Sportul, august 1971 (Anul 27, nr. 6772-6801)

1971-08-23 / nr. 6794

Rr. 6794 P­RIMA ETAPĂ, FOARTE ECHILIBRATĂ, P­ROMITE UN CAMPIONAT DE MARE LUPTĂ • DINAMO BUCUREȘTI DE O LOVITURĂ DIN START 9 Avantajul terenului anulat de 5 echipe care nu se tem • Debutantele incep să cunoască tăria diviziei A C­ampionatul diviziei A şi-a des­chis porţile ! A patrims pe stadioane marele public îndrăgostit de fotbal, echipele s-au angajat, de la inceput. In lupta pentru un loc cit mai bun sub soarele diviziei frun­tașe, iar desfășurarea meciurilor și rezultatele acestei prime etape au adus destule elemente de senzațional la startul campionatului. în cinci din cele opt partide, n-au existat Învingători şi Întinşi, ci, poa­te, m­ulţumiţi şi nemulţumiiţi, intîl­­nirile incheindu-se la egalitate şi in­­temnind, prin aceasta, im succes pentru formaţiile oaspete : pentru U.T.A., Universitatea Craiova, Uni­versitatea Cluj, Farul şi Jiul. Bar, evident, Cea mai bună „plecare" a avut-o Dinamo Bucureşti, care se Întoarce de pe meleagurile clujene cu ambele puncte aşteptate de gaz­de. Dacă ne referim şi la rezul­tatele obţinute acum de principalii ri­vali — prezumtivi — ai dinamovişti­­lor, Steaua şi Rapid, s-ar putea spu­ne că Dinamo a cucerit în această etapă trei puncte :• cele două realiza­te prin propriile ei forţe şi punctul... pierdut de celelalte două formaţii bucureştene, pe teren propriu. De remarcat curajul cu care au abordat lupta sportivă aproape toa­te echipele care au evoluat în de­plasare, Universitatea Cluj reuşind chiar să înscrie trei goluri la Iaşi, rod­ul unui joc deschis, ofensiv. De asemenea, U.T.A. şi Universitatea Craiova, cu excepţia unor perioade de prudenţă, care mai mult le-au dăunat decit Ie-au folosit, au arătat destule resurse în atac, contribuind la dinamismul partidelor respective şi fiind răsplătite, In ultimă instan­ţă, cu meritorii rezultate de egali­tate. REZULTATE TEHNICE CLASAMENTUL ETAPA VIITOARE Steagul roşu — Petrolul 3—0 (2—0) S.C. Bacău — F.C. Argeş 4—1 (3—0) C.F.R. Cluj — Dinamo 1—3 (1—2) Politehnica — „U" Cluj 3—3 (0—1) A.S. Armata — Farul 0—0 Crisul — Jiul 0—0 Steaua — Univ. Craiova 1—1 (0-1-0) Rapid — U.T.A. 1—1 (0-0) UNIV. CRAIOVA — C.F.R. CLUJ DINAMO — STEAGUL ROSU JIUL — A.S. ARMATA PETROLUL — CRISUL F.C. ARGES — RAPID U.T.A. — STEAUA FARUL — POLITEHNICA „U" CLUJ — S.C. BACAU 1— 2. S.C. BACAU 1 1 0 0 4—1 2 1— 2. STEAGUL ROSU 1 1 0 0 3-0 2 3. DINAMO 1 1 0 0 3—1 2 4—13. „U" CLUJ 10 10 3-3 1 UNIV. CRAIOVA 1 0 1 0 1—11 U.T.A. 10 10 1—11 FARUL 10 10 0-01 JIUL 10 10 0-01 POLITEHNICA 10 10 3—31 STEAUA 10 10 1—11 RAPID 1 0 1 0 1-11 A.S. ARMATA 10 10 0-01 CRISUL 10 10 0—01 14. C.F.R. CLUJ 10 0 11-30 15-16. F.C. ARGEŞ 10 0 11—40 15—16. PETROLUL 10 0 10-30 După un dribling prelungit, Vigu a şutat cu boltă, printre toţi apărătorii craioveni şi mingea s-a oprit în plasa porţii lui Papuc: 1—0 pentru Steaua. Foto: Theo MACARSCHI ECHIPA ETAPEI VIDAC (U.TA) CRIJU NUNWEILLER IN­ MARES GHIRCA („U* Cluj) (Dirtémo) (Farul) (Farul) ANCA DOMIDE ( „U" Cluj) • (U.T.A.) LUCESCU MUNTEANU BUGIUBEI TARALUNGA (Dinamo) („U" Cluj) (S.C. Bacău) (Chiv. Craiova) , MU ECHILIBRUL A DEPINS DE BARE ȘI... GAFE Nu le-a trebuit prea mult timp jucătorilor craioveni să-şi dea sea­ma (poate şi la sugestia preala­bilă a antrenorului lor...) că punc­tul nevralgic al apărării Stelei îl constituie blocul fisurat de pe dreapta: Hălmăgeanu—Ciugarin. Şi