Uj Kelet, 1967. szeptember (48. évfolyam, 5811-5835. szám)

1967-09-10 / 5818. szám

Izrael-Hollandia (olimpiai csapat) 2:1 (1:1) Viszoker kapus és Borba középcsatár játszottak jól a válogatott keret első európai mérkőzésén . Mindkét gólt Talbor lőtte Az izraeli labdarúgó válogatott csütörtökön este Utrecht­ben meglepetésszerűen 2:1 arányban legyőzte a holland olimpiai válogatottat. Az eredmény elismerésre méltó ugyan, a válogatott azonban korántsem mutatott jó játékot és a jelenlevő szakemberek egyöntetű véleménye szerint a hol­­landok legalábbis döntetlent érdemeltek volna. Tyirics szövetségi edző a mérkőzés után aggodalmának adott kifejezést az izraeli csa­­pat játéka felett és többek között azt mondta, hogy „az izraeli futballisták több hi­­bát csináltak, mint azt vár­­tam volna”. A játékosok kö­­zül csak az első félidőben ját­­szó Viszokert, valamint Bor­­bát dicsérte meg az edző. Az első félidőben többé-ke­­vésbé kiegyensúlyozott játék folyt a pályán, szünet után azonban kibontakozott a hol­­land csapat jobb erőnléte. A mérkőzés 42. percében egy szép izraeli támadás so­­rán Englaender Youngnak passzolja a labdát, aki Bor­­bához továbbít, ez a 16-os sarkáról hátrafejel Englaen­­derhez, aki továbbfejel hátra , egyenesen Talbi lábára. A jobbszélső hirtelen befurako­­dik a labdával két holland hátvéd között és nehéz szög­­ből laposan a hálóba lő. 1:0. Röviddel a gól után szünet, majd a második félidő elején nyomasztó fölénybe kerülnek a hollandok: a 66. percben a legveszélyesebb holland csa­­tár, De Wass kihasználja Le­­vin felesleges kifutását és kö­­zelről, erős lövéssel megre­­zegteti a hálót. 1:1. Végül, 9 perccel a mérkőzés vége előtt ismét izraeli támadás fut végig a pályán, amelynek eredményeképpen megszüle­­tik a győztes gól: Spiegel pontos passzt ad Youngnak, aki Tálbihoz továbbít, ez át­­tör baloldalról és hatalmas bombát zúdít a közeli alsó sarokba, 2:1 Izrael javára. A fennmaradó percekben kissé durva a játék mindkét rész­­ről, az eredmény azonban nem változik. Az izraeli küldöttség teg­­nap, szombaton délben Ams­­terdamből Bukarestbe repült, ahol szerdán délután 4 óra­­kor mérkőzik meg a román nemzeti válogatottal. Szászon a fénykorára emlékeztet ... Happél Rámái-Gán­é Makkábi Natan­ja 3:1 (2:1) A külföldön portyázó Hei­­mann és Spiegler hiányát inkább a natanjai csapat érezte meg, amely Száruszi kivételével krónikus gólkép­­telenségben szenvedett. A hazai csapatban Száruszi úgy mozgott a pályán, mint ״ a hal a vízben”. Minde­­nütt ott volt, minden meg­­mozdulása veszélyt jelen­­tett és mindhárom gólban közvetlen része volt. A 6. percben szöglethez jut a Makkabi, amelyből Száruszi majdnem gólt fejel. A felhozott labda Vilkomor­­szki elé száll, ki villámgyor­­san a 16-os közelében álló Szászonhoz továbbit és ez hatalmas lövéssel megszerzi a vezetést. 