Sportul, aprilie 1975 (Anul 31, nr. 7990-8010)

1975-04-01 / nr. 7990

CEHOSLOVACIA - ROMÂNIA 1-1 FILMUL JOCULUI Lovitura de începere aparţine echipei române, dar in primul mi­nut gazdele beneficiază de o lovi­tură liberă de la 18 m, executată de Gajduşek şi finalizată de Pa­­nenka cu un şut pe lingă poartă. In 11 minute, fotbaliştii cehoslovaci obţin patru cornere consecutive, însă în min. 8 echipa noastră reu­şeşte o primă acţiune de atac bu­nă pe traseul D. Georgescu-Kun- Radu Nunweiller-Lucescu. Va fi semnalul unor faze bune ale ofen­sivei noastre, în care Radu Nun­­weiller şutează pe lingă poartă (min. 211, iar lovitura liberă exe­cutată excelent de Dinu de la 30 de metri (min. 29) este respinsa de portarul Viktor în corner. In min. 37, Sătmăreanu II îl faultea­ză pe Nehoda la 20 de metri de poartă, Gajduşek execută lovitura liberă, zidul din doi (G. Sandu şi Anghelini) se fereşte, Răducanu scapă balonul, dar emoţiile se ter­mină rapid, pentru că­ portarul nostru reuşeşte totuşi să reţină mingea. Finalul de repriză aparţi­ne gazdelor, care reuşesc şî să deschidă scorul în min. 41 ; la o acţiune normală, Cheran întîrzie să degajeze, Panenka îl depose­dează şi îl deschide pe NEHODA, atacantul cehoslovac trece de „centralii" noştri şi cu un şut de la circa 14 m, pe unghiul lung, deschide scorul. In ultimul minut al reprizei, Răducanu reţine în faţa lui Svehlik. Gazdele încep puternic repriza secundă şi chiar în primul minut Masny ratează o mare ocazie din m­oa­ima careului mic. În min. 50 îl imită Gajduşek, iar în min. 57 O Sandu are o­­intervenţie de ultim moment în faţa aceluiaşi Masny. Atacanţii echipei ceho­slovace domină o bună perioadă după pauză, dar fie că ratează, fie r. Răducanu (min. 58) şi Cheran (min. 112) reuşesc să intervină sa­lutar. în min. 63 Dumitru execută o lovitură liberă de la 25 de me­tri. Însă Viktor este bine plasat. Gazdele ratează dintr-o fază idea­lă (Svehlik în min. 117) şî... oca­­r­i­o irosite se răzbună. In min. 7S. in plină dominare a echipei gazdă, Duda Georgescu trimite ba­lonul de pe stingă la Crisan, pe dreapta, acesta loveşte greşit min­gea, încercind să şuteze dintr-o poziţie foarte bună, dar KUN reuşeşte să ajungă mingea­ din­­tr-un unghi foarte greu şi şutul său puternic nu mai poate fi pa­rat de Viktor decit dincolo de linia porţii . 1—1. Arbitrul polonez W. Kardlek a condus excelent următoarele for­maţii : GEHOSI.OVACXA : Viktor — PIVARNIK, ONDRUS, Kapkovic, Koubek — Bikovsky. Panenka, G.A.IDUSEK (min. 85 Hamrik) — MASNY. Svehlik (min. 79 Jurka­­nin). NEHODA. ROMÂNIA: Răducanu 8 — Che­ran 7. Sătmăreanu II 9. G. Sandu 8. Anghelini 7 — Dumitru 8. Dinu 8. D Georgescu 7 — R. Nunweil- Icr 7 (min 59 Crișan 7), Kun 7, Lucescu 7 (min. 74 Bălăci 7). ASTEPTÎND PRIMIM, LA MADRID... A fost frig, aseară, la Praga... La un moment dat, începusem să-l Simţim chiar şi in fata televizorului, mai ales după pauză, cină Pwarnik demara pe dreapta, cină Nehoda se angaja in veritabile partide de judo cu Cheran. Kind Gay- I­dusch încerca