chiar în minutul 3, oaspeții au prima mare ocazie de gol a partidei, facilitată și lucrată de Ţărălungă și Pîrni pe aceasta parte, dar ratată pe cealalta ex­tremă, de Niță. Iată de ce, pisticnind li­ereu pe această parte, Studenții i-au obli­gat pe jucătorii militări să fie peste măsură de precauți în pri­mul sfert de oră, galeria explo­zivă a Stelei — pe alocuri prea turbulentă și jignitoare la adresa oaspeților — fiind redusă și ea la tăcere. Paradoxal, dar marea ratare în­gemănată a lui Dumitriu III și Vigu din min. 13 — cind n-au știut să folosească bîlbîiala lui Deselnicu la 6 m de buturile lui Papuc — i-a scos mai decis la atac pe bucureșteni. Și astfel în min. 21, o inspirată schimbare de atac a lui Vigu pe aripa dreaptă îl molipsește pe Pantea care, după efectuarea unui scurt arc de cerc mutează cu­ stîngul, cu efect, bara laterală fiind cea care-l sal­vează pe Papuc de gol . Steaua scoate, în sfîrşit, şi apărătorii la atac, Negrea (min. 34 — şut nă­­praznic de la 25 m) şi Vigu (din nou un şut în bara laterală — min. 40) avînd cea mai decisă prezenţă ofensivă. Repriza secundă a fost repriza golurilor, repriza echilibrului. După ce Vigu a deschis scorul (min. 48) — ca o consecință a unui dribling inspirat la marginea su­prafeţei de pedeapsă şi încheiat cu un şut cu boltă în colțul lung al porţii lui papuc — a urmat sin­gura perioadă anostă a meciului, Steaua considerind prematur con­turile încheiate, iar craiovenii a-Stadionul Republicii; vreme căl­duroasă ; teren bun ; spectatori a­­proximativ 15 000. Au înscris : VIGU (min. 45) și OBLEMENCO (min. 82) ; șuturi la poartă : 13—8 (pe poartă 6—5) ; raport de corn­ere : 4—4. STEAUA : Haidu 8 — Hălmăgeanu 6, Ciugarin 6, Negrea 7, Cristache 7, Naom 7, Vigu 9, Pantea 8, Aelenei 6, Iordănescu 8, Dumitriu III 5 (min. 77 Ion Constantin). UNIVERSITATEA : Papuc 7 — Ni­cuzînd înlocuirea celui de al­ doi­lea vîrf de atac, Pîrvu, acciden­tat înainte de pauză. Jocul își re­capătă nota de dinamism, în ulti­mul sfert de oră, ambele caf­euri fiind iar alertate. Iordănescu (min. 73) șutează pe lingă poarta goală, Pantea trimite din nou­ ba­lonul în bară (tm­in. 75), ca un mi­nut mai tîrziu Haidu și Papuc să fie obligați să blocheze balo­nul la picioarele lui Donose și, respectiv, Dumitriu III, culescu 7, Deselnicu 7, Birlan 7, Ve­­lea 7, strîmbeanu 7, Ivan 7, Niţă 6 (min. 80 Martinovici), Pîrvu 7 (min. 46 Donose 5), Oblemenco 7, Ţaralunga 8. A arbitrat MIRCEA ROTARU (Iaşi) -*r+"*•», ajutat bine la tuşe de V. Buimistriuc (Iaşi) şi I. Ţifrea (Galaţi). Trofeul Petschovschi : 6. La tineret-rezerve : Steaua — Uni­versitatea Craiova 1—3 (0—2). Golul egalizator al Universităţii (min. 82), înscris de către Oble­­menco, are coautori... morali pe Ciugarin, Negrea şi Haidu, care n-au intervenit la centrarea lui Ţarălungă, efectuată în careul mic, chiar între jucătorii militari. Dar, cum gafele de apărare ca și „barele", fac parte tot din joc, rezultatul a reflectat, în cele din urmă, echilibrul acestei partide care a plăcut spectatorilor. Paul SLAVESCU lluAGUl R0$»3@l I PFTROlUl Q~ BRAȘOV, 22 (prin felefert, de le trimisul nostru). Partida inaugurală din orașul de la poalele Timpei a început in­tr-un ritm alert, dar jocul nu a a­­vut mult timp nici o culoare, fot­baliștii celor două echipe etalind mai mult voință decit rafinament și mai multă ambiție decit subtili­tate, repezindu-se cite şase-şapte