Sportul, mai 1986 (Anul 42, nr. 11311-11335)

1986-05-08 / nr. 11315

B­RAVO, STEAUA ! Campioana ţării noastre a devenit aseară şi campioana europeană a cluburilor SEVILLA, 3 (prin telefon). Steaua, campioana echipelor campioane din Europa! Steaua, cea mai bunâ echipă de club de pe continent! Şi cine ar îi crezut câ »aventura* începută într-o seară rece de septembrie, pe un stadion din Peninsula Yutlanda, în meciul cu Vejle, avea să se Încheie intr-o superbă seară de mal la Peninsula Iberică, la Sevilla, pe malurile Guadalqaivirului, cu această răsunătoare vic­­­torie! O victorie care poate constitui im­punct de răscruce In fotbalul românesc. Felicitări, Steaua! Felicitări tuturor celor care şi-au acita contribuţia la această mare reuşită, la această splendidă performanţă. Marea calitate pe care Steaua a dovedit-o In partida de astâ­­seară (n.r. aseară) a fost aceea că a ştiut să macine fizic şi psihic forţele unei echipe­ „cu firmă“, alcătuită din jucători deosebit de valoroşi, unei echipe care, pierzind şi campionatul, şi Cupa Spaniei, s-a aruncat cu toate forţele în meciul care, în­­cheindu-l cu o victorie, ar fi reabilitat-o după cele două to­­fringeri. Dar iată că Steaua s-a dovedit mai puternică, mai si­gură de ea, de parcă ar fi jucat nu ştim cîte finale de cupe euro­pene, mai ambiţioasă, mai dorni­că de­ victorie. Şi „Barca* a tre­buit să părăsească terenul Învin­să pentru a treia oară in acest final de sezon. Şi asta după un meci de un rar dramatism, după aproape trei ore de foc, după disputarea prelungirilor şi a lo­viturilor de la 11 metri. Ultima speranţă a catalanilor penal­­tyurilo­r a fost înlăturată mă­reţ de acest Ducadam portarul care s-a ridicat ca un zid de netrecut in calea şuturilor ltd Alesanco, Pedrazza, Alonso Si Marcos. Bravo steaua, bravo Ducadam ! Intr-un astfel de meci, cu o miză atlt de mare, era firesc ca cele două­ echipe să joace prudent. S-au greșit destule pase, șuturile au fost uneori lipsite de precizie. Dar cit de mare a fost Încărcătura nervoasă a Jucători­lor ! De aceea, Gerardo (min. S) trimite balonul peste poartă In urma unui corner executat da Schuster , trei minute mal tîrziu. PI turcă expediază mingea pe Un­gă poartă. Foarte activ se dove­dește in toată prima repriză Mar­cos, un Jucător cu o mare arie de joc (în mia. îl, Biflodedled este obligat să trimită balonul In­corner la un atac viguros al acestuia). La fel de periculos , dovedeşte şi Schuster, coordona­torul formaţiei gazdă (o putem numi astfel pe Barcelona), care se dovedeşte şi un foarte bun şuteur î­­n min. 29 expediază o lovitură foarte puternică, de pu­ţin peste bară, de la numai ÎO— 12 m, pentru ca tot el, în minua­tul următor, să șuteze violent, de la 20 m, șut apărat de Duca­dam. F.C. Barcelona atacă mai mult, încurajată neîntrerupt de cel SO 000 de suporteri care au Prima repriză se Încheie cu­­ noil an sut al lui Schuster ambn . 