Sportul, martie 1972 (Anul 28, nr. 6982-7012)

1972-03-27 / nr. 7008

Mr. 7000 DINAMO, ÎNDELUNG INCOMODATĂ DI APRIGA Dilim IEȘEANĂ De ce n-a fost prea bun, prea spectaculos meciul de ieri dintre actualii campioni şi Politehnica Iaşi ? Noi credem că:*, din cauza celor două faze din minutele 8 şi 9, care — interpretate de fiecare e­­chipă în felul său — şi-au pus am­prenta pe toată desfăşurarea ulte­rioară a partidei... Mai intîi, Deleanu a executat o lovitură liberă de la 18 m, ba­lonul a lovit bara, a revenit în Stadionul Dinamo ; timp frumos ; teren bun ; spectatori circă 18 000­­ marcat FL. DUMITRESCU (min. 11). Raportul şuturilor la poartă: 2T—4 (pe spaţiul porţii : 8—1). Ra­port de cornere : 12—4. DINAMO : Constantinescu — Che­­ran, DINU, G. SANDU, DELEANU — Sâlceanu, NUNWEILLER VI — Lu­­cescu, D. Popescu (min. 53 — Do­­brău), DUMITRU II, FI. Dumitrescu. POLITEHNICA : Costaş — Romilă, (min. 72 — Ciubotaru), IANUL, 3TOICESCU, Pal — Alecu, Simionaş — Incze, Cuperman, LUPULESCU, Dănilă (min. 65 — Marica). A arbitrat : I. CIMPEANU (Cluj) ★ ajutat la linie de S. Mureşan (Turda) şi T. Gabos (Cluj). Trofeul Petschovschi : 9. La tineret-rezerve : Dinamo — Politehnica Iaşi 2—0 C2—0). teren la Sâlceanu şi acesta, din po­ziţie excelentă, în mijlocul unei apărări­ parcă paralizată, a ratat ; apoi, după un „un-doi“ cu Dumi­­triu, Radu Nunweiller a rămas sin­gur în careu cu Costaş dar şi el a ratat incredibil . Deşi n-a fost 2-0 cum s-ar fi cuvenit, Dinamo şi-a zis însă (pro­babil) că victoria i se cuvine de drept, că va veni de la sine şi... n-a făcut altceva decit s-o aştepte... În tabăra adversă, aceste două faze - avertisment, care le-au tă­iat ieşenilor respiraţia, au avut darul de a le băga acestora frica în oase şi de a le îngroşa şi mai mult predispoziţia iniţială către defensivă şi antijoc, elemente pe care le-au practicat cu înverşunare pînă cînd s-au convins că „de ce ţi-e­ frică, tot nu scapi“, adică pînă la golul lui Dumitrescu, înscris cu un şut sec din balonul pe care i l-a servit Sâlceanu-Aşadar, un joc aproape în sens unic (revedeţi raportul cornerelor şi al şuturilor la poartă), dominat de incapacitatea dinamoviştilor de a străpunge decisiv o apărare aglo­merată şi de tendinţa Politehnicii de a trage de timp prin faulturi, obstrucţii şi baloane aruncate deli­berat în aur. Nervozitate — logi­că — şi de o parte şi de alta , la bucureşteni, pentru că atacul lor continuă să fie incoer­ent, tributar întîmplări fericite (în ciuda încer­cărilor lui Dumitriu II de a-l mai „lumina“); la oaspeţi, pentru că a­­tacurile adverse în valuri îţi macină nu bam­ai energia fizică ci şi pe cea nervoasă, lucru pentru care Pal şi Alecu văd şi cartonaşele galbene... Doar, după golul primit, Politeh­nica începe să joace mai convins pe atac şi acum partida capătă un plus de interes. Se pare însă că efec­tul schimbării de optică a oaspeţi­lor convine nu numai spectacolului ci şi lui... Dinamo, care accum de­vine realmente periculos. în min. 74, Lucescu a faultat în careu '(ar­bitrul fluieră, dar scoate lovitura la 16 metri !) iar cu trei minute înainte de final, conducătorul jocului nu validează un gol valabil marcat de Lucescu. Dinamo cîștigă astfel meritat dar nu îndeajuns de convingător ca ma­nieră de joc şi — mai ales — după o prestaţie în teren sub nivelul ce­lei din etapa anterioară. Dacă, totuşi, acest meci ne-a fur­nizat şi cîteva satisfacţii, ele se re­feră la forma excelentă a doi din­tre selecţionabili (Dinu şi — mai ales — Deleanu) şi la curajul lui Lupulescu, singurul atacant ieșean care nu s-a închinat mediocrităţii şi abandonului. Radu URZICEANU Angajat excelent, atacantul ploieştean