Sportul, iunie 1972 (Anul 28, nr. 7072-7101)

1972-06-05 / nr. 7076

SECRETUL Irezistibil acest sprint al Argeşului ! La 12 aprilie, conturile păreau încheiate : . U.T.A. 20 11 6 3 39:17 28 ■3. Argeşul 20 12 0 8 33:27 24 I I PUP° numai şapte etape, rolurile se răstoarnă pînă la incalcu­labil : 1. Argeşul 27 17 2 8 43:31 36 2­ U.T.A. 27 13 7 7 45:26 33 Un veritabil final de cursă atletică, în care Dobrin & comp. forţează cu dezinvoltura unui Snell sau Eliott. Un final de cursă în care cifrele sunt mai elocvente decît filmul acestei desprinderi e era precedent. In numai 7 etape, Argeşul cîştigă 12 puncte. U.T.A. reuşeşte doar 5, în 7 etape. Argeşul primeşte doar patru goluri U.T.A. cedează de 9 ori. Deşi mai sînt cîţiva metri buni, iar fotbalul oferă destule sur­prize, acest sprint irezistibil , plin de semnificaţii, indiferent de „fotografia sosirii". U.T.A. a visat al treilea titlu în patru ani, dar şi-a văzut visul pălind în faţa unei legi implacabile, care spune că o asemenea performanţă, cu numai 11 nume în formaţie, ţine mai mult de miracol. În această primăvară, U.T.A. a cedat treptat, acuzînd, poate, povara celor 8 jocuri în plus cu Salzburgul, Zagrebie, Setu­­ball şi Tottenham, cîştigătoarea „Cupei tîrgurilor“. Se confirmă, deci, încă o dată, faptul că fotbalul nostru nu are resursele ne­cesare unor bătălii pe două fronturi simultane, idee ilustrată cum nu se poate mai bine şi de faptul că echipele „tricolore" Dinamo şi Steaua au jucat ieri, în nocturnă, un meci pur, ca o plimbare de septuagenari pe sub alei. Toate acestea nu scad cu nimic din meritele sprintului specta­culos al Argeşului, indiferent, repet, de configuraţia ultimului cla­sament. Această victorie posibilă a Argeşului ne va face să medităm mai mult asupra ideii de club sportiv consacrat exclusiv fotbalului. Această victorie posibilă a Argeşului ne va face să medităm cu mai multă supleţe asupra rolului vîrstei şi experienţei antreno­rului. În sfîrşit, această victorie posibilă a Argeşului va consemna apariţia unui oraş nou pe harta campionilor, o hartă care, în 50 de ani, a aprins doar cîteva becuri, la Timişoara, la Bucureşti, la Arad, la Oradea şi la Ploieşti. Cine şi-ar fi închipuit că Teaşcă şi Ozon vor aplauda atît de repede succesul unui anume Florin Halagian ? Poate că secretul victoriei posibile a tînărului antrenor îşi are explicaţia în faptul că el a călcat gazonul Piteştilor, ca jucător, şi s-a lansat deseori în subtile „un-doi"-uri cu Dobrin. Poate... I ____________________________________________________________ Ioan CHIRILA ...O DATĂ, URALE PUTERNICE •II» SI PENTRU F.C. ARGES * 9 Stadion „1 Mai"; timp noros; teren bun; spectatori circa 15 000. A marcat DOBRIN (min. 77). Raportul şuturilor la poarta : 18—7 (pe spaţiul porţii: 9—3). Raport de camere : 18—3. F. C. ARGEŞ : STAN — Ciolan (mia. 30 Frăţilă), OLTEANU, Vlad, Ivan — Pigulea, M. Popesc­u­ (min. 70 D. ŞTEFAN), — Radu, Prepurgel, DOBRIN, JERCAN. A.S.A. : NAGEL — Şleam, Székely, ISPIR, CZAKO — SZÖLOSZI, Balani — Varodi, Fazekas (min. 82 Lucaci­u), MUREŞAN, HAJNAL. A arbitrat GRIGORE BIRSAN (Galaţi) **★**, ajutat bine la linie de G. Retezan şi D. Gheţu (ambii din Bucureşti). Trofeul Fetsehovschi : 10. La tineret-rezerve : F. C. Argeş — A.S.A. 4—0 (4—0). PITEŞTI: 4 (prin telefon, de la tri­misul nostru) O singură dată — în primele 45 de minute — s-au auzit urale în tribunele stadionului de lîngă Tri­­vale. „Erupţia“ celor aproape 15 000 spectatori se petrece în min. 33, cînd o veste sosită pe calea unde­lor anunţa deschiderea scorului la... Craiova, în favoarea echipei lui Oblemenco, cel ce începuse „execu­ţia“ U.T.A.