să-şi potrivească ,,stingul“ spre poarta lui Răducanu. „ Uitasem, parcă, frumosul sfert de oră de pe la mijlocul primei re­prize c­ind ,,tricolorii“ păreau să câştige meciul îndemînării, pe un I teren greu, ca in meciurile engleze din preajma Revelionului. Su- I tul lui Dinu plutea si el, intre vis si realitate, ca o amintire des­pre Viktor, cel de altădată. Intr-un cuvint, fotbaliştii cehoslovaci I atacau in valuri, stimm si de amintirea acelui dublu „I—2" de la Guadalajara şi de la Bucureşti. I In cele din urmă, a fost 1—1. Soarta meciului s-a întors pe ne- I aşteptate, de parcă ar fi depins de steaua cuiva. Intr-un moment de inspiraţie, Kun a găsit un unghi greu, amintindu-şi de frumosul I său gol din Argentina. A fost o acţiune oarecum ..împotriva cursu- I lui jocului", cum spunea crainicul, dar rare a părut■_ influenţată de I o mişcare lăuntrică.. Cu puţine minute înainte au pătruns in arenă I doi juniori­­. Crişan si Bălăci. La primul contact, am avut impre­sia că ei vor fi spulberaţi de supergreul. Ondrus sau_ dc_ ..îngerul I negru" Capkovic. Cei doi păreau nişte pioni avansaţi, fără susti- I nere. In acel moment, însă, am asistat la un moment de ^rer­o­ia. I care i-a înarmat, parcă, pe Dumitru şi Dinu cu o forţă nouă. întreg I corpul echipei s-a scuturat parcă din toropeala primei jumătăţi a I reprizei secunde. Bălăci a aruncat o minge lungă, deosebit de tc- I merară pentru momentul meciului. Ea nu a avut nici un efect. I fiind respinsă cu uşurinţă de Ondrus. Dar, aproape simultan, Kun I s-a trezit din somnul letargic care-l cuprinde deseori. Aşa s-a­­ născut .,a doua respiraţie" a echipei, o respiraţie scurtă, nici vorbă, dar care a avut marea şansă a golului, a acestui gol care ii aduce fotbalului vostru o „remiză" la Praga, o remiză pe care o aşteptăm de peste 20 de ani. iacă de pe vremea lui Petschovschi şi Flamaropol. Sigur că voi, cei care am stat cu respiraţia tăiată aproape 60 din cele 60 de minute ale meciului, nu putem uita ca­nonada" din prima parte a reprizei a donat dar asta o ştim doar noi, şi mai puţin Kubala, care ne aşteaptă de pe piedestalul orgo­lios al celor cinci puncte grele din clasamentul campionatului eu­ropean. Crainicul nostru a regretat la un moment dat faptul că jocu­l-­ de la Praga este un test nu prea edificator pentru gazonul lucios de la Madrid. în ceea ce ne priveşte, mărturisim că acest test de la Praga a fost deosebit de binevenit, mai ales datorită condiţiilor foarte grele. Pe un teren uscat. ..tricolorii" s-ar fi putut legăna, pentru Madrid, cu iluzia că pot narcotiza o echipă ca aceia a Ce­hoslovaciei. Dar, terenul greu, adică acest timp al adevărului, ne va face să ne gindim asupra mijloacelor pentru fortificarea unei capacităţi ofensive destul de subţiri în locul de la Praga. Cineva spunea aseară că golul lui Kun desenează o traiectorie nouă pentru jocul de la Madrid. Ce-a vrut să spună, de fa­pt, acest suporter al echipei naţionale ? I. CH. UN REZULTAT (Urmare din pag. I) Creat şi cîteva situaţii bune de gol, în