Temesvári Hirlap, 1924. június (22. évfolyam, 121-140. szám)

1924-06-11 / 127. szám

■jr BzmnA HETI MŰSOR: 1 Kedden este kilenc órakor R­á­t­k­a­i Már­ton vendégfellépéivel: Mágnás Miska. Szerdán este kilenc órakor Rátkai Már­ton vendéggel léptével: Gyere be rózsám (be­mutató előadás). Csütörtökön­ este kilenc órakor Rátkai Márton vendégfellépőivel: Gyere be rózsám. * * * drága­­Rátkai uram, én magát tizenkét évvel ezelőtt láttam­­Budapesten, nem is egyszer. Megvallom, hogy most nem ismertem meg hir­teleimben, de tudja-e miért? Mert azt hittem, hogy ez a tizen­két év, amely közben eliramlott és amely fehérre meszelte akkor még barna fürt­jeimet, magán is kifog. De csalódtam és ezért nem ismertem meg, bocsásson meg kérem. Maga még mindig olyan fiatal és olya­n ruganyos, mint akkor volt, ti­zenkét évvel ezelőtt, mikor a Király­­savi házban pirosra tapsoltam a tenyere­met és kerekedtem a maga nevétől. Maga még mindig a régi, a drága Rátkai mester és magának köszönhetem, hogy újból eszembe jutottak a régi pesti em­lékek, a forró színházi élményeim, a kop­lalásaim, a pénztelen napjaim és kifize­tetlen kapucinereim és hogy mindez eszembe jutott, elfelejtettem , é­n a sík­örök indiszponiáltságát, amelyet ugy­e­bár kár volt külön bejelenteni,­­­­elej­­tettem, hogy a nagyszerű Somogyi milyen lámpalázzal játszott, mert druk­kolt magától, elfelejtettén­, hog­y a darab közben egy kicsit összekaptam a felesé­gemmel, mert azt mondta, hogy maga egy imádni való ember, mindezt elfelej­tettem­, csak magát láttam, örökifjú Rát­kai és az első, a legelső telt házat és ti­tokban megöleltem a maga elegáns alak­ját, amelynek ezt az első forró színházi estét,­ köszönhettük mi, mint közönség és az első táblás házat Fekete Mi­hály, mint igazgató. Ezt köszönöm én önnek, Rátkai mester a magam, a nagy­­közönség és a temesvári magyar színház nevében. b. gy­* * Üj Operettú­jdonság Rátkai Mártonnal. Szer­dán és csütörtökön a színház R­á­t­k­a­i Már­ton vendég­szereplését még azzal is összeköti, hogy új darabot hoz színre. Az újdonság­nak Glyere bej rózsám a cime s ebben Rátkai­­nak Gyem be rózsám a cime s ebben Rátkai­­nyilik táncművészetének és kiváló játéká­nak a ragyogtatására. A nyári színház nappali pénztára a Bel­városban a Grand Hotel Ferdinand­dal szerv­ben levő dohánytőzsdében van, ahol délelőtt 10—12 és délután 4—7 valamennyi előadásra elővételben kapható jegy. A Rátkai-előadá­­sokra szintén itt árusítják a jegyeket, me­lyeket az igazgatóság — noha a vendég­szereplés észteletdíja igen magas — mind­össze­ tíz le­vet emelt fel. A szelvénybérlők jegyeit a pénztár déli tizenkét óráig tartja fenn. Az előadások este kilenckor kezdőd­nek. Élőadás után minden városrészbe villa­mosközlekedés. Rátkai Márton a Mágnás Miska operett­ben. A nagyszerű Rátkai Márton ma este másodszor lép a közönség elé és a minden­felől megnyilvánuló kívánság folytán a Mágnás Miska címszerepét fogja játszani. Rátkainak ez a legkiválóbb s leghatásosabb szerepe. Marosa szerepében Zöldhelyi Anna lép fel. Rátkai Márton vendégszereplésének meg­hosszabbítása. A nagy érdeklődésre és a kö­zönség köréből felhangzó kívánságára való tekintettel Fekete Mihály színigazgató Rátkai Márton vendégszereplését hétfő estig meghosszabbította. Rátkai a Gyere be rózsám című­ szenzációs* operettben játszik s közben egy-két­ régebbi nagy szerepet is el­játszás Vasárnap és hétfőn délután fél­­helyárakkal tartandó előadásokon is játszik Rátkai. A bécsi opera külföldi sikerei. Megírtuk, hogy a bécsi opera együttese jelenleg Páriá­ban játszik, ahol­ nagy sikerei vannak. Az opera ezen a héten fejezi be párisi vendég­játékait s máris meghivást kapott Nürn­bergije, ahol egy hétig fog játszani. ... ■ ■■ ■_____________ * ’ Ufí Siemsáejok női divat, kézmű, selyem, , fehérnemű árukban. Kuttere? Testvérek Temesvár, Jófd­efvstros, szemben a Mária szoborral. 