1:0. öt perc után az előb­­bi jelenet fordítottja ismét­­lődik meg a pályán. A Mak­kábi térfelén a labda, egy hosszú felszabadító rúgásra a jobbszélső Hening startol, mielőtt azonban elérné a labdát, felvágják. Szabadrú­­gás a 16-os sarka és a part­vonal között és a kapu elé emelt labdát Száruszi a bá­­mészkodó Sender mellett a hálóba fejeli- 1:1. A 32. perc­ben az ördöngősen cselező Szászont csak szabálytala­­nul tudják szerelni. A 33. percben Handwerk­les cí­­mén érvényteleníti Szászon gólját. A 35. percben újra Szászon előtt nyílik nagy helyzet, de ismét leterítik, ez alkalommal azonban már 11-est ítél a bíró, amit Jan­­juk értékesít. A 63. percben Benvenisic és Száruszi összefejelnek, mindkettő fekve marad, Szá­­ruszit azonban le kell vin­­ni a pályáról és nem is tér vissza többé. A 76. percben a sok rámat-gáni támadás egyikének végén Szászon lö­­vése a hálóban köt ki. 3:1. Jicehái­ Chum A Liga Álef eredményei ÉSZAKI CSOPORT: Há­poél Kirját Chájim — Há­­poél Naharia 2:0, Hápoél Tibériás — Hápoél Náehliel 3:2, Hápoél Kfár Szábá — Hápoél Chedera 2:1, Hápoél Ráánáná — Bétár Natanja 2:0, Hápoél Názáret — Há­­poél Akkó 4:0, Makkábi Petach Tikva — H. Kfár Blum 3:1, Hápoél Natanja — Makkábi Chedera 2:1, Hápoél Cfár — Hápoél Herz­­lia 0:0. A táblázat állása: Hápoél Kfár Szábá 53, Makkábi Pe­­tach Tikva 46, Hápoél Ti­­bériás és Kiriát Chájim 35, Hápoél Akkó 31, Hápoél és Makkábi Chedera 30, Há­­poél Nachliel és Herzlia 29, Hápoél Natanja 28, Hápoél Ráánáná és Kfár Blum 27, Hápoél Názáret 25, Hápoél Naharia 24, Bétár Natanja 23, Hápoél Cfát 20 pont. DÉLI CSOPORT: Hápoél Kirját Ono — Hápoél Ludd 3:1, Makkábi Amidár — Bé­tár Tel Aviv 1:0, Hápoél Ri­­son Leeson — Hápoél Kfár Sálem 1:0, Hápoél Már­­morék — Hápoél Cholon 1:0, Bétár Rámlá — Hápoél Beér Jákov 4:1, Bétár Jeruzsálem — Bétár Beér Séva 2:1, Bétár Ludd — Bétár Kirját Ono 1:1. — A Makkábi Cho- Ion — Hapoél Askelon mér­kőzés elmaradt, mert a cho­­loni csapat nem rendelt bí­­rót, így a mérkőzést való­­színűleg 3:0 arányban az as­­keloniak javára írják. A táblázat állása: Mak­­kábi Amidár 50, Bétár Je­­ruzsálem 48, Hápoél Már­­morék 44, Bétár Rámlá 39, Bétár Tel Aviv 35, Hápoél Kirját Ono 34, Hápoél Cho- Ion 32, Hápoél Rison Leeson 30, Hápoél Ludd 29, Bétár Ludd 27, Hápoél Askelon 26, Bétár Beér Séva 25, Mai­­kábi Cholon 21, Bétár Kir­­ját Ono 20, Hápol Beér Já­­kov 18, Hápoél Kfár Sá­­lem 17. Romániai sportszemle Románia befejezte az Európa Bajnoki küzdelmeket, barátságos válogatott mér­­kőzéseket játszik. Az érdek­­lődés homlokterében az Iz­­rael elleni küzdelem áll. A román sajtó meleg hangon foglalkozik Izrael csapatával és az általános vélemény sze­­rint a tavalyi tel avivi győze­­lem ellenére sincs ok az el­­bizakodottságra. Az új edző, Constantin, még nem jelölte ki a végleges csa­patot. Súlyos gondot jelent számára az élcsapatok játé­­kosainak erős forma­ingado­­zása. Példa erre a Rapid, a­­mely az első fordulóban ve­­reséget szenvedett, aztán Aradon legyőzte 1:0-ra az UTA-t s most vasárnap újra kikapott a Steauatól 2:0-ra. A VVK-ban résztvevő Arge­­sul Pitesti csapata 0:0-ra ját­szott a brassói Steagul Rosu­­val, majd simán kikapott 2:0- ra a craiovai Stiintátől, a­­mely a második fordulóban 2:2-es döntetlent ért el a bu­­karesti Dinamó ellen. Az UTA ráduplázott aradi vereségére és a héten a B-ligából fel­­jött bacaui Dinamótól szen­vedett 3:1 arányú vereséget. A bajnokság meglepetése a marosvásárhelyi ASA, amely Bukarestben legyőzte a Ste­­auát (2:1) a héten pedig dön­tetlenül játszott (1:1) a cons­­tantai Farul ellen, így há­­rom mérkőzésből 5 ponttal az