Szabad Szó, 1959. október-december (16. évfolyam, 231-309. szám)

1959-12-08 / 289. szám

4 RNK-kupa mérkőzések Jó játék után a Temesvári Ştiinţa 5:1 arányban győzte le a Ploeşti Petrolul-t Arad. CFR-stadion, — 6.000 néző. Játékvezető: Costea, Nagy­várad. ŞTIINŢA: Curcan—Codreanu, Ţurcan, Barcu—Cojereanu, Tăna­­se—Gîrleanu, Igna, Manolache, Le­­reter, Miţaru. PETROLUL: Ringheanu—Pa­honţu, Marinescu, Tendier—Fro­­nea, Florea—Munteanu A., Tabar­­cea, Babone, Munteanu D., Bădu­­lescu. A főiskolai csapat jó játék után kiverte az RNK-kupából a bajnok­­csapatot és így bekerült a négyes csoportba, amelynek mérkőzéseit csak tavasszal folytatják majd. Még ilyen nagy gólarányú győze­lem is megérdemelt, mert a Ştiin­ţa okosabban és nagyobb lendü­lettel játszott, mint ellenfele. Már a negyedik percben súlyos kapushibából Miţaru megszerzi a vezető gólt: 15 méteres éles lövése a hálóban kötött ki. Továbbra is a főiskolások támadnak többet, gólt azonban csak a 42. percben tud­nak szerezni, amikor Miţaru lefu­totta a védelmet és jó beadását Cotereanu kapásból a balkapu fel­ső sarkába küldte. Újrakezdés után már a 46. perc­ben Gîrleanu sarokrúgását Sere­­ter fejjel továbbította a kapura, a Ploeşti kapus csak kiöklözni tudta a labdát, azonban Manolache ré­sen vol,­ s egyből rendeltetési he­lyére küldte. Négy perc múlva egy Ploeşti ellentámadásból kifolyólag Bădulescu lapos lövése a megle­pett Curcan mellett utat talált a hálóba. A 68. percben Sereter be­adását Gîrleanu elcsípi, átmegy a védelmen és megszerzi csapatának a negyedik gólt. A nézők biztatá­sára a Ştiinţa tovább rohamoz, a labda Sereterhez kerül, aki lefutja az ellenfél védelmét és éles lövés­sel beállítja a végeredményt. A főiskolások továbbra is támadnak, a ploeşti csapat azonban jól véde­kezik s igy az eredmény már nem változik. A temesvári csapat minden já­tékosát dicséret illeti a győze­lemért, átlagon felüli játékot mu­tatott azonban Codreanu, Ţurcan, Cojereanu, Tănase és Manolache, míg a ploeşti csapatból Marinescu játéka tetszett a legjobban. Az RSK-kupa mérkőzések további eredményei: Bukarest. Rapid—Pompierul 0:1 (0:1)! CCA—Metalul Titanic 8:0 (3:0). Ploeşti. Bukaresti Progresul— Steagul Roşu 4:0 (3:0). Beszterce. Máramarosszigeti Tö­rekvés—Bákói Dinamo 0:3 (0:1). Petrozsény. Lónyai Paraugal— Lupényi Minerul 2:3 (2:0). Târgovişte. Ploeşti Prahova— Bukaresti Dinamo 1:3 (1:2). Nagyenyed. Nagyszebeni ASA— Kolozsvári Ştiinţa 1:4 (0:1). Barátságos labdarúgó­­mérkőzés UVA—Temesvári CFR 1:4 (1:0) A visszavágó mérkőzésen a te­mesvári vasutasok revansot vettek a múlt vasárnapon elszenvedett ve­reségért. Az első félidőben az UVA szerez gólt Ristin révén. Újrakez­dés után a CFR nagy lendülettel rohamoz és a maga javára fordítja a mérkőzést. Teljesen megérdemel­ten győz. A góllövők sorrendje: Gáli, Sima, Boros, Klein. Az egész csapat teljesítménye szünet után kielégítő volt s külö­nösen a csatársor játéka tetszett. A CFR a következő csapattal ját­szott: Fuchs—Marcu, Bodó, Apter —Gáli, Ţigăniuc—Gergely, Sima, Fernat, Klein, Manciu, (Boros). -------------------■ .......................................................................