Dunaújvárosi Hírlap, 1981. május (26. évfolyam, 35-43. szám)

1981-05-15 / 39. szám

Iskolai sport: Vasárnap remek dunaúj­városi siker született Székes­­fehérváron, a városi sport­iskola pályáján, ahol a test­nevelés szakosított tantervű osztályok­­ tanulói területi versenyen mérték össze tu­dásukat egymással. A ver­senyen a Pécsi Sportiskola és a Mohácsi Sportiskola, vala­mint a Szekszárdi Sportisko­la tanulói indultak. Fejér megyét, egyúttal a Dunaúj­városi Sportiskolát a Vasvári Pál Általános Iskola diákjai képviselték. Mégpedig nem is­­ akárhogyan, hiszen az össze­sített pontversenyben meg­előzték Pécs, Szekszárd és Mohács csapatát, vagyis be­jutottak az országos döntőbe. A tanulók tornában és at­létikában (négy- és öttusá­ban) versenyeztek. A sikeres sportverseny után ritkán tapasztalható nagy örömmel nyugtázták a dunaújvárosi pajtások győ­zelmüket, s az országos dön­tőbe való bejutást. Solymár István, a Vas­vári Pál Általános Iskola igazgatója sem számított elő­zőleg ilyen eredményes sze­replésre: — Nem sok eséllyel indul­a­tunk a versenyen. Ugyanis mi testneveléstagozatos tanulóink úszással és torná­val foglalkoznak intenzíven. Viszont a versenyrendszerben a legtöbb pontot az atlétikai számokban lehetett elérni. Tehát azok az úszó-, tornász­gyerekeink győzedelmesked­tek a többi sportiskola tag­jai fölött, akik speciális at­létikai képzést nem is kap­nak. Éppen az a nagyszerű, hogy bebizonyosodott: sport­ágaik edzésmunkája mellett az iskolai testnevelési órákon olyan általános képzést kap­nak tanulóink, amelynek eredményeképpen sikerrel vehetik fel a versenyt atlé­tákkal szemben is. Vagyis nem hanyagoljuk el az álta­lános képzést, a tantervi anyagot testnevelőtanáraink az iskolában magas fokon el­végeztetik gyerekeinkkel. A tizenhattagú, nyolc fiúból és nyolc lányból álló hetedikes ,nyolcadikos csapatunkból tornában természetesen vár­tuk a jó eredményt, az atlé­tikai győzelmek kellemes meglepetésnek számítanak. A siker kovácsai a sportiskolai edzőkön kívül tehát a test­nevelő tanárok voltak: a Kréter házaspár és dr. Rozs Andrásné. Talaj­tornában és szekrény­ugrásban a harmadik kor­csoportnál a fiúk a második, a lányok a harmadik helyet szerezték meg. (Összesítésben Dunaújváros 203,3 ponttal a harmadik helyen végzett.) A hetedik—nyolcadik osz­tályosok, vagyis a negyedik korcsoportban indulók torna­­versenyében a lányoknál első Dunaújváros (106,8), a fiúk versenyében második Duna­újváros (102,8). Az összesített pontversenyben a dunaújvá­rosi csapat 209,6 ponttal a második helyet szerezte meg. Atlétika, lány öttusa: Dunaújvárosi Vasvári Sport­1. iskola (1839 pont). Fiúk: 1. Dunaújvárosi Vasvári Sport­iskola (1671) pont, összesített pontverseny: 1. Dunaújváros (3510 pont). A helyezési pontok alapján a sorrend a következő: 1. Dunaújváros három he­lyezési ponttal (tornából 2, atlétikából 1), 2. Pécs három helyezési ponttal (tornából 1, atlétikából 2), 3. Szekszárd hét helyezési ponttal (torná­ból 4, atlétikából 3), 4. Mo­hács hét helyezési ponttal (tornából 3, atlétikából 4). A vasvárisok sikere Labdarúgás: Idegenben döntetlen A megyei bajnokságban vasárnap a listavezető Szon­di SE vereséget szenvedett Enyingért. A Mányi TE két­számjegyű 