MOLDOVAN pătrunde impetuos în careul rapidist şi va marca unicul gol al meciului Foto: Dragoş NEAGU n victorii minu­t aşteptat a aduce doua puncte mari PLOIEŞTI, 26 (prin telefon, de la trimisul nostru) Ştia un stadion întreg că meciul cu Rapid va fi greu. Ştia acest lu­cru pentru că şi atunci cînd Pe­trolul avea „altă echipă“, meciu­rile cu formaţia din Giuleşti erau dificile. Cu atît mai mult azi, cînd formaţia petrolistă traversează o lungă şi chinuitoare eclipsă de for­mă, întîlnirea căpăta nuanţe şi mai grave pentru localnici. Se pu­nea întrebarea dacă Petrolul va reuşi să înscrie un gol lui Rădu­­canu ? Un gol, doar atît, şi va fi bine. Pe ce ? Pentru că apărarea petrolistă este mai aproape de ceea ce se aşteaptă de la ea. De cinci jocuri, nu apărarea este comparti­mentul care pierde meciurile, ci Stadionul Petrolul , timp excelent: teren satisfăcător : spectatori aproxi­mativ 9 000. A marcat : MOLDO­VAN (mih. 69). Raportul şuturilor la poar­ta : 15—18 (pe spaţiul porţii : 8—5). Raport de cornere : 8—7. PETROLUL : M. IONESCU — N. Ionescu, BADIN, MIERLUŢ, Ciupitu — Iuhasz (min. 83 : Moraru), CRÂN­­GAŞU — Dincuţă, Grozea, MOLDO­VAN, Dobre (min. 85 : Minăstire). RAPID : Râdueanu — Pop, Lu­­pescu MUŞAT, CODREA — M. STE­­LIAN, DUMITRU — Năsturescu, Nea­­gu, Ene (min. 46 , Petrean­u), Co­­dreanu. A arbitrat: C. GUIȚA ***★, a­jutat la linie, bine, de G. Pop și, cu scăpări, de N. Iliescu (toți din Bra­șov). Trofeul Petschovschi : 0. La tineret-rezerve: Petrolul — Rapid 0—0. jocul slab practicat de la mijlo­cași spre atac și, mai ales, acea caracteristică ineficacitate la e­­chipa ploieşteană. Şi întîlnirea cu Rapid a confirmat întru totul a­­ceste previziuni. Petrolul a cucerit două puncte, puncte mari cît roata carului, dar le-a cucerit greu. În acest meci de uzură, apărarea gaz­delor, cu toate necazurile pe care i le-au făcut înaintaşii giuleşteni, s-a descurcat bine. Iar cînd n-a mai putut-o face, şi cînd se părea că este învinsă, a intervenit acest excepţional portar care rămîne­a Ionescu, salvîndu-şi echipa de la goluri ce păreau inevitabile. O sin­gură fază am vrea să amintim : spectatorii şi telespectatorii îşi mai amintesc cum atunci, în minutul 80, cînd Codreanu a reluat de la 7 m mingea centrată de Petreanu, toată lumea a văzut gol şi, în a­­celaşi timp, şansele de victorie ale gazdelor spulberate. Singurul care nu s-a dat bătut a fost. M. Iones­cu, care a reţinut uluitor. Şi por­tarul petrolist s-a mai opus, cu temeritate, golului şi în min. 16, şi în min. 53. La Ploieşti n-a fost un meci mare, un spectacol, cum se spune. De la început, ne-am putut da sea­ma că miza celor două puncte îi apăsa pe localnici. Apărarea juca bine, dar mijlocaşii şi înaintaşii nu legau nici două-trei pase. Atunci, Rapidul a dus „o politică“ de aşteptare, din cînd în cînd a rupt ritmul de joc (graţie superio­rităţii liniei de mijloc) şi a şutat, de la distanţă, 30 de minute. Ra­pid a fost „solistul“ jocului. Abia după aceea, localnicii s-au apro­piat mai insistent de poarta lui Răducanu, dar Grozea şi Dincuţă au ratat în minutele 31, 35 şi 45. După pauză, meciul nu avea să se schimbe ca aspect încă vreo 15—20 de minute. Dar a venit acel minut 69, pe care Petrolul nu-l va uita curînd. A fost o scinteie de fotbal adevărat, o combinaţie Cringaşu - Grozea - Moldovan. Ul­timul s-a desprins de Muşat — Pop, Lupescu şi Codrea au rămas parcă hipnotizaţi — şi l-a învins pe Ră­ducanu, ieşit în­­ întîmpinare. Golul, aşteptat de atitea meciuri, a venit şi avea să aducă cu el două puncte mari. Rapid în ciuda presiunii pe care avea s-o exercite, mai ales în final, nu a reuşit să egaleze deşi, poate, ar fi meritat-o