Békés Megyei Népújság, 1970. július (25. évfolyam, 152-178. szám)

1970-07-31 / 178. szám

Nemzetközi barátságos labdarúgó mérkőzések: FK Frd­eler Zrenjanin Szarvas, 400 néző. V: Szívós.­ Proleter: Markovics (Mojszin), Goldjamin, Egelja, Kanacki, Kovrija, Cuk (Milankov), Ha­­mersmkr, Stojovics, Bambi, Ola­­revics, Metkovics. Edző: Manoje­lovics M. Szarvas: Nagy II (Ki­­suczky) — Kócsa, Gajdos (Mi-­­­hály), Magyar. Szurovecz dr., Szalontai (Báni), Bertók, Fest., Müller Nagy I, Orovecz. Edző: Bencsik Gyula. A jó képességű zrenjaniniak szarvasi szerep­lését zászlócsere előzte meg. Kezdés után az első veszélyes támadóit a vendégek vezették, de Stojovics a II-es pontról Nagy II kezébe lőtt. A 16. perc­ben Olarevics is lőtt­­ mellé. A rendkívül kemény védelmek miatt a támadás-szövések mind­két oldalon akadoztak. Két perc­cel a félidő befejezése előtt Mes­­kovics kapta a labdát, Magyar­­ késlekedett a beavatkozással és a csatár éles szögből a kapu bal oldalára lőtt. 1:0. Újrakezdés után nagy kavarodás keletkezett Markovics kapuja előtt, de Nagy I, majd Orovecz elkapkodták a kínálkozó gólszerzési alkalmat. Szünet után már többet táma­dott a zrenjanini csapat. A csa­tárok egymás után dolgozták ki helyzeteiket. A 87. percben el­ért második góljukban azonban a szarvasi védelem is erősen „benne” volt. Nagy iI rosszul futott ki és a menteni akaró Magyarról a hálóba pattant a labda. 2:0 (öngól). Ezt követően két helyzetben hibáztak a hazai csatárok. A 80. percben Olare­vics 25 méterre a kaputól várat­lanul kapura lőtt és a labda a jobb felső sarokbar­ kötött ki. 3:0. A Prometer csapata igen jó be­nyomást keltett és megérdemel­ten győzött a gólarány azonban -Szarvas SC 3:0 (1:0) kissé túlzott. Jók: Egelja, Sto­­jovics, Olarevics, ill. Kócsa, Ber­­tók, Gajdos, Cs. P. Gy. MEDOSZ— Spartak Hrinova 0:0 A Békés megyében turnézó csehszlovák együttes szerdán délután 800 néző előtt, Bognár­­ játékvezetése mellett Gyulán lé­pett pályára. A csapatok így álltak fel kezdéshez: MEDOSZ: Barna — Urbán, Szilágyi Sail, Gáti, Orbán, Mészáros, Tóth I, Csőke Kádár, Kalló. Edző: Hi­mer József. Spartak: Straka, Knel (Nóta), Pupava, Klimó, Gonda, Chalarna ,Hanes, Batka Krsak, Krnac, Trestensky. Edző: Fekete Tibor. Az első félidőben közepes iramú kiegyenlített já­ték folyt mindkét oldalon egy­­egy jó lövéssel. Ami még emlí­tésre méltó volt, a két szélső, Hanes, illetve a másik oldalon Kalló megmozdulásai. Fordulás után a MEDOSZ szinte teljesen új tizeneggyel szerepelt: Juhász (Pelyva) — Miklós, Szilágyi, Or­bán, Szabó I, Kékesi, Marschall, Galbács Megyesi, Gyimesi, Nagy I J. Ebben a játékrészben végig a csehszlovákok kezdeményez­tek többet és erővel is jobban bírták. A lövőtudománnyal azonban ők is hadilábon álltak. Jók: Szilágyi, Orbán, ill. Pu­pava, Hanes.• Szarvas SC II.—Mezőhegyes: MEDOSZ 2:1 (1:0). Előkészületi mérkőzés, Szarvas, 200 néző. V: Maczkó. Az NB III-as csapat kompletten állt fel. A Rácz Béla Kupa győztesei A Bcs. Konzerv női­es a Kilián SE férficsapatai Az idén harmadízben rendez-1 A mérkőzések egyébként, ha tek meg Szolnokon a Békéscsa- I színvonalban nem is, de küzdel­­mmről elszármazott, 1968-ban tra- , mekben és izgalmakban jó össze­­gikus körülmények között el-­ csapásokat hoztak- A döntő hunyt Rácz Béla emlékére kiírt eredményei. Férfiak: