Uj Nemzedék, 1925. február (7. évfolyam, 26-48. szám)

1925-02-24 / 44. szám

4 HONDERŰ Újházi Ede jegyet® fel, hogy a hetve­nes években, mikor az ország Liszt B­e­­zarének fáklyás zenével üaneklelte jubi­leumát, a Nemzeti Színházban is díszelő­adást rendeztek Liszt tiszteletére s az ő kívánságára a Csikóst tűzték ki Ta­­mácsyval, az utolérhetetlen csikóssal. Igen ám, de előadás előtt sietve jelenti a rendező Szigligetinek, hogy Tamássy beteg, nem játsziha­tik. Az udvaron síitáit a híres Halmi Fe­renc, a­kit Szigligeti mindjárt magához hiv­ .­­ . . — No ki is Nyájas, (ezt a becéző nevet ő adta neki), eljátssza-e ma este a Csikóst! Most megmutathatja, mit tud, hiszen énekes is! Halmiban felbuzdult a tenorista, ma­gára kanta a csikósruhát, olyan volt benne, mint a seprőnyél. Hamar elpró­­bálta Erkel Gyulával a nótákat és kiál­lott .­ Az első hangnál olyan gixert vágott ki, hogy Liszt felkiáltott: -T Sapperlot, das war ein Gix! De Halmit ez nem zsenirozta, játszotta tovább a puszták fiát. Felvonás után fel­­kivánkozott Liszt a színpadra, hogy a mű­­­vészeket üdvözölhesse. Elébe állott Hal­minak és az ismert fejedelmi udvarias­sággal mosolyogva mondta: — Gratuliere! Sie haben gesungen wie ein Betyár! * A mult század hatvanas éveiben a debreceni színház 7 órakor kezdte az előadást, de már mi­kor ott ültek a gazdagabb polgárok a pá­holyban, 8 órakor aztán hozta a cseléd nekik a vaccorát és a páholyokban ettek, ittak. Történt egyszer, hogy amikor Rónay Gyula, a debreceniek hősszí­­ész-büszkesége a Haza­tértek eltat dráma egyik néma, temetői je­lenetében, tolvajlámpással besurranva, körül­néz, nem látja-e valaki, belépett az egyik pá­holyba egy kis bércefin. A vacsorát hozta. A nagy csöndben jó hangosan „szerencsés jóest­­vét“ kívánt és elmondta, hogy itt hozza a va­csorát, de a szakácsnő azt szeni, hogy a káposz­tát nem küldhette el, mert megkozmásodott. Általános derültség. Rónayt a hangos beszéd egy percre megza­varta, de aztán így iparkodott lecsitítani a ne­vetőket: — Pszt! Mintha hallottam volna! Tahin a halottak beszélnek! Egy földszinti civil erre biztatólag felszól a színpadra: — Nem a, Rónay uram, ne tessék félni, csak a Jancsi béres szóld­ * Agai Adolf még a túlkomoly Gyulai Pált is sokszor megnevettette ilyen ado­mákkal. Egy gazdag zsidó valamelyik előkelő keresztény étteremben találja a jóba­rátját: — Micsoda! Te jomkipurkor eszal libo májt! A jóbarát igy felel: — A jó szivem paroncsolja ezecet. Meg­mondok, mért. Amint délbe jüvök a tem­­pliba, hallom, amint egy szegén zsidu mondja a másikhoz: „augyi ezresem lel­jen, a hán zsidu nem hőjtöl máma“. Amit ezt hallok, gondoltam, akkor én se nem böjtölök. Miért ne ledjen ann­ak a szegén zsidónak egy ezres bankóval tobb a zse­­b­bel? Mikszáthnt valamikor költői párbajra hívta ki Komjáthy, hogy ki tud tréfásan­­ gorom­bább lenni. A mérkőzők egymásnak gyü­rkőz­­tek, de bizony a gyöngéd, elmés Mikszáth lett a vesztes. A kudarcról Agai Adolf is tudo­mást szerzett: — Ejnye, ejnye, palócom, hát leveretted ma­gad! — Komjáthy kifogott volna rajtad is! —— nevetett Mikszáth. — Dehogy fogott volna ki! — erőlködött Agai, — hallgasd csak meg, hogy Cziczeszboiszer módjára mit feleltem volna neki: — O giiicül-szekéren