după aspec­tul general al meciului. Constantin ALEXE PESCARU ŞI... DOBRII AU ÎNVINS ECHIPA DIN PITEŞTI . Buni PITEŞTI, 26 (prin telefon, de la tri­misul nostru) Cînd am ajuns sîmbătă seara la Piteşti, am aflat că Dobrin nu va juca. Ceea ce vineri era doar o su­poziţie, devenise între timp o rea­litate : banala întindere de liga­mente de la antrenamentul din ajun dusese la fixarea piciorului sting in ghips şi la trecerea omului nr. 1 al formaţiei pe tuşă. Ne-am întrebat dacă în această situaţie coechipierii cunoscutului internaţio­nal vor rezista. I-am văzut sîm­bătă seara. Toţi ne asigurau că vor căuta să-l suplinească pe Do­brin. Dar simţeam multă îngrijo­rare chiar în cuvintele lor asigu­rătoare. Duminică dimineaţa îi întîlneam într-o plimbare pe bulevardul principal al oraşului pe jucătorii din Braşov. Ştiţi ce ne spuneau cu o notă de uşurare în glas, chiar din prima clipă ? Că Dobrin nu va juca ! Starea de spirit de pe stradă n-a diferit cu nimic de aceea de cîteva ore mai tîrziu, din teren. Gazdele au jucat cu teamă, cu grabă, precipitat şi nervos din pri­mele minute. Parcă voiau să înlă­ture cît mai repede coşmarul unei surprize neplăcute în absenţa co­echipierului lor. Dincolo, braşovenii, parcă inoculaţi cu calm şi tact, executau minut cu minut o lecţie mult învăţată şi repetată. Proca a folosit varianta apărării supranu­­merice, folosind trei halfi de me­serie în linia de mijloc şi pe al patrulea, capabil să joace orice rol, cum ne-am convins şi de data asta (l-am numit pe Pescaru), în cen­trul liniei de atac. Ca alcătuire a „ll“-lui, „formula Dinamo“, dar pe poziţii mult mai retrase, Partida a reprezentat infirmarea speranţelor lui Halagian şi realizarea calcule­lor lui Proca. Pentru că, referin­­du-ne la F. C. Argeş, Marian Po­pescu, dublura lui Dobrin, care tre­buia poate, să joace astăzi meciul vieţii, a fost efectiv un jucător pa­ralizat şi asfixiat de rămînerea in exclusivitate la pupitrul dirijoral al echipei. El n-a dat nici 30 la sută din randamentul mediu al ultime­lor sale apariţii. A fost începutul dereglării mecanismului echipei gazdă, completat de nesincroniza­­rea atacanţilor centrali şi de ezită­rile lui Jercan (reintrat după o lungă absenţă), de a se angaja. Steagul roşu a desfăşurat în pri­ma repriză la jumătate potenţialul acţiunilor sale de atac, iar după pauză a trecut efectiv la jocul pe contraatac. Mizînd pe această sin­gură carte, a reuşit totalmente,­­ pentru că din cele patru acţiuni , purtate în 45 de minute în interio­­­­rul careului de 16 m piteştean, a înscris de două ori, faze realizate exclusiv de imaginaţia şi tehnica rafinatului Pescaru. El a servit mingi-gol lui Zetincă şi, mai apoi, lui Györfi. Aşa s-a scris istoria acestui meci, aşteptat cu o mare nerăbdare şi desfăşurat într-o atmosferă de­ mare derby. Poarte că satisfacţia platonică a celor 20 000 de specta­tori rămîne aceea că favoriţii lor au pierdut fără solistul distribuţiei. Dar tot aşa de adevărat este că oaspeţii se dovedesc a fi aceeaşi echipă serioasă şi de greutate, ca­pabilă să răstoarne calculele hîr­­tiei şi să facă din performera eta­pei trecute o învinsă pe teren pro­priu, la un scor clar. La aplauzele publicului pentru oaspeţii lui, le adăugăm pe ale noastre la adresa acelor spectatori care, cu durerea in suflet, au găsit tăria să dea învingătorului ceea ce era al lui... Eftimid IONESCU Stadionul 1 Mai, timp excelent, teren foarte bun. Spectatori­i 20 000. Au marcat : ZOTINCA (min. 73) şi GYÖRFI (min. 73). Raportul şuturilor la poartă : 14—5 (pe spaţiul porţii : 6—2). Raport de cornere : 9—1. F.C. ARGEŞ: Stan — PIGULEA, C. Olteanu, Vlad. IVAN­­ — Prepurgel, M. Popescu (min. 76 — Emil Dumitru) — DOBRESCU. Frăţilă (min. 76 — Şte­fan Dumitru). Roşu. Jercan. _ STEAGUL ROŞU : ADAMACHE — Ivancescu, JENEI, M. OLTEANU, Rusu — Cadar, BALINT — Zotincă, PESCARU, GHERGHELI, Györfi. A arbitrat C. NICULESCU +****, ajutat foarte bine, la linie de Gh. Retezan şi Em. Martin (toţi din Bucureşti). Trofeul Petsehovschi : 10. La tineret-rezerve : F. C. Argeş — Steagul roşu 3—3 (0—1). ILUZII DE SALVARE CU AUTOGOLURI PETROŞANI, 26 (prin telefon, de la trimisul nostru) Multe vise şi-au făcut feroviarii pentru meciul acesta dificil din Valea Jiului. Dar toate iluziile lor de salvare au pierit sub crestele albe ale Părîngului într-o zi de primăvară, cînd băieţii doctorului Rădulescu au făcut o repriză (a do­ua) excelentă, dar au părăsit are­na trişti, cu toate speranţele pier­dute. Clujenii eşuaseră şi în tur pe Someş, graţie a două autogoluri, şi cine ar mai fi crezut că echipa va fi îngenunchiată, într-unul din ul­timele momente cruciale, tot de un apărător de-al său ? Dar, şi azi clu­jenii şi-au marcat singuri golul în­­frîngerii (şi al ultimelor speranţe!). A înscris ROMAN, cu pieptul, în min­e, la şutul lui Stoian, după un sa­lom al lui Mulţescu, pe stingă, şi golul a zdruncinat serios mora­lul oaspeţilor, care abia în min 20 au reuşit să tragă primul şut pe poartă Debutul acesta neaşteptat amplifică tensiunea şi arbitrul e obligat să împartă trei avertismen­te (S. Bretan, Li­bardi şi Roman, între minutele 19 şi 22). Iar la o asemenea temperatură înaltă se joacă mai puţin fotbal. Clujenii în­scriu în min. 25, dar golul este a­­nulat pe motiv de ofsaid. Şarjele gazdelor din finalul reprizei şi in­tervenţia lui M. Bretan (min. 34) cînd şi-a salvat ca prin minune poarta, anunţă o repriză grea pen­tru clujeni, mai ales că aceştia nu pot opri recitalul lui Mulţescu de­cit trimiţîndu-i cîteva minute pe tuşă. Repriza secundă avea să uimeas­că stadionul şi în primul rînd pe jucătorii Jiului, mulţumiţi parcă prematur de jocul lor. Pentru că in afara marilor ocazii ale lui Sto­ian (min. 50 şi 58), repriza a apar­ţinut clujenilor, dezlănţuiţi in­credibil spre un gol care, cu toate eforturile, nu avea să mai vină. Cel puţin în ultimele 20 de minute, puteai crede că partida se joacă la Cluj­. Feroviarii luaseră cu asalt poarta lui Suciu, dar abilitatea lui O. Ionescu şi a micuţului Petrescu — tăvălit de fiecare dată de Sto­cker şi Tonca (acesta din urmă şi cu Georgevici primesc avertismen­te pentru joc dur în finalul parti­dei) — rămîne fără rezultat. In ultimele zece minute, dr. Rădules­cu joacă Ultima cartei scoate un apărător și introduce un al treilea vîrf. Peste 20 de secunde de la in­trarea sa, Munteanu e la un pas de fericire, însă Suciu intervine... diabolic şi scoate golul cu piciorul. Cum tot el avea să se întindă ca o felină la vinclu, în min. 85, ză­dărnicind şutul lui M. Bretan. Era,­ poate, ultimul şut de speranţă al clujenilor pentru acest campionat... Acum le-a mai rămas iluzia Cu­pei. Miercuri la Hunedoara, în sferturile de finală, tot în faţa Jiului. Mircea M. IONESCU Stadion Jiul ; timp excelent; teren cu foarte puţină iarbă, dar bun de joc • spectatori circa 5 000. A înscris : ROMAN (min. 8 — autogol). Raportul şuturilor la poartă : 16—18 (pe spaţiul porţii : 5—6). Raport de cornere : 4—4. JIUL : SUCIU — Georgescu, GEORGEVICI, Stocker, Tonca — Cotor­­man­ (min. 55 Dodu), Libardi — Urmeş (min. 67 Făgaş), MULŢESCU, STOIAN, Nai­din _ Gacija _ 1JJPU, Dragomir, Panzes (min 80 Munteanu IU. Ro­man — M. bretan, Cojocaru (min. 48 Ţegean) — I. Bretan, Vişan, O. Io­nescu, PETRESCU. . A arbitrat CONSTANTIN DINULESCU *★***, ajutat la tuşă de A. Văduvescu (bine) şi