Világosság, 1946. október (3. évfolyam, 228-259. szám)

1946-10-01 / 228. szám

Kolos­svár, 1946 október hétfői sport­ kiadás VILÁGOSSÁ Szerkesztőbizottsági BENEDEK MARCELL, KACSÓ SÁNDOR, KÓS KÁROLY Felelős szerkesztő­­ BALOGH EDGÁR Hédii HL évfolyam, 228 *%~m Az NB.­­• hazaik fordulójában Biztosan győzött az Universitatea a Szabadság ellen PonI vesztett a Vasas a Prerosa elln — Az ITA kem­ény­közifo­rm­áján legyőzte a Centen­nert is és veretlenül fezel a bajnokságban — A IK­H megszerezte első mjnoki pontjait.... * A Románia körüli nemzetközi kerékpárversenyen a francia Waterschott gyor­sabban tetti meg a Kolozsvár —Nagyvárad közötti távot, mint a Rapid-vonat­ ­i NB I. szeptber 22-i, vasárn­api fordulója is gazdag volt meglepetésekben. Kolozsvári vonatkozásban kelle­metlenül hatott a zárt Vasas pontvesztesége a gyenge játékerőt képviselő Prahova ellen. Ennek a mérkőzésnek tanul­­sága az, hogy kellő­zél nélküli csapatot nem szabad egy héten — fárasztó utázásokkal terhelten — idegen pályán és idegen környezetben gy mérkőzés lejátszására kényszeríteni. Kolozsvári vontozásban örvendetes az A nagyszerű játéka, amellyel megszerezte a győzelmet a nagyváradi Sza­badság ellen és a Denta kitűnő szereplése az NB II. mérkőzéseken. A vasárnapi üközésekről az alábbi részlet­es tudósításaink számolnak be: adott labdáját Medreu IIL kavarodásból gólba lövi (4:2). Bírálat a mérkőzésről Az egyetemi csapat — amely nagyon megérezte Dascalu hiányát — az első fél­időben mutatott játéka alapján, a győ­zelmet megérdemelte. Az első perctől az utolsóig minden játékos hatalmas lelke­sedéssel játszva, verekedte ki a győzel­met. A Szabadság csapata igazolta kitű­nő hírnevét. A csapat a közvetlen vé­­delem kivételével , mint pontos gépezet működött és technikai fölénye elvitathat trillán volt. A mérkőzés és egyben a me­­ző­ny legjobb embere Luca dr. volt. Mel­­lette Medrea III., Joja és Cristea küzdöt­tek lelkesen. A Szabadság legjobb embe­re Serfőző, Barátky, Spielmann, Bodó és Mélán. Ticu Iliescu bukaresti játékvezető sú­lyos tévedésekkel tarkítva látta el fela­datát. Súlyos, alapvető hibákat vétett. Nyilatkozatok a mérkőzésről Ghiurghiu Ginta (I): — Dascalu hiá­nyát csapatunk nagyon megérezte. A gyű­­zelmet feltétlenül megérdemeltük. Leichner György (Szabadság): — Nagy küzdelmet vívtunk az U ellen. Ha kis szerencsénk van, úgy az egyik pon­tot elvihettük volna. Francia kerékpáros versenyző az U—Szabadság mérkőzésről A nagyváradi Szabadság csapata va­sárnap délelőtt Leichner G­yörgy elnök vezetésével látogatást tett a kolozsvári sebészeti klinikán betegen fekvő francia kerékpáros versenyzőknél. A nagyváradi együttes piros rózsacsokorral és édessé­gekkel kedveskedett a francia verseny­zőknek, akár vasárnap délután sá­tikál­­va és bekötött fennel ugyan, de már vé­gignézték az U—Szabadság mérkőzést. Emil­ Kol, aki a Románia körüli nem­zetközi kerékpárverseny első szakaszá­nak győztese volt, a mérkőzésről a kö­­vetkezőket mondotta: — Nagyon tetszett mindkét csapat já­ték­. A­z Univer­t­te­ ugyanazt a fut­ballt játssza, mint az élbeli francia csa­patok. Örve­dik, hogy láthattam a mér­kőzést, mert rég nem volt ilyen szép lát­ványos mérkőzésben részem. Külföldi sporthírek és eredmények BUDAPEST. A Magyar Országos Baj­nokság ötödik fordulóját az eldöntetlen eredmények jellemezték. SzAC Barátság—Újpest 4:4 (3:2), Szolnok—Győri ETO 