­ 30-kupa mérkőzések December ELECTROMOTOR—CERAMICA 2:0 (1:0) Az Electromotor-pályán lejátszott kupamérkőzés izgalmas és élénk játé­kot eredményezett, melyet végered­ményben az egységesebb csatársorral rendelkező Electromotor megérdemel­ten nyert meg. A mezőnyben a Cera­mica egyenlő ellenfélnek bizonyult, a­­zonban a kapu előtt a csatárok kihagy­ták a kínálkozó helyzeteket és lövésük­be sok hiba csúszott. Az Electromotor már a második percben gólt ér el Epure révén, aki a hálóba küldte Voicu beadását. Gól után a Ceramica sokat támadott, de a csatárok mindent mellé lőttek, a 33-ik percben pedig Bodri fejeslabdá­ját a kapufa mentette. Szünet után sem változott a játék képe. Az Elec­tromotor támadásai veszélyeseknek bi­zonyulnak, gólt azonban csak a 83. percben érnek el Mitica révén. Petro­­vics játékvezető jól látta el feladatát. ŞOIMII—TEHNOLEMN 2:1 (1:1) Élénk iramú, változatos mérkőzést vivott a két csapat, mely végül is a Şoimii győzelmével végződött. Az első félidőben a Tehnolemn is sok támadást vezetett, azonban a csatárok mindent elkapkodtak. A Şoimii csapatának tá­madásai sokkal veszélyesebbek voltak, a győzelmet azonban csak a mérkőzés befejezése előtt tudták biztosítani. A 25. percben Barbu szerzi meg a vezető gólt. A 44. percben a Tehnolemn ki­egyenlített, Văcărescu saját kapujá­ba rúgta a labdát. Helycsere után nagy harc indul meg a győztes gólért és ez a Şoimii-nak sikerül, amikor Floareş labdája utat talál a hálóba. Blau játékvezető kifogástalanul látta el feladatát. ARTA TEXTILA—MECANICA 4:2 (2:0) Jó iramú mérkőzés, amit végül is az Arta Textilă csapata megérdemel­ten nyert meg, mert csatársora job­ban ki tudta használni a kínálkozó gól­helyzeteket. A győztes csapat góljait Degan a 11. percben, Beriuc a 25., Corchiş a 63. és Giulvezan a 87. perc­ben szerezték, míg a Mecanica részé­ről Borţun a 63., s­zelint a 82. perc­ben voltak eredményesek. Jók voltak Rodeanu I, Kovács, Pleşan és Cor­­chiş, illetve Marosi, Foaie és Borţun. UTT—DINAMO 0:0 A nehéz talajú pályán lejátszott mérkőzésen egyik csapat sem tudott győzni. Mindkét csapat csatársora sok gólhelyzetet hagyott kiaknázatla­nul. A városi labdarúgó bizottság fog dönteni afelett, hogy melyik csapat jut tovább. Ifjúsági asztalitenisz-verseny A Tehnometal csapata nyerte az országos versenyt A bukaresti háromnapos orszá­gos ifjúsági asztalitenisz-verse­nyen a temesvári Tehnometal fiatal­jai szépen szerepeltek: első helyen végeztek. A döntőben az aradi Voinţa csapatát 3:1 arányban győz­ték le. A boksánbányai Izvorul a 3.-4. helyen végzett, ami szintén jó teljesítménynek számít. Országos ifjúsági egyéni baj­nok a temesvári Bodea Marius lett, aki a döntőben Kappel Adalbert el­len 2:0 arányban győzött. A női ifjúsági bajnokságban az aradi Voinţa a döntőben 3:1 arányú vereséget szenvedett a bukaresti CSS csapatától. A női egyéniben Mihalcea Eleonora Aradról a dön­tőben vereséget szenvedett San­­drescutól (Bukarest), tehát a má­sodik helyen végzett. Kézilabda Megkezdődött a tartományi kispályás kézilabdabajnokság Szombaton, a sportcsarnokban tar­tották