Čas, júl 1945 (II/60-74)

1945-07-02 / Mimoriadne športové vydanie

2 SK Prostéjov—AC Nitra 3:1 (2:0). Nepríjemné prekvapenie prichystalo domáce mnížsbvo svojím fanuiákom, ked po dvoch víťazstvách z predošlých dní prehralo. Prostéjov však podal veľmi doíorú hru a zaslúžene zvíťazil. Mužstvá hmly v týchto «oslavách: SK Prostéjov: Kujál _ Nemeček, Zankl — Proeházka, Kýr, Linhart — Juŕíček, Gazda, Brázda, Žďáhal a Smejkal. AON: Lešický — Ko­zák, Berec — Krásnohorský, Janiek, Hol­ia — Oravec, Čurgaii, Daňo, Vrabec a Rubanieký. Začiatok zápasu patril Prosté jovu a v 11. min. ujali sa hostia vedenia gólom Juŕíčka. 1:0. Po tomto nečakanom úspechu hostí prešli do ofenzívy domáci, ale bez­chybný výkon brankára hostí Kuja.lu im zabránil v získaní úspechu. V 28. min. zvýšili hostia Gazdom na 2:0. Domáci mali vv tejto fáze hiry veľkú smolu, keď Ö or­gia,li bol dva razy sám pred bránou, ale nevedel skórovať. Skoré druhého polčasu otvoril Juŕíček. 3:0. Hostia mali prevahu až na poslednú štvrťhodinku, keď sa dostali domáci do ofenzívy a podarilo _sa. im docieliť čest­ného úspechu Rubanickýin, 3:1. Víťazné mužstvo podalo vo všetkých radoch dobrý výkon a alko odtok pred­viedlo solídnu hru. Domáci piodali slabší výkon a uspokojili len Lešický, Daňo a Rubanieký. Rozhodoval Kôstka. Po tomto zápase protektor turnaja Dr. Kilian odovzdali víťazovi turnaja A C Nitra ceny. Poihár slušnosti dostalo mužstvo SK Prostéjov. Tabuľka Pribinovho turnaja: 1. AC Nitra 3 2 0 1 8:4 4 2. SK Židenice 3 2 0 1 7:5 4 3. SK Prosté jov 3 1 0 2 6:8 2 4. TS Topoľčany 3 1 0 2 5:9 2 TŠS Trnava—SK Nusle 1:3 (1:1). Ďalšie pražské ligové mužstvo štar­tovalo v nedeľu v Trnave, kde po obetavom výkone celého mužstva za­slúžene zvíťazilo. Cestný gól Trnavy dal Ivesler. Na zápase bolo vyše 7000 divákov. Podrobný referát prinesie­me v zajtrajšom čísle. Anderson do USA. Najväčší súper Hägga. druhý švédsky svetový rekordman Arae An­derson dostal pozvanie, aby sa zúčastnil ná­rodného majstrovstva USA, ktoré bude 30. júna v New Yorku. r ť/strédie vysokoškolského študent­­stva usporiada v utorok, 3. júla 1945, o 19.30 hod. vo veľkej sieni Redouty Manifestačné shromaždenie študentstva. Slávnostný prejav povie povereník SNR pre školstvo a osvetu Laco Novomeský. Šoznamovaci večierok športovcov. Slovenský plavecký klub Bratislava usporiada pri príležitosti otvorenia klubovne na Michalskej ul. č. „S oznamovací večierok ak­5 tívnych športovcov”, na kto­rý pozýva všetkých aktívnych špor­tovcov. Členovia SPK postarajú sa o dobrý kabaretný program, bufet a občerstvenie. Bratislavskí športovci, príďte si zatancovať! Valné shromaždenie fut­balového odboru ŠK Brati­slava. V pondelok, 2. júla, bude valné shromaždenie futbalového od­boru ŠK Bratislava v kaviarni Tatra. Program: Voľba nového výboru a voľné návrhy. Zočiatok valného shro­­maždenia je o 19. hod. Účasť členov futbalového odboru potrebná, hostia vítaní. — Predsedníctvo futbalového odboru ŠKB. Sväz slovenských žien pozýva vše­tky svoje členky, občianky a občanov Bratislavy na prednášku podplukov­níka ČA Seregina o úlohe sovietskej ženy vo vlastenec­kej vojne sovietskeho ľudu, ktorá bude *v útorok, 3. júla 1945, o 18. hod. v sále kina Stalingrad, Hviezdoslavovo nám. č. 22. Po pred­náške bude premietnutý slovenský filmový žurnál Týždeň vo filme č, 4 a monumentálny film 1. máj 1945 v Moskve. Vstup ľubovoľný. ČAS AFK Bohemians zvíťazil v Žiline. ŠK Žilina-ÄFK Bohemians 3:5 (2:2) Prvý štart českého ligového mužstva