-ei. In tot acest timp, aici la Piteşti, jucătorii lui F. C. Ar­geş aduseseră inimoşilor lor supor­teri o satisfacţie pur platonică, ex­primată printr-o dominare uneori insistentă, dar adeseori oarbă. For­mula folosită şi miercuri la Con­stanţa (cu Ciolan , Pigulea, Pre­purgel, pe axul drept al echipei) se dovedea imobilă în manevrarea balonului, aşteptînd aproape totul de la Dobrin. Şi Dobrin n-a prege­tat nici o clipă să-şi poarte şi astăzi (n.r. — ieri) echipa sa spre victorie. A „acuzat“ marcajul strict efectuat asupra lui de Szöleszi, şi-a plimbat „jandarmul“ pe tot frontul liniei de atac şi, cînd a avut un sfert de metro răgaz, a creat faze periculoase în careul advers (min. 5, 6, 28, 32), sau — cu execuţii fulger, infracţiuni de secundă — a fost ieri la un pas de finalizare (min. 10, 26 şi 35). Oaspeţii acţio­nau cu maximum de atenţie în de­fensivă, ripostând nu o dată pericu­los pe contraatac. Hajnal a avut şi o bară (min. 40), la o minge urmă­rită insistent în careu şi şutată din unghi dificil. Imediat după pauză, F. C. Argeş a reînnodat firul superiorităţii teri­toriale, obţinînd două cornere în primele secunde, ca urmare a do­minării exercitată de piteşteni. Nu­mărul loviturilor de colţ va creşte neîncetat Dar publicul aştepta golul! Suporterii formaţiei piteştene vor mai trece prin destule emoţii (la contraatacurile din min. 51, 63, 65 şi 68) pînă să-şi vadă visul îm­plinit. Şi, totuşi, în­­ min.’ 77, în tri­bunele stadionului „1 Mai", înţe­sate de public, au izbucnit urale şi pentru F. C. Argeş. De curînd introdus, Ştefan a încercat şi el vi­gilenţa lui Nagel, dar un picior in­terpus a trimis balonul în corner. Radu l-a executat scurt, lui Pigu­lea, acesta a centrat în careu, un­deva înspre punctul de la 11 m, unde (pentru prima oară în această partidă) Dobrin s-a aflat complet singur, a urmat un voie, stil... Do­brin, şi golul a fost imparabil: 1—0, scor cu care partida se va încheia, deşi cu 2 minute înainte de finiş, Mureşan s-a aflat foarte aproape de egalare. G. NICOLAESCU UN SCOR EGAL AR FI FOST HAI ECHITABIL în vedeta cuplajului de pe „23 "August" — şi în premieră anuală, la lumina reflectoarelor — Steaua şi Dinamo, cele două mari absen­ţe de la sprintul final al acestui campionat, s-au întîlnit într-un meci lipsit de miză competiţională, care promitea totuşi un spectacol de ca­litate, dată fiind tradiţia întâlnirilor Stadion „23 August“) teren foarte bun; timp închis, ploaie în finalul trifflhirii ; spectatori aproximativ 45 000. A marcat : DUMITRIU II (m­îin. 8). Raportul şuturilor la poartă 16—10. (Pe spaţiul porţii : 8—5). Raport de camere 6—2. STEAUA : HAIDU — SATMAREA­­NU, Smarandache, Ciugarin, Cristache — Naom (min. 74 ștefănescu), Vigu — Pan­tea (min. 74 Năstase), Tătaru, TORDANESCU. Dumitriu HI. DINAMO : CONSTANTINESCU — Gheran, Sandu Gabriel, Dobrău, De­­ead­U — DINU, NUNWEILLER VI — Săleaiu, DUMITRIU­­, D. Fopescu, Bataciu. A arbitrat AUREL B­E N T U *****, ajutat bine la tuşă de C. Niculescu şi D. Gheţu (toţi din Bucu­­reşti). Trofeul Petschovschi : 10. La tineret-rezerve : Steaua — Di­namo 2—0 (2—0), dintre cele două puternice rivale ale fotbalului nostru. Dar, spre marea dezamăgire a nu­meroşilor spectatori prezenţi în tri­bune, Steaua şi Dinamo — avînd în componenţa lor mulţi jucători din loturile reprezentative — au oferit un spectacol mediocru, lip­sit de atractivitate, cu puţine faze de calitate la capătul căruia for­maţia condusă de Nicuşor a obţi­nut victoria la un scor identic (1-0) cu cel realizat în toamna anului trecut. Şi asta, în ciuda faptului că ,echipa antrenată de Valentin Stănescu a avut iniţiativa în cea mai mare parte a întîlnirii, că şi-a creat mai multe situaţii de gol, ceea ce i-ar fi dat dreptul (teoretic) la un rezultat de egalitate. Rezultat pe care, însă, nu l-a obţinut, dato­rită nesiguranţei „dovedită in apă­rare, confuziei în organizarea ac­ţiunilor ofensive şi, mai ales, lip­sei de inspiraţie a atacanţilor săi în situaţiile clare de finalizare. In prima parte, jocul s-a desfă­şurat într-un ritm lent, cu multe atacuri poziţionate de ambele părţi, neutralizate la marginea careului de 16 m. Dinamoviştii acţionează totuşi ceva mai hotărît şi, după o ocazie excelentă ratată de Doru Popescu (min. 6), la o ezitare a lui Haidu, acelaşi Doru Popescu con­struieşte, două minute mai tîrziu, o fază de gol, sub privirile apără­torilor stelişti, încheiată cu un şut sec de la 14 m. al lui Dumitriu II, in urma căruia mingea intră pentru prima şi singura dată în decursul celor 90 de minute în plasa porţii lui Haidu. Steaua reacţionea­ză timid, dominată fiind la mijlocul terenului, unde jocul este controlat cu autoritate de triunghiul Dinu — Nunweiller VI — Dumitriu II. De la jumătatea reprizei întîi, jocul se echilibrează și, treptat, Steaua pune stăpînire pe joc, domină in­sistent, dar steril, ratînd prin Du­mitriu III (min. 28), Tătaru (min. 62) şi Iordanescu (min. 67) cîteva situaţii bune de gol, cărora mai trebuie adăugate cele cîteva mari ratări din dramaticul final al parti­dei, cînd Constantinescu a reuşit să apere cu preţul unor intervenţii spectaculoase poarta şi victoria echipei sale. Mihai IONESCU CLARIFICARE IN FRUNTEA CLASAMENTULUI COMPLICAȚIE IN ZONA RETROGRADĂRII UN GOL CREAT DE EXTREMA STINGA (!) DUMITRU Vremea a ţinut cu fotbalul. Sîm­­bătă seara a plouat nemilos, dar duminică, cerul s-a limpezit şi cuplajul de la Bucureşti avea să se bucure de o neaşteptată ade­ziune din partea publicului In deschidere, Rapid şi Farul au oferit o partidă agreabilă, cu un final chiar bun, antrenant, dato­rită efortului pe care constănţenii l-au depus în speranţa că vor ob­ţine un rezultat de egalitate. Dar n-au reuşit acest lucru, pentru că 10—15 minute au fost insuficiente pentru ca să-i oprească pe rapidişti de a înscrie o nouă victorie în a­­cest final de campionat, în partida de ieri, echipa din Giuleşti a avut superioritatea de partea ei mai mult de 70 de mi­nute, dar a trebuit să se mulţu­mească cu o victorie la limită, pentru că Neagu n-a mai fost în verva de şut manifestată în jocu­rile precedente, şi pentru că nici ceilalţi colegi din linia de atac n-au reuşit să fructifice cîteva o­­cazii... mari cît roata carului. Si­tuaţii au fost destule. Cele mai mari min. 7 — Neagu, min. 13 — Dumitru, min. 43 şi 46 — din nou Neagu, min. 67 şi 84 Angelescu. Rapid avea să învingă prin golul inscris în min. 49, gol datorat re­alizării lui Dumitru , cursă pe ex­trema stingă (unde a început jocul în repriza a doua) sut­e­centrare, portarul Popa a scăpat mingea din mină, iar Petreanu a reluat de la 5 m în plasă. Farul a avut mai întîi intenţia de a obţine „remiza“ fără să primească gol, ieşind spo­radic