ledjél te oresági ko­csis. Omeddig nyújtózkodol, addig érje te ne­ked a hó­tokozó. Míg o világ lesz, addig tán­coljál te boksapolkát. Lassú víz mosson veled partot. Nagj súlyt helyezzenek te rád. víszes tudománygyod ledjen a kis ujjodban. Ne h­idjeljék tégedet. Zsild ágra vergődjél te. Lebegjél te mint cél az emberek előtt. Odóz­­tassanak tégedet fantáziagazdagság címén meg. Decemberben osszál te az árral. Omni­buszon tedjél te nászotot Velencébe. Ó Tristan ée Izoldot küllesen te neked­ed szemi hollásra végigfötyörészni. Az Oránia-színházba ledjél te sógó. Éljél te nagy lábon ég ledje szűk a tied cipőd! * Újházi Ede feljegyzése szerint ifj. Lendvay Márton, mint a Nemzeti Szín­ház híres tagja, a vidéken játszotta Don Caesart vendégképen. Valósággal rette­gett tőle az egész színtársulat, mert igen szigorú volt, a színpadot templomnak tekintette és üldözte a hívatlanokat. A harmadik felvonás börtön­jelenetében há­rom ajtó látszik, egy a középen is. El­rendelte, hogy minden ajtóhoz álljon va­laki és tartsa be, hogy ki ne nyíljék. A középa­jtóhoz annak a kocsm­árosnak a fiát állította akinek az udvarán , a szín­játszó aréna díszelgett. Mikor aztán arra a jelenetre került a sor, hogy Don Caesar végigpróbálja az ajtókat, (melyek mind zárva kell, hogy legyenek) és kétségbe­esve rohan a középajtóhoz: — Zárva, zárva! Nem tudok szabadulni! Ugyanekkor a kecsiraá Tostra nagy grá­ciával kinyitja a középajtot: — Lendvay úr, kérem, tessék erre ki­jönni! Tegnap teljes erőből megindult a fut­­ba­­lbajnoki kampány. Összes I. és II. osztályú f­u­tbal­l­egyesület­eink starthoz álltak és nem egy mérkőzés meglepetés­sel végződött. Az Ülői­uli sporttelepen az NSC a a Vasassal, majd utána az FTC a Zuglói JU-bal mérkőzött. Sportsze­m­­pontból az a két mérkőzés volt a legérdekesebb. A Vasas szép stílusos küzdelmet ví­vott az NSC-vel a győzelemért és végül a szerencsésebb Vasasnak sikerült 2:1 (2:0) arányban megnyerni a mérkőzést. A harmadik helyért küzdött a két csapat és csak este tűnt ki hogy a győztes Vasas hirtelen a második helyre került, mert az FTC csak döntetlent tudott el­érni a Zuglóval szemben és miután egy­­gyel kevesebb mérkőzést játszott, a baj­noki lista harmadik helyére került. A Vasas—N­SC - meccsen a csatársorok ját­szottak pompás futballt, míg azonban az NSC-nek­ a­ védelme gyenge lábakon állt, addig a Vasas védőjátékosok fel tudták tartóztatni az NSC-csatárok ve­szedelmes támadását. Az FTC—Zuglói AC mérkőzés megle­petéssel végződött. Az FTC ugyan az első félidőben már 2:0-ra vezetett, a második félidőben azonban Zugló nemcsak kiegyenlített, hanem megszerezte a vezetést is és az FTC csak nehezen tudott egyen­­líteni. A mérkőzés 3:3 arányban döntet­lenül végződött. A tegnapi mérkőzésen is mindjobban kitűnt, hogy nincsen csatársora az FTC-nek. Ha rövid idő alatt a vérzőtök nem tesznek valamit a csatársor megjavítása érd­eké­ben, akkor könnyen katasztrófa érheti az ETOt. A csatársorban az egyedüli fixpont: Kohut. A többiek már csak m­érsékeltebb képességű csatárjá­tékoso­k. A csatársor a tehetetlensé­gét mutatja az is, hogy a három gól közül az egyik 11-es büntető rugásból esett a másodiknál Juhász öngólt vétett, a harmadik gólt pedig fedezettjül­et­t