Sportul, aprilie 1972 (Anul 28, nr. 7013-7042)

1972-04-13 / nr. 7025

Univ.CRAIOVAZfl) DINAMO 1(0) CRAIOVA, 12 (prin telefon, de la trimisul nostru). E uimitor cită lume poate aduce fotbalul la Craiova. In timp ce la Bucureşti, un meci internaţional cu echipa Franţei (e drept televizat) nu găseşte decit 25 000 de interesaţi, la Craiova 10 000 de oameni se îndeasă într-un stadion de 30 000 de locuri, la un meci, e adevărat, cu Dinamo, cînd, totuşi,­­­ ambele echipe nu se găsesc într-o conjunctură prea fa­vorabilă. Partida avea să înceapă lejer, cu acţiuni largi, calme, studiate, ca nişte gesturi retorice. In prima ju­mătate de oră mai nimic, în afara citorva pase frumoase şi a unei fente de-a dreptul extraordinare pe care Pîrvu i-o face lui Dinu. Cu distanţe mari intre linii, echipele sint dispuse frumos, dar nimeni nu aprinde scîn­­teia. Ea avea să ţîşnească abia în min. 29, cînd Ivan aruncă o minge în adîncime spre Marcu, singurul său coechipier avansat. Patru fundaşi di­­namovişti, plasaţi defectuos şi fără reacţie, se văd depăşiţi de minge şi de Marcu, strecurat printre ei. Cra­­ioveanul aruncă mingea peste Cons­­tantinescu, ieşit să micşoreze unghiul. Mingea va cădea însă peste bară. Cîteva secunde mai tîrziu, o nouă fază fierbinte, terminată cu un corner acordat de către Dinu. Oaspeţii ne par handicapaţi de o aşezare, credem noi, defectuoasă. Ei şi-au asigurat apărarea cu 4 fun­daşi şi cu Dinu circulînd peste tot. La mijloc, Sălceanu şi Radu Nunweiller, iar cei trei din faţă, în loc să stea (măcar unul sau doi) înfipţi în ultima linie de apărare adversă, aveau să se mişte aproape tot timpul la o mare distanţă de apărătorii craioveni, pe poziţii re­trase, negîndu-şi singuri şansele de contraatac în faţa unei echipe cu destule fisuri, dacă ar fi știut să te descopere. In ultimele minute dinaintea pa­uzei, craiovenii au şanse, dar Marcu, Ţarălungă şi Deselnicu ra­tează, iar Constantinescu aruncă în corner o minge primejdioasă, ex­pediată de Oblemenco. Dar repriza avea să nu se încheie cu un scor alb. Chiar în min. 45, Oblemenco urmăreşte o minge pe stînga, se apropie de poartă, trage din unghi, Constantinescu nu reţine, iar Ivan înscrie, fiindcă se afla în imediata lui apropiere : 1—0. Repriza secundă e mai aprigă. Datorită elanului tuturor, exprimat, printre altele, şi prin cursele lui Ţarălungă şi prin cele cîteva mo­mente de explozie ale lui Lucescu. Porţile sînt acum mai ameninţate, chiar şi de către fundaşi, Bîtlan, de pildă, şi Dinu, servit excelent de Lucescu. Dar el va rata această mare ocazie, fiindcă ştie multe, dar să tragă la poartă nu ştie (a mai irosit un moment favorabil în min. 71) O vreme, Dinamo avansează cu toată echipa spre careul lui Papuc, dar nu reuşeşte să desfacă o apă­rare din ce în ce mai aspră. Se fac schimbări. Nicuşor e obligat să înlocuiască doi internaţionali, care par intoxicaţi cu fotbal. Jocul decurge echilibrat cînd, în min. 71, craiovenii obţin un nou corner. Execută Neagu, Pîrvu reia în gol, deoarece fundaşii bucureş­­teni s-au ocupat în faza aceea doar de Oblemenco. Pe teren Încep şi­cane între jucători, gazdele fiind cele mai productive la acest capi­tol. Trag de timp într-o manieră pe­­cît de naivă, pe atît de nespor­tivă. In acest fel, superioritatea lor generală, care le adusese la 2—0, se dizolvă. In final, Dinamo ajunge la cîrma partidei. în min. 82 Sălceanu ra­tează, dar cinci minute mai tîrziu Dumitriu II, cel mai bun, mai lu­cid și mai activ dintre înaintaşii bucureşteni, reduce scorul, şutind, formidabil de la aproximativ 25 m. Partida se încheie cu o secvenţă de suspense, Deleanu expediind în bară o lovitură