meg a férfi­ kézilabda selejtező mérkőzéseket, amelyek eldöntötték, hogy melyik három csapat vesz részt a tartományi bajnokságban. A har­madik helyért a Gyarmatai Timpuri Női és a Perjámosi Mureşul harcol­tak és végeredményben a gyarmatai együttes 29:25 arányban győzött. A Temesvári CFR pedig 32:16 arányban diadalmaskodott az Aradi CFR fölött. Mivel három csapatnak egyenlő pont­­száma volt, a gólarány döntötte el a sorrendet, így a Temesvári CFR, a Gyertyámosi Dacia és a Gyarmatai Timpuri Női együttesei kerültek a tartományi bajnokságba. Ugyancsak szombaton kezdődött a tartományi női bajnokság, amelyet vasárnap folytattak. Bár a mérkőzé­sek színvonala még nem kielégítő, ör­vendetes, hogy azok a sportszerűség keretében zajlottak le. Az eredmények a következők voltak: Férficsoport: Temesvári CFR—Gyar­matai Timpuri Noi 25:20 (12:12). A­­radi SC—Zsombolyai Victoria 24:15 (12:7). Tehnolemn—Gyertyámosi Da­cia 39:12 (20:3). Ştiinţa—Resicai MSK 34:22 (19:8). Női csoport: Temesvári Constructo­rul—Perjámosi Mureşul 20:1 (9:1). Ştiinţa—Lugosi MSK 15:3 (7:0). Resi­cai MSK—Gyapjúipar 13:5 (6:1). MOSZKVA. Elizabeta Bikova és Ki­ra Zvorikina között megkezdődött a küzdelem az 1959-es évi sakk VB cí­méért. Az első játszmában a sötéttel játszó Zvorikina legyőzte Bikovát, a világbajnoki cím védőjét. STOCKHOLM, Svédország—Kínai NK 1:5. Nemzetek közötti asztalite­nisz találkozó. A kínai válogatott hen­gerelt. (Szombaton) BORAS (Svédország) A nemzetkö­zi asztaliteniszversenyen 10 nemzet válogatottja állt rajthoz. Az elődön­tők során Kína női csapata 3:2 arány­ban legyőzte az MNK együttesét. A döntőbe a kínai és a csehszlovák válo­gatott küzdötte fel magát. BUDAPEST. Országok közötti ifjú­sági tornászviadal: Csehszlovákia— MNK 277,10—1276,20 p. NŐK: Cseh­szlovákia—MNK 185,50—184,55 p. PRÁGA: Csehszlovákia—Dánia 5:3. Kötöttfogású birkózás. LABDARÚGÁS SZÓFIA. BULGÁRIA—DÁNIA 2:1 (1:1). Nemzetek közötti barátságos. VÁLOGATOTT TALÁLKOZÓK: Tu­­nisz—Málta 2:0. Olimpiai selejtező. Az első mérkőzés döntetlent hozott. BRA­ZÍLIA—PARAGUAY 3:2. Délamerikai bajnokság. A világbajnok csak nehe­zen győzött. BUDAPEST. Vasárnap az őszi sza­kasz utolsó fordulója került lebonyolí­tásra. MTK—Ferencváros 1:0 (1:0). 45.000 néző. Góllövő: Szimcsák (37 p.) Az első játékszakaszban kiegyenlített volt a játék, a másodikban meddő Fe­rencváros fölény alakult ki. ÚJPESTI DÓZSA—PÉCSI DÓZSA 4:1 (4:1). A válogatott Göröcs ezúttal nemcsak a mezőnyben, de a kapu előtt is jól ját­szott: egymaga 3 remekbeszabott gól­lal biztosította be az Újpest győzel­mét. A negyedik öngólból esett. SZE­GED-HONVÉD 1:0 (1:0)­ Ezen a ta­lálkozón sem érvényesült a papírfor­ma. CSEPEL-DOROG 1:0 (1:0), SZOMBATHELY—DIÓSGYŐR 3:2 (0:2). Végeredményben az Újpesti Dó­zsa az őszi bajnok 21 ponttal, mögöt­te az MTK (18 p.), azután a Honvéd (16 p.) következik. Csepel, az elmúlt évi bajnok, a táblázat második felé­ben szerény hellyel kénytelen megelé­gedni. Nyomatott Întreprinderea „Poligrafică“ Temesvár. Torna A fővárosi országos tornacsa­­pat-bajnokságokon tartományunk­ból a resicai tornászok vettek részt. A férfi csapatok