Gh. Vasilescu I (cu greşeli) — toţi din Bucureşti. Trofeul Petschovschi : 8. La tineret-rezerve : Jiul — C.F.R. Clu.1­0—1 (0—0). BUCUREŞTENII N-AU FARUL 1(1) STEAUA 0(0) CONSTANŢA: 26 (prin telefon, de la trimisul nostru) După rezultatele bune obţinute cu trudă, înfrîngerile vin uneori uşor. La München, Steaua a luptat bine, pînă la secătuire Trei zile mai tîrziu, Steaua a venit la Cons­tanţa foarte consumată. Pe undeva înţeleg o asemenea stare de lucruri. O partidă ca cea cu Bayern, trăită intens şi cîteva zile mai înainte, nu doar în cuprinsul duratei ei pro­­priu-zise, înseamnă o cheltuire pro­fundă şi multilaterală. Steaua a încercat să evolueze organizat în meciul cu Faru, dar a manifestat un fel de indiferenţă, survenită din prea puţină energie fizică şi mai ales nervoasă. Farul a repetat şi astăzi comportarea bună din meciul de verificare cu lotul naţional. Dar echipa constănţeană n-a profitat REZISTAT ÎN FAJA OFENSIVEI GAZDELOR atîta cît ar fi trebuit de depresiu­nea adversarului. Gazdele au atacat frecvent de la început şi pînă la sfîrşit şi dacă n-au marcat mai multe goluri, aceasta s-a datorat intervenţiilor portarului Coman, a­­părării aglomerate, prin participa­rea a opt-nouă-zece jucători, pre­cum şi inadvertenţelor survenite în timpul ofensivei, cum ar­ fi unele neglijenţe în realizarea combinaţii­lor şi lipsa de protecţie a balonului în momentele decisive. Constănţe­­nii ameninţă poarta încă din min. 3 (Caraman reia periculos o lovitu­ră de colţ). Goleac şi Tufan aveau să expedieze două şuturi puternice în min. 6 şi 16. Bucureştenii se a­­pără cu supleţe, dar oboseala, pro­babil, îi opreşte să participe în nu­măr suficient şi la acţiunile de atac, care vor fi purtate, cu unele excepţii, doar prin inventivitatea şi ambiţia lui Iordanescu. In prima repriză, vor greşi chiar şi fundaşii Stelei, adică acei oameni remarcaţi în partida de la München. Sma­randache şi Hălmăgeanu aveau să paseze de două ori greşit în careul propriu şi doar o mare şansă a fă­cut ca totul să se termine bine pentru portarul Coman. Golul este realizat în min. 32. Xănase execu­tă o lovitură liberă de pe partea dreaptă, o execută cu un efect ra­finat. mingea avea să-l deruteze pe portarul bucureştean şi să ajungă la fundaşul NISTOR, care a profi­tat de plasamentul aproximativ al celor ce ar fi trebuit să-l suprave­gheze, înscriind printr-o lovitură de cap. La o lovitură liberă, oare­cum similară cu cea a Farului (min. 33), Sătmăreanu l-a deschis pe Cristache şi acesta a executat una dintre puţinele lovituri pericu­loase spre portarul Ştefănescu. Nu vom înşira toate şuturile şi toate ocaziile Farului. Statistica arată că au fost destule, dar majoritatea n-au avut un efect prea mare. Du­pă pauză, modificărie comise în structura celor două echipe nu aveau să schimbe destinul jocului. Ostilităţile au continuat cu intensi­­tate medie, Farul înaintind şi fiind respins frecvent. Steaua nereuşind să străpungă dispozitivul gazdelor, întrecerea a fost sportivă pe toată durata ei şi s-a terminat cu un re­zultat logic şi meritat. Eomuluţ SALASAM Stadion „1 Mai“, timp excelent, teren satisfăcător, spectatori aproximativ 18 000. A Înscris : NISTOR (min. 32). Raportul şuturilor la poartă : 15—4 (pe spa­ţiul porţii : 8—2). Raport de cornere : 11—5. FARUL : Ştefănescu — GHIRCA, ANTONESCU, MAREŞ, Nistor — Tă­­nase, GOLEAC — Ologu, CARAMAN, Tufan (min. 06 Oprea), Turcu (min. 66 Ion Constantinescu). STEAUA : COMAN — SATMAREANU, Smarandache, Hălmăgeanu, Cris­­tache — Negrea, Vigu — Pantea, Tătaru (min. 65 Dumitriu III). IORDANESCU, Ştefănescu (min. 66 Aelenei). A arbitrat V. LIGA *****, ajutat la tuşă de Gh. Ştefănescu şi