is lőtte" Sándor szemé­lyében. Úgy értesülünk, hogy ezen a hé­ten átszervezik az FTC csatársorát. Ifjú­sági játékosokat, valamint újabb szerze­ményeket állítanak be. A robosztus termetű Zugló-játékosok erélyesen álltak ellent az FTC-nek és az eldöntetlen eredmény kicsikarását meg­érdemelték. A csapatban Sefcsik most is az a veszélyes csatár, mint régem volt, a halfsor már egy kicsit gyengébb, a vé­delem azonban teljesen megbízható. A zuglóiak minden egyes támadását jó­formán az FTC-halfsor tartóztatta fel és ha támadni kellett, a fedezetjátékosok ebben is előljártak. Az FTC fedezetspra tegnapi játéká­val is bebizonyította, hogy konkur­encia nélkül áll a futballcsapatok közt. A mérkőzés elején a Zugló támadott erősen, majd az FTC fogott ostromba és egy támadásnál Pollák, a zuglóiak fede­zeti átadása büntető területen belül kézzel fogta meg a labdát. A megítélt 11-est Kohut védhetetlenül belőtte. A gól után az FTC támadott, Kohut több ízben lefut, beadásai azonban kélbavesznek. Az FTC második gólja a 33-ik percben esik, még­pedig úgy, hogy Tóth kitör és a rástartoló Juhász menteni akarván a labdát, hátra továbbította, de olyan erővel, hogy az védhetetlenül saját kapujába esett. A második félidőben mindenki továbbra is az FTC támadását várja, de éppen az ellenkezője következik be. A zuglóiak fris­sen támadásra vezetnek és Sefcsik már a harmadik percben­­gólt rúg. (2:1). Utána egy FTC-támadásból kifolyóan Kelemen erős lövését a kapufa menti, majd utána ismét zuglói támadás követ­kezett. Az FTC a kiegyenlítő gólt szeren­csétlen körülmények közt kapta. A zuglóiak kornerlövését Amsei saját kapujába ütötte. A zuglóiak ezután sem hagynak fel a támadással, hiába játszik pompásan az FTC halfsára, egy a kapu előtti kavaro­dásból a Zugló a vezetést is megszerzi. Most már a zuglóiak vezettek 3:2-re. A nem várt eredmény erősen felvilla­nyozta az FTC-t. Sorozatos támadások következnek. A halibor valósággal előrenyomja az FTC-csatár­okat, gólt azonban még sem tudnak rúgni. Az FTC kiegyenlítő gólját Sándor lőtte be úgy, hogy a 16-os vonal­ról megítélt szabadrúgást Blum a kapu felé irányította, Sándor rástartolt és kapásból védhetetlenül belőtte. A pompás gólt meleg tapsok köszöntötték. Ezután ellanyhul a játék, mindkét csapat elké­szült erejével. A mérkőzésnek külön érdekessége az, hogy ezen a mérkőzésen bizonyította be Sándor, hogy jelenleg a legjobb ma­gyar centerfedezet. Az Új Nemzedék tudvalévően megírta, hogy hiába favorizálják egyesek Kiébert, akiről a milánói olasz-magyar mérkőzés alapján úgy nyilatkoztak, hogy a legjobb magyar centerfedezet. Mi ezt már akkor kétkedéssel fogadtuk és azt mondottuk, hogy Klébernek Budapesten kell bebizo­nyítania, vájjon jobb-e mint riválisa, Sándor. A tegnapi mérkőzések azoknak adtak igazat, akik azt mondják, hogy Sándor sokkal jobb centerfedezet, mint Kléber, mert Kléber csapatának tegnapi mérkőzé­sén a mezőny legrosszabb játékosa volt. Ezzel szemben Sándor a lehető legjobb centerfedezet-játékot produkálta. Az MTK különben nehezen verte meg az egyetemis­ták derék csapatát. A BEAC lelkes amatőrjátékkal nem­csak hogy feltartóztatta az MTK gólszerzési törekvéseit, hanem több gólhelyzetet is teremtett magának és balszerencséjére