2851 XXII. évfolyam, 127. szám. 1024'’ .június 11. Umsum a fm®alS^li#baíiíék - Sw­ife 3: 0 (1: 0). ) Svédország Hollandia 2:1 (Párisi tudósiónktól.) A co­­lom­besi Stadionban mintegy negyven­ezer főnyi,­­ olimpiász tartama alatt még nem látott nagy nézőközönség gyűlt egybe, hogy végignézze a footballolim­­piász két utolsó döntő mérkőzését. Elő­ször a hollandok és svédek mérték össze erejüket a harmadik helyért. A svédek mindvégig szép játékot pro­dukáltak és kettő-egy arányban verték a hollandokat, akikről pedig már tudni vélték egyes tippelők, hogy biztos kiló­sokkal indulnak a küzdelembe. A mérkő­zés lefolyása teljesen igazolta a svédek fölényét, de tagadhatatlan, hogy a hol­landok nem egy bravúros akciót vezettek. Nemcsak Paris, de az egész világ sportközönsége feszült figyelemmel várta az Uruguay—Svájc mérkőzés eldől­tét, mert bár előrelátható volt a hirtelen feltűnt és a fenomenális technikával ren­delkező délamerikaik győzelme, mégis sokat kellett számolni a svájciak nyu­godt, de mégis belső lelkesedéstől haj­tott játékától. A meccs lefolyása bebi­zonyít­otta, hogy Uruguay ugyan ma az­­egész világ futballsportjának élén áll, de távolról sem olyan biztonsággal megala­pozott a bajnokság, hogy sem ne hinnénk az európai csapatoknak felü­lkerekedését a jövő olimpiászon. A mérkőzést­­Svájc kezdte és utána aránylag elég érdektelen, de technika szempontjából figyelemreméltó mezőny­játék folyik a pálya közepén. Uruguay nemsokára feltör a svájci kapu elé és tíz­­méteres lövéssel megszerzi a vezető gólt. A kissé meglepett svájciak meghökkené­sét kihasználva, az uruguayiak új táma­dást vezetnek és újabb gőlt lőnek, melyet Slavik iránti a bíró azonban nem­­ismer el. A labda most már állandóan a svájci­ak térfelén van, a svájci kapus sikeresen elhárít egy komerből származó veszélyes helyzetet. A svájci csapat végre is nagy ambícióval háromszor is lefut az uru­guayiak kapuja elé, úgy látszik, hogy si­kerül kiegyenlíteniök,­ de a lövések minő mellé, vagy fölé röpülnek. A negyven­kettedik percben Uruguay ismét ott tar, Svájc kapuja előtt de a svájci kapus­ bril­liánsan véd. Félidő 1:0 Uruguay javára. A második félidő elején a svájciak fö­lénye észlelhető, két komort el is érnek, de Uruguay támadásba megy­ át. Az energikus ostromot a svájci védelem szí­vósan veri vissza, csupán a kapus vét és kiejti a kezéből a labdát, melyet Uruguay a bálóba tol. A játék ezután is Uruguay fölényét­ mutatja és a harmadik gólt fe­jeli komerből a d­élamerikai csapat. Uruguay lobogója felszökik a póznákra, a zenekar rázendít a délamerikai him­nuszra és a­ két csapat a tömeg hatalmas Vive kiáltása közepette vonul be az öltö­zőkbe.. Uruguay és Egyiptom csapatában nincsenek angolok.