első helyen áll az újonc vásárhelyi csapat. A Farul a vásárhelyi dön­­tetlen mellett 1:0 arányban legyőzte a ploesti Petrolult, amely a petrozsényi Jiulon állt bosszút és simán verte 3:1-re a tavalyi idényben nagyszerűen szereplő és több válogatottat adó bányász csa­patot. Hogy mennyire zava­­rosak az eredmények, igazol­­ja a Jiul 3:0-ás győzelme a bukaresti Progresul felett. A kolozsvári Universitatea erő­­sen feljött. Miután kikapott Marosvásárhelytől, simán 2:6­­ra verte a bacaui Dinamót, majd a héten 11O-ra legyőz­­te a brassói Steagul Rosult és ezzel a marosvásárhelyei­­ek nyomában szegődött az élvonalban. Aki ismeri a csapatokat és az erőviszonyokat, bizony fur­csa képet alkothat magának, ha figyelmesen tanulmányoz­­za a fenti eredményeket. Az Izrael elleni mérkőzés egyébként egyik fontos elő­­készítő állomása a soronkö­­vetkező Magyarország elleni válogatott mérkőzésnek, a­­melyet egyszerre négy ״ fron­ton” vívnak a románok. ■k A szövetség határozata ér­­telmében az Argesul Pitesti képviseli Romániát a VVK- ban. Első ellenfele a buda­­pesti Ferencváros, amely be­­hozhatatlanul vezet a magyar bajnokságban. A Rapid felet­­ti győzelem után a pitestiek, bár kevés eséllyel, de i biza­­lommal tekintenek a mérkő­­zés elé. ★ A Bukarestben lejátszásra kerülő Izrael—Románia válo­­gatott labdarúgó mérkőzést ünnepélyes keretek között rendezik. A teljes mérkőzést közvetíti a rádió, valamint a televízió is, így százezrek lát­hatják a képernyőn az izraeli labdarúgók első romániai ven­dégjátékát. (h. m.) Sport-világhíradó 1976-ban, az Egyesült Ál­­lamok függetlensége kikiál­­tásának 200 éves évfordu­­lója alkalmából, Amerika 10 városa jelentette be igényét az olimpia rendezési jogára. A „szegény” New York nem vesz részt a versengésben, mert anyagi okokból nem veheti fel a versenyt a chi­­cagoi, san-franciscoi, wa­­shingtoni és más városok ál­­tal benyújtott, minden fantá­­ziát felülmúló nagyszabású rendezési, építkezési tervek­­kel. * Az úszósportban az ifjú­­sági versenyzők kerültek a világranglista élvonalába. — Görögországban, egy 16 éves athéni fiú, Dimitrosz Kridisz, aki 58 mp-cel tar­­totta a 100 méteres gyors­­úszás országos rekordját, egy hónap alatt hét ízben javított rekordot. Legutóbbi eredménye 537 másodperc. * Egy müncheni grafikus fel­találta az elektromos góljel­­zőt. A szabadalmazott talál­­mány lényege a labdába he­­lyezett fémfólia. Az eljárás szerint a kapu, illetve a gól­­vonal átalakul elektromág­­neses mezővé és abban a pillanatban, amikor a labda teljes terjedelemével átjut a gólvonalon, kigyullad egy lámpa. A feltaláló tökélete­­síteni kívánja a góljelzőt olyképpen, hogy csengő is szólaljon meg. Az újítót ja­­vaslatok tömegével árasz­­tották el. — Többek között megrendelték, hogy találja fel a góllövő cipőt■.. . Bikila, az abesszin csá­­szár testőre, a népszerű me­­zítlábas kétszeres olimpiai bajnok marathoni futó el­­szenvedte első vereségét. A Spanyolországban rendezett versenyt honfitársa, a cipő­­ben futó Volde nyerte meg. Jen játékosnak a közönség és egyesületének vezetősége sem bocsátja meg a magán­­életben elkövetett sportsze­­rűtlenséget, minek követ­­keztében a futballvilág egyik legjobb szélsője szerződés nélkül