Kilián SE kézilabda kupát. Sajnos, a ki­ —Spartacus 11:9. Nők. Békét,­­írást a kedvezőtlen időjárás mi- 1 csabai Konzervgyár—Szolnoki att meg kellett változtatni. Fe- Spartacus 9:4. A győztesek meg­hozta a zavart, hogy a Tisza­­ig érdemelten vitték el az emlék­­po­nt férficsapata távol maradt­­ serleget, amely a nőknél először a tornától­ talált gazdára. A teke NB II tavaszi idényében Gyengén szerepelt vidéken a gyulai gárda A Gyulai MEDOSZ NB II-es­ férfi tekecsapata a tavaszi fordulót 32 791 fát ütve fejezte­­ be. Ez lényegesen több a tavaly­­ tavaszi 31 989, sőt az őszi 32 632, fánál is. Az is mutatja a fejlő­­­­dést, hogy tavaly egész évben csak háromszor ütöttek 2600 fa fölött, míg most hétszer. Az 1968 évi pályacsúcsot kétszer is megjavítva, 2693 fára emelték. Ám az egész mezőny tudása megnőtt, amit mutat az is, hogy — nem is élvonalbeli — két csapat is ütött Gyulán 2600 fa fölött, ami tavaly még elkép­zelhetetlen volt. A mérkőzésen­kénti 2522 csapat és 420,4 fa egyéni átlag ma már nem sok. Viszont a szerzett 43 pont hatá­rozottan kevés, aminek oka az, hogy az idén vidéken gyengéb­ben szerepelt a gyulai csapat, mert csak 10 pontot tudtak sze­rezni a tavaly tavaszi hússzal szemben. Ráadásul volt egy fájó hazai vereség a Szegedi Építők csapatától. Az egyéni pontszerzők: Frolyó és Nádházi 8, Kövesi 6, Wenge­­ter 4, Szák 3, Csonka 2, Perei 2. Az egyéni átlagoknál a nevek után először a hazai, majd a vidéki és végül az összátlagok szerepelnek. Íme a rangsor: Frolyó 450, 430, 440; Nádházi 448, 411, 428; Kövesi 445, 408,­­ 426,5; Wenseter 446, 409, 427,5; Szák 444, 386, 418,5; Csonka 428, 394, 411; Perei I. 430, 388, 409; Handzsa 408, 388, 398; Scher 413, 363, 388; Krieger­­ 361, csak egyszer játszott idegenben.­ A múltak­ tapasztalatai alap­ján nem volna szabad leáll-­­ ni, mert ezzel elvesz a kitűnő­ hazai forma. Az edzések látoga-­ tása — tisztelet néhány kivé-­­telnek — igen hiányos, pedig az őszi forduló igen nehéznek ígérkezik, hiszen a három NB I-et megjárt bajnokjelölt ellen még otthonában is helyt kellene­­ állni és nem volna szabad hazai pályán vereséget szenvedni. HOLNAP közöljük a megyei II. osztályú labdarúgó-bajnokság mindkét csoportjának őszi sorsolását. Etíris Hierum , 1970. JÚLIUS 31. Négy napig lesték az eget a vidék legjobb teniszezői Debre­cenben az 1970. évi felnőtt vi­dék­bajnokságon, hogy az esős, inkább októberi időben egyálta­lán be tudják-e fejezni a ver­senyt. A mostoha időjárás mi­att csak a férfi és női egyéni számokat rendezték meg, a pá­­rosmérkőzések ezúttal elmarad­tak. A Békéscsabai VTSK ver­senyzői közül most is jobbára a nők mezőnyében születtek sike­rek. Elsősorban Rózsavölgyi Éva révén, aki a bajnokság legnagyobb meglepetése volt. Rózsavölgyi, a vidék serdü­lő bajnokságának megnye­rése után az idén indult elő­ször a felnőttek között. Első mérkőzésén, a negyedik­nek kiemelt Tamási Liával (Pé­csi EAC) került szembe és a papírformát cáfolva, imponáló­­ játékkal győzött 6:2, 4:6, 6:31 arányban. A következő forduló­ sem volt könnyű, mert az egy­ osztállyal feljebb rangsorolt Binda Borbála (Diósgyőri VTK) volt az ellenfél, azonban Rózsa­völgyit őt sem tudta megállíta­ni. 6:4, 6:4 volt a végeredmény a csabai lány javára. Az elő­döntőbe jutásért Bátovszky Hel­gával (Győri ETO) kellett meg­küzdeni, aki a mezőny ötödik kiemeltje volt és az első játsz­mában 33­ arányban vezetett is, de ez után Rózsavölgyi szipor­kázó játékkal fektette két váll­ra ellenfelét, tizenkét játékot nyert egymás után és 6:3, 6:0 arányban nyert. Az elődöntő nagyon nehéznek ígérkezett Rapcsák Mariann (Debreceni EAC) ellen, aki már­­ volt vidéki bajnok és a 22 éves, s ragyogóan futó és ütő játékos volt a verseny első kiemeltje.