Californiai Magyarság, 1986 (63-65. évfolyam, 1-50. szám)

1986-09-12 / 35. szám

No. — 35. 1986. szeptember 12. CALI­FORNIAI MAGYARSÁG EGYLETI KALAUZ A BLOOMINGTONI MAGYAR HÁZ 992 W San Bernardino Ave. Bloomington, Cal 92316. Levelezési cím: P.O. Box 990 Bloomington, CA 92316 Tel: (714) 820-9273. A klub minden hónap harma­ik vasárnapján tartja gyűléseit, d.u. 2 órakor. Ebéd minden hónap első­ vasár­napján, finom ételek és italokkal, valamint Bodrogi Gyula zenéjével kuglipálya nyitva van. ELNÖK: FÁBIÁN KÁROLY Tel: (714) 822-6171, Alelnökök: Pákozdy László (818) 846-8134 Lend John (714) 822-5334 ft-------­Sb------­* X\\ Világ Sporthiradó LOS ANGELESI MAGYAR HÁZ 1975 W Washington Blvd. Los Angeles, CA 90018 Tel: (213) 737-8973. NYITVA: hétfő kivételével naponta d.e. 11.30-tól Elnök: HÁMORI ALFRÉD Ételről és italról GÁL SÁNDOR és GIZELLA gondoskodnak. Péntek és szombat este 8-tól tánc és szórakoztató zenét játszik. BODROGI GYULA SZEPTEMBER 13-án a Nagyvára­diak második évi találkozója. SZEPTEMBER 14-én d.u. 3-kor taggyűlés. SZEPTEMBER 21-én Fűry Lajos filmvetítése. OKTÓBER 11. Közös amerikai-ma­gyar Benefit Bál. NOVEMBER 15-én védnöki Kata­­­lin Bál. Játszik: Cser László és Má­ria zenekara. AZ ISTENI ARANY folytatás a 8. oldalról Enyhítő gorombaság kezdett fojtogatni. Átkozott kiállítások! Hát idáig jutottam? ! Már a nemeket sem tudom megkülönböztetni? De ki az ördög gondolta volna, hogy ez az egyszálbelű férfi. Szőrtelen, újholdszájú, cinege­hangú, magassarkú, ingajárású . .. hogy jön ez ahhoz, hogy férfi legyen? Rendben van nincs nála reti­­kül, fülbevalót sem hord . . ., de a haja ondolált, ujjai olyanok, mint a Zicherheitsta, karkötőt vi­sel és szempillái festve vannak . .. Igaz, hogy ami a nőknél dombo­rú, az nála lapos . . ., de ma már ez nem biztos jel. Ilyen vallástalan gondolatok közben egyszer csak megenyhül­tem, mert korszakalkotó elhatá­rozásra jutottam. Vigye el a halál ezt az éhenkó­rászt — szóltam hozzám. Éntőlem lehet, ami akar . . . férfi, nő vagy mind a kettő, vagy egyik sem ... de az biztos, hogy én többet kiállításokra nem megyek! Isten engem úgy se . . . Sajnos megint eljárt a szám . . . a sors ellenem van . . ., sohasem tehetem azt, amit szeretnék . . ., tudniillik valamiről megfeledkez­tek­­. Kürt István szobrász kiállításá­ra feltétlenül el kell mennem, mert megígértem neki. Örökre megharagudna, ha nem mennék el. De most már ne féltsenek en­gem. Végre megtanultam, ho­gyan kell viselkedni. És most már értek a művészetekhez is. Majd beszélek neki az „isteni arányról". Hátha még nem ismeri? Ha ismeri annál jobb, legalább megértjük egymást. Nem úgy, mint azok a flanco­­ló galéria-töltelékek, akik úgy fölvágnak, mintha ők találták volna fel az ecsetet és még azt sem tudják, mi az az „isteni arány"? Bah . . .! Nyavalyás laikusok! Hogy nem sül ki a szemük a szégyentől? ! LABDARÚGÁS: a szurkolók boldogok, vége a nyárnak, kez­dődik a bajnokság. A kánikula ellenére az Üllői úton 20,000-en, Szombathelyen 