în atac, în min. 25 şi 37, Oprea şi Caraman au avut bune ocazii de a marca dar şuturile im­precise au făcut ca mingea să o­­colească poarta. In min. 86 la cen­trarea lui Codreanu, Neagu putea ţine pasul cu... Oblemenco, dar şi de data aceasta a reluat peste bară, de la 5 m. Meciul era însă jucat şi echipa mai bună a învins. Constantin ALEXE Stadion „23 August", timp frumos (dar a bătut vîntul), teren foarte bun, spectatori aproximativ 45 000. A marcat : PETREANU (min. 49). Raportul şuturilor la poarta : 16—9 (pe spaţiul porţii 6—3). Raport de cornere : 11—3. RAPID : Răducanu — Pop, BOC, LUPESCU, Codrea — Dinu, DUMITRU — Năsturescu (min. 46 Petreanu), M. Stelian (min. 76 Codreanu), Neagu, AN­­GELESCU, FARUL , Popa — Ghirca, MAREȘ, BALOSU, Nistor — Antonescu (min. 56 I. Constantinescu), MIHU — Tănase, Oprea, Caraman, Turcu (min. 70 Ologu). A arbitrat N. CURSARU *★**, ajutat la linie de­­ Chiriţa şi, cu unele greşeli In aprecierea ofsaidului, V. Grgorescu (toţi din Ploieşti). Trofeul Petschovschi : 9. La tineret-rezerve : Rapid — Farul 2—1 (1—0). CAMPIONATELE EUROPENE DE BOX PENTRU TINERET (Ormata din pag. I) greu au debutat cu un rezultat neplăcut pentru spectatorii prezenţi la gala de la ora 14. Reprezentan­tul nostru Marian Culineac a fost depășit categoric de sportivul so­vietic Vladimir Mironiuk, ca ur­mare a faptului că neglijînd apă­rarea, începînd din repriza secun­dă, a recepţionat cîteva centre de dreapta foarte precise care l-au adus în situaţia de a nu mai putea evolua la adevărata sa valoare, pe care de altfel a demonstrat-o în primele 3 minute de luptă. Lovit puternic la sfîrşitul reprizei a doua (când a fost şi numărat), minutul de pauză nu i-a fost suficient pen­tru a-şi reveni complet. La relua­rea luptei, antrenorul T. Niculescu, sesizînd situaţia dificilă în care se afla a cerut, într-un moment foar­te potrivit, abandonul elevului său, Mironiuk b.ab. 3 Culineac. Tot la această categorie s-au în­registrat următoarele rezultate : G. Stom­enov (Bulgaria) b.p. (4—1) J. Wreden (Anglia), M. Popovici (Iugoslavia) b.p. (5—0) M. Dylbaitys (Franța). Cea de a doua reuniune a zilei a început cu partidele eliminatorii de la categoria cocoş. Spre deose­bire de colegii lor mai mari în greutate, combatanţii din cadrul a­­cestei categorii au oferit partide mai atractive, dinamice, gustate de publicul spectator. Reprezentantul nostru la această categorie, Marian Lazăr, a avut în bulgarul Boris Krumov un adversar care nu s-a dat uşor învins. Cu toate acestea, Lazăr a atacat în permanenţă, a lovit mult şi cu precizie în toate cele 9 minute de luptă, luînd prin această victorie o serioasă opţiune la una din medaliile categoriei. Lazăr b.p. (5—0) Krumov. Cele­lalte rezultate­­ Solomin (URSS) b.p (5—0) Jorgensen (Danemarca), Schä­fer (R. F. a Germaniei) b.p. (5—0) Kylian (Turcia), Lindsbag (Suedia) b.p. (5—0) Fenkar (Cehoslovacia), Fiind (Anglia) b.ab. 2 Guinaldo (Spania), Srboljub (Iugoslavia) b.p. (4—1) Cuningham (Scoția), Kacsai (Ungaria) b.p. (3—2) Zomow (R.D.G.), Stanislavski (Polonia) b.p. (5—0) Wilander (Finlanda). Catego­ria semiușoară­­ Obodin (URSS) b.p. (5—0) Garcia (Spania), Cichowlas (Polonia) b.ab. 2 Kalevi (Finlanda), Kaspar (Cehoslovacia) b.p. (4—1) Grigolof (Bulgaria), Cutov (Româ­nia) b.ab. 2 Ruck (Olanda). INTERVIUL NOSTRU ASTĂZI RĂSPUNDE: JOHN HENDERSON (SCOŢIA), VICEPREŞEDINTELE A. E. C. A. — In calitate de vicepreşedinte al A.E.B.A. aţi asistat la foarte