13:1-es győzelmet aratott a seregélyesi csapat ellen. A Perkáta ismét győ­zött, ezúttal a móri együttest fektette kétvállra. A D. Vo­lán Lovas­berén­y­ben vendég­szerepelt, és jól játszva, ha­zahozta az egyik bajnoki pontot. D. Volán—Lovasberény 1:1 (1:0) Lovasberény, 20 néző. Ve­zette: Sándor. D. Volán: Peltzer — Sza­bó Z., Garbacz, Hamschláger, Pál — Balogh, Elő, Suha, Nagy L. — Vinczepál, Kásler. Jól kezdett a Volán. A 10. percben Suha szabadrúgás­ból megszerezte a vezetést. 1 :0. A küzdelmes találkozó hátralévő időszakában a 88. percig vezetet a dunaújváro­si csapat, de a hazaiaknak egy gyors támadás végén si­került kiegyenlíteni. Ezzel az újabb pontrablással a D. Vo­lán egyre jobban felzárkózik a középmezőnybe. Gól: Suha illetve Krell. További eredmények: Enying—Szondi SE 2:0 (1:0), Mányi TE—Seregélyes 13:1 (7:0), Toldi SE—Sárbogárdi VT 3:4 (2:1), Mezőfalva—Er­csi Kinizsi 2:0 (0:0), Sárbo­gárdi Tsz—Polgárdi 3:2 (3:1), Perkáta—Móri SE 1:0 (0:0), Tordas—Lajoskomárom 0:0. A bajnokság állása: * - egy büntetőpont levonva. 1. Szondi SE 23 10 2 5 63-21 38 2. M.-falva* 25 16 6 3 73-25 38 3. Toldi SE 25 15 5 5 54-27 33 4. Mány 25 13 4 0 58-27 30 5. Sárb. VT 23 11 5 9 52-38 26 7. Polgárdi 23 11 3 11 50-54 25 8. Perkáta* 25 11 3 11 46-61 24 9. Mór* 25 9 6 10 35-37 23 10. Ercsi* 25 8 7 10 36-38 22 11. D. Volán 25 7 7 11 40-50 21 12. Tordas 25 8 4 13 39-48 20 13. L.­kom. 25 7 6 12 33-36 20 14. L.-Kerény* 25 5 7 13 26-53 16 15. Sárb. Tsz. 25 6 4 15 39-68 16 16. Seregélyes* 25 5 4 16 22-72 13 .19V. Elhanyagolt pálya­ A körzeti bajnokság dunaújvá­rosit­­ csoportjában a Szabadegy­házi* és a Sárosd versenyfutása a bajnoki címért tovább tart. Az élen két ponttal vezetve, jobb pozícióban a szabadegyházi csapat áll. A Nagykarácsony csapata biztosan nyert az Iván­­csa ellen. A játékvezető jelen­tése alapján több támogatást ér­demelne a hazai gárda a bázis­szervétől, a Nagykarácsonyi Tsz-től. Nem állapot az, ami a labdarúgó-pályán uralkodik. Még a játéktér kií­eszelése is elma­radt ezúttal mészpor hiányában. Eredmények: Nagykarácsonyi Tsz—Iváncsai Tsz 3:1, Beloian­­niszi Spartacus—Hantosi Tsz 2:1, D. Építők II—Baracs 4:1.­­Elő­szállás! Tsz—Szabadegyházi Ki­nizsi 0:2, Sárosdi Tsz—Pusztasza­­bolcsi MÁV 6:0, Ráckeresztúri Tsz—Adonyi KSX 3:1. A bajnokság állása: 1. Szakegyh. 17 11 6 — 54-24 28 2. Sárosd­ 17 12 2 3 46-17 26 3. Beloiann. 17 10 3 4 46-29 23 4. Nagykar. 17 7 2 8 22-28 16 3. Iváncsa 18 7 1 10 27-33 15 6. Pusztasz. 17 6 3 8 26-36 13 7. Adony 18 5 5 8 23-33 15 8. Ráckereszt­ 18 6 3 9 29-41 15 9. Baracs 17 5 3 9 33-39 13 10. Előszállás 17 5 1 11 31-41 11 11. Hantos 17 5 1 11 31-44 11 6. Ép. ir­ II. 19 9 1 9 46-17 19 Tizenegyesrúgó verseny Kn­ lesz 1981-ben a fiatalok kö­zül az ország legjobb 11-es rúgó­­ja? A közeljövőben ezt eldönt­­hetedik! Az MLSZ utánpótlás-bi­zottsága és a szovjet sportmaga­zin szerkesztőségének kezdemé­nyezésére iskolák, illetve sport­egyesületek házi bajnokságán, városi, megyei majd országos 11-es rúgó versenyen vetélked­hetek a fiatalok. A győztesek emléklapot kapnak, a legjobbak a Népstadionban a Magyaror­szág—Anglia labdarúgó VB-selej­­tező előtt vetélkedhetnek. A városi szövetség kiküldte útját az egyesületeknek, iskoláknak a