pe un metru pătrat de gazon, in­tr-un joc de luptă mai degrabă confuz. Cu câteva întreruperi de durata unei lumini de licurici, Steagul ro­şu va domina prima repriză cu autoritate — mai ales datorită „pis­tonului“ Kadar —, reușind două goluri — Ghergheli min. 8 și 26 — din afara careului mare, dintre care ultimul, un vole superb de la 20 de metri, a turnat parcă benzină peste tribune. Până la pauză, confruntarea nu și-a schimbat aspectul. Ivăncescu și Rusu s-au aventurat adesea în atac, în vreme ce Petrolul — cu trei debutanți dezorientați ca niș­­te alpiniști fără busolă și fragili ca niște statuiete de ipsos — nu­ a reușit decît cîteva lovituri de colț, demonstrind doar dirzenie și abne­gație. Repriza secundă a pornit la fel de repede, dar ceva mai limpede parcă. Deși jocul gazdelor şi-a pierdut mult din farmec, ploieşte­­nii n-au izbutit să evadeze decît ra­reori din propria jumătate de te­ren, permiţîndu-i lui Florescu — care a fructificat o pasă generoasă venită de la Györfi, — să pecetlu­iască scorul : 3—0 pentru Steagul roşu. Pînă la sfîrşit, am mai notat două bare — Gruber, min. 64 și Ivăncescu, min. 76 —, și două ac­cidentări (Pescaru și Cringașu). După cîteva minute mai curajoase, Petrolul se reîntoarce, cuminte, în defensiva, scăpînd ca prin urechile acului de alte goluri — Drăgoi, min. 86, 88, Ghergheli min. 89 —, Simiflionul Tineretului ; timp căl­duros ; teren excelent ; spectatori aproximativ 8 000. Au marcat : GHERGHELI (min. 8 și 26), și FLO­RESCU (min. 68). Raportul șuturilor la poartă 16—13 (pe spațiul porții 8—3). Raport de cornere 6—3. : STEAGUL ROȘU : Adamache 8 — Ivăncescu 7, Jenei 7, Olteanu 8, Rusu 7, Pescaru 7 (min. 75 Şerbănoiu), Ka­dar 9, Necula 6 (min. 83 Drăgoi), Flo­rescu 7, Ghergheli 8, Györfi 7. 1 PETROLUL­­ Mărculescu 6 , Gru­ber 6, Bădin 6, Mocanu 8, N. Io­­nescu 7, Moraru 6 (min. 55 Dincuță 6), Ciupitu 7, Harăpu 5, Dobre 5, Taporea 5, Grozea 5 (min. 67 Mol­dovan). A arbitrat N. PETRICEANU •k -kr-k­kk, ajutat la linie de Gh. Motorga şi Gh. Micloş (toţi din Bucu­reşti) . Trofeul Petschovschi : 7. La tineret-rezerve : Steagul roşu — Petrolul 0—1 (0—0), terminînd în 10 jucători, în ge­nunchi, un meci în care nu se descurcase nici cu garnitura com­pletă. în rezumat, o partidă la discre­ţia gazdelor, mai insistente şi mai viclene, încheiată cu un rezultat fi­del sensului jocului, cu o înfringe­­­­re care anunţă zile grele pentru elevii lui Ilie Oană. Ovidiu IOANIŢOAIA Braşovenii au cîştigat mai uşor decît se aşteptau... c­ma Atacul gazdelor anihilat de o apărare rutinată TG. MUREȘ, 22 (prin telefon, de la trimisul nostru). La reîntîlnirea cu divizia A, a­­proximativ 10 000 de spectatori au avut prilejul să urmărească un Stadionul 23 August ; timp fru­mos (cam cald, totuși) ; teren foar­te bun : spectatori aproximativ 10 000. Raportul şuturilor la poarta 16—10 (pe spaţiul porții 7—2). Raport de cornete 13—1. A.S.A. TG. MUREŞ : Nagel 8 - Szőllösi 7, Toth 8, Ispir 8, Cza­ro 7, Nagy 7, Bojoni 7, Hajnal 7, Váradi 6, Mureşan 6, Fazekaş 6 (min. 63 Cam­ara 6). FARUL : Ştefănescu 9 — Stoica 7, Balcsu 8, Mareș 8. Ghirea 7. Mus­tață 6. Tănase 7. Oprea 7. Tufan 6. Caraman 6. Kalló 5 (min. 46 Ologu 5). A arbitrat 1v. GHITA ■ a­jutat la linie (cu unele greșeli in aprecierea ofsaidului) de G. Pop și Trofeul Petschovschi . 