Ion Ţifrea (toţi din Galaţi). Trofeul Petschovschi . ro. La tineret-rezerve : Farul — Steaua 0—0. Sportul - Pagi­n 3-a DOAR 13 GOLURI ÎN­SCRISE ÎN ETAPA A XVIII-a! VICTORIE NEREPREZENTATIVA ARAD, 26 (prin telefon, de la tri­misul nostru) Fruntaşa clasamentului, U.T.A., a obţinut o victorie dificilă pe ga­zonul propriu în, disputa cu ocu­panta locului 16, Crişul Oradea. Golul izbînzii a venit relativ Stadion U.T.A. ; timp frumos ; te­ren bun , spectatori aproximativ 8 000. A marcat BOTH (min. 58). Ra­portul şuturilor la poarta : 14—11 (pe spaţiul porţii : 4—2). Raport de cornere : io—4. __ U.T.A. : Vidac — BirăU, LERETER, POJONI, Popovici — PETESCU.. Do­­mide (min. 80 Axenter — Sima, Kmn. Broşovschi, Both. CRIŞUL : CATONA I — P. Nico­las, Bule, LUCACI, Catona II — Cociş, DARABAN — Bocşa (min. 75 Moţ), Şchiopu (min. 67 Agud), Ta­­maş, COVALCIC. A arbitrat I. CHILIBAR (Piteşti) + * * ajutat bine la linie de v. Gri­­gorescu şi V. Neacşu (ambii din Plo­ieşti). Trofeul Petschovschi : 8. La tineret-rezerve : U.T.A. — Crişul 3—0 (0—0), tîrziu şi fără să pecetluiască o prăpastie valorică între comba­tante, aşa cum ar lăsa să se crea­dă simpla lectură a clasamentului. Adevărul este că U.T.A. a evoluat azi (n.r. ieri) sub potenţialul ei mediu, fără energie, fără fantezie, fără o idee tactică dominantă. Din maniera obişnuită de exprimare a echipei a rămas doar un cheag format din „veteranii“ Lereter, Pojoni şi Petescu, care au polari­zat mingile şi au creat fazele mai clare din teren. In jurul lor s-au strîns ceilalţi, ca puii de găină lîngă cloşcă, dar aportul lor a fost nebulos, fără personalitate. Prin­­zîndu-şi adversarul într-o zi ne­fastă, Cristil a avut forţa de a construi cîteva atacuri percutante pe fondul unei apărări lucide şi a mai avut şi curajul de a năzui la un rezultat egal. Singurul şut sănătos pe spaţiul porţii lui Catona I s-a consumat în min. 20, cînd Domide a expe­diat balonul cu putere de la 13 m, dar portarul orădean a blocat si­gur, printr-un plonjon lung. Au mai fost şi alte ocazii (min. 11, 20 şi 67), însă Broşovschi, Petescu şi acelaşi Domide n-au avut inspira­ţia cea mai fericită, plasînd min­gea pe lîngă barele porţii, în care cel mai mare dintre fraţii Catona se considera un portar resemnat. In prima repriză, portarul Crişu­­lui a făcut, totuşi, un act de bra­vură, respingînd balonul cu picio­­­­rul la un penalty executat de Bro­şovschi. Evenimentul s-a petrecut în min. 38, dar faza precedentă (duel aerian Lucaci­u Kun, funda­şul Crişului s-a înălţat mai sus şi in cădere şi-a presat adversarul absolut în limitele prescrise de re­gulament) nu reclama o decizie atît de drastică. Arbitrul întîlnirii s-a pripit dictînd 11 m, dar, aşa cum am spus, Catona a avut tăria şi şansa să corecteze această eroa­re. De altfel, arbitrul Chilibar a mai comis şi greşeli mai mici. Fra­pantă mi s-a părut „imparţialita­tea“ sa în distribuirea mustrărilor : excesiv de sever pentru oaspeţi (a fluturat pe sub ochii lor de trei ori cartonaşul galben), surprinză­tor de îngăduitor cu gazdele, că­rora le-a tolerat două gesturi în stare să păteze vestitul fair-play arădean . Sima l-a scuipat pe Ca­tona II, iar Broşovschi l-a faultat pe Cociş violent, fără regrete şi fără justificări. Boţu­ a marcat golul victoriei la o învălmăşeală în careu­l mic. Jucătorii U.T.A.