timp ce in perioada cuprinsă între minutele 16 şi 30 echipa noastră a controlat mai mult jocul, fără însă să ameninţe poarta de­cit o singură dată prin lovitura liberă executată de Dinu in min. 29, de la aproximativ 30 de metri, pe care portarul Vilelor a res­pins-o cu dificultate în corner. Compartimentul mai slab al e­­chipei a fost şi de astă dată ata­cul, care a acţionat cu jucători prea mult dispersaţi, fără sprijini­rea omului cu mingea şi fără agre­sivitatea necesară în faza de fina­lizare. Golul primit de echipa noastră în prima repriză este ur­marea unei erori de apărare, in care Cheran s-a complicat intr-o acţiune individuală la marginea careului, pierzind mingea la Pa­nenka, iar cei doi fundaşi centrali s-au lăsat surprinşi de execuţia tehnică a lui Nehoda, infiltrat in­sidios şi foarte agresiv. Un timp, după pauză, echipa noastră a părut că nu şi-a revenit după golul primit şi a acţionat cu timiditate, permiţind gazdelor să domine consistent şi să-şi creeze cîteva situaţii bune de a înscrie, pe care intervenţiile de ultim moment ale lui Răducanu sau im­precizia atacanţilor gazdă le-au împiedicat să se transforme in go­luri. Echipa României a făcut faţă cu greu asaltului din prima jumă­tate a reprizei a doua şi nu a reu­şit să se desfacă din ,,strinsoare" decit in ultimele 20 de minute cind jocul ei a început să capete culoare. In acest interval, fotbaliş­tii noştri s-au găsit cu mai multă uşurinţă, acţiunile lor de atac au devenit mai periculoase. La această schimbare in bine a naţionalei noastre a contribuit, de­sigur, şi plusul de prospeţime fi­zică adus de Crişan şi Bălăci care i-au înlocuit pe R. Nunweil­­ler şi, respectiv Lucescu. Finalul jocului a aparţinut echi­pei române, care a acţionat din ce in ce mai clar, construind cîteva acţiuni periculoase la poarta lui Viktor şi reuşind, în acelaşi timp, să facă faţă cu succes în apărare încercărilor echipei gazdă de a forţa victoria, în general, a fost o partida de mare luptă şi de total angaja­ment, in care echipa noastră a dovedit că are o capacitate fizică şi morală bună, dar că mai are încă de lucrat în ceea ce priveşte omogenizarea de ansamblu şi în special, modul de a acţiona în o­­fensivă. O menţiune specială pentru ar­bitrajul prestat de polonezul Ka­rolek care a avut de făcut faţă unei partide grele, asigurindu-i - prin decizii corecte şi prompte - o desfăşurare normală, in limitele unei perfecte sportivităţi. DUDU GEORGESCU DECLARAŢII DUPĂ PARTIDĂ U­DOU VASILE, prim victpr­isC­­alinto al F.R.F., conducătorul dele­gaţiei noastre . ..Echipa noastră a dat dovadă de multă dăruire şi s-a mobilizat in momentele cele mai di­ficile, reuşind să le depăşească cu succes. Lotul pe care l-am deplasat la Praga va fi acelaşi şi pentru Ma­drid, la meciul cu Spania. Trebuie menţionat că mai avem de lucrat 51 ceea ce priveşte omogenizarea e­­chipei şi, în special, încadrarea per­fectă a tuturor jucătorilor în spiri­tul ideii tactice preconizate“. V. JEZEK (antrenorul echipei ce­­h­os­lo­va­ce) . ..Echipa