8. La tineret-rezerve A.S.A. — Parul 2—1 (2—0), meci antrenant în ansamblu, agre­abil din punct de vedere calitativ, cu multe faze de poartă (datorate echipei gazdă), dar şi cu perioade de joc încîlcit, cu acţiuni ce pur­tau amprenta întîmplării. La pri­mul meci în divizia A, deşi han­dicapate de lipsa titularilor Solyom şi Lucaci, gazdele au mizat pe victorie, desfășurând un joc ofen­siv. Dar, tocmai atacul, care în divizia B marcase mai bine de o jumatate de sută de goluri, n-a dat randamentul așteptat. Și oca­zii au fost în minutele 5, 25, 30, 38, 70, dar Nagy a întârziat să șu­­teze, Mureșan a vrut să-l dribleze și pe portarul Ștefănescu, iar Haj­nal a trimis o dată fulgerător în bară (min. 30). Iar când golurile au părut aproape sigure (min. 51 şi 54), la şuturile lui Fazekas şi Nagy, portarul Ştefănescu a inter­venit excepţional. Oaspeţii, care au de partea lor experienţa competi­­ţională, au făcut un joc de aş­teptare, de scurgere a timpului şi au contraatacat destul de rar. To­tuşi, în minutele 29 şi 79, Caraman şi Mustaţă au ratat cele mai mari ocazii de gol. în min. 75, gazdele ar fi trebuit să beneficieze de un 11 m, la faultul lui Stoica asupra lui Mureşan. Că lovitura ar fi fost transformată sau ratată, nu știm. Dar, pentru că nu a fost acorda­tă, arbitrul a pierdut două stele. Oricum, rezultatul de egalitate rea­lizat de gazde nu poate fi motivat prin ezitarea arbitrului, ci mai degrabă prin ineficacitatea atacu­lui și jocul bun al apărării con­­s­rb­iene. Constantin ALEXE Sportul mSaHm Băcăuanii surclasează o echipă dezorientată BACAU,­­22 (prin telefon, de la trimisul nostru). Nici chiar cei mai optimişti su­porteri ai echipei băcăuane nu au anticipat o victorie la un scor ca­tegoric. Formaţia locală a debutat foarte bine în noua ediţie a cam­pionatului. Din primele minute, bă­căuanii au luat jocul pe cont pro­priu, au construit avalanșe de a­ Stadionul 23 August, teren bun, timp excelent, spectatori aproxima­tiv 9 000. Au marcat BUGIUBEI (min. 35 și 41), COMANESCU (min. 44), BALUŢA (min. 83), respectiv DO­BRIN (i­in. 87). Raport de șuturi la poartă 18—8. Pe spaţiul porţii­ 10—5. Raport de cornere 6—6. SPORT CLUB BAC­AU : Fugaciu 7 — Mioe 8, Catargiu 7. Velicu 8, Comănescu 7 (min. 60 Volmer 7). Vătafu 8. Duţan 8. Pană 5 (min. 30 Băluţă 7). Dembrovschi 7, Bugiu­­bei 9. Sorin Avram 8. F. C. ARGEŞ : Arieiu 4 (min. 60 Stan 6) — Pigulea 5, Ciolan 4, Vlad 6, Ivan II 5. Prepurgel 4 (min. 73 Dobrescu), M. Popescu 5, Radu 6, Roşu 5, Dobrin 5, Jerean­­5. A arbitrat GH. LIMONA kkkk­k, ajutat bine la linie de Em. Martin şi M. Haimovici (toţi din Bucu­reşti). Trofeul Petschovschi : 8. La tineret rezerve : S. C. Bacău — F. C. Argeş 3—0 (2—0) •Eul a­­trimis­ bacioul in poartă 1—­0 pentru Sport Club. După­ 6 minute, Bugiubei, infiltrat între apărătorii piteşteni a şutat sec, portarul Ari­­ciu a plonjat defectuos şi mingea a poposit în plasă : 2—0. Abia au trecut trei minute şi Ariciu a ieşit inoportun la o centrare a lui Sorin Avram, iar Comănescu, pe fază, a expediat balonul în poartă : 3—0. După pauză, în majoritatea tim­pului jocul a avut un singur sens: spre poarta formaţiei F. C. Argeş, în această parte a meciului apă­rarea oaspeţilor, în frunte cu por­tarul Stan, a acţionat mai bine, dar spre sfîrşitul partidei, în min. 83, Băluţă a ridicat diferenţa la 4 goluri. Cu trei minute înainte de fluierul final, Dobrin, în urma unei acţiuni personale, a redus din han­dicap : 4—1. Trebuie menţionat şi faptul­­ antrenorul Titus Ozon a renunţat să însoţească echipa F.