liberă chiar în min. 90. Romulus BALABAN IN VEDETĂ­­NU ECHIPELE, CI PUBLICUL Stadion Central , timp excelent , teren tare, cu denivelări ; spectatori — aproximativ 40 000. Au Înscris IVAN (min. 45), PÎRVU (min. 75) şi, respectiv DUMITRIU­­ (min. 87). Raport de şuturi la poartă : 12—5 (pe spaţiul porţii : 4—3). Raport de camere : 12—5. UNIVERSITATEA CRAIOVA : Papuc — Biti­an, VESELNICU Someş, Velea — STRIMBEANU (min. 82 Donose), Ivan — Țarălungă (min. 72 Neagu), PÎRVU­, Oblemenco, Marcu. DINAMO : Constantinescu — Cheran, Sandu Gabriel, Dinu DELEANU — Dobrău, Nunweiller VI (min. 72 Mustețea) — SALCEANU, DUMITRIU II, St. Dumitrescu, Lucescu (min. 72 Doru Popescu). A arbitrat V. TOPAN ***■*★, ajutat la linie de I. Constantinescu şi A. Pop (toţi din Cluj). Trofeul Petschovschi : 10. La tineret-rezerve : Universitatea Craiova — Dinamo 1—1 (0—0). Mai uşor decit se aşteptau giuleştenii... Stadionul „23 August“ , timp fru­mos, cald ; teren foarte bun : spec­tatori — circa 6 000. Au marcat : MARIN STELIAN (min. 8), ŞOO (min. 12) DUMITRU (min. 37) şi MARIN STELIAN (min. 50). Raportul şutu­rilor la poartă : 22—16 (pe spaţiul porţii : 12—5). Raport de cornere : 8—5 (4—2). RAPID : RADUCANU — POP, LU­­PESCU, Musat, Codrea — Dinu, DU­MITRU — PETREANU (min. 77 N­is­­turescu), MARIN STELIAN, Neagu (min. 77 Petreanu), Angelescu (min. 82 . Codreanu). C.F.R. : GADJA — Lupu (min. 85 Visan), DRAGOMIR, Penzes, Roman — M. Bretan COJOCARU — S. BRE­­TAN, SOO, O. Ion­escu, Petrescu (min. 72 Ţegean). A arbitrat GRIGORE BIRSAN (Ga­laţi) ★ ajutat la linie de Ion J­frea şi Teodor Trofin (ambii din Galaţi). Trofeul Petschovschi : 8. La tineret-rezerve : Rapid — C.E.R. 4—1 (2—0). Mărturisim sincer că ne aşteptam dacă nu la o întîlnire de o fac­tură tehnică mai ridicată (la care Rapidul putea contribui în primul rînd), măcar la un joc mai strîns, mai dinamic, mai „fierbinte" (gln­­dindu-ne la riposta C.F.R.-ului în meciul cu Dinamo). De altfel, se întîlneau două echipe vecine în clasament: una care, surprinzător, alunecase spre zona periculoasă a „lanternei roşii“ şi trebuia să-şi spună cuvîntul cel puţin în amin­tirea veleităţilor afirmate la în­ceput de sezon, alta, veche chi­riaşă a aceleiaşi zone, dar care a şarjat puternic în acest retur Meciul de ieri de pe stadionul „23­­August“ (de ce acest stadion şi nu „Republicii“, mai la îndemîna spec­tatorilor?...) n-a purtat însă am­prenta poziţiei echipelor în cla­sament Rapid s-a desprins de e­­chipa clujeană mai uşor decît se aştepta, făcînd o partidă mai bună decît precedentele. In schimb, riposta feroviarilor clujeni n-a mai fost aceeaşi din întîlnirea cu Di­namo. Oaspeţii au fost extrem de vulnerabili în apărare, tocmai în compartimentul pe care contau de fapt, iar acţiunile ofensive s-au dovedit anemice, fără cursivitate şi putere de pătrundere­ Giuleştenii s-au impus de la în­ceput prin atacuri viguroase şi, după o ocazie ratată în min. 5, au deschis scorul în min. 8, prin Ma­rin Stelian (care avea să fie cel mai bun atacant), după o acţiu­ne frumoasă, avantajată şi de miş­carea strategică a lui Neagu. O neatenţie a apărării, însă, şi clujenii au egalat patru minute mai tîrziu prin Soc, cu un şut „cu pămint". Rapid domină terenul, Dumitru lansează multe atacuri, Gadja sal­vează in picioarele lui Neagu (min. 27) un gol cr­e părea iminent, a­­poi intervine şi la Marin Stelian (min. 31). Angelescu iroseşte şi el o ocazie (min. 32 Gadja era ieșit din poartă), dar în min. 37 tabela de marcaj arată 2—1 pentru Ra­pid. Dumitru transformă impeca­bil o lovitură liberă de la circa 20 m. În ultimele minute însă, un contraatac, reușit de data asta, al C.F.R.