tengődik a dizőz Ol­­dalán. * A Magyarország — Auszt­­ria öregfiúk 5:1 arányban végződő mérkőzésén világhí­­res nagyságok vonultak a pályára. A magyar csapat felállítása a következő volt: Grosics, Buzánszki, Bányai, Sárosi, Szojka, Bozsik, Bu­­dai, Hidegkúti, Deák, Szusza, Babolcsai. * Kapusok visszavonulása: Costa Perreira, a Benfica és a portugál válogatott kapusa búcsút mondott a kapufának és edzőként működik volt egyesületénél. A török válo­­gatott kiváló kapusa, Tur­­gal tiszteletére rendezett búcsúmérkőzésen részt vett Jasin, a világ egyik legjobb és legnépszerűbb kapusa is■ Az orosz kapuvédő bejelen­­tette, hogy rövidesen ő is végleg búcsút vesz a futball pályától. ★ Századunk embertípusa: ra­jongás a versengésért. A hor­gászatot is versengő sportá avatták. A Nemzetközi Hor­­gász Szövetség ez évben Bul­­gáriában rendezi a dobó­­világbajnokságot. Ez eset­­ben természetesen a horgot kell dobni. A szövetség jelen­téséből értesülünk, hogy a versenyre edzőtáborban ké­­szülnek a résztvevők. Ron Giládi * Don Schollender, az ötszö­­rös olimpiai úszóbajnok, bár a klasszikus 100 méteren másnak engedte át a világ­­rekorderi címet, 200 méteres távon 1:55.7 mp-es fantasz­­tikus idővel új világrekor­­dot állított fel. ­ A görbe lábáról, valamint cselező képességeiről jelleg­­zetes és közismert brazil fut­ball-csillag, Garrincha, bot­­rányokba keveredett. — Egy énekesnőért otthagyta fele­­ségét és nyolc gyermekét. Az egyébként is fegyelmezet­ SPORTHÍREK + Jánisz J­uszisz szovjet atléta 90.98 métert ért el ge­­relyvetésben. Ez minden idők második legjobb eredménye ebben a versenyszámban, a norvég Pedersen 91.72 méte­­res világrekordja után. * Konsztantin görög ki­­rály, aki, mint emlékezetes, a római olimpiászon aranyér­­met nyert vitorlázásban, a múlt héten a kanadai Ontario taván rendezett versenyen csak a 19. helyen végzett. A győztes az amerikai Budd Friedrich volt. ★ Gurdejev szovjet verseny­ző Moszkvában 100 méteres pillangóúszásban 58.4 mp-t úszott, ezzel egytized másod­­perccel megjavítva a jugo­­szláv Andrej Depolo Európa­­rekordját. ★ Az európai labdarúgó szövetség (UEFA) határoza­­ta értelmében a Bajnokok Európa Kupája döntő mérkő­­zését a londoni Wembley-sta­­dionban játsszák 1968 május 20-án, a Kupagyőztesek Eu­­rópa Kupája döntőjét pedig hat nappal korábban, Rotter­­damban bonyolítják le. ★ A tegnapi barátságos mérkőzéseken a Hapoél Pe­­tahh Tikva 2:0 arányban le­­győzte az SK Nesz Cionát, a Makkabi Haifa pedig gólnél­­kü­li döntetlent játszott a Bné Jehuda ellen. ★ A Szovjetunió labdarúgó válogatottja az Európa-kupa keretében 5:2 (3:2) arány­ban legyőzte Finnország vá­­logatottját, így a C-csoport­­ban most a Szovjetunió ve­­zet, amelynek négy mérkő­­séből 8 pontja van, míg Gö­­rögországnak három mérkő­­zésből 3, Finnországnak öt mérkőzésből 2, Ausztriának 2 mérkőzésből 1 pontja van. I. Világ­válogatott !! 1 A világ egyik legismer-1[­­ tebb futballszakembere, az 1, ,Angol Eric Batty sport-'ן 1 kommentátor így állította:1 1!össze a világ 1967. évi rab-11­abdarúgó válogatottját: '! 