verseny kiírását és az oklevele­ket, rajtuk a sor, hogy a ver­senyt elindítsák. A D. Építők vasárnap az NB 11-es és az elő­­mérkőzés szünetében már 11-es rúgóversenyt tart a saját fia­taljainak részvételével. Tömegsport: Három sportágban Perkátán a FIN KUPA hagyományos zárónapján mintegy 300 fiatal küzdött meg egymással atlétikában, kézilabdában, kispályás lab­darúgásban. Eredmények: Atlétika, 60 m síkfutás. Nők: 1. Jung Er­zsébet (Adony), 2. Kóta Ka­talin (Adony), 3. Lengyel Istvánné (Dunaújv. Mank. Szöv.). Férfiak: 1. Mészáros János (Besnyő), 2. Rauf Ti­bor (Perkáta), 3. Nagy Attila (Rácalmás), Borostyán Mi­hály (Rácalmás). Súlylökés. Nők: 1. Csepecz Zsuzsanna (Rácalmás), 2.Jó­­vári György­né (Perkáta), 3. Lováti Zsuzsanna (Rácal­más). Férfiak: 1. Kovács Já­nos, 2. Siba Lajos, 3. Jóvári György (mindhárman Per­káta). Kézilabda. Nők: 1. Dunaújv. Munkásszövetkezet, 2. Adony, 3. Rácalmás. Férfiak: 1. Adony, 2. Kulcs, 3. Pál­­halma. Kispályás foci. Nők: 1. Adony, 2. Perkáta, 3. Pál­­halma. Férfiak: 1. Rácalmá­­si Vasas, 2. Adonyi Tsz, 3. Adonyi ifik. Kézilabda: Nehéz mérkőzés előtt NB Hétvégén a férfi kézilabda I-ben a 7. fordulóval folytatódik­ a baj­nokság. Szombaton 16.30-kor kezdő­dik a D. Kohász—Szegedi Volán mérkőzés. A Szeged csapata évek óta a bajnokság 3 élvonalában végez. Jelenleg pontjával a Kohásszal együtt a 11—12. helyen áll. A csapat több kiválósága sé­rüléssel bajlódik már huza­mosabb ideje, s ez meglátszik az eredményességén is. Ka­puban­ a­­ sokszoros válogatott Bartalos öccse áll, aki szin­tén válogatott. A másik ka­pus a bajnokcsapat Honvéd­ból leszerelt Oláh Zoltán. Jobb szélen a nagy lövőerejű volt válogatott Dobó játszik. Jobb átlövőben a Honvéd­ból most leszerelt és Sze­gedre igazolt Tenke Endre. Őt még a Szondy csapatából ismerheti közönségünk. Kö­zépen a higanymozgású, volt Honvéd,­ illetve Vasas-játé­kos Hubai irányít. Bal átlö­vőben a hosszú, volt debre­ceni játékos, Lukács, bal szé­len a nagyon tehetséges ju­niorkorú Sándor játszik. A csapat jelenleg is válogatott beállósa Szabó László. Tel­jesítménye döntően befolyá­solja a Volán eredményes­ségét. 15 órakor előmérkőzést játszik a két egyesület ifjú­sági csapata. Hazai győzelem D. Volán— Környei MEDOSZ 26:20 (14:12) Dunaújváros, 100 néző. D. Volán: Simics — Csathó, Szabó K. (5), Gyurgyák (10), Szabó J. (3), Kulimár (3), Debreczeni (5). Csere: Rad­­nó, Szegvári, Győri, Nagy M., Körömi. A hazaiak a számukra igen fontos mérkőzésre az elmúlt hét folyamán nem a­ legjobb előjelekkel készültek. Ez az első 20 perc játékán meg is látszott. A második félidőt gyors és ötletes játékkal kezdte a hazai csapat, és négy gólt lőtt. Ettől kezdve a vendégcsapat szétesett, és egyre inkább eldurvult a já­téka. Az 50. percben már 10 gólos vezetésre tettek szert a hazaiak. Az utolsó 10 perc­ben minden cserejátékos szó­hoz jutott a Volán csapatá­ban. Ez némileg megtörte lendületét, és így a vendégek szépíteni tudtak. Végül is az átgondoltabban játszó ha­zaiak a látottak alapján akár nagyobb arányban is nyer­hettek volna Egy félidő kevés... Szegedi Textil—D. Vendéglátók 26:18 (15:5) Szeged, 200 néző. D. Vendéglátók: Lipovicsné — Torbaveczné (4), Marton, Pál­mai (3), Faragó (1), Hegyesiné (3)­, Garda. Csere: Steigerné (7), Tóth. Vasárnap Szegeden játszott a D. Vendéglátók NB II-es női csapatbajnoki mérkőzést. A két szegedi csapat, a Textiles és a Konzor egyesülése folytán meg­erősödött gárda az első félidő­ben alaposan meglepte a duna­újvárosi együttest, és tíz pontos előnyre tett szert. A szünet után már jól ment a játék, de hiába nyerte meg a második 15-11-re a Vendéglátók, a félidőt tete­mes előnyön csak szépíteni tu­dott. Asztalitenisz: Csapatbaj­nokság A férfi NB 11-es csapatbajnok­ság hetedik fordulóján a D. Ko­hász 15:10 arányban legyőzte a KÉV Metró csapatát. Győzött: Ignácz B. (5), Horváth F. (3), Nagy S. (3), Kovács (3), Csík (1). A nyolcadik és a kilencedik fordulót Budapesten az ESMTK és a Pénzügyőr ellen játssza a dunaújvárosi együttes. Az NB II-es bajnoki fordulóra szomba­ton és vasárnap kerül­­ sor. Az újonc KÉV METRO ellen arány­lag könnyen ment, a most kö­vetkező fordulók viszont már nagyobb küzdelmeket ígérnek. Teke: Fölényesen... D. Építők—1Győri Richard 6:2 (2834—2632) A jó formában lévő D. Épí­tők, csapat- és pályacsúcsot ja­vított (2822 volt a régi), és nyer­te meg az NB 11-es találkozót. A csapat tagjai közül Sümegi T. 500, Czeilinger 488, Skoda 478, Kuti 475, Hosszú 447, Koncz 416 fát ütött. D. Vendégláók—Ny. Viscosa 7:1 (2658,2448) A formába lendült Vendéglá­tók csapata biztosan és ilyen arányban is megérdemelten győ­zött a listavezető ellen. Pont­szerzők: Pókai 485, Arany 465, Zombik 455, Zomi 436, Rosta 424 fával. Honvédelmi sport: Modellezők bajnoksága Az MHSZ városi vezetősé­ge és a Bánki Donát Model­lező Klub rendezte meg a hajó- és repülőmodellek 1981. évi városi-járási bajnoksá­gát az apostagi repülőtéren és a dunaújvárosi öbölben. Május 7-én a FIA szaba­­donrepülő vitorlázó ifjúsági kategóriában a következő sorrend alakult ki: 1. Varga Attila, 2. Dzjadiga Oreszt, 3. Szeles István (mindhárman a Bánki Donát Modellező Klub versenyzői). Május 8-án FIA kategó­riában helycsere történt: 1. Dzjadiga Oreszt, 2. Geráth Károly, 3. Varga Attila. Más­nap a DX ifjúsági hajómo­dellezők mezőnye volt a leg­népesebb (36 induló). Ered­ményeik: 1. Migalkó István (Bánki D. MK—Rácalmás), 2. Merkl László (Bánki D. MK—Rácalmás), 3. Barcsi Zoltán (Bánki D. MK—Pa­píripari Kollégium). A DM hajók versenyében első lett Bencze Miklós, 2. Léránt Péter, 3. Pulai Fe­renc (mindhárman a Bánki D. MK versenyzői). A D 10 hajók versenyének eredmé­nyei: 1. Pulai Ferenc (Bánki D. MK), 2. Fábián Zoltán (Bánki D. MK), 3. Kürtösi Ernő (Bánki D.—Rácalmás). Röplabda: A harmadik forduló Május 9-én és 10-én Kecs­keméten a harmadik forduló­val folytatódott a junior baj­nokság, amelyben a Dunaúj­városi Kohász csapata az ötödik-nyolcadik helyért küzdött. Sajnos, a dunaújvá­rosi együttes mindhárom el­lenfelétől vereséget szenve­dett. Csepellel kezdett a csa­pat. A mérkőzésen csak a második játszmában vált szorosabbá a játék. Ezután a Bakony-Vegyész elleni talál­kozó következett. A Kohász eddig mindkét fordulóban legyőzte a veszprémieket, most azonban csak egy játsz­mát sikerült ellenük meg­nyerni.