15,000-en néz­ték a játékot. Ferencváros-Zalaegerszeg 3-0. Kezdetben mindkét csapat óva­tosan játszott, a középpályán folyt a csata. A 28. percben az „új fiú,," Dzurják hét méterről­­ hatalmas gólt lőtt. Szünet után a 61. percben Dzurják a félvo­nalnál balra játszik Zsinka elé, aki elhúz a zalaiak mellett, a 11 -es vonalában középre ad, Pal­­kovics okosan átlépi a labdát, s az Dzurjákhoz kerül, aki maga elé teszi és a kapuba szúrja. A Fradi igen nagy kedvvel játszik, egyre-másra indulnak a zöld-fe­hér támadások. A 68. percben Varga a kaputól 20 m-re felvágta Kellert. A szabdrúgást Strausz lövi, a labda utat talál a sorfal­ban és az elcsúszott kapus jobb karjáról a hálóba pattan. A mér­kőzés után a szurkolók Dzurjá­­kot vállukra emelték. Megérde­melt győzelem, kis szerencsével nagyobb is lehetett volna. Haladás-Honvéd 3-3. Óvatosan indult a játék. A 12. percben a kaputól 22 m-re a kitörő Hor­­váthot Dózsa elgáncsolja.A szabad­rúgásból a labdát Bognár röviden Papp elé gurítja, aki azt a hálóba bombázza. A huszadik percben egyenlít a bajnok csapat, Détári az elmélázó szombathelyi védők között elcsíp egy beadást és 8 m-ről belövi. A 33. percben Vö­rös a 16-oson belül felugrik fejel­ni, de Sallai elsodorja a labda alól. A bíró közvetett szabadrú­gást ítél 14 m-ről. Topor röviden Horváth elé ad, s annak lövése a felső kapufáról vágódik a hálóba. Az 50. percben érdekes gól szü­letik. Garaba felvágja Domjánt a kapu előtt. A 11 -est Topor lövi. Nekifut, megáll, — így akarja a kapust becsapni, — s gyengén a jobb sarokra gurít. A labdát a vetődő kapus fogja. A bíró fü­tyül, Topornak a szabálytalan­ságáért sárga lapot ad és újra lö­veti a 11 -est. Topor másodszor már nem hibázik, félmagasan a kapu jobb oldalába lő, 3-1-re ve­zetnek a hazaiak. 3 perc múlva felvágják Kovácsot a szombathe­lyi kapu előtt. A 11-est Détári belövi, 3-2. A 63. percben a kitörő Kovács elrúgja Görög mel­lett a labdát, aki azt megtoldja cipője hegyével szögletre. Kovács ezután elbukik Görög lábában. A játékvezető érthetetlenül 11-est ítél, amelyet Détári belő, 3-3. A hangulat igen paprikás a nézőté­ren, kórusban szidják a bírót. Az úgy látszik teljesen elveszti a fe­jét: a 81. percben egy támadás végén Vörös ugrik fel fejelni, Dó­zsa kézzel ellöki. A bíró a jogos 11-es helyett szabadrúgást ítél, a Honvéd javára, és egyidejűleg Dózsának sárga lapot ad, majd kiállítja. A bíró szerint Dózsa megkérdezte: „miért nem ad sár­ga lapot Vörösnak is? " — „Erre ki kellett állítanom" — mondta Szabó. Marad az eredmény, a Honvédot a bíráskodás mentette meg a vesztéstől. Jó iramú mér­kőzés, mindkét csapat helyen­ként igen jól játszott. A bíró a második félidőben teljesen elvesz­tette a talajt a lába alól, össze­vissza ítélkezett. Ez annál is meg­lepőbb, mert addig hibátlanul működött. Szinte kedvünk volna megkérdezni, mit ivott a szünet­ben? Rába ETO-Vasas 1-0. A hato­dik percben születik az egyetlen gól, a Vasas kapujától 30 m-re. Szentes Presszellernek adja a lab­dát, az