­­ Az első játszmában lerohanta ellenfelét a csabaiak üdvöskéje, és 6:2 arányban nyert. A máso­­­­dik játszmában nagy küzde­­­lemben 21 arányú Rózsavölgyi- vezetés alakult ki, azonban­­ Rapcsák Éva egyenlített. Ezután még két játékban volt Rózsavöl­­­­gyinek előnye, de a játszmát­­ 6:3 arányban mégis el­vesztet-­­te. A harmadik játszmában úgy­ tűnt­, hogy sikerül megismételnie az első játszma eredményét, 4:2- es vezetésnél még előnye is volt Évának, amikor hirtelen elfá­­­radt. A rutinos Rapcsák észre-­ vette a megingást, hirtelen tá-­­madni kezdett, Rózsavölgyi ek­kor már nem tudott újítani és­­ vereséget szenvedett. El kell mondani, hogy a nézők és szakvezetők ál­talános véleménye szerint az a mérkőzés volt a vidéki bajnokság legszebb találko­zója és talán döntője, ahol a két fiatal versenyző a mo­dern teniszjáték minden szépségét bemutatta. A ti­zenhárom éves csabai kis­lány újabb nagy lépést tett előre, hiszen sorsolása a leg­nehezebb ellenfeleket állí­totta útjába. Rapcsák Mariann egyébként a a döntőben Tóth Andrea (Győri ETO) ellen megszerezte az aranyérmet. Kliment Gyöngyi ezen a versenyen kevesebb si­kerrel szerepelt, az első fordu­lóban 8:1, 6:1 arányban nyert Tátray Anna (Berettyóújfalu) el­len, a következő mérkőzésén­ azonban a harmadik kiemelt­ Szeley Béláné (Kecskeméti Pe­tőfi) 6:2, 6:1 arányban jobbnak bizonyult ellene. Tyirityán El­vira első mérkőzésén sikerrel­­ szerepelt és győzött a hetedik kiemelt Kiss Ágnes (Pécsi EAC) ellen 7:5, 7:5 arányban, míg második ellenfele, Vida Katalin (Győri ETO) csak a döntő játsz­mában bizonyult jobbnak és nyert 6:1, 3:8, 6:4 arányban. / 1 A 13 éves Rózsavölgyi Éva a vidéki felnőtt teniszbajnokság bronzérmese Rózsavölgyi Éva Kliment Gyöngyi (Fotó: Barnácz) . Körzeti labdarúgó-bajnokság Mezőkovácsháza I.Dombiratos 16105 1 30:14 21 2.Kevermes 16101 5 28:15 21 3.Bánkút 167 7 2 28:21 21 4.Mil. Kinizsi II. 167 5 4 34:20 19 5.Nagykamarás 165 4 7 20:24 14 6.Dombegyház 165 4 7 19:25 14 7.Mkrházi III Alk. 164 2 0 20:28 8 KISPÁLYÁS BAJNOKSÁG SARKAD X. Gépjavító Váll.9 8— 1 31:1016 2.Lenin Tsz9 6 2 1 32:1514 3.Cukorgyári Sz.8 6 1 1 41:1313 4.Cukorgyári K.9 4 2 3 25:2610 5.Gimnázium7 4 1 2 23:189 6.AF­IBZ 9 3 2 4 32:258 7.Béke Lakótelep9 8­ 1 6 24:385 8.Kossuth Tsz9 1 3 5 18:305 0.TOVALL8 2 1 5 17:355 10.Ktsz 9— 1 8 17:451 MNK-eredmények Labdarúgás: Újpesti­­ Dózsa— MTK 2:1 (1:0), Vasas—Pécsi Dó­zsa 5:0 (3:0), Komló—Rába ETO 1:1 (1:1), Diósgyőri VTK—Cse­pel 2:2 (2:0). Kézilabda: FTC—Szarvasi Spartacus 21:7 (14:5) női. A szarvasiak góljait Gábor, Benkő, Tus­jak 2—2 és Kocsis szerezte. Mérlegen a megyei I. osztályú labdarúgó-bajnokság* Értékelésünket a B-csoport résztvevőivel folytatjuk MEZŐBERÉNYI SPARTACUS imponáló fölénnyel lett csoport­első. Eredményességét, ütőképessé-­­­gét a támadósor kitűnő játéka tet-­­­te színessé. A góllövő­lista élén Szenteszky végzett, 12 góllal. Han­­csák I, Drenyovszky 9—9, Haller 6. esetben volt eredményes. Az 1970—71-ben az 1—3. hely va­lamelyikét szeretnék megpályázni, ami a visszatért játékosokkal (Zol­­nai, Földes, Varga, Pikó) reális terv­nek látszik. BÉKÉSCSABAI VASAS A tavaszi bajnokság során, vára­kozáson felüli játékot nyújtott.