közötti ver­seny győztese a bukaresti Dinamó, női országos bajnok pedig a buka­resti Ştiinţa csapata. Úszás BUKAREST. Vasárnap fejeződött be Bukarest és Budapest legjobb úszóinak kétnapos viadala. A talál­kozó nagy küzdelem után Budapest válogatottjainak 134,127 pontszá­mú győzelmével végződött. Vasár­nap került sor a két város vízilabda válogatottjainak találkozójára. A mérkőzésből, nagyszerű játék után, Bukarest csapata került ki győz­tesként, 8:5 arányban győzte le a kitűnő játékerővel rendelkező Bu­dapest együttesét. — — Kosárlabda Temesvári Ştiinţa— Sztálinvárosi Steagul Roşu 56:36 (26:17) A temesvári főiskolások A-osz­­tályú férficsapata pompás játék­kal megérdemelten győzött. Már az első 7 percben 15:0-ra vezettek. Kidomborodott technikai fölényük s játékukat a nézők többször nyílt­­szini tapssal jutalmazták. Kosár­dobók: Popovici (17), Drache (11), Cârlan (7), Puşcaşu (6), Drăgotoiu (6), Păşteanu (5), Laţ­­cu (2), Pîpeşteanu és Svanici (1-1). %% 1 «« SZABAD SZÓ Románboksáni hírek llllllllllllllllllllll!lllllll!lllllllllllllllllll!llllllllllll!lll!l!llllllll!l!linilllll!llll Több mint egymillió lejt takarítottak meg A románboksáni fémszerkezete­ket és mezőgazdasági gépeket gyár­tó üzem fiataljai 49 termelési bri­gádba tömörülve lelkesen küzde­nek a tervfeladatok teljesítéséért, minél nagyobb megtakarítások elé­réséért. Annak eredményeként, hogy a szocialista versenybe közel 700 ifjú kapcsolódott be, csupán a fia­talság által elért megtakarítások összege idáig 1.200.000 lejt tesz ki. A termelőmunka mellett az üzem ifjúsága derekasan kivette részét a különböző hazafias akciók­ban is, így például részt vettek a Resicai Fémipari Kombinát acél­műjének átépítésében, facsemetéket ültettek, ócskavasat gyűjtöttek stb. E munkálatokban az idén 14.980 önkéntes munkaórát végeztek. A legszebb eredményt a kommu­nista Albu Nicolae vezette szer­számlakatos ifjúsági brigád érte el, 250 kiló különleges acélt gyűjtött és 51.000 lej megtakarítást eszkö­zölt. Dicséretet érdemelnek Cilni­­ceanu Constantin, Moruz Victor, Negru Marin és más fiatalok is. Községszépítés — önkéntes hozzájárulásból Románboksán község is egyre szépül, fejlődik, így, 1960-ban ki­egészítik a kultúrotthon és a klub berendezését, az iskolák számára pedig új bútorokat szereznek be. A honpolgárok a legutóbbi gyű­lésen 45.140 lej önkéntes hozzájá­rulást szavaztak meg, amihez hoz­zájárul az Állami Bankban már letétbe helyezett 43.165 lej kész­pénz is. Ebből az összegből fedezik jövőre egy szép park és korszerű piac létesítésének költségeit. A piac építéséhez szükséges anyagok egy részét már beszerezték. ROTARESCU ION, levelező —————, I, ■ I. Röplabda Temesvári Ştiinţa—Nagyszebeni Voinţa 3:2 (9:15, 15:7, 13:15, 16:14, 15:9). A-osztályú női bajnokság. A főiskolások női együttese csak nagy küzdelem után szerezte meg a győzelmet. A negyedik játszma volt a legizgalmasabb, mivel a vendégcsapat már 8:0-ra vezetett. A temesvári lányok azonban nem adták fel a harcot és 8:8-ra egyen­lítettek. Ezt követőleg a Voinţa újra rákapcsolt és 14:9-re húzott el, de a temesvári lányok ezután pompásan