multe competiţii pugilistice de amploare. Vă rog să-mi spuneţi cum apreciaţi organizarea „europenelor” de tineret de la Bucureşti . — Avînd experienţa campionatelor d în 1969, Federaţia română de box a organizat foarte bine actuala În­trecere. Şi chiar dacă mai sunt unele mici probleme, antrenorul federal Alexandru Vladar ştie să le rezolve cu rapiditate. — Care sunt primele dumneavoastră impresii despre calitatea întrecerilor şi valoarea participanţilor la această ediţie a C.E. 7 . Disputele tinerilor boxeri sunt interesante datorită valorii ridicate a majorităţii participanţilor. Mă folo­sesc. Insă, de acest prilej şi fac o propunere pentru A.E.B.A. : in viitor meciurile la competiţiile de tineret să se dispute In 3 reprize a 2 mi­nute sau 4 reprize a 2 minute. Ar fi mult mai puţin obositor pentru aceşti băieţi tineri. — I-aţi remarcat pînă acum pe boxerii români ? V-au plăcut ? — I-am revăzut şi de această dată aşa cum mă aşteptam : tehnici şi pu­ternici. Nu pot să plec niciodată de Ungă­ring, atunci cind boxeazâ un român. — O ultimă întrebare : cu ce se ocupă în prezent Dick McTaggart, cel mai cunoscut boxer scoțian * în România, marele rival al fostului nostru campion Iosif Mihailă . — Mă bucură că nu l-ați uitat P° Taggart. A fost un mare boxer. In prezent lucrează ca funcţionar la întreprinderile Rolls Royce din Glasgow. Iar în timpul liber antre­nează­ voluntar tinerii boxeri din oraş. Petre HENT — — Redacțta «I administrațiai Bucureşti. *tr. Vasil* fcuita at, iSi telefoane, ceuuoiA ll IV,M, lecția cereayuudeull 11151.0», laterurbftB l* ll 8851 telesi »gortrom buc. 180, Tiparul J, & Miutmli»“, București 40,368 IAŞI, 4 (prin telefon, de la trimisul nostru) în Dealul Copoului s-a mai con­sumat o dramă ! O echipă din care lipseau câţiva titulari, accidentaţi sau suspendaţi (Costaş, Ianul, Stoi­­cescu, Marica, Moldoveanu), nu a putut înfringe elanul tardiv al unei formaţii retrogradate, terminînd acest meci de mare miză cu un scor amărît şi prevestitor de rele. Crişul a jucat practic pentru meci­­ul, baricadînd careul lui Bologan, menţinînd în avangardă doar doi jucători (Covalcic Şi Colnic), sufi­cient de rapizi şi întreprinzători pentru a periclita de două ori se­rios (min. 48 şi 58), pe contraatac, poanta ieşeană. Cum au replicat gazdele acestui „beton“ îndîrjit ? Cu mingi înalte şi fără sorţi de izbîndă, cu pase pripite la mijlocul terenului, cu incursiuni neinspirate şi fără forţă pe extreme. Lupulescu şi Cuperman, tandemul incisiv de altădată, a fost şi el palid şi neaju­torat de coechipieri. Totuşi, presiu­nea ieşeană trebuia într-un fel materializată, însă finalizarea s-a limitat la multe şuturi imprecise, la o superioritate platonică în evi­denţa loviturilor de corner şi la cîteva şuturi slabe pe spaţiul porţii lui Bologan. Iar atunci cînd, ce e drept, şuturile ieşenilor au avut tărie şi traiectorie de gol, acest Bo­logan a intervenit cu bravura pe care nu i-o cunoşteam, blocînd for­midabil mingile trimise la rădăcina barei (min. 10 Simionaş), la înge­mănarea barelor (min. 55 Romilă II) sau, violent­, de la numai 7 m­. de linia porţii (min. 39 Lupulescu). Iar în ultimul minut de joc,­­la „capul“ lui Alecu, bara a fost alia­tul acestui goo­keeper care, alături de ceilalţi zece colegi ai săi, a mai aruncat un grăunte de deznădejde în zbuciumata echipă a lui V. Măr­­dărescu. Ion CUPEN IEȘENII nu S-AU POTICNIT ACASA! Stadionul 23 August; timp frumos; teren