445, la care răspunde foarte frumos. DUCADAM ca aceeaşi monedă. Piţurcă (min. 45). Se pare că pauza a fost un sfetnic bun pentru ambele for» Dupâ cîştigarea finalei Cupei Campionilor Europeni la fotbal, jucătorii, antrenorii şi con-­ ducătorii echipei Steaua au subliniat în decla­raţiile lor că dedică celei de a 65-a aniversări a Partidului Comunist Român superba victorie obţinută la Sevilla.’ min. B, ce doi încearcă o —­­binafie scurtă şi rapidă, dar »fr sam­», secondat de MiguelH, in­tervine decis. Archibald, care — prea se văzuse, arată ce ştie un min. SS, la o minge expediată de Pedrazza , el deviază balaoul din apropiere, spire poarta lul Ducadam, dar mingea ocolește poarta. Marea surpriză a Jocu­lui se produce în mun. Ti­m Ior­­dânescu, antrenorul secund al echipei. Intră pe teren în locul lui Bălan ! Și du si poate spune el nu a fost o idee bună, pen­tru că Iordănescu a ,,filtrat” toa­ta mingile la mijlocul terenului, a adus campioanei noastre cal­mul necesar pentru finalul me­ciului, l-a dat încredere. Ca el în prima repriză, finalul aparţi­ne Stelei . Majaru are o mare ocazie de gol (min. 75), dar mingea trece peste „transversală”, iar Bölöni expediază un şut foar­te puternic (min. 77), devia* In corner de Urniţi. Un „cap* a” lui Archibald (min. 90) încheie pri­mele 90 de minute. Urmează prelungirile, din care reţinem fa­zele din minutele 96 (şut Mora­talla), 109 (Archibald bună po­ziţie), 116 (Bărbulescu, şut jos, în colţ, cu greu reţinut de Urniţi), la mun. US Carrasco Introduce balonul în poartă după ce s-a jucat cu mina şi, firesc, golul nu este validat. Şi acum, penaltyur­e ! Va tiga echipa care va fi mal Şi aceasta se va dovedi STEAUA, şi mai ales DUCADAM, imbata­bilul ei portar. Majaru execută prima lovitură, dar Umiti res­pinge : urmează Alesanco, dar e h­adul lul Ducadam să apere . Bölöni ratează şi din şutul lui Pedrazza • şi el apărat de Duca­dam 1 Patru penaltyu­ri, toate ra­tate 1 Spre balon se îndreaptă acum LĂCĂTUŞ : şut şi gol ! 1—9 pentru Steaua. Pichi Alonso, cel care marcase trei goluri din I.F.K. Göteborg, nu îi poate în­vinge nici el pe Ducadam. Ei vine BÁLINT , şut­ul gol I 2—6 pentru Steaua. Ultima speranţă a catalanilor este Marcos, dar aici el nu floate trece de Ducadam. VICTORIE I 2—0 pentru Steaua In cea mai dramatică finală a Cupei Campionilor Europeni ! Mulţumim, Steaua ! Iubitorii fot­balului din Întreaga ţară te aş­teaptă să revii cu frumosul tro­feu pe care îţi vei pune acum semnătura alături de ce­le ale lui Real Madrid, Benfica Li­sabona, Internazionale, F.C. Li­verpool, Juventus Torino şi altor mari echipe. __. loan CHIRILA Mircea M. IONESCU Steaua sosește In Capitală as­tăzi, la cursul serii. lăcătuș BÁLINT Steaua - F.G. Barcelona 0-0, 0—CJ Stadion „Sanchez Pizjuan“ din Sevilla ; teren bun ; timp frumos ; spectator] - circa 70 000. Șuturi : 15-18 (pe poartă : 2-5). Cornete : 1-9. Au marcat penalty­urile : LĂCĂTUȘ și BALINT. STEAUA (antrenori : Em. Jenei ,­ A. Iordănescu) , DUCA­DAM - IOV­AN, BUMBESCU, BELODEDICI, BARBULESCU - BALAN (sinîn. 