­­ C. Argeș la Bacău, deoarece conducerea clubu­lui nu a luat măsuri in urma unor noi acte de indisciplină comise de jucătorul Dobrin în timpul pregă­tirilor pentru campionat. Pompiliu VINTILA tacuri la poarta adversă şi au în­cercat, prin şuturi de la mică sau de la mare distanţă, vigilenţa lui Arieiu şi, apoi, a lui Stan. Cvartetul ofensiv al lui Sport Club, după schimbarea lui Pană cu Băluţă a hărţuit mai tot timpul pe apără­torii piteşteni, care, de altfel, au depus eforturi deosebite pentru a destrăma acţiunile de la poarta lor. Replica jucătorilor de la F. C. Ar­geş a fost destul de palidă, preocu­parea lor principală, încă din star­tul întîlnirii, fiind aceea de a pune accentul pe defensivă. Ei au jucat crispat, au acţionat pe contraatac, dar eforturile tuturor înaintaşilor au fost slabe, lipsite de randament. In plus, primul apărător al buturi­lor piteştene — Arieiu — a avut cîteva intervenţii neinspirate de care au profitat prompt atacanţii Sport Clubului. în prima parte, dominarea gaz­delor a fost categorică, dar minu­tele s-au scurs fără ca tabela de marcaj să fie modificată. De abia in min. 35, Băluță a centrat ca la carte, Bugiubei a plonjat și cu câ- BSUMi Ieșenii s-au chinuit pentru un punct IAȘI, 22 (prin telefon, de la trimi­sul nostru). A fost de ajuns ca spectatorii ieșeni să-i vadfi la o încălzire pe Cu­­perman şi Moldoveanu certați până în ultima oră cu antrenorul lor, pentru ca nimeni să nu-și facă probleme. Vic­toria gazdelor părea înainte de joc un fel de drept natural. „Poli“ dove­dise numeroase valenţe în sezonul tre­cut, iar diplomatul Gil Mărdărescu pro­misese doar, atîtea, dar lumea uitase (sau nu voise să gîndească) de debu­tul plin de ambiţii al lui Ştefan Onisie la catedra universitarilor de pe So­meş : lumea uitase de elanul cluje­nilor dovedit şi acum două campionate la Iaşi (2-0 pentru „U“ !), uitase de vicleniile lui Adam şi Anca şi d° ca­lităţile lui Foxa, Uifăleanu sau Mun­teanu. Dar întregul stadion, spectato­rii şi fotbaliştii, aveau să-şi aducă cu­­rind aminte de toate acestea — mai bine zis prin min. 13 atunci cînd Adam, bine lansat de Uifăleanu, a intrat in careu, înscriind. Golul venise să argu­menteze şi mai mult (împotriva anti­cipaţiilor) diferenţa din teren, acolo unde „U“ impresiona prin luciditate, insistenţă şi rafinament tehnico-ta­ctic, în contrast cu jucătorii echipei gazdă haotici, nervoşi şi duri (Tncze primeşte un avertisment in min. 24). De altfel, singurul şut pe poartă al ieşenilor in întreaga repriză I spune aproape totul, dacă socotim că jucătorii clujeni au ex­pediat cinci şuturi dintre care două bare (min. 42 Lidă șutează sub bara transversală , în min. 43 Adam trimite cu capul în bara din stingă portarului ieșean), și au avut două ocazii dintre fil11 ORADEA, 22 (prin telefon, de la trimisul nostru). Propulsată puternic din start, de un public numeros şi nerăbdător, echipa Crişul s-a lansat viguros în atac, declanşând ofensiva pe partea noului tandem Moldovan-Suciu. Treptat însă­ , elanul gazdelor este abil tăiat de fotbaliştii petro­­şeneni, „căliţi“ ani de-a rîndul, la jurul diviziei A. Mijlocaşii Urmeş şi Libardi sîcîie „rampele de lan­sare“ ale adversarului, exercitînd un presing metodic asupra lui Moldovan şi Dărăban. Ce trece prin acest m­im „filtru“ al for­maţiei lui Eugen Iordache, este prompt rezolvat in extremis d­e Stocker şi Georgevici, care mătură în faţa porţii lui Suciu, profitînd şi de slăbiciunile cuplului Cociş- Stadionul „23 August“ ; teren bun ; timp foarte călduros ; spectatori aproximativ 8 000. Au marcat: ADAM (min­. 