României a jucat foarte bine după opinia mea, ea reuşind să se descurce în con­­dițiile unui teren deosebit de greu. Noi am avut mai multe ocazii de col şi perioade mai mari de dominare, dar jucătorii români au ştiut să le facă faţă printr-un joc organizat şi decis. De aceea consider rezultatul echitabil’* MIGUEL VIDAL, redactor la revis­ta „AS” din Madrid : „Mi-a plăcut cum a evoluat în această seară e­­chipa română. Cred că la Madrid, Spania va avea o misiune destul de dificilă, deşi, evident, deţine con­form calculului hirtiei, prima sur­să”. VALENTIN STANESCU (antrenorul echipei române) : „Sunt mulţumit, în general, de felul cum au evoluat jucătorii noştri. Mai avem de făcut unele retuşuri în ceea ce priveşte organizarea jocului, în special în ofensivă, pe care sper să le reali­zăm pînă la meciul cu Spania. Evo­luţia echipei noastre în finalul me­ciului mi-a întărit încrederea în ca­pacitatea sa fizică şi morală. Apre­ciez arbitrajul, pentru imparţialitate şi maniera liberă prin care a asigu­rat cursivitate jocului“. Lfi JUNIORI, GAZDELE AU CÎŞTIGAT CU 3-0 Programată iniţial a se desfăşura în deschiderea partidei dintre pri­mele formaţii ale Cehoslovaciei şi României. întîlnirea dintre reprezen­tativele de juniori­­ ale celor două ţări s-a disputat pe terenul ii al complexului sportiv Sparta. Cu toa­te condiţiile grele, lapoviţă şi nin­soare, tinerii fotbalişti cehoslovaci şi-au impus superioritatea, avînd ini­ţiativa majoritatea timpului, şi în­­vingînd cu 3—0 (1—0). Juniorii români au avut o evoluţie puţin con­vingătoare, excepţie făcînd doar mij­locu­l primei reprize, cînd s-au aflat la cîrma jocului, ratînd de altfel şi cîteva bune ocazii, iată cum s-au înscris cele trei goluri : în min. .Iii, Floi­anez, după o acţiune personală; în min. 53, Michalik a şutat cu bol­tă, surprinzîndu-l pe portarul Şchio­­pu ieşit mult în afara spaţiului por­ţii ; în min. 70, Niefteitki a reluat cu capul la o lovitură de colţ. Arbitrul cehoslovac .Tosef Poucek a condus corect următoarele forma­ţii : CBHOSLOl AÜL4 î Eatos — Landa, Gala (min. 43 Fedorosin). Moravek, Niehcitki — Ctasny. Nesvacil, Ker­­mak (min. 4i Tanecika) — Kamoris (min. 75 Zlatohlavec). Michalit Ho­­vanez. ROMANIA : Schiopu ,— Mălănescu, Bodi, Kaiser, Reagoc,— Bălan, Udrea (min. 72 Popa). Nuca — Sirbu Io­­nescu. Greaca. » «în administraţia : Bucu­reţui, str. V. Conta nr 16 ; tel. centrala 11.10.05; secţia coresp. lî.11.09 , huerurba CAMPIONATE DE E0IBAE IN EUROPA BELGIA (etapa a 30-a) : Racing White Molenbeek — Anvers 2-0; F.C. Bruges — Cercle Bruges 2—0; Winterslag — An­­derlecht 0—2; Standard Liege — Ostende 5-2; Berchem - S.K. Lierse 0-1; Beer­­schot — F.C. Diest 2—0. Cfasamenl : 1. Racing White - 48 p; 2. Anderlecht - 43 p; 3. F.C. Bruges — 40 p etc. SPANIA (etapa a 26-a) : Real Madrid - Granada 1-0: Atletico Bilbao — Celta Vigo 3-0; C.f. Barcelona — Espanol Bar­celona 4-1 ; Gijon - Atletico Madrid 2—2; Hercules — Real Sociedad 1—1; Za­ragoza - Betis Sevilla 2-1; Valencia - Salamanca 2-2; Malaga - Las Palmas 1-0. Clasament : 1. Real Madrid - 42 p; 2. Zaragoza - 31 p; 3. Real Sociedad -28 p. BULGARIA (etapa a 19-o> : Levski Spartak Sofia — Lokomotiv Sofia 2—1; Slavic Sofia - Akademik Sofia 3-0, Sli­­ven — T.S.K.A. Sentemvrisko Zname 0-0; Trakia Plovdiv - Lokomotiv Plovdiv 1-0- Dunav Ruse - Cerno More Varna 1-0.' Clasament : 1. Slavic Sofia -25 a: 2. - 24 p ~ 25 P' * 3’ ’-ol<onlo,iv Plovdiv lUCOSLAVIA (etaca a 22-a) ■ Voivo­­dma Nov, Sad - Vardar Skoplie 2-1; H„uía cTrî ° Zoqreb 0-0; Haidult Spilt _ Velez Mostar 1-0; O.F K. Belşrad - Partizan Belgrad 1-1 ■ Celik ' Ra^Ni? 1-1: Steaua Roşie u .j _ R'jeka 4-0. Clasament : 1. - 28 n-W-: SteOUO Ro*le P. 3. Vojvodina - 28 p. Lisa<bonaGALn • (eta,P0 ° 27-°’ ■ Benfica Lisabona - Oriental 4-0; Atletico - Vi­toria Setubal 2-1; C.U.F. - Snorting 2-2: FC. Porto - Farense 6-7; Tomor - Gu,moroes 3-2; Leixoes - Coimbra 2-1: tsginho - Belenenses 1-1. Clasament : 1. Benfira - 44 n: 2. Sporting - 40 p ; 3. F.C. Porto - 39 p. GnfCIA !etapo ° 24-°>: Panathinaikos - Olympiakos Pireu 1-1; Kalamata - p.k 0-1: Ac3oleo - P.A.O.K. 1-1; ,Iu-'koS 7 Olympiakos Voios 2-0; He­. ..r Atromi‘°s 2—0» Panionios - Pa­­nahaiki 0-0. Clasament : 1. Olympiakos Pireu - 40 p; 2. A.E.K. - 39 o ■ 3 P.A.O.K. - 35 p. OLANDA (etapa a 27-a) ; P.S.V. Eindhoven — Roda Kerkrode 2—0; F.C. Amsterdam - Feyenoord Rotterdam 0-^3; Twente Enschede - Go Ahead 3-0; Sparta Rotterdam - Ajox Amsterdam 1-1: M.V.V. Maastricht - F.C. den Hoag AZ- 67 Alkmaar - N.A.C. Eredő 7 Clasament : i. Feyenoord — 43 p; 2. P.S.V. — 42 p; 3. Ajax — 39 p. 22 Si 126 ; telex : lllSO sport r. Tiparul P. „informația- Bud"SCU vak­ I ■i 1 ,4 mi ţ­u­l­ţUn HANDBALIŞTII ROMÂNIEI ÎNVINGĂTORI ÎN „CUPA ŢÂRILOR LATINE" în ultimul meci: România — franţa 29 — 13 BUENOS AIRES, 31 (Agcrprcs). — Cea de-a şaptea ediţie a „Cu­pei ţărilor latine“ la handbal masculin (echipe de tineret) s-a încheiat la Buenos Aires cu vic­toria selecţionatei României, care a terminat neînvinsă competiţia, cucerind pentru a cincea oară a­­cest trofeu în ultimul meci al turneului fi­nal, handbaliştii români au întîl­­nit formaţia Franţei, pe care au învins-o cu scorul de 29—13(13—4). Cel mai eficace jucător al com­petiţiei, Cezar Drăgăniţă, a înscris din nou cele mai multe goluri (8) pentru echipa română. S-au mai evidenţiat Baican (5), Oros şi Fölkér (cile 3). Referindu-se la această partidă, trimisul agenţiei FRANCE FRESSE scrie : „Seve­ritatea scorului reflectă întocmai superioritatea arătata de jucătorii români din primul pînă în ulti­mul minut. Succesul final, de alt­fel scontat, al echipei române este pe deplin meritat“. In celelalte partide disputate in ultima zi s-au înregistrat urma­­toarele rezultate : Spania Ita­lia 17—7 ; Canada — Argentina 14—10 ; Brazilia — Mexic 21—19. Iată clasamentul final ! 