az alapvonalig fut és on­nan kapu elé ível. A nagy iram­ban érkező Szentes a jobb felső sarokba fejel. A Vasas állandó mezőnyfölényt harcolt ki, de a góllövés nem ment. Értékes győ­zelem idegen pályán: Pécs-Debrecen 1-0. Pécsi táma­dásokkal indul a játék, a debre­ceniek sokszor 10 játékossal vé­dekeznek. A 69. percben szüle­tik az egyetlen gól: Mészáros a jobboldalról kiugratja Túrit, aki három védőt is kicselezve 14 m­­ről a bal sarokba lő. A debrece­niek kezdettől fogva remekül vé­dekeztek, a pécsiek szokásuk szerint támadtak, de a végén min­dég valami hiba csúszott be. Vég­re is lelkesedésükkel győztek. Mező ismét remekül védett, egy­szer majd csak észreveszi a szö­vetségi kapitány is. Dunaújváros-Videoton 2-0. Ünnepi hangulat uralkodott a meccs előtt Dunaújvárosban. Hét év után végre NBI-es a csapatuk. Az első félidő gól nélkül végző­dött, a hazaiak kissé elfogódot­­tan játszottak. Kapusuk Holló, egy tizenegyest is kivédett a 36. percben. Ez szárnyakat adott a csapatnak. A 77. percben Kal­már beadását Csorba elengedi, de a felfutó Gróf kapásból a hálóba vágja. Két perc múlva Boldoczky közelről kapura lő, Disztl kiüti, de Boldoczky elé, aki jobbra fe­­­­jeli, ahol a befutó Csorba a háló­ba vágja. Megérdemelt győzelem, a Videoton csak árnyéka régi hí­res önmagának. Eger-Dózsa: 1-1. Idegesen, kap­kodva kezdtek a csapatok. A Dó­zsa mezőnyfölényt harcolt ki és a 38. percben 11-esből Rostás megszerezte a vezetést. A máso­dik félidőre, mintha kicserélték volna az egri csapatot, egyik tá­madást a másik után indította. Az 54. percben a kitörő Lászlót felvágják a 16-oson belül. 11 -es. A büntetőt Varga belövi. A játék megélénkül, mindkét csapat tá­mad, de sikertelenül. Sok a hiba. A másik újonc bemutatkozása is sikeresnek nevezhető. Békéscsaba-MTK 2-0. A kezdés előtt repülőgép kering a pálya felett. Egy ejtőernyős ugrik ki belőle és hozza le a magasból a labdát a 11,000 néző osztatlan örömére. A hazaiak jó iramban kezdenek, de az MTK egyelőre mindent hárít. Szünet után az 54. percben Szekeres szögletét a remek tempóval érkező Vígh kö­zelről befejezi. Az MTK is észbe kap, egyre-másra vezeti a táma­dásokat. Sikertelenül, a befejezés hiányzik. A 79. percben a csabai­ak érnek el újabb gólt, egy beí­velt labdát a jól érkező Adorján közelről befejel. Tatabánya-Siófok 2-1. A 17. percben szabadrúgás a vendég­csapat ellen, a siófoki kaputól 20 m-re. Kiprich Csapó elé gu­rít, aki hatalmas bombával meg­szerzi a vezetést. A 29. percben Árky kapura tör. Szalma üldözi és szögletre ment. Árky elesik, s a bíró nagy meglepetésre, a 11-est ítél, Pardavi belövi. A szü­net utáni 4. percben egy szöglet átszáll a tatai védők feje fölött. Adi eléri a labdát és a tétovázó védők között, majdnem az alap­vonalról, belövi. A tataiak hajráz­ni kezdenek, a 69. percben a nagyszerűen védő Horváth kiü­tött egy szabadrúgást a 16-oson kívülre, de mielőtt visszaért vol­na a kapuba, a nagy lendülettel érkező Moldván 25 m-ről belö­vi. A Siófok lelkesedésével