Szabad Szó, 1961. április-június (18. évfolyam, 78-154. szám)

1961-06-13 / 139. szám

Az A-osztályú bajnokságban a Farul és Minerul közül az egyik nem kerülheti el a kiesést Az utolsó előtti bajnoki forduló­ban mind a Temesvári Ştiinţa, mind a Progresul elkerült a kiesési zóná­ból. A főiskolai csapat a nyolca­dik helyre tornászta fel magát, a a Progresul pedig a tizedik he­lyet foglalja el a bajnoki táblázat­ban. A Corvinul biztos kieső, a laşi-i CSMS együttesének is vajmi kevés az esélye, hogy megszabaduljon a kiesés­től. A harmadik kieső a Farul vagy a Minerul csapata lesz. A 25. bajnoki forduló eredményei a következők vol­tak: Meddő CSMS fölény az első félidőben Az első félidő a hazai csapat ve­szélyes támadásaival kezdődött. Már az 1. percben Dascalu veszélyeztetett, a 7. percben Voicu lövése elkerülte az üresen hagyott kaput. A 13. és a 20. percben Unguroiu labdáit tisztázta Curcan. A Ştiinţa gyors és veszélyes el­lentámadásokkal válaszolt, de Ma­­nolache, Sereter, Miţaru és Girleanu labdái elkerülték rendeltetési helyü­ket. A 34. percben nagy veszélyben for­gott a Ştiinţa kapuja. Szögletrú­­gás után Unguroiu az üres kapuba akarta továbbítani a labdát, de Georgescu az utolsó pillanatban, a gólvonalról mentett. A 44. percben Curcan helyét Panu foglalta el, Matei lövését­­ Petescu tisztázta. Manolach­e két gólja lecsilla­pította a kedélyeket a második félidőben Helycsere után, megváltozott a já­ték képe. A Ştiinţa gyors támadá­sokkal közelítette meg az ellenfél kapuját, de Girleanu közeli labdája alig kerülte el a célt. Unguroiu majd Voica labdái Panunak adtak „elfoglaltságot". A 61. percben dőlt el a mérkőzés sorsa, Botescu - Miţaru - Sereter - Ma­­nolache volt a labda útja és a kö­zépcsatár lövése a hálóba surrant. 1:0. A Ştiinţa nyugodtan játszott to­vább és a 79. percben Progresul 1:2 (0:0). Kolozsvári Ştiinţa Farul CCA - Kolozsvári ştiinţa 2:2 (0:2), Corvinul - Mineri 1:0 (0:0). Rapid - Bakui Dinamo 3:1 (2:0). Az utolsó forduló műsora a követ­kező: JUNIUS 18: UTA - Rapid, Mi­nerul - Temesvári Ştiinţa, CSMS - Corvinul, Bukaresti Dinamo - Stea­gul Roşu, Bákói Dinamo - CCA, Kolozsvári Ştiinţa - Farul, Progresul - Petrolul. Manolache egyéni játék után a kapu­ba rúgta a második gólt. 2:0. A 88. percben Avasilic­oaie sza­badrúgását Dascălu fejjel továbbította rendeltetési helyé­re. 2:1. Hogyan játszott a Ştiinţa Mind a 13 játékos dicséretet érde­mel lelkes játékáért. Küzdőképesség­A Brassóban lejátszott találkozó a Steagul Roşu megérdemelt győzelmét eredményezte. Az első félidőben a hazai csapat pompás, gólratörő játé­kot mutatott és három gól előnyre tett szert. Szünet után a textilgyári csapat magára talált, de csak egy gólt tudott berúgni az ellenfél kapujába. Az UTA együttese - Faur - Se­res, Bakucz II, Neamţu - Kapás, Petsovszki (Metzkas) - Pircalab, Metzkas (Tîrlea), Pop, Floruţ, Czakó á­l— ATLÉTIKA MOSZKVA. Ter-Ovaneszján 8,17 m-es nagyszerű távugró eredmény­nyel új szovjet és Európa-csúcsot ért el. VARSÓ. Diszkoszvetés: Piatkov­­szki 59,53 m! Kiváló eredmény. PÁRIZS. Nemzetközi verseny, 5.000 m, Bolotnyikov 14,02 m. Magasugrás: Brumer 218 cm­­ből mind tízesre­ vizsgáztak. íme a játékosok osztályzatai: Curcan 10, (Pann 9),­­ Georgescu 9, Turcan 9, Hălmăgean 8 - Petescu 10, Tanase 9, (Botescu 9),­­ Giu­­leanu 9, Igna 9, Manolache 10, Sere­ter 9, Miţaru 9, KOROSSY M. - nem volt egységes. A közvetlen vé­delem volt a legjobb csapatrész. Faur sok nehéz labdát mentett, Bakucz és Neamţu jól dolgozott.