-ei s-au bucurat, desigur, dar manifestarea lor nu a avut destulă convingere- Gîn­­deau probabil, în sinea lor, ceea ce Ilie Hopa, unul dintre conducă­torii secţiei de fotbal, a gîndit la sfîrşitul jocului, bărbăteşte, cu voce tare: „Bine c-am scăpat aşa Ion CUPEN GAZDELE NU SE REGĂSESC, CLUJ, 26 (prin telefon, de la tri­misul nostru) Surprinzător — pentru clujeni, desigur — debut de partidă. Nu trecuseră nici 3 minute de joc şi la prima încercare a oaspeţilor de a se apropia de poarta şepcilor roşii se produce una din acele gafe rare care stupefiază un întreg stadion. Solomon, fundaşul central al clujenilor, intră uşor în posesia balonului, poate degaja fără pro­bleme, dar n-o face, preferind să-l trimită spre Moldovan. Portarul gazdelor ezită cîteva fracţiuni de secundă, suficiente lui Nagy să in­tervină şi să centreze în faţa lor- OASPEŢII CONFIRMĂ­ ţii goale, la Mureşan pentru care golul este o simplă formalitate. E­vident, lovitura primită îi descum­păneşte pentru cîteva minute pe Anca, Adam, Cimpeanu şi comp. Dar, setoşi de victorie (n-au mai cîştigat un meci oficial tocmai de la 8 decembrie 1971), studenţii se lan­sează cu toate forţele spre poarta lui Nagel. Avalanşa lor de atacuri nu îi surprinde însă pe elevii lui Bone care precauţi îşi string rapid rîndurile, baricadîndu-se în preaj­ma propriului careu, de unde Bo- Iani, Hajnal şi Nagy vor destră­ma tot timpul cu calm şi luciditate atacurile gazdelor. Totuşi, spre mijlocul reprizei (min. 24) Uitarea­ I nu este contrat de Czako in supra­­­­faţa de pedeapsă şi arbitrul Ritter nu ezită să acorde penalty, pe care Adam îl transformă impecabil. Era de aşteptat ca din acest moment Universitatea să se deslănţuie, să evolueze din ce în ce mai bine, pen­tru a-şi apropia victoria după care tinteşte de atîta amar de vreme. Este foarte adevărat, ea va ataca mai mult, numai că acţiunile ei o­­fensive nu vor avea acel grad de periculozitate care să clatine masi­va apărare a mureşenilor. Clujenii Stadion Municipal , timp însorit: teren bun ; spectatori aproximativ 20 000 Au marcat : ADAM (min. 24 — din 11 m) pentru „U“ : MUREŞAN (min. 3) şi VARADI (min. 66), pen­tru A.S.A. Raportul şuturilor la poar­tă : 19—11 (pe spaţiul porţii : 7—1). Raport de cornere : 9—3. „U“ CLUJ : Moldovan — MIHAILA, Pexa, Solomon. CIMPEANU — Anca. Fanea (min. 62 Iordache) — Uiforea­­nu, Barbu (min. 46 MUREŞAN), A­­DAM, Lică. A.S.A. : Nagel — Szölesi, BÖLÖNI, Ispir, CZAKO — Naghi, HAJNAL - Varadi, MUREŞAN, Fazekas Lucaci A arbitrat IOSIF RITTER ****, ajutat la linie de Jalin Boroş şi Şte­fan Birăescu (toţi din Timişoara)» Trofeul Petschovschi . ro. La tineret-rezerve : „U“ Cluj — A.S.A. 6—0. vor să facă totul cit mai repede şi cît mai bine. Greşesc însă copi­lăreşte pînă şi cele mai simple pase, Anca şi Lică joacă dezordo­nat. Barbu foarte lent, iar Uifărea­­nu precaut. Nici schimbările surve­nite în linia de atac nu au darul de a-i mări forţa de şoc, cu toate că Adam manifestă o bună dispo­ziţie. încă de la începutul reprizei se­cunde, mureşenii simt că‘pot rea­liza la Cluj mai mult decît un scor egal şi nu vor neglija nici un mo­ment apărarea dar, în acelaşi timp, vor şarja des şi eficace pe contra­­atac, la fiecare dintre incursiunile lor, apărarea gazdelor fiind surprin­sa pe picior greşit La un astfel de contraatac fulgerător, Varadi mar­chează golul victoriei printr-un şut puternic, tras de la circa 18—20 me­tri, în traiectoria ei spre poartă, mingea l-a lovit însă şi pe Solo­mon, derutîndu-l pe­­Moldovan. Din acest moment şi, pînă la sfîrşitul meciului, cu toate eforturile lui Cimpeanu, Adam, şi Mureşan (clu­jeanul) de a schimba cursul jocu­lui, clujenii nu vor mai putea să facă nimic altceva decît să stăvi­lească ambiţiile oaspeţilor de a mări avantajul de pe tabelă de marcaj. Mureşenii se află pe punc­tul de a înscrie şi al treilea gol» min. 82, d­r.