-ului era cît pe-aici să adu­că egalarea. Răducanu a respins șutul lui S. Bretan, scăpat singur, iar Petrescu a reluat peste poarta goală! După pauză, bucureştenii continuă să aibă iniţiativa, majo­rează de altfel scorul in min. 50 (centrare ideală Petreanu, reluare cu capul de către Marin Stelian) şi ratează o nouă ocazie în min. 59 (Neagu)­ Clujenii îşi revin, e­­chilibrează jocul, au şi ei o oca­zie, dar Răducanu respinge în cor­ner şutul lui Petrescu (min. 59)­­Jocul pare mai vioi şi situaţiile de gol alternează la cele două porţi (Pop min. 63, Ionescu min. 66, Ma­rin Stelian min. 68, Neagu min. 69, Neagu min. 72). Cele mai mari însă aveau să le irosească S. Bre­tan (min. 82) și O. Ionescu (min. 87, la o minge dată „acasă“ de Lu­­pescu). Astfel că scorul fixat în min. 50 a rămas nemodificat. Petre GATU PITEŞTI, 12 (prin telefon, de la Trimisul nostru). Cită diferenţă între recenta parti­dă amicală dintre reprezentativele României şi Franţei şi acest atît de îndîrjit meci de campionat, în care combatanţii au depus atîta ardoare, mai ales după pauză, pentru culori­le cluburilor lor, pentru victorie. Dacă prima repriză s-a caracteri­zat în general printr-un joc moale, mai mult la mijlocul terenului, cu rare ţîşniri spre Coman sau Stan, în care mingea era jucată minute în şir în apropierea liniei de cen­tru, cea de a doua, şi în special după ce Steaua a egalat în urma acelui atît de discutat 11 m, s-a disputat într-un ritm îndrăcit De la bun început s-a văzut că Steaua a venit la Piteşti cu inten­ţia de a obţine cel puţin un punct. Mai ales din aşezarea şi sarcinile jucătorilor, s-au întrevăzut inten­ţiile bucureştenilor. In schimb, F.C. Argeş, aliniindu-l şi pe Dobrin în linia de atac, a căutat tot timpul străpungereea defensivei — bine pusă la punct — a militarilor „De­carul" pîteştenilor nu a fost însă la înălţimea reputaţiei sale şi asta da­torită accidentului suferit în pre­ziua partidei cu Steagul roşu, şi de pe urma căruia încă nu s-a re­făcut deplin. Fotbaliştii de la Steaua, foarte drastici în aplicarea tacticii ce le-a fost cerută de antrenori, aplicînd un foarte strict marcaj la om, i-a de­ranjat vizibil pe piteşteni. In pri­ma repriză, de pildă, între minutele 18 şi 33, echipierii argeşeni nu au intrat în careul Stelei ! Dar după numai 3 minute, o fază de atac prelungită, în care mingea a mers pe traseul Radu — Pigulea — Fră­ţil­ă — M. Popescu — Dobrin — Radu, ultimul se află în poziţie bună de şut, Goman iese neinspirat, Cristache alunecă şi mingea zboa­ră peste fundaşul Stelei în poarta goală I­I—0. A fost o fază de excep­ţie, pentru că, datorită apărării ermetice a militarilor, F.O. Argeş ataca poziţional, întocmai ca la baschet La reluare, jocul e mai animat şi se îndîrjeşte de-a binelea din min. 57, cînd arbitrul sancţionează un henţ, neintenţionat după păre­rea noastră, în careu. Au loc mo­mente penibile de tîrguială ale pi­­teştenilor cu conducătorul jocului, care este chiar îmbrîncit. Arbitrul Rainea are intenţia să acorde cele trei minute pentru calmarea spiri­telor (în caz contrar — oprirea jo­cului) dar renunţă... în două rîn­duri. După 3 minute şi mai bine de întrerupere, lovitura este executată şi Tătaru egalează. Deasupra sta­dionului este un vuiet ca de ura­gan. Noroc că la puţine minute după reluarea jocului, F.C. Argeş, în urma unei lovituri libere exe­cutate de Prepurgel, ia din nou conducerea şi nu o va mai pierde pînă la fluierul final. A fost un gol frumos, lucrat cu fineţe de’ Frăţi­­lă (care l-a deposedat pe Hălmă­­geanu) şi splendid realizat de Roşu. Jocul este la fel de dîrz pînă în final. Cei care acum se dovedesc