­­A harmadik mérkő­zésen felváltva nyerték a játszmákat a csapatok. Végül is a negyedik játékrészben a kecskemétiek könnyű győzel­met arattak, így a mérkőzést is megnyerték. Eredmények: Csepel—D. Kohász 3:0 (5, 14, 13), Ba­kony-Vegyész—D. Kohász 3:1 (7, -12, 2, 10), Kecsekemét— D. Kohász 3:1 (-13, 0, 12, 2). A negyedik, egyben utolsó fordulót Dunaújvárosban jú­nius 6-án és 7-én rendezik. A küzdelmek színhelye a Dózsa II. általános iskola tornaterme lesz, 6-án 14 óra­kor, 7-én 8.30 órakor. A harmadik forduló után a bajnokság állása: 5. Kecskemét 9 8 1 25: 8 17­­ 1. Csepel 9 5 4 18:15 14 7. Vakony-Vegy. 9 3 6 14:21 12 8. D. Kohász­­ 9 2 7 10:23 11 IG-szemle Az 1980—81-es Ifjú Gárda képzési év­ zárásaként, az IG városi parancsnoksága ren­dezésében ma kezdődik a dunaújvárosi IG-alegységek háromnapos szemléje. Ennek során a fiatalok számot ad­nak arról, hogy az esztendő során mit és mennyit sajá­títottak el az elméleti és gyakorlati ismeretekből. Az úszó-, lövész- és versenyszámokkal,­­ elméleti illetve harci túrával fűszerezett tu­dásfelmérő ünnepélyes meg­nyitója holnap délelőtt 10 órakor lesz a Lenin­ téren. Nyitva tartó tornatermek SZOMBATON: Münnich Ferenc Gimnázium (kosárlabda, kézi­labda, röplabda, tollaslabda) 14 órától 17 óráig, 316. számú Szak­munkásképző Iskola (kosárlab­da, kézilabda, asztalitenisz) 15 órától 18 óráig, Mező Imre Ált. Iskola 9 órától 12 óráig, Petőfi Sándor Ált. Iskola (asztalite­nisz) 14 órától 17 óráig, Ságvári Endre Alt. Iskola (labdarúgás, kézilabda) 15 órától 18 óráig. VASÁRNAP: Ságvári Endre Alt. Iskola (labdarúgás, kézilab­da) 9 órától 12 óráig. Tanfolyam A városi sakkszövetség alap­fokú versenybíró-tanfolyamot rendez, amelyre május 20-ig fo­gadnak el jelentkezéseket a vá­rosi sportfelügyelőségen (Vasmű út 41, fsz. 5). 1981. május 15., péntek Sportműsor PÉNTEK: Kispályás foci: MOM—Panel 17.00 óra, MOM-pálya, S. Sing— BVM 17.00 óra, BVM-pálya. SZOMBAT: Kézilabda: D. Kohász—­Szegedi Volán NB I. férfi bajnoki mér­kőzés 16.30 órakor a Béke város­­részi iskolában. D. Kohász ifi— Szegedi Volán ifi barátságos mérkőzés 15.00 órakor. Úszás: országos utánpótlás­verseny 10.30 órakor a fedett­­uszodában. Tömegsport: Népszava Kupa, szakmunkástanulók megyei sportalálkozója, négy sportág versenye 13.20 órakor a Kádár­völgyi sporttelepen. Röplabda: D. Építők—Kalocsa NB 11-es női bajnoki mérkőzés 16.00 órakor a közgazdasági szak­­középiskolában. VASÁRNAP: Labdarúgás: D. Építők—22. sz. Volán NB II. bajnoki mérkőzés órakor, előtte D. Építők ifi— Szfv. MÁV Előre ifi 16.03 és D. Építők sord.—Szfv. MÁV Előre sord. 14.00 óra, NB-s bajnoki mérkőzések a Kertvárosban. D. Kohász ifi II—Enying ifi 10.03 óra, D. Kohász serd. II—Polgár­di serd. 9.00 óra, D. Kohász serd. III—D. Építők serd. III. 11.00 óra;­ D. Kohász serd. IV— D. Építők serd. II. 11.00 óra Tö­megsporttelep; D. Volán—Sárbo­gárdi Tsz 11.00 óra, D. Volán ifi —Sárbogárdi Tsz ifi 9.00 óra. Vo­lán-sporttelep; megyei bajnoki mérkőzések. • Kézilabda: D. Kohász—Bp. Va­sas NB I. női bajnoki mérkő­­­és 10.00 órakor, a Béke város­részi iskolában; D. Vendéglátók —VM Közért NB II. női bajnoki mérkőzés 11.00 órakor a Vendég­­látók-pályán. Úszás: országos minimum-ver­seny 10.00 órakor a fedett uszo­dában. HÉTFŐ: Kispályás foci: Vízmű—Velo­­rex 16.00 óra, FKT. Kavics—T. Rapid 17.00 óra Vidám Park: Everton—Pánik 16.30 óra Volán­pálya. *