v 'Ži­line očakávali žilinskí priaznivci futbalu s veľkým záujmom. Domáce mužstvo nastu­povalo shodou okolností bez S k a c h a, Kvasníc u, Zachara a Gürtler a, teda s nekompletným útočným radom. Začiatok zápasu patril domácim, hostia sa nechali pre­kvapiť, ale keď domáci viedli už 2:0, Bohe­mians pridal, vyrovnal a nakoniec získal aj víťazstvo. Pred naplneným hľadiskom nastupujú muž­stvá v sostaváoh: AFK Bohemians: Štojdl, Panec, Vedral, Röder, Cešpiva, Kalons, Líška, Planieký, Melka, Mikeš, Pešek. ŠK Žilina: Šanca, Šterbák. Pažický, Riedi, Zimen, Celko. Nový, Beniač. Stárek' I., Bie­­lek, Stárek II. Po uvítacích preslovoch predsedu MNV Amiroviča a predsedu ONV Dr. Kubiša, po­zdravujú hráči AFK obecnstvo „Praha zdraví Žilinu” a rozhodca otvára zápas. Nástup patrí Žiline. Ütök pekne kombinuje a vtipne prechádza. Obrana AFK len so šťas­tím odvracia. V 6. minúte Nový dáva vedia, hneď na to Melka z protiútoku presfcreluje. V 16. minúte Stárek prihráva Bielkoví, ktorý krásnou polovysokou strelou strelil prvý gól. Hra sa vyrovnáva a v 21. minúte Melka zasa posiela nad bránu. V 22. minúte Bielek krás­ne strieľa, ale lopta sa odráža od žrde. V 24. minúte strieľa voľný Nový zblízka vedľa. Bo­hemians sa pokúša o streľbu z diaľky. Všetky útoky Žiliny ťahá starý taktik Bielek a jeho strely sú vždy nebezpečenstvom pre bránku AFK. Z jeho akcie sa rezultuje aj druhý gól Žiliny, ktorý strelil rýchly Stárek II. v 39. minúte. AFK podniká protiútok, ale bezvý­sledne. Slabinou Bohemiansu je nepohotový útok a ani záloha nie je na výške. Konečne v 42. minúte prichádza k slovu AFK a strieľa po peknej akcii prvý úspech Plánickým. Bohemians ostáva v útoku a vyrovnáva v 44. minúte M i k e š o m. Po polčase je hra striedavá. Bohemians je v poli lepší, jeho kombinácia je bez kazu. Žilinská obrana len so šťastím odvracia. V 12. minúte pekne centmje Liška, ale Šanca chy­tá. Potom je v akcii Žilina a Štojdl zasahuje ďaleko v poli. Trestný kop v 20. minúte dáva Bielek tesne nad. V 23. minúte Plánický strieľa tretí gól a Žilina odpadáva. A je to len Bielek, ktorý dáva hre Žiliny dôraz. Hra sa vyrovnáva, pri peknom útoku ŠKŽ Nový prestreľuje. AFK protiútočí a po ohybe obra­ny Liška upravuje na 4:2. V 40. minúte peknou strelou dáva Pešek piaty gól. Ko­nečne v 44. minúte uzatvára Nový na 5:3. Prvý polčas patrí Žiline. Najlepším hráčom bol Bielek, iniciátor všetkých akcií. Dobrý bol aj Stárek II., najslabší Nový. V zá­lohe zahral Zimen, oba krajní podali dobrý priemer. Obrana nemala mnoho práce, ale zastala ju dobre. U Bohemians hrala dobre obrana, útok a záloha boly slabšie. Po prestávke má viac z hry Bohemians, ktorého útoky sa zlepšily. U Žiliny zahrala slabo pravá strana útoku. Hra AFK bola najmä v poli exhibíciou. Vcelku Bohemians špinil očakávanie a ukázal, že český fuitbal je stále na výške. V rámci prvého vystúpenia českých špor­tovcov v Žiline, boly i ľahkoaitletické preteky ŠK Žilina—AC Sparta Považská Bystrica. I toto stretnutie skončilo sa víťazstvom hostí, keď celkové výkony atlétov oboch strán boly slabé. V predzápase zvíťazili dorastenci Š K Žili­na nad dorastencami ŠK Chlumec 2:1. sady tesne 21:18, 21:18. V štvorhre zvíťazila Praha (Váňa-Devera) nad Bratislavou (Marinko-Tokár) 2:0 (21:17, 21:16). Najkrajším stretnutím bol zápas Marinku s majstrom sveta Váňom. Každý bol presvedčený, že tentoraz šťastie sa prikloní k populár­nemu Maxovi, avšak sklamali sme sa, Marinko opäť prehral tesne a nezaslú­žene 2:0 (21:19 