13), LIGA (min. 46), LUPULEES­­CU (min. 63), MUNTEANU I (min. 69), MOLDOVEANU (min. 78) şi ROMILA (min. 90). Raport de cornere : 8—7. Şuturi la poartă 19—14 (pe spaţiul por­ţii 9—9). POLITEHNICA : Costaş 6 — Romilă 6. lanul 7. Al­ecu 5 (pentru durităţi). Greerosu 6. Mărdărescu II 6. Simionaş 5. Incze 4 (min. 37 Mariba 7), Cuper­­man 6. Biliboacă 4 (min. 46 Lupulescu fi). Moldoveanu 6. „U“ CLUJ : Ştefan fi — Creţu 8. Pexa 3,­ Solomon 7. Mihăilă 7. Anca 8. Sudu 8. Uifăleanu 7, Muntean­u 1 9, Adam 8 (min. 75 Iordache), Lică 7 (min. 63 Fanea Lazăr 6). A arbitrat O. ANDERCO (Satu Mare) ++++, ajutat la tuse de V. Ca­­tană (Căței) și V. Trifu (Baia Mare). Trofeul Petschovschi : 7. La tineret-rezerve : Politehnica — „0“ 1—2 (le­i), care cea a lui Munteanu (semiluft în min. 21, singur în careu). Firesc, gazdele şi-au legat toate ilu­ziile de repriza secundă, însă abia a reînceput jocul şi, în min. 46, Uifă­reanu scapă de Greerosu, trimite min­gea la­­ marginea careului mare şi... atîta a aşteptat Lică : 0—2. Ştefan Oni­sie intuieşte totuşi pericolul automul­­ţumirii elevilor săi şi încălzeşte un om (Fanea Lazăr) pentru întărirea defen­sivei. Dar Lupulescu­­reduce din han­dicap cu capul (portarul Ştefan atinge mingea pe linia porţii însă nu o re­ţine) şi aşa renasc speranţele în nod. Inepuizabilul Munteanu se duce însă bolid spre o minge şi, dintr-un unghi dificil, atacatul de pe Someş vnserie. Acum însă, totuşi clujenii renunţă la jocul lor combinat­ şi sigur de până atunci, înlocuindu-l cu un joc nervos, cu trageri de timp pentru care echipa primeşte un avertisment colectiv. Stu­denţii Napocăi îşi văd eforturile ame­ninţate (în min. 78 centrează excelent Marica şi înscrie Moldoveanu cu capul) şi chiar zdruncinate de alerta jucători­lor gazdă, care izbutesc egalărea în min. 90. Fan­ra Lazăr îi spune ceva arbitrului în momentul egalării, îl ia de mînecă să-l ducă spre tuşier şi este eliminat. în faza respectivă nu fusese aici o greşeală de arbitraj. Greşise por­tarul şi, în primul rînd, fundaşii. Mircea M. IONESCU . m Pagi­n 3-s CLASAMENTUL ABIA ÎNVAŢĂ SA MEARGĂ începutul unei activităţi (fotbalistice în cazul nostru), presupune o bună doză de neprevăzut, chiar dacă datele (jucători, antrenori etc.) sunt cunoscute de toată lumea. Declaraţiile cu iz psihologic de dinainte, schemele tactice pregătite în taină, schemele acelea ce se vor decisive, rezultatele amicale, ei bine toate acestea îşi pierd importanţa o dată cu primul fluier al arbitrului. Competiţia sportivă îşi are datele şi, mai dure şi mai adevărate şi „un-doi"-ul realizat pe pajiştea de la Buşteni se va repeta acum cu mult mai greu, începutul unui campionat este însoţit mereu de un dulce sentimen­talism, ca începutul unei primăveri, reîntîlnirea spectatorilor cu jucătorii preferăţi este aşteptată cu mijită emoţie şi duioşie. Patimile pentru sport sunt mult­ atenuate, prima etapă nu taie capul nimănui, luftul „incredibil" de la 4 metri acum nu pare a fi o tragedie. Publicul îți iartă mai uşor de data,­cista o înfrîngere sau un punct pierdut acasă, dar cu siguranță își­­va aduce aminte­ de el peste cîteva luni, atunci cînd se trage linia și se fac