superiori sînt albi-violeţii. Marian Popescu se dovedeşte posesorul unui şut foarte puternic şi-l pune la încercare pe Haidu, înlocuitorul lui Coman, iar Roşu (min. 78) este gata-gata să urce scorul la 3—1, dar Haidu apără. Partida se încheie fără cele 3 mi­nute de prelungiri care se impu­neau... Mircea TUDORAN o partidă Îndrăcită şi din penalty discutabil Stadionul „1 Mal” , timp foarte frumos. Însorit ; teren bun ; spectatori — aproximativ 20 000. Au marcat: RADU (min. 36), TĂTARU (min. 57 din penalty) şi ROŞU (min. 64). Raportul şuturilor la poartă : 16—10 (pe spaţiul porţii : 8—4). Raport de cornere : 3—6. F. C. ARGEȘ : STAN — PIGULEA, Olteanu. Vlad. Ivan — PREPUR­­GEL. M. Popescu — RADU, Dobrin (min. 53 ROȘU), Frătita (min. 74 Ciolan), Jercan. STEAUA : Coman (min. 69 Haidu) — SATMAREANU, SMARANDA­­CHE, Hălmăgeanu, Cristache — Negrea. Vigu — PANTEA, Tătaru. IORDA­­NESCU, Năstase (min. 46 Vlad). . Arbitru] NICOLAE RAINEA (Bîrlad) ***, de multe ori In discordanţa cu tusierii Em. Paunescu (Vaslui) si I. Ciolan (Iaşi). Trofeul Petschovsehi : 8. La tineret-rezerve : 1—1 (0—0). PROFITÂND DE EŞECUL BRAŞOVENILOR, U.T. A. S-A DISTANŢAT LA 4 PUNCTE MULTE ȘI FRUMOASE GOLURI LA ARAD, UNDE LIDERUL ESTE IREZISTIBIL ARAD, 12 (prin telefon, de la tri­misul nostru). Cînd, în min. 11, tabela de mar­caj arăta 2—0 în favoarea lideru­lui, un întreg stadion spera, pe drept cuvînt, că la Arad se va în­registra scorul etapei. De unde pînă în acel moment apărarea oaspeţilor, descumpănită, făcea eforturi în­semnate pentru a stăvili „furia1­ ofensivă a atacanţilor de la U.T.A., echipa­­ din Valea Jiului s-a trezit deodată la realitate, a ieşit orga­nizat din defensivă, printr-o remar­cabilă circulaţie a mingii, datorită „trio“-ului Libardi — Dodu — Ur­­meş. Acestora li s-a adăugat şi aportul lui Mulţescu, jucător de fineţe, deosebit de clarvăzător în pregătirea atacurilor. Maniera de joc a oaspeţilor, laborioasă în zona pregătitoare, dar mai puţin con­vingătoare la finalizare, nu a reuşit să menţină echilibrul de forţe decit pînă la pauză. Apoi, jucătorii echi­pei din Valea­ Jiului s-au stins treptat, iar iniţiativa a trecut de partea arădenilor. Prima acţiune a gazdelor, iniţia­tă în min. 1 de Petescu, este stopată de Stocker, care izbuteşte să trimită în ultimă instanţă mingea în cor­ner. „Capul“ lui Domide din min. 5, cînd mingea a trecut razant cu ba­ra transversală, avea să fie şi pre­ludiul deschiderii scorului, amînat cu cinci minute mai tîrziu . Sima pătrunde spre interiorul terenului, şutează sec, cu stîngul, de la 18 m, la semiînălţime, în colţul scurt, făcînd inutilă extensia lui Suciu. Abia repusă în joc, mingea este preluată de Broşovschi (min. 11), care îl găseşte cu o pasă precisă pe Kun, demarcat pe stînga. Cel mai periculos atacant al U.T.A.-ei pătrunde în careu, îl fentează pe Stocker şi fundaşului petroşănean nu-i mai rămîne decît să-l „cosea­scă“. Penalty clar, transformat cu siguranţă de Domide. Mulţumiţi de un atît de rapid deznodămînt, arădenii au o perioa­dă de relaxare, în care oaspeţii, aşa cum arătam la începutul aces­tor rînduri, controlează jocul şi se apropie tot mai insistent de poarta lui Vidac. După ce Dodu trimite un șut fulgerător pe lîngă bară in min. 18, Libardi reduce din handi­cap. Urmes fusese faultat de Lere­­ter, tot el a executat scurt lovitura liberă la Libardi, care a trimis un șut năpraznic în bara transversală, de unde mingea a ricoșat în plasă. La reluare, oaspeţii au o zvîcnire prin Mulţescu, şutul plasat al aces­tuia fiind reţinut cu dificultate de Vidac. După această fază, jucătorii de la U.T.A. devin mai decişi şi mai dinamici, preluînd