­A fedezetpár játéka sok kívánnivalót hagyott hát­ra. Az ötösfogat kevés épkézláb tá­madást vezetett. A 8. percben Campo szerezte meg a Vezetést. A 11. percben Szeredai labdája a hálóban kötött ki. Egy perc múlva Szeredai újabb gólt lőtt. 5:0-Szünet után, a 63. percben Kapás tizenegyese célt tévesztett. A 79. perc­ben Floruţ nevéhez fűződött a vigasz­gól érdeme. .■­ 7.­ A bajnoki táblázat: A temesvári főiskolások első győzelme idegen pályán laşi-i CSMS-Stiinja 1:2 (0:0) A temesvári A-osztályú csapat újabb értékes győzelmet aratott, ezúttal, mint vendég Iaşi­ban - ez a Ştiinţa első győzelme idegen pályán. A főiskolai csapat a tavaszi idényben­­ a Progresul elleni mérkőzés kivételével, nagy akarással küz­dött és csak egy mérkőzésen nem szerzett pontot. Tavasszal a Ştiinţa szenvedte a legkevesebb vereséget, úgyhogy vasárnap Iaşi­ban, a temesvári fiúk esé­lyesként léptek a pályára. A feladatuk azonban nem volt könnyű. Tanase még nem heverte ki sérülését, Lazár Remus a mérkőzés előtt rosszul lett és nem tudta vállalni a 90 perces küzdelmet. Reuther Miklós edző azonban nem jött zavarba. Lázárt, Girleanu helyettesítette, Tanase 45 percig küz­dött, a második félidőben átadta a helyét Botescunak, aki sikeresen helyettesítette a csapat „motorját“. A 18.000 főnyi közönség a hazai csapatot buzdította győzelemre. A Ştiinţa az első félidőben védekezés­re rendezkedett be. Minden játék­os tudta feladatát és teljes erőbedobással harcolt. A temesvári védelem biztosan verte vissza a hazai együttes támadásait, majd a második félidő második harmadában megszerezte a vezetést és a hajrában újabb góllal terhelte meg az ellenfél hálóját. A CSMS- nek azután sikerült 2:1-re szépítenie az eredményt. A Ştiinţa ezt az értékes győzelmet lelkes és okos játékának köszönheti. Szögletarány 12:5 (9:2) volt a CSMS javára, ami azt bizonyítja, hogy a hazai együttes nagy fölényben volt, de ez a területi fölény nem párosult eredményes játékkal. Steagul Roşu—UTA 3:1 (3:0) CCA 24153 657:3433 Buk. Dinamo 23134 652:2530 Rapid 25118 636:2730 Steagul Roşu 24123 948:3627 K.­vári Ştiinţa 24114 943:4026 Bákós Dinamo 2511 31139:3525 UTA 2511 31142:4123 Tem. Ştiinţa 259 7 945:4825 Petrolul 249 7 941:4425 Progresul 2510 41147:5024 Farul 258 41335:5520 Minerul 259 21429:5020 CSMS 256 61341:4818 Corvinul 255 61427:4916 Kispályás kézilabda A-OSZTÁLYÚ NŐI BAJNOKSÁG Temesvári Stiinfa-Medgyesi MSK iy.2 (g.1) Az 1960-61. évi bajnokság utolsó fordulójában a temesvári főiskolai lányok megerőltetés nélkül, biztosan gy­őztek, is gólkülönbséggel a med­­gyesiek ellen, akik nagyon gyenge játékot mutattak. A gólokon Roipp (7), Stef (3), Schmidt (2) és Koncz, illetve May és Seidner osztozkodott. Banatul-Nagyszebeni MSK 12:7 (8:1) Tetszetős játék után a középiskolás lányok biztosan győztek. A vendég­csapat csak szünet után talált magá­ra. Góldobók: Niemetz (5), Ziegler (4), Gheorghita, Ciosescu és Loch, il­letve Kirtsch (3), Dandler, Theil, Dobre és Walzer. Az edzés korszerű elveiről és módszereiről Az atlétikai edzőknek min­­­­dent el kell követniök, hogy lé­pést tartsanak a sport rohamos fejlődésével. A tudományos ku­­­­tatók és a gyakorlati szakembe­rek közös munkájának az ered­­­­ményeként évről,évre hatalmas mértékű az előrehaladás, az ok­tatás, a nevelés és az edzésveze- ■ tés módszerei, eljárásai tekinte­tében. A lépéstartást szolgál­ták a nemzetközi edzői értekez­letek. Alább a prágai értekezlet néhány előadását és hozzászó­lását ismertetjük. Szovjet tapasztalatok A. G. Korobkov, ismert szovjet szakember az edzők nemzetközi együttműködésének nagy jelentőségét hangsúlyozta. A szovjet atlétika tíz évvel ezelőtt megindult erőteljes fej­lődését nagymértékben köszönhette a baráti országok szakembereivel rend­szeresen folytatott tapasztalatcserék­nek. Ma már ott tartanak, hogy a legjobb versenyzők felkészülési ter­veit az edzők, sportorvosok és szak­tudósok bevonásával készítik el. Is­mertette a legjobb tapasztalatokat, megjegyezve, hogy nem minden atlé­tikai ágban érték el ugyanazt a fejlő­dést az elmúlt évek során. Az ugrá­sokban például sokkal fejlettebbek a felkészítés módszerei, mint a rövid- és középtávfutásban. Magasszintű teljesítmények eléré­séhez különleges módszerek szüksége­sek. Ezeket az edzés pedagógiai fo­lyamatába illesztik. Mint ismeretes, az edzés három lényeges összetevője: 1. az erőnlét, 2. a nevelés, benne az erkölcsi-akarati neveléssel, 3. a szak­mai edzés, a szükséges elemző és ér­tékelő tevékenységgel. Minden össze­tevőt gondosan meg kell tervezni. A szovjet tapasztalatok szerint a kiváló sportolók 6-9 év alatt érik el a leg­jobb eredményeiket s a tervezésben ezt is figyelembe kell venni. Elége­detlenek az ifjúsági versenyzők vi­szonylagos lassú fejlődésével. Meg­gyorsítása viszont nagy és bonyolult probléma: a legnagyobb nehézséget az idegrendszer okozza, mert esetle­ges túlterhelése súlyos károsodást válthat ki. Korobkov szerint a soktt­ e körülményt tekintetbe vevő és megfe­lelő ésszerűséggel végrehajtott, korai szakosítás lenne a megfelelő. Például Valerij Brumelt említette: a 19 éves, kiváló m­agasugró hatéves kora óta sportol, 13 éves korában kezdett el ugrani. Az elmúlt hat év­ben a magasugrás mellett sokolda­lúan sportolt s nyilván ennek is nagy szerep volt fejlődésében. A szovjet atléták évi edzésrendsze­re három szakaszra oszlik: 1. előké­szítő időszak (november végétől má­jus elejéig), 2. versenyidőszak (má­justól, szeptember végéig), 3. átmeneti időszak (október - november). A szakaszok természetesen egymásba folynak. Az előkészítő szakasz meg­tervezésétől függ elsősorban a ver­senyző fejlődése, eredményes szereplé­se. Eb­ben az időszakban az előző év­ben elért szintre épülő sokoldalú fel­készülés folyik. A változatosság, az erkölcsi-akarati fejlődés biztosítása, no meg az előrehaladás ellenőrzése végett ebben az időszakban 40-30 téli, valamint formábahozó versenyt rendeznek. Ezekből csak mintegy 11 százalék esik a saját versenyágra. A téli időszakban hetenként 5-6 edzést tartanak, vegyesen teremben és szabadban. Nagy gondot kell for­dítani ebben az időszakban az­­ álta­lános és a különleges izomerősítésre. Nem könnyű