socotelile. La început, şansele sunt aceleaşi pentru toţi. Toţi pornesc de Ic­dero, nimeni nu-i pe locul ce miroase a B, nimeni nu-i în plasa posibilei campioane. Şi de aceea florile dinaintea primei etape sunt naturale şi fără ţepi perfizi lipiţi sîmbătă noaptea. Rezultatele bombă lipsesc, clasamentul de abia se naşte şi începe să înveţe să meargă. Şi totuşi, primul penalty al campionatului a fost ratat. Tamango cel care l-a respins, salvînd golul sigur, a înca­sat ceva mai tîrziu o boabă copilărească, pe sus acolo unde nimeni nu-l poate întrece. La Iaşi, spectatorii au zîmbit îngăduitori la 0—1 mai crispat la 0—2, iar la 1—3 priveau cu resemnare pe teren şi fix cu resemnare se gîndeau la plănurile de victorie finală ale antrenoru­lui local. Egalitatea de ultim moment a adus linişte şi-n dulcele tirg al leşului. Pentru că după prima etapă, zece echipe se ţin de braţ, sînt egale în clasament pentru o săptămînă. Linişte-i cam peste tot. De fapt emoţiile tuturor încep miercuri la primul trial al selecţionăbililor. Pînă la Helsinki şi pînă la ultimul meci din „europene", cel de la Bucu­reşti, ochii noştri îi privesc mai atent pe ei, pe cei difi­națională. Stadion Municipal : teren buh ; timp frumos : spectatori 7 0—10. Au marcat : SOO (m­in. 6), LUCESCU (min. 31 din 11 m­) şi DORU PO­PESCU (min. 34 şi 68). Raport de şuturi la poartă : 24—21 (pe spaţiul porţii : 11—­20). Raport de cornere : 8—7. C.F.R. : Totoianu 9­ — Cojocaru 8, Şoptereanu 7, Dragomir 6. Renzes 6. Roman 5. M. Bretan 7. S0o 6 (min. 60 P. Gheorghe), strat 5 (min. 46 S. Bretan 5), Vişan 7. Ţegean 7. DINAMO : Andrei 8 . Cheran 7. Nunweiller in 8­ .Stoenescu 7. De­­leanu 6. Sătmăreanu II 8. Mustățea 7. Sălceanu 6. Lucescu 9. Dotai Po­pescu 7. Florian Dumitrescu 7 (min. 72 Haidu). A arbitrat EMIL VLAICULESCU •^■^kk-k’ ajutat, la 'inie de M. Marain­ci­, ti. Cîbtrică (toți din Plo­­ap&n). .­­ .. ... ..... ... f.Trofeul Pelschovschi : 10.­­ La tineret-rezerve : C.F.R. — Di­namo (4—1­­9—0), CLUJ: 22 (prin telefon, de la tri­misul nostru). Așa cum se întîmplă în marea majoritate a cazurilor, respectînd logica raporturilor de forţe, cel­­evident mai puternic a învins pe cel mai slab. Moraliştii au licitat întotdeauna cu plăcere cazurile cînd buturuga mică a răsturnat carul mare, cazuri, care în fotbal r­ămîn adeseori de neu­itat, ieşind proeminent, din tipare. Adevărul este însă că în marea majoritate a situaţiilor carul mare priveşte nepăsător buturuga mică, regulă de la care nu face excepţie nici capriciosul fotbal. Ieri, la Cluj, această diferenţă de condiţie s-a exprimat cu atîta pregnanţă, in­cit spectatorilor le-a fost foarte limpede că favoriţii lor n-au nici o şansă în faţa unui adversar su­perior cu cel puţin o clasă. Deşi s-a prezentat lipsită de in­ternaţionalii Radu Nunweiller (ac­cidentat), Dinu şi Dumitrache (sus­pendaţi), cu o garnitură neavînd omogenitatea necesară şi aplombul zilelor sale faste, echipa campioa­nă a funcţionat, totuşi, ca o ma­şinărie puternică, avînd în Luces­­cu, Nunweiller III, Andrei, D. Po­­pescu, Sătmăreanu II şi FI. Dumi­trescu rotiţele care au înclinat cu uşurinţă balanţa victoriei. Spre bucuria publicului, începu­tul partidei anunţa o surpriză. Ti­miditatea de abordare a jocului de către campioni este sancţionată în min. 6 de golul lui Şoc, care fruc­tifică o pasă inteligentă a funda­şului Şoptereanu, fază la care în­treaga apărare dinamovistă este realmente spectatoare. Cîteva şar­je ale fundaşilor localnici, lansaţi în atac pe partea lui Deleanu, dau senzaţia unei posibile agravări a scorului, dar ofensivele clujene se sting, treptat. Surpriza înregistrată­ pe tabela de marcaj trăieşte doar’ pînă în min. 31, cînd Lucescu exe­cută impecabil un penalty, obţinut, de Nunweiller III, a cărui lovitu­ră de cap a fost deviată cu mina de către Cojocaru în bară: 1—1.