1. ROMA­NIA ; 2. Spania ; 3. Franța ; 4. Ita­lia ; 5. Canada ; 6. Argentina ; 7. Brazilia ; 8. Mexic. cf CURSA CICUSTÄ DE LA BRAUNSCHWEIG Cursa d­e listă de amatori disputată în localitatea vest-germană Braun­­schweig a revenit la sprint belgianu­lui Gustav Verhoven, cronometrat pe distanţa de 102 km cu timpul de 2 : 25:30. In acelaşi timp cu învingă­torul, pe locul 8, s-a clasat rutierul român Teodor Vasile. La întrecere au participat ciclişti fruntaşi din 1o ţări. ­­I­I PE SCURT • PE SCURT • PE SCURT ATLETISM­­. La Los Angeles, Mike Tally (18 ani) a cîştigat săritura cu prăjina cu 5,41 m; cursa de 226 g a revenit lui Reggie Jones — 20,3 (vînt favorabil) iar la 120 kg primul s-a situat Ch. Foster — 13,4. AUTO * S-a dat startul, la Nai­robi, în cea de-a 23 ediţie a tradi­ţionalului ,.Raliu Safari“. După două etape, pe primul loc se află echipa­jul condus de suedezul Bjdrn Wal­­degaard („Lancia Stratos”). Traseul actualei ediţii măsoară 1 000 km . Cursa de pe circuitul de la Oulton Park contînd pentru campionatul european (formula 5 000) a revenit englezului Gordon Spice („Lola“), care a parcurs 183 km în 1 : 00 29. BOX 0. Mexicanul Jose Napoles și-a păstrat titlul de campion mon­dial la cat. . semimijlocie, invingind prin k.o tehnic, în remiza a 50-a, pe Armando Muniz (S.U.A.). Meciul s-a desfășurat la Acapulco, în fața a 10 000 de spectatori. CANOTAJ a A 121-a ediţie a tra­diţionalei curse pe Tomisa, dintre ,,opturile“ universităţilor Oxford şi Cambridge a revenit cu trei lun­gimi de barcă (pe 7 km) studenţilor din Cambridge, care sărbătoresc ast­fel a 68-a victorie. CICLISM la Etapa a 6-a a Turului Algeriei (Saida — Tionet, 170 km) a revenit rutierului sovietic Iudin d in 3 h 41:01. El continuă să conducă în clasamentul general, urmat de sue­dezul Nilsson • Eddy Merckx a cîș­tigat cursa de la Heerlen (Olanda), în fi h 23:33 pe 238 km, urmat de F. Maertens la 15 sec. ..Trofeul Fan­­talica“ desfăşurat la Siracusa, a fost cîştigat de rutierul belgian Roger de Vlaeminck — 130 km în 5 h 15:12. în acelaşi timp au fost înregistraţi ita­lienii Moser, Conti şi Zilioli. HOCHEI . Campionatul european de juniori (gr. A) a luat sfîrşit, la Grenoble, cu victoria reprezentativei U.R.S.S., care a totalizat: 8 p (gol­averaj 11—1). Cu același număr de puncte, dar cu un golaveraj inferior (7—7), Cehoslovacia s-a clasat pe locul 2, fiind urmată de Suedia — 8 p (4—11), Finlanda —­­3 p, Polonia — 2 p și R.F. Germania — 1 p. Pen­tru departajarea primelor trei echipe s-a luat în considerare golaverajul înregistrat în meciurile dintre ele, în ultimul joc : Cehoslovacia — U.R.S.S. 4—3 4. Pregătiri .pentru a­­propiatele C.M. (gr. A) : la Praga, Cehoslovacia — S.U.A. 15—1: la Mannheim, Polonia-sel. Mannheim 10—6: la Füssen, Polonia — E.V. Füs­sen 7—1. NATAȚIE și. La Londra, nou record mondial feminin pe 800 m liber : Jenny Turrall (Australia) 8:43,48 (v.r. 8:47,59 Jo Harshbarger — S.U A.) a Un nou record al S.U.A. pe 200 m liber — Tim McDonnel 1:37,75 a fost stabilit în cadrul campionatelor uni­versitare de la Cleveland (bazin de 25 m) . Turneul triunghiular polo de la Würzburg (R.F.G.) a re­venit Iugoslaviei — 4 p, urmată de R.F.G. — 2 p și Olafida 0 P. PATINAJ * Noi recorduri mon­diale pe pista