bun; spectatori aproximativ 7 000. Raportul şuturilor la poarta : 18—6 (pe spaţiul porţii: 0-0). Raport de cor­nere : 11—1. POLITEHNICA :• Pop — Greerosu, Romilă I. Aleea, Pall — ROMILA II, Simionaş — Incze (min. 38 Moldovan), Lupulescu, Cuperman, Dănilă. CRIŞUL : BOLOGAN — P. Nicolae, Sărac, LUCACI, CATONA II — Birta, DARABAN , Tamaş (min. 75 Bocşa). Agud, Colnic, Cavalcie. A arbitrat C. GHEMINGEAN ajutat bine la linie de V. Toma Şi C. Manusaride (toţi din Bucureşti). Trofeul Petschovschi : 9. La tineret-rezerve : Politehnica — Crişul 2—1 (0—1). „BĂTR‰NA DOAMNĂ" A FOST O SIMPLĂ AMINTIRE... Stadionul Central: teren bun; timp bun; spectatori circa 26 000. A marcat : OBLEMENCO (min. 31 şi 38). Raportul şuturilor la poartă: 22—13 (pe spaţiul porţii: 11—4) Raport de cornere: 7—5. UNIVERSITATEA : PILCA — Ni­cul­es­cu, DESELNICU, SAMEŞ, Velea STRIMBEANU, Ivan (min. 65 Donose) — ŢARALUNGA, Neagu (min. 70 Niţa), OBLEMENCO, Marcu. U.T.A. : ZILLER — Birău, Leister, Calinin, Popovici — Petescu, Domide — Axente, Sima, Broşovschi, Both (min. 46 Coşa). _ . A arbitrat IO­AN RUS ★★★★, ajutat la linie de I. Soos şi Z. Szecsel (toţi din Tg. Mureş) Trofeul Petschovschi: 9. La tineret-rezerve : Universitatea Craiova — U.T.A. 2—0 (2­0). CRAIOVA: 4 (prin telefon, de la trimisul nostru) U.T.A. a venit în­ Bănie pentru cel puţin un punct, ca să mai poa­tă­­ visa la titlu. Dar a venit fără două puncte de sprijin !— Pojoni, pilonul defensivei (suspendat) şi Kun II, săgeata de gol (accidentat). In acest context, era foarte greu ca echipa arădeană, care n-a cucerit măcar un punct vreodată la Craio­va, să facă faţă unei formaţii în care Oblemenco alerga după cunu­na de golgeter. Era greu, dar nu imposibil. Jocul, însă, avea să ade­verească tristele anticipaţii pentru arădeni. Pentru că U.T.A. a început slab, nereuşind o repriză întreagă (prima) să arate prin nimic că se gîndeşte la titlu. Joc vlăguit, ca şi inexistent în atac, cu culoare largi cît bulevardul în zona fundaşilor centrali, joc fără replică în faţa unor olteni dezlănţuiţi. Şi dacă scorul n-a luat proporţii în primele 45 de minute, atunci cînd Universi­tatea a confirmat regula sa — ju­­cînd excelent — faptul se datoreşte portarului Ziller, cel care a apărat magistral, scoţînd în min. 11, 23 şi 28 mingi pe care toată lumea le văzuse­ în gol. Dar un singur portar nu poate obţine „remiza de aur“. Iar craiovenii vor fructifica iureşul lor, de două ori, prin acelaşi Oble­menco. Prima dată, în min. 31, dintr-o lovitură liberă directă de la circa 22 m, executată excelent pe unghiul lung, lateral pe deasupra zidului ; a doua oară în min. 38, cînd la cornerul bine executat de pe stingă de Ţarălungă apărătorii U.T.A.-ei au fost depăşiţi şi „tuna­rul“ craiovenilor a şters mingea cu capul, trecînd în fruntea golge­­terilor. Scorul acesta mulţumise echipa gazdă şi răsturnase teamul de pe Mureş. Aşa încît repriza secundă va fi mult mai slabă spectacular şi valoric decît prima, o repriză în care studenţii nu mai seamănă nici pe departe cu cei din primele 45 de minute, iar U.T.A. e ceva mai bună, dar totuşi o simplă amintire a „bătrînei doamne“ de altă dată. Iar ocazia lui Popovici, rezolvată incredibil de Pilcă, care a scos cu mina, în min. 66, un gol ca şi făcut, n-a schimbat impresia generală. Mai ales că universitarii Băniei vor rata, în final, prin Oblemenco şi Niţă, două ocazii cum numai o echipă care se simte stăpînă pe situaţie îşi poate