Vörös Zászló, 1959. november (8. évfolyam, 257-281. szám)

1959-11-17 / 270. szám

Megérdemelt győzelem MTE - Nagyváradi SE 1 : 0 (0 : 0) Augusztus 23 stadion. Vezette Pápa (Bukarest) partjelzők: Man (Nagybánya), Takács (Ma­rosvásárhely). Góllövő: Nagy 73. perc, (11-esből). A következő összeállításban játszanak a csapatok: MTE: Elekes, — Balázs, Vakarcs, Tú­rós, — Brandthoffer, Szász, — Hajdú, Tuz­son, Bocsárdi, Nagy, Gálisz. NSK: Sugár, — Bakuc, Radulescu, Bokor, — Neagu, Cue, — Iacob, Ferenczi, Harsá­­nyi,— Tomes, Blujdea. Mindkét csapat tapogatózik az első percekben. A 8. percben az aprótermetű Iacob elfut Tú­rós mellett, s nehéz szögből hatalmas lövést zúdít a bal alsó sarokba, de Elekes bravúros ve­tődéssel elcsípi a labdát. Néhány másodperc múlva Su­gár kapuja van veszélyben. A kirúgást Gálisz szerzi meg, nagyszerűen húz el a balszélen, de lövése léc mellett zúg el. To­vábbra is az MTK támad, két szögletet is sikerül kiharcolni, de a váradi védelem Radules­­cuval az élen biztosan tisztáz. A 31. percben villámgyors, helycserés támadást vezetnek a váradiak s védelmünk csak szögletre tud hárítani. A jobb­ra ivett labdát a mieink szerzik meg, s máris a vendégek védel­mének van „melege“. A 33. percben Tuzson szép be­adását Gálisz kapásból mellé lövi, majd két perc múlva ugyancsak balszélsőnk bombája az oldalhálóban köt ki. A 44. percben alkalmunk van a gólszerzésre. Nagy szerzi meg az előrevágott lab­dát, két védőjátékost kicse­lezve az ötös tájékára ível, ahonnan a kitűnő érzékkel berohanó Hajdú jól fejel ka­pura, Sugár verve van, de a labda a lécről az alapvonalon kívülre pattan. Nagy helyzet volt. A második félidőben továbbra is az MTK van fölényben. Egy perccel az újrakezdés után, Hajdú jól ívelt szabadrúgása Tuzsonhoz száll, akinek bomba­­szerű fejesse alig megy mellé. A mieink támadnak többet, de fölényüket nem tudják góllá értékesíteni. A 60., majd a 68. percben Tuzson 25—30 méteres kemény lövéseit Sugár bravúros védéssel hárítja. MEGSZÜLETIK A VÁRVA VÁRT GÓL A 73. percben igen szép MTK támadásnak vagyunk szemtanúi. Bocsárdi jó lab­­dával szökteti a jó formában lévő Tuzsont, aki veszélyesen tör kapura, már a 11-es tá­jékán van, egyedül áll Sugár­ral szemben, amikor a váradi védők felvágják. Popa játék­vezető határozottan a 11-es pontra mutat. A büntetőt Nagy értékesíti, 1:0. A gól újabb lendületet kölcsö­nöz játékosainknak, egymás­után vezetik a veszélyes táma­dásokat. Tuzson erős lövéseivel ismét próbára teszi Sugár ké­pességét. Egymásután három szögletet is kiharcol az MTK, de előnyét nem sikerül növelnie. A váradiak csak szórványos ellen­­támadásokkal próbálkoznak, de védelmünk biztosan hárít. AZ MTK megérdemelten szerezte meg a sokat érő két bajnoki pontot. Mindvégig nagy lelkesedéssel, győzniakarással küzdötte végig a mérkőzést. A játékidő túl­nyomó részében a mieink tá­madtak többet, s ha csatáraink szemfülesebbek, jobban feltalál­ják magukat a kapu előtt 2—3 gólkülönbséggel is győzhettek volna. Szinte nehéz kiemelni egyik vagy másik MTK játékos sze­replését, hisz valamennyien szinte egyformán részesei a győzelemnek. Elekes­ jól látta el feladatát. Volt néhány igen jó védése. Mindössze egyszer hi­bázott, amikor a II. félidőben kiejtette a labdát, amiből szinte gólt kaptunk. Balázs: igen jól játszott, biztosan szerelt, a