iarăşi frînele jocului. In min. 50, Sima, care s-a întrecut pe sine în această partidă, pătrunde în careu, reluînd în gol — din plonjon — cu capul, o pasă laterală, după care, accidentat, pă­răseşte terenul. Axente îi ia locul, U.T.A. îşi menţine şi în această formulă un ritm de joc alert. Sco­rul este pecetluit, în min. 78, de bun, în urma unui reuşit „1—2“ cu Axente. Gheorghe NERTEA Stadion U.T.A. ; teren bun ; timp frumos ; spectatori — circa 8 000. Au inscris SIMA (min. 10 şi 50), DOMIDE (min. 11 din penalty), KUN­A (min. 78) şi, respectiv, LIBARDI (min. 13). Raportul şuturilor la poartă : 20—12 (pe spaţiul porţii 12—7). Raport de cornere : 10—5. U.T.A. : Vidac — BIRAU, LERETER, Pojoni, Popovici — Domide. Pe­tescu — SIMA (min. 54 AXENTE), Brosovschi (min. 73 Calinin), KUN II, Both. JIUL: Suciu — GEORGESCU, Georgevici. STOCKER, Tonca — Libardi, Dodu (min. 55 Naidin) — URMEŞ, Cotormani. MULŢESCU, Făgaş. A arbitrat VICTOR PADUREANU ★★★★★, ajutat la linie de Gh. Re­­tezan şi Gh. Nicolae (toţi din Bucureşti). Trofeul Petschovschi : 9. La tineret-rezerve : U.T.A. — Jiul 5—0 (2—0). Stadionul Petrolul ; teren foarte bun ; timp frumos ; spectatori — a­­proximativ 20 900. Raportul şuturilor la poartă : 14—B (pe spaţiul porţii : 1—1). Raportul de cornere : 10—1. PETROLUL : M. Ionescu — N. IONESCU, Bădin, Or­agaşu, CIUPITU — IUHASZ, Moraru (min. 73 Taporea) — Dincuţă, Grozea (min. 83 Florea II), Moldovan, DOBRE. POLITEHNICA : Costaş — Romilă I, ALECU, STOICESCU, Pall — RO­­MILA II, SIMIONAŞ — Incze IV, Cuperman, Lupulescu, Dănila (min. 65 Ciu­­botaru, min. 84 Sofian). A arbitrat C. DINULESCU ***★*, ajutat la linie de I. Gheorghiţă şi D. Gheţu, toţi din Bucureşti. „Trofeul Petschovschi“ : 8. La tineret-rezerve : Petrolul — Politehnica 7—0 (4—0). PLOIEŞTI, 12 (prin telefon, de la trimisul nostru). Atmosferă de meci mare la Plo­ieşti. Un stadion arhiplin, cu apro­ximativ 20 000 de spectatori, un adevărat record pentru această zi de lucru. Deci, reţeta casei a fost realizată. Dar, desfăşurarea partidei nu avea să răspundă acestei pre­zenţe a publicului. După primele 45 de minute de joc, nu am putut re­ţine nimic bun din ceea ce obiş­nuim să numim repertoriu fotba­listic. Am crezut că după acea ta­tonare inerentă oricărui început de partidă, echipele vor „ieşi la joc“. N-a fost însă aşa. În continuare, totul a purtat amprenta, întîmplării. Pase greşite, lipsă de angajament, vociferări nemotivate,­­ obstrucţii şi faulturi de o parte şi de alta Am avut impresia că jucătorii vor cu tot dinadinsul să facă viaţă grea arbitrului Dinulescu, care a sancţio­nat orice abatere, în ciuda protes­telor nejustificate ale multor spec­tatori. Conducătorul jocului a dic­tat, pe parcursul celor 90 de minu­te, nu mai puţin de cinci avertis­mente a lui Dobre, N. Ionescu, Si­­miod­aş, Lupulescu şi Ciubotaru. La,reluare, gazdele, după muştru­­luiala de la cabine, au ordonat în­tr-o oarecare măsură jocul, dar nu­mai pentru circa 10 minute, timp în care şi-au creat cîteva situaţii de gol, ratate însă cu uşurinţă. A­­cum, ploieştenii, e drept, au domi­nat cu autoritate, dar steril, fără acea claritate care ridică gradul de periculozitate al acţiunilor ofen­sive iniţiate. Acesta este şi motivul pentru care portarul Costaş n-a a­­vut mari probleme de rezolvat. Dacă judecăm partida după oca­ziile de gol, balanţa înclină, fireşte, net spre formaţia locală. Dar cine sînt vinovaţii acestui 0-0, dacă nu jucătorii din linia ofensivă, care n-au reuşit să puncteze decisiv a­­tunci cînd au avut prilejul, trimi­­ţînd baloanele cu mult în afara porţii apărată de Costaş ? Aşa se face că la sfîrşitul