permite. Mircea M. IONESCU BACAU, 4 (prin telefon, de la trimisul nostru) Partidă de bun nivel tehnic pe stadionul din Bacău, cu faze spec­taculoase la ambele porţi, cu anga­jament total din partea jucători­lor pentru fiecare minge, cu mari ocazii de gol ratate de atacanţii ce­lor două echipe şi intervenţii de ultimă clipă ale portarilor Adama­­che şi Cizic. Băcăuanii au dominat majoritatea timpului de joc, au iniţiat atac după atac, cînd pe o extremă, cînd pe cealaltă. Au pă­cătuit, însă, prin aceea că au tri­mis toate baloanele sus în careul stegarilor, acolo unde Olteanu, Jenei, Ivăncescu şi Şerbănoiu s-au dovedit excelenţi săritori la cap, acolo unde Adamache şi-a demon­strat încă o dată clasa pe care o are, intervenind cu mare precizie la şuturile sau centrările lui Mioc, Băluţă, Pană- Bugiubei, Catargiu, Sm­ăuceanu Dar, dominarea teri­torială a localnicilor nu s-a concre­tizat prin goluri şi datorită randa­mentului scăzut al vîrfului lor de lance, Bugiubei, precum şi faptu­lui că Hriţcu, Pană, Mioc şi Bălu­ţă au condus prea mult mingea pe un teren mustind de apă, întîrziind pasele decisive spre coechipierii lor demarcaţi. Şi, în timp ce atacanţii băcăuani s-au jucat cu bune situa­ţii de a înscrie, apărătorii au ga­­fat de cîteva ori copilăreşte, lă­­sîndu-se nepermis de uşor desco­periţi şi depăşiţi la contraatacurile fulgerătoare ale elevilor lui Proca. Oaspeţii au înscris două goluri splendide prin Florescu (după ce a parcurs o jumătate de teren cu Stadion „23 August”; timp noros; teren moale; spectatori circa 10 000. Au marcat : FLORESCU (min. 54) şi GYÖRFY (min. 84). Raportul şuturi­lor la poartă : 19—7 (pe spaţiul por­ţii: 8—4). Raport de camere: 12—3. S. C. BACAU : Cizic — Kiss, Sm­ău­­ceanu, Velicu (min. 66, Catargiu), Comănescu — PANA, Hriţcu (min. 75 Sorin Avram) — Mioc, CATAR­GIU (min. 66 Florea), Bugiubei, BA­­LUŢA. STEAGUL ROŞU : ADAMACHE — Ivăncescu, Jenei, OLTEANU, Anghe­­lini — Pescaru (min. 26 FLORESCU), Cadar — Drăgoi (min. 75 Zotincă), ŞERBĂNOIU, BAHNT, GYÖRFY. A arbitrat NICOLAE HAINEA (Bîr­­lad) ajutat la linie de E. Păunescu (Vaslui) şi Gh. Ştefănescu (Galaţi). Trofeul Petschovschi . io. La tineret-rezerve : s.C. BACĂU — STEAGUL ROŞU 1—0 (0—0), mingea la picior, talonat de Velicu şi Györfi) care a reluat în plasă o foarte bună pasă a lui Zotincă­ Echipa braşoveană a constituit o adevărată surpriză, fiind cu totul alta (extrem de ambiţioasă şi ener­gică) faţă de ultimele ei evoluţii din campionat... Laurenţiu DUMITRESCU CÎND APĂRĂTORII GAFEAZA COPILĂREŞTE CLUJ, 4 (prin telefon, de la tri­misul nostru) Studenţii clujeni s-au arătat încă de la începutul partidei a fi în mare vervă de joc, lăsînd impresia că vor obţine o victorie la scor asupra echipei din Petroşani. Ei au atacat în trombă şi în urma celui de al patrulea corner de care au beneficiat, au reuşit să deschidă sco­rul (min. 9) prin Mureşan, care a reluat în gol, din careul mic, min­gea neinterceptată de portarul oas­peţilor. De fapt şi pînă atunci, dar mai ales după acest moment, clu­jenii au avut numeroase alte oca­zii favorabile de a înscrie, nefruc­tificate însă, fie datorită intervenţi­ilor excelente ale lui Suciu (care şi-a salvat echipa din cîteva situa­ţii foarte critice, în min. 2, 4, 22 şi 31), fie incredibilelor ratări ale înaintaşilor locali (Anca — min. 9, Lică — min. 32, Munteanu — min.