az edzés erősségét előre megtervezni. A terhelés mennyisége és erőssége a koratavaszi hónapok­ban a legnagyobb. Ekkor különleges gonddal kell eljárni, mert az edzés egyhangúsága a legfárasztóbb hatású. Különösen fontos a változatosság a versenyidőszak elején, amikor az ed­zés erőssége még fokozódik. A külön­féle képességeket összetett gyakorla­tokkal fejlesztik általában, a külön­leges felkészítésben a saját és rokon versenyágak gyakorlatait egyaránt al­kalmazzák. A gyakorlatanyagot­ év­ről évre változtatni kell..- úgy,, mint a szovjet magasugrók, teszik, s nem úgy, mint­ a vágtázok, akiknek edzés­­anyaga úgyszólván negyven, éve válto­zatlan! A Szovjetunióban, a verseny­időszakot három „csúcsidőszakra“ osztják. Az első a válogatást szolgálja, a második, a nemzetközi versenyeket, a harmadik pedig a hazai bajnoksá­gokat, a spartakiádokat, stb. A versenyidényben a szovjet edzők gyakran hetenként változtatják az ed­­zésanyagot, ezért erre nem is készíte­nek részletes edzés-, hanem csak ver­senytervet. A heti edzések hullámzó terhelésűek, a hétközépi a legerősebb. Balázs Joli edzéséről Sötér János számolt be. A Román NK olimpiai magasugró bajnoknőjé­nek edzője kifejtette,­­hogy Balázs Jo­lán olimpiai előkészületei 1959 no­vemberében kezdődtek. Balázs Joli edzéseinek 30-35 százalékát egészen márciusig az erőgyakorlatok tették. Ezeket szabadban, havas és erdei ta­lajon végezte. Hetenként hat edzést tartott, vasárnap pihent. Lécen át csak február végétől ugrott. Ezek rá­vezető gyakorlatok voltak, a technika csiszolását szolgálták. A női ideg­­rendszer még érzékenyebb a fáradt­ságra mint a férfi, az idegi frisseség tehát a nőknél még fontosabb. A többéves tervezés fontosságát húzza alá hozzászólásában V. P. Fi­tin, a szovjet rövidtávfutók edzője. Manapság, mondotta, nem lehet megfelelő színvonalat elérni enélkül. Az 1964. évi olimpiára a felkészü­lés már az idén folyik. Ez az év a tulajdonképpeni alapozás. Az edzés 20—25 féle tényezőből tevődik össze. Az edzői tevékenység lényege ezeket a tényezőket mindig megfelelően ki­válogatni és alkalmazni a cél eléré­se érdekében. Helytelen az, ha az edző csak az elérendő eredményt tű­zi ki célul; a technika tökéletesítését, a taktikai „érzék" fejlesztését, az akaraterő növelését is tervezni kell. Az egész edzésfolyamat nem lehet megfelelően eredményes a sportorvos közreműködése nélkül. Az orvosnak tevékenyen részt kell vennie a fel­készülés munkájában. (A Sport és Tudomány című folyóirat cikke nyomán). Brumel, a mintakép, aki a legkorszerűbb guruló technikával állítja fel a magasugrás világcsúcsát........................­ * . Nyomatott întreprinderea „Poligrafică“ Temesvár SZABAD SZÓ A Jiul és a Nagybányai MSK maradt versenyben az első helyért, de a Sodronyipar a nyomukban van Két fordulóval a bajnokság befe­jezése előtt, a 24. bajnoki fordulóban a Jiul mint pályaválasztó, a Nagybá­nyai MSK pedig mint vendég aratott bajnoki győzelmet. A Sodronyipar is kétvállra fektette ellenfelét. Ez a há­rom csapat küzd a bajnoki címért, az A-osztályba való jutásért. A BAJNOKI FORDULÓ EREDMÉNYEI A KÖVETKEZŐK VOLTAK: Lázári Dinamo-UVA 2:0 (1:0). Sodronyipar-Kolozsvári MSK 3:1 (m­1), Jiul-Barzai Dinamó 2:1 (y:o). Nagyváradi SK-Nagybányai MSK 2:3 (2:0). Tordai Arieşul - Marosvásárhelyi Mureş 2:0 (6:6.). A bajnoki táblázat: Jiul 24136 5 36:1932 Nagybánya 24136 5 34:1832 Aranyosgyéres 24135 6 48:2631 Tem. CFR 24132 9 43:2628 Nagyváradi SK 24132 9 47:35 AS Torda 249 8 7 31:2626 Mureș 249 7 8 37:3025 Kolozsv. MSK 249 6 9 28:39:4 Resicai MSK 248 610 26:3722 Zazari Dinamo249 312 28:3321 Nagykároly 246 816 20:3520 UVA 245 910 24:2919 Beszterce 246 612 22:3518 Barza 243 417 21:5710 A Temesvári GFR mint vendég ismét gyengén játszott Besztercei Gloria—Temesvári CFR 3:1 (3:0) A vasutascsapat ismét elbukott az utolsó akadályon és a besztercei ve­reség után már nem vesz részt­­a nagy versenyfutásban. Vasárnap Besztercén a CFR elfo­­gódottan kezdett és az első félidőben három gólt szedett be, ami természe­tesen már el is döntötte a mérkőzés sorsát. A találkozó a haz­ai együttes táma­dásaival kezdődött és mindjárt az első félidő elején Wech lövését Boros kiejtette és a szemfüles Onaca lab­dája nem tévesztett célt. A gyorsan beszedett gól megzavarta a temesvári csapatot és elsősorban a közvetlen vé­delmet, amely nagyon, sokat bizony­talankodott. A beszterceiek erőtelje­sen ostromolták a temesváriak kapu­ját. A 26. percben Dragos kézzel érintette a labdát, Crutescu játékve­zető azonnal tizenegyest ítélt, Vasi­­lescu labdája üggyel-bajjal a hálóba surrant, 2:0. A 30. percben Petac ha­gyott ki egy nagy helyzetet, majd 5 perc múlva Copil labdája a kapu mellett kötött ki. Egy perccel a félidő befejezése előtt Gáli lyukat rúgott, Boros nem futott ki idejében a ka­puból, a hibát Woch kihasználta és lövése utat talált a kapuba. 3:0. Helycsere után a CFR volt többel támadásban. Az 53. percben Gergely szélsebesen lefutotta a védelmet, 70 beadását Ionescu értékesítette. 3:7. Utána a CFR átvette a játék irányí­tását, Gergely erős lövéseit a besz­tercei kapus ügyesen tisztázta (a 60. és a 65. percben). A 61. percben Sur­­dan labdája alig kerülte el rendelte­tési helyét. Egy perc múlva Mancin került jó helyzetbe, de lövése a besz­tercei kapuvédő zsákmánya. A CFR játékosai gyenge osztály­zatokat érdemeltek. Boros 6 - Radics 9, Gál 6, Apter 7 - Dragos 6, Stepan 7 - Gergely 10, Ionescu 8, Bălan 6, Surdan 9, Petac 6. Játszott még Mancin (7), HÂRŞOVA 0. Resicai MSK—Nagykárolyi Recolta 6: 1(0:1) BMSK: Boceanu - Şchiopu, Apró, Bratu - Nicolin, Zsizsik - Todor (Jójárth), Pătraşcu, Varga, Sporea, Tischler. A mérkőzés egyetlen gólját a 22. percben Hauser lőtte. A resicai csapat évek óta nem ját­szott ilyen gyengén, mint vasárnap, a­­mikor mint pályaválasztó alulmaradt a küzdelemben a sereghajtó nagyká­rolyi együttessel szemben. Az RMSK minden lelkesedés és meggyőződés nélkül lépett pályára és széteső játékot mutatott. A véde­lem, sokat bizonytalankodott,­ a csatá­rok pedig mintha versenyeztek volna, ki hagy ki több helyzetet, így pél­dául Varga, a mezőny legrosszabb játékosa, két tiszta gólhelyzetet ha­gyott kiaknázatlanul a 46. és a 75. percben. Nemzetközi mérkőzés BUDAPEST, MNK - Ausztria 1:2 (1:1). Nemzetek közötti barátsá­gos. Népstadion, 90.000 néző. Gól­lövő: Göröcs (45 p.) illetve Nemetz és Raffreider. A többet támadó fél a hazai együttes volt, de a vendég­csapat védelme­­ élén a nagyszerű kapussal, Freidllal kitűnően védeke­zett. Az osztrák válogatott 29 év után most győzött ismét Budapesten. Holnap, szerdán, június 14-án BUKAREST­I MŰ­SORA: 1,00: Hír­adó, időjárásjelentés; 6.ro: Falurádió; 5,30: Torna; 5,40: Sport­indulók; 6,00: Hírek, időjárásjelentés; 6,10: Román népi zene; 6,00: Könnyűzene; 6,45: Vidáman köszönt a pionír; 7,00: Híradó és a központi la­pok tartalmának ismertetése; 7,15: Dalok; 7,50: Orvosi tanácsadó; 7,55: Hirdetések és zene; 7,45: Román népi táncok; 8,00: A mai sajtóból; 8,50: Nicola Atanasov:­­ S-moll szimfónia; 9,00: Könnyűzene; 9,30: Balettzene; 10,00: Rádiószínház; 11,34: Könnyűzene; 12,00: Goethe Faust című tragédiája az operaszerzők alkotásaiban; 12,40: Olténiai népi zene; 13,00: Hírek; 13,05: Operettzene; 13,45: A Duna vízállá­sa; 14,00: Szovjet könnyűzene; 14,30: Együttélő népek zenéje; 15,00: Hírek; 15,05: Műsorismertetés; 15,10: Szimfonikus hangverseny; 15,50: Könnyűzene; 16,15: Moszkva beszél! 16,45: Esztrádzene; 17,00: Híradó és időjárásjelentés; 17,15: Ifjú szó­listák a mikrofon előtt; 17,30: A haza szol­gálatában; 18,00: Versenynapló; 18,00: Ze­­neműsor ipari és mezőgazdasági élenjárók tiszteletére; 19,00: Hírek; 19,05: Dalok; 19,15: Afrikai népi zene; 19,30: Florentin Delmar és Petre Firulescu: könnyűzene; 20,00: Híradó; 20,20: Jó éjszakát gyere­kek!; 20,30: Zenei előadás; 21,15: Román néni zene; 21,40: Könnyűzene; 22,00: Hír­adó, időjárásjelentés és sport; 22,30: Klasz­­szikus kórusművek; 22,45: Dallamok eszt­­rádja; 25,15: Kortárs szerzők kamarazené­je; 25,52-23,55: Hírek. BUKAREST II MŰSORA: 12,00: Hírek; 12,03: Műsorismertetés; 12,10: Fánica Luca naion játszik­ ;12,25: Szocialista országok dalai; 12,50: Dvorak táncai; 13,15: Tudor Ciortea: A-dúr szonáta fuvolára és zon­gorára; 13,30: Riport; 13,40: A Német DK Állami népművészeti kórusa énekel: 14,00: Hírek; 14,03: Operettzene; 14,30: Könnyű­zene; 15,00: Esztrádzene; 15,30: Román né­pi zene; 16,00: Híradó, időjárásjelentés: 16,15: Dalok; 16,30: Rolf Zimmermann: Szerenád vonószenekarra: 16,50: Orosz nyelvlecke; 17,00: Közismert dallamok; 17,20: Válaszolunk hallgatóinknak: 17,30: Orvosi tanácsadó; 17,35: Román népi dal­lamok; 18,00: Hírek; 18,05: Román népi zene; 18,50: Délkörök; 19,00: Hirdetések, reklámok és zene; 19,30: Apróságok; 19,40: Orosz népi zene; 20,00: Operarészletek­ 20,30: Lépésben a tudománnyal; 20,40: Könnyűzene; 21,00: Híradó, időjárásjelen­tés; 21,15: Beethoven: D-dur opus 18, 3. számú vonósnégyes; 2 szerzőink előadásában; dalok és táncok: 22,28: verseny; 23,00: Híradó, nyizene. .,50: Költemények 22,00: Románcok, Szimfonikus hang­ 23,15-24,00: Köny-Kissé bizonytalan időjárás várható, nap­pal többnyire borús égboltozattal, zápor­esővel, helyenként zi­vatarral. A hőmér­séklet állandó, nap­pal 21 és 24 fok, éj­szaka i1 és 15 fok között. Mérsékelt, he­­lyenként fokozódó nyugati, északnyugati szél. A következő három napra változókon" időjárás várható, mely a helyi jellegi esőknek kedvez. Ma, kedden, az I. kerületben: az 1. szá­­mú­­ (Engels utca 9) 7-15 óráig; a 2. számú (Ady Endre utca 1) állandó, a 3. számú (Augusztus 23 körüt 11) 7-15 óráig; a 11. számú (Ștefan cel Mare utca 3) 7-15 óráig, az 