vezethető vissza, hogy nem tudott gólt rúgni. A BEAC csapatában kitűnő játékot produkált Sáphy, akiről a megjelentek nagy elismeréssel nyilatkoztak. Az MTK­ a másoddik félidő 24-ik percében lőtte az­­első gólt, majd a 41-ik percben a máso­dik gólt érte el. Végeredmény 2:0 (0:0) az MTK javára. Az Újpesti Stadionban az UTE mérkő­zött a 111. ker. TVE-vel. Ez a mérkőzés nagy izgalmakat váltott ki, mert az UTE valósággal kapujához szegezte ellenfelét, meg sem tudott gólt rúgni. A 11:0-ás kornerarány is mutatja az UTE nagy fölényét. A BTC ismét bírói tévedéssel vesztette­­ el a KAC elleni mérkőzését. A 0:0-ás­­ félidő után lesállásból érte el a KAC egyetlen gólját, amellyel 1:0 arányban­­ megnyerte a mérkőzést. A Törekvés—VÁC mérkőzés 0:0 arány­ban döntetlenül végződött. A II. osztályú bajnoki mérkőzések során a MAC 3:2 (1:2) arányban verte, meg a KAOE csapatát. A MAC csatársorában Forgács és Kuné II. szépen játszottak. Az UTSEsFőv. T Kör mérkőzés 1:1 (1:0) arányban döntet­lenül végződött. A mérkőzé®t a második félidő 24-ik percében be kellett fejezni azért, mert a Főv. T. Kör egyik csatá­ra nagy vehemenciával nekiesett­­ a kapu­­jának. A kapufa eltörött és így a mérkőzést nem lehetett tovább folytatni. Egyéb eredmény: Ékszerész—BAK 0:0,­ TTC­-Postás 2:1 (1:1). 33 FC-ETC 1:1 (1:1), EMTK—Húsos 2:2 (0:0). Átszervezik az FTC csatársorát A zöldfehérek 3:3 arányban mérkőztek a Zuglói AC-bal Az UTE fölénye ellenére nem tudta legyőzni a III. ker. TVE-t — Az MTK nehezen verte meg a BEAC-ot — Az Ú­j Nemzedék tudósítójától. — Ul Nemzedék Kedd, 1125 február­­. A sport a nemzetnevelés fontos tényezője József Ferenc királyi herceg felolvasása a Sportakadémia ünnepi ülésén Vasárnap délelőtt az új városháza tanács­kozó termében tartotta ünnepi ülését a Ma­gyar Sport­akadémia. Az ülésen megjelent Horthy Miklós kormányzó­ja felesége, József királyi herceg és Auguszta királyi he­rcegasz­­szony, valamint a társadalmi élet és külö­nösen a sportvilág számos előkelőség­e. . A kormány tagjai közül megjelent C­sákii Károly gróf honvédelmi miniszter, Scitovszky Tibor külügyminiszter, Watkó Lajos kereskedelem­ügyi miniszter, továbbá ott láttuk Szcitovszky Bélát a nemzetgyűlés elnökét, Berzeviczy Albertet, Karafiáth Jenőt, Sipőcz Jenő pol­gármestert, Feticides­­Románt, Zilahi Kiss Jenő alpolgármestert, Zadravecz István tábori püspököt, Vitéz Nagy Pál és Janky­ Kocsárd tábornokokat. Ott volt Marinovic­h Jenő fő­kapitány, Molnár Dezső altábornagy, Szur­­may Sándor altábornagy, Fauler Ákos egye­temi tanár vezetésével több egyetemi tanár és megjelent az egységes párt több képvise­lője is. Teljes számban jelentős a sportszövet­ségek képviselői­ és a már beválasztott sport­­akadémia tagjai is. Perényi Zsigmond báró alelnök megnyitó beszéde után nagy érdeklődés mellett József Ferenc királyi herceg tartotta meg előadását „A sport, mint a nemzetnevelés tényezője“ címen. A királyi herceg felolvasása elején a modern testgyakorlás múltját ismertette, majd a sport és a katonai kiképzésről beszélt. — A katonai kiképzésünk — mondotta — az a célja, hogy az emberanyagot a háborúban a lehető legjobban lehessen felhasználni. — A sport egyéni kiválóságokat fejleszt, a katonaságnak egyenlő