­­ 36, Adam — min. 39). FOTBALUL ESTE CITEODATA CRUD PLOIEŞTI, 4 (prin telefon, c­e la trimisul nostru) C.F.R. şi-a adus aminte că şi acum doi ani a surprins lumea fotbalistică, reuşind să învingă cu un nesperat 3-0 pe Petrolul, tot la Ploieşti. Stadionul Petrolul, timp frumos, teren denivelat şi neîngrijit; specta­tori aproximativ 12 000. A marcat : SORIN BRETAN (min. 19). Raportul şuturilor la poartă : 14—3 (pe spaţiul porţii : 8—1). Raport de cornere : 11—2. PETROLUL : M. Ionescu — N. IO­­NESCU, Bădin, Mierluţ, Ciupitu — Iuhasz (min 46 Taporea), Crîngaşu — Dincuţă, MOLDOVAN, Marcu (min. 72 Florea), OPRIŞAN. C.F.R. : GADJA — Lupu, Drago­­mir, PENZEŞ, Vişan — M. Bretan, Cojocaru — S. Bretan, SOO, O. Io­­nescu (min. 76 Ţegean), PETRESCU. A arbitrat C. NIŢESCU (Sibiu) ajutat de I. Hristea (Alexan­dria) şi I. Ciucă (Rm. Vîlcea). Trofeul Petschovschi: 9. La tineret-rezerve : Petrolul — C.F.R. Cluj 2—1 (0—0). Astăzi, C.F.R. a reuşit din nou ma­rea surpriză pe acelaşi teren şi pro­fită din plin de punctul pierdut la Iaşi de Politehnica. Am asistat aici, pe stadionul Pe­trolul, la un joc disputat pe... viaţă şi pe moarte. Din primele minute s-a văzut că angrenajul Petrolului nu este „uns“ cum trebuie. Gazdele nu se regăsesc, jocul lîncezeşte şi nimic nu prevedea lovitura de tea­tru din min. 19. A fost primul şi ultimul şut pe spaţiul porţii expe­diat de clujeni (autor S. Bretan) şi gol ! Consternare pe stadionul ploie­ştean, dar petroliştii îşi revin şi acţionează energic, însă portarul Gadja boxează balonul la un şut al lui Dincuţă (min. 23). Nu se scurg multe minute şi C.F.R. este pe punctul de a majora diferenţa, dar Petrescu nu fructifică excelenta po­ziţie în care se află (min. 28). După pauză, jocul se desfăşoară numai în direcţia porţii feroviarilor. Elevii lui Ilie Oană, însă, fie că înghesuie jocul pe centru, fie că nu reuşesc să treacă de apărarea cluje­nilor. Am notat in această parte a jocului nu mai puţin de 5 excelente ocazii pe care numai Moldovan le-a ratat. Jocul devine nervos, au loc ciocniri între jucători, se petrec multe faulturi, „cad“ patru avertis­mente. Nimeni nu părăseşte tribu­nele. Se încheie şi cele două minute de p­relungiri anunţate de arbitru. Clujenii se îmbrăţişează, petroliştii părăsesc terenul cu capul plecat. Fotbalul este cîteodată crud. Mircea TUDORAN Ineficacitate exasperantă a gazdelor Cu o apărare destul de penetra­­bilă (şi cam gălăgioşi) oaspeţii nu s-au rezumat totuşi la o defensivă strictă, la un joc distructiv, ci au încercat deseori să iasă la atac, înaintaşii lor combinînd frumos în cîmp, dar dovedindu-se lipsiţi de decizie în faţa porţii adverse, sin­gurele lor acţiuni mai periculoase fiind lămurite de Solomon (min. 25) şi Ştefan (min. 26). După pauză, aspectul jocului s-a menţinut, în general, acelaşi. Clu­jenii au continuat să atace, dar ineficacitatea lor a adus publicul local în pragul exasperării. Dintre noile ocazii ratate de ei, cea mai mare­ ni s-a părut aceea din min. 63, cînd Munteanu a trimis mingea de la cîțiva metri pe lingă poarta goală. Astfel că, victoria gazdelor, indiscutabil meritată, care se con­tura la început a fi mult mai netă, s-a exprimat în cele din urmă cu un scor limită. Constantin FIRANESCU ximir ^$oMrAt mTrVan fmrn9ă)=«»it 16-6(P3 spatii,1 porţii: 8-4). Raport de cornere? m-3 SUtUr"°r U Poarta : „U” CLUJ : Ştefan _ Creţu, PEXA, SOLOMON Cîrm­eArm — iwr4 Aaam ,m,n- 83 ”■ Lk­Z ' ' » «twassssr ***”■ ■* “ " *• * Trofeul Petschovschl : 9. La tineret-rezerve : „U“ Ouj — Jiul 1—1 (1—1).