^ Uruguay és Egyip­tom csapatainak párisi győzelme után az a hír járta be a világsajtót, hogy a délamerikai és az egyiptomi csapat an­gol játékosokból áll, akik azelőtt­ a szi­getországban, mint professzionisták mű­ködtek. Az olimpii ász vezet­ősége _ most ezeket a híreket megcáfolja- s kijelenti, hogy mindkét csapat teljesen megfele az olimpiai szabályoknak. -~g§›ou £&­ TEMESVÁRI HÍRILAP K pttalslissii sportprogram — Simaradl nfán^elkir/i t*s«SK­*15sK^s. -- Aas AAC; rteoyecIssK&Eretclos Jiifosk­:«®**«®- — Videle! ered­ménye**- — (Saját tudósítónktól­.) .A temesvári pünkösdi Sportprogramm, mely nemzetközi mérkőzések érdekessé­gével kecsegtetett, váratlanul eredmény­telen lett. A bécsi Floridsdorfer AC ugyanis nem kapta meg idejében a be­utazási engedélyt s így el sem indulha­tott. Az erről szóló értesítést azonban a rendező egyesület csak az utolsó pilla­natban kapta meg és így újabb pro­gramairól már nem gondoskodhatott. A hirtelen nyélbeütött Kinizsi—Urtrea meccs természetesen nem volt kellő kár­pótlás a nemzetközi meccsért. Többi csa­pataink közül a TAG szerepelt legszeb­ben. Aradon az AAC jubiláns körmér­kőzését nyerve meg. A’TMfflE Zsombo­lyán győzött a ZsiLiE ellen, a Spárta pe­dig Lugoson szerepelt szépen. Kinizsi—Unirea 4:2 (3:1). A Kinizsi jobb játékot mutatva megérdemelten győzött. A vezetést már az első percben Tänze­r szerzi a meg a Kinizsinek, majd a 9. percben Bedő fejeli a második gólt. A 21. percben Frech szép lövéssel háromra szaporítja a gólok szá­mát. Az Unirea ellentámadását a 22. percben siker koronázza, Wetzer helyezett lövése a hálóba kerül. A második félidő 15. percében Kil­iano­vics lő gólt, majd a 37. percben Schiller II szerzi meg az Unirea második gólját. Biró Kovács (Sparta CFR) volt­ Unirea II—Banatul 1:9 (0:0). A PATRIA. III. KER., TURUL ÉS GYAP­­JÚIPAR KÖRMÉRKŐZÉSE. (Saját tudósítónktól.) A körmér­­kőzéskből a Turul került ki győztesként, a döntőben megverve a Gyapjúipart, míg a két másodosztályú csapat a harmadik és negye­dik hellyel volt kénytelen megelégedni V­asárnapon. Gyapjúipar—Pátria 3:1 (1:0). Turul—III. ker. 2:0 (1:0). Hétfőn. A Pátria—III. ker. mérkőzés utóbbi meg nem jelenése miatt elmaradt. AZ ARC NEGYEDSZÁZADOS JUBI­LEUMA. (Saját t­u­d­ó­s­í­t­ó­n­k­t­ó­l.) Az Arad­ Atlétikai Club 1899-ben történt megalapitá­sának huszonötéves jubileumát ünnepeik meg pünkösd két napján. Az ünnepség fény­pontja a futball körmérkőzés volt, melyen a jubiláns csapaton kívül a TAC, Gloria CFE és Vulcani SC vettek részt. A körmérkőzés­ből a Temesvári AC csapata került ki győz­tesént, a második helyet a VSC, a harmadik helyet a Gloria CFR foglalta el Az AAC pedig a Glóriától váratlanul vereséget szen­vedvén, a negyedik helyre került. Vasárnapon: TAC—AAC 2:1 (1:1, 0:6). Izgalmas, nívós mérkőzés, melyet a TAC ugyan megérde­melten nyert meg, de az AAC lelkes játéká­val végig szinte egyenlő ellenfele tudott lenni. Gólnélküli félidő után csak a 40. perc­ben jut a TAC vezetéshez Kozovics hu­szonöt méteres lapos, éles büntetőjéből. Az AAC erélyes ellentámadást vezet s a 44. perc­ben Kelly a kifutó kapus mellett kiegyen­lít. Eldöntetlen lévén, a meccset kétszer tizenöt perccel meghosszabbították. A 8. perc­ben Kerschek éles lövését a kapus kiejti a ráfutó Holz közelről behelyezi. Biró Szi­lv­a volt. VSC—Gloria CFR 1:0 (0:0). A rendes idő­ben eldöntetlen mara­dt a mérkőzés, azt hét­főn délután folytatták, amikor 2XR­ és 2XR perc sem hozott eredményt. Első gólig ját­szottak, amelyet a 18. percben Verbicky révén a VSC ért. Tulbure (Unirea) bírás­kodott. Hétfőn: TAC—VSC 2:0 (1:0). A jobb játékot produ­káló TAC biztosan nyerte a mérkőzést. Mind­két gólt Kosovics lőtte. Biró