partidei, un spec­tator remarca cu amărăciune ! „Ca­deţ­ii au înscris nu mai puţin de şapte goluri şi iată, la echipa in­­u­i nu s-a găsit un jucător care să marcheze măcar unul singur". A­vea dreptate. In concluzie, am asistat pe sta­dionul din Ploieşti la o partidă insipidă, care pînă In cele din urmă a redus la tăcere pînă şi pe cei mai înflăcăraţi suporteri ai petroliştilor. Ieşenii şi-au atins scopul propus, scoţînd, la Ploieşti, marele punct visat. Şi succesul lor se datoreşte îndeosebi apărării calme şi orga­nizate, din rîndul căreia s-au deta­şat tocmai foştii ploieşteni, Stoices­cu şi Alecu. Adică tocmai acei ju­cători de care Ilie Oană se temea înainte de meci că se vor opune cu cea mai mare ambiţie intenţiilor o­­fensive ale echipei sale. Stelian TRANDAFIRESCU PARADA CARTONAŞELOR GALBENE! Secvenţă din partida de la Ploieşti. In faţa porţii lui Costaş, fundaşul central ieşean, Stoicescu respinge un atac petrolist. Foto­­­S. BAKCSY LOTUL UNGARIEI PENTRU MECIUL CU ROMÂNIA Antrenorul echipei de fotbal a Ungariei, Rudolf Illovszky, a selecţionat 15 jucători în vederea partidelor Internaţionale pe care echipa maghiară le va susţine cu formaţiile ROMÂNIEI, MALTEI şi SUEDIEI. Din lot fac parte ■ Rothermel — Pancsics, Fabian, Kovács, Bálint — Szű­cs, I. Juhász, Vidáts, Szőke — Bene, Fazekas, Branikovits, Albert, Dunai II, Zambo. Din lot lipseşte, deocamdată, portarul de rezervă. El va fi ales intre Géczi sau Bicskei, în prezent, ambii accidentaţi. In cazul cînd nici unul dintre ei nu se va restabili, Illovszky va selecționa alt portar. AU FOST ALCĂTUITE SERIILE C.E. (tineret) României face parte din grupa a 4-a împreună cu selecţionatele R. D. Germane şi Albaniei. La întreceri vor lua parte echipe din 20 de ţări. • In meci amical de fotbal, ieri la Salonic , Grecia —, Spania 0—0. Comisia de organizare a campio­natului european de fotbal (jucători pînă la 23 de ani), întrunită la Praga, a alcătuit grupele preliminare ale viitoarei ediţii a competiţiei. Echipa FARUL 1(0) S.C. BACAU 1(0) CONSTANŢA, 12 (prin telefon, de la trimisul nostru). Risipă de energie, puţine faze fru­moase, dar cu momente dramatice şi un duel aproape permanent Intre Înaintarea Farului şi apărarea băcăuană — iată caracteristicile nocturnei de pe stadionul constănţean. Din primele mi­nute, băcăuanii au pus accentul pe de­fensivă, jucînd cu 3 şi uneori cu 4 mijlocaşi, invitîndu-şi astfel partenerii să atace. Din această cauză, jocul s-a desfăşurat în majoritatea timpului în terenul oaspeţilor, cu rare contraatacuri din partea lor. Dintr-o asemenea ac­ţiune. In min. 85, Băluţă a adus egala­rea. Pină In acest minut, cons­­tănţenii — după ce au deschis sco­rul prin Oprea (min. 55), care a trans­format un penalty — au ratat citeva ocazii de a-şi majora avantajul. Jucă­torii de la Farul nu au găsit un anti­dot pentru a străpunge apărarea aglo­merată a oaspeţilor şi au trebuit să se mulţumească doar cu o „remiză“.. Pompiliu VINTILA ...REDUTA BĂCĂUANĂ A REZISTAT Stadioa „1 Mal“ la nocturnă ; timp frumos, plăcut , teren denivelat; spectatori — aproximativ 8 000. Au marcat : OPREA (min. 53, din lovitură de la XI m) »­, respectiv, BALUŢA (mln. 85). Raportul şuturilor la poartă : 11—7 (pe spaţiul porţii : 8—2). Raport de cornere : 5—8. FARUL , Ştefănescu — Ghicea, ANTONESCU, STOICA, Nistor — TANASE, I. Constantinescu — Ologu (mln. 48 Goleac), Oprea, TUFAN, Rădu­­lescu (min. 55 Turcu). S. C. BACAU : GHITA — Kiss, CATARGIU, VELICU, Comănescu — Vătafu (min. 70 Pană), Sm­ăuceanu , Mioc, Dembrovschi, Hriţcu, SORIN A­VRAM (min. 81 Băluţă). A arbitrat N. PETRICEANU ajutat bine la linie de A. Gri­gorescu şi Gh. Vasilescu II (toţi din Bucureşti). Trofeul Petschovschi : 8. La tineret-rezerve : Farul — S. C. Bacău 1—0 (0—0). ON DERBY CU PREA PUTIN FOTBAL (Urmare din pag. I) să iasă un aur, a şutat mai mult cu intenţia unei centrări. Balonul s-a lovit de Adamache, ieşit neinspirat din poartă, şi a ricoşat în plasă. In cea de a doua parte a meciu­lui, jocul este ceva mai animat.