5. számú (Dacilor utca 10) állandó, a 6. számú (Petru Maior tér 2) 7-15 óráig; a III. kerületben: a 7­ kerületben: számú (Porumbescu utca 3) 7-21 óráig; a IV. kerületben: a 8 számú (Miron Costin utca 1) 7-15 óráig, a 9 számú (Gujdu utca 7) 7-11 óráig, a 10. Szánló (Tolbuhin tér 9) állandó, a 11. számú (Prevet utca 1) 7-0 óráig; az V. kerületben: a 12. számú (Cloc­ea utca 18) 7-21 óráig; a VI. kerületben:a 13. számú (Ptimákiei utca 13) 7-2 f­étiig; Szabadtalan: a 29. számú (Ion Slavici utca 25) 7-15 óráig; Rónácon: a 68. számú SVD2V- szettát (V. Magdi utca 31) 9-n óráig tart nyitva. immiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiii iiuiimmiiiimmiiiiuiimimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiíwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii = g A tartományi pártkabinet közleménye A marxizm­ust-leninizmust tanulmányozók esti egyetemének­­ I programja a következő: § I Kedden, június 13-án, délután 5 órakor: I Politikai gazdaságtan, 11. évfolyam: vizsga a pártkabinetben I Történelem, II. évfolyam: vizsga a pártkabinetben I Történelem, III. évfolyam: konzultáció a pártkabinetben. § 1 _ Szerdán, június 14-én, délután 5 órakor: B Filozófia, III. évfolyam: vizsga a pártkabinetben. }llllllllllllllllllllllllll||||||||fj!ll!!lllllllllllllllllllll­||||||||||||||lllllll|||||i­ ij|||||||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUI ||||||||||||||||||­|||||||||||||||||||||||­||||||||||||||||||||||­|| •• ÍSsiIligi^|s% Ügyeletes a 4-es számú különleges programmal működő ve­gyes SPORTKÖZÉPISKOLA Temesvár I., Lenin körút 2 szám, telefon 69-26, közli, hogy felvételi vizsgát tart a VIII. osztályba, a következő rendben: • 1. Orvosi vizsgálat — kizáró jellegű; 2. Gyakorlati vizsga — kizáró jellegű; 3. Elméleti vizsga. A vizsgákat a következő időpontban tartják­— június 15 — reggel 8 órakor orvosi vizsgálat; — június 16 — reggel 8 órakor gyakorlati vizsga; — június 17 — az eredmények kihirdetése; — június 18 — elméleti vizsga A gyakorlati vizsga a következőkből áll: a) 60 méteres síkfutás — fiúknál minimális határ 9,2 mp, lányoknál 9,8 mp; b) távolugrás — fiuknál minimális határ 4,20 m, lányoknál 3,25 m; c) mézalabda-dobás — fiuknál minimális határ 38 m, lányoknál 20 méter; d) torna — kombinált staféta; — bukfenc előre; — egyensúlygyakorlat; — akadályverseny; (fiuknál 5, lányoknál 4 akadály); a) akadály alatt, b) akadály felett való áthaladás. A meg nem felelő fizikai képesség miatt visszautasított tanulók június 17-én visszakapják irataikat, hogy ne késsenek le más iskolák felvételi vizsgáiról. Felvételi vizsgára jelentkezhetnek tartományunk bármelyik 7 osztályos iskolájában végzett növendékek. Az iskola bennlakással és étkezdével rendelkezik. A tanulók végzettsége középiskolai végzettséggel egyenlő. /2-3_ isrőjárás Kedd, 1961 június 18 Negrea Gheorghet a pontozóbírók megfosztották az Európa-bajnokságtól Szombaton, a ké­ső esti órákban ér­tek véget az ököl­vívó Európa-baj­nokság küzdelmei. A legjobban a szovjet versenyzők szerepeltek, öt el­ső és három máso­dik hellyel. A szovjet ökölvívóknak hét Európa-bajnoki címet kellett vol­na nyerniök, de a pontozóbirók nem így akarták... Negrea Gheorghe, hazánk verseny­zője