‘ Trei minute mai tîrziu, Doru Po-­ pescu şutează sec de la 13 m, în­­vingîndu-1 pe talentatul Totoianu (omul nr. 1 al gazdelor): 1—2. Por­tarul clujean,,care şi-a salvat echi- ' pa de la un altor dublu, are cîteva parade aplaudate la scenă deschi­să. în min. 68, de pildă, respinge de două ori şutul lui FI. Dumi­trescu de­­ la numai 6 m, fiind „executat“ abia de către cea de a treia lovitură trimisă de D. Popes­cu din fața porţii: 1—3. La origi­nea acestei canonade a stat cursa superbă a lui Lucescu, care a traversat toată jumătatea de teren adversă, servindu-și impecabil, „pe­ tavă“ coechipierii. Aceasta a fost simpla istorie a unei partide aproa­pe fără istoric. 11 Marius POPESCU Buturuga mică n-a rezistat... SPERME PE JUMĂTATE ÎMPLINITE Stadion Crişul : caniculă, 35 grade la artileru , teren bun ; spectatori a­­proximativ 15 090. Şuturi pe poartă: 22—9 (pe spațiul porții 10—4). Raport de cornere : 16—2. CRIŞUL : Bologan 8 — Petre Nicolae 7, Lucaci 7, Neşu 7, Balogh 6, Mol­dovan 6,­Dărăban 5 (min. 75 N. Alexandru), Suciu 7, Şchiopu 7, Cociş 5 (min. 68 Arnoţchi 6), Cefan 6. JIUL : Suciu 9 — Al. Georgescu 6 (min. 73 Tonca), Georgievici 8, Stocker 7, M. Popescu 6, Urmeş 8, Dodu 6, Libardi 7, Peronescu 5, Muiţescu 5, Naidin 6 (min. 66 Em. Georgescu). A arbitrat v. TOP AN K­-k'ir-er ■ ajutat la linie de Gh. Vereş şi I. Constan­­tinescu (toţi din Cluj). Trofeul Petschovschi : 9. , La tineret-rezerve : Crişul — Jiul 1—0 (0—0). Şchiopu, care, orice s-ar spune, nu sînt vîrfuri de meserie. Pe fondul acestui sumar tablou tactic, timpul curge nemilos pen­tru tifoşii din tribună, nevoiți să asiste aproape întreaga repriză la un joc cenușiu, fără faze de poar­tă. Abia d­in min. 42, Suciu, noul portar­ al Jiului, este realmente în pericol : Cefan centrează înalt de pe aripa stingă, mingea­­ îl gă­sește pe Gociș, complet nemarcat, la marginea careului mic, dar acesta plasează, cu capul, balo­nul, alături de poartă. La reluare, acţiunile orodene sunt mai decise şi ceva mai clare. Dărăban „cară“ mai puţin ca în prima parte, Moldovan este şi el mai lucid, ambii furnizând celor din linia I ceea ce numim noi cronicarii „iitingi de gol“. Crişul curge năvalnic, golul pluteşte în aer dar, pe intervalul a puţine secunde (min. 54), Suciu va in­terveni salvator, acordînd două cornere. în min. 74, orădenii sunt şi mai aproape de gol. Arnoţchi, de curînd introdus, îşi croieşte drum liber în careul advers, dar efid­e ajunge la 8—10 metri de poartă, şutează destul de stîngaci in ultimul apărător al formaţiei oaspete: mingea revine la Şchio­pu care trimite cu sete în poarta apărată acum de.. Georgevici. Ce n-au adus 74 de minute de joc nu va aduce nici finalul şi ast­fel startul Crişului în divizia A se situează sub ceea ce își pro­puseseră suporterii localnicilor. Oarecum peste plan, acest punct prețios cucerit de fiul care, tre­buie spus, în repriza a doua, n-a șutat­­ decît o singură dată spre poarta­­lui­ Bologan. ^ NICOLAESCU