0:0. Haladás—Szeged 1:1 Ferencváros—Dorog 6:1 (1:0), Vasas--Kispest 4:3 (3:2), (Iseuel—Diós-Ivéri —Vrences 6:1 (3:1), MFK- -Testvériség 2:0 ErSo- -Debreceni VSC 8:2. A bajnokság állása az ötödik forduló után a következő: MTK, Kispest, Szeged, Feren­cv'’'os, Csepel, Vasas, lly­­, győri GTO, Haladás, ErSa­h»Az FTC,Zi szAC Barátság. Debreceni VSC, Szó­nok, Do­cg, S­iósgyőri Pereces és re «'w­ iség. LONDON. Az­­aigol fővárosban rendezett nemzetközi meghívásos úszóversenyen a ICO méteres női gyorsúszást a holland Thermo­­ven nyerte 1 perc 01 mp. idővel. 2. Nathan­­een dán, 3. Ryan skót. A 100 m. férfi hát­­uszárban 1. Baderie csehszlovák 1:07.4 g. idővel. A fáradt as­as crab da Kietlent tudott eseral Bu­körcslDai BUKAREST. Szomba délután 4000 főnyi közönség előtt kilt lejátszásra Bukarestben a 3T3 pályán a Vasas— Prahova NB I-es K­.-akcs, amely nagy küzdelem után, 2 2 -0: arányban, el­­döntetlenül végződött. .kolozsvá­ri csa­pat, mint a küzdelem e'./s'v­­a'!t ki a mérkőzésre, de lábában bzi­­­d a­ csütör­töki brassy játékkal, és egy ném­et tu­dott megszerezni a na szerencsével ját­­szó Prahova együttesét A Vasas az alábbi összeállításban jszott: Boldizsár, DemeterFarmathy, Sza­­niszló II., Börzsei, Báli, Nagy, Kovács Vaga» rrakom 2:2 (U :0) IV.: Váczi, Fülöp, Ferenczi. Az első félidőben a kolozsvári csapat­nak négy tiszta gólhelyzete volt, de Váczi még a kapu szájából sem tudta a labdát a hálóba helyezni. A má­sodik félidő 7. percében Gologán lövi a Prahova vezető gólját (1:0). Rá három percre Nagy István beadását Vá­czi góllá értékesíti (1:1). A Vasas per­cekig nyomasztó fölényben van. A 15. percben Kovács IV.—Nagy—Váczi össz­­játék után utóbbi megszerzi a kolozsvári csapatnak a vezetést (2:1). A 22. perc­ben Gologán sarokrúgását Boldizsár el­hibázza, Comsa ott terem és közelről ki­egyenlít (2:2). A mérkő­zés hátralevő ré­szében a Vasasnak többször van alkalma a győztes gól elérésére, de a csatársora a legjobb helyzeteket is kihagyta. A kolozsvári csapatból csak Farmathy, Szaniszló II. és Nagy István játszott jól. A ploestii együttesből Mlandin, Catana és Comsa játszott jól.. • A mérkőzést Gorcea bukaresti bíró ve­zette, aki egy jogos 11-est nem adott meg a Vasas javára. (Lera miniszteretek telenittéscen, 12.CQOntzo előtt az ITA. ligy küzdelem, után legyőzte a Carmen esc­palát ARAD. — Szombat élután Grosa Pá­ter miniszterelnök jenKucoen játszat­ták le az 1'iA Imndia-ban az HA— Carmen NB I. marist, amely lk.Ono­nczo lelkes buzdítása közben és h­atal­­mas küzdelem után­­ is­ A megtrac­­molt győzelmével Vépáélt. A két csa­pat a következő össz­iuu­sban játszott: IT­A: Justin, Lonth, Vass, Puli, Mészáros, Răcuti, Idyhádi, Radnay, Hamis, Perényi, Tót III. Carmen: Ionescu, Irinescu, Novac, Simatoc, Torjoc, Iclovan, Kovács, Mu­iau, Fábian II., Ikete, G Popescu.­­ Az első félidőben Carmen volt na­ ' Sxeji «** ixgalmu küxUe,embert gyobb fölényben. A 10. percben Mészá­ros és Kovács összecsapott, amelynek következtében Mészáros olyan súly 03 sérülést szenvedett, hogy kiállt a já­tékból. Negyedóra múlva Mészáros visz­­szatért a pályára, de csíz.­a :;oüj ■?. i scatisztáll. A 28. percben Marian át­játszva az ITA védelmét , nagy lövés­sel megszerzi a Carmennek a vezetést. 