­ Stu­denţii clujeni atacă ceva mai hotărât şi pun în cîteva rînduri în mare Stadionul Municipal , teren tare şi denivelat ; timp foarte frumos : spectatori — aproximativ 17.000. A marcat UIFALEANU (min. 37). Ra­portul şuturilor la poartă : 12—4 (pe spaţiul porţii: 8—4). Raport de cornere : 11—4. „U“ CLUJ : ŞTEFAN — CREŢU, Pexa, Solomon, CIMPEANU — Anca, Mureşan , Uifăleanu, MUNTEANU, Adam (min. 60 Iordache), Lică. STEAGUL ROŞU : Adamache — I­­VANCESCU, Jenei, Olteanu, Cojo­­caru — CADAR, Pescaru — Zotinea (min. 60 Necula), Balint, Ghergheli (min. 60 Pavlovici), GYŐREI. A arbitrat CONSTANTIN PETREA ★ ajutat la linie de G. Dra­gomir şi M. Haimovici (toţi din Bucu­reşti) . Trofeul Petschovschi : 6. La tineret-rezerve : „U“ Cluj — Steagul roşu 1—0 (0—0), dificultate apărarea braşoveană, dar, pe rînd, Adam (min. 50 şi 55) şi Munteanu (min. 59) trec cu senină­tate pe lîngă situaţiile de gol, ratînd majorarea scorului. In min. 60, an­trenorul N. Proca introduce un te­ren pe Pavlovici şi Necula, cu in­tenţia mărturisită de a forţa ega­larea. La rindul său, Şt. Onisie în­locuieşte pe Adam cu tînărul Ior­­dache, în ideea consolidării succesu­lui. Partida capătă de acum înainte un caracter tăios, cu accente de du­ritate şi chiar manifestări de nespor­­tivitate. In ciuda acestor schimbări — de altfel bine intenţionate — ul­tima parte a jocului nu mai aduce nimic demn de semnalat. 0 VICTORIE COMODĂ In fata unei echipe resemnate TG. MUREŞ 12 (prin telefon de la trimisul nostru). N-am văzut un joc mare la Tg. Mu­reş. De fapt, nici nu era de aşteptat, datorită poziţiei pe care echipa vizi­tatoare o are la ora actuală în cla­sament. Ne-am fi aşteptat, însă, la un joc dîrz, in care orădenii să-şi apere cu ambiţie şansa, să pună mai multe probleme gazdelor, favoritele incontestabile ale partidei, datorită valorii superioare a lotului ca şi li­niştii pe care le-o conferă poziţia din clasament. După cum s-au desfăşurat „ostilităţile“, perioade destul de lungi aveam impresia că echipele se află la capătul unui maraton fotbalistic obositor şi nu după zece zile de pauză. In cele din urmă, fără să for­ţeze, îndeplinind, parcă, doar o sim­plă formalitate, A. S. Armata a cîşti­­gat cu 3—1, graţie superiorităţii de ansamblu şi calităţilor de puncher pe care le are acest dotat jucător care rămîne Nagy, chiar şi la cei 30 de ani ai săi. Crişul, apăsată de povara locului pe care-l ocupă, a încercat să realizeze lucruri frumoase, însă nu a putut obţine mai mult, pentru că în atac eforturile lui Tamaş au fost sin­gulare, neavînd sorţi de izbîndă. Au fost în acest joc mai întîi zece minute „liniştite“, cu fotbal confuz. Două fomaţii cu aşezări in teren ciu­date, înghesuite pe­ un spaţiu mic, mai mult la mijlocul terenului, nereuşind să se depăşească una pe cealaltă. Treptat, gazdele ies din acest pre­matur anonimat şi, în min. 11, Bölöni îl pune la grea încercare pe portarul Catona. Peste un minut, scapă o bună ocazie de a marca fundaşul Czako. In min. 18, gazdele deschid scorul. O pasă înainte îl găseşte pe Hajnal la 10 m de poartă. Sărac îl atacă nere­gulamentar, îl agaţă de picior şi îl trînteşte la pămînt. Evident penalty, pe care Nagy îl transformă, în min. 27, acelaşi fundaş, Czako, e la un pas de gol, însă portarul orădean