a 22:20)! Mužstvá SK Slavia Praha a SK Bratisla va, nastúpené pred zápasom v Bratislave Bohemians Praha—ŠK Hlohovec 5:0 (1:0) V piatok bol v Hlohovci priateľský zápas domáceho ŠK s popredným pražským ligo­vým klubom. Hostí predchádzala dobrá po­vesť, ktorú v zápase v Hlohovci dokázali a po peknej a technickej hre zaslúžene zvíťazili. K zápasu nastúpily mužstvá v nasledujú­cich sostavách: Bohemians: Štojdl — Urban, Pavec — Röder, Cešpiva, Kalouš — Liška, Vedral, Melka, Mikeš a Pešek. Š K Hlohovec: Tarhaj — Culák, Podhorec — Valachovič, Hulák, Paces — Zelinka, Sás, Gubala, Rácik a Vaculík. V prvom polčase domáci vedeli udržať vy­rovnanú hru a Bohemians sa museľuspokojiť iba s jedným úspechom, ktorého autorom bol Pešek v 25. minúte. Domáci podnikali nebezpečné protiútoky, ale dobrá obrana hostí nedovolila im skórovať. V druhom polčase domáci odpadli úplne so silami a iniciatívu hry prebrali hostia. Hra v druhom polčase sa pohybovala skoro sitále na polovičke domácich a hostia dosiahli v tejto fáze hry ďalšie zaslúžené úspechy, ktoré padlý v tomto poradí: v 10. minúte skóroval Vedral. v 30. minúte zvýšil Melka, v 35. minúte opäť bol úspešný Vedral a skoré zápasu ukončil v 38. minúte Mikeš. Víťazstvo hostí bolo plne zaslúžené. Pred­viedli typický český futbal a technická vy­spelosť mužstva najlepšie sa prejavila v dru­hom polčase. V mužstve sa páčila obranná dvojica Urban — Pavec a najlepším hrá­čom vôbec bol stredný útočník Melka. U domácich uspokojil brankár T a r h a j a Sás v útoku. Pred návštevou 2000 divákov objektívne rozhodoval Kostka. Pi aha vyhrala stolnotenisový trojboj Nešťastná prehra Marinku s Váňom Druhému klubu stolnotenisovej li­gy, SKM Nové Mesto nad Váhom, podarilo sa získať pre štart v Novom Meste nad Váhom dňa 29. júna t, r. majistra sveta Bohumila V á ň u a popredného hráča českého stolnoteni­sového rebríčka, člena Diseos Praha, D e v e r u. S nimi súčasne došli i re­prezentanti Bratislavy M a r i n k o a Tokár, takže domáce obecenstvo malo zriedkavú príležitosť uvidieť turnaj Praha—Bratislava—Nové Me­sto nad Váhom. Bratislava—Nové Mesto n. V. 3:0. Prvý zápas skončil prehrou domá­cich, keď Marinko hladko porazil Hlu­chého v pomere 2:0 (21:15, 21:4), On­­drejkovič po krásnej hre podľahol majstrovi Tokárovi 2:1 (12:21, 21:18, 21:8) a dvojica Ondrejkovič, Hluchý prehrala štvorhru proti Marinkovi a Tokárovi. Praha—Nové Mesto nad Váhom 3:1. I pri nedostatku skúseností z ta­kýchto zápasov, boli Novomešťania pražským hráčom rovnocenným sú­perom. Opäť sa dokázalo, že v športe najviac možno dosiahnuť oduševne­ním a bojovnosťou. Hluchý po krás­nej hre porazil Deveru 2:0 (21:14, 21:16). Váňa porazil Ondrejkoviča 2:0, keď prvú sadu vyhral tesne 21:18 a druhú v pomere 21:9, keď už fyzic­ky vyčerpaný Ondrejkovič nestačil. Stretnutie vo štvorhre Váňa-Devera— Ondrejkovič-Hluchý skončilo tesnou prehrou domácich 2:0 (21:17 a 21:19)! Ondrejkovič podľahol Deverovi no napínavej hre 2:1 (15:21, 21:18, 21:19). Praha—Bratislava 3:1. Stretnutie Bratislava—Praha pri­nieslo víťazstvo zasa českým hosťom. Marinho poradil Devcm 2:0 (21*19, 21:10), Tokár prclmii s Váňom obe 2. júla 1845 ŠK Železničiari Bratislava — SK Viktória Žižkov 4:5 (3:2) (ch) Na prvý štart pražskej Viktórie v Bra­tislave. prišlo sa pozrieť asi 3500 divákov. Zápas mal rýchly spád a dva rozdielne pol­časy. Do prestávky to vyzeralo na víťazstvo domáceho mužstva, ktoré už v 15. minúte prvého polčasu viedlo 2:0. Viktoria však po­stupne