teherbírású anyagra vég­szüksége. A sport is nagy teljesítményeikre, ső­t-u. n. „Höchstleist­u­ng“-okra törekszik, ha nem nevel nélkülözésre, végtelen fáradalmak­ elviselésére, amelyekkel pedig a háborúban, lépten-nyomon számolni kell. at háborúban valy mindig az izom­eb­erek érvényesülnek; a leg­gyorsabb fűtő is lehet rossz gya­logló és a leg­erősebb ember is lehet rossz tehervivő. A sport­­ember minuciózus pontossággal megkonstruált tréningje és életrendje nem a katonáskodók előiskolája. Egyéni sportkiválóságra a katona­ságnak ritkán van szüksége. Ilyképp a követ­kezmény világos: a sport nem helyettesítheti a katonai kiképzést, viszont mint általán» testnevelési tényező fölér vele. A nagy tapssal fogadott felolvasás uta.«­. Holits Rezső dr. ,a A testgyakorlás hatása az' egyénre és a fajra“ címen tartott felolvasást. Az elnöklő József Ferenc királyi herceg záró­szavaival ért véget a sporta­kadém­ia ünnepi­ ülése. Az angol kupamérkőzésen öt meccs döntetlenül végződött Londonból jelentik. A szombati angol kupa­­mérkőzésket nagy érdeklődés mellett bonyolítot­ták le. Tizenegy mérkőzs közül nagy meglepe­tésre öt döntetlenül végződött. Részletes ered­mény a következő: Tottenham Hotspurs—Blackburn Rowers 2:2. Westham—United—Blackpool 1:1. Sheffield United—Everton 1:0. Cardiff City— Notts County 2:0. Liverpool-Birmingham 2:1. Southampton—Bradford City 2:0. W estbroomwich Albion—Aston Villa 1:1* Hull City—Leichester City 1:1. Huddersfield Town—Manschester City 1:L Bolton Wonderers—Burnley 5:0. Newcastle United—Sunderland 2:0. m­er­ing­gól. Az Amateure, amelynek csapatá­ban Schaffer is játszott 3:2 (2:1) arányban, győzött. A Magyar Olimpiai Bizotság Intézőbizott­sági ülésén kimondották, hogy aki munkabér­­megtérítést fogad el, az professzionista. Sporthírek Osloból jelentik: A gyorskorcsolyázó világ­bajnokságot Thunberg (Finnország) nyerte meg. Szerda (MAC) meg a kezdő mezei futóver­senyt A csapatversenyben az MTK győzött 2. ESC, 3. MAC, 4. FTC, 5. Alba Regia, 6. RAC. A sporthírlapok Herendi Artur asztaltársa­sága csütörtökön este 9 órakor a Westend ká­véházban tartja összejövetelét. Az ifjúsági kezdő mezei futóversenyben Weiler (MTK) lett az első. A csapatversenyt is az MTK nyerte meg­ A ping-pong csapatbajnokságért folyó küz­delemben szombaton a Mátyásföldi LTK 21:15 arányban verte meg az MTK csapatát. A mátyásföldiek csapatában Borosa László és Aradi Gida dr. kitűnően játszott. Bécsben a bajnoki futballmérkőzések a ha­vazás miatt elmaradtak. A birkózó csapatverseny eled fordulójában a MAC, MÁV, Törekvés, BAK és Vasas került be a döntőbe. Szombaton mélt­ózott az Amateure a Sim­ 9 VéKü (a .'♦sál 6?9tS­taft3.9 | Eli liíllU I * Budapest, IX., Káday-utca 14. g | Előkészit magát a vizsgálatos ez a vidékieket is. | Háló, ebédlő 4.309.000 korona, ariszoba klubgarnitúrával 13.500.000 korona Podmaniczky-utca 14. Most jelent meal P. Bangha Béla S. J. t JéMiuttsiauz“ A magyar közönség számára számos képpel, 8 tervrajzzal és Róma színes, nagy térképével (30. oldal) I Ara keménykötésben s 49.000 K ! Kényelmesen zsebre tehető ; * Vidékre bérmentes küldéssel 50.000 K­i kapható a SZÉCHÉNYI könyvkereskedésben . Budapest, VIll., Rákóczi-út L­­ . és VI., Teréz-körut 62.