scoate mingea de la colţ. Spre sfîrşitul pri­mei reprize, oaspeţii au iniţiativa dar, în preajma porţii, le lipseşte incisi­vitatea, hotărirea de a şuta. La reluare, din nou cîteva minute de tatonare, încheiate cu o combinaţie de toată frumuseţea, în min. 52, cînd mingea circulă pe traseul Solosi — Czako — Nagy, ultimul înscriind cu capul, sub privirile apărării orădene, făcute mat. Dar meciul va avea un moment mai fierbinte după min. 58. In momentul în care, la centrarea lui Covalcic, Czako înscrie în propria-i poartă. In min. 65, Nagy are o nou­ă ocazie de a înscrie, trăgînd în portar de la 10 m, dar se va revanşa în min. 77 cînd, după un reuşit „un-doi“ cu Mureşan, va pecetlui scorul parti­dei, trimiţînd mingea sub bară. Constantin ALEXE stadion „23 August“: timp frumos; teren satisfăcător ; spectatori — aproximativ 10 000. Au marcat: NAGIN­ (min. 13 din 11 m., min. 52 şi 77) şi CZAKO (autogol m­in. 58). Raportul şuturilor la poartă : 15—8 (pe spaţiul porţii: 9—2). Raport de cornere : 7—4. A. S. ARMATA : Sólyom — Szölesi, Székeli. ISPIR: Czako _ Varadi (min. 76 Lucaci II). BOLONI — Fazekaş, NAGHI, Mureşan, Hajnal. CRIŞUL : Catena I — P. Nicolae. Sărac, NEŞU. Catena II — Bedea (min. 76 Lemac), Darăban — Bocşa, Cociş (min. 62 Moţ), TAMAŞ, covalcic. A arbitrat TUDOREL LECA (Brăila) *★* *, ajutat la linie de T. Podara (Brăila) și C. Dragotescu (București). Trofeul Petschovschi : 8. La tineret-rezerve : A.S. Armata — Crișul 2—3 (1—2). EXCELENT DERBY IN C. IU. DE HOCHEI CEHOSLOVACIA - U. R. S. S. 3-3 Aproape 15 000 de spectatori au umplut ieri după amiază pînă la re­fuz Palatul sporturilor de iarnă din Praga, care găzduia multaşteptatul derby al C.M. de hochei (grupa A), Cehoslovacia — U.R.S.S. Încurajaţi frenetic, hocheiştii ţării gazdă au atacat cu multă vigoare de la în­ceput, şi spre marea bucurie a spec­tatorilor, după 340 de secunde, ta­bela de marcaj indica scor favorabil hocheiştilor cehoslovaci: 2-0. Pri­mul gol l-a înscris Machac, cu un şut de la treime, care l-a surprins (unul din din puţinele momente în această partidă) neatent pe Tretiak, iar apoi, într-o perioadă cînd cam­pionii lumii aveau un jucător eli­minat (Mihailov), Stastny a pasat excelent lui Farda şi acesta a reluat imparabil din faţa portartului so­vietic. Echipa Uniunii Sovietice şi-a re­venit destul de repede din acest neaşteptat şoc, punînd stăpînire pe joc. Şarjele liniilor conduse de Mal­­ţev sau Petrov au creat deseori mare tensiune la poarta lui Hole­­cek, ieri în formă excelentă, şi pentru a putea rezista, antrenorul Pittner a trimis deseori pe gheaţă cite trei apărători şi numai doi a­­tacanţi. Totuşi, spre sfîrşitul repri­zei secunde, la capătul unor repetate atacuri ale formaţiei sovietice, Lut­­cenko a redus din handicap (1—2). Finalul întrecerii a fost dramatic. După ce Klapac, primind un pas ex­celent de la Jiri Holik, a mărit a­vantajul echipei sale la 3—1. Mi­hailov (sup. numerică) şi Iakusev au reuşit să egaleze, iar pină la sfîrşit nici una din protagoniste nu a mai putut să înscrie, partida încheien­­du-se cu un just rezultat de egali­tate (3—3). REZULTATE Elveţia — Finlanda 3—2 (1—2, 0—0, 2—0) ! Cehoslovacia — U.R.S.S. 3—3 (2—0, 0—1, 1—2). CLASAMENT 1. Cehoslovacia 4 3 1 0 34— 6 7 2. U.R.S.S. 4 3 1 0 34— 7 7 3. Suedia­­3 2 0 1 23— 5 4 4. Elveția 4 1 0 3 7—43 2 5. Finlanda 3 10 2 12—18 2 6. R.F.G. 4 0 0 4 6—37 0 AZI LA PRAGA Elveţia — R. F. a Germaniei. Redacţia şi administraţia­­ Bucureşti, str. Vasile Conta nr. 16; telefoane: centrală 11.10.05, secţia corespondenţi 11.51.09, interurban 72 şi 289; telex: sportrum buc, 180, Tiparul „I. P. „Informaţia“, Bucureşti ttr.363