73 IORDANESCU), BALINT, BOLONI, MAJARU - LĂCĂTUȘ, PIŢURCA (min. 112 RADU M). F.C. BARCELONA (antrenori : T. Venables şl A. Harris) : URRUTl - Gerardo, MigueHl, ALESANCO, J. ALBERTO - Victor, SCHUSTER (min. 84 Moratalla), Marcos, Pedrazza — Archibald (min. 111 Alonso), CARRASCO. A arbitrat excelent Michel Vautrot, la linie : A Delmer şi M. Girard (toţi din Franţa). Cartonaşe galbene : CARRASCO, DUCADAM, J. ALBERTO, LĂCĂTUŞ, BOLONI, BUMBESCU, făcut deplasarea la Sevilla, şi Carrasco (min. 36). In urma unei centrări a lui Marcos, creează pericol la poarta Stelei, dar Băr­­b­ul­escu i­ntervine hotărât, cu pre­ţul unei căzături care, din feri­cire, nu s-a dovedit prea gravă, moţii, pentru că fotbalul etalat în a doua jumătate a meciului a fost de mai bună calitate. Steaua este mai Incisivă şi Bö­löni (min. 51), ca şi Majaru (min. 84), au poziții excelente, dar şu­turile tot merg pe lingă flotă. In „ECHIPA ROMÂNĂ PRACTICĂ UN JOC INTELIGENT" Primele comentarii ale agenţiilor de presa "La puţine minute după încheierea finalei „Cupei Campionilor Europeni“ la fotbal, agenţiile Interna­ţionale de presă au transmis primele comentarii pe marginea partidei, elogiind performanţa strălucită a echipei steaua Bucureşti, care a intrat la posesia trofeului, după o partidă de un rar dramatism. Ast­fel, Agenţia France Presse, analizînd locul dâtigâ­­toarei trofeului, arată, printre altele: »Steaua alcătuieşte un grup foarte compact şi deosebit de omogen, fără «sură. Fotbaliştii români practică mai ales un fotbal Inteligent, care lasă un oc important imaginaţiei, un joc prin deviere, co­lectiv, dar şi cu individualităţi de primă valoare, precum internaţionali! Bölöni, Lăcătuş, P­urcă — acela care s-a dovedit o veritabilă­­oaie neagră­­pentru Anderlecht la semifinale­­, lovan. In fapt, apărarea formaţiei române a fost de netrecut, ta a­g­erturbabilă la faţa tuturor Încercărilor spaniolilor”.­­ „filmul Jocului“, aceeaşi agenţie notează, sub titlul: „Ducadam, eroul tatîlnirii“; „Fapt unic la analele «Cupei Campionilor Europeni», portarul ro­mân Ducadam a parat toate loviturile de la 11 m executate de fotbaliştii de la F.C. Barcelona, iar Steaua Bucureşti a cucerit prima sa cupă europeană în istoria de 31 de ani a competiţiei­. La rândul ei, Agenţia Associated Press subliniază: „Puternic susţinută de public, F.C. Barcelona a ata­cat mai mult In prima repriză, fără Insă a-şi crea situaţii clare de a marca, la timp ce după pauză fotbaliştii români au redus adesea la tăcere pe cei peste 50 000 de barcelonezi aflaţi la tribune, pria jocul lor a vin­­at şi şuturile periculoase de la dis­tanţă ale mijlocaşilor Ladislau Bölöni şi Mihai Ma­jaru. Astfel, echipa Steaua Bucureşti devine prima echipă din România câştigătoare a­­Cupei Campio­nilor Europeni­, primind trofeul la faţa a 70 000 de spectatori, aproape la Întregime susţinători ai spa­niolilor”. REPORTAJ 1 LA MIEZUL NOPŢII Sclifk, e aproape înche­iat*, gata de „calandru“ şi de tipar. Ne lipseşte numai cronica şi, mai a­­les, rezultatul meciului de la Sevilla, pe care iu­bitorii sportului din in­­treaga ţară, tot e­stetişti în această noapte, indi­ferent de simpatiile lor de club, le aşteaptă cu sufletul la gură. In­­ti­pografie nu avem tele­vizor, dar avem un coleg cert stă la doi