1| Lév Jásin (Szovjetunió),! '1— Mario Colona (Portu­,| Ligália), Jan Popluhár (Csehi, ,1 Szlovákia), Mészöly Kál-'i­­­mán (Magyarország) Hy-,1­­acinto Facchetti (Olasz-1[ ország) — Franz Becken-', (,K­auer (Nyugat - Németor- 1 (,ország), Dmitar Jakimov,1 ]1 (Bulgária) — Bene Ferenc(, ,1(Magyarország), Sandro'­ i Mazzola (Olaszország),,1 (,Jeff Hurst (Anglia), Far-,[ '!kas János (Magyarország).­, ,' Figyelemreméltó, hogy a'1­­1 világ­válogatottban egyet­,1 (len dél - amerikai játékos!!­­sem szerepel, ezzel szem-]ן !,ben Magyarország három 1[ futballistával képviselteti i 1 magát. m KERESh­ess jó feltételekkel ★ alef-alef szabókat (steppelőket) ★ alef-alef varrónőket ★ eldolgozónőket Ajánlkozás: Rámát-Gán, Tuvál­ u. 15., 206-os szoba, tel. 255623. A helyes tippelés „ A ״ Nichuló Hásávuá” 11 eheti űrlapjának helyes­[ tippelése a következő volt:'! 1, 2, 1, — 2, X, 1, 1, 1,­ 2, 2, X, 2, 1, 1. Az első [ 1 tartalék­ mérkőzés: 1. !' Az Új Kelet pénteki,1 sportrovatának tippelése a­ 15 lejátszott mérkőzés kö­­­zül 10 esetben bizonyult­­ helyesnél­. j A Hapoél Rámát­ Gán kézilabdázói győztek Luxemburgban ן Luxemburgban nemzet­­közi kézilabda-versenyt ren­­deztek, amelyen a helyi baj­­nok Dodling csapata, a nyu­­­gatnémetországi Neue Kir­­chen, valamint a Hapoél Rá­­mát Gán kézilabdázói vettek részt. Az első mérkőzésen a luxemburgi és a német csa■a­pat 8:8 arányban döntetle­­nül végeztek, utána a Hapoél Rámát Gán 15:6-ra legyőzte a Neue Kirchent és végül az izraeliek 13:8 arányban győ­­zedelmeskedtek a luxemburgi bajnok felett is. A verseny, befejezése után a Rámát Gán és a luxemburgi csapat ba­­rátságos mérkőzésen 14:14­ arányban döntetlenül játszot­­tak. Erélyes­­ figyelmeztetés . A németeket általában hidegvérű, nem egyköny­­nűen izguló embereknek ismerik a világon. Ez a megállapítás azonban, a jelek szerint, nem vonat­­kozik a németországi sport­­pályák közönségére. , A nyugat-németországi­­ Kaiserslautern városkában néhány nappal ezelőtt az ott vendégeskedő frank­­furti Eintracht egyik vér­­mes szurkolója nem bírt uralkodni magán, amikor észrevette, hogy a hazai csapat egyik drukkere egetverő éljenzésben tört ki, miután a bíró 11-es bün­tetőt ítélt a hazai csapat javára. Az Eintracht­­drukker egyszerűen bele­­lőtt az éljenző partszom­­szádba, akit súlyosan se­e­besülten a kórházba kel­­lett szólítani. A lövöldöző sportembert letartóztat­,­ták. IZRAEL! OPERA H­abi m­ah RÖGESZME ! Hétfő, szeptember 11., LAMMERMOORI LUCIA A TEL AVIVI MOZIK HETI MŰSORA Előadáson Kezdete: 4.30-7.15-9.15 ALLEN BY: Eldorado ARIMON DAVID: A háborúnak vége van BEN JEHUDA: Egy férfi és egy nő CHEN: A hong-kongi grófnő CINERAMA: Navarone ágyúi GAT: A boldogság GORDON: Szerelem, feltétellel CAFON: Túl sok egy férfinek ESZTER: ösztönök HÓD: A rómaiak jönnek­­MAXIM: Az öregember és a gyermek MUGRABI: Az örökkévalóság 6 napja OPHIR: Szűz a hercegnek ORION: A csapda PEER: A nagy angol vasútrablás TCHÉLET: Vidáman és boldogan TEL-AVIV: Caprice SDEROT: üzlet a főutcán VARON: A férfi BAT-JAM SAVYON: A Quiller memorandum OREN: Tolvajok és lányok BAT-JAM: 7.15 ־ Vérbosszú 9.30: _ A játék vége ügyeletes gyógyszertárak Tel-Avivban Mágén Dávid, Allenby 35., tel. 623820. Jehuda Hálévi, Rec­ov Jehuda Hálévi 91, tel. 615159. Nordau, Ben Jehuda 183., tele­­fon 242673. Haifán Hámizrád­, Herzl 87., tele-­ fon: 63211. 1967 IX 10 Új Kelet 1