játszottak és megnyer­ték a játszmát. A hazai csapatból különösen Go­­losie játszott kitűnően, kivüle Bli­­dea és Muşat váltak ki, míg a ven­dégegyüttesből Lăzăruţ, Ştefan és Bejiţă voltak jók. Bukarest: Bukaresti Constructo­­ rul—Temesvári Ştiinţa 3:2. A-osz­­ tályú férfi bajnokság. A resicai Olimpia sportegyesület két évi tevékenysége Resica sportéletében, a resicai MSK mellett az Olimpia sportegye­sület foglalja el a második helyet. Az egyesület 5 szakosztályában (labdarúgás, kézilabda, úszás, sakk és evezés) több mint 200 fiatal te­vékenykedik. Resica sportkedvelői elismeréssel adóznak az Olimpia sportolói által elért győzelmeknek és büszkék azokra. Kétségtelen, hogy az úszó-szak­­osztály érte el a legszebb eredmé­nyeket. Az egyesület fiatal úszói, csupán az idén 16 köztársasági if­júsági és gyermekcsúcsot állítot­tak föl, ezenkívül számos tartomá­nyi felnőtt és ifjúsági csúcsot. Az úszók közül Potoceanu Mihai, Lig­­ner G., a Pischl-testvérek, Wagner Mariana, Langer Ditta, Muscă Margareta és mások tehetségét nagyra értékelik a szakemberek és sokat várnak tőlük. Említésre mél­tó az is, hogy az idén több mint 500 gyermeket toboroztak az úszó­­sport számára, akiket megtanítot­tak úszni s akik közül számos te­hetség emelkedett ki. A labdarúgó-csapat a tartományi bajnokságban jelenleg a második helyet foglalja el. Az együttesnek egyes esetekben sikerült nem várt szép eredményt elérni, különösen a „Felszabadulási kupa“ mérkőzé­sek során, míg az RNK-kupáért vívott küzdelmek során — tavaly és az idén — legyőzte az UTA, a Resi­cai MSK és a Temesvári CFR csapa­tát. De a csapat többször képessé­geinél gyengébben szerepelt, külö­nösen a tartományi bajnokság idei őszi fordulója végefelé. Ez annak is tulajdonítható, hogy egyes játé­kosok vétettek a sportfegyelem el­len, ami negatívan hatott ki játé­kukra és az egész együttes szerep­lésére. Kielégítő eredményeket ért el te­vékenységében az evezős-szakosz­tály. Az elért eredmények annak is köszönhetők, hogy az Olimpia sportolói számára megfelelő sport­létesítmények állanak rendelkezés­re, így például az utóbbi években felépítették a „December 30“ fedett uszodát, az evezősök számára kikö­tőt rendeztek be, új stadiont, épí­tettek a Mocsár kerületben, ahol a labdarúgópálya mellett röplabda­­kosárlabdapályát és a kézilabdázók számára kispályát készítenek. Mindez azért vált lehetővé, mert az üzem vezetősége és a szakszerve­zeti bizottság állandó támogatást nyújtott. Az Olimpia sportegyesület által az utóbbi két év alatt elért eredmé­nyek kitűntek a legutóbbi közgyű­lésen is. Ugyanakkor azonban fel­színre kerülnek a vezetőség munká­jában észlelt hiányosságok is. Így például a kézilabda-szakosztály — egyes vezetőségi tagok hibájából — nem érte el a várt eredményt, ha­sonlóképpen gyengén tevékenyke­dett a sakk-szakosztály is. Nem for­dítottak kellő figyelmet a tömeg­sport fejlesztésére sem, különösen ami a nők bevonását illeti a sport­­mozgalomba. Az újonnan megválasztott veze­tőségre hárul az a feladat, hogy az említett hiányosságokat kiküszö­bölje és nagyobb gondot fordítson a sportolók nevelésére. R. P. Lakodalmak­­ a kultúrotthonban Az aurélházi „Varga Katalin“ kollektív gazdaság ifjai, tavaly jó eredményeket értek el a kultur­­munkában. Az IMSZ-szervezet irányításával jól működött a tánc­csoport és a színjátszó csoport is. A tánccsoport tagjai a rajoni ver­senyszakaszban az első helyezést érték el és a tartományi verseny­­szakaszban is megállták helyüket. Most, az őszi munkák befejezése után, ismét munkához láttak. A színjátszó csoport megkezdte az elő­készületeket,­­ a tánccsoportok­kal viszont baj van. A fiú-tánco­sok szétszéledtek és idén csak lá­nyokból álló csoportot szerveztek. A kultúrotthon tevékenysége nem kielégítő. Nem tartanak rend­szeresen nevelőjellegű előadásokat, az ifjak táncolni szeretnének va­sárnaponként, de ez sem sikerül minden esetben. Az ok egyszerű: a kultúrotthonban hetek óta szombat délutántól vasárnap délig lako­dalmakat tartanak, így volt ez a múlt hónapban háromszor. Csu­pán november 15-én tartottak az óvodások kultúrműsort. Nincs semmi kifogásunk a szép falusi lakodalmak ellen, de azokat nem a kultúrotthonban szokták­ tartani. Ki hatalmazta fel Nistor Vasilet, a kultúrotthon igazgatóját arra, hogy a falu művelődési köz­pontjában lakodalmakat, házi mu­latságokat engedélyezzen? Mi a véleménye erről az újvári népta­nácsnak (elnök Benyő Sándor) és a Zsombolya rajoni néptanács tan­ügyi és művelődési osztályának? Az aurélházi kulturotthont visz­­sza kell adni eredeti rendeltetésé­nek és a téli hónapokban minden téren fokozni kell a kulturtevé­­kenységet. Q. L. A tartományi pártkabinet közleménye • A marxizmus-leninizmust ta­­­­nulmányozók esti egyetemének i­s műsora a következő: MA, KEDDEN, december 8-án f­­ 17 órai kezdettel:­­ Politikai gazdaságtan, II. és­­ III. évfolyam: előadás az Or­ I­vostudományi Intézetben Történelem, II. és III. évfolyam: 1 előadás a pártkabinetben Filozófia, II. ás III. évfolyam: 1 előadás a pártkabinetben. ­"Illlllll........IIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllH Színház- és moziműsor Állami román színház (19,36 óra­­kor): Doamna ministru. Állami magyar színház (19,36 óra­kor) : A medikus. MOZIK : MAXIM GORKIJ (3, 6, 9) : N. Sz. Hruscsov elvtárs látogatása az USA-ban, kiegészítés: SOS. állomás a kozmoszban; ARTA (11, 3, 5, 7 9) : Leány a korsóval; ALEXANDRU SAHIA (2, 4, 6, 8): A szabad város; VICTORIA (11, 2, 4, 8, 8): Oleko Dundics; FILIMON SIR­­BU (11, 3, 5, 7, 9): A kicsi; IFJÚSÁGI MOZI (11, 3, 5, 7, 9): Kao utódai; VI. KERÜLETI MUNKÁSMO­­ZI (6, 8): A mexikói énekes; SZABAD­FALUSI MUNKÁSMOZI (6, 8): A „De­nevér“ repülőraj; VÖRÖS CSILLAG; MEHALA (3, 5, 7, 9): Édes Anna; CFR KLUBMOZI (4, 6, 8): Hívnak a magassá­gok. Ügyeletes gyógyszertárak Ma, kedden az I. KERÜLETBEN, az az 1. számú (Engels, utca 9) 7—15 óráig, a 2. számú (Dr. Vértes utca 1) állandó, a 3. számú (Augusztus 23 körút 11) 7—15 óráig; a II. KERÜLETBEN: a 4 számú (Ștefan cel Mare utca 3) 7—15 óráig, az 5 számú (Dacilor utca 10) állandó, a 6 számú (Petru Maior,tér 2) 13—21 óráig; a III. KERÜLETBEN: a 7. számú (Porum­­bescu­ utca 3) 7—21 óráig; a IV. KERÜ­LETBEN: a 8. számú (Miron Costin utca 1) 7—15 óráig, a 9. számú (Gojdu utca 2) 7—21 óráig, a 10 számú (Tolbuhin tér 9) állandó, a 11. számú (Preyer utca 1) 7—15 óráig; az V KERÜLETBEN: a 12. számú (Cloşca utca 18) 7—21 óráig; a VI. KERÜLETBEN: a 13 számú (Primăriei utca 13) 7—21 óráig; SZABADFALUN: a 29. számú (Ion Slavici utca 25) 7—15 óráig; RONACON: a 68. számú gyógyszertár (V. Magdi utca 31) 9—17 óráig tart nyitva.