jó képességű Blujdea nem tudott megbirkózni vele. Javult egyé­ni technikája. Mindössze egy­szer hibázott, aminek azonban nem lett „komoly“ következmé­nye. Vakarcs: higgadtan, a tőle megszokott biztonsággal ját­szott, jól szerelt, irányította az egész védelmet, leadásai 1—2 kivétellel pontosak voltak. Brandlhoffer: fokozatosan jött bele a játékba. Míg a mérkőzés elején néha bizonytalankodott, addig a II. félidőben a védelem egyik oszlopa lett. Nagyszerűen szerelt, jól helyezkedett, értékes leadásai is voltak. Ugyanezt mondhatjuk Szász játékáról is, aki különösen a II. félidőben tűnt ki nyugodtságával, jó lab­dakezelésével Hajdú: bátorta­lanul játszott, érezhető volt, hogy még nem gyógyult fel egészen sérüléséből. Tuzson­ volt a csatársor, s egyben a csapat legjobb embere is. Ren­geteget volt játékban, sokat vállalt magára, nagyszerű lövé­seket küldött kapura. Hibájá­nak tartjuk, hogy csak távolról próbálkozik lövésekre, nem teszi ugyanezt a 16-son belül is. Bocsárdi: nagy területen ját­szott, igen sokat dolgozott, irá­nyította a csatársort. A mérkő­zés vége felé azonban kiütköz­tek rajta a fáradtság jelei. Nagy: előretolt összekötő sze­repében kielégítően játszott. Több veszélyes helyzetet terem­tett az ellenfél kapuja előtt. Ki­fogásolható azonban lassúsága. Gálisz: jó teljesítményt nyúj­tott. Érvényesítette testi adott­ságait, jól tört kapura, lőtt is, de még mindig pontatlanul. A vendégcsapat­ gyors hely­cserés támadásai tetszettek. Kiemelkedő teljesítményt Su­gár, Neagu, Radulescu és Har­­sányi nyújtottak. A mérkőzésről még annyit, hogy a színvonal kielégítő volt s ehhez mindkét csapat, de kü­lönösen a túlnyomó többségben fiatalokból álló MTK játéka já­rult hozzá. A mérkőzés azt iga­zolta, hogy a fiatalságban (az átlag életkor 22 év) nagy erő rejlik. Az MTK szereplése előre­vetítette egy kialakulóban lévő együttes szép távlatait. Persze ez nem adhat okot az elbizako­dottságra, sőt nagyobb munká­ra, szorgalomra kell ösztönöz­zön. Popa játékvezető kielégítően vezette e mérkőzést. —ws— iff vörös lásn­á) Kosárlabda Győzött az MTE Sztálinvárosban Akarat Sztálinváros—MTE 35:37 (20:24). Az utóbbi két év­ben a sztálinvárosi csapat min­den hazai mérkőzését megnyer­te. A bajnokság nem egy éllo­vas csapata hagyta el vesztesen az ottani játékteret. Az MTE csa­lóiénak most vasárnap sikerült megtörnie ezt a sorozatot és győztesen tért haza Sztálinvá­­rosi­ól. Az MTE női kosarazói már az első percben magukhoz ragadták a vezetést és azt az utolsó 3 percig meg is tartották. 3 perccel a mérkőzés befejezése előtt a sztálinvárosiak egyenlí­tettek, de az MTE a hajrában újból megszerezte a vezetést és a győzelmet. A csapatból a leg­jobban Balázs játszott. Jók vol­tak még Antal, akinek sikerült semlegesítenie a sztálinvárosiak­­ legveszélyesebb játékosát, Hane­­lore Krauzt, valamint Székely, de dicséretet érdemel a csapat min­den egyes tagja lelkes já­tékáért. ★ Rapid Bukarest—Akarat Ma­­r­os­vásár­hely 51:26. A Rapid csa­pata, amely az elmúlt héten az MTK-t győzte le, most hazai pályán az Akarat ellen aratott fölényes győzelmet. Az Akarat játékosai csak az első félidőben bírták az iramot. Dinamó—Temesvári Tudomány 74:64 (40:29) A Dinamó csapata csak időn­ként mutatott jó játékot. Álta­lában a megszokott színvonal alatti teljesítményt nyújtotta. Az