pompásan öklözött és mindhá­rom menetben jobb volt ellenfelénél, de a pontozóbirók­ az olasz Sarandit hozták ki Európa félnehézsúlyú baj­nokának. A további eredmények a következők voltak: Légsulyban Vacca (Olaszország) p. gy. Sztolnikov (Szov­jetunió) ellen. Harmatsulyban Szívkov (Szovjetunió) p. gy. Gutm­ann (Len­gyel NK) ellen. Pehelysúlyban Zasu­­hin (Szovjetunió) téves ítélettel vesz­tett Taylor (Anglia) ellen. Kötniyy­­sulyban Benedek (Jugoszlávia) jobb volt ellenfelénél, de Me. Taggart (Skócia) nyerte a bajnoki címet. Kis­váltó­súlyban Tuminsz (Szovjetunió) p. gy. Mehovics (Jugoszlávia) ellen. Váltósúlyban újabb szovjet győzelem következett: Tamulisz pontozásos győ­zelmet ért el Meier (Svájc) ellen. Nagyváltósúlyban Lagutin (Szovjet­unió) pompásan bokszolt és kiütéssel győzött Field (NSZK) ellen. Közép­­súlyban Feofanov nagy fölényre tett szert, de 40 másodperccel a harma­dik menet befejezése előtt, leléptet­ték, mert felszakadt a szemhéja és a lengyel Walasekot hirdették ki bar­­ttoknak. Nehézsúlyban Abramov (Szovjetunió) p. gy. Penna (Olaszor­szág) ellen. 350 középiskolás és szakmai iskolás atlétikai bajnoksága Szombaton és vasárnap 350 közép­­iskolás és szakmai iskolás fiú és lány Temesváron az Augusztus 23- stadionban mérte össze tudását, kö­zépfokú és szakmai iskolák atlétikai bajnokságának tartományi szakaszá­ban. A középiskolás fiúk versenyén Temesvár 19, Arad 6, Lugos 2, Resi­ca 1 bajnokságot nyert. A lányok küzdelmében Teme­svár­ 7, Re­sica 4, Arad 3 bajnoki címet szerzett. A szakmai iskolák versenyén Te­mesvár 8, Resica 5 első helyet szer­zett. (A részletes eredményeket, leg­közelebbi számunkban közöljük). Gerelyhajítás az atlétikai viadalon Az Aradi CFR és a Vörösacéli Metalul a tartományi bajnokság döntőjében Véget értek a tartományi bajnok­ság küzdelmei. Az 1. csoportban a CFR 9 pont előnnyel fejezte be az­ idényt. A II. csoportban a Vörös­acé­li Metalul egy ponttal előzte meg az Oravicai SE csapatát. íme az utolsó forduló eredményei: I. CSOPORT: Recolta - Ceramica go (yo), Temesvári Progresul - Ara­di CFR 0:0, Unirea - Lippai Vic­toria 4:0 (yo), Teba - Banatul FZ 1:1 (0:0), Aradi SC - Pécskai Progre­sul 1:1 (1:1), Törekvés - Electromo­tor 3:­2 (1:1), Şoimii - Tehnometal 1:2 (0:1). II. CSOPORT: Izvorul - Boksári Metalul 2:1 (1:1), Olimpia - Vörös­­acéli Metalul 0:1 (0:1), Gátaljai Progresul - Lugosi MSE 0:6 (1:0), Deltai Furnér - Karansebesi CFR 0:1 (0:0), Oravicai SE - Aninai Mi­nerul 0:1 (0:0), Csákóval Progresul - Orsovai Vaskapu 2:1 (1:1), Rékási Kadarka - Resicai Muncitorul 0:0. MA, KEDDEN Orvos és kuruzsló; Victoria (n­, 3, 5, 7, 9); Állami Román Színház (15 órakor):­ Ma- Darc­ee; S!rmuli(u: ?•^ A­rele fluviu­ri adună apele. szerelemi nye­lvRase.; It,usav Mozi (11 ,, 5, 7, 9): Mindenáron; VI. Kerületi Mun- MOZIK: Maxim Gorkij (3, 5, 7, 9); Kér kásmozi (3, 5, 7, 9); A vörös tinta; Sza-Ogli; Arta (11, 3, 5, 7, 9): Találkozás a sa­­badfalusi Munkásmozi (6­8): Utolsó nap, térségben; I. L. Carapiale (11, 3, 5, 7, 9): első nap; Vörös Csillap, Mehala (5, 7): Az Tavasz; Alexandru Sahia (10, 2, 4, 6, 8): úrhatnám polgár. Szerkesztőség (Teldon 55 94, 55 95) és kiadóhivatal (Telefon 55­ 74), I­, Engels utca 2. szára