min. 17, însă Măţăoanu a scos de pe linia porţii o min­ge trimisă cu capul de Ian­cu. Scorul a fost deschis de Victoria in min. 12, prin Ni­­coara. Egalarea s-a produs în min. 42 — prin Turcu. In re­priza secundă, Progresul a reuşit o serie de acţiuni spec­taculoase şi a marcat şi cel de al doilea gol prin Iancu, stabilind scorul de 2—d­in fa­voarea lor, scor care n-a mai putut fi modificat până în fi­nalul partidei. Victoria Ro­man a jucat ceva mai bine decit în meciul de miercuri, a insistat mai mult în acţiu­nile ofensive, dar atacanţii s-au dovedit „neproductivi“, G. GRUIA, coresp. principal P. VINTILA corespondent principal BRAILENII, ȘEFI DE GRUPĂ MERITUOŞI! PROGRESUL - VICTORIA ROMAN 2-7 (1-1) ** TINERII GIMNAŞTI ROMÂNI ŞI BULGARI ŞI-AU ÎMPĂRŢIT VICTORIILE In sala de la ştrandul Ti­neretului şi-au dat întîlnire duminică dimineaţa echipele de gimnastică ale clubului sportiv şcolar Bucureşti şi clubului Trakia din Plovdiv, întrecerea se află la a treia ediţie şi este pe cale de a dobîndi o frumoasă tradiţie. Desfăşurat intr-un spirit de sportivitate şi bucurîndu-se de bune condiţii organizato­rice, meciul dintre tinerii gimnaşti români şi bulgari a dat loc la un spectacol spor­tiv de ţinută apreciabilă, în­cheiat cu victoria, pe deplin meritată, a gimnastelor ro­mânce, care au ocupat prime­le trei locuri şi la individual compus, în timp ce la mas­culin succesul a fost de par­tea oaspeţilor. Gimnaştii de la Trakia au ciştigat atît pe echipe cît şi la individual compus. Menţiuni speciale se cuvin învingătorilor acestui frumos concurs, Mariana Ră­­dulescu (Clubul sportiv şco­lar), Mihai Mihailov (Trakia) şi Mihai Nicolae (Clubul sportiv şcolar), primii clasaţi la cele trei categorii de cla­sificare : fete, băieţi mari, băieţi mici. Iată cîteva rezultate teh­nice : ECHIPE-masculin Tra­kia 270,90 p ; Clubul sportiv şcolar 264,40 p ; feminin: Clubul sportiv şcolar 171,70 p | Trakia 163,15 p | IN­DIVIDUAL COMPUS — băieţi mari: Mihai Mihai­lov 54,80 p | Adrian Stoica (Ci. sp. sc.) 53,50 p ; Milcio Kutincev (Trakia) 53,30 p | băieţi mici: Mihai Nicolae 54,30 p ; Vincio Kostov (Tra­kia) 54 p; Sensos Bervişev (Trakia) 53,65 p; fete: Ma­riana Rădulescu 35,15 p; Eliza Pavel 35,10 p ; Floren­tina Cocinescu 34,95 p (toate de la Clubul sportiv şcolar). A. Stoica, cel mai bine clasat dintre gimnaştii bucureşteni, concurind la paralele Foto I R. TUDOR PROGRESUL BRĂILA, CHIMIA RM. VÎLCEA, GLORIA BÎRLAD, GAZ METAN MEDIAȘ, A. S. CU GIR ȘI METALUL TR. SEVERIN VOR ACTIVA IN DIVIZIA B JOC MEDIOCRU, VICTORIE MERITATA Metalul Tr. Severin — Gaz metan Mediaș 1-0 (0-0) ARAD, 30 (prin telefon, de la trimisul nostru). Stadion U.T.A. Timp frumos; teren bun ; spectatori — circa 300. A marcat Chiriţescu (min. 74). METALUL : Mîniosu — Hîr­­şova, Constantin, Cîntar, Cîr­­tog, Şandru, Zaharia (min. 70 Chiriţescu), Căpriorii, Diaco­nu, Jimboreanu, Gali. GAZ METAN : Andrei — Rezmu­reş, Lepadatu, Kezdi, Scheau, Panaitescu, Barna, Feurdean, Gartner, Petrică, Matei (min. 60 Dumbrean). A arbitrat, în general, bine, Raducev (Bulgaria). Am spus „în general” fiindcă îi repro­şăm anularea­­unui gol, deşi valabil, înscris de Metalul. A fost ajutat la tuşă de Szilagy (Oradea) şi Crişan (Arad), ne­siguri în decizii. Meci mediocru din punctul de vedere al calităţii tehni­ce, lipsit chiar şi de carac­teristica principală a jocu­rilor de baraj — dîrzenia. Cele patru puncte acumulate în primele jocuri i-au făcut pe medieşeni să nu lupte pe măsura cerinţelor unei întîl­­niri de baraj. Ei nu şi-au apărat şansele cum era de aşteptat. Acest lucru se con­tura încă de la încălzire. In timp ce jucătorii Metalului alergau, se pregăteau intens pentru joc, adversarii lor plimbau mingea de la unul la altul fără prea mare in­teres. Primele 25 de minute au aparţinut severinenilor; ei au luat jocul pe cont pro­priu şi s-au instalat în ju­mătatea de teren a adversa­rului. In min. 4, Capriciu, după o cursă frumoasă, la 4 m de poartă scapă ocazia fi­nalizării. Apoi, în min. 8, Jimboreanu centrează, dar Diaconu se pripeşte şi din poziţie bună preia cu latul pe lingă bară. In min. 22, totuşi, Metalul înscrie, dar arbitrul anulea­ză golul. Portarul a sărit la o minge înaltă, a scăpat-o şi Diaconu a intervenit — în limitele regulamentului — înscriind. Dar arbitrul a dic­tat fault !? Intre timp, jucătorii din Mediaş, cu un plus de expe­rienţă, realizează cîteva con­traatacuri, dar Petrică (min. 25), din poziţie bună, şutea­­ză slab. De fapt, pe toată durata partidei, jucătorii din Mediaş aveau să demonstre­ze o imprecizie supărătoare în trasul la poartă (în pri­mele 45 de minute o singură dată au nimerit ţinta !). După pauză, jocul începe destul de lent. Mijlocaşii e­­chipei din Mediaş — în spe­cial Panaitescu — ştiu să „culce“ balonul, să-l plimbe, temporizînd jocul. Sunt favo­rizaţi şi de faptul că, la mij­locul terenului, Metalului îi lipseşte o piesă. Zaharia, greoi, nu poate face faţă jo­cului de pase. Şi Gaz metan poate marca. O „întoarcere“ a lui Petrică (min. 70) trece pe lingă bară. Echipele par mulţumite de acest 0—0. Dar, în min. 74, se înscrie golul. Jimboreanu, un bun coordo­nator de joc, cel mai activ de pe teren, centrează, portarul lui Gaz metan scapă mingea şi Chiriţescu (abia intrat pe teren) înscrie de la 10 m, sub bară, în poarta goală. Era cît pe aci să tragă peste ! Ambele echipe vor juca, deci, în divizia B. Pentru fotbalul nostru, în general, promovarea Metalului este parcă mai îmbucurătoare de­cit rămînerea echipei din Mediaș, care nu are prea mari perspective. Tr. Seve­rin prezintă o formaţie tî­­nără, cu cîteva elemente de talent: Constantin, Mîniosu şi Căprioru. ARAD. 30 (prin telefon). — Stadion C.F.R. , timp fru­mos teren bun ; spectatori, din nou foarte puţini (300). A marcat : I. Gheorghe în min. 16. A. I. CUGIR : Forgaci — Ciubotaru, Neamţu, Dinea, Pîrvuiescu, Ion Gheorghe, Ivan, Tamaş, Remus Lázár, Paşcanu, Dohai (min. 82 Sá­fár). CHIMICA TIRNAVENI : Un­­chiaş — Siegler, Deák, Pan­­tea, Lazăr, Dondoş, CSenteri, Fazekaş, Vegh (min. 73 Bordi), Naghi şi Székely. Arbitrul Stoian Ciumakov (R­P. Bulgaria), ajutat la tuşă de Iosif Ritter (Timişoa­ra) şi Traian Vecan (Oradea), a condus mulţumitor. Cei care au avut iniţiativa de la început au fost fotba­liştii echipei din Cugir , aceş­tia au stăpinit cu autoritate mijlocul terenului şi au lan­sat dese acţiuni ofensive cu participarea tuturor atacan­ţilor. La o astfel de acţiune, întreprinsă în min. 16, Dobai centrează de pe extremă şi mijlocaşul Ion Gheorghe, bine infiltrat în faţa porţii, reia cu capul, înscriind unicul gol al partidei. Vâzîndu-se conduşi, jucă­torii de la Tirnăveni renunţă la tactica defensivă de pînă atunci (cînd în atac au con­tat pe aportul unui singur vîrf) şi ies la un joc