­­— o -— HOLNAP, SZERDÁN, DECEMBER 9-én BUKAREST­I MŰSORA: 5,00: Híradó és időjárásjelentés; 5,15: Könnyűzene; 5,45: Torna; 5,55: Orvosi tanácsadó; 6,00: Híradó és időjárásjelentés; 6,15: Műsor a falusi hallgatók részére; 6,30: Fúvósin­­dulók; 6,45: Vidáman köszönt a pionír; 7,00: Hírek és a központi lapok tartalma; 7,15: Román népdalok; 7,30: Könnyűzene xilofónon; 7,45: Hirdetések és zene; 8,00: Cikkek a sajtóból; 8,30: Operarészletek; 9,00: Könnyűzene; 9,30: Tudni akarom; 10,00: Román népi táncok; 10,17: Balett­szvitek; 11,00: Hírek; 11,03: Könnyűzene; 11,38: Kórusművek; 12,00: Zenei szótár; 12,20: Részletek Fedor Gladkov: Anyai szív című kötetéből; 12,35: Cigány­ dalok; 13,00: Hírek; 13,05: Könnyűzene; 13,45: A Duna vízállása; 14,00: Grieg; A-moll zongoraverseny, előadja Dinţi 14,40: Maria Peter erdélyi népdalokat énekel; 15,00: Hírek; 15,05: Műsorismerte­tés; 15,10: A főváros hangversenyéleté­­ből; 15,40: Esztrádhangverseny; 16,15: Moszkva beszél! 16,45: Dalok a román­­szovjet barátságról; 17,00: Hiradó és idő­­járásjelentés; 17,15: Tyihon Hr­ennyi­kov. I. szimfónia; 17,45: Dalművek; 18,00: A haza szolgálatában; 18,30: Dalok a falu új életéről; 19,00: Hírek; 19,05: Rádióri­port; 19,20: Műkedvelő együttesek műso­­ra; 19,45: Román könnyűzene előadók mű­sora; 20,00: Hiradó; 20,20: Jó gyerekek! 20,30: E­ugen Cuteanu Hőskül, reménye; 21,00: Az iskola és az élet, 21.30 Betyárnóták és román népi táncok; 22,00 Hiradó, időjárásjelentés és start, 2­.30 Román kórusművek; 22,47: Beethoven VIII. szimfónia; 23,15: Hangversenyke­­ringők; 23.52—23.55: Hírek. BUKAREST II MŰSORA: 14.00: Hírek; 14.03: Műsorismertetés; 14.07: Román né­pi zene; 14,30: Rádiójáték Aurel Mihale „Hideg éjszakák 11 című kötetéből; 14,50: Szovjet könnyűzene; 15,20: Dom­ák és ro­mán népi táncok; 15,40: Dalok; 16,00: Hír­adó és időjárásjelentés; 16,15: Könnyűze­ne; 16,30: Couperin: 4-es számú verseny­mű két csellóra és zongorára; 16,50: O­­rosz nyelvlecke; 17,00: A hét dala; 17,20: Válaszolunk hallgatóinknak; 17,30: Zene­­műsor élenjárók tiszteletére; 18,00: Hírek; 18,05: Ottorino Respighi: Róma kútját cí­mű szimfonikus költemény; 18,25: A Ju­­goszláv rádió ajándéklemezeiből; 13,50: Hirdetések és zene; 19,00: A népdal és tánc szerzőink feldolgozásában; 19,30: Rá­­diószínház; 20,51: Román népizene szó­listák műsora; 21,10: Könnyűzene; 21,30: Híradó sport és időjárásjelentés; 21,4... Dvorak: V. „Új világ“ szimfónia; 22,30: Kultúrműsor; 22,40: Könnyűzene; 23,00: Híradó; 23:15—24:00. Chausson: Opus 21. D-dúr versenymű zongorára, hegedűre és vonószenekarra. tt­ Várható időjárás Az idő továbbra is hideg­­m­arad, több­nyire borús égboltozattal. Időnként eső­zés, helyenként, főleg a hegyvidéken ha­vazás. A hőmérséklet