Szika. Gloria CFR—AAC 2:1 (1:1). A Gloria gól­­képesebb csatársora nyeri­ a mérkőzést. A vezető gólt Drffner révén az AAC éri el, Tisza kiegyenlít, majd a győztes gólt is ő lövi. Biró Tulbure. AAC old boys—TAC old boys 3:0 (2:0). Zsombolya. TMTE—ZsSE 3:2 (2:1). A ZsSE egyenlő ellenfele volt a temesváriaknak, sőt vala­mivel többet is támadott, azonban csatár­sora nem bizonyult eléggé akcióképesnek az kapu előtt. A gólokat Bauschan (2) és Grell tizenegyesből a TMTE részére, Bo­kor és K­o­c­h öngóllal a ZsSE részére érték el- Biró Petcu volt. Nagyvárad. KAC—NAC 1:1 (0:0). Törekvés:-KAC 4:0 (2:0). Universitatea—ATE 3:2 (0:0). ATE—Victoria 0:0. CAMP—CFP­­Bucureşti) 2:1 (1:0). Brasovia—KKASE 2:1 (1:0). KKASE—CFR (Brassó) 3:1 (2:1). Egyetértés—MSE 2:2 (0:0). Marosvásárhely.­­ Bihorul—NSC 2:1 (1:1). Sparta CFR—Vulturii 2:1 (1:0). Budapest. A budapesti evezősversenyen a Pannónia háromnegyed hosszal négy perc, negyven­nyolc másodperc eredményt ért el s ezzel az eredménnyel a Hungáriát kétszer legyőzte. A budapesti úszóverseny eredményei a kö­vetkezők: Az ezres gyorsúszásban első lett Eperjessy 15 perc 5.6 másodperc alatt. Eper­­jessy rekordot ért el. A hölgy uszóverseny­­ben a száz méteres mellúszó bajnokságot Molnár Ella nyerte meg 1 perc 32.4 másod­perc alatt. A pünkösdi budapesti atlétikai versenyek eredményei a következők voltak: A száz mé­teres futóversenyben első lett G­e­r­ő 10.9 má­­sodperc alatt, második Kurunczy 11 má­sodperc alatt, második Kurunczy 11 má­ 690 cm. eredménnyel, második S­o­m­f­a­y ugyanannyi eredménnyel. A diszkoszvetés­­ben első Marvalits 4212 cm. eredmény­­­nyel. A rúdugrásban elsők: Haidházy és I’Ka­r­l­o­v­i­t­s, mindketten 345 cm eredmény­­­nyel. A 800 méteres síkfutásban első F­o­n­y­ó 2 perc 1.7 másodperc alatt, a négyszer száz méteres stafétában első a KAOE 43.6 ered­ménnyel, a második a MAC 44.5 másodperc alatt. Az 5 angol mértföldes távgyaloglásban első lett Fekete 37 perc 56.3 másodperc latatt, miáltal rekordot ért el. A súlydobás­­iban első Beidle (13 m. 87 cm.), második For- Siuth. A magasugrásban első Gáspár (180­­cm.), második Szilágyi és Serf (180—180 cm.) Jiul AC—CFR (Bucureşti) 3:0. AMTE—Szatmári Törekvés 0:0. Kolozsvár: Petrozsény, Brassó, Lupény, Szatmár, Nagyszalonta-Lugos. A világbajnok és a koldus Ezt az alábbi zamatos sportanekdotát­ egy olasz sportújságból vesszük. A sportnak is megvan a maga humora, mely az atléták ko­moly munkája árnyékában mind bujábban virágzik. Raicevich világbajnok Romanoff felett aratott végleges győzelme után az esti órák­ban Róma egyik kávéháza előtt ül több tisz­telőjével. Hirtelen koldus közeledik az asz­talhoz és a félelem legkisebb jele nélkül így szól a világbajnokhoz: — Sir Raicevich, nem akarna velem is kit­állani? Az asztal körül ülők hatalmas nevetésre fakadtak. A koldus éhségtől lesoványodott alakja és a Raicevich hatalmas izom épülete között oly óriási volt a különbség, hogy a küzdelem puszta gondolata a legkomolyabb embert is gyerekes nevetésre késztette. Rai­cevich az erős emberek jóságával végigné­zett a kimerültségtől támolygó kolduson és gy szólt hozzá: — Szívesen kiállok veled, csak szeretném adni, birkóztál-e már? — Persze. k — Várjon kivel? ! ' — Birkóztam az éhséggel és a nyomorral és mindig én maradtam a győztes. A világbajnok megértette a koldus szo­morú iróniáját, majd belenyúlt pénztárcájá­ba és tekintélyes összeget nyújtott át „ellen­felének.”