meg­érdemelte az egy pontot a na­gyobb tudású Tatabánya ellen. MIKÓ KOVÁCS ZOLTÁN 11. oldal SAN FERNANDO EGYHÁZ híreinek folytatása a 12. oldalról Péntek este Borbás Károly volt vendégünk Torontóból, aki levetítette a Mindszenty József hercegprímás életéről készített diafilmjét. Köszönjük az értékes előadást. MAGYAR BIBLIAI GYÜLEKEZET Posta cím: P.O. Box 329 Santa Monica, 90406 Összejövetel helye: 1254 19th Street Santa Monica, California Minden vasárnap délelőtt 10.30-kor vasárnapi iskola 11-kor Istentisztelet magyar nyelven Szeretettel hívunk és várunk mindenkit! Lelkipásztor: HUNTER VADÁSZ JÁNOS Telefon: (714) 823-6796 Zongorista: Adrienne S. Ellis Kedves olvasó! Hallgasd meg a Magyar Bibliai Gyü­lekezet rádióadást a KMAX vonal FM 107.1 hullámon, kedden esténként 7-7.30-ig ELSŐ MAGYAR KALIFORNIAI ADVENTISTA EGYHÁZ THE HUNGARIAN SEVENTH-DAY ADVENTIST CHURCH 1254 19 Street Santa Monica, Ca. 90406. T.: (818) 240-3327 Istentisztelet minden szombaton d.u. 1.30-kor RÁDIÓ EVANGÉLIZÁCIÓ: minden szombaton d.e. 10.45-kor és d.u. 5.15-kor az Inglewood KTYM 14.60 hullámhosszon. Lelkész: CSAPÓ G. TAMÁS Chief­elder: JÁNOS GROLYO Tel: (213) 221-9763 SAN FRANCISCOI SZABAD MAGYAR REFORMÁTUS EGYHÁZ 3154 Woodside Road, Woodside City CA 94025 Lelkész: OROSZ C. BARNA Telefon: (415) 854-3566 Gondnoki bizottság: DIHEM JÓZSEF és ILDIKÓ, TÓTH ILONA, LŐRY TAMÁS Istentisztelet minden vasárnap d.u. 1 órakor. — Gyűlések és össze­jövetelek bejelentés szerint. PASTRY GALLERY !­­ and Fine European Imports | Dobos, diós, vagy rumos diós, mokka, Stefánia, germán ,­­ chocolate, sacher, black forest, cheese cake, rumos torták, ^ Rétesek: meggyes, káposztás, túrós és mákos. ^Esküvői és születésnap^ torták 100 dolláros rendelés esetén szállítunk. Cím: 8560 Vineyard Ave. No. 111, 112, Rancho Cuc^^^P*S Calif. 91730.­­ Tel: (714) 945-9358, (714) 980-7555 .,Tf^a:,i^naP|eS^tf8|kiV^eléve­l­^te1,^'^ nj | ¥ EUROPEAN DELICATESSEN ! j ¥ 1215 N. Central Ave., Glendale, CA 91202 ■!P­H Telefon: (818) 246-8377 gj Friss húsok: marha, sertés, borjú, bárány, szárnyas. V 'í/^f^^^Európai módra készült felvágottak, sajtok. ■!« a( SZENDVICSEK, IMPORTÁLT K CSEMEGE-ÁRÚ ¥ ! NYITVA: HÉT NAPONT ÁT! J'J 5 Magyar tulajdonos: SULI ISTVÁN!C * ALAPÍTVA: 1925-ben. 1 , MEATS, INC. I 8768 Sp. Main St., Los Angeles * * Calif. 90003 T.: 759-9935, 759-3466 , KIVÁLÓ MINŐSÉGŰ FRISS HÚSOK ‘ Híres farmer módra készült szalonna, sonka, 4­0 kolbász. Hideg felvágottak ! Nagyban és kicsiben FRISS KENYÉR, CUKRÁSZDA!­­ * OLCSÓ UTAZÁSOK A VILÁG MINDEN RÉSZÉBE! VÁMMENTESEN GYÓGYSZER. Ajándék-küldemények. Ipari, háztartási cikkek. Áttelepülőknek eddig nem létezett kedvezmények. Nem kell felvenni magyar állampolgárságot, előnyös lehetőségek lakás­vásárlásokra, és ipari, kereskedelmi mezőgazdasági tőke befektetésre. — + — EURÓPAI AUTÓK A GYÁRBÓL GYÁRI ÁRON ÉS HASZNÁLT AUTÓK @ GERO TRAVEL 1162 N. Orange Grove Ave, West H­­ollywood, CA 90046 _____________T: (213) 656-6809 és 650-1598______________