deschis. Urmarea 7 Preiau iniţiativa şi periclitează tot mai des poarta adversă. Ocazii d­e e­­galare se ivesc, dar Sz­ekely (min. 28) şi Dondoş (min. 30 şi 36) ratează. După reluare, jocul are un ritm mai scăzut ca în prime­le 45 de minute. A.S. Qugir îşi concentrează toate forţele pentru menţinerea avansului creat şi reuşeşte acest lucru deoarece adversarii par a fi consolaţi cu gîndul că ten­tativa de a intra în divizia B a eşuat. Formaţia din Gugir a me­ritat victoria, deoarece a ju­cat mai legat, mai organizat şi a dovedit mai multă ru­tină. ŞTEFAN IACOB UN­­GOL APĂRAT 74 DE MINUTE A.S. Cugir - Chimica Tirnăveni 1-0 (1-0) Constantin ALEXE CEL MAI FRUMOS MECI AL SERIEI DE LA BRASOV . CHIMIA RM. VILCEA — GLORIA BIRLAD 2-2 (1-0) BRAŞOV, 30 (prin telefon, de la trimisul nostru). Stadionul Tineretului : teren bun ; timp frumos ; spectatori — circa 800. Au marcat : Dascu (min. 28), Mihăilescu (min. 73) pentru Chimia, Albu (min. 53) și Furnică (min. 56) pentru Gloria. A condus foar­te bine Waclaw Majdan (Po­lonia), ajutat la tuşe de Sta­nislaw Ekstam­ (Polonia) şi Pe­tre Badea (Braşov). CHIMIA RM. VILCEA : San­da — Marinescu, Guma, Nea­­goe (min. 59 Bot), Petrică, Gheorghe, Stănescu, Plugaru, Mihăilescu, Daşcu, Drăguşin. GLORIA BIRLAD : Diaconu (min. 75 Pasca!) — Sişcă, Cucu, Angheluţă, Remianschi, poale­­lungi. Foca, Ot­c (min. 83 Co­­concea, Furnică, Trăsnea, Albu. Din nou egalitate pe sta­dionul Tineretului. Dreptul de a se număra printre divi­zionarele B l-a ciştigat şi for­maţia din Birlad, Gloria. Este o formaţie tinără, care meri­tă cu prisosinţă un loc prin­tre participantele diviziei se­cunde. Acest lucru l-a confir­mat şi în jocul de azi, despre care putem spune că a fost unul dintre cele mai frumoa­se ale barajului din Braşov. Ambele formaţii au contri­buit la reuşita spectacolului fotbalistic, însă vioara întîi a fost echipa birlădeană. Tine­rii jucători ai Gloriei au practicat un fotbal ofensiv, în viteză, cu reuşite schimbări de locuri şi combinaţii fru­moase. Chimia a pus accen­tul pe apărare şi a jucat cu Mihăilescu pe postul de „li­bero“, iar la înaintare a tri­mis trei oameni: Plugaru, Daşcu şi Drăguşin. Din min. 56, cînd erau conduşi cu 2—1, vîlcenii au renunţat la apă­rarea cu „libero“, Mihăilescu reluîndu-şi locul în linia de înaintare. Din primele minu­te, birlădenii au imprimat un ritm viu jocului, la acţiuni ofensive participînd uneori şi fundaşii. Atacanţii Foca, Trăs­nea şi Furnică au zburdat printre apărătorii adverşi, şu­tind din orice poziţie. Chi­­miştii au „reacţionat“ prin contraatacuri rapide, deosebit de periculoase şi au reuşit să deschidă scorul. In min. 28, apărătorii Gloriei s-au încurcat unul pe altul. Dia­conu a ieşit din poartă, iar Daşcu, atent, a interceptat balonul şi l-a trimis în poar­ta goală : 1-0 pentru Chi­mia. După pauză, iniţiativa a a­­parţinut tot formaţiei din Birlad, care în min. 53 a reu­şit să egaleze la capătul unei acţiuni concepută de Trăsnea şi finalizată de către Albu: 1—1. Gloria Birlad continuă să atace şi după trei minute modifică din nou scorul. La o învălmăşeală în careu, San­da a respins şi Furnică a re­luat în poartă: 2—1 pentru Gloria. In plină ofensivă birlădeană, chimiştii au res­tabilit egalitatea . Mihăilescu, trecut pe post de înaintaş central (din­ min. 73), depă­şeşte apărarea adversă, intră în careu şi trimite mingea în plasă : 2—2.