csökken, nappal mí­nusz 1 és plusz 4 fok, éjszaka mínusz 3 és mínusz 5 fok között. Mérsékelt, időn­ként fokozódó nyugati szél. A következő­­ három napra hideg idő várható, főleg éjszaka, változó felhőzettel. Az idő az esőnek és a havazásnak kedvez. Termelők! Az Temesvár, Morminţilor utca 1 szám, telefon 32-43 (az Aradi és Lippai út között) tömött libát v d s­d r­o­l bármilyen mennyi­ségben Kedd, 1959 december 8 HIRDETÉSEK LÁTOGASSA a MODERN áruház TEMESVÁR­I„ MÁJUS 1 UTCA 1 SZÁM játék és télifadísz kiállítását. GAZDAG VÁLASZTÉK, IDENYUJDONSÁGOK. ' ■ ?. -V - v. ■ • ~IALI MENTÁRA VELYI KIMSKEKIMI VALIMAT TEMESVÁRI ÜZLETEIBEN. AHOL OLCSÓ ÁRON. . .-Aki GAZDAG VÁLASZTÉKBAN ('ÉDESIPARI TERMÉKEK, cukeppkik,­­ csokoládék. TOVÁBBÁ JÓ MINŐsÉgŰ ITALOK. BOB- *­ÉLIKOPKÜLÖNLEGESSÉGEK KAPIMIDK. Megjelent a KORUNK Tartalom 11. száma Az első kommunista szombatoktól az önműködő űrállomásig Bunta Péter: Lenin pártjának történelmi útja A kommunizmus kibontakozó építése Gúzs Ferenc : A technikai haladás új feladatai Márton István: A szovjet nép nagy iskolájában Weiszmann Endre : Az első önműködő Holdkutató űrállomás­a, Mai szovjet versek Vologyimir Szoszjura : A Dnyeperen Nyikolaj Gribacsov : Langy eső Gevork Emin : Válasz Lev Csanyin : Üdvözöllek, Jenyiszej! Maria Costescu : A termelési kapacitás tartalékai az iparvállala­tokban Simon Magda : Félnek az urak (regényrészlet) Bányai László: A Gyimesvölgyi parasztok harca 1934-ben László Béla : Találkozás Udvarhellyel (riport) Papp Aurel: „Nem akarok többé bazsarózsát festeni...“ Nagy Károly : A kommunista erkölcsi nevelés folyamatának lényege TÉNYEK ÉS ÉRVEK A Román Népköztársaság lakosságának alakulása (Hegyi György) Kutatók a vegyipar fejlesztéséért (Kacsó Ferenc) Vallásosság és ateizmus a tőkés országokban (Róth Endre) VILÁGGAZDASÁG, VILÁGPOLITIKA A leszerelés, a nemzetközi kapcsolatok első számú kérdése (Mar­tian Niciu) Atommentes békaövezet a Csendes-óceán térségében (Déznai Vik­tor) KRÓNIKA Irodalmi levél Moszkvából­ (Kahána Mózes) A szovjet tudománynépszerűsítő film alkotóinál (Jeney Ádám) A kommunista munka brigádjai (Barna Iván) A Művészeti Múzeum rendezése (Márkos András) Kriza János adatgyűjtése Darwin részére (Faragó József) SZEMLE ÉS BIRÁLAT Irodalom—művészet Ellentmondások egy könyvben és kritikájában (Jánosi János) „Mindent kibírni, mindent legyőzni“ (Jánosházi György) Bugyonij életrajza (Baróti Pál) Az elbeszélő titka (Márki Zoltán) Egy ismert író ismerős regényhőseiről (Jancsik Pál) Nyolc pipa nyolc története (Lászlóffy Csaba) Ádám és Éva (Lendvay Éva) Az „enyém“-től a „mienk“-ig (Kántor Lajos) Tudomány Az első német munkás-paraszt állam (B. I.) Természettudósok filozófiai kérdésekről (Ion Irimie—Teodor Lupsa) Darwin hagyatéka és a modern biológia (Pásztor Pál) A munkatermelékenységről (Miron Gr. Stana) SZABADEGYETEM Kérdések és válaszok a nevelésügy, zeneesztétika, csillagászat, technika, nyelvtudomány tárgyköréből (Válaszolnak: Szegő Júlia, Pál Árpád, Radó Imre, Szabó Zoltán). 160 oldal ára 4 lej Szerkesztőség (Telefon 55-94, *5 95) és kiadóhivatal (Telefon 55-74), I., Engels­ utca 2. szám.