0 :1. A második félidőben az ITA hatalmas lelkesedéssel fekszik bele a küzdelembe. A 20. percben Tóth III. átjátsza magát Marinescun, pompás beadásét a bejutó Mészáros élesen Ionescu hálójába fejeli. lit A 33. percben a kitűnően játszó Tóth III. átadásával bonyhádi kiugrik és futtából bevágja az ITA győztes gól­ját, 2:1! Az aradi csapat a második félidőben mutatott lelkes játékával megérdemel­ten szerezte meg a mérkőzés két pont­ját a kitűnő játékerőt képviselő Car­men együttesével szemben. Az aradi csapatból Jusztin, Vass, Páll, Bacut, Perényi és Bonyhádi, míg a Carmenból Ionescu kapus, Siclovan, Fekete és Fábián II. játszott jól. A mérkőzést a bukaresti Freund köz­­megelégedésre vezette. ai U meg prieme le­­­lyözött a strabad­ség ellen U-Szabadsáv* 4:2 (2:1) K^i-w^oVAxi. Vaunup d_i.táu több, mint 5000 néző eltt játsz a Lát le a vá­rosi spocterepzn az t -ozabausig mái kp­zést, amely az utóbb evez együ legszebb és legizgalmasabb kzuemie vol i­. Sza­badság Mtözösvücn anoikuzu3 ebit n.­gy az izgalom, hogy Linua, aki -asa­ iup duiuiuu Ko-Ozuvaio-az nasaoni éve­tSu­­gijec tette le, megértzik-e iaejobn, vagy nem. Kezdus előtt m­eny pc-cel a Sza­badság-szurkolók lgnagyobb zömére, Baréna bejutott é­­gy a Juventu elleni győztes csapatával állt ki a várás csa­pat. Az Universitatea a sérült Daselu he­lyett a középcsatár posztján Coiaunal fut ki a pályára. Cica Iliescu bukresti bíró vezetéke mellett a következő 1 3Sze­­állítáaban kezdi a két csapat a jáékot: Universitatea: Cristea, Straja, Ndtea dr., Joja, Luca d­, Radulescu, Ranu, Medrea III., Comin, Jifcovici, Cortu. Szabadság: Vécsey, Antalffy, Man, Sarovetzky, Spielwann, Bartha, H­ász, Serfőző, Barátky, Bodó, Turkus. Már az első percben vezetéshez is az U. Coracu középe húzódva kitör­t a 16-ról küldött lapok lövése a jobb lal sarokban köt ki illől. A 3-ik perten egyenlít a Szabadság, Barátky 16 méte­res szabadrúgása a sor­fal felett védehe­­tetlenül vágódik a bal felső sarokba (1:1). A 10. percben Coracu elfut An­talit­ mellett, beadását Medrea II. for­dulásból lövi a hálóba (2:1). A játék nagyon élénk és változatos. Az ő percekig nyomasztó fölényben van, de Vécsey óriási bravúrral védi kapuját. A Szabadság is többször veszélyeztet Bodó és Barátky révén, de az U védelme — Luca dr.-al az élén — jól helyezkedve, mindent rombol. Szünetben mindkét öltözőben nagy az izgalom. Az egyetemi csapatnál D­.uca­­ncsa­u, az U fővárosi képviselője, bíztatja a fiukat tö­­bbi lelkes játékra, míg a Szabadságnál Hütfner intéző a csatársor tagjait kéri, h­ogy minden helyzetből lőj­­jenek kapura. A második félidő első percében Coman átadásából Medrea ül, a jobb felső sa­rokba lövi az U harmadik gólját (3:1). Percekig a Szabadság veszi át a táma­dást, amelynek a 11. percben ere­dménye van. Barátky láb­­ajával Bodó kitör, aki a kifutó Cristea mellett az üres kapuba helyezi a labdát, (3:2).­­ A játék percről-percre mind izgalma­sabbá válik, hol egyik, hol másik kapu­nál­­van a labda. A Szabadság csapatá­ban Serfőző és Bartha helyet cserélnek, majd Spielmann többször veszi át a kö­­zépcsatár szerepét­.­ Mindkét csapatnak számos gólhelyzete van, de a védelmek óriási munkát fe­tenek ki. A 40. percben Barátky 16 méteres Szabadrúgását Cris­­tea óriás­ bravúrral védi. Már-már biztosnak látszik, hogy az eredmény nem változik, amikorra 42. percben Antalffy sarokra ment Curcu elől. Az U válogatott balszélsői ének­­e­ Mínden cal­datcs imsgar sportoló férfi és nő a Magyar Képs Szövetség ignél jó listájára, az egyenlőség a félére szavaz!