paşi. Mer­gem, deci, la el să ve­dem marea premieră ro­mânească In fotbal fina­la Cupei Campionilor Europeni, dintre Steaua şi F.C. Barcelona. Bule­vardul e pustiu, nu vezi ţipenie de om. Dar prin ferestre, nu* oglinzile unor Șifoniere licăresc lumi­nile albăstrui ale televi­zoarelor. Finalul finalei e incre­dibil. Tragem primii și­­­ratăm, dar apără Duca­dam ! Ratăm din nou, apără iar Ducadam 1 Să mori de inimă, nu alta ! De nti, tot 0—0... Marchea­ză Lăcătuș, apoi apără Ducadam şi 1—0 ! Mar­chează Bálint şi — n-am vrea să fim in pielea spaniolilor — apără ace­laşi resort de oţel Duca­dam ! Este 2—0 pentru Steaua, pentru noi toţi şi cişligăm Cupa mult rîtmitâ de o întreagă Europă fotbalistică şi pe care o înalţă acum minunaţii jucători ai Ste­lei şi antrenorii lor, dor­nici să se vadă pină în ţară. Fugim înapoi spre ti­pografie, să terminăm e­­diţia, cu marele succes pe care ni l-am dorit atit de mult. După primii paşi suntem­ singuri pe stradă. Am vrea să ne spunem bucuria, să schimbăm din mers impresii cu citito­rii ediţiei noastre de miine, ba nu, de astăzi... Dar suntem­ singuri... Am uitat că e ora zero şi nouă minute... Dar, nu! Din blocuri ies oa­meni — tineri, maturi, vârstnici, strigind plini de bucurie : „STEA-UA! CINSTE LOR, CINSTE CAMPIONILOR Ferestrele se deschid larg şi alţi oameni fe­riciţi răspund. Oamenii cetăţii, ai ţării întregi, se bucură din toată inima pentru această biruinţă a Stelei a fotbalului româ­nesc ! tib­ru. mnCTFA REAL MADRID A CIŞTIGAT PENTRU A DOUA OARA CONSECU­TIV CUPA UEFA După ce Real Madrid a câştigat prima manşă a finalei Cupei UEFA cu 5—1, la faţa lui F.C. Köln, era greu de presupus ca formaţia vest-germană să intre la posesia trofeului. Un rezultat de 4—9 sau de 6—1 la faţa unei echipe de valoarea celei a madri­lenilor era greu de realizat. In meciul retur, F.C. Köln a câști­gat cu 2—0 (1—0).­ Real s-a apă­rat excelent, avtnd In portarul Agustta pe ce mai bun jucător de pe teren. Astfel, cu un scor general de 5—3, Real Madrid a cistiglat pentru a doua oară con­secutiv Cupa UEFA. Scorul a fost deschis la min. 23 de Beta­­la urma unei lovituri cu ‘ capul) după ce fusese excelent servit de Jenssen. A urmat o perioadă de dominare netă, dar infructuoasă, a echipei F.C. Köln. După pau­ză, s-a consemnat o bară a lui Littharsfel,­ pentru ca la min. 73 Geilenkirchen să majoreze sco­rul la 2—0. Arbitrul scoţian Ro­bert Valentin a condus echipele 9 F.C. KÖLN : Schumacher — Gli­chen, Gells (Schmitz), Steines, Prestta — Geilenkirchen, Höhrets­bach, Beta, Jenssen (Piserd­) —­ Llttbarski, K. Allofs. REAL MA­DRID : Agustin — Maceda,. Chen­­do, Camacho — Michel, Clare, Galle go, Gordülo — Butragueno (Juanito), Sanchez (SantUlana), Valdano. r C08 797ÎÎ București, str. V. Conta 18, of. P.T.T.E. i. wh central» i­ 79 70 și u sp 59, secția corasp. io 20 30,interurban 137, telex 10 350 romsp Tiparul I.P. „Informația* 1.o străină­tate sbonamente prin ROMPRESFIL.ATELIA — sectorul export-import presă p.6- 8 ox­­h 20L telex 10376, prsfir Bucureşti, Calea Gri­viţel­or. StS 64 10363 B, 1, L L it