­ Nagy ezită să şuteze dintr-o poziţie excelentă. Univ. CRAIOVA 3(0) S­C. BACĂU 0(0) UN GOL NEVALABIL DESCHIDE SUITA... Stadion Central : teren bun ; timp frumos ; spectatori : 25 000. Au mar­cat : PIRVU (min. 52), OBLEMENCO (min. 83) şi MARCU (min. 89). Raportul sulurilor la poartă : 10—9 (pe spaţiul porţii : 8—3). Raport de cornere : 8—0. UNIV. CRAIOVA : Papuc — Velea, DESELNICU. Someş. Ciocîrlan (min. 27 Biilan) — STRIMBEANU. Donose — TARALUNGA. Pirvu. Oblemen­­co. MARCU. SPORT CLUB BACAU : Ghiţă (min. 46 CIZIC) — MIOC. CATARGIU, Doboş, Kiss — Si­ăuceanu. Hriţeu (min. 66 Pană) — Dembrovschi. Vâtaru, Bugiubei. Sorin Avram. A arbitrat IO­AN RUS ****, ajutat la linie de I. Soos şi P. Vamoş (toţi din Tg. Mureş). Trofeul Petschovschi : 9. La tineret-rezerve : Univ. Craiova — S. C. Bacău 2—1 (0—1). CRAIOVA: 26 (prin telefon, de la trimisul nostru) Luîndu-şi toate măsurile de pre­cauţie, băcăuanii au prezentat la Craiova o formaţie care prin aşe­zarea ei în teren a căutat, în prin­cipal, să dea o mai mare siguranţă sistemului defensiv. Astfel, l-au acreditat pe Sm­ăuceanu cu sarcina de a acoperi zona fundaşilor cen­trali, el avînd, totodată, în funcţie de cerinţele jocului, obligaţia să iasă treptat din dispozitiv, în spri­jinul partenerilor din atac, în ve­derea creării unei superiorităţi nu­merice. Tactica oaspeţilor s-a ară­tat bine aleasă. Gazdele nu-şi găsesc cadenţa, cu toată insistenţa mijlocaşilor Strîm­­beanu şi Donose, care îl caută în permanenţă pe Marcu în speranţa valorificării vitezei extremei stingă, în min. 5. Marcu este pe punctul de a deschide scorul, dar şutul lui ocoleşte poarta apărată de Ghiţă. în continuare, asistăm la un joc purtat mai mult la mijlocul terenu­lui, presărat cu numeroase infrac­ţiuni, sancţionate prompt de arbi­tru. La un contraatac iniţiat pe partea dreaptă, Mioc (min. 19), centrează cu efect, dar Dembrov­schi trimite imprecis cu capul. Se­­sizînd manevra băcăuanilor — de lansare a fundaşului Mioc pe con­traatac — antrenorul Cernăianu îl introduce în teren pe Bîtlan în lo­cul fundaşului Ciocîrlan. Al cinci­lea corner al craiovenilor (min. 24), executat de Ţarălungă, dă emo­ţii lui Ghiţă, mingea reluată cu capul de Oblemenco ştergînd bara transversală. Minutele se scurg în defavoarea gazdelor, care nu reu­şesc să-şi creeze situaţii clare de finalizare. Totuşi, în min. 34, Marcu şutează fulgerător din întoarcere şi mingea trece ca un bolid peste bară. în finalul reprizei, Ghiţă se remarcă boxînd mingea deasupra capului lui Oblemenco şi Donose. La reluare, oaspeţii par mai de­cişi, se află mai des în ofensivă, dar în plină dominare, avea să fie scris deznodămîntul partidei : era min. 52, cînd Ţarălungă a pătruns în careu, a fost contrat de Catar­­giu şi Doboş, dar a rămas, totuşi, în posesia mingii pe care a trans­mis-o spre dreapta, la Pirvu, aflat într-o clară poziţie de ofsaid (ne­­semnalizată de ruşierul I. Soos) şi craiovenii deschid scorul­ gol a­­cordat de I. Rus cu toate protes­tele cîtorva jucători de la Sport Club Bacău. Din acest moment, oaspeţii cedează terenul, iniţiativa trecînd aproape total de partea stu­denţilor. Cizic are cîteva interven­ţii salutare, dar este din nou învins (min 83) la o gafă a fundaşului Doboş, care a trimis încet o minge spre propria-i poartă, minge inter­ceptată de Oblemenco şi trimisă cu sete in plasă. Ultimul gol este sem­nat de Marcu (min. 89), după o cursă pe diagonala terenului, ur­mată de un reuşit un­ doi cu Ţară­lungă şi finalizată în urma unei execuţii de fineţe. Astfel, craiovenii îşi iau revanşa cu acelaşi scor cu care fuseseră învinşi în tur la Bacău, într-o par­tidă presărată cu puţine momente de fotbal spectacular, dar cu multe întreruperi de joc, Catargiu şi So­meş fiind avertizaţi pentru două placaje ca la rugby. Gheorghe NERTEA