első félidő elején volt idő, a­­m­ikor a Dinamó 20 pontos előnyre is szert tett, de azt nem bírta megtartani. A Dinamo győzelmié egy pillanatig sem volt kétes és ha a játékosok nagyobb erőbedobással küzde­nek, a különbség sokkal nagyobb is lehetett volna. A temesvári csapat mérsékelt teljesítményt nyújtott. A tartományi labdarúgó bajnokság Véget ért az őszi forduló a tartományi labdarúgó baj­nokságban. Az első csoport­ban a marosvásárhelyi Aka­rat végzett az első helyen jobb gólarányával megelőzve a marosvásárhelyi Rapid együttesét. A második cso­portban az udvarhelyi Akarat csapata az őszi bajnok. Az utolsó forduló bővelkedett meglepetésekben. A legna­gyobb meglepetést a baráti Sólyom csapata szerezte, a­­mely legyőzte a székelyke­resztúri Törekvés együttesét. Meglepetésnek számít a ko­­mandói csapat győzelme a sepsiszentgyörgyi Akarat el­len. Bár az utóbbi két hétben a komandóiak formába len­dültek, a papírforma szerint azonban nem voltak esélye­sei a mérkőzésnek. A JÓ­AKARAT MAROSVÁSARHELY —LENDÜLET RÉGEN 3:0 (0:0). Vasárnap délelőtt a November 7 utcai pályán többezer néző előtt került sor a rangadóra. A bajnokság megnyeréséért küzdő csapatok minden tudásuk leg­javát vetették latba a győzelem kivívásáért. Hangsúlyoznunk kell, hogy bár a tét igen nagy volt, a mérkőzés általában sportszerű keretek között zaj­lott le. Ebben igen nagy szere­pe volt Kiss­­Sepsiszentgyörgyi játékvezetőnek, aki mindvégig erélyesen, mondhatni hibátla­nul vezette a mérkőzést. Az Akarat megérdemelten győzött, mert csatársora jobban feltalálta magát az ellenfél ka­puja előtt, jobban kihasználta a helyzeteket. A vendégcsapat az első félidőben játszott job­ban néhány igen szép támadást láttunk tőlük. A második fél­időben azonban mind jobban kidomborodott az Akarat fö­lénye. A mérkőzést inkább a nagy küzdelem mint a színvonalas játék jellemezte. A gólokat Jó­zsi 2 (egyik 11-esből) és Kövér szerezték. Ezzel a győzelemmel az Aka­rat jobb gólaránnyal biztosí­totta magának az első helyet a bajnoki táblázaton. RAPID—MAROS MAROSHÉ­VIZ 8:0. A Rapid a nagyarányú győzelme ellenére sem mutatott meggyőző formát. A maroshé­vízi együttes nagyon gyengén játszott. KALAPÁCS MAROSVÁSAR­HELY—AKARAT RÉGEN 5:0. A régens együttestől sokkal jobb játékot várt a közönség. A Ka­lapács még ilyen arányban is megérdemelten győzött. TEXTIL SEPSISZENTGYÖRGY —SÓLYOM TUSNÁD 5:0 (2:0). A textilesek csapata az első félidőben nagyon gyengén ját­szott. A csatársor sokat kombi­nált és sok tiszta helyzetet ki­használatlanul hagyott. A má­sodik félidőben a játékosok már szebben adogattak, ésszerűbben építették fel támadásaikat. A gólokat Finta (3) és Selymes (2) szerezték. BARÓTI SÓLYOM—TÖREKVÉS SZIÉKELYKERESZTÚR 3:1 (1:1). A­ mérkőzést Udvarhelyen ját­szották le mivel a baróti pálya fel van függesztve. A találkozót nagy érdeklődés előzte meg. Több mint 3000 néző volt ki­vásznai Kárpátoknak is sike­rült pontot rabolniuk Vlahi­­cáról. Sajnos a mostani forduló sem nélkülözte a sportsze­rűtlenségeket. Vlahicán a mérkőzés durvaságokkal volt teli és négy játékos sérülten hagyta el a pályát. A mosta­ni pihenőt a csapatok veze­tőinek arra kell felhasznál­niuk, hogy hatékony neve­lésben részesítsék a játéko­sokat. A játékosokkal meg kell értetni, hogy a győzelem­ért való lelkes harc nem je­lent egyet a