­­ Egyénileg a legjobban Zsilinszki, Bácsfalvi, Ralik, Bácsik, Havasi, Raj­­j­ki és Lacid szerepelt, de többiek is , megállták helyüket. Az 1970—71. évi­ bajnokságban több fiatal játékos be­építésével, ütőképes együttes kiala­kítását tűzték ki célul. A közép­mezőnyben szeretnének végezni. SZEGHALMI MEDOSZ Rapszódikus csapat benyomását keltették. Kitűnő játék után (Bcs. Volán, Endrőd, Bcs. Építők) gyenge teljesítmények jellemezték szereplé­­­­süket. A leigazolt játékosok nem tudtak beilleszkedni a közösségbe. A legjobb teljesítményt nyújtották: Bugyik, Boksa, Zvara, Túri. Csaló- a­dást keltettek: Nacsa, Dajka, Makai.­­ A házi góllövő-listán Dajka végzett , az első helyen, 6 góljával. Most egy jó kollektív szellemű csapat kialakítása a legfőbb cél. Az őszi felkészülést már ismét Farka­­sinszki András irányítja. ENMtöm SPARTACUS Fülöp Imre edző a következőket mondotta: — Az egyidényes bajnokságot a csapatépítés jegyében küzdöttük vé­gig. Remek mérkőzést vívtunk a Bes. Vasassal. A szezon alatt néhány fiatal játékost próbáltunk ki a csa­patban (Szakálas, Dogi, Papp), akik­re a következőkben majd számítani lehet. — Kiemelkedő teljesítményt Kel­ler, Erdei, Nagy I. és Lovász nyúj­tott. A jövőt illetően (az őszi baj­nokságban) az 1—6. helyre várom a gárdát. BCS: VOLÁN SC A együttes gyengén kezdett, hi­szen az 1—5. fordulóban csak egy pontot szerzett. Kiütközött a szak­mai munka hiányossága, hosszabb­­ ideig nem is volt edző. Az új szak-­­­vezető, Medovarszki János irányítá­sával mérkőzésről mérkőzésre javu­ló formát árult el az együttes. En­nek alapján a 11. helyezés dicsé­retes. Sajnálattal vettük tudomásul, hogy a szimpatikus gárdát — amint azt korábban megírtuk — az MTI Bé­kés megyei Tanácsa és a Megyei Labdarúgó Szakszövetség határozata alapján, szabálytalan szereplés miatt kizárták az 1970—71. évi bajnokság­ból. békéscsabai építők A bajnokság nagy csalódása. A játékosok nem megfelelő hozzáállá­sa, a taktika, fegyelem be nem tar­tása, hossszan tartó sérülések (Hankó, Kucsera, Helper, Utauszki) gátolták a jó szereplést. A fiatal, Kerekes például eléggé sportszerűt­lenül­­ leállt. Egyénileg a csupa­szív, Vdrai A-t, Litauszkit és Laczót dicsérhetjük. Az elkövetkezendő 1970—71. évi szezonban a hagyományokhoz mél­tóan kívánnak szerepelni. Elismerésre méltó az ificsapat sze­replése, akik csoportjukban inponá­ló fölénnyel, 54:7-es gólaránnyal végeztek az élen. Az együttesnél Hankó György edző remek munkát végzett. BÉKÉKS7ENTANDR.4SI HUNYADI A leggyengébb teljesítményt nyitg­va, az utolsó helyen végzett cso­­portjában. Az állandóan változó összeállítás, visszavonulás, katonai behívások mind-mind az összeszo­kottság rovására ment. Kiemelkedő teljesítményt nyújtott a csapat a Bős Vasas ellen (1:0 győzelem), viszont súlyos vereség következett be Mező­­berényben (0:7). Mindez rapszódikus teljesítményre vall. A most kezdődő bajnokságban a kiesés elkerülése a legfőbb cél. Az ifjúsági tabella összesített végeredménye 16. Mbh. TSZSK 17. B-szentandrási 18. Bes. MÁV