ovládala hru a získala zaslúžené ví­ťazstvo po dobrej hre celého mužstva v dru­hom polčase. Domáce mužstvo hralo do prestávky dobre, ale v druhom polčase ne­vydržalo so silami a muselo prepustiť víťaz­stvo rutinovanajšietrim mužstvu hostí. Hostia na začiatku podceňovali svojho súpera, ale potom, keď videli vážnosť situácie, vypli sa k vrcholnému výkonu a získali víťazstvo, ku ktorému vo veľkej miere dopomohol aj bran­kár Stájer, ktorý v tomto zápase podal jednu z najslabších svojich hier. Školáckym spôsobom pusta tri gôty, ktoré nozhodly o vý­sledku. i i Pred zápasom vymenili sl vedúci mužstiev klubové vlajky. Mužstvo domácich hralo v eoetave: Stájer — Sebes ta, Cabadaj — Krista, Hinduliak, Jarný — Kővár, Podušel, Tíbenský, Certnäk a Zeman. Hostia: Tú ma — Jouza, Kračman — Frydryeh, Randák, Menő­nk — Filip, Vráta, Znzánck, Rubáš a Lht­­hardt Domáce mužstvo hneď z» začiatku vložOo sa do hry celou silou a ohrozovalo bránku Túmu. Už v 7. minúte docieľujú domáci roh, ale tento zostáva nevyužitý. V 11. minúte dostavil sa prvý úspech domáceho mužstva. Podušel sa pekne uvoľnil, prihral na Tiben­­ského a tento pohotové umiestnil vedúci gól. Viktoria sa pokúšala o protiútoky, ale obrana domácich je na mieste. Hostia sa na trávna­tom teréne ťažko pohybujú a domáce mužstvo je pánom situácie. V 14. minúte vedie domáce mužstvo 2:0. Tento raz zasa Kovar pekne pri­hral na voľného Tibenskébo a tento z ťažkého úhkt prekonal Túmu po druhý raz. Pni protiútoku malo domáce mužstvo šťastie. Sebesta prihrával malú domov, Vrátil to vy­stihol, ale Stájer stačil zachrániť. V 20. min vynechal Podušel dobrú príležitosť skórovať. V 23. minúte strieľal Hinduliak trestný kop tesne nad bránku. Viktoria získava prevahu a zadné rady domáceho mužstva prežívajú horúce chvíle. Vyznamenáva sa Hindu­liak, ktorý pohotové odvracia všetky útoky. V 34. minúte Jouza z trestného kopu 6nížál náskok domáceho mužstva. V 36. minúte sa revanšoval Podušel a umiestenou ranou zvýšil stav zápasu na 3:1. Zdalo sa, že sa už na výsledku do prestávky nič nezmení, ale v poslednej minúte prvého polčasu fauloval Cermák Vrzala a Linhart odrazenú loptu od žrde poslal do siete. V druhom polčase sa hostia značne zlepšili. Záloha dobre strážila nebezpečného Tiben­­ského a bez tohto hráča útok nejestvoval. Nepomohlo ani zaradenie Koŕinka na pravú spojku a čermáka na ľavé krídlo namiesto Zemana. Už v 2. minúte dosiahli hostia lac­ného vyrovnávajúceho gólu Vrátilom. V 11. minúte bol to zasa strelecky dispono­vaný Vrátil, ktorý dal ďalší gól, ktorému mohol Stájer zabrániť. V 13. minúte vyme­nil Ramboušek Filipa. V 14. minúte mali hostia šťastie, keď sa streľa Podušela od­razila od hornej žrde do poľa. Obrana do­máceho mužstva roibi veľké chyby. Obránci si nedržia krídla a tieto sú stále voľné. Jedine Hinduliak pracuje stopercentne a je všade, kde je nebezpečenstvo. V 37. minúte strelil Rubáš na bránku a lopta vypadla Štaje­rov! z rúk do siete. Tesne pred koncom zá­pasu skorigoval výsledok Tibenský v 44. minúte. V domácom mužstve ako sme už spomenuli, veľmi slabo hrala obrana V zálohe sa drel Hinduliak, ktorý bol najlepším hráčom mužstva. V útoku zahral podľa očakávania dobre Tibenský, ktorý bol autorom troch gólov. Výkonom sa mu priblížil Podušel. Ostatní hrali slabšie. V mužstve hostí naj­lepší boli Jouza, Randák, Vrátil a Linhart. Zápas viedol prísne objektívne Michalik. V predzápase zvíťazil ŠK Slovan nad ŠK Železničiari II. 3:2 (2:1). Športovci, čítajte ČAS