durvaságokkal, a sportszerűtlen magatartás­sal. Reméljük, hogy hatha­tós intézkedések eredménye­ként a tavaszi fordulóban egyre kevesebb dolga lesz a fegyelmi bizottságnak. Báncsi a két csapat mérkőzé­sére. A találkozó gyenge színvo­nalú volt. Mindkét csapat tel­jes erőbedobással harcolt a győ­zelemért, amelyet nagy megle­petésre a barótiak szereztek meg és így megfosztották a székelykeresztúriakat az első helytől. A baróti csapatnak ki­váltan a védelme végzett nagy munkát. A gólokat Hegedűs (3) egyet 11 m, büntetőből, illetve Gagyi szerezték. UDVARHELYI AKARAT—UD­VARHELYI LENDÜLET 6:0 (4:0). A két udvarhelyi csapat találkozóját az Akarat nagy fölénnyel nyerte meg. A győz­tesek mindvégig uralták a me­zőnyt, a csatárok szépen kom­bináltak. A gólokat Papp 2, Balázsi, Patakfalvi, Szőcs I. és Szőcs II. lőtték. LENDÜLET KOMANDÓ—AKA­RAT SEPSISZENTGYÖRGYI 2:0 (0:0). A komandói csapat nagy­szerű játékkal lepte meg szur­kolóit és megérdemelten győ­zött a jóképességű sepsiszent­györgyi csapat ellen. A koman­­dóiak az első perctől az utol­sóig nagy lelkesedéssel játszot­tak és Kelemen, valamint Bakk góljaival megszerezték a győ­zelmet. VASAS VLAHICA—KÁRPÁ­TOK KOVÁSZNA 2:2 (1:0). Durva, sportszerűtlenségekkel tarkított mérkőzés. A Vasas csapata a második félidő ele­jén 2:0-ra vezetett, de a ko­­vásznaiaknak sikerült kiegyen­líteniük. A második félidőben a Vasas végig 9 emberrel játszott, két játékosuk sérülés miatt csak statisztált a pályán. A gólokat Dimény és Menyhárt illetve Paprikás és Hadnagy szerezték. László András udvar­helyi játékvezető nagyon gyen­gén bíráskodott. Téves ítéletei­vel mindkét csapatot súlytotta. A gyenge bíráskodásának tu­lajdonítható, hogy a mérkőzés egyes percekben elfajult, a já­tékosok durván, sportszerűtle­nül viselkedtek. GYŐZELEM RÉGEN—TER­MÉS ABAFÁJA 0:3 (0:1). Köze­pes színvonalú mérkőzésen az abafajaiak megérdemelten győz­tek. A Győzelem csapata csak az első percekben játszott jól, akkor több veszélyes helyzetet teremtett az ellenfél kapujá­nál, de azokat nem tudta ki­használni. A gólokat Oprea Stoica és Kelemen szerezték. Röviden • AB osztályos labdarúgó bajnokság harmadik csoportjá­ban még az alábbi eredmények születtek: Rapid Kolozsvár — Traktor Sztál­in város 2:2, Ame­­fa — Termés Nagykároly 2:1, Chimia Fogaras — Medgyes 3:0, Hunyad— Nagybánya 2:1, Ara­­nyosgyéres — CFR Arad 4:2, Szeben — CFR Kolozsvár 1:2: 0 A marosvásárhelyi közép­­iskolások csapata 2:1 arányban győzte le a kolozsvári középis­kolások válogatottját. • A teremkézilabda bajnok­ság városi szakaszában vasár­nap az alábbi eredmények szü­lettek: Nők: Hargita — Tanulók sportiskolája 7:2, MTE — Bo­lyai­ 13:2. Férfiak,­ Építészeti szakiskola — Bo­lyai 15:14. Kereskedelmi Technikum — Tanulók sportiskolája 12:10. Dinamo II. — Tudomány 26:7. Dinamo — Hargita 14:5.­­ Vasárnap befejeződtek az őszi serlegért kiírt röplabda torna küzdelmei. Az utolsó mér­kőzésen a Haladás Néptanácsok csapata 3:0 arányban legyőzte a CFR együttesét. A sereget a Haladás csapata nyerte meg. 2. Hargita. 3. CFR. • Sepsiszentgyörgyön kispá­lyás kézilabda tornát rendeztek. A női csapatok mérkőzéseinek eredményei: Fáklya II. — Ko­vásznál középiskola 2:3, Fáklya — Kovásznál középiskola 1:5. A férfiak mérkőzésén a Fáklya csapata 11:2 arányban győzte le a kovásznai középiskolásokat.