patinoarului de la Alma Ata, stabilite de viteziștii so­vietici pe 500 m , la masculin. Ev­­gheni Kulikov 37.00; la feminin, Ta­tiana Averina 41.06. SCHI 0, în cadrul­­„Cupei Europei“, slalomul uriaş de la San­­Virgilio di Marebbe a fost cîştigat de austria­cul J. Pechtl, iar ,,specialul“ de la Arosa a revenit lui W. Frömmelt (Liechtenstein). In clasament con­duce Diego Amplatz (Italia). SCRIMA şi Campionatele mondiala pentru tineret au continuat la Ciu­dad de Mexico cu proba de roadă, cîştigată de elveţianul Michel Poffet cu 4 victorii. Pe locurile următoare: Boisse (Franţa) 3 v. Glass (S.U.A.) 3 v. Pusch (R.F.G.) 2 v. Bellone (Italia) 2 v. Frahuldinov (U.R.S.S.) 1 v. România nu a fost reprezentată la această probă. SAH fi „Memorialul Capablanca* s-a încheiat la Cienfuegos (Cuba) cu victoria suedezului Ulf Andersson — 13 puncte din 17 posibile. Au ur­mat sovieticii Vasiukov — 52 p și Balașov — 11 p, Vogt (H.D.G ) și Sigurjonsson (Islanda) — 8­2 p * La Budapesta, după 9 runde : Ribly 7. Polugaevski 6 (1). Smeiknl Ff­ & La Mannheim (14 runde) : Browne 30. Pachman 9 (1). Kestler 9. TENIS fi Cîștigător al turneului WCT de la Atlanta este englezul M. Cox, care l-a învins în finală cu 6—3, 7—6 pe australianul J. Alexan­der, în „sferturi“. Cox eliminase pe Smith. La Orlando, în finală : Laver — Gerulaitis 6—4, 6—4. Clasamen­tele circuitului WCT : gr. roșie — Alexander 480. Cox 410. Stockton 400. Smith 380. Solomon 360; gr. albastră — Laver 520. Tanner 370. Ramirez 330. Pasarell 220; gr. verde — Ashe 590. Borg 540. Hewitt 345. Okker 310. A Surpriză în turneul feminin de la Philadelphia, cîștigat de englezoaica Virginia Wade, care în ultimele me­ciuri a dispus, pe rind, de ameri­cancele Billie King (3—6, 6—2, 6—2) și Chris Evert (7—5, 6—4). VOLEI fi ..Cupa primăverii" (m) s-a încheiat la Paris cu victoria e­­chipei Italiei , 3—1, în ultimul joc, cu Franța. Rf I DE PRETUTINDENI PARIS (Agerpres). — In t­cneu­l , , k internaţional (echipe de juniori) de î la Cannes, alte două partide : Franţa ^ Algeria G—1, Mexic — Cehoslovacia ^ ' Turneul internaţional (juniori) de , n la Bastia s-a încheiat cu următoarele­­ rezultate : R.F. Germania — Selectio- ‘r­­­nata de Sud-Est a Franţei 3—6 ; Cor­sica — Iugoslavia 2—1. I(j ; 4( i‘ it I , ROMA (Agerpres). — Recordul pre-­­ miilor la concursul de pronosticuri -­ sportive din Italia ,,,Totocalcio“ a fost 1 * realizat de un ţăran din Penna (Munţii Abruzzi), care a indicat toa­­te marile surprize ale etapei. PRONU _ * 23 MART) TDiFICII (Agerpres). — în turr.eui , , (echipe de juniori) de la Geneva VaSeT'ea I : C Turcia — Ruda Ilvezda Brali.șjtj' a 50.000 le, ’’ 1—1: A.c. Milan — Eintracht F1 50 noi) lei • n ‘i furt pe Main î—0: Tunisia - lei ' „a 1—0: Soehaux — Racing WhA'2 lei ; a 4-a 4 lenbeek (Belgia) 2­0. lei ; a 5-a 109,10 I Tn , . * . u 6-a : 3.757,90 a 40i| In turneul de juniori ş. DEPORT GA* baix : Roubaix — Bavttfu' rtjJt’(JKl LAM, l—o: Twente Enschede? l8’ 830.263 lei .. I regem (Belgia) 1— o./inica) 10-410 lej ^ j 2nt 26 Extra